كاردوك
مشاوره كسب و كار كاريابي كاردوك

در طرح توجيهي توليد شن و ماسه به چه مباحثي اشاره مي‎شود؟ خردايش و دانه بندي شن و ماسه به دليل ويژگي‌هاي منحصر به فرد تقريباً در تمامي كشورها جزء لاينفك مصالح مورد استقاده در اجراي پروژه‌هاي عمراني به ويژه راه سازي محسوب مي‌شود. از آنجائي كه حمل و نقل شن و ماسه از فواصل زياد پر هزينه و گاهاً غير عملي است، توليد آن نياز به تكنولوژي  پيچيده‌اي ندارد. لذا شن و ماسه مورد نياز هر كشور غالباً در داخل آن كشور توليد مي‌شود و در نتيجه ميزان توليد در هر كشور تابعي از ميزان پروژه‌هاي اجرايي مناطق مختلف در آن كشور است. در ادامه خلاصه اي از طرح توجيهي شن و ماسه آورده شده است. جهت نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه انواع طرح هاي توجيهي مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 منبع: طرح توليد شن و ماسه

طرح توجيهي توليد و راه اندزاي شن و ماسه | معرفي محصول

شن و ماسه در كاربري‌هاي مختلف به عنوان يك پركننده و مستحكم كننده غير فعال است كه به طور معمول واكنشي با ساير تركيبات مصرفي در اختلاط را نشان نمي‌دهد. به همين دليل علاوه بر مصرف شن و ماسه در جاده سازي و در اسكلت و قطعات بتني مورد مصرف در ساختمان‌ها كه اصلي‌ترين و مهم‌ترين محل مصرف شن و ماسه است، آن را در بخش‌هاي مختلف ساختمان‌ها نيز مورد استفاده قرار مي‌دهند. براي مثال در پي سازي ساختمان‌ها از بتون شن و ماسه استفاده مي‌شود.

همچنين در ساختمان‌هاي آجري براي چيدن آجر از ملات ماسه سيمان استفاده مي‌كنند و در كف سازي فضاهايي كه روي زمين ساخته مي‌شود (همكف يا زير زمين)، جهت جلوگيري از نفوذ رطوبت به سطحي از شن‌ريزي با ابعاد مختلف استفاده مي‌گردد و علاوه بر اين‌ها براي محفوظ نگاه داشتن لوله‌هاي تأسيسات عبوري از  كف ساختمان علاوه بر ضد زنگ، پشم شيشه و نايلون پيچي، روي آن‌ها را با يك لايه ماسه نرم غير آهكي مي‌پوشاند. 

براي مشاهده ساير طرح توجيهي صنايع ساختماني كليك كنيد.

طرح توجيهي توليد شن و ماسه | كدهاي آيسيك

كد آيسيك نوعي طبقه بندي استاندارد براي فعاليت‌هاي توليدي است. هدف اصلي آيسيك فراهم كردن مجموعه‌اي از رده‌هاي فعاليتي است؛ به طوري كه در آن بتوان شاخص‌هاي اقتصادي را بر اساس نوع فعاليتي كه انجام مي‌گيرد، طبقه بندي كرد. وزارت صنعت، معدن و تجارت از اين طبقه‌بندي براي دسته‌بندي فعاليت‌هاي صنعتي استفاده مي‌نمايد. بر اساس سيستم طبقه بندي آيسيك كدهاي مرتبط با شستشو و دانه‌بندي شن و ماسه كوهي به شرح ذيل ارائه شده است.

نام محصول كد   ISIC
شن و ماسه شستشو و دانه بندي شده 1410512350
شن و ماسه دانه بندي شده 1410512351
دانه بندي مصالح سنگي ساختماني (شن، ماسه، بالاست) 1410412443
شن و ماسه كوهي 1410512326
شن و ماسه رودخانه‌اي 1410512327

 

طرح توجيهي توليد و راه اندزاي شن و ماسه | ويژگي‌هاي  محصول

رسوبات آبرفتي جوان مهم‌ترين منابع تامين شن و ماسه ساختماني هستند. اين رسوبات از يك طرف به دليل رخنمون وسيع شان در سطح و از طرفي به دليل ناچيز بودن پيوند ذرات شان به يكديگر به سادگي قابل بهره‌برداري ‌مي‌باشند. حدود نيمي از سطح كشور ما را رسوبات جوان پوشانده است. منشا اين رسوبات متفاوت است و تنها گروه‌هاي به خصوصي از آن‌ها مي‌توانند منبع تامين شن و ماسه ساختماني باشند. شن و ماسه دانه بندي شده حاصل از فرآيند شستشو و خردايش و دانه بندي است، به عنوان محصول تعريف شده و مد نظر طرح در سايزهاي زير طبقه بندي مي‎شود .

ماسه ها

دانه‎هايي كه قطر آن‎ها بين 0.02 تا 2 ميلي‎متر و شامل تقسيمات زير است.

1- ذرات داراي سايز بين 1 تا 2 ميلي متر را ماسه درشت مي‌نامند.

2- ذرات داراي سايز بين 5/0 تا 1 ميلي متر را ماسه متوسط مي‌نامند.

3- ذرات داراي سايز بين 2/0 تا 5/0 ميلي متر را ماسه ريز مي‌نامند.

4- ذرات داراي سايز مابين 0.02 تا 2/0 ميلي متر را ماسه خيلي ريز مي‌نامند.

ماسه براي تهيه انواع ملات‎ها، بتون و آجرهاي ماسه-آهكي به كار مي‌رود.

شن ها

دانه‌هايي كه قطرشان بزرگتر از2 ميلي متر باشد را شن مي‌نامند و شامل انواع زير است.

1- شن‌هاي ريز كه شبيه به خرده سنگ هستند.

2- شن‌هاي گرد و داراي سطوح صاف (شن نخودي و بادامي).

3- شن‌هاي سوزني كه طول‌شان بيش از سه برابر عرض‌شان است.

4- شن‎هاي پولكي كه عرض‌شان بيش از سه برابر ضخامت‎شان است.

طرح توجيهي توليد شن و ماسه | كالاي جايگزين و مكمل محصول

كاربرد شن و ماسه در اكثريت موارد به عنوان فيلر (پركننده) بوده و در اكثريت موارد مصرف نمي‌توان جايگزين خاصي را براي آن در نظر گرفت و در مواردي چون مصرف در توليد قطعات بتني جايگزين‌هايي چون مواد پليمري در  بلوك‎هاي پلي استايرني، خاك رس در آجرهاي سفالي و... متصور شد.

طرح توجيهي توليد شن و ماسه | موارد كاربرد

بتن: بيش از 75درصد بتن را مصالح خرده سنگي تشكيل مي‌دهد. بسته به نوع و محل مصرف بتن ويژگي‎هاي دانه‎بندي شن و ماسه مناسب تغيير مي‌نمايد.

راه‎سازي: مصالح سنگي خرديش شده، داراي مشخصات و عملكرد خاص مطابق استاندارد در قشرهاي زير و لايه‌هاي فوقاني راه‎سازي به كار گرفته مي‌شوند.

آسفالت: مشخصات مصالح خردايش شده سنگي (شن و ماسه طبيعي) بسته به نوع آسفالت و محل مصرف آن تغيير مي‌كند.

بالاست: اين نوع مصالح سنگي بايد بتواند علاوه بر نگهداري ريل‌ها و توزيع بار چرخ‎ها، زه‎كشي زيرسازي راه آهن را نيز انجام دهد.

مصالح نفوذ پذير: اين توع مصالح سنگي به عنوان فيلتر و زه‌كش در سازه‌هاي مختلف از جمله سدهاي خاكي به مصرف مي‌رسد.

مصالح نفوذ ناپذير: از دانه‎بندي خاص سنگي جهت آب‎بندي ديواره مخازن و كانال‌ها، هسته‌هاي نفوذناپذير در سدهاي خاكي و و سازه‎هاي مشابه آن به كار گرفته مي‌شود.

لايه‌هاي مقاوم در برابر فرسايش: در بستر رودها، كانال‌ها، سطح خارجي سدهاي خاكي و سنگ ريزه‌اي، حوضچه آرامش سدها و موج شكن‌ها تركيبي سازنده لايه هاي مقاوم در برابر فرسايش به كار گرفته مي‌شود و سازه را در مقابل هوازدگي و فرسايش آب باران، خشك و مرطوب شدن، يخ زدن و ذوب مكرر و اثر امواج محافظت مي‌نمايد.

خاكريز: مصالح خردايش شده سنگي در بدنه سدهاي خاكي، به عنوان پر كننده پشت كار در معادن و پشت ديواره‌هاي حايل در راه سازي و همانند آن مورد استفاده قرار مي‎دهند.

مصارف صنعتي: انواع شن و ماسه سيليسي خالص در شيشه سازي، ريخته گري، تصفيه آب و غيره نيز مصرف مي‌شود.

آجرسازي: از ماسه در تهيه آجرهاي ماسه-آهكي استفاده مي‎شود.

طرح توجيهي توليد شن و ماسه | دانش فني پروژه و روش توليد

فرآيند توليد و فرآوري شن و ماسه دانه‎بندي شده كوهي در اين طرح توليد براساس استفاده از سنگ معدني انجام مي‎پذيرد كه شامل دو مرحله استخراج و انتقال آن به كارخانه و فرآوري آن در كارخانه مي‌باشد. در ابتدا سنگ حمل شده از معدن توسط فيدر در سنگ شكن فكي خرد شده و از طريق نوارهاي نقاله و الواتورها پس از انتفال و خرد شدن مجدد به سايزهاي كوچك‌تر در كوبيت، هيدرو كن و ماسه ساز با استفاده از سرندهاي چند طبقه و ماسه شور محصولات مختلف مورد نياز بخش‌هاي عمراني همانند ماسه شكسته، شن و ماسه شكسته در سايزهاي مختلف توليد و بطور جداگانه در محل‌هاي مختلف در سايت توليد دپو مي‌گردد تا پس از سفارش بر اساس توزين از كارخانه خارچ شود.   

خط-توليد-شن-و-ماسه-كوهي-۱

 

 استخراج 

براي استخراج سنگ مورد نياز شن و ماسه كوهي در معدن از روش‌هاي نواري، آتشباري حفاري، انفجار يا با استفاده از بلدوزر انجام مي‌شود.

خط-توليد-شن-و-ماسه-كوهي-۲

طرح توجيهي توليد و راه اندزاي شن و ماسه | ماشين آلات

سنگ شكن فكي كه با اندازه دهانه‌هاي مختلف براي خرد كردن سنگ‎هاي سخت بكار مي روند، داراي بدنه  فولادي است و براي تقويت ضربه پذيري بدنه از تسمه‌هاي تقويت كننده استفاده شده است. سايز سنگ خروجي از سنگ شكن‌ها حداقل 50 ميلي‌متر و ظرفيت توليد آن‌ها مابين 20 تن تا 250 تن در ساعت متغير است.

 

سرند

سرندها تفكيك مصالح به طريقي ساخته شده‌اند كه حركت ارتعاشي منظمي را در تمام سطح توري‌هاي آن ايجاد مي‌نمايد. از آن‌ها براي دانه‌بندي انواع شن و ماسه طبيعي و شكسته استفاده مي‌شود.

فيدر

فيدرهاي مورد استفاده در سه نوع شاطوني، ويبره‌اي، زنجيري ساخته مي‌شوند و به تناسب ميزان تغذيه مصالح سنگ، كوه، شن و ماسه ساخته مي‌شوند. 

ماسه شور

دستگاه ماسه شورهاي حلزوني از كارآيي ساده و مناسبي برخوردار است و از آن توسط شافت مارپيچ آن براي شستشو و جداسازي ماسه‎هاي مخلوط  از خاك و ديگر مواد زائد استفاده مي‌شود و داراي كفشك‌هايي از جنس لاستيكي و يا چدني مي‌تواند باشد . 

كوبيت

كوبيت‌ها در مدل‌هاي ظرفيتي مختلف از  120 تا 180تن در ساعت طراحي و ساخته مي‌شوند و ميزان توليد آن را مي‌توان با توجه به المان‌هاي تنظيمي دستگاه كاليبره نمود.  

هيدروكن (شن  و ماسه ساز )

هيدرو كن سنگ شكن مخروطي است و از مزاياي اصلي استفاده از اين دستگاه، پائين بودن استهلاك و كارايي بالاي آن است. دستگاه‌هاي سنگ شكن داراي تانك روغن هيدروليك و سيستم خنك كننده بوده و ظرفيت حداكثر توليد مصالح ريز دانه آن قابل توجه است.

 

 

الواتورها و نوار نقاله

نوار نقاله و الواتورهاي در ابعادهاي مختلف (طول – عرض) بر حسب نياز در خط توليد مابين دستگاه‎هاي اصلي و براي انتقال مصالح به سطحي بالاتر و يا به بخش‌هاي دپو شن و ماسه به كار مي‎رود و بر اساس برنامه‌ريزي توليد ساماندهي و مستقر مي‌گردد.

طرح توجيهي توليد شن و ماسه | بررسي بازار و رقبا

تعداد كل پروانه بهره برداري توليد شن و ماسه صنعتي در كشور 1045 واحد است كه با ظرفيت اسمي ساليانه 161ميليون تن در حال فعاليت مي‌باشند. تعداد جوازهاي تاسيس صادره 401 فقره در استان‌هاي كشور صادر شده است از آنجا كه پيش شرط راه اندازي اين طرح دسترسي به معادن شن و ماسه كوهي يا رودخانه‎اي است، لذا بايد امكانسنجي راه اندازي طرح شن و ماسه در مناطقي صورت پذيرد كه ضمن داشتن تقاضاي مازاد بر توليد منطقه‎اي امكان تامين مصالح معدني در آن موجود باشد.

طرح توجيهي توليد شن و ماسه | سرمايه گذاري مورد نياز

بر اساس طرح اجرايي انجام شده احداث واحد توليد شن و ماسه كوهي در سال جاري با ظرفيت اقتصادي حدود  150تن در ساعت 292ميليارد ريال  سرمايه نياز دارد. نرخ بازدهي داخلي سرمايه گذاري بيشتر از 25 درصد بوده و در كمتر از  چهار سال بعد از به توليد رسيدن سرمايه اوليه خود را برداشت مي‌كنيد.

سرمايه گذاري و مالي

رديف موضوع هزينه ها  (ميليون ريال )
1 سرمايه گذاري ثابت 269979
2 سرمايه گذاري در گردش 22524
3 كل سرمايه گذاري 292503
4 نرخ بازده داخلي IRR 25/3
5 دوره برگشت سرمايه 3/5

  

طرح توجيهي توليد شن و ماسه | مزاياي اجراي طرح

با توجه به مصارف متعدد شن و ماسه به عنوان كالايي ضروري در بخش‌هاي ساختماني و عمراني كشور و مزيت داشتن منابع مواد اوليه و تكنولوژي ساخت ماشين آلات در كشور به موازات تقاضاي بالا در پروژه‎هاي زير ساخت و عمراني، جذابيت قابل قبولي در اين زمينه هم جهت مصرف داخل با تكيه بر توليد محصولات استاندارد را دارا مي‌باشد. در ادامه برخي مزاياي اجراي اين طرح ارائه شده است.

 • سودآوري، بازده و دوره برگشت مناسب سرمايه­ گذاري
 • امكان دسترسي به سازندگان داخلي جهت توليد ماشين آلات با كيفيت مطلوب

طرح توجيهي توليد و راه اندزاي شن و ماسه | نتيجه مطالعات مالي و اقتصادي

تحقيقات بازار و ارايه معيارهاي محاسبه هر يك از موارد برآورد سرمايه ثابت و در گردش و توضيح پيرامون هزينه‌هاي ثابت و متغير طرح، پيش‌بيني و قيمت تمام‌شده و همچنين سود ساليانه طرح محاسبه گرديده است. مهم‌ترين شاخص‌هاي مالي و اقتصادي طرح با محاسبات مالي كه از نرم‌افزار Comfar III Expert استخراج شده وضعيت قابل قبولي را به لحاظ مالي براي توليد با كيفيت نشان مي‍‎دهد. جهت اخذ مجوزهاي توليد اين محصول و تامين زيرساخت براساس پلان‌هاي مهندسي توليد استاندارد و صادرات محور مي‎توانيد در تمامي مراحل انجام كار از زمان بررسي ايده تا پياده سازي و زمان بهره برداري از مشاوران و كارشناسان خبره و با تجربه كاردوك كمك بگيريد.

 

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرحها و واحدهاي

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • كمك به تامين نيروي انساني نصب، راه اندازي ماشين آلات و تاسيسات عمومي طرح
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد. 

 

منبع: طرح توليد شن و ماسه

 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۰ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۰۹:۲۰:۰۴ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

شركت كاردوك طي دهه گذشته در حوزه‌هاي مختلف در مشاوره سرمايه گذاري، تهيه طرح توجيهي، راه اندازي واحدهاي مختلف و مطالعات امكانسنجي فعاليت دارد. بر اساس تجربيات‎مان در اين سال‎ها شاهد بوديم كه تهيه طرح توجيهي و انجام مطالعات امكان سنجي نقش مثبتي در تعديل و منطقي نمودن انتظارات هر دو گروه متقاضي و سرمايه گذار و در نهايت ايجاد امكان سرمايه گذاري در طرحي با ويژگي‌هاي تجاري متعادل را دارد. در ادامه با معرفي زمينه هاي مختلف طرح توجيهي سعي در تسهيل فرايند سفارش طرح توجيهي را داريم.

 

جهت سفارش طرح توجيهي در حوزه هاي مد نظر خود مي‌توانيد با كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 منبع : سفارش طرح توجيهي

سفارش طرح توجيهي صنعتي

براي سفارش و تهيه طرح توجيهي در حوزه هاي مختلف صنعتي مي توانيد با تماس با مجموعه كاردوك و بعد از طي كردن چند گام ساده و دادن اطلاعات اوليه خود به كارشناس كاردوك در كمتر از چند ساعت هماهنگي ها براي تماس تلفي متقاضي با متخصص مربوطه با حوزه وي فراهم مي گردد. براي دريافت اطلاعات بيشتر در مرورد طرح هاي توجيهي صنعتي كليك كنيد.

 

سفارش طرح توجيهي كشاورزي

براي سفارش و تهيه طرح توجيهي در حوزه هاي مختلف كشاورزي مي توانيد با تماس با مجموعه كاردوك و بعد از طي كردن چند گام ساده و دادن اطلاعات اوليه خود به كارشناس كاردوك در كمتر از چند ساعت هماهنگي ها براي تماس تلفي متقاضي با متخصص مربوطه با حوزه وي فراهم مي گردد. براي دريافت اطلاعات بيشتر در مرورد طرح هاي توجيهي كشاورزي كليك كنيد.

 

سفارش طرح توجيهي صنفي

براي سفارش و تهيه طرح توجيهي در حوزه هاي مختلف صنفي مي توانيد با تماس با مجموعه كاردوك و بعد از طي كردن چند گام ساده و دادن اطلاعات اوليه خود به كارشناس كاردوك در كمتر از چند ساعت هماهنگي ها براي تماس تلفي متقاضي با متخصص مربوطه با حوزه وي فراهم مي گردد. براي دريافت اطلاعات بيشتر در مرورد طرح هاي توجيهي صنفي كليك كنيد.

 

سفارش طرح توجيهي خدماتي

براي سفارش و تهيه طرح توجيهي در حوزه هاي مختلف خدماتي مي توانيد با تماس با مجموعه كاردوك و بعد از طي كردن چند گام ساده و دادن اطلاعات اوليه خود به كارشناس كاردوك در كمتر از چند ساعت هماهنگي ها براي تماس تلفي متقاضي با متخصص مربوطه با حوزه وي فراهم مي گردد. براي دريافت اطلاعات بيشتر در مرورد طرح هاي توجيهي خدماتي كليك كنيد.

 

تماس جهت تهيه و سفارش طرح توجيهي با متخصصين كاردوك

براي دريافت راهنمايي و حل هر گونه مشكل احتمالي در سفارش طرح توجيهي مي توانيد با شماره دفتر كاردوك تماس بگيريد و يا به شماره زير از طريق تلگرام يا واتس آپ پيام دهيد.

شماره دفتر

021660418908

شماره واتس آپ و تلگرام

09351520300

 

طرح توجيهي و امكان سنجي

همانطور كه گفته شد سه بخش مهم در امكان سنجي و طرح توجيهي وجود دارد كه عبارت است :

 • مطالعات بازار (Market Study)
 • مطالعات فني (Technical Study)
 • مطالعات اقتصادي (Economic Study)

كه هر كدام را در ادامه بررسي كرده‌ايم.

 بخش اول : مطالعات بازار در طرح توجيهي (Market Study)

در اين بخش از طرح توجيهي به بررسي كامل منطقه راه اندازي پروژه پرداخته مي‌شود. هدف مطالعات بازار، شناسايي هدف پروژه، تحليل دقيق (از جمله سياست هاي مديريتي و …)، شناسايي فرصت و تهديدهاي موجود در منطقه، كاهش ريسك پروژه و … مي‌باشد. به طور كلي مي‌توان گفت كه هدف از انجام تحقيقات بازار بررسي و پيشنهاد پتاسيل‌هاي ارزش آفرين موجود در منطقه جهت اطمينان يافتن سرمايه‌گذار براي سرمايه گذاري در منطقه پروژه مي‌باشد. علاوه بر موارد ذكر شده خروجي تحقيقات بازار به منظور اطلاعات اوليه براي انجام مطالعات فني به كار گرفته مي‌شود. به طور كلي مي‌توان گفت كه در اين بخش از امكان سنجي موارد زير مورد بررسي قرار مي‌گيرد:

1-1- شناخت محيط و منقطه پروژه

 • شناخت موقعيت جغرافيايي و مكاني پروژه
 • بررسي شاخص هاي جمعيت شناختي منقطه پروژه
 • بررسي پتانسيل ها، زيرساخت و امكانات رفاهي و تفريحي در منطقه
 • بررسي دسترسي‌هاي پروژه از طريق شريان‌هاي اصلي و وسايل حمل و نقل عمومي

2-1- مطالعه كاربري و پروژه هاي تاثيرگذار منطقه

 • بررسي مشخصات، ويژگي‌ها، امكانات و … پروژه‌هاي رقيب در منطقه پروژه (توجه داشته باشيد كه شامل پروژه‌هاي در حال ساخت نيز مي‌شود)
 • تحقيقات بازار و بررسي سياست‌هاي قيمت گذاري
 • بررسي قيمت پروژه‌هاي مشابه در منطقه
 • بررسي موقعيت مكاني پروژه نسبت به منقطه پروژه‌هاي موفق و شاخص 
 • تدوين نقشه قيمت منطقه ( price map )

3-1- بررسي معاملات مسكن

 • بررسي شرايط كلي حاكم بر بازار مسكن و عوامل تاثير گذار بر آن در منطقه
 • حجم معاملات مسكن در منقطه
 • قيمت معاملات مسكن در منقطه
 • شاخص‌هاي آماري مسكن
 • بررسي اجاره بهاي مسكن در منقطه

4-1- جمع بندي مطالعات بازار و ارائه پيشنهاد ها

 • تجزيه و تحليل نقات قوت و ضعف و فرصت‌ها و تهديدهاي موجود (swot) پروژه
 • برآورد بازار هدف پروژه 
 • برآورد عرضه و تقاضاي پروژه

بخش دوم : مطالعات فني در طرح توجيهي (Technical Study)

مطالعات فني به بررسي توجيه‌پذير بودن پروژه از لحاظ فني مي‌پردازد و شامل مطالعات ويژگي‌ها و مشخصات في پروژه بر اساس نتايج توسعه داده شده مطالعات بازار مي‌باشد. هدف از مطاله فني پروژه بررسي توجيه‌پذيري و امكان اجراي آن از ديد فني است. اين بخش از طرح توجيهي شامل موارد زير مي‌باشد:

1-2- بررسي پروژه 

• موقعيت مكاني پروژه
• جدول سطوح پروژه
• پلان طبقات پروژه
• تصاويري از منطقه

2-2- تدوين برنامه فروش پروژه 

• برآورد استراتژي فروش در پروژه
• برآورد قيمت فروش پروژه به تفكيك طبقات
• تعيين نظام پرداخت پروژه

3-2- برآورد هزينه هاي پروژه 

• هزينه زمين پروژه
• هزينه مجوزهاي شهرداري، نظارت، مشاوره و …
• هزينه ساخت پروژه
• هزينه مالي پروژه
• هزينه تجهيز دفتر فروش

بخش سوم : مطالعات اقتصادي در طرح توجيهي (Economic Study)

در هر پروژه‌اي بايد بر اساس ميزان هزينه هاي ثابت و متغير (هزينه‌هاي ساخت، مواد، عوارض و …) سودآوري پروژه را ارزيابي كرد. مطالعات و امكان سنجي اقتصادي اين امكان را مي دهد تا ميزان سودآوري پروژه و تجزيه و تحليل ريسك‌هاي موجود تصميم مناسب گرفت. در اين بخش از طرح توجيهي موارد زير مطرح مي‌گردد: 

3-1- برآورد اوليه از اقتصاد كلان پروژه بدون درنظرگرفتن ارزش زماني پول

در اين بخش اطلاعات اوليه پروژه كه براي شروع ضروري هستند، بايد به دست آيد.
•تخمين متراژ خالص مورد نياز اوليه
• محاسبه متراژ ناخالص اوليه پروژه
• تخمين مدت زمان ساخت
• محاسبه هزينه‌هاي اجراي پروژه
• مخاسبه هزينه‌هاي احتماي براي تامين سرمايه
• قيمت زمين
• برآورد درآمد فروش متراژ خالص كاربري‌هاي مختلف پروژه مطابق برنامه فروش
• محاسبه كل درآمد حاصل از فروش
• تخمين هزينه هاي مربوط به ارزيابي، تبليغ و فروش
• محاسبه كل هزينه هاي پروژه
• محاسبه سود خالص
• محاسبه نرخ بازگشت سرمايه پروژه (ROR)

3-2- جريان نقدي خروجي پروژه (Cash Out Flow)

• اگر اقساط وجود داشت نياز به محاسبه جريان نقد ملك وجود دارد
• در صورت نياز محاسبه جريان نقدي كه بابت تامين سرمايه پرداخت مي‌شود
• در صورت دارا بودن اقساط نياز به محسابه جريان نقدي هزينه عوارض ساخت است
• جريان نقد در هزينه هاي ساخت متناسب با تورم موجود محاسبه مي‌شود
• در نظر گرفتن تمامي جريان نقدي كه در پروژه خارج مي‌شود

3-3- جريان نقدي ورودي پروژه (Cash In Flow)

 • ارائه ميزان عرضه و فروش با توجه به قيمت روز
 • محاسبه درآمد طبق كاربري‌هاي مختلفي كه مطابق برنامه فروش است
 • مشخص كردن روند دريافت اقساط، درصد و نقدينگي حاصل از فروش
 •  مشخص كردن كل درآمد حاصل از پروژه

3-4- جريان نقدي خالص پروژه (Net Cash Flow)

جريان نقدي خالص پروژه به همراه جريان نقدي خالص تجمعي، جريان نقدي خالص ارزش فعلي پروژه و جريان نقدي ارزش فعلي خالص تجمعي پروژه

3-5- محاسبه شاخص هاي اقتصادي پروژه

در اين بخش با استفاده از روش هاي خاص اقتصاد مهندسي سودآوري پروژه با در نظر داشتن برخي شاخص‌هايي كه در ادامه نام برده‌ايم، انجام مي‌شود.
• ارزش فعلي خالص درآمدهاي پروژه
• ارزش فعلي خالص هزينه‌هاي پروژه
• ارزش فعلي خالص (NPV) پروژه
• نرخ بازده داخلي (IRR) سالانه پروژه
• شاخص سودآوري پروژه PI (نسبت منافع به مخارج B/C)
• نرخ بازده داخلي تعديل شده (MIRR) سالانه پروژه
• مقدار سرمايه اوليه‌اي كه تا پايان كار بدون توقف لازم است
• محاسبه نقطه سربه‌سر پروژه (Break-Even Analysis)
1- دوره بازگشت سرمايه عادي (NPP)
2- دوره بازگشت سرمايه پويا (DPP)

3-6- تجزيه وتحليل ريسك هاي اقتصادي پروژه (Economic Risk Analysis)

محاسبه ريسك‌هاي اقتصادي يكي از مهم ترين پارامترها در برآورد سودآوري پروژه است. با در نظر داشتن ريسك‌هاي منفي كه آناليز حساسيت گفته مي‌شود، مي‌توان از امينت اجرايي پروژه اطمينان حاصل نمود. براي اين منظور سه شاخص بايد در نظر گرفته شود.

• اندازي گيري ريسك كاهش قيمت پيش بيني شده
• محاسبه ريسك افزايش قيمت‌هايي كه براي هزينه ها برآورد شده
• آناليز حساسيت ريسك تغيير تورم و تاثير آن بر هزينه ها

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرح‌ها و واحدهاي

 • تهيه و مشاوره طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • راه اندازي و اجراي پروژه هاي صنعتي و خدماتي
 • كمك به تامين نيروي انساني نصب، راه اندازي ماشين آلات و تاسيسات عمومي طرح
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

 

براي دريافت مشاوره از متخصصان مركز مشاوره كسب و كار و كاريابي كاردوك جهت نوشتن طرح توجيهي مي توانيد با شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع : سفارش طرح توجيهي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: سفارش طرح توجيهي،
موضوع:
[ ۱۹ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۵۳:۲۵ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

براي انجام مطالعات و نگارش طرح توجيهي صنايع برق و الكترونيك لازم است كه مطالعات در سه بخش؛ بازار، فني و اقتصادي در طرح توجيهي به صورت كامل مورد بررسي قرار بگيرد. به همين دليل در اين مقاله به بررسي نحوه امكان سنجي پروژه هاي صنايع برق و الكترونيك مي پردازيم و تعدادي از طرح هاي انجام شده توسط تيم كاردوك در اين حوزه را در ادامه معرفي خواهيم كرد.

 

براي دريافت مشاوره از متخصصان مركز مشاوره كسب و كار و كاريابي كاردوك جهت نوشتن طرح توجيهي مي توانيد با شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

 منبع: طرح توجيهي صنايع برق و الكترونيك

طرح هاي توجيهي صنايع برق و الكترونيك

در اين قسمت از مقاله طرح هاي توجيهي صنايع برق و الكترونيك كه توسط مجموعه كاردوك تدوين شده‌اند را منتشر نموده‌ايم. مجموعه كاردوك در حوزه نگارش طرح هاي توجيهي صنايع برق و الكترونيك نيز سوابق كاري زيادي داشته است. از جمله اين طرح ها مي توان به موارد زير اشاره داشت : 

طرح توجيهي توليد لوازم الكترونيكي
طرح توجيهي توليد تلويزيون | طرح توليد انواع تلويزيون LED، سه بعدي، OLED
طرح توجيهي توليد انواع لامپ و چراغ ال اي دي (LED)

جهت نگارش هر يك از طرح‌هاي بروز با ما تماس بگيريد تا در سريع‌ترين زمان ممكن طرح توجيهي به روز مطابق با استانداردهاي مالي و بانكي كشور با خروجي كامفار مطابق با استاندارد سازمان UNIDO را تقديم‌تان نماييم كه علاوه بر اخذ تسهيلات بانكي براي دريافت مجوزهاي لازم و ارائه به سرمايه گذار يا توجيه ارگان‌هاي داخلي و خارجي بتوانيد از آن بهره ببريد. براي نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

طرح توجيهي صنايع برق والكترونيك

همانطور كه گفته شد سه بخش مهم در امكان سنجي و طرح توجيهي در حوزه صنايع برق و الكترونيك وجود دارد كه عبارت است از:

 • مطالعات بازار (Market Study)
 • مطالعات فني (Technical Study)
 • مطالعات اقتصادي (Economic Study)

كه در ادامه هر بخش به طور مجزا شرح داده شده است.

بخش اول : مطالعات بازار در طرح توجيهي صنايع برق و الكترونيك (Market Study)

در اين بخش از طرح توجيهي به بررسي كامل منطقه راه اندازي پروژه پرداخته مي‌شود. هدف مطالعات بازار، شناسايي هدف پروژه، تحليل دقيق رقبا ( از جمله سياست‌هاي مديريتي و ... )، شناسايي فرصت و تهديدهاي موجود در منطقه، كاهش ريسك پروژه و ... مي‌باشد. به طور كلي مي‌توان گفت كه هدف از انجام تحقيقات بازار بررسي و پيشنهاد پتاسيل‌هاي ارزش آفرين موجود در منطقه جهت اطمينان يافتن سرمايه گذار براي سرمايه گذاري در منطقه پروژه مي‌باشد. علاوه بر موارد ذكر شده خروجي تحقيقات بازار به منظور اطلاعات اوليه براي انجام مطالعات فني به كار گرفته مي‌شود كه در اين بخش از امكان سنجي صنايع برق و الكترونيك موارد زير مورد بررسي قرار مي‌گيرد:

1-1- شناخت محيط و منقطه پروژه

 • شناخت موقعيت جغرافيايي و مكاني پروژه
 • بررسي شاخص‌هاي جمعيت شناختي منقطه پروژه
 • بررسي پتانسيل‌ها، زيرساخت و امكانات رفاهي و تفريحي در منطقه
 • بررسي دسترسي‌هاي پروژه از طريق شريان‌هاي اصلي و وسايل حمل و نقل عمومي

2-1- مطالعه كاربري و پروژه هاي تاثيرگذار منطقه

 • بررسي مشخصات، ويژگي‌ها، امكانات و ... پروژه‌هاي رقيب در منطقه پروژه (توجه داشته باشيد كه شامل پروژه‌هاي در حال ساخت نيز مي‌شود)
 • تحقيقات بازار و بررسي سياست‌هاي قيمت گذاري
 • بررسي قيمت پروژه‌هاي مشابه در منطقه
 • بررسي موقعيت مكاني پروژه نسبت به منقطه پروژه هاي موفق و شاخص 
 • تدوين نقشه قيمت منطقه ( price map )

 

3-1- بررسي معاملات مسكن

 • بررسي شرايط كلي حاكم بر بازار مسكن و عوامل تاثير گذار بر آن در منطقه
 • حجم معاملات مسكن در منقطه
 • قيمت معاملات مسكن در منقطه
 • شاخص هاي آماري مسكن
 • بررسي اجاره بهاي مسكن در منقطه

1-4- جمع بندي مطالعات بازار و ارائه پيشنهاد ها

 • تجزيه و تحليل نقات قوت و ضعف و فرصت ها و تهديدهاي موجود (swot) پروژه
 • برآورد بازار هدف پروژه 
 • برآورد عرضه و تقاضاي پروژه

 

بخش دوم : مطالعات فني در طرح‌توجيهي صنايع برق و الكترونيك (Technical Study)

مطالعات فني به بررسي توجيه‌پذير بودن پروژه از لحاظ فني مي‌پردازد و شامل مطالعات ويژگي‌ها و مشخصات فني پروژه بر اساس نتايج توسعه داده شده مطالعات بازار مي‌باشد. هدف از مطاله فني پروژه بررسي توجيه‌پذيري و امكان اجراي آن از ديد فني است. اين بخش از طرح توجيهي شامل موارد زير مي‌باشد:

1-2- بررسي پروژه صنايع برق و الكترونيك

• موقعيت مكاني پروژه
• جدول سطوح پروژه
• پلان طبقات پروژه
• تصاويري از منطقه

2-2- تدوين برنامه فروش پروژه صنايع برق و الكترونيك

• برآورد استراتژي فروش در پروژه
• برآورد قيمت فروش پروژه به تفكيك طبقات
• تعيين نظام پرداخت پروژه

3-2- برآورد هزينه هاي پروژه صنايع برق و الكترونيك

• هزينه زمين پروژه
• هزينه مجوزهاي شهرداري، نظارت، مشاوره و ...
• هزينه ساخت پروژه
• هزينه مالي پروژه
• هزينه تجهيز دفتر فروش

 

بخش سوم : مطالعات اقتصادي در طرح توجيهي صنايع برق و الكترونيك (Economic Study)

در هر پروژه‌اي بايد بر اساس ميزان هزينه هاي ثابت و متغير (هزينه‌هاي ساخت، مواد، عوارض و ...) سودآوري پروژه را ارزيابي كرد. مطالعات و امكان سنجي اقتصادي اين امكان را مي دهد تا ميزان سودآوري پروژه و تجزيه و تحليل ريسك‌هاي موجود تصميم مناسب گرفت. در اين بخش از طرح توجيهي ساختمان موارد زير مطرح مي‌گردد: 

3-1- برآورد اوليه از اقتصاد كلان پروژه بدون درنظرگرفتن ارزش زماني پول

در اين بخش اطلاعات اوليه پروژه كه براي شروع ضروري هستند، بايد به دست آيد.
•تخمين متراژ خالص مورد نياز اوليه
• محاسبه متراژ ناخالص اوليه پروژه
• تخمين مدت زمان ساخت
• محاسبه هزينه‌هاي اجراي پروژه
• مخاسبه هزينه‌هاي احتماي براي تامين سرمايه
• قيمت زمين
• برآورد درآمد فروش متراژ خالص كاربري‌هاي مختلف پروژه مطابق برنامه فروش
• محاسبه كل درآمد حاصل از فروش
• تخمين هزينه هاي مربوط به ارزيابي، تبليغ و فروش
• محاسبه كل هزينه هاي پروژه
• محاسبه سود خالص
• محاسبه نرخ بازگشت سرمايه پروژه (ROR)

3-2- جريان نقدي خروجي پروژه (Cash Out Flow)

• اگر اقساط وجود داشت نياز به محاسبه جريان نقد ملك وجود دارد
• در صورت نياز محاسبه جريان نقدي كه بابت تامين سرمايه پرداخت مي‌شود
• در صورت دارا بودن اقساط نياز به محسابه جريان نقدي هزينه عوارض ساخت است
• جريان نقد در هزينه هاي ساخت متناسب با تورم موجود محاسبه مي‌شود
• در نظر گرفتن تمامي جريان نقدي كه در پروژه خارج مي‌شود

3-3- جريان نقدي ورودي پروژه (Cash In Flow)

 • ارائه ميزان عرضه و فروش با توجه به قيمت روز
 • محاسبه درآمد طبق كاربري‌هاي مختلفي كه مطابق برنامه فروش است
 • مشخص كردن روند دريافت اقساط، درصد و نقدينگي حاصل از فروش
 •  مشخص كردن كل درآمد حاصل از پروژه

3-4- جريان نقدي خالص پروژه (Net Cash Flow)

جريان نقدي خالص پروژه به همراه جريان نقدي خالص تجمعي، جريان نقدي خالص ارزش فعلي پروژه و جريان نقدي ارزش فعلي خالص تجمعي پروژه

3-5- محاسبه شاخص هاي اقتصادي پروژه

در اين بخش با استفاده از روش هاي خاص اقتصاد مهندسي سودآوري پروژه با در نظر داشتن برخي شاخص‌هايي كه در ادامه نام برده‌ايم، انجام مي‌شود.
• ارزش فعلي خالص درآمدهاي پروژه
• ارزش فعلي خالص هزينه‌هاي پروژه
• ارزش فعلي خالص (NPV) پروژه
• نرخ بازده داخلي (IRR) سالانه پروژه
• شاخص سودآوري پروژه PI (نسبت منافع به مخارج B/C)
• نرخ بازده داخلي تعديل شده (MIRR) سالانه پروژه
• مقدار سرمايه اوليه‌اي كه تا پايان كار بدون توقف لازم است
• محاسبه نقطه سربه‌سر پروژه (Break-Even Analysis)
1- دوره بازگشت سرمايه عادي (NPP)
2- دوره بازگشت سرمايه پويا (DPP)

3-6- تجزيه وتحليل ريسك هاي اقتصادي پروژه (Economic Risk Analysis)

محاسبه ريسك‌هاي اقتصادي يكي از مهم ترين پارامترها در برآورد سودآوري پروژه است. با در نظر داشتن ريسك‌هاي منفي كه آناليز حساسيت گفته مي‌شود، مي‌توان از امينت اجرايي پروژه اطمينان حاصل نمود. براي اين منظور سه شاخص بايد در نظر گرفته شود.

• اندازي گيري ريسك كاهش قيمت پيش بيني شده
• محاسبه ريسك افزايش قيمت‌هايي كه براي هزينه ها برآورد شده
• آناليز حساسيت ريسك تغيير تورم و تاثير آن بر هزينه ها

 

طرح هاي توجيهي صنايع برق و الكترونيك

در اين قسمت از مقاله طرح هاي توجيهي صنايع برق و الكترونيك كه توسط مجموعه كاردوك تدوين شده‌اند را منتشر نموده‌ايم. مجموعه كاردوك در حوزه نگارش طرح هاي توجيهي صنايع برق و الكترونيك نيز سوابق كاري زيادي داشته است.

جهت نگارش هر يك از طرح‌هاي بروز با ما تماس بگيريد تا در سريع‌ترين زمان ممكن طرح توجيهي به روز مطابق با استانداردهاي مالي و بانكي كشور با خروجي كامفار مطابق با استاندارد سازمان UNIDO را تقديم‌تان نماييم كه علاوه بر اخذ تسهيلات بانكي براي دريافت مجوزهاي لازم و ارائه به سرمايه گذار يا توجيه ارگان‌هاي داخلي و خارجي بتوانيد از آن بهره ببريد. براي نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

 

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرح‌ها و واحدهاي

 • تهيه و مشاوره طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • راه اندازي و اجراي پروژه هاي صنعتي و خدماتي
 • كمك به تامين نيروي انساني نصب، راه اندازي ماشين آلات و تاسيسات عمومي طرح
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 منبع: طرح توجيهي صنايع برق و الكترونيك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۸ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۰۲:۴۹:۳۰ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

براي انجام مطالعات و نگارش طرح توجيهي صنايع خودروسازي و قطعه خودرو لازم است كه مطالعات در سه بخش؛ بازار، فني و اقتصادي در طرح توجيهي به صورت كامل مورد بررسي قرار بگيرد. به همين دليل در اين مقاله به بررسي نحوه امكان سنجي پروژه هاي صنايع خودروسازي مي پردازيم و تعدادي از طرح هاي انجام شده توسط تيم كاردوك در اين حوزه را در ادامه معرفي خواهيم كرد.

 

براي دريافت مشاوره از متخصصان مركز مشاوره كسب و كار و كاريابي كاردوك جهت نوشتن طرح توجيهي مي توانيد با شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

  منبع: طرح توجيهي صنايع خودرو سازي و قطعات خودرو

 

 

طرح توجيهي صنايع خودروسازي و قطعه خودرو

همانطور كه گفته شد سه بخش مهم در امكان سنجي و طرح توجيهي در حوزه صنايع خودرو سازي وجود دارد كه عبارت است از:

 • مطالعات بازار (Market Study)
 • مطالعات فني (Technical Study)
 • مطالعات اقتصادي (Economic Study)

كه در ادامه هر بخش به طور مجزا شرح داده شده است. در جدول زير برخي از طرح هايي كه توسط كاردوك نگارش شده را نيز آورده‌ايم.

طرح هاي توجيهي صنايع خودرو سازي و قطعات خودرو
طرح توليد شمع خودرو | مراحل، مواد اوليه و سرمايه مورد نياز براي توليد شمع خودرو
طرح توجيهي توليد سيبك خودرو
طرح توجيهي توليد اگزوز خودرو | خلاصه طرح توجيهي توليد انواع اگزوز خودرو
طرح توليد لنت ترمز | براي توليد لنت ترمز چه دستگاه‌ها و اطلاعاتي نياز است؟

 

بخش اول : مطالعات بازار در طرح توجيهي صنايع خودروسازي و قطعه خودرو (Market Study)

در اين بخش از طرح توجيهي به بررسي كامل منطقه راه اندازي پروژه پرداخته مي‌شود. هدف مطالعات بازار، شناسايي هدف پروژه، تحليل دقيق رقبا ( از جمله سياست‌هاي مديريتي و ... )، شناسايي فرصت و تهديدهاي موجود در منطقه، كاهش ريسك پروژه و ... مي‌باشد. به طور كلي مي‌توان گفت كه هدف از انجام تحقيقات بازار بررسي و پيشنهاد پتاسيل‌هاي ارزش آفرين موجود در منطقه جهت اطمينان يافتن سرمايه گذار براي سرمايه گذاري در منطقه پروژه مي‌باشد. علاوه بر موارد ذكر شده خروجي تحقيقات بازار به منظور اطلاعات اوليه براي انجام مطالعات فني به كار گرفته مي‌شود كه در اين بخش از امكان سنجي صنايع خودروسازي موارد زير مورد بررسي قرار مي‌گيرد:

1-1- شناخت محيط و منقطه پروژه

 • شناخت موقعيت جغرافيايي و مكاني پروژه
 • بررسي شاخص‌هاي جمعيت شناختي منقطه پروژه
 • بررسي پتانسيل‌ها، زيرساخت و امكانات رفاهي و تفريحي در منطقه
 • بررسي دسترسي‌هاي پروژه از طريق شريان‌هاي اصلي و وسايل حمل و نقل عمومي

2-1- مطالعه كاربري و پروژه هاي تاثيرگذار منطقه

 • بررسي مشخصات، ويژگي‌ها، امكانات و ... پروژه‌هاي رقيب در منطقه پروژه (توجه داشته باشيد كه شامل پروژه‌هاي در حال ساخت نيز مي‌شود)
 • تحقيقات بازار و بررسي سياست‌هاي قيمت گذاري
 • بررسي قيمت پروژه‌هاي مشابه در منطقه
 • بررسي موقعيت مكاني پروژه نسبت به منقطه پروژه هاي موفق و شاخص 
 • تدوين نقشه قيمت منطقه ( price map )

 

3-1- بررسي معاملات مسكن

 • بررسي شرايط كلي حاكم بر بازار مسكن و عوامل تاثير گذار بر آن در منطقه
 • حجم معاملات مسكن در منقطه
 • قيمت معاملات مسكن در منقطه
 • شاخص هاي آماري مسكن
 • بررسي اجاره بهاي مسكن در منقطه

1-4- جمع بندي مطالعات بازار و ارائه پيشنهاد ها

 • تجزيه و تحليل نقات قوت و ضعف و فرصت ها و تهديدهاي موجود (swot) پروژه
 • برآورد بازار هدف پروژه 
 • برآورد عرضه و تقاضاي پروژه

 

بخش دوم : مطالعات فني در طرح توجيهي صنايع خودروسازي و قطعه خودرو (Technical Study)

مطالعات فني به بررسي توجيه‌پذير بودن پروژه از لحاظ فني مي‌پردازد و شامل مطالعات ويژگي‌ها و مشخصات فني پروژه بر اساس نتايج توسعه داده شده مطالعات بازار مي‌باشد. هدف از مطاله فني پروژه بررسي توجيه‌پذيري و امكان اجراي آن از ديد فني است. اين بخش از طرح توجيهي شامل موارد زير مي‌باشد:

1-2- بررسي پروژه صنايع خودرو سازي

• موقعيت مكاني پروژه
• جدول سطوح پروژه
• پلان طبقات پروژه
• تصاويري از منطقه

2-2- تدوين برنامه فروش پروژه صنايع خودروسازي

• برآورد استراتژي فروش در پروژه
• برآورد قيمت فروش پروژه به تفكيك طبقات
• تعيين نظام پرداخت پروژه

3-2- برآورد هزينه هاي پروژه صنايع خودروسازي

• هزينه زمين پروژه
• هزينه مجوزهاي شهرداري، نظارت، مشاوره و ...
• هزينه ساخت پروژه
• هزينه مالي پروژه
• هزينه تجهيز دفتر فروش

 

بخش سوم : مطالعات اقتصادي در طرح توجيهي صنايع خودروسازي و قطعه خودرو (Economic Study)

در هر پروژه‌اي بايد بر اساس ميزان هزينه هاي ثابت و متغير (هزينه‌هاي ساخت، مواد، عوارض و ...) سودآوري پروژه را ارزيابي كرد. مطالعات و امكان سنجي اقتصادي اين امكان را مي دهد تا ميزان سودآوري پروژه و تجزيه و تحليل ريسك‌هاي موجود تصميم مناسب گرفت. در اين بخش از طرح توجيهي ساختمان موارد زير مطرح مي‌گردد: 

3-1- برآورد اوليه از اقتصاد كلان پروژه بدون درنظرگرفتن ارزش زماني پول

در اين بخش اطلاعات اوليه پروژه كه براي شروع ضروري هستند، بايد به دست آيد.
•تخمين متراژ خالص مورد نياز اوليه
• محاسبه متراژ ناخالص اوليه پروژه
• تخمين مدت زمان ساخت
• محاسبه هزينه‌هاي اجراي پروژه
• مخاسبه هزينه‌هاي احتماي براي تامين سرمايه
• قيمت زمين
• برآورد درآمد فروش متراژ خالص كاربري‌هاي مختلف پروژه مطابق برنامه فروش
• محاسبه كل درآمد حاصل از فروش
• تخمين هزينه هاي مربوط به ارزيابي، تبليغ و فروش
• محاسبه كل هزينه هاي پروژه
• محاسبه سود خالص
• محاسبه نرخ بازگشت سرمايه پروژه (ROR)

3-2- جريان نقدي خروجي پروژه (Cash Out Flow)

• اگر اقساط وجود داشت نياز به محاسبه جريان نقد ملك وجود دارد
• در صورت نياز محاسبه جريان نقدي كه بابت تامين سرمايه پرداخت مي‌شود
• در صورت دارا بودن اقساط نياز به محسابه جريان نقدي هزينه عوارض ساخت است
• جريان نقد در هزينه هاي ساخت متناسب با تورم موجود محاسبه مي‌شود
• در نظر گرفتن تمامي جريان نقدي كه در پروژه خارج مي‌شود

3-3- جريان نقدي ورودي پروژه (Cash In Flow)

 • ارائه ميزان عرضه و فروش با توجه به قيمت روز
 • محاسبه درآمد طبق كاربري‌هاي مختلفي كه مطابق برنامه فروش است
 • مشخص كردن روند دريافت اقساط، درصد و نقدينگي حاصل از فروش
 •  مشخص كردن كل درآمد حاصل از پروژه

3-4- جريان نقدي خالص پروژه (Net Cash Flow)

جريان نقدي خالص پروژه به همراه جريان نقدي خالص تجمعي، جريان نقدي خالص ارزش فعلي پروژه و جريان نقدي ارزش فعلي خالص تجمعي پروژه

3-5- محاسبه شاخص هاي اقتصادي پروژه

در اين بخش با استفاده از روش هاي خاص اقتصاد مهندسي سودآوري پروژه با در نظر داشتن برخي شاخص‌هايي كه در ادامه نام برده‌ايم، انجام مي‌شود.
• ارزش فعلي خالص درآمدهاي پروژه
• ارزش فعلي خالص هزينه‌هاي پروژه
• ارزش فعلي خالص (NPV) پروژه
• نرخ بازده داخلي (IRR) سالانه پروژه
• شاخص سودآوري پروژه PI (نسبت منافع به مخارج B/C)
• نرخ بازده داخلي تعديل شده (MIRR) سالانه پروژه
• مقدار سرمايه اوليه‌اي كه تا پايان كار بدون توقف لازم است
• محاسبه نقطه سربه‌سر پروژه (Break-Even Analysis)
1- دوره بازگشت سرمايه عادي (NPP)
2- دوره بازگشت سرمايه پويا (DPP)

3-6- تجزيه وتحليل ريسك هاي اقتصادي پروژه (Economic Risk Analysis)

محاسبه ريسك‌هاي اقتصادي يكي از مهم ترين پارامترها در برآورد سودآوري پروژه است. با در نظر داشتن ريسك‌هاي منفي كه آناليز حساسيت گفته مي‌شود، مي‌توان از امينت اجرايي پروژه اطمينان حاصل نمود. براي اين منظور سه شاخص بايد در نظر گرفته شود.

• اندازي گيري ريسك كاهش قيمت پيش بيني شده
• محاسبه ريسك افزايش قيمت‌هايي كه براي هزينه ها برآورد شده
• آناليز حساسيت ريسك تغيير تورم و تاثير آن بر هزينه ها

طرح توجيهي صنايع خودروسازي‌و قطعه خودرو

در اين قسمت از مقاله طرح هاي توجيهي صنايع خودروسازي كه توسط مجموعه كاردوك تدوين شده‌اند را منتشر نموده‌ايم. مجموعه كاردوك در حوزه نگارش طرح هاي توجيهي صنايع خودرو سازي نيز سوابق كاري زيادي داشته است.

جهت نگارش هر يك از طرح‌هاي بروز با ما تماس بگيريد تا در سريع‌ترين زمان ممكن طرح توجيهي به روز مطابق با استانداردهاي مالي و بانكي كشور با خروجي كامفار مطابق با استاندارد سازمان UNIDO را تقديم‌تان نماييم كه علاوه بر اخذ تسهيلات بانكي براي دريافت مجوزهاي لازم و ارائه به سرمايه گذار يا توجيه ارگان‌هاي داخلي و خارجي بتوانيد از آن بهره ببريد. براي نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

 

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرح‌ها و واحدهاي

 • تهيه و مشاوره طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • راه اندازي و اجراي پروژه هاي صنعتي و خدماتي
 • كمك به تامين نيروي انساني نصب، راه اندازي ماشين آلات و تاسيسات عمومي طرح
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

 

براي دريافت كاردوك در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

 منبع: طرح توجيهي صنايع خودرو سازي و قطعات خودرو


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۸ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۰۲:۴۴:۳۴ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

براي انجام مطالعات و نگارش طرح توجيهي صنايع خودروسازي و قطعه خودرو لازم است كه مطالعات در سه بخش؛ بازار، فني و اقتصادي در طرح توجيهي به صورت كامل مورد بررسي قرار بگيرد. به همين دليل در اين مقاله به بررسي نحوه امكان سنجي پروژه هاي صنايع خودروسازي مي پردازيم و تعدادي از طرح هاي انجام شده توسط تيم كاردوك در اين حوزه را در ادامه معرفي خواهيم كرد.

 

براي دريافت مشاوره از متخصصان مركز مشاوره كسب و كار و كاريابي كاردوك جهت نوشتن طرح توجيهي مي توانيد با شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

  منبع: طرح توجيهي صنايع خودروسازي و قطعات خودرو

طرح توجيهي صنايع خودروسازي و قطعه خودرو

همانطور كه گفته شد سه بخش مهم در امكان سنجي و طرح توجيهي در حوزه صنايع خودرو سازي وجود دارد كه عبارت است از:

 • مطالعات بازار (Market Study)
 • مطالعات فني (Technical Study)
 • مطالعات اقتصادي (Economic Study)

كه در ادامه هر بخش به طور مجزا شرح داده شده است. در جدول زير برخي از طرح هايي كه توسط كاردوك نگارش شده را نيز آورده‌ايم.

طرح هاي توجيهي صنايع خودرو سازي و قطعات خودرو
طرح توليد شمع خودرو | مراحل، مواد اوليه و سرمايه مورد نياز براي توليد شمع خودرو
طرح توجيهي توليد سيبك خودرو
طرح توجيهي توليد اگزوز خودرو | خلاصه طرح توجيهي توليد انواع اگزوز خودرو
طرح توليد لنت ترمز | براي توليد لنت ترمز چه دستگاه‌ها و اطلاعاتي نياز است؟

 

بخش اول : مطالعات بازار در طرح توجيهي صنايع خودروسازي و قطعه خودرو (Market Study)

در اين بخش از طرح توجيهي به بررسي كامل منطقه راه اندازي پروژه پرداخته مي‌شود. هدف مطالعات بازار، شناسايي هدف پروژه، تحليل دقيق رقبا ( از جمله سياست‌هاي مديريتي و ... )، شناسايي فرصت و تهديدهاي موجود در منطقه، كاهش ريسك پروژه و ... مي‌باشد. به طور كلي مي‌توان گفت كه هدف از انجام تحقيقات بازار بررسي و پيشنهاد پتاسيل‌هاي ارزش آفرين موجود در منطقه جهت اطمينان يافتن سرمايه گذار براي سرمايه گذاري در منطقه پروژه مي‌باشد. علاوه بر موارد ذكر شده خروجي تحقيقات بازار به منظور اطلاعات اوليه براي انجام مطالعات فني به كار گرفته مي‌شود كه در اين بخش از امكان سنجي صنايع خودروسازي موارد زير مورد بررسي قرار مي‌گيرد:

1-1- شناخت محيط و منقطه پروژه

 • شناخت موقعيت جغرافيايي و مكاني پروژه
 • بررسي شاخص‌هاي جمعيت شناختي منقطه پروژه
 • بررسي پتانسيل‌ها، زيرساخت و امكانات رفاهي و تفريحي در منطقه
 • بررسي دسترسي‌هاي پروژه از طريق شريان‌هاي اصلي و وسايل حمل و نقل عمومي

2-1- مطالعه كاربري و پروژه هاي تاثيرگذار منطقه

 • بررسي مشخصات، ويژگي‌ها، امكانات و ... پروژه‌هاي رقيب در منطقه پروژه (توجه داشته باشيد كه شامل پروژه‌هاي در حال ساخت نيز مي‌شود)
 • تحقيقات بازار و بررسي سياست‌هاي قيمت گذاري
 • بررسي قيمت پروژه‌هاي مشابه در منطقه
 • بررسي موقعيت مكاني پروژه نسبت به منقطه پروژه هاي موفق و شاخص 
 • تدوين نقشه قيمت منطقه ( price map )

 

3-1- بررسي معاملات مسكن

 • بررسي شرايط كلي حاكم بر بازار مسكن و عوامل تاثير گذار بر آن در منطقه
 • حجم معاملات مسكن در منقطه
 • قيمت معاملات مسكن در منقطه
 • شاخص هاي آماري مسكن
 • بررسي اجاره بهاي مسكن در منقطه

1-4- جمع بندي مطالعات بازار و ارائه پيشنهاد ها

 • تجزيه و تحليل نقات قوت و ضعف و فرصت ها و تهديدهاي موجود (swot) پروژه
 • برآورد بازار هدف پروژه 
 • برآورد عرضه و تقاضاي پروژه

 

بخش دوم : مطالعات فني در طرح توجيهي صنايع خودروسازي و قطعه خودرو (Technical Study)

مطالعات فني به بررسي توجيه‌پذير بودن پروژه از لحاظ فني مي‌پردازد و شامل مطالعات ويژگي‌ها و مشخصات فني پروژه بر اساس نتايج توسعه داده شده مطالعات بازار مي‌باشد. هدف از مطاله فني پروژه بررسي توجيه‌پذيري و امكان اجراي آن از ديد فني است. اين بخش از طرح توجيهي شامل موارد زير مي‌باشد:

1-2- بررسي پروژه صنايع خودرو سازي

• موقعيت مكاني پروژه
• جدول سطوح پروژه
• پلان طبقات پروژه
• تصاويري از منطقه

2-2- تدوين برنامه فروش پروژه صنايع خودروسازي

• برآورد استراتژي فروش در پروژه
• برآورد قيمت فروش پروژه به تفكيك طبقات
• تعيين نظام پرداخت پروژه

3-2- برآورد هزينه هاي پروژه صنايع خودروسازي

• هزينه زمين پروژه
• هزينه مجوزهاي شهرداري، نظارت، مشاوره و ...
• هزينه ساخت پروژه
• هزينه مالي پروژه
• هزينه تجهيز دفتر فروش

 

بخش سوم : مطالعات اقتصادي در طرح توجيهي صنايع خودروسازي و قطعه خودرو (Economic Study)

در هر پروژه‌اي بايد بر اساس ميزان هزينه هاي ثابت و متغير (هزينه‌هاي ساخت، مواد، عوارض و ...) سودآوري پروژه را ارزيابي كرد. مطالعات و امكان سنجي اقتصادي اين امكان را مي دهد تا ميزان سودآوري پروژه و تجزيه و تحليل ريسك‌هاي موجود تصميم مناسب گرفت. در اين بخش از طرح توجيهي ساختمان موارد زير مطرح مي‌گردد: 

3-1- برآورد اوليه از اقتصاد كلان پروژه بدون درنظرگرفتن ارزش زماني پول

در اين بخش اطلاعات اوليه پروژه كه براي شروع ضروري هستند، بايد به دست آيد.
•تخمين متراژ خالص مورد نياز اوليه
• محاسبه متراژ ناخالص اوليه پروژه
• تخمين مدت زمان ساخت
• محاسبه هزينه‌هاي اجراي پروژه
• مخاسبه هزينه‌هاي احتماي براي تامين سرمايه
• قيمت زمين
• برآورد درآمد فروش متراژ خالص كاربري‌هاي مختلف پروژه مطابق برنامه فروش
• محاسبه كل درآمد حاصل از فروش
• تخمين هزينه هاي مربوط به ارزيابي، تبليغ و فروش
• محاسبه كل هزينه هاي پروژه
• محاسبه سود خالص
• محاسبه نرخ بازگشت سرمايه پروژه (ROR)

3-2- جريان نقدي خروجي پروژه (Cash Out Flow)

• اگر اقساط وجود داشت نياز به محاسبه جريان نقد ملك وجود دارد
• در صورت نياز محاسبه جريان نقدي كه بابت تامين سرمايه پرداخت مي‌شود
• در صورت دارا بودن اقساط نياز به محسابه جريان نقدي هزينه عوارض ساخت است
• جريان نقد در هزينه هاي ساخت متناسب با تورم موجود محاسبه مي‌شود
• در نظر گرفتن تمامي جريان نقدي كه در پروژه خارج مي‌شود

3-3- جريان نقدي ورودي پروژه (Cash In Flow)

 • ارائه ميزان عرضه و فروش با توجه به قيمت روز
 • محاسبه درآمد طبق كاربري‌هاي مختلفي كه مطابق برنامه فروش است
 • مشخص كردن روند دريافت اقساط، درصد و نقدينگي حاصل از فروش
 •  مشخص كردن كل درآمد حاصل از پروژه

3-4- جريان نقدي خالص پروژه (Net Cash Flow)

جريان نقدي خالص پروژه به همراه جريان نقدي خالص تجمعي، جريان نقدي خالص ارزش فعلي پروژه و جريان نقدي ارزش فعلي خالص تجمعي پروژه

3-5- محاسبه شاخص هاي اقتصادي پروژه

در اين بخش با استفاده از روش هاي خاص اقتصاد مهندسي سودآوري پروژه با در نظر داشتن برخي شاخص‌هايي كه در ادامه نام برده‌ايم، انجام مي‌شود.
• ارزش فعلي خالص درآمدهاي پروژه
• ارزش فعلي خالص هزينه‌هاي پروژه
• ارزش فعلي خالص (NPV) پروژه
• نرخ بازده داخلي (IRR) سالانه پروژه
• شاخص سودآوري پروژه PI (نسبت منافع به مخارج B/C)
• نرخ بازده داخلي تعديل شده (MIRR) سالانه پروژه
• مقدار سرمايه اوليه‌اي كه تا پايان كار بدون توقف لازم است
• محاسبه نقطه سربه‌سر پروژه (Break-Even Analysis)
1- دوره بازگشت سرمايه عادي (NPP)
2- دوره بازگشت سرمايه پويا (DPP)

3-6- تجزيه وتحليل ريسك هاي اقتصادي پروژه (Economic Risk Analysis)

محاسبه ريسك‌هاي اقتصادي يكي از مهم ترين پارامترها در برآورد سودآوري پروژه است. با در نظر داشتن ريسك‌هاي منفي كه آناليز حساسيت گفته مي‌شود، مي‌توان از امينت اجرايي پروژه اطمينان حاصل نمود. براي اين منظور سه شاخص بايد در نظر گرفته شود.

• اندازي گيري ريسك كاهش قيمت پيش بيني شده
• محاسبه ريسك افزايش قيمت‌هايي كه براي هزينه ها برآورد شده
• آناليز حساسيت ريسك تغيير تورم و تاثير آن بر هزينه ها

طرح توجيهي صنايع خودروسازي‌و قطعه خودرو

در اين قسمت از مقاله طرح هاي توجيهي صنايع خودروسازي كه توسط مجموعه كاردوك تدوين شده‌اند را منتشر نموده‌ايم. مجموعه كاردوك در حوزه نگارش طرح هاي توجيهي صنايع خودرو سازي نيز سوابق كاري زيادي داشته است.

جهت نگارش هر يك از طرح‌هاي بروز با ما تماس بگيريد تا در سريع‌ترين زمان ممكن طرح توجيهي به روز مطابق با استانداردهاي مالي و بانكي كشور با خروجي كامفار مطابق با استاندارد سازمان UNIDO را تقديم‌تان نماييم كه علاوه بر اخذ تسهيلات بانكي براي دريافت مجوزهاي لازم و ارائه به سرمايه گذار يا توجيه ارگان‌هاي داخلي و خارجي بتوانيد از آن بهره ببريد. براي نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

 

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرح‌ها و واحدهاي

 • تهيه و مشاوره طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • راه اندازي و اجراي پروژه هاي صنعتي و خدماتي
 • كمك به تامين نيروي انساني نصب، راه اندازي ماشين آلات و تاسيسات عمومي طرح
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

 

براي دريافت كاردوك در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908تماس بگيريد.

 

 منبع: طرح توجيهي صنايع خودروسازي و قطعات خودرو


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۷ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۰۱:۵۵:۴۷ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

براي انجام مطالعات و نگارش طرح توجيهي صنايع نساجي و پوشاك لازم است كه مطالعات در سه بخش؛ بازار، فني و اقتصادي در طرح توجيهي به صورت كامل مورد بررسي قرار بگيرد. به همين دليل در اين مقاله به بررسي نحوه امكان سنجي پروژه هاي صنايع نساجي و پوشاك مي پردازيم و تعدادي از طرح هاي انجام شده توسط تيم كاردوك در اين حوزه را در ادامه معرفي خواهيم كرد.

 

براي دريافت مشاوره از متخصصان مركز مشاوره كسب و كار و كاريابي كاردوك جهت نوشتن طرح توجيهي مي توانيد با شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 منبع: طرح توجيهي صنايع نساجي و پوشاك

طرح هاي توجيهي صنايع نساجي و پوشاك

در اين قسمت از مقاله طرح هاي توجيهي صنايع نساجي و پوشاك كه توسط مجموعه كاردوك تدوين شده‌اند را منتشر نموده‌ايم. مجموعه كاردوك در حوزه نگارش طرح هاي توجيهي صنايع نساجي و پوشاك نيز سوابق كاري زيادي داشته است. از جمله اين طرح ها مي توان به موارد زير اشاره داشت : 

طرح توجيهي صنايع نساجي و پوشاك
طرح توجيهي پارچه كشباف | خلاصه طرح توجيهي توليد انواع البسه كشباف
طرح توليد لباس هاي زير | خلاصه طرح توليد انواع لباس‌هاي زير و راحتي مردانه، زنانه و بچه‌گانه
 
طرح توجيهي توليد البسه و پك هاي يكبار مصرف بيمارستاني | نمونه و خلاصه طرح
طرح توليد ماسك | نوشتن و تهيه طرح توليد انواع ماسك بهداشتي N95

جهت نگارش هر يك از طرح‌هاي بروز با ما تماس بگيريد تا در سريع‌ترين زمان ممكن طرح توجيهي به روز مطابق با استانداردهاي مالي و بانكي كشور با خروجي كامفار مطابق با استاندارد سازمان UNIDO را تقديم‌تان نماييم كه علاوه بر اخذ تسهيلات بانكي براي دريافت مجوزهاي لازم و ارائه به سرمايه گذار يا توجيه ارگان‌هاي داخلي و خارجي بتوانيد از آن بهره ببريد. براي نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

 

طرح توجيهي صنايع نساجي و پوشاك

همانطور كه گفته شد سه بخش مهم در امكان سنجي و طرح توجيهي در حوزه صنايع نساجي و پوشاك وجود دارد كه عبارت است از:

 • مطالعات بازار (Market Study)
 • مطالعات فني (Technical Study)
 • مطالعات اقتصادي (Economic Study)

كه در ادامه هر بخش به طور مجزا شرح داده شده است.

بخش اول : مطالعات بازار در طرح توجيهي صنايع نساجي و پوشاك (Market Study)

در اين بخش از طرح توجيهي به بررسي كامل منطقه راه اندازي پروژه پرداخته مي‌شود. هدف مطالعات بازار، شناسايي هدف پروژه، تحليل دقيق رقبا ( از جمله سياست‌هاي مديريتي و … )، شناسايي فرصت و تهديدهاي موجود در منطقه، كاهش ريسك پروژه و … مي‌باشد. به طور كلي مي‌توان گفت كه هدف از انجام تحقيقات بازار بررسي و پيشنهاد پتاسيل‌هاي ارزش آفرين موجود در منطقه جهت اطمينان يافتن سرمايه گذار براي سرمايه گذاري در منطقه پروژه مي‌باشد. علاوه بر موارد ذكر شده خروجي تحقيقات بازار به منظور اطلاعات اوليه براي انجام مطالعات فني به كار گرفته مي‌شود كه در اين بخش از امكان سنجي صنايع نساجي و پوشاك موارد زير مورد بررسي قرار مي‌گيرد:

1-1- شناخت محيط و منقطه پروژه

 • شناخت موقعيت جغرافيايي و مكاني پروژه
 • بررسي شاخص‌هاي جمعيت شناختي منقطه پروژه
 • بررسي پتانسيل‌ها، زيرساخت و امكانات رفاهي و تفريحي در منطقه
 • بررسي دسترسي‌هاي پروژه از طريق شريان‌هاي اصلي و وسايل حمل و نقل عمومي

2-1- مطالعه كاربري و پروژه هاي تاثيرگذار منطقه

 • بررسي مشخصات، ويژگي‌ها، امكانات و … پروژه‌هاي رقيب در منطقه پروژه (توجه داشته باشيد كه شامل پروژه‌هاي در حال ساخت نيز مي‌شود)
 • تحقيقات بازار و بررسي سياست‌هاي قيمت گذاري
 • بررسي قيمت پروژه‌هاي مشابه در منطقه
 • بررسي موقعيت مكاني پروژه نسبت به منقطه پروژه هاي موفق و شاخص 
 • تدوين نقشه قيمت منطقه ( price map )

 

3-1- بررسي معاملات مسكن

 • بررسي شرايط كلي حاكم بر بازار مسكن و عوامل تاثير گذار بر آن در منطقه
 • حجم معاملات مسكن در منقطه
 • قيمت معاملات مسكن در منقطه
 • شاخص هاي آماري مسكن
 • بررسي اجاره بهاي مسكن در منقطه

1-4- جمع بندي مطالعات بازار و ارائه پيشنهاد ها

 • تجزيه و تحليل نقات قوت و ضعف و فرصت ها و تهديدهاي موجود (swot) پروژه
 • برآورد بازار هدف پروژه 
 • برآورد عرضه و تقاضاي پروژه

 

بخش دوم : مطالعات فني در طرح‌توجيهي صنايع نساجي و پوشاك (Technical Study)

مطالعات فني به بررسي توجيه‌پذير بودن پروژه از لحاظ فني مي‌پردازد و شامل مطالعات ويژگي‌ها و مشخصات فني پروژه بر اساس نتايج توسعه داده شده مطالعات بازار مي‌باشد. هدف از مطاله فني پروژه بررسي توجيه‌پذيري و امكان اجراي آن از ديد فني است. اين بخش از طرح توجيهي شامل موارد زير مي‌باشد:

1-2- بررسي پروژه صنايع نساجي و پوشاك

• موقعيت مكاني پروژه
• جدول سطوح پروژه
• پلان طبقات پروژه
• تصاويري از منطقه

2-2- تدوين برنامه فروش پروژهصنايع نساجي و پوشاك

• برآورد استراتژي فروش در پروژه
• برآورد قيمت فروش پروژه به تفكيك طبقات
• تعيين نظام پرداخت پروژه

3-2- برآورد هزينه هاي پروژه صنايع نساجي و پوشاك

• هزينه زمين پروژه
• هزينه مجوزهاي شهرداري، نظارت، مشاوره و …
• هزينه ساخت پروژه
• هزينه مالي پروژه
• هزينه تجهيز دفتر فروش

 

بخش سوم : مطالعات اقتصادي در طرح توجيهي صنايع نساجي و پوشاك (Economic Study)

در هر پروژه‌اي بايد بر اساس ميزان هزينه هاي ثابت و متغير (هزينه‌هاي ساخت، مواد، عوارض و …) سودآوري پروژه را ارزيابي كرد. مطالعات و امكان سنجي اقتصادي اين امكان را مي دهد تا ميزان سودآوري پروژه و تجزيه و تحليل ريسك‌هاي موجود تصميم مناسب گرفت. در اين بخش از طرح توجيهي ساختمان موارد زير مطرح مي‌گردد: 

3-1- برآورد اوليه از اقتصاد كلان پروژه بدون درنظرگرفتن ارزش زماني پول

در اين بخش اطلاعات اوليه پروژه كه براي شروع ضروري هستند، بايد به دست آيد.
•تخمين متراژ خالص مورد نياز اوليه
• محاسبه متراژ ناخالص اوليه پروژه
• تخمين مدت زمان ساخت
• محاسبه هزينه‌هاي اجراي پروژه
• مخاسبه هزينه‌هاي احتماي براي تامين سرمايه
• قيمت زمين
• برآورد درآمد فروش متراژ خالص كاربري‌هاي مختلف پروژه مطابق برنامه فروش
• محاسبه كل درآمد حاصل از فروش
• تخمين هزينه هاي مربوط به ارزيابي، تبليغ و فروش
• محاسبه كل هزينه هاي پروژه
• محاسبه سود خالص
• محاسبه نرخ بازگشت سرمايه پروژه (ROR)

3-2- جريان نقدي خروجي پروژه (Cash Out Flow)

• اگر اقساط وجود داشت نياز به محاسبه جريان نقد ملك وجود دارد
• در صورت نياز محاسبه جريان نقدي كه بابت تامين سرمايه پرداخت مي‌شود
• در صورت دارا بودن اقساط نياز به محسابه جريان نقدي هزينه عوارض ساخت است
• جريان نقد در هزينه هاي ساخت متناسب با تورم موجود محاسبه مي‌شود
• در نظر گرفتن تمامي جريان نقدي كه در پروژه خارج مي‌شود

3-3- جريان نقدي ورودي پروژه (Cash In Flow)

 • ارائه ميزان عرضه و فروش با توجه به قيمت روز
 • محاسبه درآمد طبق كاربري‌هاي مختلفي كه مطابق برنامه فروش است
 • مشخص كردن روند دريافت اقساط، درصد و نقدينگي حاصل از فروش
 •  مشخص كردن كل درآمد حاصل از پروژه

3-4- جريان نقدي خالص پروژه (Net Cash Flow)

جريان نقدي خالص پروژه به همراه جريان نقدي خالص تجمعي، جريان نقدي خالص ارزش فعلي پروژه و جريان نقدي ارزش فعلي خالص تجمعي پروژه

3-5- محاسبه شاخص هاي اقتصادي پروژه

در اين بخش با استفاده از روش هاي خاص اقتصاد مهندسي سودآوري پروژه با در نظر داشتن برخي شاخص‌هايي كه در ادامه نام برده‌ايم، انجام مي‌شود.
• ارزش فعلي خالص درآمدهاي پروژه
• ارزش فعلي خالص هزينه‌هاي پروژه
• ارزش فعلي خالص (NPV) پروژه
• نرخ بازده داخلي (IRR) سالانه پروژه
• شاخص سودآوري پروژه PI (نسبت منافع به مخارج B/C)
• نرخ بازده داخلي تعديل شده (MIRR) سالانه پروژه
• مقدار سرمايه اوليه‌اي كه تا پايان كار بدون توقف لازم است
• محاسبه نقطه سربه‌سر پروژه (Break-Even Analysis)
1- دوره بازگشت سرمايه عادي (NPP)
2- دوره بازگشت سرمايه پويا (DPP)

3-6- تجزيه وتحليل ريسك هاي اقتصادي پروژه (Economic Risk Analysis)

محاسبه ريسك‌هاي اقتصادي يكي از مهم ترين پارامترها در برآورد سودآوري پروژه است. با در نظر داشتن ريسك‌هاي منفي كه آناليز حساسيت گفته مي‌شود، مي‌توان از امينت اجرايي پروژه اطمينان حاصل نمود. براي اين منظور سه شاخص بايد در نظر گرفته شود.

• اندازي گيري ريسك كاهش قيمت پيش بيني شده
• محاسبه ريسك افزايش قيمت‌هايي كه براي هزينه ها برآورد شده
• آناليز حساسيت ريسك تغيير تورم و تاثير آن بر هزينه ها

 

 

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرح‌ها و واحدهاي

 • تهيه و مشاوره طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • راه اندازي و اجراي پروژه هاي صنعتي و خدماتي
 • كمك به تامين نيروي انساني نصب، راه اندازي ماشين آلات و تاسيسات عمومي طرح
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: طرح توجيهي صنايع نساجي و پوشاك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۶ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۱۰:۵۲:۵۴ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

براي انجام مطالعات و نگارش طرح توجيهي صنايع شيميايي و دارويي لازم است كه مطالعات در سه بخش؛ بازار، فني و اقتصادي در طرح توجيهي به صورت كامل مورد بررسي قرار بگيرد. به همين دليل در اين مقاله به بررسي نحوه امكان سنجي پروژه هاي صنايع شيميايي و دارويي مي پردازيم و تعدادي از طرح هاي انجام شده توسط تيم كاردوك در اين حوزه را در ادامه معرفي خواهيم كرد.

 

براي دريافت مشاوره از متخصصان مركز مشاوره كسب و كار و كاريابي كاردوك جهت نوشتن طرح توجيهي مي توانيد با شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 منبع: طرح توجيهي صنايع شيميايي و دارويي

طرح هاي توجيهي صنايع شيميايي و دارويي

در اين قسمت از مقاله طرح هاي توجيهي صنايع شيميايي و دارويي كه توسط مجموعه كاردوك تدوين شده‌اند را منتشر نموده‌ايم. مجموعه كاردوك در حوزه نگارش طرح هاي توجيهي صنايع شيميايي و دارويينيز سوابق كاري زيادي داشته است. از جمله اين طرح ها مي توان به موارد زير اشاره داشت: 

طرح توجيهي صنايع شيميايي و دارويي
طرح توجيهي الكل طبي | خلاصه‌اي از طرح توجيهي توليد اتانول
طرح توليد آنژيوكت | طرح توجيهي توليد تجهيزات پزشكي آنژيوكت
طرح توليد سرنگ | توليد انواع سرنگ يكبار مصرف پزشكي
طرح توليد آلياژ پليمري | امكا نسنجي مقدماتي طرح توليد آلياژ پليمري PC/ABS
طرح توليد ايزوگام | طرح توليد عايق هاي رطوبتي از پشم شيشه (ايزوگام)

جهت نگارش هر يك از طرح‌هاي بروز با ما تماس بگيريد تا در سريع‌ترين زمان ممكن طرح توجيهي به روز مطابق با استانداردهاي مالي و بانكي كشور با خروجي كامفار مطابق با استاندارد سازمان UNIDO را تقديم‌تان نماييم كه علاوه بر اخذ تسهيلات بانكي براي دريافت مجوزهاي لازم و ارائه به سرمايه گذار يا توجيه ارگان‌هاي داخلي و خارجي بتوانيد از آن بهره ببريد. براي نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

طرح توجيهي صنايع شيميايي و دارويي

همانطور كه گفته شد سه بخش مهم در امكان سنجي و طرح توجيهي در حوزه صنايع شيميايي و دارويي وجود دارد كه عبارت است از:

 • مطالعات بازار (Market Study)
 • مطالعات فني (Technical Study)
 • مطالعات اقتصادي (Economic Study)

كه در ادامه هر بخش به طور مجزا شرح داده شده است.

بخش اول : مطالعات بازار در طرح توجيهي صنايع شيميايي و دارويي (Market Study)

در اين بخش از طرح توجيهي به بررسي كامل منطقه راه اندازي پروژه پرداخته مي‌شود. هدف مطالعات بازار، شناسايي هدف پروژه، تحليل دقيق رقبا ( از جمله سياست‌هاي مديريتي و … )، شناسايي فرصت و تهديدهاي موجود در منطقه، كاهش ريسك پروژه و … مي‌باشد. به طور كلي مي‌توان گفت كه هدف از انجام تحقيقات بازار بررسي و پيشنهاد پتاسيل‌هاي ارزش آفرين موجود در منطقه جهت اطمينان يافتن سرمايه گذار براي سرمايه گذاري در منطقه پروژه مي‌باشد. علاوه بر موارد ذكر شده خروجي تحقيقات بازار به منظور اطلاعات اوليه براي انجام مطالعات فني به كار گرفته مي‌شود كه در اين بخش از امكان سنجي صنايع شيميايي و دارويي موارد زير مورد بررسي قرار مي‌گيرد:

1-1- شناخت محيط و منقطه پروژه

 • شناخت موقعيت جغرافيايي و مكاني پروژه
 • بررسي شاخص‌هاي جمعيت شناختي منقطه پروژه
 • بررسي پتانسيل‌ها، زيرساخت و امكانات رفاهي و تفريحي در منطقه
 • بررسي دسترسي‌هاي پروژه از طريق شريان‌هاي اصلي و وسايل حمل و نقل عمومي

2-1- مطالعه كاربري و پروژه هاي تاثيرگذار منطقه

 • بررسي مشخصات، ويژگي‌ها، امكانات و … پروژه‌هاي رقيب در منطقه پروژه (توجه داشته باشيد كه شامل پروژه‌هاي در حال ساخت نيز مي‌شود)
 • تحقيقات بازار و بررسي سياست‌هاي قيمت گذاري
 • بررسي قيمت پروژه‌هاي مشابه در منطقه
 • بررسي موقعيت مكاني پروژه نسبت به منقطه پروژه هاي موفق و شاخص 
 • تدوين نقشه قيمت منطقه ( price map )

 

3-1- بررسي معاملات مسكن

 • بررسي شرايط كلي حاكم بر بازار مسكن و عوامل تاثير گذار بر آن در منطقه
 • حجم معاملات مسكن در منقطه
 • قيمت معاملات مسكن در منقطه
 • شاخص هاي آماري مسكن
 • بررسي اجاره بهاي مسكن در منقطه

1-4- جمع بندي مطالعات بازار و ارائه پيشنهاد ها

 • تجزيه و تحليل نقات قوت و ضعف و فرصت ها و تهديدهاي موجود (swot) پروژه
 • برآورد بازار هدف پروژه 
 • برآورد عرضه و تقاضاي پروژه

 

بخش دوم : مطالعات فني در طرح‌توجيهي صنايع شيميايي و دارويي (Technical Study)

مطالعات فني به بررسي توجيه‌پذير بودن پروژه از لحاظ فني مي‌پردازد و شامل مطالعات ويژگي‌ها و مشخصات فني پروژه بر اساس نتايج توسعه داده شده مطالعات بازار مي‌باشد. هدف از مطاله فني پروژه بررسي توجيه‌پذيري و امكان اجراي آن از ديد فني است. اين بخش از طرح توجيهي شامل موارد زير مي‌باشد:

1-2- بررسي پروژه صنايع شيميايي و دارويي

• موقعيت مكاني پروژه
• جدول سطوح پروژه
• پلان طبقات پروژه
• تصاويري از منطقه

2-2- تدوين برنامه فروش پروژه صنايع شيميايي و دارويي

• برآورد استراتژي فروش در پروژه
• برآورد قيمت فروش پروژه به تفكيك طبقات
• تعيين نظام پرداخت پروژه

3-2- برآورد هزينه هاي پروژهصنايع شيميايي و دارويي

• هزينه زمين پروژه
• هزينه مجوزهاي شهرداري، نظارت، مشاوره و …
• هزينه ساخت پروژه
• هزينه مالي پروژه
• هزينه تجهيز دفتر فروش

 

بخش سوم : مطالعات اقتصادي در طرح توجيهي صنايع شيميايي و دارويي (Economic Study)

در هر پروژه‌اي بايد بر اساس ميزان هزينه هاي ثابت و متغير (هزينه‌هاي ساخت، مواد، عوارض و …) سودآوري پروژه را ارزيابي كرد. مطالعات و امكان سنجي اقتصادي اين امكان را مي دهد تا ميزان سودآوري پروژه و تجزيه و تحليل ريسك‌هاي موجود تصميم مناسب گرفت. در اين بخش از طرح توجيهي ساختمان موارد زير مطرح مي‌گردد: 

3-1- برآورد اوليه از اقتصاد كلان پروژه بدون درنظرگرفتن ارزش زماني پول

در اين بخش اطلاعات اوليه پروژه كه براي شروع ضروري هستند، بايد به دست آيد.
•تخمين متراژ خالص مورد نياز اوليه
• محاسبه متراژ ناخالص اوليه پروژه
• تخمين مدت زمان ساخت
• محاسبه هزينه‌هاي اجراي پروژه
• مخاسبه هزينه‌هاي احتماي براي تامين سرمايه
• قيمت زمين
• برآورد درآمد فروش متراژ خالص كاربري‌هاي مختلف پروژه مطابق برنامه فروش
• محاسبه كل درآمد حاصل از فروش
• تخمين هزينه هاي مربوط به ارزيابي، تبليغ و فروش
• محاسبه كل هزينه هاي پروژه
• محاسبه سود خالص
• محاسبه نرخ بازگشت سرمايه پروژه (ROR)

3-2- جريان نقدي خروجي پروژه (Cash Out Flow)

• اگر اقساط وجود داشت نياز به محاسبه جريان نقد ملك وجود دارد
• در صورت نياز محاسبه جريان نقدي كه بابت تامين سرمايه پرداخت مي‌شود
• در صورت دارا بودن اقساط نياز به محسابه جريان نقدي هزينه عوارض ساخت است
• جريان نقد در هزينه هاي ساخت متناسب با تورم موجود محاسبه مي‌شود
• در نظر گرفتن تمامي جريان نقدي كه در پروژه خارج مي‌شود

3-3- جريان نقدي ورودي پروژه (Cash In Flow)

 • ارائه ميزان عرضه و فروش با توجه به قيمت روز
 • محاسبه درآمد طبق كاربري‌هاي مختلفي كه مطابق برنامه فروش است
 • مشخص كردن روند دريافت اقساط، درصد و نقدينگي حاصل از فروش
 •  مشخص كردن كل درآمد حاصل از پروژه

3-4- جريان نقدي خالص پروژه (Net Cash Flow)

جريان نقدي خالص پروژه به همراه جريان نقدي خالص تجمعي، جريان نقدي خالص ارزش فعلي پروژه و جريان نقدي ارزش فعلي خالص تجمعي پروژه

3-5- محاسبه شاخص هاي اقتصادي پروژه

در اين بخش با استفاده از روش هاي خاص اقتصاد مهندسي سودآوري پروژه با در نظر داشتن برخي شاخص‌هايي كه در ادامه نام برده‌ايم، انجام مي‌شود.
• ارزش فعلي خالص درآمدهاي پروژه
• ارزش فعلي خالص هزينه‌هاي پروژه
• ارزش فعلي خالص (NPV) پروژه
• نرخ بازده داخلي (IRR) سالانه پروژه
• شاخص سودآوري پروژه PI (نسبت منافع به مخارج B/C)
• نرخ بازده داخلي تعديل شده (MIRR) سالانه پروژه
• مقدار سرمايه اوليه‌اي كه تا پايان كار بدون توقف لازم است
• محاسبه نقطه سربه‌سر پروژه (Break-Even Analysis)
1- دوره بازگشت سرمايه عادي (NPP)
2- دوره بازگشت سرمايه پويا (DPP)

3-6- تجزيه وتحليل ريسك هاي اقتصادي پروژه (Economic Risk Analysis)

محاسبه ريسك‌هاي اقتصادي يكي از مهم ترين پارامترها در برآورد سودآوري پروژه است. با در نظر داشتن ريسك‌هاي منفي كه آناليز حساسيت گفته مي‌شود، مي‌توان از امينت اجرايي پروژه اطمينان حاصل نمود. براي اين منظور سه شاخص بايد در نظر گرفته شود.

• اندازي گيري ريسك كاهش قيمت پيش بيني شده
• محاسبه ريسك افزايش قيمت‌هايي كه براي هزينه ها برآورد شده
• آناليز حساسيت ريسك تغيير تورم و تاثير آن بر هزينه ها

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرح‌ها و واحدها

 • تهيه و مشاوره طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • راه اندازي و اجراي پروژه هاي صنعتي و خدماتي
 • كمك به تامين نيروي انساني نصب، راه اندازي ماشين آلات و تاسيسات عمومي طرح
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 منبع: طرح توجيهي صنايع شيميايي و دارويي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۴ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۰۱:۱۸:۴۷ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

آيا طرح توجيهي ميوه خشك مي تواند نشان دهد اين كار صرفه اقتصادي دارد؟ در جهان قريب به 3.3 ميليون تن انواع ميوه خشك در سال 2020_2019 با رشد 5درصدي نسبت به سال قبل توليد شده است. ايران با توليد قريب به 130ميليون تن محصولات كشاورزي جزء 10كشور برتر جهان در توليد محصولات قرار دارد. اتلاف 30درصد محصولات كشاورزي معادل 30 ميليون تن، ايران را در رتبه نخست ضايعات محصولات ميوه و تره بار در دنيا قرار داده است. اين ميزان ضايعات در محصولات كشاورزي 25برابر كشورهاي پيشرفته است و سبب هدر رفت سرمايه بزرگي در كشور است. با برنامه‌ريزي صحيح و تقويت صنايع تبديلي مي‌توان ميزان ضايعات محصولات كشاورزي را كاهش و ضمن تامين مصرف داخل كشور به صادرات نيز كمك به سزايي نمود. يكي از فعاليت‌هاي صنايع تبديلي بخش كشاورزي توليد انواع ميوه خشك است كه امكان ماندگاري طولاني ميوه‌ها و توليد ارزش افزوده بيشتر را فراهم مي‌نمايد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه انواع طرح هاي توجيهي مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 منبع: طرح توجيهي ميوه خشك

طرح توجيهي ميوه خشك | معرفي محصول

محصولات توليدي اين واحد بسته‌بندي، انواع برگه ميوه‌جات خشـك شـده به شرح نمونه‌هايي مثل بـادام و گردو مي‌باشد، اما ساختار ماشين آلات و تجهيزات طوري است كه اغلب محصولات غذايي ديگر در اين گروه را نيز مي‌توان در همين واحد بسته‌بندي نمود.

انواع زردآلو

زردآلوي Castlebrite معمولاً نارنجي روشن است. Katy گونه‌اي نسبتاً جديد است كه از سـال 1978 پرورش يافته است. پوست آن زرد نارنجي با مقداري سرخي است كه پخته آن طعمي بسيار عالي دارد.

Gold Flaming داراي پوسـت زرد- نـارنجي و نـدرتاً زرد رنـگ اسـت كـه بـه خوشـمزگي گونـه‌هـاي katy وCastlebrite نمي‌باشـد. زردآلـوي Patterson بـه علـت محصـول زيـاد و دوام بالا از معروف است . زردآلـوي Tilton گونـه‌اي منحصـر بفـرد اسـت و يكي از خـوش طعـم‌تـرين انـواع زردآلوهـا محسـوب مي‌شــود. آنچه در ظــاهر ايــن نــوع زردآلــو جلــب توجــه مي‌كند ســطح صــاف آن اســت كــه يــك درز دورتــا دورآن امتــداد دارد. ايــن زردآلــو لطيــف، آبــدار و ترش و شيرين است. زردآلـوي Blenheim از تمامي گونـه‌ها لذيـذتر اسـت. بـه علـت ماهيـت ظريـف ايـن گونـه، تـازه آن بـه نـدرت يافـت مـي‌شـود. بنـابراين بـراي حفـظ طعـم تـرش و شـيرين و رنـگ خـاص آن‌ها معمـولاً ايـن نـوع زردآلـو را خشـك مي‌كنند.

زردآلوها از نظــر طعــم دو نوع هســتند هســته تلــخ و هســته شــيرين كه از دو طريق خودرو و پيونـدي به عمـل مي‌آينـد. انـواع خـودرو آن عبارتنـد از:

1-كبـابي 2- بـادامي 3 -مخملي 4 -معمـولي

و انواع پيوندي هم عبارتند از:

1 -آغ تبرزه 2- ساري تبرزه 3 -قره تبرزه

توت خشك

توت درختي مقاوم و كم نياز است كه در اكثـر منـاطق و آب و هـوا رشـد مي‌نمايـد و حتي مي‌تواند به ارتفاع 25 متر نيز برسد. واريته‌ها nigra.Morus داراي برگ‌هاي بزرگ و قلبي شكل كه در خرداد و تيرتا شهريور ميوه‌هاي تمشك مانند آن مي‌رسند، مي‌توان به صورت تازه و يا براي ساخت مربا از ميوه‌هاي آن استفاده نمود. واريته ديگر آن alba.Morus يا توت سفيد است كه اصل آن در چين بوده و به ارتفاع 20 – 18 متر مي‌رسد و در همه جا مي‌توان آن را يافت و در مقابل نوسان درجه حرارت مقاوم است و در هواي گرم و خشك سازگاري بيشتر نشان مي‌دهد و در مقابل سرما و كم آبي نيز مقاوم است.

توت در هر نوع خاك، در آفتاب يا سايه روشن به عمل مي‌آيد و چون سيستم ريشه سطحي و عميق دارند؛ لذا خاك‌هاي عميق و قوي و آهكي را ترجيح مي‌دهد.

ميوه شيرين و مطبوع توت خوراك انسان و برگ آن خوراك كرم ابريشم است. توت خشك با اينكه شيرين است اما براي بيماران ديابتي ضرري ندارند. 

گلابي

گلابي ميوه خوراكي درختـاني اسـت كـه بـه رده Pyrus تعلق دارند. گلابي يكي از مهم‌ترين ميوه‌هاي منـاطق آب و هوايي معتدل به حساب مي‌آيد. اين درختان بـراي ميـوه دهي به يك دوره سرما نياز دارند. اكنـون هـزاران گونـه گلابـي پـرورش يافتـه وجــود دارد.

گلابـي داراي گونـه‎هاي متعددي است كه مهم‌ترين آن‌ها از نظـر توليـد ميوه communis Pyrus اروپايي يـا سـاده و pyrifolia pyrus گلابي آسـيايي يـا گلابـي – سيب هستند. از ساير گونه‌ها بعنوان پيوند براي گلابي‌هاي آسيايي و اروپايي و يا بعنوان درختان تزييني اسـتفاده مي‌شود. با پيوند زدن نوع ussuriensis pyrus گلابي سيبريايي كه ميوه‌هايي بي مزه توليد مـي‌كنـد بـا نـوع communis pyrus گونه‌هايي از گلابي كـــه پايدارتر هستند حاصل مي‌گردد.

به منظور حفظ گلابي‌هاي اروپايي به صورت يكدست و با بهترين كيفيت، بايد آن‌ها را پس از رشد كامـل امـا قبـل از رسيدن، از درخت چيد. اغلب ميوه‌هايي كه بر روي درخت مي‌رسند، قبل از اينكه بتوانيم آن‌ها را برداشت كنيم از روي درخت كنده شده و به زمين مي‌افتد.

طرح توجيهي ميوه خشك

گردو وانواع آن

نام گردو به هر گونه درخت از رده Juglans كه به خانواده گردوهـا يـا Juglandaceae تعلـق دارد، اطـلاق مي‌شود. آن‌ها درختاني برگريز هستند به ارتفاع 45-10 متر، با برگ‌هاي شانه‌اي به طول 90-20 سـانتي‌متر، تعـداد 25-5 برگچه و جوانه‌ها داراي درونه حفره دار هستند كه اين ويژگي در همه Wingnut Pterocarya مشترك اسـت، بجز گردوهاي آمريكايي Carya در همين خانواده.

شايد معروف ترين اعضاي اين رده گردوي سياه nigra Juglans متعلق بـه شـرق آمريكـاي شـمالي و گـردوي ايراني يا معمولي regia Juglans كه بومي بالكان در جنوب شرقي اروپا، مركز و جنوب غربي آسيا تـا هيمالايـا و جنوب غربي چين است، باشد

گردو سرشار از روغن است و بصـورت گسـترده هم به شكل تازه و هم در غذا خورده مي‌شود. آن‌ها را بايد در مكان‌هاي خشك و خنك نگهـداري كـرد. چـون در شـــرايط گرم در مدت چنـــد هفته- مخصوصـــاً بعـــد از كنـــدن پوســـته آن، فاســـد مي‌شوند.

 بادام

گياهي است از خانواده گل سرخيان زير خانواده بادامي وارها، اين گياه بومي ايران مي‌باشد. سالانه دو ميليون و 113 هزار تن بادام در جهان توليد مي‌شود. آمريكا، اسپانيا، سوريه و ايتاليا به ترتيب بزرگترين توليدكنندگان بادام جهان هستند كه ايران با توليد سالانه حدود 200 هزار تن پنجمين توليدكننده اين محصول در دنيا به شمار مي‌رود. استان‌هاي چهارمحال و بختياري، خراسان شمالي، جنوبي و خراسان رضوي، فارس، آذربايجان شرقي، كرمان، مركزي و زنجان بيشترين برداشت بادام در كشور را دارند. 

طرح توجيهي ميوه خشك

طرح توجيهي ميوه خشك | كدهاي آيسيك توليد و بسته بندي

معمولا” ميوه‌هاي خشك و خشكبار در گذشته در كشور ما به صورت فله‌اي عرضه شده است، اما بويژه در يكي دو دهـه اخيـر، بسـته بندي اين گونه محصولات رواج بيشتري يافته و حتي توانسته است تا حـد زيـادي محصول بسته‌بندي شده را بـه سـاير كشـورهاي جهـان نيـز صادر نمود. بنابراين، بطور كلي در حال حاضر نيز اين فراورده‌ها در دو شكل بسته‌بندي شده و فله‌اي در بازار در دسترس مي‌باشند.

كدهاي آيسيك آماده سازي و بسته‎بندي انواع ميوه‌هاي خشك بشرح ذيل مي‌باشد. 

 

نوع كالا كد  ISIC   
فراوري وبسته بندي ميوه وسبزيجات خشك 15131140
ميوه جات خشك 15131121
حفاظت ازفساد ميوه جات و سبزيجات بروش انجماد و خشك كردن 15131110
چيپس ميوه 1513512496
انواع ميوه خشك 1513412363
برگه ميوه جات 15131122
بسته بندي بادام 15492132
توليد و بسته بندي گردو 15492132
ميوه جات خشك (توت خشك) 15131121

طرح توجيهي ميوه خشك | مشخصات فني و استانداردهاي

جهت جلب اعتماد مصرف‌كنندگان و نيز رعايت كليه نكات مربوط به كنترل كيفيت محصولات توليدي توجه به استانداردهاي فراوري، توليد و نگهداري  بسيار ضروري است. بطور كلي در مورد هر محصول استانداردهاي مختلف ملي و بين المللي وجود دارد، استاندارد ملي توسط موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايـران تهيـه شـده و كليـه توليدكننـدگان ملـزم بـه اجراي آن هستند.

در جـدول زيـر شـماره و موضـوع استانداردهاي مرتبط به محصولات توليدي اين طرح مشاهده مي‌گردد. مراحل مختلف آمادسازي، توليد و بسته‌بندي و انبارداري انواع ميوه‌ها از آيين‌نامه كار بهداشتي و الزامات استاندارد ملي ايران به شماره 9343 پيروي مي‌كند. هدف از تدوين اين آيين كار، راهنمايي توليدكنندگان در تأمين حداقل نيازمندي‌هاي بهداشتي توليد، عرضه و تطبيق ويژگي‌هاي آن با استاندارد مرتبط مي‌باشد. ساير استاندارهاي ملي و فرايند اين كسب و كار بشرح ذيل است.

استاندارد ملي ايران 3507:  ”  ويژگي‌ها و روش‌هاي آزمون توت خشك”

استاندارد ملي ايران 495:   ”  بسته بندي پسته و مغز بادام صادراتي”

استاندارد ملي ايران 3937:   ” آئين كار تهيه مغز بادام”

ويژگي هاي بسته بندي مطابق استاندارد

مطابق استاندارد فرايند توليد محصول بايد هم داراي استانداردهاي سلامتي  و كيفيت مواد اوليه و هم فرايند توليد باشد. سلفون و ورق‌هاي پليمري بسته‌بندي محصول توليدي بايد داراي نرمش، قابليت چاپ، قابليت دوخت حرارتي، قابليت شكل‌پذيري پنوماتيك، شفافيت، نفوذناپذيري نسبت به بخار آب و گازهاي محيطي را داشته باشد.

در بسته‌بندي خشكبار و ميوه خشك بايد نشانه‌گذاري‌هاي محصول شامل  درج نام و نوع محصول، اندازه، درجه‌بندي، نام واحد توليدكننده، شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، شماره پروانه بهره‌برداري وزارت صنعت معدن وتجارت، شماره سريال ساخت، تاريخ توليد و انقضاي مصرف، وزن خالص و شرايط نگهداري قيد شود.

طرح توجيهي ميوه خشك | موارد كاربرد انواع ميوه خشك

ميوه‌هاي خشك شده به مناسبت‌هاي مختلف به عنوان تنقلات و ميان وعده مفيد با ارزش غذايي بالا هم مورد استفاده قرار مي‌گيرد و هم از تعدادي از آن‌ها به عنوان يكي از مواد اوليه در طبخ غذا استفاده مي‌شود. بسته‌بندي‌هاي صحيح و مناسب محصولات مواد غذايي برگه‌ها و مغز ميوه‌هاي خشك شده به حفظ بهداشت و هم به ماندگاري بيشتر آن كمك مي‌نمايد. اين فرايند در مقياس صنعتي امكان رعايت الزامات بهداشتي را بيشتر و ميسرتر مي‌سازد. قرارگيري توليد و بسته‌بندي ميوه خشك در بسته‌بندي ضمن حفاظت از آن در مقابل جانوران، ميزان مصرف كنترل شده محصول را نيز بهبود مي‌دهد.  

فوايد انواع ميوه خشك

خواص برگه ميوه‌ها تقريبا” همانند ميوه‌هاي تازه است با اين تفاوت كه روش‌هاي خشـك كـردن مي‌تواننـد تـا حدي برخي از مواد مغذي حساس به حرارت را تقليـل داده و از ارزش آن‌ها بكاهنـد. هماننـد ويتـامين C. بـديهي است كه خشك كردن تاثيري بر مواد معدني و املاح يا كربوهيـدرات‌هاي آن نداشـته و بـر ايـن اسـاس محصـولات خشك شده ميوه‌ها، سرشار از انواع املاح معدني و ويتامين‌ها بوده كه مي‌تواند در فصـول مختلف مـورد اسـتفاده قرار گيرد. بادام و گردو نيز منابع اصلي انواع اسيدهاي چرب غيراشباع و ويتامين E هستند.

طرح توجيهي ميوه خشك | كالاهاي جايگزين  ميوه هاي خشك

استفاده از گردو و بادام در تهيه غذا و شيريني جانشيني ندارد.  از آن‌ها در تهيه انواع آجيل‌ها و همچنين جهت روغن كشي مي‌توان استفاده نمود كه البتـه هـدف اصـلي اين طرح بسته‌بندي جهت مصارف مستقيم و يا به عنوان مكمل انواع مواد غذايي و جهت بالا بـردن ارزش غـذايي محصول نهايي مي‌باشد. محصولات ميوه‌اي اين واحد نيز علاوه بر مصرف بصورت تفنني، بـه عنـوان كـالاي حـد واسط در توليد انواع محصولات نهايي مانند مربا، مارمالاد، انواع دسرها و غيره كاربرد دارند؛ از محصولات جانشين، مي‌توان به انواع ميوه‌هاي تازه اشاره نمود. بسياري از تنقلات ديگر همانند چيپس و پفك رقبايي با قيمت پايين‌تر براي آجيل وخشكبار هستند، اما ارزش غذايي، طعم و مزه ميوه‌هاي خشك را ندارند.

طرح توجيهي ميوه خشك |  دانش فني و فرايند توليد و بسته بندي

خط توليد و بسته بندي ميوه هاي خشك، نياز به دانش و تجهيزاتي دارد كه در ادامه در 11 مرحله فرآيند تهيه انواع برگه ميوه‌ها (زردآلو ـ قيسي ـ هلو ـ شليل و نظاير آن) را شرح داده‌ايم.

برداشت و چيدن

ميوه براي برداشت و چيدن بايد رسيده باشد. علائم كلي شروع رسيدن عبارت است از؛

شروع تغيير رنگ و درجه رسيدگي و زمان رسيدن محصول بستگي به نوع و رقم آن، شرايط آب و هوائي، منطقه و محل كاشت دارد. از اين رو ميوه به تدريج كه مي‌رسد؛ بايد چيده شود. بهترين طريقه چيدن ميوه براي تهيه برگه چيدن با دست است. به خصوص در مورد قيسي و بعضي از انواع هلو حتمأ بايستي با دست چيده شوند. هنگام چيدن ميوه از نظر نظافت و سلامت نسبي پس از برداشت ميوه‌ها درون جعبه‌هاي چوبي تميزي قرار داده شوند.

شستشو ، هسته گيري و لپه كردن

پس از چيدن ميوه‌ها و شستشو بايد عمل هسته‌گيري و لپه كردن انجام شود. عمل لپه كردن، برش و هسته گيري در خط توليد مسقف و بهداشتي توسط دستگاه‌هاي اتوماتيك هسته‌گيري و اسلايسر انجام مي‌گيرد. در مورد قيسي و بعضي از انواع برگه زردآلو كه به صورت درسته تهيه مي‌شوند، فقط عمل هسته‌گيري بر روي آن‌ها انجام مي‌شود. بدين ترتيب كه نيمه شياردار و محل گود ميوه توسط دستگاه بريده مي‌شود. بايد تذكر داد كه عمل هسته گيري و لپه كردن بايد صنعتي صورت گيرد و از عدم وجود هر گونه زائده و يا بريدگي در هر نيمه جلوگيري شود. زيرا باعث كاهش مرغوبيت محصول مي‌گردد. ميوه‌هاي هسته گيري شده و لپه و اسلايس شده بر روي طبق‌هاي مناسب در يك رديف قرار مي‌گيرد.

طرح توجيهي ميوه خشك

 مرحله انيدريد سولفورو زدن دود دادن با گوگرد

پس از مرحله بريدن و لپه كردن ميوه عمل دود گوگرد دادن صورت مي‌گيرد. عمل گوگردزني بايد سريعأ و متعاقب بريدن ميوه انجام شود، تا از سياه رنگ شدن محصول از يك طرف و حذف و نقصان ويتامين‌هاي موجود به خصوص ويتامين C از طرف ديگر جلوگيري شود. عمل دود گوگرد دادن به اين صورت انجام مي‌گيرد كه طبق‌هاي حاوي ميوه را به روي چرخ‌هاي دستي گذاشته و به داخل اطاقك دود گوگردزني هدايت مي‌نمايند. طبق‌هاي حاوي ميوه در اطاق به نحوي روي هم چيده مي‌شود كه گاز و هوا بتواند از لابلاي طبق‌ها به راحتي عبور كرده و به كليه ميوه‌هاي داخل طبق‌ها برسد.

گوگرد مورد استفاده بايد حتي المقدور خالص بوده تا بهتر بسوزد و مخصوصأ بايد عاري از آرسنيك باشد. گوگرد را در خارج از اطاق دودگوگردزني سوزانده و دود آنرا به داخل اطاق هدايت مي‌نمايند گاز انيدريدسولفور_روي توليد شده به قسمت بالاي اطاق دودگوگردزني وارد شده و از آنجا بوسيله منافذي وارد اطاق مي‌گردد و هواي مورد احتياج براي احتراق از قسمت پائين اطاقك وارد مي‌شود. انيدرنيدسولفور-روي توليد شده از لابلاي طبق‌هاي ميوه عبور نموده و به علت سنگيني آن به سمت پائين اطاق حركت و خوش رنگي ميوه‌ها را تثبيت مي‌كند.

مرحله خشك كردن

بعد از عمل سولفوره كردن ميوه بايد هرچه زودتر خشك شود. ميوه بريده شده و دودگوگرد زده شده را بايد فورا از بخش  تثبيت رنگ خارج و پس از تحكيم جداره خارجي اقدام به خشكانيدن آن نمود. در شيوه خشك كردن به روش‌هاي سنتي حفظ شرايط بهداشت محصول ميسر نيست. خشك كن‌هاي كابينتي انواع ميوه روشي با كيفيت بوده و به صورت كم جا قابليت كاربري مناسبي دارد.

ميوه سولفور شده در خشك كن‌هاي كابينتي با استفاده از سيركوله نمودن هواي داغ يكنواخت امكان خروج رطوبت موجود در ميوه به هواي محفظه خشك كن را دارد. يكنواختي خشك شدن محصول به تنظيم و ساخت مناسب خشك كن بستگي دارد. ميوه خشك لپه‌اي يا چيپس ميوه بايد داراي زيبايي، طعم، رنگ و بوي مناسب بوده و مواد مغذي و ويتامين‌هاي آن طي فرايند خشك شدن حفظ شود. به همين دليل عمل خشك شدن در دماي كم و با سرعت متوسط انجام مي‌گيرد.

رطوبت برگه هنگام جمع‌آوري بايد به حدي باشد كه اگر مقداري از برگه‌هاي ميان دست بفشاريم بعد از باز كردن دست به هيچ وجه حالت چسبندگي نداشته باشد. برگه‌هاي جمع آوري شده آماده انتقال به بخش انبار و بسته‌بندي است. برگه جمع آوري شده قبل از ورود به بخش بسته بندي با توجه به بالانس ظرفيت توليد بايد درظرف و جعبه‌هاي مناسب و در انبارهاي كاملا خنك، خشك، داراي تهويه، تميز و بهداشتي كه غيرقابل نفوذ حشرات و آفات انباري باشد، نگهداري شود. تا بر اساس ظرفيت بعد به خط توليد بسته‌بندي انتقال داده شوند.

سورت و درجه بندي

ميوه‌ها پس از طي مراحل مقدماتي شستشو، سورت، درجه‌بندي، تثبيت رنگ، استحكام جداره و خشك كردن به بخش بسته‌بندي و ضدغفوني نهايي محصول منتقل مي‌نمايند. هر چه عمليات بسته‌بندي سريع‌تر انجام گيرد درصد آلودگي و خطر آفت زدگي كمتر خواهد شد. عمل سورت كردن و درجه بندي بلافاصله پس از جمع آوري و شستشو انجام مي‌گيرد. سورت كردن ميوه‌ها بر حسب نوع و رقم روي نوار نقاله متحرك از نظر كيفيت، رنگ، درشتي و ريزي، آلودگي، نارسي، لهيدگي، آفت زدگي و ساير عوامل مؤثر درجه‌بندي و تفكيك مي‌گردند.

بسته بندي محصول

برگه‌ها و چيپس‌ها بسته به نوع و درجه آن‌ها در بسته‌هاي كوچك و بزرگ بسته‌بندي مي‌شود. آن‌ها را مي‌توان در ظرف، كيسه‌هاي پلاستيكي، سلوفاني و يا در كارتن و جعبه‌هاي چوبي بسته‌بندي نمود. در اين مرحله بايد رعايت كامل بهداشت و حفاظت از نفوذ آفات انباري و ساير ميكروارگانيسم‌ها مخرب طبق استانداردهاي مربوط به بسته‌بندي انجام گيرد. به نحوي كه هيچ گونه امكان آلودگي در آن نباشد.

همچنين مفاد استانداردهاي انواع برگه در مورد بسته‌بندي بايد رعايت گردد. بسته‌بندي اين فراورده‌ها در اشكال و اوزان مختلف قابل عرضه مي‌باشد. ماشين آلات نيز طوري انتخاب شده‌اند تا بتوانند انواع بسته‌بندي‌هاي مختلف را توليد نموده و به اين ترتيب گستره مصرف‌كننـدگان وسـيع‌تـر گـردد. بسـته‌بندي‌ها از 5 كيلوگرم جهت مصارف تقريبا تجاري و صادرات تا 200 گرمي قابل انجام مي‌باشد.

 ضدعفوني

پس از عمليات بسته‌بندي مرحله ضدعفوني برگه‌ها مي‌تواند طبق آئين كار ضدعفوني خشكبار و حبوبات شماره 2339 انجام گيرد.

انبار كردن

انبار جهت نگهداري مواد غذائي بايستي همواره خشك و خنك و غيرقابل نفوذ آفات بخصوص آفات انباري باشد و نيز انبار نبايد در مكان مرطوب و نمناك باشد و ديوارها و كف بايد بدون درز بوده و پنجره ها با تور سيمي ريز مجهز باشد، تا آفات و حشرات به داخل آن راه نيابند. ساير شرايط انبار بايستي طبق استانداردهاي شماره (55 ـ 56 ـ 57 ـ 58 و 444) روش‌هاي انبارداري و نيز استاندارد شماره 1836 كاملا رعايت شود.

ويژگي‌هاي بهداشتي واحد توليدي

ويژگي‌هاي بهداشتي كارگاه‌هاي مقدماتي و كارگاه‌هاي بسته‌بندي از قبيل وضعيت ساختمان كارگاه‌ها، سالن كار، سالن غذاخوري، حمام، توالت، وضعيت بهداشتي لوازم و ماشين آلات، تهويه، نور، حرارت، وضعيت آب و فاضلاب، مسائل امدادي و كمك‌هاي اوليه و غيره بايد طبق مقررات بهداشتي معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت و علوم پزشكي باشد. جهت آشنايي با مواد اوليه بسته بندي كه مجاز باشند كليك كنيد.

 تشريح فرايند بسته بندي بادام و گردو

بادام و گردو داراي پوسته سختي بوده و بنابراين جداسازي اين پوسته تا حد زيادي مشكل است. در اين طرح ابتـدا بادام و گردو از باغداران خريداري شده و سپس در انبار واحد نگهداري مي‌شوند. سپس اين محصـولات شكسـته شده و پوست آن‌ها جداسازي و پاك مي‌شود، جهـت اطمينـان از پـاك شـدن كامـل آن‌ها، اپراتورهاي كنتـرل و بازرسي اقدام به كنترل چشمي آن‌ها نموده و در صورت وجود پوسته، آن‌ها را جدا مي‌كنند. سـپس مغـز فـرآورده‌هاي مذكور به قسمت بسته‌بندي منتقل شـده و در اوزان و اشـكال مختلـف بنـا بـه تقاضـاي بـازار بسـته‌بندي مي‌گردند. محصولات بسته‌بندي شده بعد از آن به انبار محصول جهت عرضه به بازار منتقل مي‌گردند. جهت آشنايي با تجهيزات خط توليد و بسته بندي مواد غذايي كليك كنيد.

بررسي ايستگاه‌ها و شيوه هاي كنترل كيفيت

كنترل كيفيت جهت تعيين صحت عمل براي دستيابي به محصولي با مشخصات تعريف شده است. اين عمل باعث مي‌شود تا ضمن جلوگيري از توليد محصولات معيوب از هدر رفتن سرمايه جلوگيري شده و قيمت تمام شده محصول نيز كمتر شود. در كنترل كيفيت توليد و بسته‌بندي انواع ميوه خشك علاوه بر بررسي خصوصيات ظاهري مواردي مانند بو، رنگ، طعم، وجود ناخالصي‌هاي مختلف و… بررسي مي‌شود. همچنين آزمون‌هاي مختلف ميكروبي مانند آزمون كپك و مخمر و آزمون‌هاي شيميايي مانند تعيين وضعيت انديس پراكسيد در گردو و بادام انجام مي‌شود. در اين راستا كنترل بهداشتي خط توليد و پرسنل ضروري است. در نهايت محصول توليدي بايد از نظر مطابقت با استاندارد ملي و كارخانه‌اي نيز آزمايش شود.

طرح توجيهي ميوه خشك

طرح توجيهي ميوه خشك | دستگاه‌ها و تجهيزات خط توليد

انتخاب ماشين آلات با توجه به ظرفيت توليد طرح و همچنين ظرفيت هر دستگاه تعداد ماشين آلات مورد نياز محاسبه خواهد شد. در اين طرح بخشي از ماشين آلات داخلي و قسمتي از آن‌ها داراي قطعات خارجي هستند. خط توليد و بسته‌بندي برگه و چيپس ميوه‌جات بشرح ذيل است.

سيستم بوجاري و شتشو و سورت ميوه شامل؛ مخازن شستشو و بالا بر  و نوار سورتينگ و دستچين، اسلايسر و لانچر، پوست گير و جدا كننده پوست، خط تثبيت رنگ ميوه، خشك كن، نوار نقاله و ميز بازرسي، بالابر Z، خطوط بسته‌بندي توزين دار سلفوني و قوطي پركني، سيستم چاپ تاريخ و مشخصات، سيستم تزريق گاز ازت، دستگاه حلزوني، سيستم هيتر و نمك زني، تجهيزات آزمايشگاه ميكروبي و شيميايي شامل هود – كوره الكتريكي – آون – ترازوي ديجيتال – pH متر – دسيكاتور – انكوباتور – ظروف شيشه اي است.

طرح توجيهي ميوه خشك

طرح توجيهي ميوه خشك | بررسي بازار و رقبا

با توجه به مزيت صنايع تبديلي بخش كشاورزي كشور تعداد 200 واحد توليد صنعتي توليد و بسته‌بندي ميوه خشك در كشور با ظرفيت اسمي 168هزار تني وجود دارد. تعداد طرح‌هاي در حال احداث كشور كه داراي پيشرفت فيزيكي بالاي 60 درصد مي‌باشند، 58 طرح است كه پيش بيني ايجاد ظزفيت جديد 71 هزارتني را دارند.

واحدهاي توليد وبسته بندي ميوه خشك كشور سال 1399
تعداد سزمايه(م.ر) اشتغال نفر ظرفيت واحد
200 17573354 7426 168316 تن
تعداد كل جوازهاي تاسيس توليد و بسته بندي ميوه خشك
1317
طرح‌هاي درحال احداث بالاي 60 درصد پيشرفت فيزيكي توليد و بسته بندي ميوه خشك
تعداد سزمايه اشتغال ظرفيت واحد
58 4237680 2279 71720 تن

طرح توجيهي ميوه خشك | سرمايه گذاري مورد نياز

بر اساس مطالعات انجام شده  احداث توليد در سال جاري حدود 159 ميليارد ريال سرمايه نياز دارد. نرخ بازدهي داخلي سرمايه‌گذاري بيشتر از39درصد بوده و ظرف سه سال بعد از به توليد رسيدن برگشت سرمايه خواهيد داشت. در ادامه خلاصه‌اي از نيازمندي‌هاي احداث اين واحد با ظرفيت عملي 1100 تن توليد و بسته‌بندي انواع ميوه خشك در سال ارائه شده است.

مشخصات عمومي طرح

رديف موضوع برآرود واحد
1 زمين   3000 متر مربع
2 زيربنا كل توليدي، خدماتي و ستادي و روباز 990 متر مربع

 

جدول سرمايه گذاري و شاخص هاي مالي طرح

رديف موضوع هزينه ها  (ميليون ريال )
    سرمايه گذاري كل 159178
  نرخ بازده داخلي IRR 39
  دوره برگشت سرمايه 1/3

طرح توجيهي ميوه خشك |  مزاياي اجراي طرح

 • ماندگاري بيشتر محصولات بسته بندي شده 
 • نگهداري امن و بهداشتي محصولات
 • رعايت ضوابط استاندارد و بهداشتي آماده سازي و بسته‌بندي كالاي با كيفيت
 • در نتيجه ايجاد ارزش افزوده بيشتر

 

 نتيجه مطالعات مالي و اقتصادي

تحقيقات بازار و برآوردهاي مالي فني و اقتصادي تهيه شده طرح در سال 1399 و تحليل شاخص‌هاي مالي و اقتصادي طرح با محاسبات مالي كه از نرم‌افزار Comfar III Expert وضعيت قابل قبولي را به لحاظ مالي براي صنايع تبديلي بخش كشاورزي در حوزه  توليد و بسته‌بندي ميوه خشك نشان مي‌دهد. جهت اخذ مجوزهاي توليد اين محصول و تامين زيرساخت بر اساس پلان‌هاي مهندسي توليد استاندارد و صادرات محور، مي‌توانيد در تمامي مراحل انجام كار از زمان بررسي ايده تا پياده سازي و زمان بهره برداري از مشاوران و كارشناسان خبره و با تجربه كاردوك كمك بگيريد. جهت سفارش نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

 

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرحها و واحدهاي

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • كمك به تامين نيروي انساني نصب، راه اندازي ماشين آلات و تاسيسات عمومي طرح
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: طرح توجيهي ميوه خشك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: طرح توجيهي ميوه خشك،
موضوع:
[ ۱۳ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۱۱:۱۳:۳۸ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

براي انجام مطالعات و نگارش طرح توجيهي صنايع معدني لازم است كه مطالعات در سه بخش؛ بازار، فني و اقتصادي در طرح توجيهي به صورت كامل مورد بررسي قرار بگيرد. به همين دليل در اين مقاله به بررسي نحوه امكان سنجي پروژه هاي صنايع معدني مي پردازيم و تعدادي از طرح هاي انجام شده توسط تيم كاردوك در اين حوزه را در ادامه معرفي خواهيم كرد.

 

براي دريافت مشاوره از متخصصان مركز مشاوره كسب و كار و كاريابي كاردوك جهت نوشتن طرح توجيهي مي توانيد با شماره 02166418908 ماس بگيريد.

 منبع : طرح توجيهي صنايع معدني

طرح توجيهي صنايع معدني

همانطور كه گفته شد سه بخش مهم در امكان سنجي و طرح توجيهي در حوزه صنايع معدني وجود دارد كه عبارت است از:

 • مطالعات بازار (Market Study)
 • مطالعات فني (Technical Study)
 • مطالعات اقتصادي (Economic Study)

كه در ادامه هر بخش به طور مجزا شرح داده شده است.

بخش اول : مطالعات بازار در طرح توجيهي صنايع معدني (Market Study)

در اين بخش از طرح توجيهي به بررسي كامل منطقه راه اندازي پروژه پرداخته مي‌شود. هدف مطالعات بازار، شناسايي هدف پروژه، تحليل دقيق رقبا ( از جمله سياست‌هاي مديريتي و … )، شناسايي فرصت و تهديدهاي موجود در منطقه، كاهش ريسك پروژه و … مي‌باشد. به طور كلي مي‌توان گفت كه هدف از انجام تحقيقات بازار بررسي و پيشنهاد پتاسيل‌هاي ارزش آفرين موجود در منطقه جهت اطمينان يافتن سرمايه گذار براي سرمايه گذاري در منطقه پروژه مي‌باشد. علاوه بر موارد ذكر شده خروجي تحقيقات بازار به منظور اطلاعات اوليه براي انجام مطالعات فني به كار گرفته مي‌شود كه در اين بخش از امكان سنجي صنايع معدني موارد زير مورد بررسي قرار مي‌گيرد:

1-1- شناخت محيط و منقطه پروژه

 • شناخت موقعيت جغرافيايي و مكاني پروژه
 • بررسي شاخص‌هاي جمعيت شناختي منقطه پروژه
 • بررسي پتانسيل‌ها، زيرساخت و امكانات رفاهي و تفريحي در منطقه
 • بررسي دسترسي‌هاي پروژه از طريق شريان‌هاي اصلي و وسايل حمل و نقل عمومي

2-1- مطالعه كاربري و پروژه هاي تاثيرگذار منطقه

 • بررسي مشخصات، ويژگي‌ها، امكانات و … پروژه‌هاي رقيب در منطقه پروژه (توجه داشته باشيد كه شامل پروژه‌هاي در حال ساخت نيز مي‌شود)
 • تحقيقات بازار و بررسي سياست‌هاي قيمت گذاري
 • بررسي قيمت پروژه‌هاي مشابه در منطقه
 • بررسي موقعيت مكاني پروژه نسبت به منقطه پروژه هاي موفق و شاخص 
 • تدوين نقشه قيمت منطقه ( price map )

 

3-1- بررسي معاملات مسكن

 • بررسي شرايط كلي حاكم بر بازار مسكن و عوامل تاثير گذار بر آن در منطقه
 • حجم معاملات مسكن در منقطه
 • قيمت معاملات مسكن در منقطه
 • شاخص هاي آماري مسكن
 • بررسي اجاره بهاي مسكن در منقطه

1-4- جمع بندي مطالعات بازار و ارائه پيشنهاد ها

 • تجزيه و تحليل نقات قوت و ضعف و فرصت ها و تهديدهاي موجود (swot) پروژه
 • برآورد بازار هدف پروژه 
 • برآورد عرضه و تقاضاي پروژه

 

بخش دوم : مطالعات فني در طرح‌توجيهي صنايع معدني (Technical Study)

مطالعات فني به بررسي توجيه‌پذير بودن پروژه از لحاظ فني مي‌پردازد و شامل مطالعات ويژگي‌ها و مشخصات فني پروژه بر اساس نتايج توسعه داده شده مطالعات بازار مي‌باشد. هدف از مطاله فني پروژه بررسي توجيه‌پذيري و امكان اجراي آن از ديد فني است. اين بخش از طرح توجيهي شامل موارد زير مي‌باشد:

1-2- بررسي پروژه صنايع معدني

• موقعيت مكاني پروژه
• جدول سطوح پروژه
• پلان طبقات پروژه
• تصاويري از منطقه

2-2- تدوين برنامه فروش پروژه صنايع معدني

• برآورد استراتژي فروش در پروژه
• برآورد قيمت فروش پروژه به تفكيك طبقات
• تعيين نظام پرداخت پروژه

3-2- برآورد هزينه هاي پروژه صنايع معدني

• هزينه زمين پروژه
• هزينه مجوزهاي شهرداري، نظارت، مشاوره و …
• هزينه ساخت پروژه
• هزينه مالي پروژه
• هزينه تجهيز دفتر فروش

 

بخش سوم : مطالعات اقتصادي در طرح توجيهي صنايع معدني (Economic Study)

هدف از مطالعات و امكان سنجي اقتصادي پروژه صنايع معدني ارزيابي ميزان سودآوري پروژه و تجزيه و تحليل ريسك‌هاي اقتصادي پروژه ناشي از تغيير در پارامترهاي ريسك‌پذير پروژه (مانند؛ هزينه‌هاي ساخت، قيمت‌هاي فروش، هزينه عوارض و…) مي‌باشد. خروجي اصلي مطالعات اقتصادي برآورد ميزان سودآوري پروژه و تجزيه و تحليل ريسك‌هاي اقتصادي پروژه است. در اين بخش از طرح توجيهي صنايع معدني موارد زير مطرح مي‌گردد: 

3-1- برآورد اوليه از اقتصاد كلان پروژه بدون درنظرگرفتن ارزش زماني پول

اين قسمت در قالب جدولي كه شامل برآوردها و اطلاعات اوليه پروژه (اصطلاحا دو دوتا چهارتاي پروژه) مي‌باشد، ارائه خواهد شد.
• برآورد متراژ خالص اوليه كاربري هاي مختلف پروژه (مطابق متراژ تعيين شده در بخش اول و يا متراژ خالص پلان هاي معماري)
• برآورد متراژ ناخالص اوليه پروژه
• برآورد طول دوره ساخت پروژه
• برآورد هزينه‌هاي ساخت پروژه
• برآورد هزينه‌هاي تامين مالي پروژه (در صورت وجود)
• قيمت زمين
• برآورد درآمد فروش متراژ خالص كاربري هاي مختلف پروژه مطابق برنامه فروش
• برآورد مجموع درآمدهاي فروش پروژه (مطابق برنامه فروش)
• برآورد هزينه‌هاي مطالعات، تبليغات و فروش
• برآورد مجموع هزينه‌هاي پروژه (مجموع هزينه‌هاي زمين، عوارض، تامين مالي، ساخت و …)
• برآورد سود خالص پروژه
• برآورد سود خالص پروژه به ازاي يك مترمربع ساخت و ساز
• برآورد نرخ بازگشت سرمايه پروژه (ROR)

3-2- جريان نقدي خروجي پروژه (Cash Out Flow)

• جريان نقدي قيمت زمين (در صورت پرداخت اقساطي)
• جريان نقدي هزينه‌هاي تامين مالي (در صورت وجود)
• جريان نقدي هزينه عوارض ساخت (در صورت پرداخت اقساطي)
• جريان نقدي متوازن هزينه‌هاي ساخت (با درنظر گرفتن تورم هزينه‌هاي ساخت)
• كل جريان نقدي هزينه‌هاي پروژه (جريان نقدي خروجي پروژه)

3-3- جريان نقدي ورودي پروژه (Cash In Flow)

• درصدهاي عرضه و برنامه فروش به تفكيك كاربري هاي مختلف پروژه (شامل دوره‌هاي افزايش قيمت)
• جريان نقدي درآمدهاي فروش به تفكيك كاربري‌هاي مختلف پروژه (مطابق برنامه فروش هر كاربري)
• نظام دريافت اقساط فروش به تفكيك هر كاربري (نظام پرداخت خريدار شامل درصدهاي پيش پرداخت، اقساط، تحويل واحد، انتقال مالكيت و ثبت سند)
• كل جريان نقدي درآمدهاي پروژه (جريان نقدي ورودي پروژه)

3-4- جريان نقدي خالص پروژه (Net Cash Flow)

جريان نقدي خالص پروژه به همراه جريان نقدي خالص تجمعي، جريان نقدي خالص ارزش فعلي پروژه و جريان نقدي ارزش فعلي خالص تجمعي پروژه

3-5- محاسبه شاخص هاي اقتصادي پروژه

ارزيابي سودآوري پروژه با استفاده از تكنيك‌هاي اقتصادمهندسي (Engineering Economy) با استفاده از محاسبه شاخص‌هاي ذيل:
• ارزش فعلي خالص درآمدهاي پروژه
• ارزش فعلي خالص هزينه هاي پروژه
• ارزش فعلي خالص (NPV) پروژه
• شاخص سودآوري پروژه PI (نسبت منافع به مخارج B/C)
• نرخ بازده داخلي (IRR) سالانه پروژه
• نرخ بازده داخلي تعديل شده (MIRR) سالانه پروژه
• تجزيه و تحليل نقطه سربه سر پروژه (Break-Even Analysis)
1- دوره بازگشت سرمايه عادي (NPP) پروژه (ماه)
2- دوره بازگشت سرمايه پويا (DPP) پروژه (ماه)
• مقدار سرمايه اوليه مورد نياز براي اتمام بدون توقف پروژه

3-6- تجزيه وتحليل ريسك هاي اقتصادي پروژه (Economic Risk Analysis)

در اين قسمت تاثير ريسك‌هاي اقتصادي مختلف بر سودآوري پروژه از طريق آناليز حساسيت (Sensitivity Analysis) شاخص‌هاي اقتصادي پروژه نسبت به عوامل مختلف ايجادكننده ريسك منفي اقتصادي براي پروژه، مورد تجزيه و تحليل قرار مي‌گيرد.
• آناليز حساسيت شاخص‌هاي اقتصادي پروژه نسبت به ريسك كاهش قيمت‌هاي فروش پيش بيني شده كاربري-هاي مختلف پروژه (ريسك كاهش قيمت فروش)
• آناليز حساسيت شاخص‌هاي اقتصادي پروژه نسبت به ريسك افزايش هزينه (پايه) ساخت يك مترمربع بناي ناخالص (ريسك افزايش هزينه ساخت)
• آناليز حساسيت شاخص‌هاي اقتصادي پروژه نسبت به ريسك افزايش تورم هزينه‌هاي ساخت يك مترمربع بناي ناخالص (ريسك افزايش تورم هزينه ساخت)

 

طرح هاي توجيهي صنايع معدني

در اين قسمت از مقاله طرح هاي توجيهي صنايع معدني كه توسط مجموعه كاردوك تدوين شده‌اند را منتشر نموده‌ايم. مجموعه كاردوك در حوزه نگارش طرح هاي توجيهي صنايع معدني نيز سوابق كاري زيادي داشته است. از جمله اين طرح ها مي توان به موارد زير اشاره داشت : 

طرح توجيهي صنايع معدني
طرح توجيهي سنگبري مرمريت | واحد برش و فراوري سنگ تزييني ماربلي (مرمريت)

جهت نگارش هر يك از طرح‌هاي بروز با ما تماس بگيريد تا در سريع‌ترين زمان ممكن طرح توجيهي به روز مطابق با استانداردهاي مالي و بانكي كشور با خروجي كامفار مطابق با استاندارد سازمان UNIDO را تقديم‌تان نماييم كه علاوه بر اخذ تسهيلات بانكي براي دريافت مجوزهاي لازم و ارائه به سرمايه گذار يا توجيه ارگان‌هاي داخلي و خارجي بتوانيد از آن بهره ببريد. براي نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

 

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرح‌ها و واحدهاي

 • تهيه و مشاوره طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • راه اندازي و اجراي پروژه هاي صنعتي و خدماتي
 • كمك به تامين نيروي انساني نصب، راه اندازي ماشين آلات و تاسيسات عمومي طرح
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع : طرح توجيهي صنايع معدني


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: طرح توجيهي صنايع معدني،
موضوع:
[ ۱۲ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۱۱:۳۴:۰۹ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

چرا مواد اوليه مورد استفاده براي بسته بندي مواد غذايي اهميت دارد؟ مهم‌ترين هدف در بسته بندي محصولات غذايي افزايش طول عمر و ماندگاري محصول از طريق تنظيم فضاي مناسب در داخل بسته با توجه به ويژگي‌هاي مورد نياز نگهداري محصول است. لذا برقراري هماهنگي بـين ويژگي‌هاي مـاده بسته‌بندي و نيازمندي‌هاي نگهداري كالاي غذايي و توجه به شكل بسته و نقش آن در نگهداري و حمل نقل از كارخانه تا سر سفره مصرف كننده اهميت به سزايي دارد. تعدادي از پركاربردترين مواد مورد استفاده در بسته‌بندي محصولات غذايي به شرح ذيل مي‌باشد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه انواع طرح هاي توجيهي مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 منبع: مواد اوليه براي بسته بندي

مواد اوليه براي بسته بندي مواد غذايي

به دليل رعايت بهداشت و سلامت مواد غذايي مواد اوليه مورد استفاده در بسته بندي مواد غذايي از اهميت به سزايي برخوردارند. در ادامه برخي از پر كاربردترين مواد كه مورد تاييد استاندارد و بهداشت هستند را شرح مي‌دهيم. براي آشنايي با خط توليد بسته بندي مواد غذايي كليك كنيد.

 پلي اتيلن

پلي اتيلن با چگالي كم و زياد دو پليمر هستند كه در گريدهاي مناسب با اينكه به لحاظ ساختار فرمول شيميايي يكسان هستند، در توليد ظروف مواد بسته بندي كاربردي مختلفي دارند. پلي اتيلن در دانستيته كم براي توليد انواع فيلم‌هاي نازك داراي انعطاف و استفاده مي‌شود و به دليل خنثي بودن و عدم واكنش با محصولات غذايي و قابليت دوخت حرارتي به صورت گسترده مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در بسته‌بندي‌هاي مركب و چند لايه نيز مي‌توان از فيلم پلي اتيلن در لايه داخلي داراي تماس با محصول غذايي استفاده نمود. فيلم پلي اتيلن به دليل شفافيت به همراه مواد ديگري همانند آلومينيم بكار مي‌رود. در تتراپك انواع آبميوه و محصولات لبني فيلم پلي اتيلن در لايه داخلي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

پلي اتيلن دانستيه بالا داراي استحكام زياد و عدم شفافيت بوده و به همين دليل در توليد ظروف صنايع غذايي همانند بطري و ظروف محصولات لبني مورد استفاده قرار مي‌گيرد. جهت بهبود و خواص آن از تركيب افزودني‌هاي بهبود دهنده‌اي همانند تينانيوم دي اكسايد نيز استفاده مي‌شود.

مواد اوليه براي بسته بندي | پلي پروپلين

از پلي پرويلين در گريدهاي مختلف استفاده وسيعي مي‌شود. از گريد پلي پروپيلن براي توليد انواع درپوش‌هاي رزوه‌دار بطري و ظروف پلاستيكي دهانه گشاد غذايي، دارويي و بهداشتي استفاده مي‌شود و از گريد خطي شده بيورينت آن براي توليد فيلم‌هاي نازك و شفاف جهت استفاده در بسته بندي انواع پفك، ماكاروني و خشكبار استفاده مي‌گردد. از گريد پلي پروييلن خطي پيرلايزدصدفي براي توليد فيلم نازك منعطف و پوشاننده لكه در بسته‌بندي انواع شكلات، ويفر و محصولات پودري صنايع غذايي استفاده مي‌شود.   

پلي اتيلن تترافتالات  

اين ماده پلي الفين كاربرد وسيعي را در توليد ظروف و بطري حاوي انواع نوشابه، روغن مايع و مايعات غذايي دارد. تكنولوژي شكل‌دهي و توليد بطري  از پت ظروفي را توليد مي‌كند كه ضمن داشتن استحكام زياد مكانيكي، كاملا شفاف و سبك و در نتيجه اقتصادي باشند. از اين ماده پليمري به صورت فيلم نازك جهت بسته بندي‌هاي نيازمند استحكام نيز استفاده مي‌گردد.   

مواد اوليه براي بسته بندي | پلي استايرن

پلي استايرن ماده‌اي شفاف و شكننده است و در توليد انواع ظروف يكبار مصرف همانند ليوان و بشقاب استفاده مي‌شود. گريد خاصي از پلي استايرن ضربه‌پذير بوده و به همين دليل براي توليد ظروف ماست، مارمالاد و عسل يك نفره مورد استفاده قرار مي‌گيرد. گريد ديگـري از پلي استايرن حجيم شده به دليل سبك بودن و خواص ضربه‌پذيري مطلوب در بسته بندي محصولات شكننده همانند تخم مرغ استفاده مي‌گردد. اين ماده به دليل دارا بودن خاصيت عايق حرارتي در انتقال غذاهاي گرم نيز مي‌تواند مناسب باشد. 

نايلون  

نايلون به دليل قابليت محافظت از محصولات غذايي در برابر آلودگي‌ها و گرد و غبار به صورت رول، كيسه و برش خورده جهت بسته بندي و حمل انواع مواد غذايي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. نايلون در بسته بندي‌هاي تحت خلا  فرآورده‌هاي گوشتي همانند سوسيس و كالباس نيز كاربرد دارد.

پلي وينيليدين كلرايد  (PVDC)

اين ماده بهترين نـوع پليمر با ويژگي حفاظتي در مقابل نفـوذ گازها و رطوبـت است. فيلم آن بسيار نازك و قابل انعطاف بوده و بـه همين سبب براي بسته بندي عمده فرآورده‌هاي گوشتي به كار مي‌رود. فيلم پليمري در بسته بندي تحت خلا مي‌‌تواند كاملا به سطح محصول بچسبد.

 

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرح‌ها و واحدهاي توليد كننده

 • مشاوره در زمينه تهيه و خريد مواد اوليه
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • تامين نيروي انساني نصب و راه اندازي ماشين آلات و تاسيات عمومي طرح
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي

براي سفارش و نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: مواد اوليه براي بسته بندي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۱ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۱۱:۵۲:۲۷ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : ---
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر