كاردوك
مشاوره كسب و كار كاريابي كاردوك

تغيير نرخ روزانه ارز موجب بالا رفتن معاملات ارزي شده است. در واقع اين كار تبديل به يك منبع درآمدي براي قشر خاصي از افراد جامعه شده است. خريد و فروش بيت كوين نيز از اين غافله مستثنا نبوده و به سيل معاملات ارزها وارد شده است. ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين ارز، در برخي موارد آن را از ديگر ارزها نيز برتر كرده است. بسياري از دول و سرمايه داران بر اساس همين ويژگي‌ها استفاده از بيت كوين را در معاملات خود ترجيح مي‌دهند. با رواج روز افزون اين معاملات تغييرات اساسي در قيمت جهاني اين رمز ارز مشاهده شده است. در ادامه بيشتر با اين رمز ديجيتال محبوب آشنا مي‌شويم.

 

 براي دريافت مشاوره در زمينه بيت‌كوين مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.  

  منبع : بيت كوين چيست

بيت كوين چيست؟

بيت كوين يك ارز ديجيتالي است كه با محاسبات و رمزهاي پيچيده رياضي توليد مي‌شود و ارزش ارزي دارد. براي توليد بيت‌كوين از دستگاه‌هاي ويژه اي استفاده مي‌شود كه مصرف برق بسيار زيادي دارند؛ به همين دليل برخي كشورها از توليد بيت‌كوينصرف نظر كنند. اما بيت‌كوين يك ارز كاملا معتبر است و قابل نقل و انتقال و خريد و فروش مي‌باشد.

براي آشنايي با روش هاي توليد و راه اندازي بيت‌كوين در ايران، خلاصه طرح توجيهي بيت كوين را مطالعه نماييد.

ويژگي هاي بيت‌كوين

بيت كويين داراي ويژگي هاي منحصر به فردي است كه آن ‌را از ديگر انواع ارزهاي ديجيتال متمايز مي‌نمايد. در زير تمام ويژگي‌هاي بيت كوين شرح داده شده است:

 • بيت‌كوين يك ارز غيرمتمركز است؛ يعني هيچ سازمان يا كشوري بر آن نظارت نمي‌كند و براي انجام خريد و فروش آن نياز به شخص سومي نيست كه معامله را تاييد نمايد.
 • معامله بيت‌كوين بسيار ساده است؛ چرا كه بيت‌كوين نظارت كننده‌اي ندارد و براي معامله آن نياز به انجام قوانين خاص و پيچيده‌اي نيست.
 • بيت كوين يك ارز ديجيتالي كاملا امن است؛ اين ارز با كدهاي رياضي بسيار پيچيده توليد مي‌شود و استخراج آن بسيار سخت است كه همين امر باعث شده تا بسيار امن باشد و امكان تقلب وجود نداشته باشد.
 • در معامله بيت‌كوين مي‌توان به صورت ناشناس عمل كرد و نياز نيست كه‌ حتما طرف مقابل‌تان را ببينيد و يا بشناسيد.
 • حمل و جابه‌جايي آسان نيز از ويژگي‌هاي بيت‌كوين به شمار مي‌رود؛ بيت‌كوين بسيار ساده جا به جا مي شود، چرا كه وجود فيزيكي ندارد.
 • بيت كوين شامل هيچ گونه مالياتي نيست و اگر بخواهيد بيت‌كوين را بخريد و يا بفروشيد نياز نيست كه به دولت يا نهادي ماليات بدهيد؛ زيرا اين نوع ارز هنوز توسط كشورهاي جهان به رسميت شناخته نشده است.
 • برگشت ناپذيري معامله نيز از ويژگي‌هاي بيت كوين مي‌باشد؛ چنانچه فردي ببيت‌كوين خود را به كيف پول اينترنتي فرد ديگر واريز كند، ديگر نمي‌تواند آن را پس بگيرد، پس بهتر است در حين انجام اين كار بسيار دقت كند.

نحوه معامله بيت كوين

معامله بيت‌كوين بسيار ساده انجام مي‌گيرد، در ابتدا مي‌بايست فروشنده در قبال دريافت پول، رمز بيت كوين‌هاي خود را واردكيف پول فرد خريدار كند و سپس او را از اين موضوع مطلع نمايد. پس از اينكه بيت‌كوين وارد كيف پول يا همان پايگاه داده فرد خريدار در شبكه بلاكچين شد، ديگر امكان بازگشت آن وجود ندارد. 

براي آشنايي با نحوه ساخت كيف پول بيت كوين و رمز ارزها كليك كنيد.

قيمت گذاري بيت كوين برچه اساسي است؟

هيچ دولت و نهادي بر قيمت‌گذاري بيت‌كوين نظارت نمي‌كند و اين ارز در واقع توسط هيچ كشوري قيمت گذاري نمي‌شود. بيت‌كوين تنها بر اساس ميزان تقاضا، قيمت‌گذاري مي‌شود و هرچقدر كه ميزان تقاضا براي اين نوع ارز بيشتر باشد؛ قيمت آن افزايش خواهد يافت.

سوالات متدوال

بيت كوين در چه شبكه اي خريد وفروش مي شود؟

بيت‌كوين در شبكه بلاكچين خريد و فروش مي‌شود. براي آشنايي با نحوه استفاده از خودپرداز بيت كوين كليك كنيد.

امنيت بيت كوين چقدر است؟

امنيت بيت‌كوين بسيار بالا است؛ زيرا توليد و استخراج آن بسيار پيچيده است و مي‌توان گفت كمتر كسي قادر به تقلب در اين زمينه است.

بيت‌كوين بر اساس چه چيزي قيمت‌گذاري مي شود؟

بيت‌كوين بر اساس ميزان تقاضاي افراد قيمت‌گذاري خواهد شد.

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 منبع : بيت كوين چيست


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: بيت كوين چيست،
موضوع:
[ ۷ آذر ۱۳۹۹ ] [ ۱۱:۵۰:۱۵ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

باطل شدن پروانه كسب به دلايل متعددي اتفاق ميافتد. براي جلوگيري از اين بابت توصيه مي‌كنيم آشنايي لازم با قوانين را پيدا نماييد. در صورت باطل شدن پروانه نيز نگران نباشيد، راه هاي قانوني براي دريافت مجدد آن وجود دارد. متذكر مي‌شيم كه در صورت نداشتن پروانه مراتب قانوني را طي نماييد و بدون جواز اقدام به فعاليت ننماييد. در ادامه به عمده‌ترين دلايل باطل شدن پروانه كسب اشاره شده است. 

 

براي دريافت جواز كسب با كمترين دردسر مي‌توانيد با كارشناسان مركز مشاوره كاردوك از طريق شماره 02166418908 و واتس آپ 09351520300 تماس بگيريد.

 منبع : باطل شدن پروانه كسب

پروانه كسب چيست و چرا دريافت مي شود؟

پروانه كسب سندي است كه اثبات مي‌كند فرد صلاحيت فعاليت در واحد صنفي خود را دارد و در واقع اين گواهي صلاحيت او را تاييد مي‌كند. هر فردي براي اينكه بتواند در يك واحد صنفي به صورت قانوني فعاليت كند اول از همه بايد براي دريافت پروانه كسب اقدام كند.

در پروانه كسب اطلاعات واحد صنفي و همچنين اطلاعات فرد متقاضي ذكر مي‌شود و فرد پس از دريافت پروانه كسب مي‌تواند بدون هيچ گونه مشكلي فعاليت كاري و تجاري خود را آغاز كند.

موارد باطل شدن پروانه كسب

در برخي موارد نيز پروانه كسب باطل مي‌شود و فرد ديگر قادر به استفاده از آن نخواهد بود. شرايط و موارد ابطال پروانه كسب به شرح زير مي‌باشند:

 • اگر فرد شغلش را تغيير دهد و شغل او با چيزي كه در پروانه كسب ذكر شده است، تفاوت داشته باشد؛ پروانه كسب او باطل خواهد گرديد.
 • درخواست ابطال از جانب خود صاحب پروانه
 • اگر فرد حق عضويت را به اتحاديه پرداخت نكند؛ پروانه كسبش باطل خواهد شد.
 • اگر فرد دستورات اتحاديه و تكاليفي كه رئيس اتحاديه براي او در نظر گرفته است را رعايت نكند؛ پروانه كسب باطل مي‌شود.
 • اگر فرد بيش از شش ماه فعاليت نكند و همين موضوع را به اتحاديه گزارش نداده باشد، پروانه كسب باطل خواهد شد.
 • اگر فرد محل كسب خود را تغيير دهد نيز ممكن است پروانه كسبش باطل گردد.
 • اگر فرد محل كسبش را به شخص ديگري واگذار كند نيز امكان باطل شدن پروانه كسب او وجود دارد.
 • اگر فرد فوت كند، پروانه كسبش باطل مي‌شود.
 • اگر فرد در فعاليت كاري خود قوانين و ضوابط را رعايت نكند نيز پروانه كسب او باطل خواهد شد.
 • مدت اعتبار پروانه به پايان رسيده باشد، در اين صورت بايد براي تمديد پروانه كسب اقدام كنيد.

پس از باطل شدن چطور مجدد پروانه كسب بگيريم؟

براي دريافت مجدد پروانه كسب بايد مجدد براي دريافت از طريق سامانه ايرانيان اصناف اقدام كنيد. در صورتي كه تخلفي وجود داشت، بايد با مراجعه به اتحاديه در صدد رفع جرائم برآييد.

سوالات متدوال

چرا بايد پروانه كسب دريافت كنيم؟

پروانه كسب تاييد مي كند كه ما صلاحيت انجام فعاليت در زمينه مربوطه را داريم و همين دليل باعث شده است كه دريافت پروانه كسب الزامي شود.

اگر فرد فوت كند پروانه كسبش باطل مي شود؟

بله اگر فرد فوت شود پس از دوسال پروانه كسب او باطل مي شود.

 

براي دريافت جواز كسب با كمترين دردسر مي‌توانيد با كارشناسان مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 02166418908 و واتس آپ 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : باطل شدن پروانه كسب


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: باطل شدن پروانه كسب،
موضوع:
[ ۶ آذر ۱۳۹۹ ] [ ۰۶:۳۳:۴۰ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

تمديد پروانه كسب براي تمامي كساني كه در هر صنفي فعاليت دارند، لازم و ضروري است. متقاضيان بايد قبل از اتمام اعتبار جواز خود براي تمديد آن اقدامات لازم را انجام دهند. خوشبختانه روند اداري براي تمديد جواز بسياري سهل‌تر از گذشته شده است. تقريبا مي توان گفت تمام فعاليت هاي صنفي در حال حاضر از طريق سامانه ايرانيان اصناف انجام مي‌شود. به دليل گسترده بودن مشاغل گاه متقاضيان در ميان صفحات مختلف، قادر به طي مراحل نيستند. در ادامه با شرح جزء به جزء، مسيري روشن و هموار را براي‌تان آرزومنديم. كارشناسان كاردوك آماده پاسخگويي به سوالات شما در هر بخش از فرايند تمديد پروانه كسب هستند.

 

براي انجام تمديد جواز كسب با كمترين دردسر مي‌توانيد با كارشناسان مركز مشاوره كاردوك از طريق شماره 02166418908 و واتس آپ 09351520300 تماس بگيريد.

 منبع: تمديد پروانه كسب

جواز كسب چيست؟

جواز كسب در واقع سندي است كه صلاحيت فرد را براي انجام كسب و كار تاييد مي‌كند. هر فردي در هر صنفي بايد براي واحد تجاري خود جواز كسب دريافت كند. براي مثال فردي كه گواهينامه آرايشگري دارد اگر بخواهد اين شغل را آغاز كند و آرايشگاه تاسيس كند، مي‌بايست قبل از هركاري ابتدا جواز كسب خود را دريافت كند تا بتواند به صورت قانوني كار خود را آغاز كند. اما تفاوت جواز كسب با پروانه كسب چيست؟ براي پاسخ به اين سوال مقاله پروانه كسب را مطالعه نماييد.

انقضاي تاريخ و تمديد پروانه كسب

وقتي براي اولين بار جواز يا پروانه كسب را مي‌گيريد، معمولا با اعتبار يك ساله صادر مي‌شود و پس از يك سال ملزم به تمديد آن هستيد. پس از تمديد، بازه زماني طولاني تري (معمولا 5 سال) پروانه اعتبار كسب مي‌كند. در صورت عدم تمديد پروانه جرائمي شامل حالتان مي‌شود، بنابراين بهتر است در اسرع وقت جهت تمديد آن اقدام كنيد. موسساتي مانند كاردوك به شما كمك مي‌كنند تا با كمترين دردسر مجوزهاي لازمه را دريافت نماييد.

مراحل تمديد پروانه كسب

در حال حاضر با يكپارچه سازي سامانه‌هاي مربوط به اصناف، تمديد پروانه كسب تنها از طريق سامانه ايرانيان اصناف صورت مي‌گيريد. اما براي كساني كه تا به حال پروانه نداشته‌اند در برخي مراحل مراجعه به اتحاديه مربوطه ضرورت دارد. 

آماده كردن مدارك

بسياري از كساني كه براي تمديد پروانه كسب به ما مراجعه مي كنند، سال ها پيش مداركشون را تحويل داده‌اند. برخي پرونده ها مدارك ناقص داشته و براي تمديد نياز به تكميل آن ها است. بسته به نوع صنفي كه در آن فعاليت داريد مدارك مورد نياز تفاوت دارند. به طور كلي عمدتا براي تمديد مدارك زير مورد نياز است.

 • تصوير پرسنلي
 • تصوير شناسنامه و كارت ملي
 • كارت پايان خدمت
 • اجاره نامه و يا سند مالكيت محل كسب
 • گواهي فني حرفه اي (در خصوص مشاغل خدماتي و تخصصي)
 • گواهي عدم سوء پيشينه
 • دارا بودن خط موبايل متعلق به متقاضي
 • گواهي معافيت يا كارت پايان خدمت

مراجعه به سامانه مربوطه

در قدم بعد به سامانه ايرانيان اصناف وارد مي‌شويد، در صفحه اصلي، آيتم مربوط به تمديد پروانه كسب را كليك كرده و به لينك مربوطه وارد مي‌شويد. اگر قبلا در اين بخش ثبت نام كرده باشيد، با وارد كردن نام كاربري و رمز عبورتان مي‌توانيد وارد پرتابل خود بشويد. در غير اين صورت جهت ثبت نام در اين قسمت اقدام كنيد. 

پس از وارد شدن به كارتابل تان مي توانيد گزينه ثبت و پيگيري مجوز را ببنيند. همچنين در بخش "مشاهده فعاليت ها" مي توانيد اقداماتي كه پيشتر انجام داده‌ايد را در يك نگاه مشاهده نماييد.

براي آشنايي با ساير بخش هاي سامانه ايرانيان اصناف كليك كنيد.

ورود اطلاعات در سامانه bemcenter

با وارد شدن به بخش پيگيري مجوز در bemcenter، اطلاعات مورد نياز سازمان مربوط به صنف خود را وارد كنيد. در بخش سازمان تابعه اگر كشوري است، نيازي نيست گزينه اي را انتخاب نماييد. پيشنهاد ميكنيم ابتدا ثبت موقت را بزنيد و از درستي اطلاعات اطمينان حاصل نماييد. با كليك بر ثبت نهايي درخواست‌تان ارسال مي‌شود.

تكميل و پيگيري فرايند 

پس از ثبت نهايي، هنوز كار تمام نشده و شما بايد براي تكميل اطلاعات مربوطه وارد يك پنل ديگر شويد. در همين كارتابل مي توانيد گزينه تكميل فرايند ثبت نام را مشاهده نماييد. از طريق اين لينك به صفحه اي ديگر مي‌رويد كه در آن جا در صورت ناقص بودن پرونده‌تان (معمولا كساني كه از طريق اتحاديه جواز گرفتن دوباره بايد مداركشان را در اين بخش آپلود كنند). 

پيگيري و نهايي كردن تمديد پروانه كسب

پس از تكميل ثبت نام، در طي دو الي سه هفته پاسخ درخواست شما داده مي‌شود. مي‌توانيد با مراجعه به سايت ايرانيان اصناف در اين بازه زماني از روند كارتان اطلاع كسب كنيد. 

چند نكته

 • در صورتي كه تا به حال جوازي نگرفتيد حتما براي آشنايي با مراحل گرفتن جواز كسب كليك كنيد. 
 • در هر مرحله از تكميل از درستي اطلاعات اطمينان كسب كنيد.
 • رمز عبور، نام كاربري، كد رهگيري و كدهاي پيگيري كه از طريق پيامك ارسال ميشوند را حفظ كنيد.
 • فيش هايي كه به حساب سامانه و ساير ارگان ها واريز كرديد را نزد خود نگه داريد. ( اگر شخصي ديگر براي‌تان انجام داد، از او فيش هاي واريز را درخواست كنيد).
 • درخواست شما زماني تكميل مي شود كه براي تان شماره پيگيري ارسال شود، پس اجازه ندهيد برخي از سودجويان به خاطر عدم اطلاع شما كارتان را نصفه رها كنند. 
 • در هر ساعت از روز مي توانيد از طريق شماره هاي درج شده در سايت با كارشناسان كاردوك تماس گرفته و مشكلات خود را در زمينه سامانه ايرانيان اصناف حل نماييد.

 

براي انجام تمديد جواز كسب با كمترين دردسر مي‌توانيد با كارشناسان مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره02166418908 و واتس آپ 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع: تمديد پروانه كسب


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: تمديد پروانه كسب،
موضوع:
[ ۵ آذر ۱۳۹۹ ] [ ۱۱:۱۳:۱۴ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

تهيه طرح توجيهي توليد اسانس گياهي و عرقيات گياهان دارويي براي آگاهي از روند انجام كار، دريافت مجوزها و شروع كار لازم و ضروري است. در بسياري از كشورها براي توليد عرقيات گياهي از استحصال بخار سرد شده آن‌ها براي توليد مايعات مقوي و شفابخش استفاده مي‌كنند كه در يكي از اوليـن روش‌هاي توليد عرقيات گياهي همانند گلاب‌گيري امروز نيز در اقصي نقاط كشور به صورت سـنتي انجـام به كار مي‌رود. اما با پيشرفت فناوري‌هاي فرآوري گياهان دارويي، توليد عرقيات و مواد موثره به شيوه صنعتي و مكانيزه با كيفيت بالا و سريع قابل انجام است. در ادامه خلاصه طرح توجيهي اين محصول آورده شده است، براي سفارش نوشتن طرح توجيهي به روز كليك كنيد.

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

 منبع : طرح توجيهي توليد عرقيات

 

طرح توجيهي توليد اسانس گياهي | تعريف محصولات | عرقيات گياهي

عرقيات گياهي فراورده‌هايي با ريشه گياهي هستند كه از جوشانيدن يا تقطير يك گياه و يا مخلوطي از گياهان مختلف با بخار آب و سرد كردن آن به دست مي‌آيند. به عبارت ديگر عرقيات گياهي به فراورده‌هايي گفته مي‌شود كه از تقطير مواد فرار موجود در اندام‌هاي مختلف گياهان همراه با بخار آب يا حلال‌هاي مناسب ديگر به دست مي‌آيند.

اندام‌هاي گياهان معمولا به شكل تازه نظير بيدمشك، نسترن و گل محمدي، كاسني، نعناع، خارشتر، شويد، بهار نارنج، بيـد، زيـره سـبز، زيره سياه، رازيانه، آويشن شيرازي، زنيان، شنبليله، گزنه و كلپـوره و يا خشك نظير نعناع، آويشن مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اين محصول به عنوان طعم‌دهنده به مواد غذائي، دارو و نوشيدني مورد مصرف قرار گرفته و در پاره‌اي از موارد اسانس آن پس از تخليص در ساخت محصولات غذايي، دارويي و بهداشتي به كار برده مي‌شود. براي مشاهده ساير طرح توجيهي صنايع غذايي و آشاميدني كليك كنيد.

 

انواع عرقيات

عرقيات گياهان جوشيده براساس طب سنتي شناخته شده، اثرات مثبت درماني داشته و استفاده از گياهان در توليد موادغذائي موجب شناخت كاربردي بهتر و بيشتر عرقيات و اسانس آن‌ها شده است. آمار مجوزهاي توليد كشور و محولاتي كه به تاييد معاونت‌هاي غذا و دارو كشور رسيده، مويد اين توسعه است. تعدادي از عرقيات توليد در كشور عبارتند از:

 • عرق گل گلاب يا محمدي -عرق بيد مشك-عرق بهار نارنج=عرق آويشن- عرق خارشتر
 • عرق شاطره- عرق كاسني-عرق گاو زبان- عرق زالزالك- عرق طارونه

 

بخش‌هايي مناسب گياهان براي عرق‌گيري

نام گياه اندام مورد استفاده عرق‌گيري

نام گياه

اندام مورد استفاده عرق‌گيري
نعناع اندام‌هاي هوايي

زيره سبز

ميوه (بذر)

خارشتر اندام هاي هوايي زيره سياه

ميوه (بذر)

شويد  ميوه ( بذر ) و يا هر دو

كاسني

اندام هاي هوايي

بهار نارنج شكوفه و گل

رازيانه

ميوه (بذر)

بيد پوست

آويشن

اندام‌هاي هوايي

شنبليله اندام‌هاي هوايي يا ميوه

زنيان

ميوه (بذر)

گزنه اندام هاي هوايي كلپوره  اندام هاي هوايي

 

طرح توجيهي توليد اسانس گياهي | ويژگي‌ها و استانداردها

بخش‌هاي گياهي مورد استفاده در توليد عرقيات اعم از شاخه و برگ و گل بايد سالم و عاري از آفت زدگي و علائم بيماري‌هاي گياهي بذرها و مواد خارجي باشد. باقيمانده سموم آفت كش بايد كمتر ازحد مجاز اعلام شده مراجع ذي‌صلاح و قانوني باشد. كيفيت عرقيات گياهي، به واريته و تازگي گياه مورد اسـتفاده، كيفيـت و مقـدار آب مصـرفي (در تقطيـر بـا آب)، شدت و سرعت بخار ورودي به مخـازن تقطيـر، مـدت زمـان تقطيـر، حجـم عرقيـات گيـاهي بـه دسـت آمـده و عملكرد مبردها بستگي دارد كه مجموعه اين عوامل بـر روي ويژگـي‌هـا و استانداردهاي شـيميايي عرقيـات حاصـل از جملـه مقدار اسانس، اسيديته محصول تاثير مي‌گذارد.

شاخص‌هاي بررسي كيفيت مطابق استاندارد شامل  ويژگي‌هاي حسي (طعم و بوي زيره سبز، بيرنگ تا كمي كدر)، ميزان اسانس، عدد اسيدي،  عدد استري، عدد يدي، عدد اكسيداسيون و ميزان PH محلول مي‌باشد.

اسانس گياهي يا روغن‌هاي فرار و معطرگياه

اسانس گياهـان موادي فرار هستند كه بر اثر حرارت به راحتي تبخير مي‌شوند. آن‌ها تركيبي از عناصر مختلف هستند كه اين عناصر كيفيت و چگونگي تاثيرات آن‌ها را سبب مي‌شوند. اين مواد مخلـوط پيچيـده‌اي از مـواد شيميايي آلي مانند ترپنوئيدها، استرها، آلدئيدها، الكل‌ها، فنل‌ها، كتون‌ها را تشكيل مي‌دهند. اسانس گياهان منشا رايحه و طعم خاص آن‌ها مي‌باشند كه از بخش‌هاي مختلف گياهان استخراج مي‌شوند. امروزه بيش از دويست نوع اسانس طبيعي از گياهان به دست مي‌آيد. در بعضي از گياهان اسانس  به ميزان بسيار اندك و ميكروسكوپي و در برخي ديگر به ميزان فراوان وجود دارند.

 

 

طرح توجيهي توليد اسانس گياهي | معرفي كدهاي ISIC

وزارت صنعت ،معدن و تجارت از اين طبقه‌بندي براي دسته‌بندي فعاليت‌هاي صنعتي استفاده مي‌نمايد. بر اساس سيستم طبقه‌بندي گياهان دارويي داراي و فراوره‌اي مرتبط كدهاي آيسيكي به شرح ذيل دارد.

كدهاي آيسيك عرقيات و اسانس‌هاي گياهان دارويي به شرح ذيل است.    

نام محصول كد   ISIC
عرقيات گياهي 24231913
انواع عرقيات گياهي (به استثناء گلاب) 1549412573
انواع اسانس طبيعي بجز مصارف صنايع غذايي 2429312622
اسانس طبيعي (مورد مصرف در صنايع غذايي) 1549612346
اسانس پونه غير خوراكي 2429412627

طرح توجيهي توليد اسانس گياهي | موارد مصرف و كاربرد عرقيات گياهان دارويي

عرقيات معطر بيشتر براي مصارف داروئي، نوشيدني و در خوراكي‌ها به كار برده شوند كه در زير به طور خلاصه مورد اشاره قرار مي‌گيرد.

خواص گياهان دارويي

گلاب براي تقويت اعصاب، پوست و در تعدادي از غذا‌ها به طور مستقيم استفاده مي‌شود. از بيدمشك به عنوان تقويت كننده قلب، ملين و آرامبخش داراي تسكين و ضدسردرد و دردهاي عضلاني استفاده مي‌شود. عرق نعنا به عنوان گرمي و مايع رفع اسهال و استفراغ معده، باد شكم و پيچ شكم مورد استفاده است. عرق شويد به هضم غذا و چربي‌ها كمك مي‌كند. عرق كاسني تب بر بوده در كاهش بيماري‌هاي كبدي و كليوي، سردي موثر است.

از عرق شاتره در طب سنتي براي رفع سردي، تقويت پوست و به عنوان آرامبخش، ضدخارش، اشتهاآور، استفاده مي‌نمايند. عرق بيد تب بر آرام، خواب آور، آرامش بخش و ضديرقان است. از عرق آويشن در هضم غذا، محرك و تقويت كننده، ضددرد و آرام كننده تنفسي استفاده مي‌شود. عرق  بابونه داراي خواص صفرا بر، بادشكن، اشتهاآور مي‌باشد و از عرق پونه به عنوان مقابله با سرماخوردگي، سرفه، عفونت استفاده مي‌نمايند.

عرق خارشتر را در كمك به تصفيه خون و كبد رفع سنگ كليه، مثانه و سياه سرفه استفاده مي‌نمايند. عرق بو مادران در درمان بواسير، ضدعفونت، سرماخوردگي درد شكم بكارگرفته مي‌شود. عرق گل‌گاوزبان در تمديد، اعصاب و روان تنگي نفس، نشاط‌آور، كليه و مثانه، مقوي، نيكوي رخسار موثر است و عرق گزنه به عنوان كاهنده چربي خون و كلسترول ضدقند، درمان بالا رفتن فشار به كار مي‌گيرند. از عرق بهار نارنج به عنوان آرام‌بخش، معطر، مقوي اعصاب و قلب استفاده مي‌شود و عرق مرزه را در درمان نقرس، اسهال، قلنج، مقوي نيروي هاضمه، نرمي استخوان بكار مي‌گيرند. بديهي است تمامي موارد پزشكي كاربرد عرقيات بايد زير نظر متخصصين داراي صلاحيت طبابت انجام پذيرد.

 

طرح توجيهي توليد اسانس گياهي | خواص اسانس‌ها و عرقيات گياهان دارويي

روغن‌هاي پايه بر دو بخش جداگانه ذهن و جسم انسان‌ها مي‌توانند تاثير بگذارند و فضاي رواني و ذهني مثبتي را ايجاد نمايند. اسانس‌ها به سه شيوه وارد بدن انسان مي‌شوند، راه اول تنفسي و استشاقي است كه در آن مولكول‌هاي روغن از راه‌اندام‌هاي تنفسي وارد بدن مي‌شوند. راه دوم جذب آن‌ها از طريق پوست بدن شوند. ماليدن و ماساژ محلول‌هاي موضعي همراه با روغن و كمپرس است. راه آخر خوردن روغن‌هاي پايه است كه تنها در موارد خاص به دليل ايجاد مسموميت ممكن است ويژگي مشترك تمامي همه روغن‌هاي پايه، تحريك سيستم دفاعي بدن براي تسريع در بهبود بيماري است.

روغن‌هاي پايه به دليل داشتن رايحه خوب بر ذهن تاثير دارند و پس از استنشاق رايحه مي‌تواند در درمان مشكلات روحي و ذهني مانند پريشاني و افسردگي مؤثر باشد. اسانس‌ها حاوي مقدار زيادي الكل هستند كه اين امر خاصيت گندزدايي را نيز به آن‌ها مي‌دهد. واسترها تركيباتي از واكنش الكل با اسيد آلي با حذف مولكول آب حاصل مي‌شوند، گروه ديگري از مواد هستند كه خاصيت مسكن و آرام‌بخش به روغن‌هاي پايه خود مي‌دهند. انواع ديگر از اسانس‌هاي گياهي اثر تحريك‌كننده داشته و انرژي جسمي و انگيزه و قدرت تمركز انسان را بالا مي‌برند. بعضي از روغن‌هاي پايه نيز محرك جنسي هستند و در درمان بي ميلي و يا كم‌تواني جنسي به كار مي‌روند. روغن‌هايي كه مقادير زيادي فنول دارند نيز داراي اثر ضدباكتري، خاصيت ضدعفوني كننده، ضد ويروس و ضد قارچ نيز در تعدادي از گياهان وجود دارد.  

طرح توجيهي توليد اسانس گياهي | بررسي كالاهاي جايگزين

بسته به نوع كاربردي غالباً براي اين محصولات امكان جايگزيني كالايي شيميايي وجود دارد. وجود مرغوبيت و طبيعي بودن ساختار فراورده‌هاي ارگانيك با مشتقات مشابهي كه از فرايندهاي شيميايي به دست مي‌آيد، روز به روز تمايل به استفاده از اين محصولات را براساس نتايج قابل دفاع حوزه‌هاي تحقيق و توسعه بنگاه‌هاي داراي استانداردهاي تاييد شده  سلامت محصولات فراهم نموده است.

عرقيات از جمله گلاب خواص ويژه‌اي دارند كه جايگزين آن‌ها را مشكل مي‌كند. ليكن در پاره‌اي از موارد خود عرقيات جايگزين يكديگر مي‌شوند.

طرح توجيهي توليد اسانس گياهي | روش هاي استخراج  عرقيات و اسانس گيري گياهان دارويي

تمامي روغن‌هاي پايه در آب به صورت حل نشده باقي مي‌مانند. فرار بودن و تبخير شدن سريع در مجاورت گرما از خواص اسانس‌ها هستند كه در استخراج آن‌ها از اين ويژگي استفاده مي‌شود. اسانس‌ها بسيار غليظ هستند و روغن‌هاي پايه مي‌تواند از مواد گياهي از طريق روش‌هاي حذف مناسب زوايد يا استخراج مواد موثره از قسمت خاصي از گياه كه حاوي اين روغن‌ها بدست آورد.

فناوري‌هاي نوين مختلفي براي انجام اين كار بكار مي‌روند. اسانس تعدادي از گياهان را با در معرض قراردادن با حلال‌هاي مناسب مي‌توان از گياهان جدا نمود. در روش فرايندهاي استحصال روغن‌هاي گياهان شرايط و ميزان فشار و دماهاي اعمال شده بر كيفيت روغن اساسي تأثير مي‌گذارد. روش‌هاي كاربردي و نوين استخراج عبارتند از؛ تقطير بخار، استخراج با حلال، انفلوراژ، استخراج سرد و تقطير آب، استخراج عصاره گياهان با فراصوت، استخراج با مايع تحت فشار، استخراج با آب داغ تحت فشار، استخراج با حلال، استخراج با امواج مايكروويو و استخراج به همراه مايع فوق بحراني اشباع CO2 اشاره كرد. براي آشنايي با انواع روش هاي توليد عرقيات گياهي كليك كنيد.

 

 

 

 

 

طرح توجيهي عرقيات و اسانس  گياهان دارويي | بررسي بازار و رقبا

مرغوب‌ترين كالاهاي داروئي، غذائي و آرايشي جهان بيس ارگانيك دارند و به لحاظ كيفيت از قيمت‌هاي بسيار بالايي برخوردار هستند. در ايران تعداد 132 بنگاه صنعتي جهت توليد عرقيات انواع گياهان دارويي و 48واحد در زمبنه توليد انواع اسانس‌هاي طبيعي گياهان در حال فعاليت مي‌باشند.

تعداد پروانه بهره‌برداري صادره عرقيات گياهان دارويي كشور تا شهريور سال1399
واحد سنجش ظرفيت اشتغال سرمايه تعداد
تن 734763 4602 2484737 132
تعداد پروانه بهره‌برداري صادره اسانس گياهان دارويي كشور تا شهريور سال1399
واحد سنجش ظرفيت اشتغال سرمايه تعداد
تن 155115 2275 737667 48
جواز تاسيس‌هاي صادره عرقيات گياهان دارويي كشور تا شهريور سال1399
واحد سنجش ظرفيت اشتغال سرمايه تعداد
تن 16847480 12448 12567312 511
جواز تاسيس‌هاي صادره اسانس گياهان دارويي كشور تا شهريور سال 1399
واحد سنجش ظرفيت اشتغال سرمايه تعداد
تن 1040538 10715 6955595 289

طرح توجيهي توليد اسانس گياهي | سرمايه گذاري مورد نياز

بر اساس مطالعات انجام شده احداث طرح توليد انواع عرقيات و اسانس در سال جاري با ظرفيت اقتصادي ساليانه توليد 300 تن و اطلاع از مشخصات عمومي طرح انواع عرقيات و اسانس در سال مي‌توانيد از مشاوه كارشناسان كاردوك استفاده نماييد.

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرح‌ها و واحدهاي

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • ارايه فرمولاسيون گياهان قابل استفاده در توليد محصولات 
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

 منبع : طرح توجيهي توليد عرقيات


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۴ آذر ۱۳۹۹ ] [ ۱۱:۲۴:۱۵ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

در بسياري از كشورها براي توليد عرقيات گياهي از استحصال بخار سرد شده آن‌ها براي توليد مايعات مقوي و شفابخش استفاده مي‌كنند. يكي از اولين روش‌هاي توليد عرقيات گياهي مانند روش گلاب گيري است كه همچنان در اقصي نقاط كشور به صورت سـنتي انجـام مي‌شود. اما با پيشرفت فناوري‌هاي فرآوري گياهان دارويي، توليد عرقيات و مواد موثره آن‌ها به شيوه صنعتي و مكانيزه با كيفيت بالا و سريع قابل انجام است. در ادامه اين مقاله تعدادي از آن‌ها شرح داده‌ايم.

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

منبع: توليد عرقيات گياهي

 

 

توليد عرقيات گياهي از كدام گياهان انجام ميشود؟

عرقيات گياهي فرآورده‌هايي هستند كه از تقطير مواد فرار موجود در اندام‌ها و قسمت‌هاي مختلف گياهان (به كمك حلال‌ها و فرايندهاي خاص) به دست مي‌آيند، اين محلول همان چيزي است كه به آن “عصاره” گياه گفته مي‌شود. عرقيات از بسياري از گياهان همانند كاسني، نعناع، خارشتر، شويد، بهار نارنج، بيـد، زيـره سـبز، زيره سياه، رازيانه، آويشن شيرازي، زنيان، شنبليله، گزنه و كلپـوره و بسياري ديگر از گياهان داوريي به دسـت مي‌آيد. براي مشاهده طرح توجيهي عرقيات گياهان دارويي كليك كنيد.

 

اسانس گياهي يا روغن‌هاي فرار و معطر گياه

اسانس گياهـان مواد فراري هستند كه بر اثر حرارت به راحتي تبخير مي‌شوند. آن‌ها تركيبي از عناصر مختلفي هستند كه كيفيت و چگونگي تاثيرات آن‌ها را سبب مي‌شوند. اين مواد مخلـوط پيچيـده‌اي از مـواد شيميايي آلي مانند ترپنوئيدها، استرها، آلدئيدها، الكل‌ها، فنل‌ها، كتون‌ها را تشكيل مي‌دهند.

منشا اسانس گياهان

اسانس منشا رايحه و طعم خاص گياهان است كه از بخش هاي مختلف آن استخراج مي‌شوند. اسانس برخي از گياهان مانند ياس در گل و برخي ديگر مانند رزماري در برگ‌ها ذخيره شده. در انواع ديگر گياهان در دانه‌ها، ريشه و درختان نيز در چوب و پوست آن‌ها انباشته شده اند.

امروزه بيش از دويست نوع اسانس طبيعي از گياهان به دست مي‌آيد. در بعضي از گياهان اسانس به ميزان بسيار اندك و ميكروسكوپي و در برخي ديگر به ميزان فراوان وجود دارند و همچنين استخراج بعضي از اين روغن‌ها آسان و برخي ديگر بسيار دشوار است. ياس كه رايحه فراواني دارد، تنها مقدار اندكي اسانس از خود تراوش مي‌كند. از سوي ديگر مركبات داراي سه نوع روغن پايه در گل‌ها، برگ‌ها و پوست هستند كه هر يك نوع خاصي  اسانس را دارند.

استخراج روغن از پوست و مغز ميوه اين دسته از گياهان به آساني قايل انجام است و با فشردن ميوه مركبات به وسيله دستگاه، عصاره فراواني از آن استخراج مي‌شود. گل‌ها و گياهان باغچه‌اي مقدار اندكي از روغن پايه را در هوا تراوش مي‌كنند. بعضي از اين روغن‌ها داراي رايحه‌هاي بسيار ماندگاري هستند، اسانس سنبل و اسطوخودوس از اين دسته‌اند. در گذشته از گل‌هاي خشك شده اين گياهان به عنوان خوشبو كننده استفاده مي‌شد.  

 

 

ويژگي‌هاي لازم براي توليد عرقيات گياهي

بخش‌هاي گياهي مورد استفاده در توليد عرقيات اعم از شاخه و برگ و گل بايد سالم و عاري از آفت زدگي و علائم بيماري‌هاي گياهي بذرها و مواد خارجي باشد. باقيمانده سموم آفت كش نيز بايد كمتر از حد مجاز اعلام شده باشند. كيفيت عرقيات گياهي، به واريته و تازگي گياه مورد اسـتفاده، كيفيـت و مقـدار آب مصـرفي (در تقطيـر بـا آب)، شدت و سرعت بخار ورودي به مخـازن تقطيـر، مـدت زمـان تقطيـر، حجـم عرقيـات گيـاهي بـه دسـت آمـده و عملكرد مبردها، بستگي دارد.

مجموعه اين عوامل بـر روي ويژگـي‌هـاي شـيميايي عرقيـات حاصـل از جملـه مقدار اسانس و اسيديته محصول تاثير مي‌گذارد. شاخص‌هاي بررسي كيفيت مطابق استاندارد شامل ويژگي‌هاي حسي (طعم و بوي زيره سبز، بيرنگ تا كمي كدر)، ميزان اسانس، عدد اسيدي، عدد استري، عدد يدي، عدد اكسيداسيون و ميزان PH محلول مي‌باشد.

 

شيوه هاي مختلف استخراج عرقيات و اسانس گياهان دارويي

روغن‌هاي گياهي جايگزين مناسبي براي توليدات مصنوعي و مخاطره آميز در آزمايشگاه‌ها هستند. عصاره گياهي با روش‌هاي حذف زوايد يا استخراج مواد موثره از  قسمت خاصي از گياه انجام مي‌شود. كاهش زمان عصاره گيري، كاهش ميزان حلال مصرفي، افزايش بازده استخراج و تقويت كيفيت عصاره حاصله از گياهان به كمك فناوري‌هاي روز دنيا ميسر شده است.

براي به دست آوردن بهترين و مؤثرترين عصاره، توجه به نكاتي از جمله خصوصيات ماده گياهي، انتخاب حلال مناسب و دقت در مراحل عصاره‌گيري ضروري است. برخي از روش‌هاي استخراج مناسب انواع خاصي از گياهان و بخش‌هايي از آن‌ها هستند.

روش‌هاي كاربردي و نوين استخراج عرقيات و اسانس‌هاي گياهي عبارتند از: تقطير بخار، استخراج با حلال، انفلواراژ، استخراج سرد و تقطير آب، استخراج عصاره گياهان با فراصوت، استخراج با مايع تحت فشار، استخراج با آب داغ تحت فشار، استخراج با حلال، استخراج با امواج مايكروويو و استخراج به همراه مايع فوق بحراني اشباع CO2.

توليد عرقيات گياهي با روش تقطير بخار

متداول‌ترين روش استخراج روغن‌ها روش عصاره گيري تقطير با بخار است كه از آن براي استخراج و جداسازي اسانس گياهان براي استفاده در محصولات طبيعي استفاده مي‌شود. در اين فرايند مواد موثره و تركيبات فرار گياه به همراه بخار از گياه جدا شده و در نهايت فرايند چگالش و جمع آوري آن انجام مي‌شود.

نحوه كار بدين صورت است كه بخش يا بخش‌هاي مناسب هر گياه را براي عصاره گيري در مخزن استيل ضدزنگ  اوليه دستگاه تقطير قرار مي‌دهند. سپس بخار توليد شده به مخزن تقطير تزريق مي‌شود تا روغن‌ها و مولكول‌هاي معطر گياه آزاد شود، سپس آنها را به بخار تبديل مي كند تا تركيبات گياهي تبخير شده به درون يك دستگاه متراكم كننده و فلاسك ميعانات يا كندانسور سردكننده داراي دو لوله جداگانه خروج آب گرم و ورود آب سرد وارد مي‌شود.

بخار در كندانسور خنك شده و دوباره به حالت مايع برمي‌گردد. محصول جانبي عرقيات خروجي از كندانسور در درون يك ظرف در زير آن جمع مي‌شود. از آنجا كه اسانس و آب با هم مخلوط نمي‌شوند، روغن پايه روي آب شناور مي‌شود. بعضي از روغن‌هاي پايه سنگين‌تر از آب هستند مانند اسانس ميخك، بنابراين در پايين جداكننده يافت مي‌شوند و به مجراي جمع‌آوري (كه عمل خنك كنندگي در آنجا صورت مي‌گيرد) مي‌رسد.

پس از خنك شدن روغن پايه و آب باقي مي‌مانند و در انتهاي فرايند  اسانسي كه بر روي آب مانده از طريق جداكننده از سطح آن جمع آوري مي‌شود. بعضي از گياهان مانند ياس به اين روش به خوبي جواب نمي‌دهند، چرا كه حرارت بخار سبب از بين رفتن رايحه آن‌ها مي‌شود. در اين موارد از دو روش ديگر استفاده مي‌شود كه محصول آن‌ها را عصاره خالص مي‌نامند.

 

توليد عرقيات گياهي با روش روغن هاي جاذب

روش عصاره‌گيري با روغن‌هاي جاذب در بيشتر مناطق دنيا منسوخ شده، برخي از عطرسازان اروپايي اين روش را به صورت نمايشي براي بازديدكنندگان انجام مي‌دهند. عصاره‌گيري با روغن‌هاي جاذب روشي بسيار پرزحمت و كند است، ولي در نهايت عصاره خالص بسيار با كيفيتي به دست مي‌آيد.

در اين روش ابتدا گل‌هاي معطر همانند ياس را به وسيله دست بر روي سيني‌هاي شيشه‌اي حاوي نوع خاصي چربي بسيار تميز و بدون بو كه در دماي اتاق جامد هستند، پخش مي‌كنند. سپس سيني‌ها را بر روي هم مي‌گذارند و به روغن زمان مي‌دهند تا اسانس گياه آرام آرام جذب چربي شده و خود را ببندد. اين فرايند هم به صورت سرد و هم به صورت گرم انجام مي‌شود.

گلبرگ‌هاي تخليه شده جايگزين مي‌شوند و روند كار تكرار مي‌شود تا زماني كه چربي از اسانس گياه اشباع شود. اين عمل را با گل‌هاي تازه آنقدر تكرار مي‌كنند تا چربي روي شيشه‌ها از روغن پايه اشباع شود. اين چربي اشباع شده را پماد مي‌نامند. پماد اشباع شده را در الكل حل مي‌كنند تا عصاره خالص ياس به دست آيد. چربي باقي مانده از اين روش را دور نمي‌ريزند، چرا كه هنوز رايحه ياس در آن موجود است و از اين چربي براي توليد محصولات بهداشتي همانند صابون استفاده مي‌كنند.

 

 

روش استخراج عصاره و اسانس گيري گياهان با حلال

روش ديگر جداسازي اسانس‌ها از گياهان معطر همانند ياس روش استخراج با حلّال است. در اين فرايند از حلال‌هاي متناسبي همانند هگزان و اتانول براي جداسازي مواد موثره گياهاني كه مقدار كمي روغن پايه ولي باارزش دارند استفاده مي‌كنند. اين روش را براي استخراج اسانس‌هاي گياهاني كه تا حد زيادي شبيه رزين هستند و يا مواد معطر ظريفي هستند و نمي‌توان آن‌ها را با فشار و تجزيه از راه تقطير بخارآب جدا سازي نمود، استفاده مي‌كنند. اين روش استخراج قادر است عطر و بوي ظريف و خوشبوتري را  نسبت به هر روش تقطير از گياهان خاصي استحصال كند. از طريق اين فرآيند، مواد گياهي غير فرار مانند موم و رنگدانه‌هاي گياه نيز قابل استخراج مي‌باشند كه گاهاً از طريق فرآيندهاي ديگر استخراج از بين مي‌روند.

در اين روش گل‌ها (و يا هر بخش مناسب ديگر گياه) در حلالي مانند هگزان درون مخزني خيسانده و مخلوط مي‌شوند. سپس مخلوط را حرارت مي‌دهند تا ماده حلال و روغن پايه كه يك تركيب معطر مومي است، تبخير شود كه اگر با الكل مخلوط شود، ذرات روغن آن آزاد مي‌شوند و در ظرف اوليه تفاله گياه بر جاي بمانند. اين مخلوط كه نيمي حلال و نيمي روغن پايه است را مخلوط ساروجي مي‌نامند. در مرحله بعدي و پس از سرد شدن مخلوط عصاره خالص گياه را از مخلوط جدا مي‌كنند و حلال دوباره به فرايند اوليه برمي‌گردد. بعضي از اين رزينوئيدها را براي به دست آوردن عصاره خالص در الكل فراوري مي‌كنند. روغن پايه استحصال شده در صنعت عطر يا براي اهداف آروماتراپي و يا عطرها و محصولات آرايشي استفاده مي‌شود.

 

توليد عرقيات گياهي با روش حلال CO2

استخراج با دي اكسيدكربن در مقايسه با ساير روش‌ها عليرغم پيچيدگي تكنولوژيكي روشي نوين است كه بر استخراج با ديگر حلال‌ها ترجيح داده مي‌شود. در استخراج با ديگر حلال‌ها اندكي نگراني از ميزان حلال موجود در مخلوط ساروجي و باقيمانده در عصاره خالص وجود دارد كه استخراج با دي‌اكسيدكربن اين مشكل را برطرف مي‌كند، اسانس و عرقياتي كه به روش  استخراج فوق بحراني CO2 ازگياهان به دست مي‌آيند، از نظر روغن‌هاي توليد شده همانند خروجي محصولات روش تقطير در خواص رايحه درماني عطرهاي طبيعي مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

روغن‌ها و اسانس‌هاي حاصل از تقطير بخار بسته به دما، فشار و مدت زمان اعمال شده در فرآيند از نظر كيفيت متفاوت هستند. بنابراين فرآيند استخراج با CO2 قادر است، اسانس‌هايي با كيفيت بالاتر را توليد كند كه برخلاف فرآيند تقطير با بخار، در اثر حرارت زياد تغييري نكرده‌اند. در استخراج CO2، هيچ يك از اجزاي تشكيل دهنده روغن در اثر حرارت آسيب نمي‌بينند. بنابراين، تفاوت بين تقطير سنتي و استخراج فوق بحراني اين است كه به جاي آب يا بخار گرم از گاز CO2 به عنوان حلال استفاده شود.

تفاوت روش co2 با ديگر روش ها

فرآيند استخراج فوق بحراني در دماي 35 تا 38درجه سانتي‌گراد عمل مي‌كند، در حالي كه جداسازي در روش تقطير با بخار در دماي بين 60 تا 100 درجه سانتيگراد عمل مي‌كند. در تقطير با بخار ، به دليل دماي اعمال شده، تركيب مولكولي ماده گياهي و روغن پايه تغيير مي‌كند.  در صورتي كه CO2 از نظر تركيب شيميايي به ساختار عصاره گياه اصلي كه از آن گرفته شده نزديك‌تر است، زيرا حاوي طيف وسيع‌تري از تركيبات گياه است.

به عنوان مثال با استخراج عصاره توسط دي‌اكسيدكربن از گل‌هاي بابونه عصاره‌اي سبز به دست مي‌آيد. بنابراين عصاره حاصل از نظر تركيب روغن‌هاي اصلي مقطر، بيشتر شبيه گل اصلي است. عصاره‌هاي CO2 معمولاً چگال‌تر از نمونه‌هاي اسانس مشابه روش‌هاي ديگر استخراج هستند و اغلب غير از يك اسانس مقطر، رايحه گياهان طبيعي، ادويه يا موم گياهان را نيز در بر مي‌گيرد.

ميزان استخراج مواد موثره و عصاره‌هاي گياهي با CO2 بيشتر از مقدار استخراج شده از همان گياه با استفاده از تقطير بخار است. CO2 بي‌رنگ و بدون بو است و با آزاد شدن فشار در محفظه استخراج به راحتي و به طور كامل از محلول جدا  مي‌شود. اين همان ماده‌اي است كه در زندگي طبيعي در تنفس باز دم مي‌كنيم و گياهان براي رشد به آن نياز دارند. در اين فرايند به دليل عدم وجود حلال‌هاي بالقوه مضر در استخراج نه بدن انسان و نه محيط اطراف در اين فعاليت آلوده نمي‌گردد.

 

روش عصاره گيري  گياهان با  حلال روغن

تعدادي از روغن‌هاي گياهان كه از آن‌ها به عنوان روغن‌هاي دم كرده نيز ياد مي‌شود، به عنوان حلال براي استخراج مواد گياهي استفاده مي‌گردد. فوايد اين روغن مقطر اين است كه مقدار بيشتري از ذرات گياه در آن جذب مي‌شود، زيرا مولكول‌هاي بزرگ‌تر از مولكولهاي موجود در فرآيند تقطير را جذب مي‌كند. اين امر محصول را به حفظ بيشتر مواد ارزشمند گياه نزديك مي‌كند. در اين فرايند مواد گياهي برداشت تا حد امكان خشك مورد استفاده قرار مي‌گيرد، زيرا هرگونه رطوبت گياه باعث ناپايداري روغن و رشد ميكروبي مي‌گردد. در اين فرايند از افزودن پنج درصد روغن ويتامين E يا روغن جوانه گندم (كه سرشار از ويتامين E است) استفاده مي‌شود. در اين روش مواد گياهي را ابتدا به صورت ريز و يا به صورت پودر نسبتاً درشت خرد وارد مخزن در بسته اختلاط با روغن مي‌كنيم، سپس حلال به آن اضافه مي‌شود.

مخلوط حاصل مي‌تواند تا 1هفته بماند و طول دوره ماندگاري گاهي اوقات در ظرف حركت داده مي‌شود. مايع جدا شده مخلوط به مراه مايع ناشي از پرس تفاله جامد در مرحله بعد به بخش فيلتراسيون مايع انتقال مي‌يابد. باقيمانده جامد فشار داده شده كه مايع باقيمانده بازيابي شده است از سيستم تخليه مي‌گردد و مايعات صاف شده و استحصال شده مخلوط مي‌شوند. مايعات از طريق فيلتراسيون يا فرونشست پاك و شفاف مي‌شوند. بخشي از روغن  حاصل مي‌تواند به عنوان “گياه فعال” در فرمول لوازم آرايشي استفاده شود و مقدار بيشتري از آن مي‌تواند جايگزين روغن پايه شود.

 

عصاره گيري گياهان با  فشار پرس سرد

اين روش پرس و تيغ‌زني نيز ناميده مي‌شود. اين روش براي استحصال روغن‌هاي پايه از پوست مركبات استفاده مي‌شود، در ابتداي فرايند ميوه كامل در دستگاهي قرار مي‌گيرد كه به صورت مكانيكي ميوه‌ها را سوراخ مي‌كند تا كيسه‌هاي اسانس كه در زير پوست قرار دارد، پاره شود. اسانس و رنگدانه‌ها به قسمت جمع‌آوري دستگاه مي‌ريزند، سپس ميوه كامل فشار داده مي‌شود تا آب و روغن آن خارج شود. روغن و شيره‌اي كه توليد مي‌شود هنوز حاوي مواد جامد ميوه‌ها مانند پوست است و بايد فيلتر شود تا مواد جامد از مايعات با فيلتراسيون جدا شوند. روغن از لايه آب جدا شده و در ظرف ديگري سيفون مي‌شود.

 

روش عصاره گيري گياهان با  تقطير  آب گرم

گل‌هاي ظريف مانند گل محمدي و شكوفه‌هاي پرتقال هنگامي كه در فرآيند تقطير بخار وارد مي‌شوند، بهم گره خورده، جمع و فشرده مي‌شوند، بنابراين موثرترين روش استخراج در اين شرايط غوطه‌ور كردن مواد گياهي ظريف در آب جوش خالص است. آب گياهي را كه قرار است روغن آن استخراج شود در برابر گرم شدن بيش از حد محافظت مي‌كند. در اين فرايند مايعات تغليظ شده و گرم شده در ديگ پي از تبخير در كنئانسور خنك شده و امكان جداسازي عرقيات گياه را از روغن پايه فراهم مي‌سازد. آب باقيمانده معطر گل يا عرقيات گياهي است كه در فرايند تقطير بدست آمده است.

 

خدمات قابل ارايه  كاردوك به طرح‌ها و واحدهاي

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • ارايه فرمولاسيون گياهان قابل استفاده در توليد محصولات 
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

براي مشاهده ساير طرح توجيهي صنعتي كليك كنيد. 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: توليد عرقيات گياهي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: توليد عرقيات گياهي،
موضوع:
[ ۱ آذر ۱۳۹۹ ] [ ۰۹:۱۱:۳۸ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

نگارش طرح توجيهي توليد انواع پيچ و مهره جهت دريافت سرمايه گذاري، مجوزهاي لازم و راهنمايي براي راه اندازي واحد توليدي ضروري است. پيچ‌ها در صنعت براي ايجاد اتصالات جدا شدني مورد استفاده قرار مي‌گيرند و تقريباً مي‌توان گفت كه هيچ ماشين و يا تجهيزاتي در جهان نمي‌توان يافت كه پيچ‌ها در آن كاربرد نداشته باشند. در ادامه اين مقاله خلاصه طرح توجيهي توليد پيچ و مهره صنعتي آورده شده است. براي مشاهده ساير طرح توجيهي صنعتيكليك كنيد.

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

منبع: طرح توجيهي توليد پيچ و مهره

 

طرح توجيهي توليد انواع پيچ ومهره | معرفي محصولات

پيچ‌ها در صنعت براي ايجاد اتصالات جدا شدني مورد استفاده قرار مي‌گيرند و تقريباً مي‌توان گفت كه هيچ ماشين و يا تجهيزاتي در جهان نمي‌توان يافت كه پيچ‌ها در آن كاربرد نداشته باشند. پيچ‌ها عموماً به همراه مهره و واشر مورد استفاده قرار مي‌گيرند كه البته در پاره‌اي نقاط مهره به صورت سر خود در محل اتصال ساخته شده و لذا پيچ در اين مكان به تنهايي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

طرح توجيهي توليد پيچ ومهره | انواع پيچ ومهره

از نقطه نظر تنوع، پيچ‌ها را مي توان به صورت زير طبقه‌بندي كرد:

 • پيچ‌هاي صنعتي عمومي
 • پيچ‌هاي صنعتي تخصصي
 • پيچ‌هاي مورد استفاده در صنايع خودرو
 • پيچ‌هاي ريز و كوچك
 • پيچ‌هاي خودكار (پيچ بدون مهره)
 • پيچ‌هاي خاص
 • پيج و مهره‌هاي مورد استفاده در امور پزشكي و ارتوپدي بدن انسان

جدول مشخصات محصولات توليدي طرح

در جدول زير به منظور آشنايي بيشتر مشخصات فني انواع پيچ و مهره‌ها آمده است.

محصولات اندازه mm استاندارد پوشش سطح
قطر طول مواد دنده ابعاد
پيچ و مهره 3 تا 100 تا 1000 ASTM
DIN
BS
UNI
ISO
UNF
UNC
BSW
UNS
BSF
ISO
ANSI
UNI
DIN
BS
ISO
روي
كادميوم
نيكل
برنز
قلاب پيچي  10 تا 100 تا 3000 ASTM
DIN
BS
AL193-B7
UNF
UNC
BSW
UNS
BSF
ISO
ANSI
UNI
DIN
ISO
روي
كادميوم
نيكل
برنز
مهره 3 تا 100 - ASTM
DIN
BS
AL194-2H
ST Gr:10
ST Gr:8
ST Gr:5
ST Gr:4
UNF
UNC
BSW
UNS
BSF
ISO
ANSI
UNI
DIN
BS
ISO
روي
كادميوم
نيكل
برنز

طرح توجيهي توليد پيچ ومهره  | معرفي كد هاي آيسيك

بر اساس سيستم طبقه‌بندي آيسيك كد‌‌‌‌ محصولات طرح جاري به شرح جدول ذيل مي‌باشد.

جدول كد آيسيك محصولات مورد نظر

نام كالا كد ISIC
پيچ و مهره‌هاي صنعتي 28991114
انواع پيچ ومهره 28991111
پيچ فولادي آلياژي M12 و كوچك‌تر 2899612331
پيچ فولادي آلياژي بزرگ‌تر از M12 2899612332

طرح توجيهي توليد پيچ ومهره  | موارد كاربرد

پيچ و مهره‌ها به عنوان اتصالات بازشدني در بسياري از صنايع و محصولات مختلف داراي كاربرد هستند. نقش اين قطعات اتصال دو يا چند قطعه به همديگر است. در طرح حاضر هدف توليد پيچ و مهره‌هاي فولادي صنعتي در حالت تخصصي، ‌عمومي و مورد استفاده در صنايع خودرو است. اين محصولات در قطعات فلزي خودروهاي سبك و سنگين، ماشين‌آلات و ادوات كشاورزي، راه‌آهن درون و برون شهري، صنعت نفت و پتروشيمي، انتقال نيرو، صنعت ساختمان و صنايع ساخت ماشين‌آلات صنعتي مورد استفاده هستند.

 

كالاهاي جايگزين پيچ و مهره

پيچ و مهره‌هاي صنعتي در محل‌هاي مورد استفاده بدون جايگزيني مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اين نوع اتصالات نيازمند به‌كارگيري اتصالاتي با قابليت تحمل نيروهاي وارده مي‌باشند. استحكام مكانيكي، استحكام كششي، مقاومت در برابر بارهاي ضربه‌اي و برشي از خصوصيات بارز پيچ و مهره‌هاي مورد استفاده در اين اتصالات است. به تحقيق مي‌توان نتيجه گرفت در اكثريت قريب به اتفاق موارد كاربرد پيچ و مهره جايگزين مناسب‌تري براي آن وجود ندارد.

تكنولوژي و فرايند توليد پيچ و مهره

ماشين آلات توليد انواع پيچ و مهره شامل دستگاه‌هاي كلاف بازكن، مفتول‌هاي فلزي ،دستگاه كشش، سيستم‌هاي آنيلينگ و شستشوي  مفتول‌هاي فلزي متفاوت، كله تراشي و فورج سرد و گرم شكل‌دهي به پيچ و مهره‌هاي متفاوت، ماشين آلات تراش و آبكاري بدنه خارجي پيچ و مهره و قالب‌هاي متعدد به همراه سيستم بسته بندي كالا مي‌باشد.

 

 

طرح توجيهي توليد پيچ و مهره | مواد اوليه براي توليد

ماده اوليه مصرفي طرح، انواع فازي مطابق با كليد فولاد مورد نياز محصولات است كه اين مواد بر اساس آلياژ و آناليز شيميايي آن‌ها درجه‌بندي مي‌گردند. تعيين نوع آلياژ اين مواد با توجه بر مشخصات فني قطعه نهايي و خواست مشتري صورت مي‌گيرد.

بخشي از فولاد مصرفي طرح از بازارهاي داخل كشور قابل تأمين است. ولي برخي قطعه سازان بزرگ به منظور كاهش قيمت تمام شده با توليد پيچ و مهره‌هاي تخصصي بعضاً اقدام به واردات فولاد مورد نياز از خارج كشور نيز مي‌نمايند.

 

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرح‌ها و واحدهاي توليد كننده

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • تامين نيروي انساني نصب و راه اندازي ماشين آلات و تاسيات عمومي طرح توليد
 • مشاوره فرمولاسيون مواد اوليه
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي توليد
 • مشاوره صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر

جهت سفارش و نوشتن طرح توجيهي پروژه خود براي ارائه به ارگان ها و تامين كننده هاي مالي كليك كنيد.

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: طرح توجيهي توليد پيچ و مهره


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۹ آبان ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۰۶:۵۹ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

طرح توجيهي گياهان دارويي مانند هر كار صنعتي بايد تهيه و ارائه شود. قرن‌ها است كه گياهان مختلف در سراسر جهان به عنوان دارو استفاده مي‌شوند. گياهان اساس درماني‌هاي قديمي را شكل مي‌دهند. امروزه با پشتوانه علم و تكنولوژي، گياهان براي مزاياي مختلف سلامتي به صورت كپسول، قرص، پودر، چاي توليد و مصرف مي‌شوند. مردم و متخصصين با اتكا به دستاوردهاي علمي در حال درك پتانسيل‌هاي عظيم گياهان دارويي هستند و از آن‌ها براي درمان بيماري‌هاي مختلف بهره مي‌برند. در ادامه خلاصه‌اي از طرح توليد و بسته بندي اين گياهان ارائه شده است. براي سفارش و نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد. 

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: طرح توجيهي دمنوش گياهان دارويي

 

 

طرح توجيهي گياهان دارويي | كدام گياهان ارزش دارويي دارند؟

گياه دارويي به گياهاني گفته مي‌شود كه تمام يا اجزايي از آن به صورت تازه، خشك شده يا فراوري شده جهت تشخيص، درمان، پيشگيري، كمك به اعمال فيزيولوژيكي و حفظ بهداشت بدن انسان بكار مي‌رود. گياهان دارويي در پيكر خود مواد مؤثره‌اي دارند كه داراي تأثير فيزيولوژيكي بر بدن موجودات زنده است و از آن‌ها براي مداواي برخي از بيماري‌ها استفاده مي‌شود.

مواد موثره ممكن است در اندام خاصي همچون ريشه، ساقه، برگ‌ها و گل گياه وجود داشته باشد. ازاين رو نمي‌توان تمام بخش‌هاي گياه را داراي منبع ماده دارويي دانست. كشور ما ذخايري متنوع و غني از گياهان دارويي دارد كه مي تواند زمينه توسعه بيشتر  صنايع تبديلي و تكميلي به ويژه صنايع گياهان دارويي باشد. از آن جا كه گياهان دارويي منبع درآمـد باارزشي هستند؛ لذا لازم است جهت رقابـت در بازارهاي جهـاني به سمت فناوري‌هاي جديد فراوري و بسته بندي آن‌ها برويم.

براي مشاهده ساير طرح توجيهي صنايع غذايي و آشاميدني كليك كنيد.

 

 

طرح توجيهي گياهان دارويي | كدهاي ISIC را پيدا كنيد

ISIC نوعي طبقه‌بندي استاندارد براي فعاليت‌هاي اقتصادي توليدي است. هدف اصلي ISIC فراهم كردن مجموعه‌اي از رده‌هاي فعاليتي است، به طوري كه در آن بتوان موجوديت‌هاي اقتصادي را بر اساس نوع فعاليتي كه انجام مي‌دهند، طبقه‌بندي كرد. وزارت صنعت، معدن و تجارت از اين طبقه‌بندي براي دسته‌بندي فعاليت‌هاي صنعتي استفاده مي‌نمايد. بر اساس سيستم طبقه‌بندي، گياهان دارويي داراي و فراورهاي مرتبط كدهاي آيسيكي به شرح ذيل هستند.

كدهاي آيسيك

كدهاي آيسيك آماده سازي و بسته بندي گياهان دارويي به شرح ذيل مي‌باشد.   

نام محصول كد   ISIC
بسته بندي گياهان داروئي 24231980
پودرهاي خشك گياهان دارويي 24231951
سته بندي سرگل و گل زعفران 7495312329
بسته بندي انواع گياهان دارويي 7495412379
بسته بندي چاي 7495412323

در زير تعداد بسيار محدودي از گياهان دارويي را كه در فرايند بسته بندي مورد استفاده قرار مي‌گيرد معرفي مي‌نماييم. بديهي اين گياهان هركدام به تنها و در تركيب با يكديگر خواص بسيار متفاوتي دارند. در اين طرح توليد دمنوش‌هاي چاي سبز طعم دار شده، دمنوش هاي تك گياه، دو گياه، سه گياه، چهارگياه، پنج گياه و هفت گياه بر اساس فرمولاسيون اختصاصي مورد بررسي قرار گرفته شده است كه در صورت نياز به اطلاعات دقيق‌تر مي‌توانيد از كارشناسان كاردوك مشاور بگيريد.

بابونه

بابونه گياهي زيبا است كه از ارزش درماني بالايي برخوردار است. اين ماده با داشتن آنتي اكسيدان در بهبود سلامت قلب و عروق، تحريك و تقويت سيستم ايمني بدن، رفع سردرد،كاهش دردهاي عضلاني و كنترل استرس مفيد شناخته شده است. چاي بابونه يكي از محبوب‌ترين چاي‌هاي گياهي است. درست كردن آن بسيار آسان است: از بابونه به عنوان يك طعم دهنده در غذا و نوشيدني استفاده مي‌شود.

 

گل گاو زبان 

گياه گاوزبان يكي از شناخته شده‌ترين و پرمصرف ترين گياهان دارويي است . اين گياه مملو از منابع اسيدهاي چرب بوده و گل‌هاي به رنگ‌هاي آبي، بنفش و سفيد دارد. از برگ‌هاي اين گياه به عنوان آرام كننده، ادرار آور و برطرف كننده سرماخوردگي و سرفه استفاده مي‌شود. مصرف دمنوش گل گاوزبان به افزايش آرامش و تنظيم ضربان قلب كمك مي‌نمايد.

 

نعناع  معطر

پرورش و رشد نعناع با داشتن خاك مرطوب و كمي نور خورشيد بسيار آسان است. نعناع فلفلي بايد در فضاهاي محدود پرورش يابد، زيرا خيلي سريع پخش مي‌شود. نعنا فلفلي به هضم غذا و به كاهش علائم گوارشي مانند سو هاضمه، گاز و نفخ كمك مي‌كند. اين گياه براي تسكين اضطراب و بهبود خواب، مفيد شناخته شده است و در آشپزي به عنوان طعم دهنده استفاده مي‌شود. به علاوه از آن به طور گسترده‌اي در شكلات سازي، آدامس سازي، نوشيدني‌ها و همچنين براي تزيين غذا، تهيه سس، سالاد و كوكتل استفاده  مي‌شود. چاي نعناع به دليل طعم متمايز محبوب است. يكي از مزاياي قابل توجه استفاده از نعناع براي تازه نمودن تنفس موثر در بهداشت دهان دندان است.

 

اسطوخودوس

اسطوخودوس يك گياه جذاب از نظر زيبايي است. اين گل زيبا، بوي طراوت و فوايد شگفت انگيز سلامتي دارد. اسطوخودوس به طور گسترده‌اي براي درمان مشكلات بهداشت روان، سردرد، اضطراب، بي‌خوابي، دندان درد، ريزش مو، تحريكات پوستي استفاده مي‌شود. به دليل بوي شگفت انگيز آن، اسطوخودوس اغلب ماده رايج آروماتراپي و رايحه درماني نيز است. اين گياه به دليل خاصيت ضدباكتريايي براي درمان زخم‌ها و عفونت‌هاي قارچي استفاده مي‌شود. چاي اسطوخودوس به عنوان يك ماده ضدافسردگي شناخته شده است. اسطوخودوس را مي‌توان به عنوان چاشني در صنايع غذايي استفاده نمود.

 

رزماري

رزماري يك گياه هميشه سبز است. سرشار از آنتي اكسيدان، تركيبات ضدميكروبي و ضدالتهابي و كاربردهاي گسترده‌اي دارد. اين ماده اغلب در بهبود هضم غذا، تقويت حافظه و تمركز، درمان درد مفاصل و حتي ريزش مو استفاده مي‌شود. به دليل خواص رزماري، گياه خوبي براي كمك به كاهش وزن مي‌باشد. روغن و چاي رزماري اخيراً مورد استقبال مردم قرار گرفته است. رزماري به عنوان چاشني شناخته شده در انواع غذاها مي‌تواند مورد استفاده قرار گيرد.

 

ريحان

ريحان به عنوان “پادشاه گياهان” شناخته مي‌شود. ريحان حاوي آنتي اكسيدان و خواص ضدالتهابي است و در مقابله با استرس، كاهش تب، تقويت سيستم ايمني بدن و براي دستگاه گوارش مفيد است. همچنين از قلب، كبد و سلامت چشم پشتيباني مي‌كند. ريحان داراي كاربردهاي مختلف آشپزخانه مانند تهيه سس و يك تزئين و طعم دهنده غذا است. ريحان به راحتي قابل رشد است. در محيط گرم بهترين رشد را دارد و در برابر نور خورشيد رشد مي‌كند. ريحان يكي از تركيبات گياهي است كه براي توليد دمنوش مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

 

پونه كوهي

پونه كوهي در آب و هواي گرم و خشك بهترين رشد را دارد. پونه كوهي داراي كاربردهاي دارويي بسيار عالي است، از جمله داراي خواص ضدويروسي، ضدبيوتيكي، ضد قارچي و همچنين داراي مقدار زيادي آنتي اكسيدان است. اين يك گياه عالي براي مراقبت از پوست و همچنين كمك كننده هضم غذا است. پونه كوهي را مي‌توان به اشكال مختلف به عنوان تنتور، روغن، دمنوش و يا در غذاها  استفاده نمود.  

 

سنبل الطيب

 اين گياه شكوفا مي‌تواند تا حدود يك متر قد بكشد و داراي خوشه‌هاي گلدار سفيد توري است. اين گياه يك آرامبخش قوي اما ايمن است و براي كمك  به رفع احساس اضطراب، مشكلات خواب و تسكين درد بسيار مفيد است.

 

بومادران

بومادران داراي گل‌هاي بسيار ريزي است كه به صورت دسته‌اي و برگ‌هاي مايل به خاكستري رشد مي‌كند. قسمت‌هايي از گياه كه روي زمين رشد مي‌كنند (برگ‌ها، ساقه‌ها، گل‌ها) اهداف دارويي دارند. بومادران علاوه بر كمك به بهبود زخم‌ها و لخته شدن خون و تعريق و كاهش تب و مبارزه با سرماخوردگي نيز مفيد است.

 

طرح توجيهي گياهان دارويي | موارد كاربرد و فوايد

گياه دارويي درمصارفي همچون مصرف خانگي، مراكز جمعيتي همچون پادگان‌ها، اورژانس، درمانگاه‌ها به كار برده مي‌شوند. بسته بندي آن‌ها به عنوان يك ابزار كارآمد براي نگهداري بهداشتي و دوام بيشتر با توجه به بازار تقاضاي گسترده داخلي براي انواع داروهاي گياهي، خصوصاً نحوه عرضه آن‌ها در داروخانه‌ها و عطاري‌ها عرضه مي‌گردد. در بسياري از صنايع همانند صنايع دارويي، بهداشتي و  غذايي به صورت‌هاي مختلف از آن استفاده مي‌شود.

طرح توجيهي گياهان دارويي | شيوه هاي بسته بندي

گياهان دارويي براي توليد انبوه صنعتي نياز به جداسازي، سورتينگ، بسته بندي و خشك كردن دارند. از اين گياهان در صنايع غذايي، آرايشي،  بهداشتي و دارويي استفاده مي‌شود. بر اين اساس فعاليت‌هاي متفاوتي جهت فراوري آن‌ها در قالب انواع قرص، لوسيون و پمادهاي متنوع، عرقيات، صابون، شوينده، دمنوش، روغن و اسانس‌هاي مختلف با بيس مواد موثره موجود در بخش‌هاي مختلف گياهان دارويي در جهان شكل گرفته است.

تعداد و تنوع كل گياهان در جهان و در ايران بسيار متنوع بوده و از ديرباز طب سنتي از آن‌ها در درمان امراض استفاده مي‌كرده است. گياهان دارويي را به منظور نگهداري طولاني مدت و كاربردهاي مختلف به عنوان مواد اوليه در صنايع تبديلي ابتدا آماده سازي، شستشو، غبار روبي و تميز و سپس خشك  مي‌نمايند. لذا فرواري صنعتي گل و گياهان دارويي نيازمند خط توليد كه شامل مراحل آماده و پاكسازي، شستشو و غبارگيريي و خشك كردن باشد.

براي خشك كردن تكنيك‌هاي متفاوتي مورد استفاده است تا طي آن رطوبت گل و گياه گرفته شده و در نهايت محصول خشك شده با حفظ خواص اوليه داشته باشيم.

روش خشك كردن گياهان دارويي با هواي گرم

از آن جا كه حفظ خواص و عناصر مفيد، عطر، طعم و رنگ دانه گياه در فرايند گرمايش خشك نمودن الزامي است؛ لذا تهيه برنامه زمانبندي و ميزان حرارت در بخش‌هاي مختلف خشك كن از الزامات استفاده از سيستم‌هاي خشك كن هواي گرم است.

 

روش خشك كردن تصعيدي گياهان دارويي

اساس اين روش بر انتقال مستقيم از فاز جامد به گاز است. درست مانند تبخير، تصعيد زماني اتفاق مي‌افتد كه يك مولكول انرژي كافي براي آزاد شدن از مولكول‌هاي اطراف خود به دست آورد. آب جامد (يخ) زماني به يك گاز (بخار) تبديل مي‌شود كه مولكول‌ها انرژي كافي براي تجزيه را داشته باشند و شرايط تشكيل مايعات مناسب نباشد. عامل عمده تغيير فاز ماده  (جامد، مايع يا گاز) گرما و فشار كنترل شده اين سيستم است كه در آن دما و فشار بايد در يك محدوده مشخص باشد. اين روش باعث حفظ تازگي و حفظ مرغوبت مناسب گياهان دارويي خشك شده مي‌گردد.

 

روش خشك كردن  گياهان دارويي با نوار نقاله مايكروويو

اساس خشك‌هاي مايكرويو بر تابش اشعه بر روي محصول و قرادادن آن در ميدان الكترومغناطيسي شديد با فركانس فوق العاده بالا (UHF) استوار است. در اين خشك كن‌ها، تابش اشعه موجب حركت شديد مولكول‌هاي آب و در نتيجه افزايش انرژي حرارتي مي‌شود. هرچه آب محصول تعيين شده بيشتر باشد، انرژي گرمايي بيشتر در كل حجم محصول ايجاد مي‌شود. در اين روش روند خشك شدن محصول در تمامي بخش‌هاي گياه بطور همزمان واقع مي‌گردد. در خشك كردن گياهان با مايكروويو تشعشع و گرمايش سيستم طوري تنظيم مي‌گردد كه كمترين صدمه به مواد مغذي و موثره گياه وارد شود.  

 

 نكات مربوط به بسته بندي گياهان دارويي

 از آنجا كه محصولات خشك شده در زمان نگهداري تا استفاده نهايي بايد نسبت به رطوبت محيط ايزوله باشند؛ لذا لفاف‌ها و درزبندي بسته‌بندي بايد مطابق استاندارد انتخاب شود. در فرايند بسته بندي گياهان دارويي در اين طرح از دو نوع بسته‌بندي سلفوني در اوزان مختلف و براي تي بگ مطابق استاندارد سازمان غدا و دارو از ورق‌هاي سلولزي با پوشش كاغذ متاليز به وزن 2گرم با تلورانس دو دهم و در كارتن‌هاي 20 عددي استفاده مي‌شود. اوزان بسته بندي براساس نياز بازار در اين ساختار قابل تنظيم است.

 

مهم‌ترين موضوع و دانش فني در توليد انواع دمنوش‌هاي گياهان داروي آشنايي و تخصص در فراوري گاها طعم دار نمودن و توليد تركيب سالم و بهداشتي ارگانيگ با تركيبي از گياهاني است كه هم جنبه دارويي خود را حفظ كند و هم مشتري پسند باشد.

 

طرح توجيهي گياهان دارويي | بررسي كالاهاي جايگزين

بسته به نوع كاربرد غالباً براي اين محصولات امكان جايگزيني كالايي شيميايي وجود دارد. وجود مرغوبيت و طبيعي بودن ساختار فراورده‌هاي ارگانيك با مشتقات مشابهي كه از فرايندهاي شيميايي به دست مي آيد، روز به روز تمايل به استفاده از اين محصولات را براساس نتايح قابل دفاع حوزه‌هاي تحقيق و توسعه بنگاه‌هاي داراي استانداردهاي تاييد شده  سلامت محصولات فراهم نموده است.

 

 

طرح توجيهي گياهان دارويي | بررسي بازار و رقبا

 مرغوب‌ترين كالاهاي داروئي، غذائي و آرايشي جهان بيس ارگانيك دارند و به لحاظ كيفيت از قيمت‌هاي بسيار بالايي برخوردار هستند. بزرگ‌ترين مصرف كنندگان حال حاضر گياهان دارويي جهان هندوستان و چين است و در ايران نيز تعداد 292 بنگاه صنعتي جهت بسته بندي انواع گياهان دارويي فعاليت مي‌نمايند.

تعداد پروانه بهره‌برداري صادره و بسته بندي انواع گياهان دارويي كشور به تفكيك سال
واحد سنجش ظرفيت اشتغال سرمايه تعداد سال
تن 15343 783 453917 38 1395
تن 27948 1126 954437 53 1396
تن 36862 1828 1184239 59 1397
تن 73024 3441 2501813 88 1398
تن 60301 2566 8891717 41 1399
تن 213478 9744 13986123 279 جمع

براي اخذ نتايج بررسي‌هاي مالي و سرمايه گذاري مي‌توانيد از كارشناسان كاردوك مشاوره بگيريد.

 

طرح توجيهي گياهان دارويي | نتيجه مطالعات مالي و اقتصادي

تحقيقات بازار و ارايه معيارهاي محاسبه هر يك از موارد برآورد سرمايه ثابت و در گردش و توضيح پيرامون هزينه‌هاي ثابت و متغير طرح، پيش‌بيني و قيمت تمام‌ شده و همچنين سود ساليانه طرح محاسبه گرديده است.

مهم‌ترين شاخص‌هاي مالي و اقتصادي طرح با محاسبات مالي كه از نرم‌افزار Comfar III Expert استخراج شده وضعيت قابل قبولي را به لحاظ مالي براي توليد با كيفيت نشان مي‌دهد. جهت اخذ مجوزهاي توليد اين محصول و تامين زيرساخت براساس پلان‌هاي مهندسي توليد استاندارد و صادرات محور مي‌توانيد در تمامي مراحل انجام كار از زمان بررسي ايده تا پياده‌سازي و زمان بهره‌برداري از مشاوران و كارشناسان خبره و با تجربه كاردوك كمك بگيريد. 

براي مشاهده ساير طرح توجيهي صنعتي كليك كنيد.

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرحها و واحدهاي

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • ارايه فرمولاسيون گياهان قابل استفاده در توليد محصولات 
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: طرح توجيهي دمنوش گياهان دارويي

 

 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۳۷:۰۳ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

چرا بايد طرح توجيهي دستگاه هاي ماينر و يا توليد دستگاه هاي رمز ارز ديجيتال تهيه كرد؟ ارزش بيت كوين در 4 مارس 2020 برابر با 8،790.51 دلار آمريكا بود. ارزش كل بيت كوين هاي جهان تقريباً 160.4 ميليارد دلار بود و بيت كوين فقط 0.4٪ از پول جهان را تشكيل مي‌داد، به علاوه ارزش بيت كوين نسبت به عرضه طلا جهاني فقط 1.6٪ بود. هم اكنون ارزش آن بيش از 15000هزار دلار است اگر ارزش ساير رمز ارزها را نيز محاسبه كنيم به اهمبت و ارزش دستگاه‌هاي توليد كننده آن‌ها كه ماينرها هستند، پي مي‌بريم. لذا با نوشتن طرح توجيهي بايد بررسي اجمالي را روي توليد دستگاه‌هاي رمزارز در ايران داشته باشيم. براي سفارش و نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 منبع: طرح توجيهي دستگاه هاي ماينر

طرح توجيهي دستگاه هاي ماينر | چه محصولاتي هستند؟

ماينرها دستگاه‌هايي هستند كه رمزارزهاي مجازي همانند بيت كوين را توليد مي‌كنند. بيت كوين و ساير رمز ارزهاي ديجيتال، نوعي ارز مجازي هستند كه هيچ فرم فيزيكي نداشته و ماهيت ديجيتالي دارند. ارزهاي ديجيتال شامل پول مجازي و رمزارزها هستند.

پول ديجيتال مي‌تواند به صورت پول سنتي براي خريد و فروش كالاها مورد استفاده واقع شود، اما با امكان تراكنش و مبادله فوري و انتقال بدون محدوديت در مالكيت آن، استفاده از پول ديجيتال براي هر كسي كه مقبول و آزاد است. استخراج آن مي‌تواند غير متمركز بوده و در مناطق مختلف جهان صورت بگيرد. بدون اينكه هيچ قدرت مركزي در فرآيند انتشار آن نقش داشته باشد، اين رمز ارزها را مي‌توان توسط ساير ارزها و يا دارايي‌هاي نقدي حمايت كرد. اما بدون حمايت مالي آن‌ها نيز مي‌تواند بكار گرفته شود.

 • معرفي محصولات
 • معرفي كدهاي ISIC دستگاه‌هاي ماينر

كدبندي دستگاه چيست؟

كدبشن ISIC نوعي طبقه بندي استاندارد براي فعاليت‌هاي اقتصادي و توليدي است كه وزارت صنعت، معدن و تجارت از اين طبقه‌بندي براي دسته‌بندي فعاليت‌هاي صنعتي استفاده مي‌نمايد. بر اساس سيستم طبقه بندي آيسيك، عدد 72 مربوط به رايانه و فعاليت‌هاي مربوط به آن، 7230 مربوط به پردازش داده و كد7230312301 مربوط به فعاليت‌هاي پردازش و آمايش داده و در نهايت 7230412313 مربوط به فعاليت‌هاي استخراج رمز ارز مي‌باشد. عدد 31 مربوط به ماشين آلات و دستگاه‌هاي برقي، 3120مربوط به ساخت دستگاه‌ها و وسايل توزيع و كنترل نيروي برق و كد 3000412490 مربوط به دستگاه استخراج رمز ارز (ماينر) است.

براي مشاهده ساير طرح توجيهي فناوري اطلاعات كليك كنيد.

طرح توجيهي دستگاه هاي ماينر | كد آيسيك محصول   

رديف نام محصول كد گروه محصول   (آيسيك)
1 رايانه و فعاليت هاي مربوط به آن 72
  پردازش داده 7230
  پردازش و آمايش داده 7230312301
  استخراج رمز ارز 7230412313
  دستگاه استخراج رمز ارز (ماينر) 3000412490

  

 

تاريخچه و كمپاني هاي عمده توليد كننده ماينر  

دستگاه‌هاي پردازنده رمز ارز پيشينه و توسعه آن‌ها به موازات شكل‌گيري توليد رمز ازرهاي ديجيتال شروع شد. البته ساختار كنترلي و سخت افزاري متكي به توسعه فناوري‌هاي رمز نگارها و پردازنده در جهان در تعامل با نياز  به توسعه رمز ارزها توسعه متوازن و سريعي پيدا كرد. تعدادي از شركت‌هاي عمده و فعال در توليد انواع دستگاه پردازش رمز ارزهاي عبارتند از:

Avalon Miner Whatsminer nnosilicon Bitmain
Aladdin Miner TodekMiner DragonMint Mult Miner
iBeLink Miner Strong Enang Ebit Baikal Miner LongQin
Fusion Silicon Cheetah Miner Bitfily Miner Goldshell

طرح توجيهي دستگاه هاي ماينر | معرفي تعدادي از محصولات

دستگاه +Bitmain Antminer S17

سازنده اين دستگاه شركت بيت ماين است كه براي اولين بار در سال 2019 به بازار عرضه شد. ظرفيت اسمي پرداش 73 تراهاش را داشته و سايز دستگاه 175 x 298 x 304mm بوده و در اوج مصرف 2920 وات برق مصرف مي‌كند. ولتاژ مصرفي 12 ولت و يازده كيلو وزن دارد. داراي 4 فن و در هنگام كار 75 دسيبل صدا توليد مي‌نمايد. تلوراني حرارت مطلوب مابين 5 الي 45 درجه سانتي‌گراد است.

 

 

دستگاه Innosilicon T3 39T

سازنده اين دستگاه شركت اينوسيليكون است كه براي اولين بار در سال 2019 به بازار عرضه شد. ظرفيت اسمي پردازش 39 تراهاش را داشته و سايز دستگاه 140 x 198 x 415mm بوده و در اوج مصرف 2150 وات برق مصرف مي‌كند. ولتاژ مصرفي 12 ولت و يازده كيلو وزن دارد. داراي 2 فن و در هنگام كار 75 دسيبل صدا توليد مي‌نمايد. تلورانس حرارت مطلوب مابين 5 الي 40 درجه سانتيگراد است.

 

 

 

دستگاه StrongU STU-U8

سازنده اين دستگاه شركت استرونگ يو  است، ظرفيت اسمي پردازش 46تراهاش را داشته و در سال 2019 به بازار عرضه شده است. سايز دستگاه 130 x 220 x 390mm بوده و در اوج فعاليت 2100 وات برق مصرف مي‌كند. ولتاژ مصرفي 12 ولت و هشت كيلو دويست گرم وزن دارد. داراي 2فن و در هنگام كار 76دسيبل صدا توليد مي‌نمايد. تلورانس حرارت مطلوب مابين 0 الي 40 در 25 درجه سانتي‌گراد است.

 

 

دستگاه MicroBT Whatsminer M21

سازنده اين دستگاه شركت مايكرو بي تي است. ظرفيت اسمي پردازش 31 تراهاش را داشته و در سال 2019 به بازار عرضه شده است. سايز دستگاه 200 x 300 x 440mm بوده و در اوج فعاليت 1860وات برق مصرف مي‌كند. ولتاژ مصرفي 12 ولت و هفت كيلو و صد و پنچاه گرم وزن دارد. داراي 2فن و در هنگام كار 75دسيبل صدا توليد مي‌نمايد. تلورانس حرارت مطلوب مابين 0 الي 40 در 25 درجه سانتي‌گراد است.

 

دستگاه Innosilicon Terminator R3

سازنده اين دستگاه شركت اينوسيليكون است، ظرفيت اسمي پردازش  39تراهاش را داشته و در سال 2019 به بازار عرضه شده است. سايز دستگاه 140 x 198 x 415mm بوده و در اوج فعاليت 2150وات برق مصرف مي‌كند. ولتاژ مصرفي 12 ولت و هشت كيلو و ششصدگرم وزن دارد. داراي 2فن و در هنگام كار 75دسيبل صدا توليد مي‌نمايد. تلورانس حرارت مطلوب مابين 0 الي 40 در 25 درجه سانتي‌گراد است.

 

دستگاه MicroBT Whatsminer M20S

سازنده اين دستگاه شركت مايكرو بي تي است، ظرفيت اسمي پردازش  72تراهاش را داشته و در سال 2019 به بازار عرضه شده است. در اوج فعاليت 3312وات برق مصرف مي‌كند. ولتاژ مصرفي 12 ولت چهارده كيلوگرم وزن دارد. داراي 2فن و در هنگام كار 75دسيبل صدا توليد مي‌نمايد. تلورانس حرارت مطلوب مابين 0 الي 40 در 25 درجه سانتي‌گراد است.

[caption id="attachment_4440" align="aligncenter" width="720"]دستگاه MicroBT Whatsminer M20S[/caption]

 

دستگاه StrongU STU-U8 Pro

سازنده اين دستگاه شركت ستروانگ‌يو  است، ظرفيت اسمي پردازش 50تراهاش را داشته و در سال 2019 به بازار عرضه شده است. سايز دستگاه 182 x 220 x 390mm  بوده و در اوج فعاليت 2800وات برق مصرف مي‌كند. ولتاژ مصرفي 12 ولت و هشت كيلو  و دويست گرم وزن دارد. داراي 4فن و در هنگام كار  76دسيبل صدا توليد مي‌نمايد. تلورانس حرارت مطلوب مابين 0 الي 40 در 25 درجه سانتي‌گراد است.

 

دستگاه Innosilicon  T3 43T

سازنده اين دستگاه شركت اينو سيليكون است، ظرفيت اسمي پردازش 43تراهاش را داشته و در سال 2019 به بازار عرضه شده است. سايز دستگاه 141 x 220 x 430mm بوده و در اوج فعاليت 2100 وات برق مصرف مي‌كند. ولتاژ مصرفي 12 ولت و ده كيلوگرم وزن دارد. داراي 2فن و در هنگام كار 75دسيبل صدا توليد مي‌نمايد. تلورانس حرارت مطلوب مابين 5 الي 40 در 25 درجه سانتي‌گراد است.

 

دستگاه INNOSILICON T3+57T

سازنده اين دستگاه شركت ا اينو سيليكون بيت است. ظرفيت اسمي پردازش 57تراهاش را داشته و سايز دستگاه 338mm(L)*207mm(W)*293mm(H) بوده و در اوج فعاليت 3300 وات برق مصرف مي‌كند. ولتاژ مصرفي 12 ولت و دوازده كيلو و سيصد گرم وزن دارد. داراي 4فن و در هنگام كار  75دسيبل صدا توليد مي‌نمايد. تلورانس حرارت مطلوب مابين 5 الي 40 در 25 درجه سانتي‌گراد است.

 

 

دستگاه  Miner Aladdin L2  30th/S  With PSU

سازنده اين دستگاه شركت علاالدين است، ظرفيت اسمي پردازش 30تراهاش را داشته و سايز دستگاه 570*316*430mm بوده و در اوج فعاليت 2800 وات برق مصرف مي‌كند. ولتاز مصرف 12ولت و چهارده كيلوگرم وزن دارد. داراي 4فن و در هنگام كار 75دسيبل صدا توليد مي‌نمايد. تلورانس حرارت مطلوب مابين 5 الي 40 در 25 درجه سانتي‌گراد است.

  

طرح توجيهي دستگاه هاي ماينر | قطعات سخت افزاري

دستگاه‌هاي ماينر توليد انواع رمزارز داراي بخش‌هاي سخت افزاري مختلفي به شرح زير هستند كه بعضا درايورهاي خاصي بر روي آن نصب شده است.

 • پردارنده گرفيكي با مدل هاي مختلف

GPU Miner

OEM GPU Miner 

   GPU 5700XT -GPU 5600XT- GPU 1660S -GPU 590 -GPU 580

 

 • كيس و رينگ كيس پردازش

 

 

 • بردهاي دستگاه توليد رمز

هش برد   و   مادر برد   كنترلر برد دستگاههاي رمز

 

 • منبع تغذيه و پاور فن دستگاههاي رمز ارز كابل كورد و كانكتور هاي

 

 

طرح توجيهي دستگاه هاي ماينر | معيارهاي عملكردي دستگاه ماينر

ماينرها طوري ساخته شده‌اند تا با الگوريتم‌هاي رياضي بتوانند رمز ارزهاي مختلف را استخراج كنند. ماينر انواع مختلفي دارند. عوامل بسياري در انتخاب بهترين ماينر نقش دارند؛ از جمله قدرت پردازش دستگاه، اندازه ماينر، صدا، ميزان برق مصرفي و قيمت خريد و طول عمر قطعات. لذا مناسب‌ترين دستگاه استخراج كننده از بين انواع ماينرها، دستگاهي است كه علاوه بر طول عمر بالا، بازگشت سرمايه سريع‌تري نيز به همراه داشته باشد. زمان بازگشت سرمايه به مدت زماني گفته مي‌شود كه هزينه خريد دستگاه و ساير هزينه‌هاي جانبي آن به سرمايه‌گذار برگردد.

 كالاهاي رقيب انواع رمز ارز

تجهيزات و ساختار مولد پول‌ها و ارزهاي رايج موجود در كشورهاي مختلف جهان در حال حاضر رقيب اصلي و رقيب تجهيزات مولد رمز ارز و ارزهاي مجازي هستند. رمز ارزها در روند توسعه قصد دارد به عنوان جايگزيني مدرن در مقابل آن‌ها عمل نمايد. چرا كه توليد، توزيع و مبادله آن‌ها بسيار مشكل و  پر هزينه شده است. انتشار پول و اوراق مالي، پشتوانه و سياست گذاري ملي و بين المللي حاكم بر آن‌ها داراي تمركز و مناسبات گسترده‌ و پيچيده‌اي است. اما رمزارزها و مولدهاي مدرن استخراج همانند بيت كوين ماهيتي غيرمتمركز داشته و در روند توسعه و گسترش خود نه تنها بخش خصوصي بلكه حتي تعدادي از دولت‌ها را به سوي توليد راغب نموده است.

طرح توجيهي دستگاه هاي ماينر | عمده كانون‌هاي مصرف

در كشور علي رغم داشتن بنگاه‌هايي كه قبلا به كار توليد رمز ارز مبادرت كرده‌اند و بعضاً مي‌نمايند، نياز به دستگاه و قطعات جديد مي‌باشند. كانون‌هاي توليد رسمي رمز ارز و دارندگان جواز تاسيس توليد انواع رمز ارز نيازمند ابتياع اين دستگاه‌‌هاست. اين بنگاه مي‌تواند در زنجيره تامين دستگاه و قطعات مورد نياز بنگاه‌ها به شرح ذيل قرار گيريد.

 • بنگاه‌هاي فعال و غير رسمي از گذشته در بنگاه‌هاي اقتصادي صنعتي كشاورزي و خدماتي راكد مستقر بوده و به كار توليد رمز ارز و براي تعميرات و نوسازي مشغول بوده و يا هستند.
 • بنگاه‌هايي كه به طور رسمي از وزارت صنعت معدن و تجارت براي توليد و استخراج رمز ارز جواز تاسيس دريافت داشته و يا در حال احداث هستند.
 • بنگاه‌هاي توليد رسمي رمز ارز كه نيازمند نوسازي و بازسازي هستند
 • فروشندگان داخلي قطعات و دستگاه‌هاي استخراج رمز ارز
 • واحدهاي فني مهندسي و نصابان سيستم‌ها

 

دانش فني پروژه و روش توليد  بيت كوين

در اين فرايند با توجه به اينكه قطعات و پروگرامر كردن بردها تحت لايسنس شركت‌هاي سازنده صورت مي‌گيرد، دپارتمان‌هاي تست و كنترل قطعات در كارگاه مسئول تشخيص سلامتي بردها و پاورهاي تغديه است.

در بخش مونتاژ بصورت قدم به قدم ابتدا كسب و پاور را نصب سپس هش برد را روي كيس در محل دقيق كانكتورها با توجه به زمان بندي انجام كار روي نوار نقاله متحرك انجام داده و از پارامترهاي ارتباط با ابزار دقيق ضمن مونتاژ اطمينان حاصل مي‌شود.

خط توليد طوري بالانس شده تا بتواند روزانه 35 دستگاه را با توجه به زنجيره تامين مونتاژ نمايد.

روش‌هاي مونتاژ دستگاه‌هاي توليد رمز ارز

الف كنترل كيفيت قطعات توليدي:

 • تست پاور
 • تست كورد كابل هاي انتقال ديتا
 • تست كابل هاي انتقال برق
 • تست كنترل برد
 • تست پاور
 • تست هش برد
 • بررسي كيس
 • بررسي فن هاي ختك كننده

ب –مونتاژ قطعات توليدي :

 • نصب پاور و كانكتورها بر روي كيس
 • نصب هش بردها
 • نصب كنترل برد
 • برقراري ارتباط ديتا و برق مابين بردها و قطعات داخلي كيس
 • تست كاركرد قطعات در مراحل مونتاژ
 • نصب درايورها و سيستم‌هاي عامل لينوكس يا ويندوز
 • مانيتورينگ و كنترل كاركرد دستگاه
 • چاپ برند، مشخصات و شناسنامه دستگاه
 • بسته بندي
 • بررسي دستگاه پس از فروش بصورت دوره‌ها زمان كاركرد و انعكاس فيدبك مشكلات به سازنده

 بررسي بازار و رقبا

بر اساس آمارهاي منتشر شده توسط وزارت صنعت معدن و تجارت تا اواخر شهريور سال 1399 تعداد 6واحد صنعتي با ظرفيت توليد اسمي ساليانه 57085 دستگاه و توليد دستگاه‌هاي استخراج انواع رمز ارز در سطح كشور  به ثبت رسيده است.

بيشترين ظرفيت توليد متعلق به استان قم با 20000دستگاه و كمترين آن متعلق به فارس با 85 دستگاه است. براساس وضعيت اقتصادي كشور و محدوديت در تامين ارز مورد نياز خريد خارجي قطعات در دوسال اخير و توجه به راندمان توليد عملي و پالايش آماري واحدهاي راكد و مد نظر قرار دادن توان زنجيره تامين و بازاريابي آمار واقعي‌تر اين توليد بسيار كمتر از اين ميزان است و بيشتر نياز ملي بنگاه‌ها به دستگاه‌ها براساس واردات غيررسمي و استفاده از محصولات استوك تامين شده است.

طرح توجيهي دستگاه هاي ماينر | سرمايه گذاري مورد نياز

بر اساس مطالعات انجام شده احداث يك واحد استخراج رمز ارز با ظرفيت اقتصادي 8000دستگاه در سال در 300روز كاري معادل 24ميليارد ريال سرمايه گذاري ثابت نياز دارد. نرخ بازدهي سرمايه گذاري 31درصد بوده و كمتر از ۳ سال برگشت سرمايه اوليه خود را خواهد داشت. در ادامه خلاصه‌اي از نيازمندي‌هاي احداث اين واحد ارائه شده است؛ بديهي با گذشت زمان و تغيير شرايط اقتصادي، بايد مطالعات پيش امكاسنجي بروز رساني شود.

مشخصات عمومي طرح

رديف موضوع برآرود واحد
1 زمين   1000 متر مربع
2 زيربنا كل توليدي، خدماتي و ستادي 410 متر مربع

 

جدول سرمايه گذاري طرح

رديف موضوع هزينه ها  (ميليون ريال )
1 سرمايه گذاري ثابت 24929  
2 سرمايه گذاري  درگردش 473031 
3 كل سرمايه گذاري 497960

   شاخص هاي مالي

موضوع  
نرخ بازده داخلي IRR   31درصد
دوره برگشت سرمايه 5/2

طرح توجيهي دستگاه هاي ماينر | مزاياي اجراي طرح

دستگاه‌هاي رمز ارز ابزار توليد رمز ارزهايي هستند كه با توجه به مصارف متعدد در حوزه هاي اقتصادي به عنوان ابزار مبادلات مالي كالاي جايگزين و رقيب انواع پول و ارزهاي سنتي با تكيه به عدم تمركز و سهولت در تبادل، شفافيت و قابليت ذخيره سازي و از همه مهمتر امكان استخراج و توليد بدون محدويت و انحصار دولت‌ها، توسعه وسيعي يافته و مي‌يابد.

لذا در كشورهايي كه مزيت توليد انرژي الكتريكي ارزان‌تري دارند به عنوان يك فعاليت اقتصادي موجه با كمترين نيروي انساني قابليت اجرا دارد. لذا با توجه به افزايش كاربرد اين كالاي مجازي در سطح بين الملل و قانوني شدن اين فعاليت در ايران و تقاضاي بالا براي آن جذابيت قابل قبولي براي سرمايه گذاري براساس مزيت‌هاي ذيل دارد :

 1. سودآوري، بازدهي و دوره برگشت مناسب سرمايه­ گذاري
 2. امكان توليد با استراتژي جايگزيني واردات
 3. امكان خريد و فروش ساده و آنلاين محصول
 4. قانوني شدن واردات اين دستگاه‌ها و قطعات آن‌ها
 5. امكان توسعه سطح تكنولوژي دستگاه‌ها و افزايش ظرفيت توليد و ايجاد تنوع در توليد انواع رمز ارز
 6. امكان تامين مالي و جذب سرمايه ديگران با تخصيص كيف پول‌هاي اختصاصي

 

طرح توجيهي دستگاه هاي ماينر | نتايج  مطالعات فني ، اقتصادي ومالي

اخذ مجوزهاي لازم و تامين زيرساخت بر اساس پلان‌هاي مهندسي حوزه‌هاي ساختماني، فناوري اطلاعات، مكانيكال و الكتريكي و پياده‌سازي ارتباطات فرا ملي به منظور برقراري ارتباطات مورد نياز فعاليت شبكه‌اي در بستر اينترنت و حتي واردات دستگاه‌هاي ماينر جديد مورد نياز از كمپاني‌هاي خارجي به صورت قانوني فراهم شده است.

لذا با توجه به قابليت ساماندهي ميزان سرمايه‌گذاري متناسب با ظرفيت و تنوع رمز ارز توليدي مي‌توان راه اندازي اين طرح را در ظرفيت‌هاي مختلف اقتصادي در دستور كار قرار داد براي اين كار لازم است. جهت اخذ مشاوره و اطلاعات در تمامي مراحل انجام كار از زمان بررسي اوليه طرح تا پياده سازي و به بهره‌برداري رساندن آن از كارشناسان خيره و با تجربه كاردوك كمك بگيريد.

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرح‌ها و واحدهاي توليد كننده

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • تامين نيروي انساني نصب و راه اندازي ماشين آلات و تاسيات عمومي طرح توليد
 • مشاوره فرمولاسيون مواد اوليه
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

منبع: طرح توجيهي دستگاه هاي ماينر


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۴ آبان ۱۳۹۹ ] [ ۰۱:۴۰:۵۶ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

نگارش طرح توجيهي توليد شيشه دوجداره جهت دريافت مجوزهاي لازم و راهنمايي براي راه اندازي واحد توليدي ضروري است. شيشه دو جداره از دو لايه ساده و گاهي رنگي كه به موازات يكديگر قرار گرفتند و لبه‌ها يا درزهاي آن‌ها هوا بندي شده است و فضاي بين آن ها با مواد خشك كننده‌اي مانند سيليكاژل پر و يا در بعضي از موارد بين دو لايه خلاء ايجاد مي‌شود. اين نوع شيشه كه عايق گرما، سرما و صداست در بسياري از ساختمان‌ها مانند فرودگاه‌ها، هتل‌ها و بيمارستان‌ها به كار مي‌رود. با توجه به تاثير مثبت و محبوبيت اين شيشه‌ها در صنعت ساختمان سازي، توليد و عرضه آن سودآوري زيادي مي‌تواند داشته باشد.

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 منبع: طرح توجيهي توليد شيشه دوجداره

طرح توجيهي توليد شيشه دو جداره | معرفي محصولات

شيشه دو جداره از دو لايه ساده و گاهي رنگي كه به موازات يكديگر قرار گرفتند و لبه‌ها يا درزهاي آن‌ها هوابندي شده است و فضاي بين آن‌ها با مواد خشك كننده‌اي مانند سيليكاژل پر و يا در بعضي از موارد بين دو لايه خلاء ايجاد مي‌شود. سيستم شيشه دو يا چند جداره قطعه‌اي است كه شامل دو يا چند لايه شيشه كه به طور موازي در فواصل مساوي از يكديگر قرار گرفته‌اند و توسط فاصل (اسپيسر) در دور تا دور آن، از هم جدا شده‌اند.

در فضاي بين شيشه‌ها هوا يا گازهاي خاص بدون رطوبت (آرگون) با فشاري تقريبا مساوي فشار هواي بيرون وجود دارد. در شيشه‌هاي دو جداره غالبا از اسپيسرهاي آلومينيومي استفاده مي‌شود كه درون اسپيسر را به ماده رطوب‌گير پر مي‌كنند تا اين ماده سبب جذب رطوبت هواي مابين دو شيشه گردد و توسط مواد درزگير مناسب، كاملا آب بندي شده است و در داخل فواصل‌ استاندارد از مواد جاذب رطوبت استفاده مي‌گردد.

به علت وجود لايه هوا يا گاز هر سه روش انتقال حرارت يعني رسانش، جابجائي و تابش در شيشه‌هاي دو جداره قابل كنترل است. بدين ترتيب مي‌توان ميزان مصرف انرژي جهت سرد كردن يا گرم كردن فضاي داخل را كاهش داد. در صورت استفاده از شيشه‌هاي پوشش دار و يا لمينيت مي‌توان ميزان نور و اشعه UV كاملا قابل كنترل است. ميزان ايزولاسيون صوتي در شيشه‌هاي دو جداره به علت وجود گاز مناسب قابل كنترل است. براي كسب نتيجه بهتر مي‌توان از شيشه لمينيت در هر يك از جاره‌هاي شيشه استفاده نمود. به علت وجود گاز بين دو لايه شيشه دماي سطح داخلي شيشه با دماي اتاق يكسان مي‌ماند. بنابراين شيشه در زمستان عرق نمي‌كند. 

براي مشاهده ساير طرح توجيهي صنايع ساختماني كليك كنيد.

طرح توجيهي توليد شيشه دو جداره | انواع شيشه دو جداره

متناسب با وضعيت جغرافيايي و آب و هوايي محل احداث ساختمان، انواع شيشه‌هاي دو جداره عايق صوت و حرارت را با شكل‌هاي متنوع از قبيل چند ضلعي، دايره، نيم دايره، قوص‌دار و… توليد مي‌شود. طراحي و به شرح ذيل توليد مي‌شوند.

 • شيشه دو جداره ساده 
 • شيشه دو جداره رفلكتيو؛ به منظور كنترل ميزان عبور و انرژي به داخل ساختمان
 • شيشه دو جداره طلق دار؛ به منظور افزايش ايمني در برابر خطرات زلزله و سرقت، جلوگيري از ورود اشعه مضر UV خورشيد به داخل ساختمان
 • شيشه دو جداره سكوريت؛ به منظور افزايش مقاومت شيشه در مقابل ضربه و شوك حرارتي و كاهش خطرات ناشي از شكست و سقوط از ارتفاع 
 • تركيبي از شيشه‌هاي فوق الذكر
 • شيشه‌هاي بدون فريم (Structural)

شيشه بدون فريم نوع ويژه‌اي از شيشه‌هاي دو جداره است كه در آن يكي از لايه‌هاي شيشه بزرگ‌تر از لايه ديگر است. در اين نوع ساختمان، لايه بزرگ‌تر شيشه با چسب مخصوص سليكون مستقيما بر روي فريم فلزي مي‌چسبد و آن را مي‌پوشاند. شيشه‌هاي بدون فريم امكان ايجاد نماهاي در واقع تمام شيشه‌اي به وجود مي‌آورد.

 

طرح توجيهي توليد شيشه دو جداره | معرفي استاندارد

شيشه دو جداره محصولي است كه ماده اوليه عمده مورد مصرف آن شيشه جام است. لذا شيشه جام مورد استفاده در توليد شيشه‌هاي دو جداره بايد از مرغوبيت و ويژگي‌هاي خاصي برخوردار باشد. بنابراين در اين قسمت به بررسي استانداردهاي شيشه جام مي‌پردازيم.

معرفي 5 استاندارد اصلي شيشه جام

اين استاندارد ويژگي‌هاي شيشه جام معمولي را كه براي كارهاي ساختماني لسا را در برمي‌گيرد كه معمولا به نام شيشه B نيز ناميده مي‌شود. شيشه جام شفاف يك شيشه تخت نور گذر است و به روش كشيدن با ماشين در حالت مذاب بدست مي‌آيد. هر دو رويه آن تخت است كه با ستبراي يكنواخت پرداخت آتشين دارد. (ضخامت شيشه‌هاي جام را ستبرا گويند كه معمولا بر حسب ميلي‌متر بيان مي‌شود). شيشه جام از نظر ستبرا به سه گروه زير تقسيم مي‌شود:

الف – شيشه‌هاي نازك تا ستبراي 2 ميلي‌متر

ب – شيشه‌هاي ستبرا ميانه 2.2 ميلي‌متر تا 4 ميلي‌متر 

ج – شيشه‌هاي ستبرا از 5 ميلي‌متر به بالا

1 – ستبراهاي شيشه و رواداري‌هاي آن

ستبراهاي شيشه و رواداري‌هاي آن در جدول زير داده مي‌شود.

نوع شيشه ستبراي اسمي بر حسب ميلي‌متر حداكثر رواداري
شيشه هاي نازك 1 ±0/2
2 ±0/2
شيشه هاي با ستبراي ميانه 2/2 ±0/2
3 ±0/2
4 ±0/2
شيشه هاي ستبر 5 ±0/2
5/5 ±0/2
6 ±0/2
8 ±0/2
10 ±0/2
12 ±0/2
15 ±0/2

2- تعاريف و اصطلاحات در مورد نقص‌هاي شيشه جام

در جدول زير نقص‌هاي مختلف شيشه جام توضيح داده شده است.

نوع عيب  توضيحات
لب پريدگي  بعد از شدن شكسته شدن بعدهاي شيشه بريدگي هايي كه در كناره آن درست مي شود
زائده  زائده‌اي كه در يك شيشه پيش مي آيد.
تار ها ناهمگني در سطح شيشه بصورت رگه هاي بسيار نازك در رويه شيشه پيدا مي شود و با لمس دست احساس مي شود.
چكشي شده فرورفتگي هاي كوچك و به مقدار كم كه تخت بودن رويه را به هم مي زند. 
پوسته نارنجي تغيير حالت ظريف و گسترده رويه شيشه كه در اثر يكسان نبودن توزيع درجه حرارت شيشه در تماس با نور پيدا مي شود. 
گزيدگي گودي هاي كوچك در روي شيشه
لك  فشردگي موضعي كه در اثر فشرده شدن شيشه با يك جسم بيگانه در رويه پيدا مي شود.
چكه لشك برآمدگي هاي دكمه مانند كه دنباله موجدار دارند.
ناخنك ترك هاي موضعي كه در سطح شيشه پيدا مي شود. 
سنگ ريزه ها دانه هاي كريستالي درون شيشه كه نور از آن گذرا نيست.
لب برآمدگي برآمدگي به مقدار كم از لبه شيشه نسبت به بقيه بدنه را گويند.

3 – برش

شيشه بريده شده از نظر گونيا بودن بايد در بين دو راست گوشه محاطي و محيطي چنان جاي گيرد. رواداري هاي فاصله اين دو راست گوشه طبق جدول زير باشد.

ستبرا رواداريها براي جام بريده شده 0 تا 2000 ميليمتر رواداريها براي جام بريده شده بيش از 2000 ميليمتر
تا 3.8 ±0/2 ±0/3
4/5 تا 7 ±0/3 ±0/4
10 تا 15 ±0/4 ±0/5

 

 

4 – بسته بندي

جام‌هاي شيشه براي صادرات بايد با پوشال محكم بسته‌بندي شود و در جعبه‌هاي چوبي مقاوم گذارده شود. بين هر دو جام برهاي كاغذي يا نظير آن گذاره شود تا از تماس دو سطح شيشه جلوگيري شود. 

 

5- علامت گذاري

الف) بايد بر روي جعبه‌هاي چوبي بسته بندي شده علامت طبقه بندي شيشه و مشخصات ديگر شيشه و همچنين ابعاد (درازا و پهنا و ستبرا) تعداد جام‌هاي شيشه در هر جعبه و نام كارخانه سازنده و علامت كارخانه زده شود.

ب) روي هر يك از جام‌ها كه از كارخانه خارج مي‌شود بايد يك برچسب كه علامت كارخانه و مهر استاندارد را داشته باشد بچسبانيد.

 

طرح توجيهي توليد شيشه دو جداره | موارد كاربرد

استفاده از شيشه‌هاي دو جداره به دليل حفظ انرژي حرارتي و برودتي و كاهش آلودگي صوتي در پنجره ساختمان بيمارستان‌ها، كتابخانه‌ها، موزه‌ها و ساختمان‎هاي حاشيه خيابان‌هاي پر تردد كاربرد وسيع دارند. اخيرا براي ايمني و آسايش بيشتر پنجره وسايل نقليه عمومي مانند واگن‌هاي قطار و اتوبوس‌هاي بين شهري نيز به شيشه‌هاي دو جداره مجهز شده‌اند.

ميانگين سر و صدا در شهرهاي بزرگ در حدود 65 تا 7- دسي بل است، اين در حالي است كه شدت صوت مجاز براي بيمارستان‌ها و محيط‌هايي از اين نوع حداكثر 39 دسي بل است. شيشه‌هاي دو جداره مي‌توانند شدت صوت را حدود 50 دسيبل كاهش دهند و آن را به مرز 20 تا 30 دسي بل برسانند. به علاوه شيشه‌هاي دو جداره انتقال گرما را به شيوه‌هاي گوناگون و با رعايت اصول مهندسي تا حد زيادي كاهش مي‌دهند. لايه‌هاي هواي خشك كه خود عايق طبيعي هستند، بين دو جداره شيشه محبوس مي‌شود كه قابل مقايسه با يك پوشش فايبر گلاس است.

 

خصوصيات توليد شيشه دو جداره

با انتخاب صحيح نوع شيشه براي جداره‌ها، نوع گاز پركننده مي‌توان از ويژگي‌هاي انواع شيشه‌ها به طور همزمان استفاده كرد. 

 • هر يك از جداره‌ها در شيشه دو جداره مي‌تواند معمولي، سكوريت، نيمه سكوريت، پوشش‌دار، لمينت و يا اسپندرال و با ضخامت‌هاي متفاوت باشد.
 • دو جداره شيشه توسط يك پروفيل آلومينيومي حاوي مواد رطوبت گير از همديگر جدا مي‌شوند. اين مجموعه به وسيله دو نوع چسب مخصوص با يكديگر متصل شده و آب بندي مي‌شود.

 

تكنولوژي و دانش مورد استفاده در طرح توجيهي توليد شيشه دو جداره

از آنجايي كه ماده اصلي براي توليد شيشه دوجداره جام شيشه است، در ادامه مراحل مختلف شيشه به طور مختصر توضيح مي‌دهيم:

1- تهيه مواد اوليه و تبديل آن‌ها به پودر با دانه بندي بين 0.1 تا 2 ميلي متر

2- توزين هر يك از مواد اوليه به نسبت‌هاي مورد نظر و مخلوط كردن آن‌ها همراه با 4 تا 5 درصد آب و انتقال مخلوط به كوره 

3- ذوب كردن در كوره و تهيه خمير شيشه

4- بي رنگ كردن خمير شيشه و خارج كردن گازها 

5- تبديل فرآورده‌هاي مورد نياز بازار و صنايع 

6- نپختن شيشه و قرار دادن شيشه داغ در كوره‌هايي كه دماي كمي دارد، براي كاهش شكنندگي شيشه

مرحله ذوب

كوره‌هاي شيشه سازي را مي‌توان به كوره‌هاي بوته‌اي يا كوره‌هاي مخزني تقسيم كرد. كوره‌هاي بوته‌اي با ظرفيت 2 تن يا كمتر براي توليد شيشه‌هاي ويژه به مقدار كم يا هنگامي كه حفاظت از پيمانه مذاب در برابر محصولات احتراق الزامي است، بسيار مفيدند. بوته‌ها از جنس خاك يا پلاتين هستند. در كوره مخزني، مواد پيمانه از يك سر مخزن بزرگي كه از جنس بلوك‌هاي نسوز است، وارد مي‌شوند. اين كوره‌ها با گاز يا برق گرم مي‌شوند. 

مرحله شكل دهي

شيشه را مي‌توان با قالب گيري ماشيني يا دستي شكل داد. عامل مهمي كه بايد در قالب گيري ماشيني شيشه مد نظر داشت، اين است كه طراحي ماشين بايد چنان باشد كه كالاي مورد نظر ظرف چند ثانيه كاملا شكل بگيرد. در طي اين زمان نسبتا كوتاه، شيشه از حالت يك مايع گرانرو به جامدي شفاف تبديل مي‌شود. شيشه جام، شيشه شناور، شيشه نشكن و مشجر، شمشه دمشي و شيشه دو جداره و … با ماشين شكل داده مي‌شوند. 

مرحله تابكاري

به منظور كاهش كرنش در تمامي كالاهاي شيشه اي، اعم از آنكه به روش ماشيني يا دستي قالب گيري شده اند، لازم است كه تحت عمليات تابكاري قرار گيرند. بطور خلاصه، عمليات تابكاري دو بخش دارد:

مرحله اول نگه داشتن توده‌اي از شيشه در دمايي بالاتر از يك دماي بحراني معين تا زماني كه ميزان كرنش دروني، ضم ايجاد يك سيلاني پلاستيكي، كمتر از يك مقدار حداكثر از پيش تعيين شده گردد.

مرحله دوم خنك كردن تدريجي اين توده تا دماي اتاق به نحوي كه مقدار كرنش همچنان كمتر از آن ميزان حداكثر باقي بماند.

 

روند كلي توليد شيشه هاي دو جداره

 

ابتدا ابعاد شيشه‌هاي مورد نياز تعيين و از جام شيشه بريده مي‌شوند. پروفيل‌هاي آلومينيومي جدا كننده با اسپيسر توسط دستگاهي با اشكال مورد نظر خم خورده و سپس توسط دستگاه تزريق مواد رطوبت گير دانه‌هاي نمگير وارد فضاي خالي پروفيل‌ها مي‌شوند. سپس سوراخ‌هاي لازم جهت تزريق گاز آرگون در پروفيل‌ها تعبيه مي‌شوند.

در مرحله بعد چسب اوليه جهت چسباندن شيشه‌ها به يكديگر در دو سمت پروفيل تزريق مي‌شوند. شيشه‌هاي بريده شده به ابعاد مختلف پس از شستشو با آب بدون سختي و خشك شدن آماده نصب روي پروفيل‌ها مي‌گردند.

شيشه‌ها توسط دستگاه پرس روي پروفيل نصب مي‌شوند و سپس گاز آرگون از طريق سوراخ‌هاي ايجاد شده متناسب با فشار هواي بيرون به فضاي خالي دو شيشه تزريق شده و سوراخ‎ها مسدود مي‌گردند. در مرحله نهايي عايق‌بندي و درزگيري كامل توسط چسب ثانويه انجام مي‌شود و شيشه آماده نصب در پنجره‌هاي مخصوص شيشه دو جداره مي‌گردد.

 

طرح توجيهي توليد شيشه دو جداره | مواد اوليه براي توليد

در توليد شيشه‌هاي دو جداره مهم‌ترين ماده مورد استفاده شيشه جام است. مواد ديگري كه در توليد اين محصول به كار مي‌روند عبارتند از:

جداكننده (spacer): قطعه‌اي است كه اغلب از جنس آلومينيوم ساخته مي‌شود و اندازه استاندارد آن براي شيشه‌هاي دو جداره ساختماني حدود 14 ميلي‌متر مي‌باشد. اين قطعه دو لايه شيشه را به هم متصل مي‌كند و مانع از خروج گاز بين لايه‌هاي شيشه مي‌گردد. براي عايق‌بندي بين اين قطعه و شيشه از چسب‌هاي مخصوصي استفاده مي‌گردد.

چسب بوتيل (butyl): يا چسب اسپيسر كه اين چسب همانطور كه قبلا اشاره شد براي عايق بندي بين شيشه و جدا كننده براي جلوگيري از خروج گازهاي مورد استفاده در فضاي بين لايه‌هاي شيشه به كار مي‌رود. چسب دو جزئي پلي سولفيد كه براي عايق بندي نهايي شيشه‌ها بكار مي‌رود. 

نم گير: اين ماده كه يك رطوبت گير است در فضاي بين لايه‌هاي شيشه به كار مي‌رود و مانع از تعريق شيشه مي‌گردد.

گاز خنثي: كه براي پر كردن فضاي بين شيشه‌ها استفاده مي‌گردد، اغلب از گاز آرگون بدليل كم بودن قيمت آن و اثرات زيست محيطي كمتر استفاده مي‌شود. 

مواد اوليه توليد شيشه جام

با وجود هزاران فرمول براي توليد شيشه مي‌توان گفت 90درصد تمام شيشه‌هاي جهان از آهك، سيليس و كربنات سديم تشكيل يافته‌اند. 

اجزاي اصلي توليد شيشه جام عبارتند از؛ آهك، ماسه و كربنات سديم و … . از جمله اصلي مواد اوليه شيشه به غير مواد فوق مي‌توان به موارد زير اشاره داشت:

 • گدازه ها
 • تثبيت كننده ها
 • تصفيه كننده ها
 • افزودني ها

 

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرح‌ها و واحدهاي توليد كننده

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • تامين نيروي انساني نصب و راه اندازي ماشين آلات و تاسيات عمومي طرح توليد
 • مشاوره فرمولاسيون مواد اوليه
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي توليد
 • مشاوره صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر

جهت سفارش و نوشتن طرح توجيهي پروژه خود براي ارائه به ارگان ها و تامين كننده هاي مالي كليك كنيد.

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: طرح توجيهي توليد شيشه دوجداره


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۶ آبان ۱۳۹۹ ] [ ۰۲:۱۶:۵۸ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

نگارش طرح توجيهي فيلم و نايلون پلاستيكي جهت دريافت مجوزهاي لازم و راهنمايي براي راه اندازي واحد توليدي ضروري است. فيلم به لايه‌اي نازك از ماده اطلاق مي‌شود كه داراي پيوستگي منظم و با قابليت انعطاف است. خصوصيات فيلم هاي مختلف بيشتر به نوع ماده سازنده آن و فرايند توليد آن وابسته است، البته براي دستيابي به خواص مطلوب از مواد افزودني و بهبود دهنده‎ها نيز در فرايند ساخت اين فيلم‎ها استفاده مي‌شود. در ادامه خلاصه طرح توجيهي فيلم و نايلون پلاستيكي CPP به صورت اجمالي توضيح داده شده است. براي كسب اطلاعات بيشتر با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار و طرح توجيهي كاردوك تماس بگيريد.

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 منبع : طرح توجيهي فيلم و نايلون پلاستيكي

معرفي محصول ها در طرح توجيهي فيلم و نايلون پلاستيكي

فيلم به لايه نازكي از ماده اطلاق مي‌شود كه داراي پيوستگي منظم و با قابليت انعطاف است. يك فيلم داراي يك يا چند لايه از مواد مختلف مي‌باشد. ضخامت فيلم‌ها بين 0.5 ميكرومتر تا ۱ ميلي‌متر بسته به نوع كاربرد و نياز متغيير هست. خصوصيات فيلم‌هاي مختلف بيشتر به ماده سازنده آن وابسته است؛ البته اثر مواد افزودني و بهبود دهنده‌ها نيز در خصوصيات اين فيلم‌ها تاثير گذارند. مواد اوليه فيلم‌ها و ميزان پيچيدگي فرايند توليد بيشترين تاثير را روي قيمت تمام شده محصولات دارد. در سال‌هاي اخير استفاده از اين محصولات به خصوص در بخش‌هاي مختلف صنايع غذايي رواج بسياري پيدا كرده است.

جهت مشاهده ساير انواع طرح توجيهي صنايع شيميايي و دارويي كليك كنيد.

انواع فيلم و كيسه پلاستيكي در طرح توجيهي فيلم و نايلون پلاستيكي

فيلم‌ها و كيسه‌هاي پلاستيكي به دو دسته عمده تقسيم مي‌شوند كه عبارتند از :

1ـ فيلم ريخته گري شده  (CPP)

اين فيلم‌ها به هم به صورت ورق به روش نورد سرد (فيلم ريخته گري شده) توليد مي‌شوند و هم از روش‌هاي متنوع لوله‌اي بلوينگ شده تهيه مي‌گردند. در هر مورد سرد كردن مذاب موجب مي‌شود تا خواص ظاهري عالي و مناسبي را بدست بياورد. اين گونه فيلم‌ها را از ترميب پليمري پلي پروپيلن با استفاده از افزودني‌هاي بهبود دهنده مناسب تهيه مي‌كنند.

 

2 - فيلم  پلي پروپيلن (BOPP) 

از آن جا كه 80درصد توليد فيلم‌هاي پلي پروپيلن از نوع ارينت شده (BOPP) با قابليت هيت ست و شيرينگ محصولات است، به خاطر اهميت خاص اين فيلم در اين بخش به صورت مجزا به بررسي اين فيلم پرمصرف در صنايع بسته‌بندي مي‌پردازند. تا سي سال قبل سلفون‌ها بيشترين كاربرد را در صنايع بسته بندي داشتند، ولي با ورود BOPP به صنعت، اين محصول به سرعت جايگزين سلفون شد. فيلم‌هاي ريخته گري و كاستينگ شده داراي تكنولوژي آسان‌تري نسبت به BOPP هستند و از طرف ديگر روز به روز اين محصول جايگزين فيلم‌هاي ديگر مي‌شود.

استانداردها اساسي در طرح توجيهي فيلم و نايلون پلاستيكي

بسياري از روش‌هاي آزمون براي كنترل كيفيت توليد فيلم به صورت استاندارد در آمده اند. تركيب شيميايي فيلم توسط دستگاه "IR Spectrum" مشخص مي‌گردد. اين دستگاه بر اساس خذف طيف، وزن سنجي و آناليز مولكولي عمل مي‌كند. بر اساس وزن مولكولي به دست آمده توسط دستگاه ماهيت، نوع تركيب شيميايي فيلم مشخص مي‌گردد.

 • ضخامت متوسط براساس استاندارد DIN 53370 يا ASTME252 تعيين مي‌گردد. در اين روش‌ها تا ضخامت 0.1 ميلي متر قابل اندازه‌گيري است.
 • روش‌هاي محاسبه خصوصيات فيزيكي فيلم‌ها در استانداردهاي D1922، D1894، D1822، D882 يا ASTM1501184 قابل اندازه گيري مي‌باشد.
 • دانسيته فيلم بر اساس استانداردهاي ASTM1505IC قابل اندازه گيري است.
 • نقطه ذوب، دماي انتقال شيشه‌اي (Tg) ، دماي تجزيه، آناليز حرارتي مختلف به راحتي قابل اندازه‌گيري بوده و پايداري حرارتي فيلم‌ها براي طراحي عايق‌هاي الكتريكي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

كدهاي آيسيك صنعتي محصول  

كد ISIC نام محصول
2520312623 انواع فيلم پلاستيكي نانو
2520412366 انواع فيلم  پلاستيكي چند لايه
2520512372 انواع فيلم چند لايه پلاستيكي حباب دار
2520512378 فيلم تك لايه پلي پروپيلن ساده
2520512379 فيلم تك لايه پلي پروپيلن BOPP (دو طرف جهت دار) ساده و متالايز
2520512632 فيلم پلاستيكي چند لايه ساخته شده به روش خود ممزوج
2520512633 فيلم  پلاستيكي چند لايه لمينيت شده
2520512738 فيلم پلاستيكي چند لايه پوشش داده شده (coated film)
2520512759 فيلم تك لايه پلي پروپيلن كست ريخته گري (cpp) ساده
2520512948 فيلم تك لايه پلي اتيلن دو طرف جهت دار (BOPE) ساده
2520512949 فيلم تك لايه پلي استايرن دو طرف جهت دار (BOPS) ساده
2520512977 فيلم پلاستيكي چند لايه دو طرف جهت دار

 

طرح توجيهي فيلم و نايلون پلاستيكي | موارد كاربرد

اين فيلم عمدتا در بسته بندي منسوجات به كار مي‌رود كه در آن مجموعه‌اي از براقيت بالا، مه گرفتگي پايين و عدم خرابي رنگ مورد نظر است. فيلم ريخته گري شده pp براي لفاف پيچي كامل كالاهاي كاغذي نيز به كار مي‌رود. فيلم ريخته گري شده به عنوان لايه سيل در ساختارهاي لمينت مناسب براي حرارت دهي مثل ضد عفوني با اتوكلا و كاربردهاي جوشاندن در كيسه نيز به كار گرفته مي‌شود. ورق آن در شكل دهي حرارتي براي ظروف قابل ضد عفوني و بسته بندي مواد غذايي به كار گرفته مي‌شود. زمينه‌هاي كاربرد فيلم‌هاي پليمري از يك نگاه ديگر به سه قسمت اصلي تقسيم مي‌گردد:

۱صنايع بسته بندي

صنايع بسته بندي مهم‌ترين زمينه كاربرد فيلم‌هاي پليمري محسوب مي‌گردد. در حقيقت بسياري از فيلم‌ها براي يك نوع كاربرد در اين صنعت مورد استفاده قرار مي‌گيرند. بسته بندي خود مي‌تواند به دو گروه صنايع غذايي و غيرغذايي تقسيم شود. در بسته بندي صنايع غذايي قوانين خاصي در مورد مسائل بهداشتي و اثرات سوء پلميرها بر روي مواد مطرح مي‌گردد.

۲عايق كاري سيم و كابل

فيلم‌هايي كه داراي مقاوت بالاي الكترونيكي و ضريب پايين اتلاف هستند، در اين بخش مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

۳نوار چسب

 يكي ديگر از عمده مصارف اين فيلم ها در صنعت چسب است.

طرح توجيهي فيلم و نايلون پلاستيكي | موارد كاربرد

كالاهاي جايگزين فيلم و نايلون پلاستيكي cpp

در فيلم‌هاي BOPP جهت يافتگي در دو سو باعث بهبود ويژگي‌هاي فيلم همچون افزايش استحكام، نفوذپذيري كمتر، چاپ پذيري و مقاومت پارگي بهتر شده است. هيچ كسي ادعا نمي‌كند كه فيلم‌هاي تخت پلي پروپيلن CPP مي‌تواند در اين ويژگي‌ها با BOPP رقابت كند. ولي پيشرفت‌هاي بدست آمده در روش‌ها و تكنولوژي توليد، به خصوص روش كواكستروژن به همراه شفافيت بيشتر در امكان كنترل بهتر مورفولوژي محصول باعث شده كه CPP انتخاب مناسب‌تري به عنوان لفاف (Wrap) و بر چسب به خصوص در صنايع بسته‌بندي باشد.

از جمله دو مزيت شايان CPP نسبت به BOPP، مي‌توان به استحكام جوش بهتر و هزينه توليد كمتر اشاره كرد.

اصطلاحات و تفاوت مابين پلاستيك‌هاي (PP، OPP ، CPP ، PPF) به شرح ذيل است :

OPP:  محصولات با منشا  پلي پروپيلن

CPP: محصولات ساخته شده از پلي پروپيلن ريخته گري شده

PPF: الياف ساخته شده از  پلي پروپيلن

 

ويژگي‌هاي پلاستيك‌هاي ساخته شده از پلي پروپلين

پلاستيك OPP: قابليت پوشش سيل شدن مناسب و قابليت بازيافت مطابق با معيارهاي حفظ محيط زيست كاملاً و استانداردهاي بين المللي مربوطه است. لذا اين ماده را براي توليد نوار، بطري و كيسه‌هاي پلاستيكي به كار مي برند كه در آن فيلم پس از كشش لبه كناري آن را با يك نوار چسبنده با زبان باز شونده نصب مي‌گردد. از اين ماده به طور گسترده‌اي در پوشاك، مواد غذايي، لوازم التحرير استفاده مي‌كنند.

پلاستيك CPPاين محصولات عايق مناسب رطوبت و بو بوده و كاربردهاي متعددي دارند. از آن مي‌توان بعنوان عنوان فيلم بستر كامپوزيت نيز استفاده كرد. همچنين به دليل قابليت متاليزه كردن آن به طور گسترده‌اي به عنوان بسته بندي مواد غذايي و كالايي با ظاهري بسيار عالي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در فيلم‌هاي كامپوزيتي، پوشش‌هاي بافتني و كيسه‌هاي بسته بندي گل و غذا، فيلم آلومينيوم، فيلم متاليزه تزئيني، كيسه‌هاي پخت و پز و گرم كردن غذا، بسته بندي اسپتيك و بسته بندي مواد خوراكي و آبنبات‌ها از اين ماده استفاده مي‌شود.

پلاستيك PPF: داراي خواص مناسب همانند شفافيت؛ قدرت و تحمل كشش بالا، مقاومت در برابر سايش و خوردگي مناسب، عايق الكتريكي هستند. اما پلاستيك PPF در مقابل گرما، رطوبت و قابليت رنگ پذير و طول عمر ويژگي مطلوب را ندارد. اين ماده به عنوان ماده پر كننده بتن و گچ براي بهبود مقاومت در برابر ضربه استفاده مي‌شود. در مواد تزئيني براي اتومبيل و خانه، قطعات، اسباب بازي و در ساخت محصولات بهداشتي يكبار مصرف مانند دستمال‌هاي بهداشتي، روپوش جراحي، كلاه، ماسك، ملافه، پارچه پوشك، نوار بهداشتي براي زنان، نوزادان و بزرگسالان نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

 

طرح توجيهي فيلم و نايلون پلاستيكي | تكنولوژي و فرايند توليد CPP

مطابق شكل توليد فيلم CPP (مخفف: cast polypropylene) ابتدا خوراك واحد كه پلي پروپيلن است با ضايعات برگشتي از خط توليد مخلوط شده و به اكسترودر فرستاده مي‌شود. درصد خوراك با جريان برگشتي به ترتيب حدود ۹۴ و ۶درصد است. براي جلوگيري از ذوب شدن زود هنگام پلي پروپيلن خوراك دهي خط توليد توسط آب خنك مي‌شود. چنانچه اين بخش خنك نشود، اتصال پليمرها به همديگر و تشكيل زنجيره و در نهايت گرفتگي اين قسمت خواهد شد. براي خنگ نگه داشتن اكسترودر يك چرخه آب خنك كننده تعبيه شده است. آب استفاده شده براي اين قسمت آب دي يونيزه شده مي‌باشد.

در داخل اكترودر عمليات ذوب پليمر انجام مي‌شود، دما در اين محيط حدود 200 درجه سانتگيراد است. بعد از اين پليمر ذوب شده از بخش غربال و تنظيم عبور كرده و توسط لوله‌هاي اتصال به داي هدايت مي‌شوند. هيچ گونه تجهيزات كششي در اين خط وجود ندارد. باز شدن داي براي توليد فيلم با ضخامت ۱ ميلي متر كنترل مي‌شود. تنظيم سوراخ داي بايد به صورتي انجام گيرد كه از متورم شدن فيلم بعد از خروج از داي جلوگيري شود.

خارج شدن قالب مذاب

بعد از اينكه پليمر از قالب مذاب خارج شد، از روي رول‌هاي مخصوص كه اغلب داراي روكشي از جنس كروم هستند، عبور داده مي‌شوند. اين رول‌ها از داخل توسط آب 4درجه سانتيگراد خنك مي‌شود. جريان كوچك هوا توسط برش هوايي توليد مي‌شوند، اين كار از دو لحاظ حائز اهميت است؛ اولا براي خنك كردن فيلم موثر بوده و در ثاني از چسبيدن فيلم به سطح رول‌ها جلوگيري مي‌كند. در اولين رول دماي فيلم به حدود 30 درجه سانتي‌گراد مي‌رسد و در مرحله بعد در رول دوم اين دما به 10درجه سانتي‌گراد كاهش مي‌يابد.

اين رول‌ها توسط آب به طور غيرمستقيم از داخل سرد مي‌شوند. يكنواختي دما در رول مسئله بسيار مهمي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد. اين امر توسط گردش آب سرد با دبي بالا و دماي پايين محقق مي‌گردد.

در نهايت اندازه گيري خالي و عمليات نهايي روي فيلم انجام مي‌شود. اين عمليات شامل خالي كردن بارهاي الكتريكي از فيلم به خاطر چاپ فيلم در مراحل بعد و جدا كردن كناره‌هاي فيلم و برگردان آن به اكسترودر و... مي‌باشد.

طرح توجيهي فيلم و نايلون پلاستيكي | تكنولوژي و فرايند توليد CPP

 

طرح توجيهي فيلم و نايلون پلاستيكي | مواد اوليه براي توليد

مواد اوليه مورد نياز براي توليد فيلم CPP را مي‌توان به صورت زير دسته بندي نمود:

 • پلي پروپلين گريد فيلم
 • افزودني ها
درصد واحد نياز براي توليد فيلم CPP ماده اوليه
99/81 تن 5500 پلي پروپيلن گرد فيلم
0/18 تن 10 مواد افزودني
100 تن 5510 مجموع

الف - پلي پروپلين 

پلي پروپيلن يكي از پلاستيك‌هاي همه منظوره و پر مصرف دنيا مي‌باشد كه براي اولين بار در دهه 1950 در مقياس آزمايشگاهي، از پليمريزاسيون مونومر پروپيلن با ساختار n(CH2CH(CH3)--) توليد شد و در سال 1954 ميلادي توليد آن به صورت صنعتي آغاز شد. چگالي كم g/cm3  (0.9 -  0.91)، شفافيت بالا، مقاومت تخريبي در برابر استرس‌هاي محيطي، مقاومت كششي بالا، صلبيت بالا، مقاومت دمايي بالا دماي ذوب شوندگي 160-170 0 سانتي‌گراد مقاومت در برابر اسيدها و بازها و حلال‌ها، استحكام مكانيكي خوب، خواص خوب قالب گيري، بي بو و غير سمي و غير قابل حل در آب، تمايل به اكسيده شدن در هواي آزاد و حساسيت و تخريب نسبت به تابش پرتوهاي ماوراي بنفش.

ب - افزودني ها

مواد افزودني مورد نياز براي توليد فيلم CPP مجموعه‌اي از عواملي است كه هر خاصيت ويژه‌اي را به محصول نهايي تغيير مي‌دهد. معمولا تركيب و درصد مواد اين مجموعه سري بوده و توسط تامين كننده تجهيزات در حد نياز تامين مي‌شود.

 

 

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرح‌ها و واحدهاي توليد كننده

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • تامين نيروي انساني نصب و راه اندازي ماشين آلات و تاسيات عمومي طرح توليد كاشي سراميكي مختلف
 • مشاوره فرمولاسيون مواد اوليه ،لعاب و انگوب
 • مشاوره اصلاح تكنواوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي توليد كاشي
 • مشاوره صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع : طرح توجيهي فيلم و نايلون پلاستيكي

 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۳ آبان ۱۳۹۹ ] [ ۰۸:۳۴:۳۶ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : ---
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر