كاردوك
مشاوره كسب و كار كاريابي كاردوك

در سال 1400 فرايند صدور مجوز راه اندازي فارم‌هاي توليد رمز ارز در كشور تسهيل گرديد بنا به دستورالعمل جديد ابلاغ شده وزارت صنعت معدن و تجارت در 25فرودين سال جاري صدور مجوز فعاليت استخراج رمز ارزها تسهيل و با شرايط زير ممكن گرديد.

تسهيل 4 شرط براي صدور جواز استخراج رمز ارزها

1- حداقل توان انشعاب برق مصرفي مورد نياز صدور جواز تاسيس از 250 كيلوات مندرج در دستورالعمل قبلي به 100 كيلوات كاهش پيدا كرد.

2- امكان صدور جواز تاسيس و پروانه بهره برداري استخراج رمز ارزهايي همانند بيت كوين در محل واحدهاي موجود اعم از داخل و خارج شهرك‌ها و نواحي صنعتي مجاز گرديد.

3- محدوديت گذشت حداقل سه سال از صدور مجوز براي استقرار فارم در محل واحدهاي صنعتي غير فعال بر داشته شد، لذا متقاضيان احداث فارم استخراج رمز ارز مي‌توانند فعاليت خود را در داخل بنگاه‌هاي صنعتي غيرفعال شروع نمايد.

4- امكان صدور بيش از يك مجوز در يك پلاك ثبتي صنعتي در صورت داشتن ظرفيت مازاد در بنگاه مطابق با ضوابط  مجاز گرديد و بنگاه صنعتي مي‌تواند ضمن حفظ توليد خود از مازاد ظرفيت و زيرساخت خود براي شروع يك فعاليت صنعتي ديگر همانند استخراج رمز ارز استفاده نمايد.

براي آشنايي با معايب و مزاياي استخراج بيت كوين كليك كنيد.

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرحها و واحدهاي

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح  توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • ارائه خدمات نصب و راه اندازي ماشين آلات  
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: تسهيل شرايط استخراج رمز ارز


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۰۳:۱۱ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

نظر به قانوني شدن فعاليت توليد رمز ارز در كشور طي مصوبه هيئت دولت و مفاد دستورالعمل ابلاغي شماره 5007 وزارت صمت در سال 1398 امكان اخذ جواز تاسيس و پروانه بهره برداري در سامانه بهين ياب مهيا شد و با توجه به جذابيت بازدهي اقتصادي اين فعاليت از زمان تصويت تاكنون و افزايش قيمت پانصد درصدي قيمت رمز ارزها طي هراه اندازي فارم ماينينگمين مدت روش‌هاي مختلفي براي شروع اين كسب و كار معرفي شده است. راه اندازي فارم ماينينگ بيشتر از پيش مورد توجه عموم قرار گرفته است. با اين حال هنوز ريسك‌ها و روش‌هاي سرمايه گذاري چندان شناخته شده نيست. در ادامه برخي از روش ها را شرح داده‌ايم. شما مي‌توانيد با دريافت مشاوره سرمايه گذاري ارز ديجيتال از كارشناسان براي نحوه ورود به اين بازار راهنمايي دريافت كنيد.

براي دريافت مشاوره كسب و كار در زمينه توليد و استاندارد توليد دارو در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

منبع: مشاركت و اجاره در فارم ماينينگ

راه اندازي فارم ماينينگ توليد رمز ارزها

با توجه به تجارب كاردوك در صورت توانايي مالي تامين محل و زيرساخت مجاز در شهرك‌هاي صنعتي يا نيروگاه‌هاي بخش حصوصي (CHP) و امكان مهيا شدن تامين حداقل 250 كيلوات برق، امكان خريد داخل يا واردات دستگاه‌هاي رمز ارز متناسب با طرح توجيهي فني اقتصادي و جواز تاسيس صادره ميسر است. بديهي است پس از تامين دستگاه‌ها، كابين و اتاق استقرار ماينرها و برقراري شبكه برق، اينترنت و تراكينگ داخلي دستگاه امكان راه اندازي و كانفيگ سيستم‌ها بر روي كيف پول و اتصال آن‌ها به استخر رمز ارز فراهم مي‌گردد. در تمامي اين مراحل مي‌توانيد از مشاوره كارشناسان كاردوك جهت راه اندازي فارم استفاده نماييد. براي طراحي و راه اندازي ماينر ها كليك كنيد.

 

 اجاره يا مشاركت در راه اندازي فارم ماينينگ

نظر به ظرفيت محدود تامين امكانات زير ساختي و انرژي و در نتيجه محدوديت در اخذ مجوز فعاليت توليد رمز ارز متناسب با دستورالعمل‌هاي  قانوني ابلاغ شده و همزمان عدم توانايي مالي و ركود تعدادي از دارندگان محل و جواز تاسيس فارم استخراج رمز ارز در تامين حداقل تعداد دستگاه‌هاي مورد نياز و به علت تورم بسيار زياد قيمت ماينرها و راكد شدن اين بنگاه‌ها، اين امكان براي سرمايه گذاراني كه قصد راه اندازي سريع و موجه فارم رمز ارز را دارند فراهم شده است.

تا با رعايت مقررات قانوني اقدام به اجاره و يا مشاركت در راه اندازي فارم استخراج رمز ارز بنمايند. در اين شرايط لازم است سرمايه گذار با استفاده از كارشناسان خبره نسبت بررسي مستندات و زيرساخت‌هاي اصولي موجود به لحاظ ارزش‌گذاري، رعايت استانداردهاي كيفيت و ظرفيت دستگاه‌ها، ساختار سيستم‌هاي تاسيساتي و امنيتي فارم و رعايت مسايل حقوقي از مشاورين ذي‌صلاح استفاده نمايد. براي آشنايي با معايب و مزاياي استخراج بيت كوين كليك كنيد.

راه اندازي فارم ماينينگ مجاز به روش هتلينگ

نظر به اينكه تعدادي از فارم‌هاي قانوني دارنده جواز تاسيس و پروانه بهره‌برداري استخراج انواع رمز ارز كه داراي زيرساخت و برق مازاد بلا استفاده هستند و در راه اندازي فارم خود تمامي استانداردهاي استقرار و تراكينگ دستگاه‌ها شامل ايزولاسيون و عايق سازي اتاق ماينرها، تاسيسات كولينگ مناسب، سازه استاندارد، سنسورهاي مختلف كنترلي، سيستم هاي اطفاي حريق، استابلايزها و كنترلرهاي ولتاژ، آمپر و فركانس و مقاومت، بيمه ماينرها و تجهيزات، پهنا باند مناسب اينترنت پايا، مانيتورينگ و سيستم‌هاي امنيت دستگاه‌ها هستند، مي توانند با رعايت مقررات قانوني اقدام به نگهداري دستگاه‌هاي توليد رمز ارز ديگران تا سقف ظرفيت بلا استفاده فارم بنمايند.

بديهي است در اين گونه موارد رعايت تمامي موارد حقوقي و فني في مابين صاحبان فارم و دارندگان دستگاه رمز ارز جهت قرارگيري در شرايط  ايده آل همانند امكان پشتيباني 24 ساعته 7 روز هفته، دارا بودن برنامه ريزي و نيروي انساني متخصصين نگهداري تعداد بالاي ماينر، سرويس منظم دوره‌اي دستگاه‌ها، پايش منظم با دوربين مدار بسته و دزدگير حرارتي، تعرفه هتلينگ مناسب، امكان كانفيگ ماينرها براي توليد انواع رمز ارز همانند بيت كوين، لايت كوين، آولانچ، بيت كوين كش، اتوم، پلي گون، سويپ، هات، كش، اتريوم، ترون، مونرو، ‌دش، زيكش، ديكريد، ديجي بايت، ورج، كومودو، زدكوينو تمامي كوين‌هاي ديگر امكان بازديد و مانيتورينگ از راه دور وضعيت هش ريت، درجه حرات و دور فن ماينرها الزامي است. جهت اجرا شدن هتلينگ دستگاه‌هاي ماينر بايد از تمامي مراحل از مشاور كارشناسان باتجربه و متخصص استفاده شود.

سرمايه گذاري  در فارم هاي قانوني موجود

افرادي كه  داراي سرمايه كمتري نسبت به تامين مالي فراهم كردن حداقل هاي قانوني مورد نياز راه اندازي يك فارم توليد رمز ارز را دارند و قصد درگير شدن در حوزه خريد دستگاه‌ها، مالكيت و نگهداري ماينرها نمي‌خواهند بشوند و فقط تمايل دارند در يك فارم رمز ارز براساس يك نرخ كاركرد مشخص كه مطمئناً نرخ بازدهي بيشتري نسبت به نرخ‌هاي متعارف را دارد، سرمايه گذاري كنند؛ بايد از فارم و سابقه مالكان آن شناخت دقيق داشته و سرمايه گذاري مطمئن را در قبال اخذ تضامين كافي حقوقي انجام دهند. در اين رابطه لازم است از مشاوره تخصصي در حوره هاي فني فارم رمزارزها و مشارره حقوقي استفاده نمايند.  

راه اندازي فارم با روش كلود ماينيگ

در شيوه مشاركت رايانش ابري استخراج رمز ارز فارم‌هاي معتبر قادرند مجموعه خود را با استفاده از كارشناسان يا موسسات تعيين صلاحيت شده ظرفيت سنجي نمايند. قابليت جذب سرمايه گذاري را بر روي كاركرد فارم از طريق سامانه متصل و از طريق دنياي مجازي فراهم نمايند. در حال حاضر در داخل كشور نظر به مخاطرات سرمايه گذاري بر روي رايانش ابري استخراج انواع رمز ارز در دنياي مجازي لازم است. فقط با فارم‌هاي معتبر كه مجوز و تضمين‌هاي لازم را از ارگان‌ها و نهادهاي رسمي نظارتي و دولتي گرفته باشند و از طريق سازمان توسعه تجارت نماد اعتماد دريافت كرده باشند، در صورت تعريف و ارايه تضمين حقوقي بازپرداخت اصل، كاركرد و سود سرمايه گذاران مي‌توانند به عنوان روشي براي سرمايه گذاري مطرح باشد.

در اين روش سرمايه گذاران عملاً رمز ارزهاي استخراج شده يك فارم قانوني را خريداري مي‌كنيد و همانند سپرده گذاري در بانك پول‌هاي خود را مي‌توانند در كيف پول اختصاصي به  صورت رمز ارز نگهداري كنند، لذا قيل از استفاده از اين شيوه سرمايه گذاري لازم است از مشاوره‌هاي متخصص اين حوزه بهره بگيريد.

 

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  سرمايه گذاران حوزه رمز ارز هاي مجازي

در زمينه مشاوره سرمايه گذاري و اخذ مجوزهاي توليد انواع رمز ارز و تامين زيرساخت‌هاي مورد نياز براساس پلان‌هاي مهندسي و در تمامي مراحل انجام كار از زمان بررسي ايده تا پياده سازي و زمان بهره برداري از مشاوران و كارشناسان خبره و با تجربه كاردوك بشرح ذيل مي‎‌توانيد كمك بگيريد.

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي را ه اندازي فارم استخراج رمز ارز
 • ارائه خدمات مشاوره سرمايه گذاري  و مشاركت در توليد انواع رمز ارز
 • ارايه مشاوره انتخاب ماينرها متناسب با ميزان سرمايه گذاري
 • مشاوره بازسازي  ونوسازي فارم هاي موجود

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: مشاركت و اجاره در فارم ماينينگ


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۲۹:۳۴ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

آيا زمان مناسبي براي نگارش طرح توجيهي مربوط به توليد لوله خونگيري ونوجكت در ايران است؟ بر اساس آخرين ارزيابي هاي آماري ارزش بازار تجهيزات پزشكي در سال 2019 به 456.9ميليارد دلار رسيده است و از سال 2015 با نرخ رشد سالانه 4.4درصد افزايش يافته است. در حال حاضر بدليل رشد توليد ونتيلاتورها و تجهيزات مورد نياز براي معالجه بيماران مبتلا به COVID-19  و پيشگيري از كرونا  انتظار مي‌رود اين بازار در سال 2021 با درصد بسيار بالاتري بهبود و توسعه يافته و تا سال 2023 به بالاتر از 603.5 ميليارد دلار برسد.

براي دريافت مشاوره كسب و كار در زمينه توليد و استاندارد توليد دارو در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

 منبع: طرح توليد لوله خون گيري ونوجكت

لوله خونگيري ونوجكت | معرفي محصول

لوله‌هاي خونگيري يا ونوجكت وسيله‌اي است كه در زمان خونگيري يا نمونه‌گيري خون بيماران و يا افراد اهدا كننده خون مورد استفاده قرار مي‎‌گيرد. مكانيزم كار اين لوله بگونهاي است كه با ايجاد خلاء سبب انتقال خون از رگ شده و فرايند خون گيري را بسيار سادهتر مينمايد.

اين سيستم داراي يك سوزن دوطرفه است كه به همراه نگهدارنده توسط متخصص وارد رگ شخص شده و سمت ديگر سوزن با پوشش پلاستيكي شيشه خلاء را سوراخ ميكند. جريان خون به علت اختلاف فشار به داخل شيشه كشيده ميشود. ميزان هموليز ايجاد شده در لولههاي خونگيري در هنگام استفاده از سرنگ در زمان استفاده از سيستم‌هاي خونگيري تحت خلاء ونوجكت كاهش مي‌يابد.

اين محصول به دليل كاربرد آسان در عمل خونگيري بسيار مورد استفاده است. جنس اين لوله‌ها از پلي اولفين‌هاي پزشكي شامل پلي اتيلن و پلي پروپيلن با گريد خاص بوده و فرايند توليد با ژل و افزودني‌هاي استاندارد پزشكي پر شده و در انواع و اندازه‌هاي مختلف توليد مي‌شوند. جهت سفارش و نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

 

 

انواع لوله هاي خونگيري ونوجكت 

لوله ونوجكت ژلدار

لوله‌هاي ژلدار داراي سرپوش متنوع همانند قرمز يا زرد و داراي ماده فعال كننده انعقاد و ژل جدا كننده هستند. اين لوله جايگزين مناسبي براي لوله‌هاي قديمي است در لوله‌هاي ژلدار بدليل ماده فعال كننده انعقاد، زمان لخته شدن خون جهت جداسازي سرم خون كمتر از لوله‌هاي لخته مي‌باشد و ژل جدا كننده آن به عنوان يك لايه در حد فاصل لخته و سرم قرار مي‌گيرد. اين لوله در حجم‌هاي متفاوت همانند 5 و 8 ميلي موجود است.

لوله فاقد خلاء

لوله‌ها با توجه به نوع كاربرد داراي برچسب، رنگ‌هاي درپوش و سايزهاي متفاوتي مي‌باشند. لوله‌هاي بدون خلأ در انواع فعال‌كننده لخته و ژل (SST)  فعال‌كننده لخته، ضد انعقادي EDTA، انعقادي ESR توليد مي‌شود. لوله‌اي ساده ماده فعال كننده‌اي و ژل ندارد و براي اسپكترومتري مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

لوله‌هاي داراي خلاء

انواع لوله‌ها با توجه به نوع ماده ضد انعقاد درون آن‌ها رنگ درپوش متفاوتي دارند. درپوش هاي رنگي كه داراي ژل جدا كننده يا ماده فعال كننده لخته است و در بيوشيمي، ايمونولوژي، سرولوژي و بانك خون كاربرد دارند. ژل هاي جدا كننده حاوي يك ماده خنثي بوده كه سبب تغيير موقتي ويسكوزيته خون در طي سانتريفوژ مي‌شوند.

دانسيته اين ژل‌ها باعث مي شود كه مابين سلول‌ها  و سرم يا پلاسما قرار گيرند. مزيت وجود خلاء در اين لوله‌هاي خونگيري سبب مي‌شود تا مراكز آزمايشگاهي ازآن استفاده نمايند. توليد اين لوله‌ها و ايجاد خلأ در آن ها در فرايند توليد نيازمند استفاده از سطح تكنولوژي اتوماتيك پيچيده‌اي در توليد انبوه مي‌باشد. 

لوله هاي با درپوش زرد رنگ

اين لوله‌ها تحت خلأ خون گيري SST داراي ماده فعال كننده لخته و ژل پليمري جهت جداسازي سرم از نمونه گرفته شده بوده و براي آزمايشات بيوشيمي، سرولوژي و ايمونولوژي مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

لوله هاي با درپوش قرمز رنگ 

اين لوله تحت خلأ خون گيري Serum داراي ماده فعال كننده لخته با تركيبات سليكا بوده و در حجم‌هاي ۳، ۵، ۷ و ۱۰ موجود مي‌باشد و براي جداسازي سرم از نمونه خون بوده و براي انجام آزمايشات و براي آزمايشات بيوشيمي، سرولوژي و ايمونولوژي مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

لوله هاي با درپوش بنفش رنگ

اين لوله خلأ خونگيري EDTA  داراي ماده ضد انعقاد اتيلن دي آمين تترا استيك اسيد بوده و در دو نوع توليد مي‌شود و در حجم هاي ۲، ۳، ۴۰۵ و ۶ ميلي ليتر وجود دارد و از آن براي آزمايشات هماتولوژي، گروه آزمايشCBC و ايمونولوژي استفاده مي‌گردد.

لوله هاي با درپوش آبي

اين لوله خلأ خون گيري انعقادي داراي ماده ضد انعقاد سيترات سديم مي‏‌باشد. نسبت خون به ضد انعقاد در اين لوله ها نسبت ۹ به ۱ است. اين لوله در حجم‌هاي ۸  و ۷. ۲ و ۵ . ۴ ميلي ليتر موجود است و از آن در آزمايشات انعقادي نظير PT، PTT و فيبرينوژن استفاده مي‌شود.

لوله هاي با درپوش  سبز

اين لوله داراي خلأ خون گيري PST حاوي ماده ضد انعقاد هپارين و ژل پليمري سديم يا ليتيم هپارين بوده و در حجم‌هاي ۳، ۵ و ۷ ميلي ليتر موجود است. جهت جداسازي پلاسما مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين لوله در آزمايشات بيوشيمي اورژانسي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

لوله هاي با درپوش مشكي و خاكستري  رنگ

اين لوله‌ها داراي ماده ضد انعقاد سديم سيترات بوده و براي آزمايشات تشخيص نرخ ته نشيني گلبول‌هاي قرمز از اين لوله استفاده مي‌شود و در صورت داشتن ماده ضد انعقادي سديم فلورايد براي اندازه گيري گلوكز پلاسما خون و در پوش خاكستري استفاده مي‌شود.  

كدهاي آيسيك محصول  

تعرفه و آيسيك توليد انواع لوله‌هاي خون گيري بشرح ذيل است. 

محصول

كد آيسيك

لوله هاي انتقال خون

33111454

لوله هاي خون گيري بدون هوا

33111454

لوله خونگيري پلاستيكي

2520412854

 

كالاهاي جايگزين لوله خونگيري ونوجكت

محصول جايگزين لوله هاي خون گيري تحت خلا نوع ساده و قديمي آن كه خاصيت خلاء پذيري را ندارند مي‌باشد كه در دهه قبل بسيار مورد استفاده بود و با رشد تكنولوژي لوله‌هاي خون گيري جديد استفاده مي‌شود.

دانش فني و فرايند توليد لوله هاي خون گيري ونوجكت

در فرايند توليد محصول ابتدا مواد اوليه محصول شامل گرانول‌هاي اصلي به همراه رنگ دانه يا مستربچ در صورت نياز پس از گازگيري به داخل دستگاهاي تزريق تغذيه مي‌شود و فرايند پليمريزه شدن و شكل گيري محصول بر اثر فشار و حرارت در سيلندر ماردون و قالب دستگاه انجام مي‌شود. محصول پس از بازشدن قالب توسط سيستم پران از دستگاه خارج و پس از پليسه گيري آماده ورود به خط مونتاژ مي گردد.

پس از تكميل هردو بخش مكمل، لوله خونگير استريل شده و مواد افزودني لازم شامل ژل فعال كننده انعقاد، ژل جدا كننده سرم، سيترات سديم و يا … به آن اضافه و تزريق مي‌شود. بعد از آماده شدن لوله، هواي داخل لوله‌ها توسط كمپرسورهاي ايجاد خلاء طي فرآيندي خارج شده تا وجه تمايز اين لوله‌ها با لوله‌هاي متداول مشخص گردد. محصول استاندارد مطابق تاييديه‌هاي استانداردها و آزمايشگاه همكار آماده برچسب گذاري شده و قرارگيري استند يا در بسته بندي‌هاي كارتني ۱۰۰۰ يا ۱۲۰۰ عددي قرار مي‌گيرد. بخش‌هاي مختلف توليد بنگاه عبارتند از:

 • واحدهاي فيدرينگ مواد اوليه و قطعات نيمه ساخته
 • واحد تزريق و فرمينگ تيوب و واحد ترزيق درب تيوب و استند لوله
 • واحد مونتاژ رباتيك درپوش و برچسب زن
 • واحد مانيتورينگ و كنترل
 • واحد خروج ضايعات و محفظه فلش بك
 • واحد بسته بندي نهايي

 

ماشين آلات و تجهيزات  اصلي خط توليد لوله خونگيري ونوجكت:

ماشين آلات مورد نياز يا بنگاه با ظرفيت ساليانه 16 ميليون عددي ساليانه  طرح توليد لوله خونگيري عبارتند از:

ماشين تزريق پلاستيك قطعات محصول چهار دستگاه، قالب لوله و درب پلاستيكي 16*100 دو دست،  قالب لوله و درب پالستيكي 12*75  دو دست، سيستم و ماشين آلات خط مونتاژ لوله آزمايش 2 دستگاه، سيستم تزريق ژل  يك دستگاه، دستگاه شيرينگ پك 1دستگاه، سيستم كولينگ چيلر و پنوماتيك، دستگاه بسته بندي محصول. كليه ماشين آلات را مي‌توانيد با هماهنگي كاردوك تهيه، نصب و راه اندازي نماييد.

 

بررسي وضعيت توليد لوله خونگيري ونوجكت

تعداد واحدهاي توليد لوله‌هاي ونوجكت داراي پروانه بهره برداري كشور 6 واحد بوده كه با ظرفيت اسمي 59 ميليون عدد فعاليت مي‌نمايند. ازكل تعداد 60 جواز تاسيس صادره 5طرح درحال احداث با پيش بيني ظرفيت 1221 تن در 4 واحد و حدود سه ميليون عدد در دو حد در حال فعاليت مي‌باشند. تعداد جوازهاي تاسيس صادره توليد لوله‌هاي خونگيري كشور داراي پيشرفت فيزيكي بالاي 60 درصد در كشور وجود دارد.

واحدهاي داراي پروانه توليد لوله‌هاي خون گيري پزشكي

موضوع

تعداد

سرمايه

اشتغال

ظرفيت

واحد

ظرفيت 1

2

124517

30

2810000

عدد

ظرفيت 2

4

142446

71

1221

تن

جمع

6

266963

101

 

طرح هاي داراي جواز تاسيس  توليد لوله هاي خون گيري پزشكي

موضوع

تعداد

سرمايه

اشتغال

ظرفيت

واحد

ظرفيت 1

3

10214

47

20012000

عدد

ظرفيت 2

10

1133273

207

2565

تن

جمع

13

1143487

254

سرمايه گذاري مورد نياز براي توليد لوله خونگيري ونوجكت

بر اساس مطالعات انجام شده احداث توليد در سال جاري حدود 60ميليارد ريال سرمايه نياز دارد. نرخ بازدهي داخلي سرمايه گذاري بيشتر از30درصد بوده ظرف سه سال و نيم بعد از به توليد رسيدن برگشت سرمايه خواهيد داشت. در ادامه خلاصه‌اي از نيازمندي‌هاي احداث اين واحد با ظرفيت عملي مونتاژ 16  ميليون عدد در سال ارائه شده است.

مشخصات عمومي طرح

رديف

موضوع

برآرود

واحد

1

زمين  

2000

متر مربع

2

زيربنا كل توليدي ،خدماتي  

600

متر مربع

3

ماشين آلات  صنعتي

25200

ميليون ريال

 شاخص هاي مالي

موضوع

 

نرخ بازده داخلي IRR

28

دوره برگشت سرمايه

7/3

درصد فعاليت در نقطه سر به سر

3/31

 مزاياي اجراي طرح توليد لوله خونگيري ونوجكت

بخش زيادي از نياز كشور به لوله‌هاي تخصصي پزشكي از محل واردات تامين مي‌شود. توليد با توجه به وضعبت زيرساخت‌هاي پزشكي كشور و سطح مهارت نيروي انساني توليد تجهيزات پزشكي را مي‌تواند به مزيت رقابتي در سطح منطقه تيديل شود. مزيت هاي توليد اين محصول فرايند توليد ساير محصولات مشابه را نيز توسعه خواهد داد و مزيت آن در كشور عبارتند از:

 • حايگزيني صادرت و توليد ارزش افزوده بيشتر در داخل كشور
 • امكان صادرات به كشورهاي همجوار
 • بهره گيري ازسطح اتوماسيون وتكنواوژي توليد پيشرفته  
 • قابليت توليد بصورت كاملابهداشتي
 • امكان سفارش وساخت ماشين آلات با هماهنگي كاردوك بصورت مديريت ساخت و راه اندازي

نتيجه مطالعات مالي و اقتصادي

تحقيقات بازار وبرآوردهاي مالي فني و اقتصادي تهيه شده طرح و تحليل شاخص‌هاي مالي و اقتصادي طرح با محاسبات مالي وضعيت قابل قبولي را بلحاظ مالي براي مونتاژ، بسته بندي و استريل آنژيوكت محصول نشان مي‌دهد. جهت اخذ مجوزهاي توليد اين محصول و تامين زيرساخت براساس پلان‌هاي مهندسي توليد استاندارد و صادرات محور مي‌توانيد در تمامي مراحل انجام كار از زمان بررسي ايده تا پياده سازي و زمان بهره برداري از مشاوران و كارشناسان خبره و با تجربه كاردوك كمك بگيريد. براي مشاهده ساير طرح توجيهي صنعتي هاي نوشته شده توسط تيم كاردوك كليك كنيد.

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرحها و واحدهاي

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح  توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • ارائه خدمات نصب و راه اندازي ماشين آلات  
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 منبع: طرح توليد لوله خون گيري ونوجكت


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ ] [ ۱۰:۲۱:۵۵ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

طرح توجيهي توليد تيرچه فلزي چرا در ايران اهميت دارد؟ در صنعت ساختمان كشور نزديك به 80درصد از سقف‌ و كف‌هاي ساختمان‌ها  از خرپا تيرچه ساخته شده است. ويژگي‌هاي بارز اين محصول داشتن سرعت بالا در ساخت، هزينه كم و به صرفه بودن آن در صنعت ساختمان سازي است. الزامات رشد و توسعه صنعت ساختمان‌سازي در كشور، نياز به توليد انبوه خرپاهايي با كيفيت بالا و داراي استانداردهاي مورد نياز و قابل اعتماد را بيشتر نموده است. بنابراين ساخت تيرچه‌هاي بتوني به شيوه سنتي در محل ساختمان‌سازي به صورت دستي نه تنها نمي‌تواند پاسخگوي حجم بالاي تقاضا باشد، بلكه از نظر اقتصادي و قابليت اعتماد و استاندارد محصول توجيه ندارد.

راه‌كار مناسب براي دستيابي به شرايط مطلوب، توليد انبوه خرپاهاي پيش‌ساخته، توليد در كارخانه‌هاي مجهز و تخصصي خارج از محل سازه و به صورت كاملاً مكانيزه مي‌باشد. در حال حاضر در بسياري از كشورها بنگاه‌هاي صنعتي متعددي در زمينه توليد سازه‌هاي فولادي به ويژه خرپاهاي پيش‌ساخته فولادي فعاليت دارند و افزايش نياز عمراني بويژه در احداث ساختمان‌ها و بناهاي بزرگ نظير ورزشگاه‌ها و فروشگاه‌هاي بزرگ، پيمانكاران و سازندگان ساختمان‌ها به ويژه انبوه‌سازان را به خريد خرپاهاي آماده از سازندگان معتبر كه محصولات آن‌ها از سطح كيفيتي بالا و يكنواختي برخوردارند، متمايل كرده است. خريد محصولاتي با هزينه كمتر، سرعت توليد بالاتر و قابل اعتماد، مزيت‌هاي بيشتري را در بازار ساخت وسازهاي عمران و مسكن ايجاد كرده است.

براي دريافت مشاوره كسب و كار در زمينه توليد و استاندارد توليد دارو در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: طرح توليد تيرچه فلزي

طرح توليد تيرچه فلزي | معرفي تيرچه فلزي 

تيرچه بتوني پيش ساخته فولادي عبارت است از شبكه پيش ساخته‌اي از آرماتورهاي كششي و عرضي و ميلگرد اتصال بالايي كه به شكل خرپا به همديگر جوش شده و ايستايي و مقاومت لازم را براي حمل و اجرا در سازه را تامين مي‌كند. از اين محصول براي ايجاد سقف، راهرو، كف سالن‌ها و حتي سطوح شيب‌دار در ساختمان‌ها مي‌توان استفاده نمود. جهت سفارش و نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

طرح توليد تيرچه فلزي | ويژگي‌هاي تيرچه فلزي

مهمترين مزيت‌ محصولات ساخته شده از تيرچه هاي فلزي، قابليت توليد آنها در اندازه و شكل هاي متفاوت متناسب با نياز ،نقشه و پلان ارايه شده سازندگان ساختمان، به صورت انبوه و متناسب با ويژگي‌هاي كيفي و كمي يكسان و استاندارد است.

ويژگي‌ها و مزاياي انواع تيرچه فلزي به شرح زير است:

 • نداشتن نياز به جك و شمع بندي زير سقف
 • امكان همزماني بتن ريزي در چند سقف ساختمان
 • سرعت بالاي اجراي سقف
 • سهولت نصب و اجراي داكت‌هاي تاسيساتي   
 • صرفه جوي و كاهش مصرف بتن در سازه
 • كمك به سبك سازي سقف با توجه به استفاده از بلوك‌‏هاي توخالي با يونوليت               
 • عايق سازي سقف در برابر انتقال صدا و حرارت
 • ايجاد صرفه جويي در مصرف مقاطع آهني در سازه
 • حذف فرايند طولاني ساخت خرپا غير استاندارد سنتي

 

معرفي كد هاي آيسيك تيرچه پيش ساخه مسلح

بر اساس سيستم طبقه‌بندي آيسيك كد‌‌‌‌ محصولات طرح جاري به شرح جدول ذيل مي‌باشد.

جدول كد آيسيك محصولات مورد نظر

2695612319

تيرچه بتني مسلح پيش ساخته

2929412529

توليد سازه تيرچه دستگاه اتوماتيك

2695512319

تيرچه بتني

2811512324

تيرچه فولادي

2695612376

تيرچه بتني مسلح پيش تنيده

طرح توليد تيرچه فلزي | مواد اوليه توليد و آماده سازي تيرچه هاي فلزي 

مواد اوليه اصلي توليد تيرچه فلزي را انواع ميلگرد و ورق آهني تشكيل مي‌دهد. ميلگرد هم بصورت كلاف و هم بصورت شاخه‌اي مورد استفاده قرار مي‌گيرد، اغلب واحدها براي دستيابي به سايز مناسب و عاج دارد نمودن ميلگرد كلاف از سيستم كشش و آنيلينگ آن استفاده مي‌كنند.

براي ساخت خرپا مي‌توان از انواع فولادهاي ساختماني در دو حالت نورد گرم شده (فولادي كه در دماي بالا شكل دهي مي شود) و فولاد اصلاح شده (فولاد نورد گرم خنك شده است كه با غلطك‌هاي نورد اضافي شكل داده مي‌شوند تا به ابعاد دقيق‌تر و كيفيت سطحي بهتر برسند) استفاده نمود. مهم‌ترين نوع فولادي كه در كشور رايج است، فولادهاي ساختماني كربني ساده است. در حالي كه در كشورهاي صنعتي فولادهاي فوق مستحكم كم آلياژ و ميكروآلياژ با تركيبات مختلف رايج است كه داراي استحكام بالاتري است و از همه مهم‌تر داراي نسبت استحكام به وزن بالاتر نسبت به فولادهاي كربني ساده هستند. اين دسته از فولادها جوش‌پذيري بالايي نيز دارند.

 

طرح توليد تيرچه فلزي | مواردكاربرد تيرچه فلزي

انواع تيرچه فلزي به عنوان كالاي مصرفي در صنعت ساختمان شناخته مي‌شوند. و مي‌تواند به عنوان محصول طرح جاري به مصرف انواع پروژه‌هاي عمراني برسد و درساخت تيرچه براي سقف‌هاي تيرچه-بلوك در پروژه‌هاي مختلف نيز از اين محصول استفاده گيردد.

طرح توليد تيرچه فلزي | تكنولوژي و فرايند توليد تيرچه فلزي

خط توليد اين محصول پس از كشش و عاج دار كردن مفتول خاموت و آنيل كردن آن در كوره و آماده بودن ميلگردهاي طولي از دستگاه اتوماتيك براي انجام عمليات‌هاي توليد استفاده مي‌شود و در نهايت كلاف آماده با استفاده از شرايط ويژه در مجاورت بخار با بتن مسلح مي شود. در دستگاه توليد اتوماتيك تيرچه، ابتدا ميلگردهاي اصلي را به صورت شاخه‌اي درون ريل‌هايي كه در دستگاه تعبيه شده است، جاگذاري مي‌گردد و ميلگردهايي كه زيگزاگ خواهند شد، به صورت رول در محل تعبيه شده قرار خواهند گرفت و كار جاگذاري سر ميلگرد در استريتر و خم كن با كمك بازوهاي هيدروليكي انجام مي‌شود.

وظيفه و نحوه انجام كار تابلو برق

تابلو برق اين دستگاه توانايي كنترل جريان ترانس ها، زمان گذر جريان و نحوه جوش دادن برنامه ريزي شده ، اعم از جوش هارموني يا تحريك يكباره همه ترانسها را دارد. تابلو وظيفه كنترل جك ها و سنسورها و فرمان دادن به شير برقي‌ها را نيز به عهده دارد و وظيفه اپراتورها تنها نظارت بر صحت عملكرد دستگاه و بارگذاري‌هاي اوليه خواهد بود.

حركت براي نقاط جوش جديد

سيستم كشنده با حركت خود، قسمتي از تيرچه بلوك كه عمليات جوشكاري آن تمام شده را حركت مي‌دهد تا نقاط جديد مورد نظر براي جوشكاري در مقابل نازل‌هاي جوش كاري قرار بگيرند. ميلگردهاي اصلي و زيگزاكي شامل قيدها (ريل ها) و هدايت كنندها مي‌باشد تا حركت ميلگردها در درون اين راهنماها انجام شود. سيستم داراي كلمپ جانبي است كه در هر دو طرف نصب شده‌اند و دو نقطه متوالي از محل اتصال ميلگردهاي پاييني به ميلگردهاي زيگزاكي را محكم كند.با انجام اين عمل، ميلگردها كاملا در جاي خود بند و محكم شده اند و آماده جوشكاري مي‌باشد.

ترتيب جوش ميلگردها

در ابتدا دو الكترود كه در بالا قرار دارند، ميلگرد اصلي بالايي را به ميلگردهاي زيگزاكي در دو  رأس ميلگردهاي زيگزاكي جوش مي‌دهد. بدين معنا كه در يك زمان، دو رأس ميلگردهاي زيگزاكي چپ و راست به ميلگرد اصلي بالا جوش داده مي‌شود. پس از اتمام جوشكاري، سيستم جلوبرنده، مجددا سيستم را به جلو هدايت مي‌كند تا نقاط جديد مورد نظر جوشكاري در مقابل اتوگان‌هاي بالا قرار گيرد. با اين حركت  نقاط جوشكاري جانبي در مقابل اتوگان‌هاي دوبل كه در جوانب تيرچه بلوك هستند، قرار مي‌گيرد.

عمليات جوشكاري نقاط جانبي

در اين مرحله عمليات جوشكاري نقاط جانبي تيرچه بلوك (جوش ميلگردهاي زيگزاكي به ميلگردهاي جانبي) انجام مي‌شود. البته قبل از اين كار جكي كه در بالا قرار دارد (سيستم نگهدارنده بالا) با حركت به سمت پايين، روي ميلگرد اصلي بالا فشار اعمال مي‌كند تا ميلگردهاي اصلي پاييني كه در كنار ميلگردهاي زيگزاكي در ريل مخصوص قرار دارند، در كنار يكديگر مقيد شوند.

در مجموع يك اتوگان دوبل در سمت راست و يك اتوگان در سمت چپ قرار دارد كه هر اتوگان دوبل، دو نقطه را جوشكاري مي‌كند؛ يعني در يك زمان دو نقطه در سمت راست و دو نقطه در سمت چپ جوشكاري مي‌شود. براي برش تيرچه بلوك‌ها از يك دستگاه قيچي هيدروليكي استفاده شده است. پس از برش تيرچه بوسيله جك پراني كه بر روي ميز محصول در نظر گرفته شده است، تيرچه را به پالت مخصوص هدايت مي‌كند. اين فرايند قادر است محصولات را در طول‌هاي 6متري الي 12متري توليد نمايد، ولي با توجه به نياز مشتريان طول برش‌هاي مختلف نيز مي‌تواند توليد شود.

 

بررسي بازار و رقبا در طرح توليد تيرچه فلزي

انواع تيرچه صنعتي ساخته شده سازه‌هاي مسلح تركيبي از ميلگرد و بتن عمدتاً در ساختمان و پروژه هاي عمراني مرتبط  مورد مصرف قرار مي‌گيرد. اين محصول به‌دليل اقتصادي بودن و كيفيت قابل رقابت با كالاهاي جايگزين هم در بازار و در پروژهاي بزرگ و كوچك سازه‌اي مي تواند مورد استفاده قرار گيرد. كل پروانه‌هاي بهره برداري صنعتي توليد انواع تيرچه مسلح كشور تا پايان سال 1399تعداد 1225 واحد است كه با ظرفيت‌هاي متفاوت به شرح جدول ذيل در كشور در حال فعاليت مي‌باشند. 

پروانه بهره‌برداري توليد انواع تيرچه صنعتي در كشور

تعداد

سرمايه

اشتغال

ظرفيت

واحد

1

600

5

60000

مترمكعب

86

39815

826

3217530

متر مربع

38

38970

281

972

هزار متر

1014

70306176

10622

70306176

متر

11

16462

83

10853640

عدد

75

757201

906

784627

تن

1225

71159224

12723

 

سرمايه گذاري مورد نياز

مشخصات عمومي طرح

رديف

موضوع

برآرود

واحد

1

زمين 

3500

متر مربع

2

 زيربنا كل توليدي ،خدماتي و ستادي  

800

متر مربع

3

دستگاههاي  خريد  داخلي  

50000

ميليون ريال

مزاياي اجراي طرح توليد تيرچه فلزي

 • تنوع بسياري از محصولات در يك خط توليد با تغيير قالب
 • قيمت قابل رقابت با انواع محصولات رقيب
 • در دسترس بودن تكنولوژي ساخت ماشين آلات بطور اتوماتيك در داخل كشور
 • امكان پذيري توليد در تمامي مناطق كشور
 • امكان راه اندازي واحد در ظرفيت اقتصادي با سرمايه گذاري نه چندان بالا
 •  قابليت توليد محصول صادراتي
 • وجود ظرفيت خالي در كشور براي راه اندازي واحدهاي جديد

نتايج  مطالعات فني ، اقتصادي و مالي

به استناد مطالعات انجام شده، تكنولوژي توليد تيرچه مسلح اتوماتيك در سطح جهان و در ايران سابقه زيادي ندارد. به همين دليل تعداد واحدهايي كه در كشور موجود است به نسبت تقاضاي بازار تعداد زيادي نيستند. نظر به اينكه تكنولوژي توليد به نسبت محصولات رقيب بسيار ساده‌تر و در نتيجه قيمت تمام شده پايين تري دارد و همچنين در كشور براي توليد اين محصول ظرفيت خالي وجود دارد؛ امكان احداث واحدهاي جديد با ظرفيت اقتصادي مي‌تواند مورد بررسي دقيق‌تر قرار گيرد. لذا جهت مشاوره اقتصادي و فني راه اندازي طرح يا ايجاد طرح توسعه مي‌توانيد با مشاورين كسب و كار كاردوك تماس حاصل فرماييد. براي مشاهده ساير طرح توجيهي صنعتي هاي نوشته شده توسط تيم كاروك كليك كنيد.

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرحها و واحدهاي

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار اختصاصي توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 •  ارايه مشاوره فني و كمك به راه اندازي طرح 
 • مشاوره بازاريابي محصول
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

طرح توجيهي توليد تيرچه فلزي چرا در ايران اهميت دارد؟ در صنعت ساختمان كشور نزديك به 80درصد از سقف‌ و كف‌هاي ساختمان‌ها  از خرپا تيرچه ساخته شده است. ويژگي‌هاي بارز اين محصول داشتن سرعت بالا در ساخت، هزينه كم و به صرفه بودن آن در صنعت ساختمان سازي است. الزامات رشد و توسعه صنعت ساختمان‌سازي در كشور، نياز به توليد انبوه خرپاهايي با كيفيت بالا و داراي استانداردهاي مورد نياز و قابل اعتماد را بيشتر نموده است. بنابراين ساخت تيرچه‌هاي بتوني به شيوه سنتي در محل ساختمان‌سازي به صورت دستي نه تنها نمي‌تواند پاسخگوي حجم بالاي تقاضا باشد، بلكه از نظر اقتصادي و قابليت اعتماد و استاندارد محصول توجيه ندارد.

راه‌كار مناسب براي دستيابي به شرايط مطلوب، توليد انبوه خرپاهاي پيش‌ساخته، توليد در كارخانه‌هاي مجهز و تخصصي خارج از محل سازه و به صورت كاملاً مكانيزه مي‌باشد. در حال حاضر در بسياري از كشورها بنگاه‌هاي صنعتي متعددي در زمينه توليد سازه‌هاي فولادي به ويژه خرپاهاي پيش‌ساخته فولادي فعاليت دارند و افزايش نياز عمراني بويژه در احداث ساختمان‌ها و بناهاي بزرگ نظير ورزشگاه‌ها و فروشگاه‌هاي بزرگ، پيمانكاران و سازندگان ساختمان‌ها به ويژه انبوه‌سازان را به خريد خرپاهاي آماده از سازندگان معتبر كه محصولات آن‌ها از سطح كيفيتي بالا و يكنواختي برخوردارند، متمايل كرده است. خريد محصولاتي با هزينه كمتر، سرعت توليد بالاتر و قابل اعتماد، مزيت‌هاي بيشتري را در بازار ساخت وسازهاي عمران و مسكن ايجاد كرده است.

براي دريافت مشاوره كسب و كار در زمينه توليد و استاندارد توليد دارو در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

عكس 1

طرح توليد تيرچه فلزي | معرفي تيرچه فلزي 

تيرچه بتوني پيش ساخته فولادي عبارت است از شبكه پيش ساخته‌اي از آرماتورهاي كششي و عرضي و ميلگرد اتصال بالايي كه به شكل خرپا به همديگر جوش شده و ايستايي و مقاومت لازم را براي حمل و اجرا در سازه را تامين مي‌كند. از اين محصول براي ايجاد سقف، راهرو، كف سالن‌ها و حتي سطوح شيب‌دار در ساختمان‌ها مي‌توان استفاده نمود. جهت سفارش و نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

طرح توليد تيرچه فلزي | ويژگي‌هاي تيرچه فلزي

مهمترين مزيت‌ محصولات ساخته شده از تيرچه هاي فلزي، قابليت توليد آنها در اندازه و شكل هاي متفاوت متناسب با نياز ،نقشه و پلان ارايه شده سازندگان ساختمان، به صورت انبوه و متناسب با ويژگي‌هاي كيفي و كمي يكسان و استاندارد است.

ويژگي‌ها و مزاياي انواع تيرچه فلزي به شرح زير است:

 • نداشتن نياز به جك و شمع بندي زير سقف
 • امكان همزماني بتن ريزي در چند سقف ساختمان
 • سرعت بالاي اجراي سقف
 • سهولت نصب و اجراي داكت‌هاي تاسيساتي   
 • صرفه جوي و كاهش مصرف بتن در سازه
 • كمك به سبك سازي سقف با توجه به استفاده از بلوك‌‏هاي توخالي با يونوليت               
 • عايق سازي سقف در برابر انتقال صدا و حرارت
 • ايجاد صرفه جويي در مصرف مقاطع آهني در سازه
 • حذف فرايند طولاني ساخت خرپا غير استاندارد سنتي

عكس2

معرفي كد هاي آيسيك تيرچه پيش ساخه مسلح

بر اساس سيستم طبقه‌بندي آيسيك كد‌‌‌‌ محصولات طرح جاري به شرح جدول ذيل مي‌باشد.

جدول كد آيسيك محصولات مورد نظر

2695612319

تيرچه بتني مسلح پيش ساخته

2929412529

توليد سازه تيرچه دستگاه اتوماتيك

2695512319

تيرچه بتني

2811512324

تيرچه فولادي

2695612376

تيرچه بتني مسلح پيش تنيده

طرح توليد تيرچه فلزي | مواد اوليه توليد و آماده سازي تيرچه هاي فلزي 

مواد اوليه اصلي توليد تيرچه فلزي را انواع ميلگرد و ورق آهني تشكيل مي‌دهد. ميلگرد هم بصورت كلاف و هم بصورت شاخه‌اي مورد استفاده قرار مي‌گيرد، اغلب واحدها براي دستيابي به سايز مناسب و عاج دارد نمودن ميلگرد كلاف از سيستم كشش و آنيلينگ آن استفاده مي‌كنند.

براي ساخت خرپا مي‌توان از انواع فولادهاي ساختماني در دو حالت نورد گرم شده (فولادي كه در دماي بالا شكل دهي مي شود) و فولاد اصلاح شده (فولاد نورد گرم خنك شده است كه با غلطك‌هاي نورد اضافي شكل داده مي‌شوند تا به ابعاد دقيق‌تر و كيفيت سطحي بهتر برسند) استفاده نمود. مهم‌ترين نوع فولادي كه در كشور رايج است، فولادهاي ساختماني كربني ساده است. در حالي كه در كشورهاي صنعتي فولادهاي فوق مستحكم كم آلياژ و ميكروآلياژ با تركيبات مختلف رايج است كه داراي استحكام بالاتري است و از همه مهم‌تر داراي نسبت استحكام به وزن بالاتر نسبت به فولادهاي كربني ساده هستند. اين دسته از فولادها جوش‌پذيري بالايي نيز دارند.

عكس 3

طرح توليد تيرچه فلزي | مواردكاربرد تيرچه فلزي

انواع تيرچه فلزي به عنوان كالاي مصرفي در صنعت ساختمان شناخته مي‌شوند. و مي‌تواند به عنوان محصول طرح جاري به مصرف انواع پروژه‌هاي عمراني برسد و درساخت تيرچه براي سقف‌هاي تيرچه-بلوك در پروژه‌هاي مختلف نيز از اين محصول استفاده گيردد.

طرح توليد تيرچه فلزي | تكنولوژي و فرايند توليد تيرچه فلزي

خط توليد اين محصول پس از كشش و عاج دار كردن مفتول خاموت و آنيل كردن آن در كوره و آماده بودن ميلگردهاي طولي از دستگاه اتوماتيك براي انجام عمليات‌هاي توليد استفاده مي‌شود و در نهايت كلاف آماده با استفاده از شرايط ويژه در مجاورت بخار با بتن مسلح مي شود. در دستگاه توليد اتوماتيك تيرچه، ابتدا ميلگردهاي اصلي را به صورت شاخه‌اي درون ريل‌هايي كه در دستگاه تعبيه شده است، جاگذاري مي‌گردد و ميلگردهايي كه زيگزاگ خواهند شد، به صورت رول در محل تعبيه شده قرار خواهند گرفت و كار جاگذاري سر ميلگرد در استريتر و خم كن با كمك بازوهاي هيدروليكي انجام مي‌شود.

وظيفه و نحوه انجام كار تابلو برق

تابلو برق اين دستگاه توانايي كنترل جريان ترانس ها، زمان گذر جريان و نحوه جوش دادن برنامه ريزي شده ، اعم از جوش هارموني يا تحريك يكباره همه ترانسها را دارد. تابلو وظيفه كنترل جك ها و سنسورها و فرمان دادن به شير برقي‌ها را نيز به عهده دارد و وظيفه اپراتورها تنها نظارت بر صحت عملكرد دستگاه و بارگذاري‌هاي اوليه خواهد بود.

حركت براي نقاط جوش جديد

سيستم كشنده با حركت خود، قسمتي از تيرچه بلوك كه عمليات جوشكاري آن تمام شده را حركت مي‌دهد تا نقاط جديد مورد نظر براي جوشكاري در مقابل نازل‌هاي جوش كاري قرار بگيرند. ميلگردهاي اصلي و زيگزاكي شامل قيدها (ريل ها) و هدايت كنندها مي‌باشد تا حركت ميلگردها در درون اين راهنماها انجام شود. سيستم داراي كلمپ جانبي است كه در هر دو طرف نصب شده‌اند و دو نقطه متوالي از محل اتصال ميلگردهاي پاييني به ميلگردهاي زيگزاكي را محكم كند.با انجام اين عمل، ميلگردها كاملا در جاي خود بند و محكم شده اند و آماده جوشكاري مي‌باشد.

ترتيب جوش ميلگردها

در ابتدا دو الكترود كه در بالا قرار دارند، ميلگرد اصلي بالايي را به ميلگردهاي زيگزاكي در دو  رأس ميلگردهاي زيگزاكي جوش مي‌دهد. بدين معنا كه در يك زمان، دو رأس ميلگردهاي زيگزاكي چپ و راست به ميلگرد اصلي بالا جوش داده مي‌شود. پس از اتمام جوشكاري، سيستم جلوبرنده، مجددا سيستم را به جلو هدايت مي‌كند تا نقاط جديد مورد نظر جوشكاري در مقابل اتوگان‌هاي بالا قرار گيرد. با اين حركت  نقاط جوشكاري جانبي در مقابل اتوگان‌هاي دوبل كه در جوانب تيرچه بلوك هستند، قرار مي‌گيرد.

عمليات جوشكاري نقاط جانبي

در اين مرحله عمليات جوشكاري نقاط جانبي تيرچه بلوك (جوش ميلگردهاي زيگزاكي به ميلگردهاي جانبي) انجام مي‌شود. البته قبل از اين كار جكي كه در بالا قرار دارد (سيستم نگهدارنده بالا) با حركت به سمت پايين، روي ميلگرد اصلي بالا فشار اعمال مي‌كند تا ميلگردهاي اصلي پاييني كه در كنار ميلگردهاي زيگزاكي در ريل مخصوص قرار دارند، در كنار يكديگر مقيد شوند.

در مجموع يك اتوگان دوبل در سمت راست و يك اتوگان در سمت چپ قرار دارد كه هر اتوگان دوبل، دو نقطه را جوشكاري مي‌كند؛ يعني در يك زمان دو نقطه در سمت راست و دو نقطه در سمت چپ جوشكاري مي‌شود. براي برش تيرچه بلوك‌ها از يك دستگاه قيچي هيدروليكي استفاده شده است. پس از برش تيرچه بوسيله جك پراني كه بر روي ميز محصول در نظر گرفته شده است، تيرچه را به پالت مخصوص هدايت مي‌كند. اين فرايند قادر است محصولات را در طول‌هاي 6متري الي 12متري توليد نمايد، ولي با توجه به نياز مشتريان طول برش‌هاي مختلف نيز مي‌تواند توليد شود.

عكس 4

بررسي بازار و رقبا در طرح توليد تيرچه فلزي

انواع تيرچه صنعتي ساخته شده سازه‌هاي مسلح تركيبي از ميلگرد و بتن عمدتاً در ساختمان و پروژه هاي عمراني مرتبط  مورد مصرف قرار مي‌گيرد. اين محصول به‌دليل اقتصادي بودن و كيفيت قابل رقابت با كالاهاي جايگزين هم در بازار و در پروژهاي بزرگ و كوچك سازه‌اي مي تواند مورد استفاده قرار گيرد. كل پروانه‌هاي بهره برداري صنعتي توليد انواع تيرچه مسلح كشور تا پايان سال 1399تعداد 1225 واحد است كه با ظرفيت‌هاي متفاوت به شرح جدول ذيل در كشور در حال فعاليت مي‌باشند. 

پروانه بهره‌برداري توليد انواع تيرچه صنعتي در كشور

تعداد

سرمايه

اشتغال

ظرفيت

واحد

1

600

5

60000

مترمكعب

86

39815

826

3217530

متر مربع

38

38970

281

972

هزار متر

1014

70306176

10622

70306176

متر

11

16462

83

10853640

عدد

75

757201

906

784627

تن

1225

71159224

12723

 

سرمايه گذاري مورد نياز

مشخصات عمومي طرح

رديف

موضوع

برآرود

واحد

1

زمين 

3500

متر مربع

2

 زيربنا كل توليدي ،خدماتي و ستادي  

800

متر مربع

3

دستگاههاي  خريد  داخلي  

50000

ميليون ريال

مزاياي اجراي طرح توليد تيرچه فلزي

 • تنوع بسياري از محصولات در يك خط توليد با تغيير قالب
 • قيمت قابل رقابت با انواع محصولات رقيب
 • در دسترس بودن تكنولوژي ساخت ماشين آلات بطور اتوماتيك در داخل كشور
 • امكان پذيري توليد در تمامي مناطق كشور
 • امكان راه اندازي واحد در ظرفيت اقتصادي با سرمايه گذاري نه چندان بالا
 •  قابليت توليد محصول صادراتي
 • وجود ظرفيت خالي در كشور براي راه اندازي واحدهاي جديد

نتايج  مطالعات فني ، اقتصادي و مالي

به استناد مطالعات انجام شده، تكنولوژي توليد تيرچه مسلح اتوماتيك در سطح جهان و در ايران سابقه زيادي ندارد. به همين دليل تعداد واحدهايي كه در كشور موجود است به نسبت تقاضاي بازار تعداد زيادي نيستند. نظر به اينكه تكنولوژي توليد به نسبت محصولات رقيب بسيار ساده‌تر و در نتيجه قيمت تمام شده پايين تري دارد و همچنين در كشور براي توليد اين محصول ظرفيت خالي وجود دارد؛ امكان احداث واحدهاي جديد با ظرفيت اقتصادي مي‌تواند مورد بررسي دقيق‌تر قرار گيرد. لذا جهت مشاوره اقتصادي و فني راه اندازي طرح يا ايجاد طرح توسعه مي‌توانيد با مشاورين كسب و كار كاردوك تماس حاصل فرماييد. براي مشاهده ساير طرح توجيهي صنعتي هاي نوشته شده توسط تيم كاروك كليك كنيد.

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرحها و واحدهاي

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار اختصاصي توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 •  ارايه مشاوره فني و كمك به راه اندازي طرح 
 • مشاوره بازاريابي محصول
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: طرح توليد تيرچه فلزي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: طرح توليد تيرچه فلزي،
موضوع:
[ ۲۱ فروردين ۱۴۰۰ ] [ ۰۲:۰۳:۳۵ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

فرش دستبافت به دليل نقش توسعه‌اي كه در ايجاد اشتغال و كسب درآمد دارد لازم است مورد توجه بيشتري قرار گيرد. ريشه تاريخي اين صنعت و عجين شدن آن با ذوق، احساس و استعداد بافندگان هنرمند ايراني، فرش ايراني را به يك شاهكار در سطح جهاني تبديل نموده است. حفظ اين جايگاه به علت مرغوبيت، قيمت تمام‌ شده بالا و صادراتي بودن آن‌ بموازات شكل گيري رقابت شديد جهاني نيازمند راهبرد و مدرن سازي برنامه ريزي عملياتي و شبكه سازي مبتني بر فناوري اطلاعات در زنجيره تامين، توليد تكميل بازاريابي و فروش است.  

در مجموع 50ميليون دلار فرش دستباف در سال گذشته از مارس سال 2019-2020 صادر شده است كه نسبت به سال قبل 90درصد كاهش داشته است. صادرات صنايع دستي كشور در سال 1397 به 289ميليون دلار رسيد كه به كشورهاي عراق و كشورهاي حاشيه خليج فارس انجام گرفته، اين صادرات شامل سراميك‌هاي سنتي، ظروف سفالي، منسوجات دستبافت، شيشه كاري، چوب، فلز، گلدوزي، تزئينات شخصي و همچنين سنگ‌هاي قيمتي گران‌بها و نيمه قيمتي بوده است. نوآوري و كيفيت سبب شد كه يك شركت توليدكننده فرش ايران طي سال1397 معادل 1.5ميليون يورو فرش ضدباكتري حاوي نانو ذرات نقره با خاصيت جلوگيري از رشد باكتري در فرش را به كشورهاي داراي آب و هواي مرطوبت همانند عمان، چين، ژاپن، روسيه، عراق، اتريش، آلمان و آفريقاي جنوبي صادر كند.

براي دريافت مشاوره كسب و كار در زمينه توليد در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: طرج توجيهي توليد فرش دست باف

 

طرح توجيهي فرش دستباف | فرايند اخذجواز تاسيس كارگاه فرش دستبافت

كارگاه فرش دستبافت يكي از حلقه‌هاي زنجيره صنعت فرش است كه با هزينه‌هاي ثابت اندك و با استفاده از تجهيزات ساده‌، موجب‌ اشتغال‌ زايي‌ قابل‌ ملاحظه‌اي‌ در اقتصاد كشور مي‌شود. اين‌ كسب و كار علاوه‌ بر قالي‌ بافي، سبب توسعه فعاليت‌ها و مشاغل‌ جانبي‌ ديگري نيز مي‌شود كه‌ مستقيماً مي‌تواند اشتغال‌ بالايي به وجود آورد.

از جمله‌ مشاغل‌ مرتبط با اين فعاليت مي‌توان به طراحي، نخ‌ ريسي‌، نختابي‌، رنگ‌ فروشي‌، رنگرزي‌، چله‌كشي‌، گره‌ زني‌، تكميل و پرداخت، بازرگاني و صادرات و طراحي سايت و بخش تبليغات اشاره‌ كرد. به‌ طور كلي‌ مشاغل‌ جانبي‌ صنعت‌ فرش‌ حدود 26 شغل مستقيم و شغل‌هاي پشتيبان زيادي‌ را در برمي‌گيرد.

براي اخذ مجوز كارگاه متمركز فرش دستباف لازم است ابتدا طرح توجيهي فني اقتصادي اين كسب و كار تهيه و سپس از طريق سامانه بهين ياب وزارت صنعت معدن و تجارت با ورود اطلاعات درخواست را ثبت كرده و مراحل اخذ مجوز را طي نمود.

جهت سفارش و نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

 

طرح توجيهي فرش دستباف | معرفي تعدادي از طرح‌هاي فرش‌هاي دستبافت   

مهم‌ترين طرح‌هاي فرش دستبافت ايران عبارتند از شاه عباسي، اسليمي، افشان، بته جقه، درختي شكارگاه، قابي، تركمن يا بخارا، ماهي در هم، گلفرنگ، محرابي، گلداني، محرمات، ايلي، هندسي، طرح‌هاي واگيره اي، اقتباسي و باستاني.

1. طرح شاه عباسي

طرح شاه عباسي داراي  طراحي  يك باغ پر از گل‌هاي زيباي خاص همانند گل‌هاي نيلوفر آبي و گل نرگسي است قدمت آن به دور صفويه بر مي‌گردد. در طرح و نقشه اين فرش گل‌ها به همراه شاخ و برگ‌ها كنار هم قرار گرفته و خطوط مدور و اسليمي و اشكال كلاسيك آن توسط حاشيه‌هاي پهن و باريك احاطه شده‌اند. طرح اصلي و فرعي شاه عباسي شامل طرح‌هاي درختي، جانوري، بوته‌اي، افشان، لچك، ترنج، ترنج دار، ترنجي طره دار، شيخ صفي، طره دار سلسله‌اي، شاه عباسي تصرفي و كف ساده است.

 

2. طرح اسليمي

اين طرح شاخه‌هاي دوراني تجريدي درخت در برگيرنده برگ‌ها را تشكيل مي‌دهد. طرح اسليمي انواع بسيار زياد دارد معروفترين آن  اسليمي دهن اژدرها است كه در آن  انتهاي هر شاخه  دو بخش متقارن را تشكيل ميدهد  و بصورت فكين اژدرها نشان داده مي شود و روي ساقه شاخه ها جوانه هايي در نقاط مختلف تزئين شده است گروههاي فرعي اسليمي  عبارتند از  اسليمي بندي، اسليمي شكسته، اسليمي دهان اژدر، اسليمي لچك ترنج، اسليمي ترنجدار و اسليمي ماري.

3. طرح افشان

در طرح افشان گل و برگ‌ها و شاخه‌ها به طور پراكنده و بدون داشتن پيوستگي با يكديگر در متن فرش افشان شده اند. طرح‌هاي فرعي افشان عبارتند از افشان اسليمي، افشان ختائي، افشان بندي، افشان شكسته، افشان گل اناري، افشان شاه عباسي، افشان شاخه پيچ، افشان دسته گل، افشان حيوان دار و افشان ترنجدار.

4. طرح بته جقه

بته‌هاي سركج فرش يا بته جقه در اندازه و اشكال مختلف بافته مي‌شوند. تعدادي از طرح‌هاي بته‌اي عبارتند از بته جقه، بته شاخ گوزن، بته ترمه، بته سرابندي، بته خرقه‌اي، هشت گل، بته كردستاني يا هشت بته، بته لچك ترنج، بته سنندج، بته افشاري و بته.

5. طرح شكارگاه

در اغلب طرح‌هاي شكارگاه حيوانات وحشي همانند آهو در حال شكار منقش شده‌اند. گروه‌هاي فرعي اين طرح عبارتند از: شكارگاه درختي، شكارگاه ترنجدار، شكارگاه قابي، شكارگاه لچك ترنج و شكارگاه سراسري.

6. طرح ماهي در هم

اين طرح نقش هندسي و ذهني است كه به مرور بصورت يك طرح منظم و مدون و با قدمت در آمده است. ابتدا اين طرح در بيرجند بافته و از آنجا به ساير مناطق راه يافت. گروه فرعي اين طرح عبارتند از: ماهي هرات، ماهي فراهان و زنبوري، ماهي سنه يا كردستان، ريزه ماهي يا خرده ماهي و ماهي درهم بندي.

 

 معرفي كدهاي ISIC متعلق به محصولات فرش

كد آيسيك فرش دستبافت و خدمات مرتبط همانند رنگرزي و طراحي آن بشرح جدول ذيل است:

فرش دستبافت

1722417238

مرمت و تكميل فرش دستبافت

1722412337

رنگرزي سنتي الياف فرش دستباف

1712412452

طراحي فرش دستباف

7499300001

 

طرح توجيهي فرش دستباف | ويژگي‌هاي فني محصول

در ويژگي‌هاي كيفي و فني فرش نوع و سايز تار، پود، كيفيت زنگ گياهي، طرح نقش و كيفيت و نوع بافت، مهارت كاربربافنده تعداد گره در واحد سطح و.. بسيار اهميت دارد.

طرح توجيهي فرش دستباف | كالاهاي جايگزين محصولات فرش دست‌باف

فرش و موكت‌هاي ماشيني به دليل تفاوت قيمت با فرش دستبافت، جايگزين ارزان قيمت اين كالاي سنتي شده است. دليلي كه باعث شده مصرف كنندگان به سمت فرش ماشيني بروند علاوه بر قيمت تنوع در طرح و رنگ و ابعاد آنها است. ٩٠درصد افرادي كه در شهرهاي بزرگ زندگي مي‌كنند، فرش ماشيني را براي خانه‌هاي خود تهيه كرده‌اند كه البته 14درصد اين افراد فرش ماشيني را در سال‌هاي گذشته خريداري نموده‌اند. موكت‌هاي طرح فرش به دليل دارا بودن مدل‌ها و طرح‌هاي چشم نواز و رنگ‌هاي متنوع جاي خود را در خانه‌ها بازكرده‌اند و به دليل كيفيت به‌تنهايي براي پوشاندن كف به كار مي‌رود.

 

طرح توجيهي فرش دستباف | تاريخچه‌ كوتاهي‌ از صنعت‌ فرش‌ ايراني

صنايع‌ دستي‌ و از جمله‌ صنعت‌ فرش‌ آميزه‌اي‌ از هنر، خلاقيت‌، تلاش‌ و تجلايي‌ از فرهنگ‌ ملي‌ از پشتوانه ‌تاريخي‌ بزرگي‌ حكايت‌ مي‌نمايند. با توجه‌ به‌ اهميت‌ فرش‌ در كل‌ صنايع‌ دستي‌ و اين‌ كه‌ درآمد ارزي‌ حاصل‌ از صادرات آن‌ مقام‌ اول‌ را در بين‌ اقلام صادراتي‌ غيرنفتي‌ كشور دارا است‌. در اين‌جا تمركز خود را بر روي‌ بررسي‌ فرش‌ قرار مي‌دهيم‌.

صنعت‌ فرش‌ در كشور از قدمت‌ هزاران‌ ساله برخوردار است‌. پس‌ از گسترش‌ اسلام‌ در ايران‌ در كناره‌ جنوبي‌ درياي‌ خزر، گيلان‌ و مازندران‌ و شهرهاي‌ شمال‌ غرب‌ خوزستان‌ و فارس‌، صنعت‌ فرش‌ متداول‌ بوده‌ است‌. در قرن‌ 19ام‌ تجارت‌ و صادرات‌ و فرش‌ در ايران‌ رونق‌ گرفت. همچنين‌ به‌ دنبال‌ موفقيت‌هاي ‌فرش‌ ايران‌ در بازارهاي‌ جهان‌، سرمايه‌گذاري‌ تجار خارجي‌ در اين‌ صنعت‌ آغاز شد.

طرح توجيهي فرش دستباف | فرآيند توليد فرش دستبافت

طراحي

سليقه مشتري و بازار منجر به انتخاب طرح، ابعاد و رنگ مي‌شود و براساس اين نيازسنچي طراحي فرش شكل مي‌گيرد كه طي آن حاشيه‌ها و ترنج قالي را طراحي مي‌نمايند. پس از تكميل طرح، مرحله رنگ‌آميزي آن آغاز و سپس نقطه‌گذاري مي‌گردد. هم اكنون كار طراحي با استفاده از فناوري اطلاعات توسط نرم افزارهاي كامپيوتري انجام مي‌شود، اما در صورتي كه اين كار به صورت دستي انجام گيرد بعد از طراحي نوبت به كار صحافي و تخته زني نقشه و درج شماره دستگاه قالي در پشت آن مي‌رسد. در هر صورت طرح‌ها هنري كاملاً منحصر به فرد باشند و هيچ نمونه‌اي از طرح‌ها در بازار موجود نباشد، بافت قالي آن نيز بدليل متمايز شدن طرح ارزشمند مي‌گردد.

آماده سازي مواد اوليه

مواد اوليه، كمكي و بسته بندي مورد نياز تابلو فرش دست بافت شامل موارد زير است:

نخ ابريشم، نخ مرينوس، پشم دست ريس محلي، كرك يا پنبه، پود ضخيم يا نازك قرقره چله نخ، ابريشم (نمره مورد نظر) و رنگ‌زاها در اين كسب و كار  ابريشم جهت شستشو به ابريشم چندين نوبت با مواد ويژه مختلف شسته مي‌شود، تا ناخالصي‌هايش جدا گردد. سپس ابريشم با رنگ‌هاي گياهي و حيواني رنگرزي مي‌گردد.

بافندگي

زمان‌ برترين و دشوارترين مرحله بافندگي است، كه شامل دو شيوه دست بافت و قلاب بافت انجام مي‌شود. بعد از تهيه دار مخصوص بافت فرش و انتخاب طرح، نقش و تامين مواد اوليه، كار چله كشي (تار) و بافت انجام مي‌گيرد.چله ها از جنس پنبه و يا ابريشم مي‌باشد.

در مرحله بعدي بافنده شروع به زدن گره‌هاي پشمي و ابريشمي مطابق نقشه بر روي چله‌ها مي‌كند. اين كار با استفاده از تجهيزات مخصوصي از قبيل چاقو، شانه، سيخ و قيچي انجام مي‌گيرد. گره‌ها طبق مدل‌هاي انتخاب شده بافته مي‌شود.

اين گره‌هاي رنگارنگ و متعدد يك لايه از فرش را تشكيل مي‌دهند. پس از تكميل يك لايه از تابلو فرش الياف پنبه‌اي به نام پود كلفت و نازك توسط سيخ ما بين تارها كشيده شده و با استفاده از شانه روي لايه بافته شده كوبيده مي‌شود تا لايه ها با نظم و ترتيب خطي هرچه بيشتر بر روي هم چيده شوند. جمع همين لايه‌ها تابلو فرش را بوجود مي‌آورند. در پايان كار بافت فرش را از دار جدا كرده و عمليات تكميلي آن همانند پرداخت و شستشو را بر روي آن انجام مي‌دهند تا تابلو فرش آماده قاپ شدن و عرضه به بازار شود.

پرداخت

اين مرحله، شامل پرداخت و گره زني است. عموماً كارگاه‌هاي قالي بافي داراي دستگاه‌هاي پرداخت زني برقي براي قالي‌هاي ضخيم و همچنين تيغ قالي زني دستي حرفه‌اي و مخصوص مي‌باشند.

كز دهي

اين بخش با شعله آتش پشت قالي را كز مي‌دهد تا ريشه‌هايي كه به صورت پرز شده است از بين برود.

قاليشويي

اين بخش شامل شستشوي فرش و خشك كردن مي‌باشد كه در اين مرحله شستشو از موادي كه خواص اسيدي نداشته باشند، بهره مي‌برند. چون مواد اسيدي سبب فرسودگي زودتر قالي مي‌شود. بعد از شستشو به قسمت آبگيري و خشك‌شويي فرستاده مي‌شود.

طرح توجيهي فرش دستباف | ماشين آلات مورد نياز توليد فرش دستبافت

عمده‌ترين بخش يك طرح توليدي، انتخاب كردن ماشين آلات با توجه به نوع صنعت و خصوصيات آن و همچنين فناوري ساخت، توليد و خريد و نصب و راه اندازي آن‌ها مي‌باشد.

مشخصات برخي دستگاه‌ها و ماشين آلات مورد نياز در كارگاه قالي بافي شامل موارد زير است:

دار قالي ، قلاب،  قيچي، شانه سيخ پود كش، دفه، دستگاه پرداخت، نقشه قالي (درجه يك)، آچار فرانسه، ساير ابزار كارگاهي و دستي.

براي مشاهده انواع طرح توجيهي صنعتي نوشته شده توسط تيم كاردوك كليك كنيد.

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرح‌ها و واحدهاي صنعتي

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از متخصصين و كارشناسان
 • ارائه خدمات در انتخاب و تجهيز محل و تامين نيروي انساني ماهر
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول  
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركزمشاوره كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: طرج توجيهي توليد فرش دست باف


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۰ فروردين ۱۴۰۰ ] [ ۱۰:۵۳:۲۷ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

طرح ظرف پلاستيكي يكبار مصرف يكي از مهمترين طرح هاي حوزه صنايع پلاستيكي مي باشد. مصرف ظروف يكبار مصرف در اشكال، اندازه ها و كيفيت هاي متعدد در جهان بدليل ارزاني وحفظ بهداشت و جلوگيري از انتقال عوامل بيماري زا  بسيار رايج شده است و تكنولوژي هاي توليد آن بشدت گسترش پيدا كرده است  استفاده از اين ظروف در مراكـز ارائـه انـواع اغذيه و خوراكي هاعلل الخصوص فست فود ها  بدليل ضرورت  صرفه جويي در زمان شستشو ورستوران هاي بيرون بر  بسيار رايج شده شده است از ظروف يكبار مصرف در صنايع غذايي  جهت بسته بندي هاي محصولاتي همانند  مارمالاد، مربا، عسل و ماست، پنير، خامه، بستني، نوشابه و شيريني مورد استفاده مي كنند. واحدهاي توليد اين نوع ظرف بتدريج به سمت تنوع در كيفيت و زيبا سازي شكل  و رنگ ظاهري آنها  ،مطابق با سليقه بازار و مشتري پي مي روند و قالب ها و مواد اوليه مورد استفاده خودرا به تناسب نوع مصرف تغييـر  مي دهند بدليل استفاده از پليمر هاي مختلف در توليد ظروف يكبارمصرف مصرف كنندگان بايد از تناسب آن با نوع مصرف جهت حفظ بهداشت بطور دقيق آگاهي  داشته باشند.

منبع: طرح توجيهي توليد ظرف پلاستيكي يكبار مصرف

تعريف محصولات | طرح ظرف پلاستيكي يكبار مصرف

در توليد ظروف يكبار مصرف از پلاستيك هايي پليمري غالباً از پلي اتيلن با دانسيته بالا، پلي پروپيلن HDPE و پلي استايرين استفاده مي شود .

 

مشخصات و ويژگي‌ها  ظروف يكبار مصرف | طرح ظرف پلاستيكي يكبار مصرف

 هر كدام از  مواد اوليه ظروف يكبار مصرف خصوصيات ويژه اي را در محصول ايجاد مي كنند وبراي بسته بندي كالاهاي خاصي مناسب هستند براي نمونه براي بسته بندي و نگهداري روغن، سركه و محصولات لبني  همانند شير، دوغ و ماست و مواد غذايي گرم و مرطوب از ظروف پلي اتيلن سفيدرنگ استفاده شده و ظروف پلي پروپيلن روشن وسفيد براي توليد ظروف  بسته بندي محصولات لبني همانند خامه و پنير و مواد غذايي گرم  استفاده مي شود اما قالبگيري  آنها بدليل  گرماي ويژه بالا به نسبت پلي استايرن  مشكل است و به دليل شكنندگي اين  پليمرهاي با دانستيه بالا اغلب توليدكنندگان از پلي استايرن استفاده مي كنند  براي توليد ظروف نوشابه  از پلي اتيلن تر فتالات و براي  توليد شيشه هاي شيرخوري كودكان از جنس پلي كربنات يا پي وي سي با گريد خاص  و براي توليد ظروف يكبار مصرف  از EPS در براي توليد ليوان و ظروف نگهداري مايعات از GPPS  استفاده مي شود. در حال حاضر تعداد واحدهاي توليدكننده ظروف يكبار مصرف اسفنجي در مقايسه با ظروف يكبار مصرف رو به گسترش است . از طرفي ظروف يكبار مصرف اسفنجي در مقايسه با ظروف يكبارمصرف ساده مزيت هايي همانند شكنندگي كمتري را دارند و در آنها  مواد غذايي براي  مدت طولاني تري گرم مي ماند

 كدهاي ISIC ظروف يكبار مصرف پلاستيك | طرح ظرف پلاستيكي يكبار مصرف

وزارت صنعت ،معدن و تجارت از اين طبقه‌بندي براي دسته‌بندي فعاليت‌هاي صنعتي استفاده مي‌نمايد. بر اساس سيستم طبقه ظروف يكبار مصرف بعنوان مخولات جانبي بايد مورد بررسي قرار گيرند كدهاي آيسيكي مرتبط  بر اساس سيستم طبقه بندي آيسيك، كد محصولات ازلاستيك و پلاستيك (25) دراين سيستم طبقه بندي به عنوان محصول اصلي وگروه فعاليت اصلي با كدساخت انواع محصولات پلاستيك 2520 وتوليد ظرف يكبار مصرف با كد  2520512474  به عنوان محصول جنبي يا فرعي  ارايه  شده است.

جدول كد هاي آيسيك ظروف يكبارمصرف  بشرح ذيل مي باشد .    

نام محصول

كد   ISIC

ظروف يكبار مصرف پلاستيكي (غير اسفنجي)

2520512474

ظروف يكبار مصرف پلاستيكي (اسفنجي)

2520512475

ظروف يكبار مصرف پليمري زيست تخريب پذير گياهي

2520512712

ظروف يكبار مصرف مواد غذايي و بهداشتي از كاغذ و مقوا

2102312323

ظروف يكبار مصرف آلومينيومي

2899512365

ظروف يكبار مصرف كاغذي

2109512371

ظروف يكبار مصرف مواد غذايي و بهداشتي قالب گيري شده از خمير مواد سلولزي

2109512370

ظروف يكبار مصرف پوسيدني گياهي

2109512373

 استانداردهاي توليد | طرح ظرف پلاستيكي يكبار مصرف

سازمان استاندارد ملي ايران، و معاونت غذا دارو وزات بهداشت وعلوم پزشكي شرايط استفاده از انواع ظروف پلي استايرن را براي دماي بيش از ۶۵ در جه سانتي گراد مجاز نمي دانندو استفاده از ممنوعيت استفاده از  انواع ظروف پلي استايرن براي  بسته بندي روغن هاي خوراكي، مارگارين و كليه محصولاتي كه لايه خارجي آنها چرب  بوده را نيز اعلام كرده اند لذا در توليد اين ظروف رعايت الزامات استانداردهاي ذيل الزامي است.

شماره استاندارد ملي

 عنوان استاندارد

14000

ظروف يكبار مصرف گياهي زيست تخريب -پذير بر پايه نشاسته – ويژگي ها و روشهاي آزمون

11228

ظروف پلاستيكي از جنس پلي پروپيلن و پلي استايرن -روشهاي آزمون

11547

ظروف پلي استايرن توليد شده به روش شكل دهي گرمايي جهت بسته بندي مواد غذايي -ويژگيها

معرفي كاربردهاي ظروف يكبار مصرف | طرح ظرف پلاستيكي يكبار مصرف

  ظروف يكبارمصرف پلاستيك براي بسته بندي وحمل بهداشتي محصولات غذايي همانند مربا، خامه، سرشير، بستني، عسل، ماست و آبميوه مورد استفاده قرار مي گيرد .

 در سر ميز غذا و يا اغذيه فروشي ها و رستوران ها به عنوان وسيله سرو غذا، و ظرف نوشابه استفاده مي شود.

در مراكز تهيه، توزيع و فروش مواد غذايي نظير سلف سرويس ال و سالن هاي غذاخوري رستوران ها، ادارات و سازمانها، بوفه ها و در ارايه خدمات پذيرايي كليه مراسم و جلسات و جشن ها ضمن رعايت دقيق مسائل بهداشتي ظروف يكبار مصرف مورد استفاده قرار گيرند. ظروف يكبار مصرف سفيد رنگ و فوم دار براي مواد غذايي سرد، گرم و مرطوب مناسب است ظروف يكبار مصرف پلاستيكي  اسفنجي و غير اسفنجي به جز لاينفك ظروف بسته بندي وحمل انواع محصولات  غذايي  وآشاميدني تبديل شده است. و ظروف يكبار مصرف آلومينيومي نيز  عمدتا در بسته بندي وحمل غذاهاي آماده مورد استفاده قرار مي گيرند.

 

 بررسي كالاهاي جايگزين | طرح ظرف پلاستيكي يكبار مصرف

كالاهاي جايگزين ظروف يكبار مصرف پلاستيكي  همچون گذشته ظروف فلزي، چيني، شيشه اي و بطور كلي ظروف با استفاده مكرر مي باشند كه رعايت مسائل بهداشتي براي اينگونه وسايل كه استفاده مجدد از آنها به دنبال شسته شدن و خشك كردن آنها انجام مي گيرد الزامي است استفاده از اين ظروف زمان بر تر و پرهزينه تر از وسايل يكبار مصرفي است كه پس از استفاده دور ريخته مي شوند. البته رعايت قواعد و اصول سرويس دهي  در برخي اماكن عمومي نظير رستورانها، هتلها ومنازل  استفاده  از ظروف چيني و شيشه اي وفلزي را در اولويت قرار مي دهد. روند جايگزيني ظروف يكبار مصرف پلاستيكي  مورد استفاده در بسته بندي و حمل كالا هايي نظير ماست يا شير  با ظروف پلاستيك سخت نظير سطل هاي پلاستيكي ادامه دارد چرا كه رعايت مسائل بهداشتي و شستشوي دقيق و كامل اين  ظروف در  استفاده مجدد وقيمت تمام شده بالاتر، استفاده از  آنها را غير موجه جلوه مي سازد

  مواد اوليه مورد نياز 

مواد اوليه ظروف يكبار مصرف را پلي اولفين هاي مختلفي همانند پلي استايرن ،پلي اتيلن ،پلي پروپيلن و در موارد خاصي پي وي سي و پلي كربنات  و رنگ دانه ها مي باشند.

 

 فرآيند توليد  ظروف يكبار مصرف | طرح ظرف پلاستيكي يكبار مصرف

فرآيند توليد ظروف يكبار مصرف  در دو مرحله اصلي انجام مي گيرد. ابتدا مواد اوليه شامل گرانول پلي اولفين خاص و پودر مورد استفاده در دستگاه اكسترودر تبديل به ورق شده و سپس ورق به دست آمده به روش الكترو ترموفورمينگ تبديل به ظرف يكبار مصرف مي شود . گرانول مورد استفاده در مرحله مخلوط با  مواد افزودني صورت كامپاند يكنواخت و هموژن گازگيري مي شوند و سپس وارد فرايند توليد ورق پلاستيكي توسط اكسترودر  مي گردد مواد در اين دستگاه تحت تاثير حرارت ، اصطكاك و فشار به حالت خميري توسط  ماردون حلزوني به جلو رانده و در شكل مناسب از يك قالب با مقطع كم عبورمي نمايد تا وارد بخش كشش در سيستم كلندر شود . پليمر خروجي از قالب مي تواند بدون وقفه و تا زماني كه اكسترودر تغذيه مي شود  ادامه پيدا كند تنظيم اكسترودر كاري است دقيق و حساس كه توسط متخصصين مطابق استاندارد توليد تنظيم مي شود در كلندرها ورق تنظيم  ضخامت شده و پس از پرس وكشش و كاهش دما در حالت نهايي ورق آماده توليد ظرف هم مي تواند  بصورت رول جمع آوري مي شود. و رول ورق پلاستيكي  با عرض و ضخامت  مناسب آماده  ورود  به بخش ترموفرمينگ توليد انواع ظروف يكبار مصرف  بسته بندي مي گردد ويا بصورت پيوسته فيلم فرم گرفته مستقيماً به ماشين ترموفورمينگ منتقل شده و ظروف توليدي از آن خارج مي شوند.  ورق نرم شده در دستگاه ترموفرمينگ وارد بخش قالبگيري شده و تحت خلاء ايجاد شده به فرم قالب ظرف در مي آيد و ظروف شكل گرفته  پس از فرمينگ برش خورده و بسته بندي نهايي مي شود .

 

طرح توجيهي ظروف يكبار مصرف | بررسي بازار و رقبا

عمده ترين توليد كننده   ومصرف كنندگان ظروف يكبار جهان كشورهاي اروپايي و آمريكا و چين  عمده ترين توليد كننده جهان هستند  زيرا كه بسته بندي صنايع غذايي  و نياز مبرم حمل و بسته بندي آن به ظروف يكبار مصرف سبب توسعه اين صنعت در سطح بين المللي وايران شده است در حال حاضر بر اساس آمار وزارت صمت تعداد 300   واحد توليدي  انواع ظروف يكبار مصرف داراي پروانه بهر برداري مي باشند كه با ظرفيت اسمي 399 هزار  تن مشغول به فعاليت مي باشند

تعداد  پروانه بهربرداري صادره   توليد ظروف يكبار مصرف كشور  

واحد سنجش

ظرفيت

اشتغال

سرمايه

تعداد

نوع

تن

399643

11705

22059659

300

كل

تن

326254

8844

17948143

192

ظروف يكبار مصرف پلاستيكي

تن

32057

565

723820

25

ظروف يكبار مصرف گياهي

تن

17334

1084

2185279

53

ظروف يكبار مصرف كاغذي و مقوايي

تن

23998

1212

1202417

30

ظروف يكبار مصرف آلومينيومي

جواز تاسيس هاي صادره  توليد انواع ظروف يكبار مصرف كشور تا پايان  اسفند سال1399

واحد سنجش

ظرفيت

اشتغال

سرمايه

تعداد

تن

12542483

23019

65223129

1370

طرح توجيهي توليد ظروف يكبار مصرف | سرمايه گذاري مورد نياز

بر اساس مطالعات انجام شده احداث طرح توليد انواع ظروف يكبار مصرف  با ظرفيت اقتصادي ساليانه توليد 6000 تن بررسي گرديده است براي اطلاع از  مشخصات عمومي طرح توليد ظروف يكبار مصرف مي توانيد از مشاوره كارشناسان كاردوك استفاده نماييد .

3000

زمين

150,402

سرمايه ثابت

130,514

سرمايه درگردش

280,916

جمع

3/3

دور برگشت سرمايه

41

نرخ بازده داخلي

33

نرخ بازده حسابداري(ARR)(درصد)

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرحها و واحدهاي

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح  توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • ارايه خدمات نصب و راه اندازي ماشين آلات  
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: طرح توجيهي توليد ظرف پلاستيكي يكبار مصرف


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ ] [ ۱۰:۴۸:۰۰ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

طرح باند و گاز بيمارستاني يكي از پرسود ترين كارها در كشور مي باشد. كشورهاي آمريكا ،آلمان و سويس به همراه چين 40 درصد صادرات كالاها و محصولات حفاظت فردي و پزشكي دنيا را در انحصار خود دارند، حجم مبالادت مالي صادرات و واردات محصولات حوزه پزشكي جهان در سال 2019 بيش از دو تريليون دلار تخمين زده شده است كه با در نظر گرفتن اپيدمي كرونا در حال حاضر اين ميزان بشدت بالا رفته است ميزان مصرف مستمر باند و گاز پزشكي با توجه به حوادث و وضعيت بيماردر مراكز مختلف درماني بر اساس ضوابط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي زمينه توليد انبوه صنعتي را داشته و با رعايت الزامات و مكانيزم نظارتي اداره نظارت بر توليد و كيفيت تجهيزات و ملزومات پزشكي جهت تشكيل پرونده و شناسنامه دار كردن و ثبت  محصول در پورتال imed.ir  مي توان  پس از دريافت  پروانه ساخت و گواهي فروش هم  در  بازار داخل و هم در زمينه صادرات فعاليت كنند.

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركزمشاوره كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: طرح توجيهي توليد باند و گاز بيمارستاني

معرفي محصولات | طرح باند و گاز بيمارستاني

انواع باند وگازهاي پزشكي در اندازه هاي مختلف بصورت  باند هاي كشي ،پنبه اي استريل شده و غير استريل بصورت خشك و وازلينه خاص سوختگي و بخيه زخم  به بازار عرضه مي گردد اين محصولات داراي  بافت ساده  بوده و تراكم تار آن  12 و تراكم پود  8 است.  در توليد باند وگاز استفاده از نخ و الياف مصنوعي  مجاز نيست  و جنس اين محصولات  صد درصد طبيعي و از جنس الياف نخ پنبه خالص است.

كد آيسيك محصولات  باند وگازهاي  پزشكي

نام كالا

كد ISIC

نام كالا

كد ISIC

انواع باند پزشكي

2423415633

باند كنار بافته

2423413702

انواع باند آغشته به نانو مواد انعقادي

2423415136

باند زخم بندي ساده (پانسمان)

2423413701

باند گازدار

2423413713

انواع باند و چسب پزشكي

2423313700

باند كشي

2423413712

منسوج بي بافت باند و گاز

1729412363

باند ارتوپدي معمولي (باند گچي)

2423413703

باند روغني

24232015

پارچه باند و گاز و تنظيف

1711612385

 

 

 

تنوع باند و گاز زياد و شامل انواع باند هاي مورد مصرف در بخش ارتوپدي و جراحي و پانسمان زخم وسوختگي است عمده ترين مصرف اين محصولات در مراكز  درماني و تشخيص پزشكي توسط كادر درمان  همانند مطب  پزشكان ،جراحان  ، كادر اتاق عمل براي  بيماران مي باشد

 

ويژگي‌هاي محصول | طرح باند و گاز بيمارستاني

باند و گاز پزشكي همانند پارچه منسوجات تار و پودي و از نخ طبيعي پنيه اي فاقد بو و طبيعي هستند حداقل سايز نخ مصرفي در تار يا پود مورد استفاده در توليد محصول نخ نمره 19مي باشد. باندها عمدتا در طول دو متر برش و بسته بندي و مورد استفاده قرار مي گيرند. عرض باندها بسته به نوع سفارش مي توانداز  5 ،10 ،15 الي  20 سانتي متر توليد شود  پارچه باند بايد با پهناي يكسان در راستاي تار بريده شده و بصورت رول بسته بندي شود،بطوريكه بتوان  به راحتي آن را باز نمود و  نخه اي آزاد  كناره پارچه مانع از باز شدن رول نگردند. هر رول  پس از توليد در   كاغذ يا سلوفان  بسته بندي مي شود .

كالاي جايگزين و مكمل محصول | طرح باند و گاز بيمارستاني

از باند و گاز پزشكي كه عمدتا در محل بستن  زخم استفاده مي شود، داراي بافت ساده تار و پودي هستند ، لذا محصولات نبافته از جنس هاي غير پنبه  وپليمري نمي توانند در اين زمينه مورد استفاده قرار بگيرند. از طرف ديگر به دليل خصوصيات خاص پنبه پارچه بافته شده از الياف مصنوعي  ونبافته همانند ملت بلون واسپان باند كه خواص طبيعي پنبه را ندارند  نمي تواند در زمينه زخم بندي مورد استفاده قرار گيرند

به عبارت ديگر مي توان گفت محصول جايگزيني براي باند و گاز پزشكي از جنس  غير پنبه وجود ندارد. دلايل عدم استفاده از الياف مصنوعي در ساخت اين محصولات  اولاً  امكان ايجاد  حساسيت هاي جلدي و غير جلدي در بيمار وثانياً  شكل خاص ساختماني آنها مي باشدكه امكان جذب و نگهداري محلولهاي درماني  و نيز كارايي مطلوب پزشكي را در زمينه زخم بندي  دارا ي نمي باشند.البته ظهور تكنولوزي نوين  توليد  پارچه هاي بدون بافت  در زمينه هاي ديگر همانند توليد ماسك پزشكي و البسه بيمارستاني رقيب مناسب براي  محصولات ساخته شده از پارچه هاي تار پود ي هستند.

  موارد كاربرد | طرح باند و گاز بيمارستاني

انواع باند و گاز پزشكي در مراكز بهداشتي و درماني در  سطح گسترده اي  مورد استفاده قرار مي گيرند. باند وگاز  استريل و غير استريل هر كدام موارد كاربرد خاص خود را دارند. گاز غيراستريل وگاز روغني عمدتا كه جهت بستن زخم‌هاي سطحي و گرم نگه داشتن عضله بكار مي روند واز گازهاي استريل نيز به صورت گسترده در جراحي‌هاي و همچنين  براي پوشاندن محل سوختگي و براي پانسمان اوليه زخم ها و بريدگي‌ها استفاده مي‌شود.

در مواردي براي ثابت نگهداشتن اوليه محل در رفتگي و بعضا شكستگي  استخوان از باند غير استريل استفاده مي‌شود. به عبارتي مي‌توان گفت انواع باند وگاز از جمله اجزائ لاينفك كمك‌هاي اوليه بهداشتي و عمل هاي  جراحي هستند.

 

مواد اوليه توليد باند و گاز پزشكي

نخ

 در اين طرح با توجه به حداقل هاي اقتصادي، ظرفيت ساليانه واحد 20 تن در نظر گرفته شده است. در بافت پارچـه كـه بافت ساده و تار و پودي است تنها از الياف صد در صد پنبه استفاده مي شـود.

روغن وازلين

 براي توليد انواع  گاز روغني از روغن وازلين استفاده مي شود. براي توليد هر متر مربع گاز روغني حدود 167 گرم روغن وازلين مصرف مي گردد.

 سفيد گرهاي پارچه باند وگاز   

در  فرايند سفيد سازي  محصول از آب اكسيژنه ، محلول سود سوزآور و سيليكات سديم استفاده مي شود علاوه بر مواد اوليه اصلي مواد چانبي ديگري همانند كاغذ ،سلوفان،پاكت، جعبه مقوايي ، كاغذ نواري و نوار چسب براي بسته بندي نيز مورد استفاده قرار مي گيرد.

دانش فني پروژه و فرايند  توليد محصول

درتوليد انواع باند و گاز استريل با توجه به ميزان سرمايه گذاري ، شرايط اقتصادي و موقعيت محلي كه درآن قصد را اندازي طرح مد نظر است  روش هاي مختلفي بشرح ذيل  بكار گرفته مي شود .

 توليد با ماشين آلات بافندگي ماكويي  

در اين  دستگاهها  ابتدا نخ پود چله بصورت  جداگانـه تامين و سـپس در ماشـين  طي فرايند بافنـدگي تبـديل بـه پارچـه مي شوند. از خصوصيات اين روش مي توان به پايين بودن قيمت ماشين آلات و نيز امكان  ساخت كليه تجهيزات و قطعات يدكي در داخل كشور است و از محدويات  اين روش مي توان به راندمان پايين توليد، نويز و سصداي بيشتر دستگاهها و نيز نياز به سيستم ماسوره پيچي اشاره كرد.

 

 روش توليد با ماشين هاي بافتدگي راپيري

اين دستگاه ها  ديگر نيازي به تهيه پود به صورت ماسـوره را ندارند  و مـستقيما بـوبين نـخ پـود روي ماشـين بافندگي قرار مي گيرد، لذا يك مرحله از ماشين آلات خط توليـد كاسته مـي شود رانـدمان توليـد اين روش در مقايسه با روش ماكويي بالاتر است به عبارتي ميزان توليد در اين روش سه برابـر دستگاههاي قبلي  ظرفيت توليد داشت . از طرفي هزينه سرمايه گذاري اوليه و خريد ماشين آلات در اين روش بسيار بالاتر از روش ماكويي است و غالبا  دستگاه پيشرفته توئليد پارچه راپيري خارجي هستندو نياز است از خـارج كشور خريداري شوند.

توليد با دستگاه بافندگي ايرجت

اين دستگاهها هم  همانند روش راپيري نيازي  به تهيـه نـخ پـود به صورت ماسوره را ندارد. از جمله مزاياي اين روش ظرفيت توليد بيشتر از  هفت برابر ماشين هاي ماكويي  است و  سر و صداي آنها بسيار كمتر  وداراي  استهلاك قطعات پاييني هستند. قيمـت ماشـين آلات ايرجت  بسيار بالا و سازندگان ماشين آلات با كيفيت  مورد نياز اين فرايند تنها چند كشور اروپايي هستند در صورت نياز به اشتغال زايي و سرمايه گذاري كمتر با توجه  براي بافـت سـاده بانـد و گـاز مي توان از روش اول استفاده كرد .

 

توليد با  ماشين هاي ماكويي

مراحل  توليد باند و گاز پزشكي بشرح ذيل است  

توليد پارچه

در بافت ساده ماكويي  هر تار به تناوب از زير و روي پود و هر پود به تناوب از زير و روي تار عبور مي نمايد نخ پنبه اي نمره بيست براي توليد  باند و گاز نخ مورد استفاده قرار مي گيرد. اين نخ ها به صورت بوبين هاي آماده  با وزن تقريبي بيست كيلوگرمي جهت ماسوره پيچي كه براي پود پارچه مورد استفاده قرار مي گيرد آماده مي شود  تعدادي از بوبين هاي آماده شده براي چله پيچي استفاده مي شود. دستگاه ماسوره پيچ، نخ را روي ماسوره مي پيچد و اين ماسوره ها براي استفاده بعنوان  پود پارچه مورد استفاده قرار مي گيرند. نخ هاي مورد نياز براي چله پيچي بوسيله دستگاه چله پيچ روي اسنوي ماشين بافندگي قرار مي گيرند به عنوان نخ هاي تار استفاده مي شوند. اين نخ ها يك در ميان از ميان لنگه ورها عبور مي كند

 سفيد گري پارچه بافته شده   

 وجودغبارو رنگهاي طبيعي روي الياف پنبه سبب وجود رنـگ زرد و خاكـستري روي ايـن اليـاف نخ و پارچه توليد شده است براي ايجاد يكنواختي رنگ وظاهر و از بـين بـردن رنگهاي اضافي از روي پارچه و دستيابي به  رنگ سفيد اصلي پنبه ،منـسوج بافته شده را تحـت عمليات سفيد گري قرار مي دهند. در اين فرايند مواد سفيد كننده شـامل آب اكـسيژنه،  سـود و سيليكات سديم مي باشند كه با  اكسيد كردن  و از بين بردن  مواد و امـلاح اضـافي از روي اليـاف سبب ايجاد كيفيت مورد نظر مي گردد. از آب ژاول (هيپو كلريت سديم) به همراه سود نيز مي تـوان جهـت سـفيد گـري پنبـه استفاده نمود رول پارچـه توليـد شـده در طول  چند صـد متـري تحـت عمليـات سفيد گري در ماشين ژيگر قرار مي گيرند .

شستشو پارچه سفيد شده  

 در اين مرحله براي  از بين بردن بقاي املاح و مـواد شـيميايي به جا مانده روي پارچه در  بخش  سفيدگري از شتشو استفاده مي شود. روش ساده شتشو استفاده از همان ماشـين سـفيدگري ژيگر است كه پس از عمليات سفيدگري ازآب تازه و مواد كمكي  براي  عمليـات شستـشو استفاده مي نمايد  روش ديگر استفاده از اين ماشين شستشو  كانتينيوس  مي باشد كه راندمان توليد خيلـي بـالايي دارد ولي از نظر اقتصادي گران است    

خشك كردن پارچه شسته شد

خشك كردن پارچه بوسيله سيستم خشك كن با درجه حرارت 95 درجه سـانتي گـراد صورت مي گيرد.

برش دادن رول پارچه

پارچه خشك شده  براي توليد باند و گاز با توجه نياز توليد دراندازه هاي خاص توسط دستگاه خاص برش داده مي شود  و تيديل به رول هاي با عرض كمتر مي شود .

روغن زدن

براي توليد گاز روغني، پارچه برش داده شده بوسـيله فيدر ويژه  روغـن وازلـين مـذاب روغن كاري  مي شود.

بسته بندي نهايي

جهت بسته بندي توليد باند و گاز روغني و گاز استريل بسته به نوع وسايز محصول توليدي  مراحل ذيل انجام مي گيرد.

باند در پوشش كاغذي و كيسه هاي پلاستيكي بسته بندي مي شود

  گاز استريل در پاكتهاي كاغذ روغني و در  كارتن قرار مي گيرد 

 گاز روغني در جعبه هاي پلاستيكي و سپس مقوايي و كارتن  بسته بندي مي شود.

استريل كردن

 جهت توليد باند و گاز استريل از روشهاي مختلفي اسـتفاده مـي شـود كـه متـداول تـرين آنهـا پرتـودهي يا استفاده از اتاقك هاي حاوي گاز اتيلن اكسايد مي باشد. بخش استرليزاسيون محصولات در واحد باند، گاز روغني و گاز استريل هستند كـه روش توليـد آنهـا تـا مرحلـه بـرش زنـي يكسان است و از آن مرحله به بعد بسته به نوع محصول وارد بخش روغن زني و يا استرليزاسيون مي شود.

ماشين آلات و تجهيزات خط توليد

ماشين آلات و تجهيزات خط توليد باندو گاز و باند پزشكي عبارتند از:

ماشين هاي بافندگي، ماسوره، دستگاه برش پارچه ، ماشين آلات بسته،دستگاه توليد باند وگاز روغني ، تجهيزات استريل محصولات

بررسي بازار و رقبا | طرح باند و گاز بيمارستاني

باند گاز استريل و غير استريل و چرب پزشكي ساخته شده از پارچه هاي بافته شده پنبه اي   عمدتاً در حوزه بهداست ودرمان مورد مصرف قرار مي‌گيرد. اين محصول به‌دليل بهداشتي بودن هم در بازار  داخلي وهم دربصورت صادرات در كشورهاي همسايه عراق مي تواند  مورد استفاده قرار گيرد كل پروانه هاي بهره برداري صنعتي باند و گاز  مصرف كشور تا پايان سال 1399تعداد  45 واحد  است كه كه با ظرفيت اسمي  7992 تن توليد انواع باند وگاز  دركشور در حال توليد مي باشند

آمار واحدهاي توليدي داراي پروانه  باند وگاز كشور

تعداد

سرمايه

اشتغال

ظرفيت

واحد

45

1022562

1655

7992

تن

 

سرمايه گذاري مورد نياز | طرح باند و گاز بيمارستاني

بر اساس  مطالعات انجام شده  احداث واحد توليد  باند وگاز  با ظرفيت اقتصادي   در سال جاري با ظرفيت اقتصادي 20 تن بر آورد شده است.                                                            `

مشخصات عمومي طرح

رديف

موضوع

برآرود

واحد

1

زمين 

1500

متر مربع

2

زيربنا

620

متر مربع

3

برق

100

كيلوات

بررسي سرمايه گذاري طرح

رديف

موضوع

هزينه ها  (ميليون ريال )

1

سرمايه گذاري ثابت

39470

2

نرخ بازده داخلي (   IRRدرصد)

38

 مزاياي اجراي طرح

با توجه به مصرف مستمر وروز افزودن باند وگاز  پزشكي بخصوص در شرايط   وقوع حوادث و انجام اعمال پزشكي به عنوان كالايي ضروري  در بخش هاي بهداشت ودرمان  كشور درآمده وبا توجه به مزيت داشتن منابع مواد اوليه و تكنولوزي ساخت بخشي از ماشين آلات در كشور بموازات تقاضاي بالا ،جذابيت قابل قبولي در اين زمينه  هم جهت با مصرف داخل وهم با تكيه به صادرات محور بودن محصولات مي توان داشت .

نتيجه مطالعات مالي و اقتصادي

تحقيقات بازار وارايه معيارهاي محاسبه هريك از موارد برآورد سرمايه ثابت و در گردش و توضيح پيرامون  هزينه‌هاي ثابت و متغير طرح، پيش‌بيني و قيمت تمام‌شده و همچنين سود ساليانه طرح كه محاسبه گرديده است.  و بررسي مهم‌ترين شاخص‌هاي مالي و اقتصادي طرح با  محاسبات مالي استخراج شده   وضعيت قابل قبولي  را بلحاظ مالي براي توليد  اين محصول  يك بار مصرف را نشان مي دهد.

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرحها و واحدهاي صنعتي

حهت  اخذ مجوز هاي توليد اين محصول  وتامين زير ساخت براساس پلان هاي مهندسي  توليد استاندارد و صادرات محور  مي توانيد در تمامي مراحل انجام كار  از زمان بررسي  ايده تا پياده سازي و زمان بهره برداري از مشاوران و كارشناسان خيره وباتجربه كاردوك به شرح ذيل كمك بگيريد

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب  ونصب  ماشين آلات، تاسيسات عمومي
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركزمشاوره كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: طرح توجيهي توليد باند و گاز بيمارستاني


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ ] [ ۱۲:۰۶:۴۷ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

طرح بازيافت فلز تنگستن چرا به جاي توليد آن مورد توجه قرار مي‌گيرد؟ در سال 2020 توليد جهاني تنگستن 84000 تن تنگستن تخمين زده شده است، در حالي كه در سال 2011 حدود 73100تن تنگستن توليد شده بود. تخمين ظرفيت ذخاير معدني شناخته شده تنگستن در دنيا حدود1/9 ميليون تن است و در سال 2020، چين بيشترين با استخراج 6900 تن بيشترين مقداراستخراج تنگستن در جهان را داشته است و ويتنام در رده بعد 4300 تن توليد معدني تنگستن را داشته است. تنگستن كه با نام wolfram نيز شناخته مي‌شود، كاربردهاي زيادي دارد. در حال حاضر طيف گسترده‌اي از قيمت براي محصولات نهايي تنگستن از 25 تا 2500 دلار به ازاي هر كيلو وجود دارد و اكثر محصولات ساخته شده از آن در محدوده قيمت 100 تا 350دلار براي هر كيلو به فروش مي‌رسند.

براي دريافت مشاوره كسب و كار در زمينه توليد در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: طرح بازيافت فلز تنگستن

 

 

 

طرح بازيافت فلز تنگستن | معرفي تنگستن

تنگستن يا وُلفرام عنصري با نماد شيميايي W و عدد اتمي ۷۴ است، فلزي كمياب و گران بهاست كه به صورت خالص در طبيعت يافت نمي‌شود؛ بلكه تركيبات آن را با ساير عناصر مي‌توان يافت. سنگ‌هاي معدني مهم حاوي تنگستن، كاني‌هاي ولفراميت و شئليت هستند. تنگستن بيست و ششمين عنصر جدول مندليف است و در طبيعت 20 كاني تنگستن يافت شده كه اكثر آنها كمياب هستند و تنها كاني‌هاي شيلئت و ولفراميت به عنوان كاني‌هاي اقتصادي تنگستن شناخته شده‌اند. دماي ذوب تنگستن ۳۴۲۲ درجه سلسيوس و دماي جوش آن 5530 درجه سلسيوس‌ است و چگالي آن 19/30 برابر چگالي آب، در حدود 1/7 برابر چگالي سرب و نزديك به چگالي اورانيوم و طلا است.

بدليل گران و نادر بودن استخراج، بازيافت تنگستن ارزش اقتصادي زيادي دارد. ضايعات تنگستن قابليت فرآوري را داشته و جمع آوري آن آسان است. فن‌آوري‌هاي نويني براي بازيابي تنگستن از ضايعات شكل گرفته و به كارآمدترين روش براي دستيابي سريع به محصول با كيفيت تبديل شده است. مواد موجود همراه تنگستن ضايعاتي نيز با ارزش بوده و بازيابي آن‌ها همانند محصولات حاصل از فرايندهاي معدني تصفيه شده داراي كيفيت همسان هستند. عملاً در بازيافت تنگستن بدون هيچ محدوديتي كيفيت محصول نهايي باكيفيت فلز اوليه تفاوتي ندارد و از همه مهم‌تر اثرات زيست محيطي ناشي از معدنكاري و هزينه‌هاي توليد را كاهش و به حداقل مي‌رساند.

جهت سفارش و نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

طرح بازيافت فلز تنگستن | معرفي كدهاي ISIC  محصول تنگستن

بر اساس سيستم طبقه بندي آيسيك، عدد 27 مربوط گروه فلزي و زيرشاخه آن 2711 و 2710 مربوط به فراوري‌هاي تنگستن مطابق جدول زير مي‌باشد.

ليست محصولات طرح توليدي بر اساس كد آيسيك

رديف

نام محصول

كد گروه محصول   (آيسيك )

1

فروتنگستن

27101324

2

ابزار تنگستن كاربيد

 

2893512373

3

اكسيد تنگستن

2411512767

4

فرو سيليكو تنگستن

2710412307

 

طرح بازيافت فلز تنگستن | كاربردهاي تنگستن

تنگستن در طيف وسيعي از صنايع از فلزات سخت (خصوصاً كربيد تنگستن) و فلزات آلياژي گرفته تا صنايع خردايش و ماشين كاري فلزات كاربرد دارد. كاربرد آن را مي‌توان به شرح ذيل دسته بندي نمود.

 

 كاربرد  تنگستن در فلزات سخت

شامل محفظه‌ها، ابزارها، مته‌ها، پوشش‌ها و قالب‌ها، حفاري، جوشكاري، وسايل ورزشي، وسايل پزشكي، هوا و فضا، كانكتورهاي الكتريكي، تجهيزات نوري، نظامي و موشكي، فولاد و آلياژهاي فلزي خاص، ابزارهاي فولادي، فولادهاي سريع بر، سوپرآلياژهاي فلزي، كاتاليزورها، پيگمنت‌هاي رنگي، سطوح مقاوم نسبت به سايش، سيستم‌هاي پاشش حرارتي، قالب هاي صنعتي، صنايع هوا فضا، تجهيزات نظامي، صنايع تكنولوژي ليزري، صنايع كاتاليستي، صنايع و تكنولوژي‌هاي پزشكي، صنايع لعاب سازي كاشي و سراميك، ماشين آلات و سازه‌هاي موتوري.

حدود نيمي از تنگستن استخراجي جهان در  توليد كاربيد تنگستن، كه ماده‌اي بسيار سختي است، استفاده مي‌شود. باقي آن نيز در توليد آلياژها و فولادها استفاده مي‌شود. كمتر از ۱۰ درصد از آن نيز در توليد تركيبات شيميايي استفاده مي‌شود. معمولاً محصولات ساخته شده از تنگستن در فرايندهايي از قبيل متالورژي پودر، جوش پلاسما، پرس ايزواستاتيك گرم و روش‌هاي ترموپلاستيك ساخته مي‌شود.

مواد سخت

تنگستن عمدتاً در توليد مواد سخت بر پايه كاربيد تنگستن استفاده مي‌شود. كاربيد تنگستن يكي از سخت‌ترين كاربيدهاي شناخته شده است. حدود ۶۰درصد مصرف تنگستن به صورت WC در حال حاضر براي ساخت مواد ساينده مقاوم در برابر سايش و ابزارهاي برشي كاربيدي شامل انواع چاقو، مته، اره‌هاي گرد بر، قالب‌هاي مسلح و ابزارهاي تراش و فرزكاري استفاده مي‌شود. ابزارهاي كاربيدي در واقعيت كامپوزيت‌هاي فلز-سراميك هستند كه عمدتا در آن‌ها از كبالت به عنوان نگهدارنده ذرات تنگستن در كنار هم استفاده شده است.

آلياژها

ازخواص نقطه ذوب بالا، استحكام و چگالي تنگستن در ساخت آلياژهاي فلزي سنگين و  فولادهاي برش دهنده سريع كه حاوي حدود ۱۸درصد تنگستن هستند استفاده مي‌شود و به دليل همين ويژگي‌ها از آن در ساخت نازل موشك‌هاي  بالستيك، ابر آلياژها، پره‌هاي توربين، قطعات مقاوم در برابر سايش و پوشش‌هاي سخت  فلزات استفاده مي‌شود.

جنگ‌افزار

آلياژ تنگستن با نيكل و آهن يا كبالت آلياژهاي سنگين مورد استفاده، در گلوله‌هاي نظامي به منظور نفوذ به زره بدنه ادوات نظامي و درساخت گلوله‌هاي توپ، نارنجك و موشك و نيز براي ساخت گلوله‌هاي انفجاري (افشان) فراصوت هستند. تنگستن در مواد منفجره با فلز فشرده نيز كاربرد دارد كه از آن به عنوان پودر متراكم، براي كاهش خسارات جانبي و در همان حال افزايش كشندگي انفجار در محدوده يك شعاع كوچك استفاده مي‌شود.

صنعت الكترونيك

از تنگستن در توليد رشته ملتهب لامپ‌هاي رشته‌اي و هالوژن اسفاده مي‌شود. از آنجا كه تنگستن استحكام خود را در دماهاي بالا حفظ مي‌كند، در بسياري از پروژه‌ها و محصولات با كاركرد در درجه حرارت بالا، از قبيل لامپ اشعه كاتد و رشته‌هاي درون لوله خلاء، المنت حرارتي و نازل موتور موشك‌ها كاربرد دارد.

با توجه به خواص رسانايي و بي‌اثري نسبي شيميايي، از تنگستن در توليد  الكترودها، ميكروسكوپ الكتروني و به عنوان ماده اتصال درتراشه‌ها (IC)، مابين سيليكون دي‌اكسيد و مواد دي‌الكتريك و ترانزيستور و در نيمه هادي‌ها به عنوان يك پوشش بر روي سيليكون نيز استفاده مي‌شود. ساختار الكترونيكي تنگستن آن را به يكي از مواد اصلي براي اهداف كاربردي اشعه X تبديل كرده ‌است. از ديگر كاربردهاي آن محافظت در برابر پرتوهاي با انرژي بالا همانند راديواكتيو است. پودر تنگستن به عنوان مواد پركننده در كامپوزيت‌هاي پلاستيكي كه به عنوان يك جايگزين سرب در گلوله و سپرهاي تابشي نيز به كار مي‌رود.

طرح بازيافت فلز تنگستن | تكنولوژي هاي بازيافت

امروزه در سطح جهاني بازيافت تنگستن در مقياس صنعتي انجام مي‌شود كه  مي‌توان فرايند آن را به سه دسته اصلي تقسيم كرد:

 • بازيافت مستقيم
 • بازيافت شيميايي كه به آن بازيافت غيرمستقيم نيز گفته مي‌شود
 • بازيافت نيمه مستقيم و متالورژي ذوب  

 

بازيافت شيميايي يا بازيافت غير مستقيم

اكثر ضايعات تنگستن براي بازيابي با خلوص بالا بهروش شيميايي بازيافت مي‌شوند. در بازيافت شيميايي تقريباً از انواع ضايعات تنگستن استفاده مي‌شود كه مي‌تواند انواع ضايعات تنگستن مانند كاربيد سيمان، فلز سنگين تنگستن (W-Cu ، W-Ag)، فلز تنگستن، كاربيد تنگستن و اكسيد تنگستن استفاده كرد.

اين فرايند قادر به بازيابي ضايعات‌ نرم و سخت است و امكان بازيابي محصولات جانبي با ارزش (Co ، Ni ، Cu ، Ag ، Ta ، Nb) موجود در ضايعات تنگستن نيز وجود دارد. طي فرايند شيميايي شستشو و فرآوري كنسانتره تنگستن، قبل از افزودن نمك‌هاي قليايي اكسيد كننده، مانند كلرات و نيتريت، كربنات سديم يا ذوب هيدروكسيدآن، از مواد افزودني براي اكسيد كردن ضايعات تنگستن استفاده مي‌شود. در اين فرايند ابتدا قطعات بزرگ‌تر بايد قبل از اكسيداسيون خرد شوند. متعاقباً، تنگستات تحت فشار شسته مي‌شود. در شستشوي قليايي تنگستن  فلزات همراه ديگر نيز به صورت انتخابي شسته مي‌شوند و پودر WC يا پودر W به عنوان باقي مانده با ارزش به جا مي‌مانند. اين فرايند استحصال بازيافت نيمه مستقيم ناميده مي‌شود.

در همجوشي قليايي سديم فرايند، نيترات و ضايعات سخت حاوي تنگستن، در ظرف كوره نگهدارنده چرخان اضافه مي‌شوند و در دماي 700 تا 850 درجه سانتي گراد ذوب شده و واكنش مي‌دهند. سديم نيترات اضافي متعاقباً با ضايعات نرم تنگستن احيا كننده واكنش مي‌دهد. مواد مذاب در آب حل مي‌شوند و محلول آبي از تنگستات سديم را تشكيل مي‌دهد و از اكسيدهاي Co ، Ti و Ta غير محلول جدا مي‌شود و گاز حاصل توسط كاتاليزورهاي DENOx سم زدايي مي‌شود.

 

كوره صنعتي اكسيداسيون ضايعات تنگستن

در ادامه محلول حاوي تنگستن در فيلتر-پرس، جداسازي شده و باقيمانده فيلتر حاوي كنسانتره‌هاي ارزشمند از ضايعاتي مانند:Co ، Ni ، Cu و Ta است كه به مواد با خلوص بالا تبديل مي‌شوند.

بيشتر آلياژهاي همراه با كاربيد تنگستن يا تنگستن به راحتي در محيط‌هاي آبي اسيدي حل مي‌شوند. بنابراين مي‌توان آن‌ها را با استفاده از ليچ اسيد از اشيا با ارزش تنگستن جدا كرد. در اين موارد از اسيدكلريدريك استفاده مي‌شود، اما در بعضي اوقات از اسيد نيتريك، اسيد سولفوريك يا اسيد فسفريك نيز براي اين جداسازي استفاده مي‌شود.

 

 متالورژي ذوب در بازيافت تنگستن

سوپر آلياژها، استليت‌ها، WC menstruum و كاربيدهاي eutectic ريخته گري به ضايعات بسيار خالصي همانند ضايعات تنگستن احتياج دارند. در حالي كه براي ذوب فولاد مي‌توان از ضايعات ناخالص ديگري مانند قطعات فلزي سنگين و چرخ دنده‌ها و ضايعات كاربيد سيماني در متالورژي ذوب استفاده كرد.

تمام مواد در جريان ذوب اين فرايند در سرباره جدا مي‌شوند و عناصر خارجي كه در ذوب فلز محلول هستند، به صورت همگن توزيع مي‌شوند. هر تنگستني كه در اين شرايط قراردارد به استثناي ذوب مجدد با روش‌هاي ديگر نمي‌تواند دوباره بازيافت نمود. در بازيافت تنگستن در متالورژي ذوب قراضه به كوره قوس الكتريكي (EAF) اضافه مي‌شود تا تركيب فولاد مورد نظر (به‌عنوان مثال براي كاربردهاي HSS) تنظيم شود. سپس مذاب براي ادامه كار به يك مبدل تخليه اكسيژن آرگون (AOD )منتقل مي‌شود.

 

بيشتر بخوانيد : طرح توجيهي صنعتي | نگارش طرح توجيهي صنعتي

طرح بازيافت فلز تنگستن | آمار واحدهاي بازيافت تنگستن كشور

در كشور دو واحد داراي پروانه بهره‌برداري در زمينه توليد محصولات تنگستن در اصفهان وجود دارد و تعداد شش جواز تاسيس در زمينه توليد ابزاهاي تنگستني و آليازهاي تنگستن نيز صادر شده است.

آمار واحدهاي داراي پروانه بهره برداري توليدكننده تنگستن كشور 

تعداد

سرمايه گذاري (م .ر)

اشتغال(نفر)

ظرفيت

واحد

2

34250

43

151

تن

 

آمار جواز تاسيس‌هاي توليد ابزار و فلز فرو تنگستن كشور 

تعداد

سرمايه گذاري (م .ر)

اشتغال(نفر)

ظرفيت

واحد

6

4520087

644

6063

تن

 

 

آمارصادرات و  واردات فلز تنگستن درسال 1397 

شرح

وزن  كيلو

ريالي(م.ر)

ارزي دلار 

واردات  سال 97

42877

85134

2022327

صادرات سال 97

31264

4869

61892

طرح بازيافت فلز تنگستن | هزينه‌هاي سرمايه‌گذاري واحد توليدي

سرمايه مورد نياز در دوران اجراي طرح، سرمايه ثابت و سرمايه مورد نياز در دوران بهره‌برداري از طريق سرمايه در گردش تأمين مي‌شود. دارايي‌هاي ثابت در مرحله اجراي طرح خريداري و طي دوران بهره‌برداري مورد استفاده قرار مي‌گيرند. سرمايه گذاري ثابت طرح بشرح ذيل است:

هزينه‌هاي سرمايه‌گذاري در طرح

شرح

هزينه موردنياز

واحد
(م.ر)

جمع سرمايه‌گذاري ثابت  واحد

395,515

 

ماشين آلات صنعتي 

125,588

 


زمين و ساختمان‌هاي موردنياز طرح

شرح

مساحت

موردنياز

زمين

10000

مترمربع  

زيربنا سرپوشيده

1400

مترمربع  

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرح ها و واحدهاي صنعتي

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از متخصصين و كارشناسان
 • ارائه خدمات در انتخاب و نصب ماشين آلات، تاسيسات و طراحي سايت پلان
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول  
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

 

 براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: طرح بازيافت فلز تنگستن


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: طرح بازيافت فلز تنگستن،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ ] [ ۰۵:۲۹:۵۵ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

امروزه در صنعت ساختمان و سازه هاي بتني براي تسريع در انجام كار و فرايند بتن ريزي از بتن آماده شده توليد شده در واحدهاي صنعتي استفاده مي‌گردد. چرا كه بزرگ شدن مقياس سازه در فضاي هاي محدود كارگاهي، بسياري از پيمانكاران و سازندگان ابنيه را به استفاده از بتن آماده متمايل كرده است كه هم كيفيت قابل انتظار و استاندارد آزمايشگاه بتن را دارد و هم صرفه جويي زمان و كاربرد سريع را فراهم مي آورد. در ادامه خلاصه طرح توجيهي توليد بتن آماده را شرح داده‌ايم.

براي دريافت مشاوره كسب و كار در زمينه توليد در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 منبع: طرح توجيهي بتن آماده

معرفي بتن آماده و ويژگي هاي محصول

بتن آماده از مخلوط و ميكس دوغاب سيمان به عنوان ماده اوليه چسبنده با سنگدانه پركننده ساخته مي‌شود كه در فرايند فرآوري مواد اوليه بتن بعنوان محصولي در هم شده توليد مي‌شود.  

بتن آماده در يك واحد صنعتي با استفاده از تجهيزات خاص نگهداري مواد اوليه و ميكس سيمان با ديگر مصالح توليد شده و سپس توسط كاميون‌ها يا تراك ميكسرها به محل پروژه براساس سفارش حمل مي‌شود. اين توليد كنترل شده سبب دستيابي به مخلوط با كيفيت متكي بر اندازه دقيق مواد اوليه و شرايط  استاندارد فراوري مي‌باشد كه با اطمينان مي‌توان آن را در  محل ساخت و ساز مصرف كرد. بتن آماده قادر است سازه را در مقابل عوامل خارجي همانند سيل، آتش، باد و تگرگ ايمن نگهدارد. بنابراين اندازه ذرات شن و ماسه مورد استفاده در توليد بتن و ميزان آب، سيمان و نوع آن مي‌تواند در ميزان دستيابي به مقاومت و كيفيت بتن موثر باشد. اين مقاومت در كاربردهاي مختلف قابل محاسبه و متفاوت مي‌باشد.  

جهت سفارش و نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

  

كد آيسيك  انواع بتن

ISIC نوعي طبقه بندي استاندارد براي فعاليت‌هاي اقتصادي توليدي است. هدف اصلي ISIC فراهم كردن مجموعه‌اي از رده‌هاي فعاليتي است؛ بطوري كه در آن بتوان موجوديت‌هاي اقتصادي را بر اساس نوع فعاليتي كه انجام مي‌دهند طبقه بندي كرد. وزارت صنايع و معادن از اين طبقه‌بندي براي دسته‌بندي فعاليت‌هاي صنعتي استفاده مي‌نمايد. بر اساس سيستم طبقه بندي آيسيك، كد 26951311دراين سيستم طبقه بندي شامل بتن آماده مي‌باشد.

كد ISIC

نام كالا

26951311

بتون اماده

2695312301

انواع بتن و ملات آماده (از قبل مخلوط شده)

2695412302

بتن خشك

2695512303

بتن اليافي

2695512304

بتن خشك متخلخل

2695512398

بتن خشك متخلخل اليافي

2695512305

بتن خشك منبسط شونده

طرح توجيهي توليد بتن آماده | ويژگي ها و كارايي بتن

با توجه به نوع سازه ميزان حساسيت‌هاي بخش‌هاي مختلف آن در برابر تحمل  فشار، وزن و تنش بايد به ويژگي‌هاي اصلي بتن كه بتواند انتظارات فني را پاسخ دهد به هنگام توليد و ميكس و نگهداري و انتقال توجه كرد. بتن متناسب با كارايي و دوام مورد نياز را توليد كرد تا بتواند ضمن راحتي در استفاده، در مقابل عواملي محيطي همانند خورندگي و بارهاي وارد برآن مقاومت نمايد و اين ويژگي را در طول زمان نيز حفظ نمايد.

 

ويژگي‌هايي بتن

براي دستيابي به حداكثر كارايي بتن عواملي همچون نوع، كيفيت و نسبت  مصالح مصرفي، افزودني‌هاي مورد استفاده، ميزان آب مورد استفاده، درجه حرارت زمان اختلاط بتن بايد بگونه‌اي باشد كه به سادگي بتوان با تجهيزات مناسب توليد و حمل شود. پس از ريختن در قالب مورد نظر و متراكم و يكنواخت سازي با گذر زمان در ويژگي‌هاي آن تغييري حاصل نشود. در اين كارايي ميزان رواني بتن براساس استاندارهاي مصوب بسيار اهميت دارد. بگونه اي كه پس از توليد و رسيدن به شرايط استاندارد اگر بتن سفت شود، جهت افزايش روندگي آن مجاز به استفاده از آب نيستيم؛ چون ويژگي‌هاي بتن را تغيير و كيفيت مطلوب آن از دست مي‌رود. پس يكي از عواملي كه در كارايي بتن نقش دارد رواني و اسلامپ آن است كه متناسب با نوع استفاده به چند دسته بتن‌هاي آبكي، شل، خميري و سفت تقسيم مي‌شود.

انتخاب درست نوع و شكل مصالح سنگي مصرفي و نسبت اختلاط سيمان نرم باعث بالا رفتن كارايي بهتر بتن مي‌شود. در بسياري از موارد براي افزايش كارايي بتن با نسبت سيمان و آب معين از افزودني‌هاي شيمي ساختمان مطابق با ضوابط استاندارد اين محصولات استفاده مي‌شود. شرايط حرارتي نيز در زمان اختلاط و ساخت و بتن ريزي مي‌تواند باعث تغييرات در خواص مورد انتظار و مطلوب شود. لذا رعايت ضوابط فني، استاندارد توليد، حمل و بتن ريزي سبب دستيابي به كيفيت مطلوب و دوام بتن استفاده شده مي‌شود.

 

مقاومت بتن در برابر سايش

بتن سايشي بتوني است كه بتواند در مقابل تاثيرات فرسايشي ناشي از تردد و عبور خودروها، ماشين آلات، ضربه، سر خوردن اسباب و وسايل بر روي سطح آن مقاومت نمايد. در توليد اين نوع بتن با قابليت تحمل نسبت به سايش و فرسايش بايد به استاندارهاي نسبت و دانه بندي مصالح، روان بودن، هوازايي، فرايند اختلاط و پرداخت سطح آن توجه نمود.

براي كسب اطلاعات بيشتر بخوانيد: طرح توجيهي توليد هبلكس

عوامل موثر بر مقاومت بتن

 استحكام و مقاومت نهايي بتن به نسبت آب و سيمان بكار رفته حساس است. در فرايند ساخت و فراوري بتن، نسبت آب به سيمان و مشخصات فني بتن مورد نياز تعيين مي‌شود. مطابق دستورالعمل نوع سيمان، نوع و ميزان سايز مصالح سنگي و نفوذناپذيري بتن و نسبت‌هاي اختلاط و شرايط، عمل آوري و  وزن بتن جهت دستيابي به تعيين مقاومت مورد نياز قيد مي‌گردد. ويژگي‌هاي بتن متناسب با محل و نوع كاربرد در برگيرنده شاخص و اطلاعات وسيع فني و محاسباتي است كه در زمان تامين مصالح، در فرايند توليد، حمل و بتن ريزي كنترل مي‌شود.

طرح توجيهي توليد بتن آماده | مواد اوليه توليد بتن 

مواد اوليه اصلي بتن آماده بسته به نوع بتن مورد نظر و نوع كاربرد و ميزان مقاومت‌هاي تعيين شده متفاوت است و براي توليد آن نسبت‌هاي گوناگوني از مصالح و مواد اوليه براي رسيدن به شاخص‌‍هاي سفارش شده استفاده مي‌گردد. به طور كلي مواد اوليه بتن آماده عبارتند از مصالح معدني همانند شن و ماسه دانه بندي شده، سيمان، آب و افزودني‌هاي شيمي ساختمان همانند روان ساز، هواساز براساس فرمولاسيون بتن.

 

طرح توجيهي توليد بتن آماده | كاربردهاي بتن آماده 

بتن آماده يكي از مصالح اصلي و عمده مصرفي در صنعت ساختمان و پروژه‌هاي عمراني است و در توليد مصالح و فراورده‌هاي بتوني همانند بلوك و تيرچه به عنوان كالاي واسطه به كار مي‌رود. نظر به پيشرفت صنعت ساختمان روش‌هاي نوين توليد بتن جايگزين روش‌هاي سنتي توليد بتن بدون كيفيت شده است.

بتن‌هايي كه به شيوه صنعتي توليد مي‌شوند به علت كنترل پذيري و نظارت سيستماتيك و برخورداري از تجهيزات و ماشين آلات پيشرفته و امكانات آزمايشگاه كنترل كيفي ضمن سرعت توليد داراي كيفيت مطلوب‌تري هستند. از بتن در ساخت سدهاي بتني، ساخت فنداسيون و تيرهاي بتوني، ديوارهاي حائل، لايه‌هاي آب بند زير سدها استفاده مي‌شود.

يكي ديگر  از كاربردهاي مهم بتن آماده استفاده از آن در ساخت بناها و آپارتمان و برج هاي شهري اعم از مسكوني، تجاري، اداري و صنعتي و… با رعايت نظارت و لزوم كاربربست معيارها و الزامات استاندارد مي‌باشد. 

بررسي كالاهاي جايگزين

كالاي جايگزين بتن آماده مي‌تواند يك بتن دست ساز به شيوه سنتي باشد كه در پروزه‌هاي بزرگ عملاً  منسوخ شده است و ديگري در بخشي از سازه اسكلت فولادي است كه به دليل سهولت اجرا در ساختمان سازي توسط بخش خصوصي رونق دارد. اما در صورت افزايش واحدهاي توليد بتن آماده توليد و امكان دسترسي ساده مي‌تواند اين ساختارها را نيز به سمت سازه هاي يكپارچه بتني مسلح متمايل گشته و توجيه پذيري زماني بيشتري پيدا كند.

طرح توجيهي توليد بتن آماده | تكنولوژي و فرايند توليد

فرايند توليد بتن آماده در بتن ساز مركزي، انجام و محصول ساخته شده توسط تراك ميكسر با قابليت همزن و دوران بتن به محل استفاده منتقل مي‌شود. فرايند اختلاط پس از آماده سازي و فيدرينگ مواد اوليه مي‌تواند بخشي در بتن ساز و قسمتي در تراك حمل بتن صورت پذيرد. در مجموع فرآيندهاي توليد و فرآوري بتن آماده در سه مرحله جداگانه شامل توليد بتن، حمل بتن و پمپاژ بتن به درون قالب يا محل نيازمند بتن ريزي در ساختمان يا پروژه عمراني به شرح ذيل  انجام مي‌پذيرد.

 

مراحل توليد بتن آماده

در سايت كارگاه توليد بتن امكانات كنترل، دريافت، توزين و ذخيره سازي مواد اوليه توليد بتن وجود دارد. اين تجهيزات و ماشين آلات متناسب با ظرفيت توليد بتن آماده انتخاب و بالانس شده است و متناسب باظرفيت توليد و خروجي تجهيزات حمل ونقل و پمپاژ بتن ظرفيت سنجي شده است.

در ابتداي فرايند براساس سفارش و برنامه‌ريزي نوع توليد سيمان و مصالح مورد نياز توليد محصول اندازه گيري و توزين شده و به طور جداگانه با رعايت استاندارهاي توليد و فرمولاسيون ساخت بتن به دستگاه بتن ساز منتقل مي‌شوند. سيستم اتوماتيك به نحو مطلوب فيدرينگ مصالح و سيمان را انجام مي‌دهد.

در اين ساختار كنترل مصالح براساس وزن انجام مي‌شود كنترل آب مورد نياز ورود به دستگاه بتن ساز با توجه به درصد رطوبت موجود در مصالح اوليه و نسبت آن با سيمان تنظيم مي‌گردد، تا الزامات رواني بتن حاصل گردد. دستگاه ساخت بتن مجهز به سيستم‌ها و تجهيزات توزين و اندازه گيري حجمي آب و  افزودني‌هاي بتن مي‌باشد. افزودني هاي بتن براي دستيابي به كيفيت مطلوب مطابق دستورالعمل كارخانه اضافه مي‌شود و فشار آب ورودي به ايستگاه و بتن ساز كاملا كنترل شده است. اين شرايط امكان توليد بتني يكنواخت با كيفيت مطلوب را فراهم مي‌كند.

فرايند اختلاط و سرعت دوران و ميزان بارگيري مخلوط متناسب با ظرفيت دستگاه بتن ساز تا آنجا ادامه مي‌يابد كه يكنواختي بتن فراهم شده و بتن به كيفيت مورد نظر برسد. با توجه به برنامه‌ريزي توليد بتن و نياز بازار يا پروژه، تعداد و ظرفيت دستگاه‌هاي بتن ساز انتخاب مي‌شود تا امكان بهروري منابع با توليد مستمر بتن ميسر باشد.

اقدامات لازم پس از آماده شدن بتن

پس از تخليه بتن از بتن ساز بايد اطمينان حاصل شود كه تيغه‌هاي داخلي آن به بتن توليد شده قبلي آغشته نباشد و در شروع هر شيفت كاري و پارت جديد بايد از تميزي بتونير اطمينان حاصل شود. چنانچه فرايند توليد و اختلاط بتن درست انجام شود، نمونه‌هاي مورد آزمايش با استانداردها و الزامات كيفيت محصول به خوبي مطابقت خواهد داشت.

بتن سازهاي مركزي به صورت دوراني با درب بازشو از بالا و يا از نوع گردشي حول محور، مي‌توانند سيكل زماني دقيق، مخلوط بتن آماده را توليد كنند. مدت اختلاط مطابق فرمولاسيون بتن از زماني شروع مي‌شود كه تمامي مصالح شن، ماسه و سيمان وارد بتن ساز شده و بسته به نوع و قدرت مخلوط كن تهيه بتن يكنواخت فراهم مي‌گردد. در اين فرايند از مراحل ساخت بتن جهت اطمينان از حصول نتيجه مطلوب نمونه گيري و آزمايش بعمل مي‌آيد.

 

روش هاي حمل بتن آماده

روش‌هاي متفاوتي براي حمل بتن از سايت توليد كارخانه تا محل مصرف وجود دارد كه متناسب با نوع پروژه و نوع مصالح و بتن و ميزان نياز و شرايط آب و هوايي و مسافت حمل هماهنگ مي‌شود. شيوه حمل و فواصل زماني انتقال بايد بگونه‌اي باشد كه كيفيت بتن، يكنواختي و رواني آن حفظ شود. بهترين شرايط نزديك بودن محل پروژه به سايت كارخانه توليد بتن آماده است تا در زمان انتقال به حداقل برسد كاميون‌هاي داراي مخزن حمل دوار و تراك ميكسر با امكان اختلاط دو مرحله در پروژه‌ها استفاده مي‌شود و در مسيرهاي نزديك از ريل و ناوداني شيبدار نيز استفاده مي‌گردد. تمامي اين تجهيزات پس از انتقال بتن وبتن ريزي مجدد براي مرحله بعد تميز و آماده مي‌شوند.

 

پمپاژ بتن

پس از توليد حمل بتن لازم است جهت انتقال قرارگيري بتن در قالب آن را تحت فشار با استفاده از لوله انتقال از تراك ميكسر به محل مورد استفاده پمپ كرد و در جريان قرارگيري از نزديكترين محل پمپاژ جهت حفظ يكنواختي و زدودن هواي اضافه با توجه به ميزان رواني بتون آن را همزمان با بتن ريزي ويبره نيز مي‌نمايند.  

طرح توجيهي توليد بتن آماده | بررسي بازار و رقبا

در كشور تعداد 178واحد بتن آماده داراي پروانه بهره برداري صنعتي با ظرفيت اسمي 20 ميليون مترمكعب و 521 واحد با توليد نزديك به 9ميليون تن بتن آماده توليد مي‌كنند با احتساب هر مترمكعب بتن معادل 2/2 الي 2/6 تن كل ظرفيت اسمي توليد بتن آماده صنعتي كشور معادل 50 ميليون تن است. 

آمار واحدهاي داراي پروانه بهره برداري صنعتي توليد آماده كشور

 

تعداد

سرمايه (م.ر)

اشتغال

ظرفيت

واحد

 

178

1657294

3753

20181223

متر مكعب

 

521

8083320

11133

88648174

تن

 

699

9740614

14886

طرح توجيهي توليد بتن آماده | مزاياي اجراي طرح

 • وجود تقاضا موثر و وابستگي شديد تمامي پروژه ها عمراني و ساختمان سازي تامين بتن مورد نياز ساخت وساز
 • عدم امكان رقابت كالاي جايگزين
 • در دسترس بودن تكنولوژي ساخت ماشين آلات توليدي و امكان خريد خودروهاي ويژه مورد نياز
 • امكان توليد محصول بروش اتوماتيك
 • امكان پذيري توليد در تمامي مناطق كشور

براي مشاهده ساير انواع طرح توجيهي صنعتي نوشته شده توسط تيم كاردوك كليك كنيد.

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرحها و واحدهاي

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب  ونصب  ماشين آلات، تاسيسات عمومي
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركزمشاوره كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: طرح توجيهي بتن آماده


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: طرح توجيهي بتن آماده،
موضوع:
[ ۱۲ فروردين ۱۴۰۰ ] [ ۰۸:۳۴:۴۹ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

در حال حاضر ميزان ظرفيت اسمي سالانه تصفيه مجدد انواع روغن صنعتي در كشور حدود 18629 هزار تن است كه روش غالب در بازيابي روغن مستعمل با استفاده از فرآيند اسيدشويي و اصلاح رنگ به كمك خاك رنگبر مي‌باشد كه اين روش از قديمي‌ترين روش تصفيه روغن در جهان است و به دليل توليد لجن اسيدي خطرناك و راندمان پايين فرايند در اكثر كشورهاي استفاده از آن پيشرفته منسوخ شده است. در اين راستا تعداد واحدهايي كه با فرآيند غيراسيدي مشغول به فعاليت‌اند، انگشت شمارند.

درحال حاضر در كشور تعداد 319 واحد تصفيه مجدد روغن در حال فعاليت مي‌باشد. مهم‌ترين آلاينده‌هاي در لجن حاصل از فرآيند هيدروكربن‌هاي آروماتيك و هيدروكربن‌هاي كلرينه و فلزات سنگين مي‌باشد. با توجه به ميزان بالاي آلاينده‌هاي اين فعاليت، شناسايي، مديريت اصولي و ارائه روش‌هاي مناسب براي تصفيه دوم روغن‌هاي مستعمل و در نتيجه كاهش توليد پسماندهاي خطرناك حاصل از آنها، از جمله چالش‌هاي اساسي پيشروي صنعت و محيط زيست به شمار مي‌آيد.

براي دريافت مشاوره كسب و كار در زمينه توليد در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

 

منبع: تصفيه روغن به روش تقطيري   

تصفيه روغن به روش تقطيري | محصولات طرح

توليد روغن‌موتور از نفت خام بسيار گران است و روغن‌موتور مستعمل در منابع مختلفي همچون موتور خودرو، موتور ماشين‌آلات صنعتي(روغن دنده) امولسيون‌ها نظير روغن برش و روغن‌هاي حل شونده و روغن‌هاي شفاف نظير روغن ترانسفورماتورهاي توليد مي‌شود. فرايند تصفيه مجدد روغن‌موتور مستعمل به ماهيت روغن كاركرده و ميزان ناخالصي‌هاي موجود در آن بستگي دارد. ناخالصي‌هاي روغن سوخته از طريق هوا يا طي عملكرد موتور وارد روغن شده و در نتيجه وقوع برخي واكنش‌هاي شيميايي در روغن شكل مي‌گيرد. بازيافت روغن كاركرده مستلزم حذف كامل ناخالصي‌هاي فوق‌الذكر خواهد بود.

براي مشاهده طرح توجيهي تصفيه روغن سوخته كليك كنيد.

ليست محصولات توليدي طرح بر اساس كد آيسيك

رديف

نام محصول

كد گروه محصول (ISIC)

1

روغن‌پايه تصفيه مجدد

۲۳۲۰۴۱۲۴۴۹

2

روغن‌موتور تصفيه مجدد

۲۳۲۰۴۱۲۴۵۰

3

روغن انتقال قدرت تصفيه مجدد

۲۳۲۰۴۱۲۳۵۷

4

روغن دنده تصفيه مجدد

2320412451

5

ساير روغن‌هاي صنعتي تصفيه مجدد طبقه‌بندي نشده در جاي ديگر

۲۳۲۰۴۱۲۴۵۲

6

سوخت تقطيري

2320412461

 

 اهداف، نيازها و ضرورت‌هاي اجراي تصفيه روغن به روش تقطيري

مديريت اصولي دورريزهاي حاوي روغن‌موتور مستعمل دو هدف مهم را دنبال مي‌كند.

1-فرآوري مجدد مواد زائد و مواد روغني كاركرده پس از مصرف با بازدهي مناسب 

۲- تصفيه و پالايش روغن‌موتور با كمترين مشكلات محيط زيستي   

3- دريافت حجم بيشتري از مواد بازيافتي در روش تقطير در خلاء بدون استفاده از  مواد اسيدي

4- كاهش مصرف انرژي مورد نياز فرايند توليد 

تشريح فرآيند توليد و تصفيه مجدد روغن‌ پايه به روش  تقطير در خلا 

تصفيه دوم روغن به معناي استخراج روغن‌پايه از روغن‌كار كرده است، اولين گام در طراحي فرآيند تصفيه دوم، شناخت منابع آلوده‌كننده و تركيبات موجود در روغن‌ كار كرده است و به طور معمول بيش از ۹۰درصد روغن‌موتور را روغن‌پايه تشكيل مي‌دهد و معمولاً يك درصد مربوط به پليمر تنظيم‌كننده گرانروي است و مابقي شامل آنتي اكسيدان، پاك‌كننده، ضد كف، متفرق كننده و پايين آورنده نقطه ريزش مي‌شود.

بخش زيادي از مواد افزودني داراي تغيير شيميايي منجر به ايجاد لجن شده و در فرايند تصفيه، تمامي اين مواد افزودني از روغن‌پايه جدا مي‌شود. اين آلودگي‌ها شامل غبار، خاك و بخشي از رطوبت كه از طريق هوا وارد روغن شده و آلودگي‌هاي ناشي از كاركرد دستگاه شامل ذرات فلز ساييده شده از قطعات، ذرات كربن دار احتراق ناقص سوخت، اكسيدهاي فلزي ايجاد شده از خوردگي فلزات، آب و ضد يخ نشت كرده از سيستم خنك‌كننده  مواد سوختي و مواد افزودني سوخت مي‌باشند.  

 

تصفيه روغن به روش تقطيري | انواع روش‌هاي روغن‌پايه تصفيه مجدد

۱) روش اسيدي

اين روش يكي از روش‌هاي سنتي تصفيه روغن‌سوخته مي‌باشد كه در اين روش روغن‌سوخته توسط اسيدسولفوريك به نسبت مناسب مخلوط شده و سپس به مدت ۲۴ ساعت به حال خود رها شده و پس از طي اين مدت لجن حاصل از واكنش شيميايي اسيد با مولكول‌هاي روغن در كف مخزن ته‌نشين شده و جداسازي مي‌گردد. در مرحله بعد روغن حاصل حرارت داده شده تا آب و سوخت تقطيري جدا گردد. در مرحله خاك زئي و فيلتركردن، خاك بنتونيت توسط نيروي باد كمپرسور به داخل مخزن روغن تحت حرارت شوت مي‌شود و پس از مدت‌زمان مناسب مخلوط به داخل اتاق فيلتر فرستاده مي‌شود تا خاك آن جدا شده و در نهايت روغن با رنگ مناسب حاصل ‌گردد.

۲) روش قليايي

اين روش به لحاظ فرايندي و فني مشابه روش اسيدي مي‌باشد، با اين تفاوت كه به جاي اسيدسولفوريك از محلول سديم هيدروكسايد (سود سوزآور) استفاده مي‌شود. معايب اين روش نيز همانند روش اسيدي مي‌باشد.

3) روش تصفيه روغن با روش تقطير در خلاء

اين روش يكي از روش‌هاي نوين و به‌روز تصفيه روغن مي‌باشد كه به لحاظ زيست‌محيطي جزو صنايع سبز و دوستدار محيط‌زيست مي‌باشد، روغن‌سوخته تحت گرمايش غيرمستقيم سبب جداشدن مولكول‌هاي روغن از ذرات پليمري مي‌شود. اين يك روش بسته و عاري از هرگونه ضايعات محيط زيستي مي‌باشد. تصفيه روغن با روش تقطير در خلاء در دو مرحله پيش تصفيه تحت خلاء و حرارت انجام مي‌شود كه باعث جداسازي آب و سوخت تقطيري شده و روغن‌سوخته عاري از هرگونه حلال و آب به مرحله دوم براي جداسازي روغن از پليمر فرستاده مي‌شود.

در مرحله اول با استفاده از ستون جذبي از فرار مواد سبك به داخل فضاي محيط جلوگيري مي‌شود و در مرحله دوم تحت خلاء سنگين و در يك مسير بسته جداسازي نهايي روغن از مواد پليمري انجام مي‌گيرد. در واحد تقطير اين فرايند براي چهار محصول مجزا مخزن دپو وجود دارد، اين چهار محصول روغن هايي با فلش‌هاي مختلف به شرح ذيل هستند.  

 

محصول

دماي داخل برج (درجه سانتيگراد)

روغن فلش 180

265

روغن فلش 220

280

روغن فلش 230

300

روغن فلش 250

340

كه در پايان كليه محصولات چهارگانه روغن به مخازن ذخيره اصلي با پمپ فرستاده مي‌شود. در كنار برج تقطير يك برج كوتاه‌تر وجود دارد كه در واقع براي پيش گرم استفاده مي‌شود. به اين شكل كه مواد داغ پليمري در ته برج با پمپ به برج پيش گرم هدايت مي‌شود و به‌صورت سيركولاسيون در داخل پيش گرم گردش مي‌كند و يك خط خوراك تازه و سرد از سمت كتل پيش تصفيه به كويل داري برج پيش گرم با پمپ شكل هفت فرستاده شده و در دور برج پيش گرم گردش مي‌كند.

تصفيه روغن به روش تقطيري | محصولات اصلي طرح بازيافت 

رديف

نام محصول

1

روغن‌پايه تصفيه مجدد

2

روغن‌موتور تصفيه مجدد

3

روغن انتقال قدرت تصفيه مجدد

4

روغن دنده تصفيه مجدد

5

ساير روغن‌هاي صنعتي تصفيه مجدد طبقه‌بندي نشده در جاي ديگر

 محصولات فرعي

رديف

نام محصول

1

سوخت تقطيري

2

اسلاج قيري (آسفالت)

3

آب (حاصل از فرآيند)

آمار واحدهاي تصفيه مجدد انواع روغن صنعتي در كشور

آمار واحدهاي تصفيه انواع روغن صنعتي كشور  

تعداد

سرمايه گذاري (م .ر)

اشتغال(نفر)

ظرفيت

واحد

319

13554579

7623

18628846

تن

تصفيه روغن به روش تقطيري | هزينه‌هاي سرمايه‌گذاري واحد توليدي

به‌طوركلي در دو مرحله اجراي طرح و بهره‌برداري از طرح، سرمايه‌گذاري صورت مي‌گيـرد. سرمايه موردنيـاز در دوران اجراي طرح، سرمايه ثابت و سرمايه موردنياز در دوران بهره‌برداري از طريق سرمايه در گردش تأمين مي‌شود.

دارايي‌هاي ثابت در مرحله اجراي طرح تامين و طي دوران بهره‌برداري مورداستفاده قرار مي‌گيرند. جمع سرمايه گذاري ثابت بشرح ذيل است.

جدول هزينه‌هاي سرمايه‌گذاري در طرح

شرح

هزينه موردنياز

واحد
 

جمع سرمايه‌گذاري واحد

180970

ميليون ريال

ماشين آلات

87000

ميليون ريال

زمين  و ساختمان‌هاي موردنياز طرح

شرح

مساحت (مترمربع)

موردنياز

زمين

10000

مترمربع  

زيربنا

2016

مترمربع  

ظرفيت و پيش‌بيني توليد

ظرفيت روغن و مشتقات نفتي و اخذ نظرات مشاورين تعيين گرديده است و بر اساس آن ايجاد تأسيسات و ماشين‌آلات با ظرفيت اسمي توليد ساليانه 18000 تن محصول اصلي است.

 

آلاينده‌ها و پسماندهاي مهم توليد شده طي فرآيند و عمليات

آلاينده‌ها و پسماندهاي مهم توليد شده طي فرآيند و عمليات در هر يك از گزينه‌ها و فازهاي طرح شامل: آلاينده‌ها و پسماندهاي توليد شده طي فرآيند و عمليات در هر يك از گزينه‌ها و فازهاي طرح شامل آلاينده‌هاي هوا، فاضلاب‌هاي بهداشتي و صنعتي و ضايعات زباله، سروصدا، ارتعاشات، پرتوها و …مي‌باشد. 

آلاينده‌ها و پسماندهاي مهم طرح طي فاز ساختماني و بهره‌برداري

در فازهاي آماده‌سازي ساختماني و فاز بهره‌برداري بسته به نوع فعاليت‌ها و تغييرات و اثرات زيست‌محيطي متفاوتي ايجاد مي‌گردد كه شامل آلاينده‌هاي گازي و ذرات معلق مي‌باشند. آلاينده‌هاي گازي مواد سوختي در درون موتور ماشين آلات مورد استفاده مانند اتومبيل شخصي اتوبوس و ميني بوس بولدوزر، كمپرسي، بالابر پونكر، لودر، گريدر ويبراتور و غيره در فاز ساختماني طرح بخش ديگري از آلاينده‌هاي هوا ذرات مي‌باشند. گردوغبار ناشي از عمليات خاكي براي تسطيح و آماده سازي، بتن ريزي و پي سازي، تجهيز كارگاه‌ها ساخت كمپ ساخت و ساز فضاي اداري پاركينگ‌ها و غيره مي‌باشد.

آلاينده‌هاي هوا در فاز بهره‌برداري ناشي از مصرف سوخت در راستاي توليد انرژي لازم براي تجهيزات گرمايشي و سرمايشي فضاهاي كارگاهي و اداري مجموعه خواهد بود و آلاينده‌هاي هوا (منابع آلوده‌كننده غير ساكن) منتج از افزايش فعاليت‌هاي حمل‌ونقل مي‌باشد. در فاز بهره‌برداري مرحله آبگيري و تقطير روغن‌هاي كاركرده آب و سوخت جداشده، پسابي حاوي هيدروكربن‌هاي حلقوي و فلزات سنگين خواهد بود و آلودگي آب در اثر فاضلاب‌هاي توليدي در مجموعه نيز ايجاد خواهد شد. مهم‌ترين آلاينده‌هاي خاكي در فاز بهره‌برداري شامل، نفوذآلاينده‌هاي بهداشتي و شيرابه پسماندهاي خانگي، زائدات صنعتي و باطله‌ها ونفوذ و نشت روغن‌هاي آلوده مي‌باشند.

زايدات جامد توليد شده در واحدهاي صنعتي شامل لجن‌هاي ناشي از برج‌هاي تقطير و خاك حاصل از فعاليت فيلتر پرس مي‌باشد.

بررسي آثار و پيامدهاي مثبت و منفي طرح  در فاز ساخت وبهره برداري

اثر بر محيط فيزيكي (توپوگرافي، خاك، ويژگي‌هاي زمين شناسي، آب، هوا و اقليم) اثرات و پيامدهاي فاز ساختماني، اثر بر محيط فيزيكي – شيميايي، آثار و پيامدها بر اقليم و آب و هوا، اثر بر خاك، آب هاي سطحي و زير زمين، آثار و پيامدها بر شكل زمين، پيامدهاي سر و صدا (آلودگي صوتي)، اثرات ناشي از توليد مواد زائد جامد، آثار و پيامدها در ايمني و امنيت، اثر بر محيط طبيعي و بيولوژيكي، اثر بر مناطق تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست، اثر بر محيط فيزيكي شيميايي، اثربر اقليم، اثر پر محيط اقتصادي اجتماعي فرهنگي.

تصفيه روغن به روش تقطيري | مديريت و برنامه هاي پايش زيست محيطي

مديريت و برنامه‌هاي پايش زيست محيطي ارائه شيوه‌هاي پيشگيري كاهش و كنترل براي هر يك از آثار منفي زيست محيطي مرتبط با فعاليت‌هاي طرح مي‌باشد.

شيوه ها و برنامه مديريت زيست محيطي طرح كارخانه تصفيه دوم روغن

برنامه مديريت زيست محيطي طرح كارخانه تصفيه دوم عمدتا در بر گيرنده چهار محور اصلي خواهد بود كه عبارتند از؛

1 روش‌هاي و اقامات جهت به حداقل رساندن اثرات پروژه بر محيط زيست  

2 روش هاي نظارت و بازرسي اقداماتي كه جهت اطمينان از صحت كاركرد عمليات  

3 پايش زيست محيطي شامل ثبت و بررسي پارامترهاي محيط زيست تحت اثر و همچنين خروجي هاي پروژه

4 تدوين برنامه جهت آموزش‌هاي لازم به پرسنل و آموزش‌هاي عمومي مشاركت مردمي به منظور اجراي طرح

ارائه شيوه هاي پيشگيري كاهش و كنترل آثار منفي زيست محيطي طرح

كاهش  اثرات منفي پروژه با اقداماتي نخفيفي و اصلاحي و پيشگيري از ايجاد آلودگي ها با مديريت زيست محيطي از سه طريق ذيل:

الف- جلوگيري با محدود نمودن توليدات زائدات و آلودگي‌ها به وسيله كاهش در منبع توليد

ب -فرهنگ سازي

 ج- كاهش كامل عوامل زيان بار الودگي‌ها در محيط زيست

 كلاً عمليات تقليل اثرات سود را در چهار راسته يا چهار گروه اصلي تقسيم و طبقه بندي مي‌نمايند.

گروه الف – كارهايي كه جهت كنترل اثرات ناسازگار كاربرد دارند

گروه ب – كارهايي كه درجه و معيار اثرات سوء را كاهش مي‌دهند

گروه ج – آن‌هايي كه در معيارهاي حفاظتي قرار مي‌گيرند مثل فضاي سبز و…

گروه د- اقداماتي كه چيزي به وضعيت موجود اضافه مي‌نمايد، نظير فراهم آوري تجهيزات بهداشتي و پزشكي جاده‌هاي دسترسي آسان و بسياري از كارهاي مديريتي تخفيف اثرات سوء در فازهاي ساختماني و بهره برداري

بنابراين چكيده‌اي از مهم‌ترين اقدامات كاهشي و پيشنهادي در فاز ساختماني و بهره برداري در جدول بشرح ذيل است:

 • ايجاد فضاي سبز در محوطه‌هاي داخلي
 • افزايش ايمني و امنيت توسط پيمانكاران و ضريب ايمني كاركنان
 • رعايت قوانين محيط زيست
 • مديريت فاضلاب و زباله (كنترل كيفيت پسابها تصفيه خانه‌ها مواد زائد جامد)
 • كنترل و پايش زيست محيطي
 • برنامه كنترل كيفيت آب
 • برنامه كنترل كيفيت هوا
 • پياده سازي سيستم مديريت پسماند و پساب طرح مورد مطالعه
 • ارايه راهكارهاي مديريتي پساب هاي طرح صنعتي و بهداشتي و دفع آن
 • برنامه ريزي كنترل تراز صوتي
 • برنامه اجرايي كاهش اثرات نامطلوب بر كاربري اراضي
 • برنامه ريزي اصولي جهت خاكبرداري و خاكريزي

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرح‌ها و واحدها

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار اختصاصي توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • ارايه فرمولاسيون انواع مكمل‌هاي غذايي و دارويي قابل استفاده در توليد محصولات 
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

 

منبع: تصفيه روغن به روش تقطيري


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۰ فروردين ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۴۱:۱۸ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 6
همه : 0
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر