كاردوك
مشاوره كسب و كار كاريابي كاردوك

كشف انگيزه هاي خريد مشتريان مي‌تواند به فروشندگان، توليد كنندگان و فعالان اقتصادي كمك كند تا به طور مستقيم بر روي ميزان خريد و هزينه‌اي كه مشتريان پرداخت مي كنند، تاثير مثبت بگذارند. با ارتقاي كيفيت كالاهاي توليدي و يا اجراي يك نوع خلاقيت بر كالا تا حدي مي‌توان به فروش بالاتر دست يافت. اما با مطالعه جامع‌تر در زمينه فروش، پارامترهاي ديگري نيز بر انگيزه هاي خريد تاثير دارد. اگر در گذشته اين موارد برايتان اهميت زيادي نداشت بايد سريع دست به كار شويد. اين مهم مي‌تواند در روش‌هايي كه براي تبليغات استفاده مي‌كنيد نيز مؤثر باشد و مخاطبان‌تان را سريع‌تر به خود جذب كنيد. در ادامه براي تغيير در روند فروش خود با ما همراه باشيد.

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها در زمينه كشف انگيزه‌هاي خريد مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : انگيزه خريد

 

 

مهم‌ترين انگيزه‌هاي خريد در مشتري

شما به عنوان فروشنده و يا ارائه دهنده خدمات بايد بدانيد كه چه انگيزه هايي باعث خريد مشتريانتان مي شود. شما با آگاهي از اين انگيزه ها مي توانيد موقعيت كالا و برند خود را در جايگاه امني قرار دهيد. در ادامه به هشت انگيزه مهم خريد اشاره كرده ايم. شما با برآورده كردن يك يا همزمان چند انگيزه مي توانيد فروش بالاتري داشته باشيد. جهت اطلاع از مهارت هاي لازم براي مدير فروش كليك كنيد.

1- داشتن ترس و نگراني

شنيدن اينكه ترس يكي از عوامل و انگيزه‌هاي خريد است شايد چيز عجيبي باشد، اما واقعيت دارد. ترس‌ها هميشه همراه انسان هستند و باعث مي‌شود كه براي رفع آن اقدام به خريد كنند.

مردم در زمان بحران مي‌ترسند كه گرسنه بمانند به همين دليل به خريد غذا هجوم مي‌آورند، در زمان تورم مي‌ترسند كه نقدينگي‌شان بي ارزش شود، خانه مي‌خرند و يا براي اينكه زندگي خود را از حوادث در امان نگه دارند، انواع بيمه‌ها را خريداري مي‌كنند.

2- انگيزه خريد | جذابيت‌هاي محصول

اگر از كساني كه در زمينه زيبايي مانند محصولات آرايشي و بهداشتي فعاليت مي‌كنند، بپرسيد كه چه چيزي باعث خريد محصولاتشان مي‌شوند، به شما مي گويند "زيبايي از مهم‌ترين انگيزه‌هاي خريد محسوب مي‌شود". اين محصولات مهم‌ترين ويژگي كه همراه خود دارند زيبايي است. ضمن اينكه اين محصولات خودشان بسته بندي هاي زيبايي دارند، تغييرات زيادي در ظاهر خانم‌ها ايجاد مي‌كنند. به همين دليل اين مهم انگيزه جالبي براي مشتريان جهت خريد اين دست از محصولات خواهد بود. 

جذابيت محصول در مورد محصولات ديگر هم صدق مي كند، براي مثال رنگ خودرو، براي مشتريان بسيار اهميت دارد و حتي گاه براي خريد رنگ مورد علاقه‌شان پول بيشتري مي‌پردازند.

3- به دست آوردن سود

بخش مهمي از انگيزه‌هاي خريد در سود نهفته است. در واقع خريداران بايد اين انگيزه را در دل مشتري ايجاد كنند كه با خريد كالاهاي آن‌ها مي‌توانند منفعت زيادي را به دست آورند. مشتري وقتي بداند كه مي‌تواند با خريد كالايي به سود خوبي برسد، حتماً اين كار را انجام خواهد داد. اين نوع انگيزه در تجارت هايي مثل سهام، املاك، اوراق قرضه و... بيشتر به چشم مي‌خورد.

4- انگيزه خريد | لذت خريد كردن برخي از كالاهاي خاص

اگر دقت داشته باشيد برخي از كالاها ارتباطي با نيازهاي اساسي انسان ندارند، اما افراد از اين جهت كه داشتن آن برايشان لذت بخش است اقدام به خريد مي‌كنند. مثلاً برخي دوست دارند فقط زيورآلات بخرند و يا برخي ديگر مي‌خواهند عتيقه جات مختلفي را دور خود جمع كنند.

لذت خريد از اين جهت است كه آن‌ها با داشتن برخي از اين كالاها از نظر رواني احساس بهتري ايجاد مي‎كنند و دارندگان از تماشاي آن لذت مي‌برند. پس عامل لذت از جمله انگيزه‌هاي خريد در مشتري است.

5- برطرف كردن نياز

وقتي مردم به كالايي نياز داشته باشند بدون از دست دادن زمان، سريع براي خريد آن اقدام مي‌كنند. مثلاً نان چيزي است كه همه ايراني‌ها به آن نياز دارند و هر روزه براي خريد آن منزل را ترك مي‌كنند. همچنين تلفن همراه، نيز يك نياز محسوب مي‌شود، اما اغلب تا وقتي خراب نشود و يا تكنولوژي‌هاي جديد لازم نشود، نمونه هاي جديد را نمي‌خرند. البته برخي افراد با توجه به علاقه و جذابيتي كه كالاهاي ديجيتالي دارد، براي خريد اين دست كالاها  پيشقدم مي‌شوند. پس شناسايي نياز مشتريان يكي ديگر از راه هاي بالا بردن فروش و رسيدن به سود خواهد بود.

6- انگيزه خريد | برطرف كردن مشكلات

گاه خريداران تا زماني كه براي‌شان مشكلي پيش نياد كالاي نو خريداري نمي‌كنند. اين موضوع در مورد كالاهايي كه انتظار مي‌رود در بلند مدت كيفيت خودشان را حفظ كنند بيشتر اهميت دارد. براي مثال مشتري از شما لپ تاپ خريداري مي‌كند و انتظار دارد سال‌ها برايش كار كند، كيفيت بالا در چنين كالاهايي موجب ايجاد اعتماد در مشتريان شده و براي خريد بعدي نيز شما را انتخاب خواهند كرد. 

بنابراين فروشنده لپ تاپ لازم است واحدي را جهت رسيدگي به خرابي‌ها و پشتيباني محصول ايجاد كند، اينگونه مي‌تواند ارتباط خود را با مشتري حفظ كرده و فرصت مناسب جهت فروش محصولات جديدتر را به دست آورد. براي اطلاع از افزايش طول عمر مشتري كليك كنيد.

7- عموميت داشتن

هميشه خريد براي رفع نياز و يا برطرف كردن مشكل نيست، گاه مردم كالايي خريداري مي‌كنند كه عموميت دارد. يعني با وجود اينكه نيازي ندارند تنها چون همه از آن دارند، خريد مي‌كنند. اين موضوع معمولا زماني اتفاق مي افتد كه فردي مشهور كه مورد پذيرش بيشتر افراد جامعه است، كالايي را استفاده مي كند. گردنبد مرغ مينا در زمان پخش سريال شهرزاد فروش بالايي داشت، جالب آن كه اين گردنبندها حتي با قيمتي بالاتر از ديگر گردنبندهايي از همان جنس فروخته مي‌شدند.

8- انگيزه خريد | بهبود سلامتي

از جمله انگيزه‌هاي خريد به سلامتي افراد بازمي‌گردد. مردم به سمت كالاهايي مي‌روند كه با سلامتي‌شان ارتباط نزديكي دارد. آن‌ها حاضرند براي چنين كالاهايي، هزينه‌هاي زيادي نيز پرداخت كنند. مثلاً خريد مولتي ويتامين‌هاي گران قيمت و يا خريد تردميل از جمله اين موارد است. در اين محصولات بيشتر از آنكه قيمت مهم باشد، به تأثيري كه بر سلامتي‌شان مي‌گذارند اهميت مي‌دهند.

سخن پاياني

در توليد محصول بايد انگيزه‌هاي خودتان از توليد و انگيزه‌هاي مشتري از خريد را به دقت مورد بررسي و تحليل قرار دهيد. اين مهم در تعداد محصولات توليدي شما و روش‌هاي بازاريابي كه مي‌خواهيد در پيش بگيريد، تأثير مستقيمي خواهد گذاشت. مثلاً نمي‌توانيد روش بازاريابي كه براي فروش محصولات غذايي كه با توجه به انگيزه و نياز مشتري توليد كرده‌ايد را در فروش وسايل الكترونيكي به كار ببريد، چون منجر به شكست كسب و كارتان خواهد شد. بنابراين كشف انگيزه‌هاي خريد نقش مؤثري در موفقيت تجارت شما خواهد داشت.

سؤالات متداول در خصوص كشف انگيزه‌هاي خريد

در بازاريابي محصولاتي كه ربطي به نياز مشتري ندارد بايد روي چه چيزي تمركز كنيم؟

در اين خصوص بايد محصول توليدي شما كيفيت بالا و زيبايي خاصي داشته باشد. روي تجملاتي بودن آن كار كنيد و بيشتر ويژگي‌هاي مثبت و جلوه‌اي كه به فرد مي‌دهد را مورد توجه قرار دهيد.

شناخت انگيزه‌هاي خريد را بايد چه زماني انجام دهيد؟

در همه مراحل كسب و كار و توليد محصول بايد اين مهم را مورد توجه قرار دهيد. مثلاً بايد بتوانيد قبل از راه اندازي تجارت، قبل از توليد محصول، در هنگام فروش و خدمات پس از فروش نيز انگيزه‌هاي مشتري را در نظر بگيريد. چون اين مهم به تجارت شما جهت مي‌دهد. جهت بررسي وضعيت و افزايش فروش خود مي توانيد از كارشناسان با تجربه كاردوك نيز مشورت كنيد.

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها در زمينه كشف انگيزه‌هاي خريد مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : انگيزه خريد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: انگيزه خريد،
موضوع:
[ ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۳۷:۲۹ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

آيا با روش هاي تعيين نرخ ارز آشنايي داريد؟ قيمت و يا نرخ ارز عددي است كه به وسيله آن مي‌توان ارزش پولي كشوري را بر اساس ارز و يا پول كشور خارجي در يك بازه زماني معيني، نشان داد. روش هاي مختلفي براي تعيين نرخ ارز وجود دارد، هر كشوري بر اساس نياز بازار داخلي‌اش نظام مالي مناسبي را انتخاب مي كند. هر كدام از اين نظام هاي مالي و پولي داراي مزايا و معايبي هستند كه سياست گذاران مالي با توجه به موقعيت و نوع تبادلات كشور مناسب ترين آن ها را برمي گزينند. در كشور ايران نيز تا به حال تغييرات زيادي در شيوه تعيين نرخ ارز صورت گرفته است. اما همچنان نتوانسته به اهداف مالي خود برسد. در ادامه شما را بيشتر با روش هاي تعيين نرخ ارز آشنا خواهيم كرد.

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها جهت ارزيابي فرصت هاي سرمايه گذاري در موقعيت هاي مختلف مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : روش هاي تعيين نرخ ارز

 

 

قيمت ارز چگونه تعيين مي‌شود؟

مسائل و تنش‌هاي سياسي، رونق و افول اقتصادي و يا بحران‌هاي جهاني بر نرخ ارز تاثير مستقيم دارند. كشورهايي كه بيشتر تحت تاثير عوامل بيروني و به خصوص داخلي قرار مي‌گيرند، در آن‌ها تعيين نرخ ارز سخت‌تر و پيچيده‌تر مي‌باشد. بالا و پايين شدن قيمت ارز در كشورهايي كه چرخه اقتصادي‌شان وابسته به دلار و يا ساير ارزهاست، بيشتر است. در اين ميان مشاغل مختلف نيز از اين قضيه سود و يا ضرر مي‌كنند. بنابراين در كشوري مانند ايران كه شرايط اقتصادي دچار تحولات زيادي مي شود، با اطلاع از نحوه تاثير اين عوامل مي‌توانيد امنيت مالي خود را حفظ كرده و از خطرات مالي خود را دور كنيد. با دريافت مشاوره از كارشناسان كاردوك نيز مي‌توانيد در اين زمينه تصميم گيري هاي مناسبي بگيريد. 

روش هاي تعيين نرخ ارز

از جمله رويكردهاي مهم در تعيين نرخ ارز نظام ارزي آزاد و نظام ارزي كنترلي است. در نظام ارزي آزاد بر اساس بازار جهاني ارز عمل مي‎‌شود، در كشورهايي كه روش نظام ارزي آزاد دارند ورود و خروج ارز آزاد بوده و دولت و بانك مركزي هيچ گونه دخالتي در ورود و خروج و تعيين قيمت ارز ندارند. در مقابل كشورهايي كه نظام ارزي كنترلي دارند، ورود و خروج ارز را تحت كنترل و نظارت دولت و بانك مركزي قرار مي‌دهند، بازار ارز در اين كشورها محدود و تحت كنترل مي‌باشد.

در نظام ارزي آزاد، قيمت ارز شناور است، يعني نوسانات در عرضه و تقاضا، قيمت آن را مشخص مي‌كند. اين قيمت به صورت مشخص تابع تغييرات عرضه و تقاضا است.

اما در نظام كنترلي ارز، قيمت آن ثابت است. يعني نرخ ارز توسط دولت تعيين و تكليف مي‌شود. در اين بين بزرگترين و مهم‌ترين خريدار و فروشنده در نظام ارزي كنترلي دولت است و نرخ ارز را بر اساس ملاحظات و صلاح ديدهاي اقتصادي، سياسي و يا اجتماعي تعيين و تكليف مي‌كند. در مواقعي كه بسيار ضروري است، كشورهاي پيشرفته صنعتي دولت به صورت غير مستقيم در بازار دخالت كرده و نرخ ارز را افزايش و يا كاهش مي‌دهند.

روش هاي تعيين نرخ ارز  و ارتباط آن با واردات و صادرات

كساني كه در زمينه صادرات فعاليت مي‌كنند به صورت مستقيم يكي از مهم‌ترين منابع وارد كننده ارز در كشور هستند. در واقع صادرات به معناي تعويض كالاهاي داخلي با ارز است. وارد كنندگان نيز از مهم‌ترين منابع تقاضاي ارز و يا مهم‌ترين عامل خروج ارز در كشور هستند. واردات يعني اينكه كشورها ارز و كالاي داخلي كشورهاي ديگر را خريداري مي‌كنند.

قيمت ارز، يعني نرخ تبديل پول دو كشور، در تجارت خارجي براساس مقايسه سطح عمومي قيمت‌ها در دو كشور يا مقايسه قدرت خريد داخلي پول‌ها تعيين مي‌گردد. اگر تجارتي بين دو كشور آزاد باشد و دولت‌ها نيز در امور ارزي دخالتي نداشته باشند، قيمت ارز در سطحي تعيين مي‌گردد كه قدرت خريد پول‌ها در هنگام خريد يك سبد كالا و خدمات در كشور اول با همان سبد كالا و خدمات در كشور دوم مساوي باشد.

نظام‌ها و روش هاي تعيين نرخ ارز در ايران

«نظام پايه طلا»، «نظام پايه طلا-ارز»، «نظام ارزي شناور» و «نظام ارزي شناور مديريت شده» چهار نظام مهم در كشور براي تعيين قيمت ارز هستند. در ايران درآمدهاي ارزي با كشورهاي ديگر متفاوت است و به همين دليل سياست‌هاي ارزي در كشور متناسب با همين چهار نظام تعيين و تكليف مي‌شود. تفاوت اين موضوع با كشورهاي ديگر به دليل درآمدهاي ارزي صادرات نفت و مشتقات آن است.

اعلام شده كه نظام ارزي در ايران شناور و مديريت شده است. يعني تقاضا و عرضه نرخ برابري را مشخص مي‌كند، اما بانك مركزي مي‌تواند در بازار ارز دخالت كرده و نوسانات آن را كنترل كند. درآمدهاي ارزي حاصل از فروش نفت نيز باعث مي‎شود كه بانك مركزي به ذخاير ارزي قابل توجهي برسد و زماني كه تقاضا براي ارز افزايش يابد، بايد از آن استفاده كند.

البته شرايطي هم وجود دارد كه تقاضا براي ارز بالا مي‌رود و حتي ذخاير بانك مركزي هم نمي تواند پاسخگوي نياز بازار باشد، در نتيجه در اين زمان نرخ ارزها به صورت جهشي بالا مي‌روند.

عوامل دخيل در روش هاي تعيين نرخ ارز

تعيين نرخ ارز بر اساس قدرت خريد از جمله روش هاي تعيين نرخ ارز اوليه است، در اين روش برابري سبد كالا را در دو كشور مبناي تعيين نرخ ارز مي دانستند، اما مشخص شده كه عوامل متعددي در تعيين نرخ ارز موثر هستند. در ادامه به برخي از مهم ترين اين عوامل در علم اقتصاد اشاره مي كنيم.

1- تراز بازارهاي خارجي

در صورتي كه صادرات نسبت به واردات افزايش يابد، قيمت ارز كاهش پيدا مي‌كند و عرضه آن افزايش مي‌يابد. اگر بر عكس اين مورد اتفاق بيافتد قيمت ارز افزايش خواهد يافت. اين موضوع اشاره به توليد ملي كشور نيز دارد. هر چه كشوري توانايي بيشتري در ارائه خدمات و كالا به ساير كشورها را داشته باشد، داراي ارز با ارزش‎‌تري خواهد بود.

2- تراز مبادله خارجي

اگر قيمت چيزي كه صادر مي‌كنيم به نسبت چيزي كه وارد مي‌كنيم، بيشتر باشد، در اين صورت قيمت ارز كاهش مي‌يابد چون براي هر مقداري از صادرات ارز بيشتري حاصل مي‌شود. براي مثال فرض كنيد كشوري 10 قلم مواد اوليه (فلز، چسب، چرم، نخ و...) را وارد مي‌كند و در مقابل تنها خودرو و كفش صادرات مي كند. چون حجم و ارزش صادرات آن بيشتر از واردات آن است،نرخ ارز كاهش مي يابد. اگر مبلغ صادرات و واردات برابر باشد، نرخ ارز تغييري نمي كند و اگر مجموع واردات بيشتر از صادرات باشد، نرخ ارز افزايش پيدا خواهد كرد.

3- شرايط سياسي

زماني كه بحران‌هاي مختلف سياسي، بي اعتمادي مردم به امور داخلي و سياستگذاري‌ها رشد پيدا كنند و منافع مردم و كشور دائم در حال تهديد باشد، نرخ ارز روند افزايشي به خود مي‌گيرد. در واقع به دليل در خطر افتادن توليدات، كاهش تقاضا براي پول داخلي، افزايش تقاضا براي پول خارجي، احتمال بسته شدن راه‌هاي مبادله وجوه معوقه خارجي و.... نرخ ارز تحت تاثير سياست هاي خارجي قرار مي‌گيرد.

4- كسري بودجه‌هاي دولت

اين مهم در كشورهاي مختلف متفاوت است. مثلاً در يك كشور پيشرفته اگر دولت اعتبارات لازم را داشته باشد با فروش اوراق قرضه نرخ بهره را بالا مي برد. اين كشورها براي خريد اوراق نيازمند پول داخلي هستند، كه اين مهم قيمت پول داخلي را افزايش مي‌دهد. اما اگر دولتي از كشورهاي ديگر دائم پول قرض كرده باشد، در اين صورت قيمت نرخ پول داخلي كاهش مي‌يابد كه به معناي كسري بودجه دولت است. در كشوري چون ايران كسري بودجه معناي متفاوتي دارد و به صورت مخرب‌تري بر نظام اقتصادي كشور تاثير مي‌گذارد.

5- نرخ تورم داخلي در مقايسه با نرخ تورم خارجي

اگر در كشوري نرخ تورم داخلي آن بالاتر از نرخ تورم خارجي باشد، اين مهم ارزش پول داخلي را كاهش مي‌دهد و باعث افزايش قيمت پول خارجي و يا ارز مي‌شود.

جمع بندي درباره روش هاي تعيين نرخ ارز

عوامل زيادي در تعيين قيمت ارز در يك كشور دخيل هستند كه با توجه به نظامي كه انتخاب كرده اند مي‌تواند نتايج متفاوتي را در خصوص قيمت ارز ايجاد كند. اما تجربه نشان داده كشورهايي كه نرخ ارز آن‌ها آزاد است، از اقتصاد قوي‌تر و با ثابت‌تري برخوردار هستند. در نهايت لازم است براي ايجاد ثبات در وضعيت مالي خود از تغييرات بازار ارز اطلاع داشته و به دنبال راهي براي جلوگيري از ضرر مالي باشيد. جهت اطلاع از بهترين روش هاي جلوگيري از ضرر مالي كليك كنيد.

سؤالات متداول در خصوص تعيين قيمت ارز

آيا بورس در تعيين قيمت ارز نقشي دارد؟

بله. بورس مستقل عمل نمي‌كند و در بحران‌هاي مختلف به دليل واكنش‌هاي هيجاني كسب و كارها و مردم، نرخ ارز تحت تاثير قرار مي‌گيرد و اين مهم روي افزايش و يا سقوط سهام شركت‌ها در بورس نيز تأثير مي‌گذارد.

منبع اصلي تعيين نرخ ارز در ايران كدام است؟

منبع اصلي تعيين قيمت بانك مركزي است كه توسط واسطه‌هاي گمنام، ارز را به صرافي‌ها عرضه مي‌كند. (براي تامين درآمد، كسري بودجه و كاهش نقدينگي).

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها جهت ارزيابي فرصت هاي سرمايه گذاري در موقعيت هاي مختلف مي‌توانيد با كارشناسان مركزمشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : روش هاي تعيين نرخ ارز


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: روش هاي تعيين نرخ ارز،
موضوع:
[ ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۳۱:۳۰ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

طرح توجيهي توليد سنگ مصنوعي يكي از خدماتي است كه توسط كارشناسان بايد مورد بررسي و نگارش قرار بگيرد. سنگ مصنوعي به شكل نما و دكوراتيو، مبلمان فرشي، كفپوش و موزائيك، جدول، پله و كتيبه، آميزه‌اي از مواد و رنگ دانه‌هاي معدني، سنگ‌هاي دانه بندي شده و نوعي از رزين‌هاي پليمري است كه داراي مقاومت فيزيكي و شكل‌هاي ظاهري بسيار زيبا مي‌باشد. نظر به اينكه اين محصولات ضمن داشتن كيفيت بسيار مطلوب و  قيمت تمام شده رقابت پذير در مقابل انواع محصول‌هاي سنگ گرانيت، مرمر، كاشي و سراميك مي‌باشد. فعاليت در اين زمينه به لحاظ اقتصادي و در دسترس بودن تكنولوژي توليد توجيه پذير شده است. در ادامه خلاصه اي از طرح توليد سنگ مصنوعي ارائه شده است.

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها در زمينه طرح توجيهي مي‌توانيد با كارشناسان مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : نوشتن طرح توجيهي سنگ مصنوعي

 

طرح توجيهي توليد سنگ مصنوعي | معرفي محصول

توليد سنگ‌هاي مصنوعي با توجه به بازخورد و نياز بازار و سفارش مشتري و توجه به نوآوري در ارائه محصولات جديد در ابعاد، اشكال و رنگ‌هاي متفاوت قابليت تبديل به محصول نهايي جهت مصارف ذيل را دارد:

استفاده از سنگ مصنوعي جهت توليد انواع موزائيك پليمري شده در ابعاد، رنگ و طرح‌هاي مختلف، استفاده از سنگ مصنوعي جهت توليد كف پوش مورد استفاده در پياده روهاي پارك‌ها، شهرها و مراكز تفريحي، توليد سنگ مصنوعي براي كار در نماي بيروني ساختمان‌ها، توليد انواع كاشي و سراميك براي مصارف ديوار و كف ابنيه، توليد انواع سنگ‌هاي مصنوعي گرانيتي و مرمر جهت استفاده در راه پله ديوار و كف، توليد انواع محصولات حجمي همانند كتيبه، گلدان و نماي شومينه و مبلمان‌هاي شهري با قابليتهاي هنري و غيره.

نظر به اينكه تكنولوژي توليد محصولات سنگ مصنوعي وابسته به قالب‌هاي مورد استفاده در خط توليد مي‌باشد، لذا در تامين نظرات مشتري و توليد محصولات جديد در اين فعاليت محدوديتي وجود ندارد. در ادامه به ابعاد مختلف طرح توليد سنگ پرداخته ايم، براي اطلاع از نحوه نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

طرح توجيهي توليد سنگ مصنوعي | ويژگي‌هاي آماده سازي  

همانگونه كه توضيح داده شد محصولات اين طرح قابليت تغيير در اندازه، شكل و رنگ‌بندي را دارند. ولي نظر به تنوع بيش از حد محصولات لازم است به اين نكته توجه شود كه هر محصول داراي فرايند و فرمولاسيون اختصاصي خود بوده و نسبت مواد اوليه مورد استفاده معدني و رزين هاي پليمري در توليد محصولات مختلف متفاوت است و بعضا افزودني هاي خاص شيمي بتن اسفاده شده جهت كنترل واكنش‌ها هم در فرايند توليد هم در توجه به شرايط خاص جغرافيايي مكان مصرف محصول بايد مورد توجه خاص قرار گيرد.

بنابراين درصد تركيبات عناصر مختلف مورد استفاده در فرمولاسيون توليد، هر كدام از محصول‌هاي سنگ‌هاي مصنوعي جهت دست‌يابي به مقاومت و شاخص‌هاي فيزيكي مورد انتظار و مطلوب بودن شكل ظاهري بسيار اهميت دارد. به خصوص زماني كه اين محصول در درون ساختمان استفاده مي‌شود؛ دست يابي به مقاومت، طول عمر بالا و امكان سبك سازي محصول و در نهايت سبك سازي ساختمان را فراهم مي‌نمايد. شاخص‌هاي مهمي كه در توليد اين محصول مورد آزمايش قرار مي‌گيرد، عبارتند از؛ دست يابي به مقاومت كششي، فشاري و سايش مطلوب، مقاومت ترموديناميكي، جذب آب و پيگمنت‌هاي رنگي مقاوم در برابر شرايط محيطي است.

طرح توجيهي توليد سنگ مصنوعي | مواد اوليه توليد آماده سازي

مواد اوليه سنگ مصنوعي به شكل قطعات قالب‌ريزي شده شامل مواد معدني و سنگ دانه‌هاي حاصل از ضايعات سنگ برش خورده كارخانه‌هاي سنگبري به همراه رنگدانه‌هاي مورد نياز و افزودني‌هاي مورد نياز اصلاح فرمولاسيون توليد محصول و رزين‌هاي پليمري به همراه سيمان خاكستري است كه جهت بسته‌بندي از پالت و مواد بسته‌بندي نيز استفاده مي‌شود.

طرح توجيهي توليد سنگ مصنوعي | كاربرد سنگ مصنوعي

سنگ مصنوعي قالب‌ريزي شده به عنوان رقيب و جايگزيني مناسبي براي انواع محصولات مورد استفاده در ساختمان و پروژه‌هاي عمراني همانند كاشي و سراميك، انواع موزاييك، سنگ نما و سنگ‌هاي تزئيني، كف پوش‌هاي مورد استفاده در معابر، محصولات حجمي و دكوراتيو همانند شومينه، گلدان، نرده راه پله و كتيبه‌هاي هنري مي‌باشد كه در بسياري از كشورها و ايران توليد و مصرف آن رايج شده است. تكنولوژي ساخت ماشين آلات سنگ مصنوعي در ايران نيز بومي شده است. 

دانش فني و روش توليد  سنگ  مصنوعي با استفاده قالب

توليد انواع كاشي و سراميك داراي تكنولوزي‌هاي متفاوتي بوده و وابسته به ابعاد، ضخامت و نوع كاشي و سراميك خطوط توليد متفاوتي لازم است. در مورد برش سنگ‌ها و سنگ فرش با استفاده از سنگ‌هاي طبيعي هم به همين گونه است.

در صنايع سنگ بري براي توليد محصولات مختلف ماشين آلات باهم فرق مي‌كند. ماشين آلات برش سنگ به صورت اسلب و صفحه‌اي با ماشين آلات برش به صورت تايل و كاشي متفاوت است. حتي قطعات ماشين آلات برش سنگ‌هاي سخت و گرانيتي با قطعات برش ماشين آلات سنگ‌هاي مرمريت باهم متفاوت است.

همچنين توجه به اين نكته مهم است كه ماشين آلات توليد مصنوعات سنگي و سنگ فرش‌ها نيز با موارد فوق متفاوت است بدين معنا كه در صنعت برش سنگ‌هاي طبيعي ماشين آلات همه كاره وجود ندارد. تكنولوژي توليد سنگ‌هاي قالب ريزي شده به گونه‌اي است كه ضمن سادگي قابليت توليد تمامي محصولات فوق را با استفاده از تغيير قالب و فرمولاسيون در يك واحد توليدي را دارد.

خط توليد و آماده سازي سنگ هاي مصنوعي

براي توليد سنگ‌هاي مصنوعي ابتدا مواد اوليه معدني مورد نياز مطابق فرمولاسيون محصول خاص از منابع ذخيره و سيلوها توسط الواتورها و كانوايرها و مارپيچ‌هاي انتقال با نسبت برنامه‌ريزي شده به داخل ميكسر گريز از مركز هدايت مي‌گردد. اين مواد به خوبي باهم تركيب شده تا بصورت مخلوط يكنواخت درآيد. مخلوط يكنواخت شده پس از تاييد حوزه كنترل كيفيت فرايند توليد، بطور اتوماتيك با استفاده از ساختار توزين ديجيتال برنامه‌ريزي شده توسط سيستم تزريق به داخل قالب‌هاي مورد نظر تزريق مي گردد.

قالب هاي حاوي مواد اوليه همگن شده در روي دستگاه ويبراتور لرزشي عمودي قرار داده شده تا از طريق لرزش مواد داخل آن متراكم شود و هم شكل قالب مورد نظر را دقيقا به خود بگيرد سپس با انتقال به بخش مانايي به قفسه هاي ويژه با توجه به نوع محصول و قالب جهت تثبيت شرايط فيزيكي و ظاهري محصول منتقل مي‌شود و پس از زمان نگهداري مورد نياز محصول از قالب‌ها خارج و به بخش بسته‌بندي و انبار فروش جهت بارگيري و ارسال به بازار مصرف منتقل مي‌گردد.

طرح توجيهي توليد سنگ مصنوعي | بررسي بازار و رقبا

تا پايان سال 1398 وجود بيش از 11100 واحد صنعتي برش سنگ طبيعي با ظرفيت اسمي بيش از 850 ميليون متر مربع انواع سنگ و مصنوعات سنگي و بيش از 6000 واحد توليد موزائيك در كشور با ظرفيت 650 ميليون متر مربع و همچنين وجود بيش از 200 واحد صنعتي توليد انواع كاشي و سراميك با ظرفيت اسمي بيش از 650 ميليون متر مربع انواع كاشي و سراميك به عنوان كالاهاي رقيب سنگ مصنوعي در كشور وجود دارد.

تعداد كل واحدهاي صنعتي توليد انواع سنگ‌هاي مصنوعي در كشور تا همين زمان 25 واحد بوده كه با ظرفيت اسمي 3 ميليون متر مربع در حال فعاليت مي‌باشند. حال اگر در طول يك فرايند 5 سال سنگ هاي مصنوعي بتوانند ظرفيت جاي گزيني در حد 5 درصد توليد سراميك و سنگ و موزائيك كشور را به خود اختصاص دهد؛ در اين صورت در كشور نياز به وجود بيش از 100 واحد با ظرفيت هر كدام 100 هزار متر مربع توليد انواع سنگ مصنوعي جهت جايگزيني محصولات سنگ و كاشي و سراميك مي‌تواند توجيه اقتصادي داشته باشد.

طرح توجيهي توليد سنگ مصنوعي | سرمايه گذاري مورد نياز

مشخصات عمومي طرح

رديف موضوع برآرود واحد
1 زمين  3000 متر مربع
2 زيربنا كل توليدي ،خدماتي و ستادي ) 1250 متر مربع
3 دستگاههاي  خريد  داخلي و خارجي 18.999 ميليون ريال

 

جدول سرمايه گذاري طرح

رديف موضوع هزينه ها  (ميليون ريال )
1 سرمايه گذاري ثابت 53.195
2 سرمايه گذاري  درگردش 3.235
3 كل سرمايه گذاري 56.430
4 هزينه توليد ساليانه 27.034

 

   شاخص هاي مالي

موضوع  
نرخ بازده داخلي IRR 22/5  درصد
دوره برگشت سرمايه 3/42

 

طرح توجيهي توليد سنگ مصنوعي | مزاياي اجراي طرح

 • تنوع بسياري از محصولات در يك خط توليد با تغيير قالب
 • قيمت قابل رقابت با انواع محصولات رقيب همانند انواع سنگ طبيعي موزائيك و كاشي و سراميك
 • در دسترس بودن تكنولوژي ساخت ماشين آلات بطور اتوماتيك در داخل كشور
 • امكان پذيري توليد در تمامي مناطق كشور
 • امكان استفاده از ضايعات سنگ بري‌هاي موجود در كشور
 • امكان راه اندازي واحد در ظرفيت اقتصادي با سرمايه‌گذاري نه چندان بالا
 • قابليت توليد محصول صادراتي
 • وجود ظرفيت خالي در كشور براي راه اندازي واحدهاي جديد

طرح توجيهي توليد سنگ مصنوعي | نتايج  مطالعات فني ، اقتصادي ومالي

به استناد مطالعات انجام شده، تكنولوژي توليد سنگ‌هاي مصنوعي در سطح جهان و در ايران سابقه زيادي ندارد، به همين دليل تعداد واحدهايي كه در كشور موجود است به نسبت تقاضاي بازار تعداد زيادي نيستند. نظر به اينكه تكنولوژي توليد به نسبت محصولات رقيب بسيار ساده‌تر و در نتيجه قيمت تمام شده پايين‌تري دارد و همچنين در كشور براي توليد اين محصول ظرفيت خالي وجود دارد؛ امكان احداث واحدهاي جديد با ظرفيت اقتصادي مي‌تواند مورد بررسي دقيق‌تر قرار گيرد. لذا جهت مشاوره‌ي اقتصادي و فني راه‌اندازي طرح يا ايجاد طرح توسعه مي‌توانيد با مشاورين كسب و كار كاردوك تماس حاصل فرماييد.

مركز كاردوك علاوه بر مشاوره نوشتن طرح توجيهي و به شما دريافت مجوزها و اجراي پروژه ياري مي‌رساند.

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها در زمينه طرح توجيهي مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : نوشتن طرح توجيهي سنگ مصنوعي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ] [ ۰۹:۳۹:۳۹ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

دريافت نمايندگي انحصاري يكي از روش هاي امني است كه تجار مي توانند از طريق آن كسب درآمد كنند. نمايندگي زماني مطرح مي شود كه توليد كننده‌اي تمايل دارد تا محصول مورد نظر خود را در كشور و يا منطقه‌اي ديگر به فروش برساند. پس با بستن قرارداد نمايندگي با فردي در آن ناحيه اقدام به فروش محصولات يا خدمات خود مي كند. نمايندگي ها با شرايط و ويژگي هاي مختلفي ارائه مي شوند كه در اينجا به شرح نمايندگي انحصاري و چگونگي دريافت آن خواهيم پرداخت.

 

براي دريافت مشاوره جهت دريافت نمايندگي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد. 

 

 منبع : نمايندگي انحصاري

 

 

نمايندگي انحصاري

نمايندگي انحصاري يكي از رايج‌ترين و مهم‌ترين روابط تجاري است كه امروزه نيز رونق خوبي گرفته است. افراد براي اينكه محصول خود را به فروش برسانند يا بايد خودشان شخصاً آن را وارد كنند يا به نمايندگي انحصاري آن را اعطا نمايند. براي اينكه قرارداد شما به خوبي بسته شود و سود خوبي داشته باشيد، نكات مهم و ارزشمندي را در چند گام ساده به شما توضيح مي‌دهيم. جهت دريافت نمايندگي هاي پرسود كليك كنيد.

1- لزوم وجود نمايندگي فروش

در گذشته تجارت ساده‌تر از امروز بود. اما با گذشت زمان و گسترش كشورها و رونق توليدات اقتصادي، افراد نمي‌توانند به تنهايي كالاهاي خود را در سطح جهاني به فروش برسانند. عواملي مثل دوري راه، نيروي انساني و دانش‌هايي مانند بازاريابي باعث شده تا تاجران فروش محصولات خود را به افرادي در كشور و يا منطقه مورد نظر بدهند. اين افراد شرايط لازم براي خريد محصولات و خدمات تاجران دارند. از جمله مكان مناسب، نيروي انساني كافي، قدرت تبليغ و فروش بالا جزو اين شرايط است.

وقتي فردي مسئول فروش كالاهاي يك تاجر مي‌شود، يعني فروشنده به او «نمايندگي انحصاري داده است». بنابراين حالا مي‌فهميم كه وجود نمايندگي انحصاري در دنياي تجارت از اهميت بالايي برخوردار است.

2- ويژگي‌هاي نمايندگي انحصاري

وقتي فردي كه ما آن را تاجر مي‌ناميم، شخصي را مسئول فروش كالاهاي خود مي‌كند، به عنوان نماينده‌ي انحصاري آن فرد و كالاهاي او شناخته مي‌شود. در واقع نماينده بايد جاي فرد اصلي را بگيرد و عيناً مانند فرد اصلي عمل كند.

فرد نماينده بايد اين قدرت را داشته باشد كه جاي فرد اصلي قرارداد ببندد، بفروشد، مذاكره كند و يا چيزي را لغو كند. نماينده بايد گوش به فرمان دستورات فرد اصلي يعني همان تاجر باشد. تاجر مي‌تواند روي نماينده كنترل كاملي داشته باشد. فرد نماينده تمام معاملات تجاري را از طرف تاجر اصلي انجام مي‌دهد و در مقابل آن اجرت و يا كميسيون دريافت مي‌كند.

نمايندگي زماني انحصاري است كه شخص نماينده تنها كسي در منطقه مورد نظر طرفين باشد كه محصولات تاجر را به فروش مي‌رساند. به همين دليل قرارداد آن‌ها جنبه‌ انحصاري به خود مي‌گيرد.

3- نحوه دريافت نمايندگي انحصاري

بعد از اينكه شركت‌ها و مؤسسات تجاري تأسيس شده و در سطوح مختلف شناخته مي‌شوند، به دنبال جذب نماينده انحصاري براي فروش محصولاتشان هستند. شما با يك جست و جوي ساده در اينترنت مي‌توانيد تعداد بسياري از اين شركت‌ها را پيدا كرده و نماينده فروش محصولاتشان شويد. البته بايد در نظر داشته باشيد كه در زمينه علاقه خود به دنبال دريافت نمايندگي انحصاري باشيد چون اين موضوع روي فروش شما تأثير مستقيمي مي‌گذارد.

4- نحوه دريافت سود از نمايندگي انحصاري

هر شرطي در نمونه قرارداد اعطاي نمايندگي انحصاري ثبت مي‌شود. هر دو طرف بايد به مفاد قرارداد به طور كامل عمل كنند. در مقابل شركت مرجع متعهد مي‌شود كه از فروش محصولاتش توسط شما درصدي از سود شركت و يا كميسيون را بدهد.

5- دريافت نمايندگي بين المللي

اين كار براي فردي كه مي‌خواهد محصولات خود را در كشور ديگري به فروش برساند سود زيادي دارد. وقتي تاجر بتواند يك نماينده براي خود در كشور مقصد پيدا كند، خود را از دردسرهاي حضور در كشور مقصد راحت مي‌كند. از طرفي ديگر محصولات او نيز در كشور ديگر بهتر فروش مي‌رود. به همين دليل اگر شما مي‌خواهيد كه نمايندگي انحصاري بگيريد بهتر است روي دريافت نمايندگي انحصاري بين المللي نيز فكر كنيد. زيرا سود اين كار بسيار زياد است.

6- شرايط ارسال و دريافت كالا در نمايندگي انحصاري

يكي از بندهاي مهم قرارداد نمايندگي انحصاري، شرايط ارسال و دريافت كالا است. هر دو طرفين چه كسي كه محصول را ارائه مي‌دهد و چه كسي كه محصول را دريافت مي‌كند بايد به اين بند پايند باشد. مثلاً اگر در قرارداد نوشته شده كه نماينده بايد خودش محصول را درب كارخانه تحويل بگيريد، يك سري از مسئوليت‌ها از روي دوش فروشنده برداشته مي‌شود. به اين بند قرارداد خيلي توجه كنيد.

7- اهميت نوشتن قرارداد

نوشتن قرارداد براي دريافت و يا اعطاي نمايندگي انحصاري محصولات باعث مي‌شود تا از سوء استفاده‌هاي احتمالي جلوگيري شود. گاهي نيز ممكن است فرد فروشنده در قرارداد بنويسد كه نماينده بايد تا فلان تاريخ x تا از محصولات را به فروش برساند. در اين صورت شما به عنوان نماينده بايد يك چك تضميني امضا كرده و به فروشنده بدهيد. به همين دليل تمام اين موارد به صورت ريز و درشت بايد در قرارداد ذكر شده و به امضاي طرفين برسد تا سوء استفاده‌اي صورت نگيرد.

8- تعهد به برند محصولات نماينده اصلي فروش

شما به عنوان نماينده بايد از نام تجاري يا لوگوي تاجر(نماينده اصلي فروش) فقط در جهت قرارداد استفاده كنيد. نبايد محصول او را بفروشيد اما نامي از برند او نبريد و ماهيت خود را مستقل نشان دهيد. اگر مشتريان با اين روش فريب شما را بخورند، مسئوليت آن بر عهده شخص نماينده انحصاري خواهد بود. برندي كه شما مبلغ آن هستيد ممكن است از قبل ايجاد شده باشد، اگر محصولي را عرضه مي كنيد كه در منطقه شما برندسازي نشده، پس لازم است با اصول و اهميت برندسازي آشنا شويد.

سؤالات متداول

آيا نماينده مي‌تواند روي محصولاتي كه مي‌فروشد تخفيف بزند؟

اين كار در صورتي امكان‌پذير است كه ميزان تخفيف در قرارداد ذكر شود. در غير اين صورت شخص نماينده انحصاري نمي‌تواند تخفيف اعمال كند.

اگر از يك نماينده فروش، كالايي خريداري كنيد و بعد از مدتي متوجه مشكل دار بودن آن كالا شويد آيا فقط نماينده فروش مسئول است؟

ابتدا بايد ديد كالاي شما ضمانت نامه دارد يا خير و بعد آن ضمانت نامه مربوط به كدام يك هست، نمايندگي يا خود شركت. در اين صورت مي‌توان گفت كه مسئوليت با كدام يك از طرفين است.

 

براي دريافت مشاوره جهت دريافت نمايندگي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : نمايندگي انحصاري


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: نمايندگي انحصاري،
موضوع:
[ ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ ] [ ۱۰:۱۱:۳۵ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

يكي از فاكتورهاي مهم و اساسي در طرح كسب و كار، اندازه بازار است. در واقع اين فاكتور براي آن دسته از افرادي كه مي‌خواهند روي پروژه‌هايي سرمايه‌گذاري كنند نيز حائز اهميت است. از اين رو شما در مقام صاحب يك كسب و كار بايد سرمايه‌گذار را قانع كنيد كه حرفه‌تان در بازار جايگاه ويژه‌اي دارد. اگر نتوانيد اين كار را انجام دهيد و چيزي كه بزرگي كسب و كار شما را نشان دهد نداشته باشيد، كار سختي پيش رو خواهيد داشت.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه شروع كار و يا توسعه كار خود مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : اندازه بازار

 

 

اندازه بازار

محاسبه اندازه بازار براي شروع و جذب سرمايه گذار از مهم ترين اقداماتي است كه بايد قبل از پرداخت هر هزينه اي انجام شود. شركت‌هايي كه مي‌خواهند در كسب و كار شما سرمايه‌گذاري كنند بيشتر از اينكه به دنبال محصولات شما باشد، به دنبال اين هستند كه بدانند اندازه بازار تجارت شما چقدر است و چه بازه زماني براي بازگشت سرمايه اوليه و رسيدن به سودآوري نياز است. به همين دليل اندازه بازار يك عنصر مهم و حياتي است كه شما بايد با روش‌هاي محاسبه و تخمين آن آشنا باشيد. 

اندازه بازار، معمولا براي يك بازه زماني يك ساله محاسبه مي شود، مقدار به دست آمده، حجم كل بازار را به صورت بالقوه به شما نشان مي‌دهد.

زماني كه شما طرح خود را نزد سرمايه گذار مي‌بريد بايد آن را هم آناليز بالا به پايين و هم آناليز پايين به بالا بايد كرده باشيد، تا بتوانيد نشان دهيد كه بازار بزرگي براي محصول يا خدمت مورد نظر وجود دارد. اندازه بازار توان بالقوه شما براي رشد را نشان مي دهد. 

تعداد مشتريان و ارزش مالي هر بازاري نيز اهميت دارد، گاه با وجود متقاضيان پايين، سرمايه گذاران به دليل ارزش مالي بالاي بازار تصميم به شروع كار مي‌گيرند.

 

مهم‌ترين فاكتورها در تخمين بازار

1- بايد تعريف و دركي از بازار داشته باشيد.

2- منابع مورد نظر خود را انتخاب كنيد.

3- تحقيق در مورد رويكردهاي اندازه بازار را انجام دهيد.

4- تحقيق به همراه تحليل مدل‌هاي رقابتي و قيمت بايد انجام شود.

5- نوع شناسي و ساختاردهي داده‌ها را زير نظر بگيريد.

6- ارزيابي كردن داده‌ها را فراموش نكنيد.

براي محاسبه اندازه‌بازار حجم و پتانسيل آن در كنار هم در نظر گرفته مي‌شود.

 

مفاهيم SAM، TAM و SOM در اندازه بازار

TAMيا Total Available Market: ميزان كل نياز بازار براي يك محصول يا سرويس است. براي مثال فرض كنيد پوشك بچه مي خواهيد در شهري بفروشيد. جمعيت شهر مورد نظر 3 ميليون نفر و نرخ رشد جمعيت دو درصد براي سال هاي گذشته تعيين شده است. بنابراين TAM، شصت هزار خواهد بود.

SAMيا Served Addressable Market: بخشي از TAM است كه براي محصول يا سرويس شما، مورد هدف قرار مي‌گيرد. اگر محصول خود را در داروخانه هاي شبانه تنها پخش مي كنيد، متقاضيان محصول شما در اين محل ها چه تعدادي است؟ جواب اين سوال ميزان SAM مي‌باشد.

SOM يا Serviceable Obtainable Market: بخشي از بازار را كه هنوز خدمت يا محصول مشابه را دريافت نكرده اند SOM گفته مي‌شود. براي محاسبه آن نياز به مطالعه دقيق تر بازار وجود دارد. اگر ميزان سهم بازار رقبا را داشته باشيد، راحت تر مي توانيد بازار بالقوه دست نخورده را محاسبه كنيد. اين بخش بيشتر منحصر به سال‌هاي ابتدايي كسب و كار است.

در واقع بسياري از استارت آپ‌ها زماني كه بخواهند جايگاه خود را در بازار تجزيه و تحليل كنند سه مدل بالا را به كار مي‌برند.

 

مهم‌ترين نكات در محاسبه اندازه بازار

1- شناسايي زيرمجموعه بازار

بايد بر روي مشتريان اوليه و بزرگ خود تمركز داشته باشيد و قبل از اينكه كار را گسترش دهيد اين اطمينان را پيدا كنيد كه به گروهي از بزرگترين و مهم‌ترين مشتريان اوليه دسترسي داريد. يادتان باشد حتي مطرح‌ترين شركت‌ها هم نمي‌توانند همه بازار را به دست بگيرند.

2- براي محاسبه اندازه بازار اين كار را از بالا به پايين انجام دهيد

در اين مرحله شما بايد در ابتدا به اندازه كلي يك بازار توجه كنيد. بعد از آن كه سهم احتمالي رقباي خود را بررسي كرديد، حالا بايد يك سهمي واقع‌بينانه از آن بازار را براي خودتان محاسبه كنيد.

3- تحليل‌هاي شما بايد از پايين به بالا باشد

بررسي كه كنيد كه قرار است محصول شما در كجا فروخته شود. تخمين بزنيد كه براي فروش محصول چه مكان‌هايي و چقدر از آن را در اختيار داريد و در اين بين كالاهاي رقيب شما در چه وضعيتي قرار دارند و چه حجمي از بازار را در دست گرفته‌اند.

در اين زمينه شما بايد كمي هدف گرا باشيد و تحليل‌هايتان بايد رشد 5 ساله آينده شما را نشان دهد. بعد از آن مي‌توانيد محاسبات خود را با كل بازار مقايسه كنيد.

4- رقابت‌ها را فراموش نكنيد

بايد ببينيد كه شما در اين صنعت تنها هستيد يا نه و يا رقبايي داريد كه حرفي براي گفتن دارند و بنگاه‌هاي آن‌ها بيشترين ميزان سود را از حضور در بازار به دست مي‌آورند. اما اگر شما تنها محصولي منحصر به فرد در زمينه تجارت خود را توليد كنيد به راحتي مي‌توانيد اندازه بازار را به دست بگيريد.

5- به ركود بازار هم توجه كنيد

اگر شما در بازاري راكد فعاليت مي‌كنيد اين نشان مي‌دهد كه رقابت شما در آينده تحت تأثير اين ركود قرار خواهد گرفت. به همين دليل بايد نسبت به جريان ركود در بازار نيز اطلاعاتي داشته باشيد.

در شرايط ركود شما بايد به نياز مشتري هم پاسخ دهيد. وقتي محصولات شما رضايت مشتري را جلب كند، حتي اگر اندازه بازار تجارت شما پايين باشد، محبوبيت خواهيد داشت و نام برند شما سر زبان‌ها خواهد افتاد.

 

ويژگي مدل بازاريابي از بالا به پايين و پيش‌بيني‌هاي پايين به بالا

تحليل بالا به پايين (Top Down)

در آناليز بالا به پايين ابتدا با به دست آوردن TAM سهم شما از بازار تخمين زده مي شود. براي مثال خمير دندان در منطقه اي كه بررسي كرديد داراي 3 ميليون TAM است. اگر بتوانيد فقط 5 درصد اين بازار را به دست بياريد، 150 هزار بار در يك دوره فروش خواهيد داشت.

-تحليل پايين به بالا (Bottom UP)

در تحليل پايين به بالا ابتدا فروش بالقوه مشخص مي‌شود. از اين طريق ميزان كلي فروش به دست مي آيد. در اين روش مي‌توانيد محصولات مشابه را در منطقه‌‌اي كه مي‌خواهيد فروش داشته باشيد بررسي كنيد. در واقع بايد ميزان فروش فعلي محصول مشابه را به دست آوريد، بنابراين اين نوع تحليل تلاش زيادي نياز دارد.

اهميت تعيين اندازه بازار

تعيين اندازه بازار براي همه نوع از كسب و كارها اهميت دارد. با اين حال براي برخي از تجارت‌ها دسترسي به اندازه بازار سخت است. تعيين اندازه بازار مي‌تواند هر گونه سؤال استراتژيك در خصوص سطوح سرمايه‌گذاري در كسب و كارها را پاسخ دهد.

همچنين مي‌تواند در خصوص اهداف رشد و سودآوري تجارت شما تحليل‌هاي خوبي ارائه دهد و شما بدانيد كه در كدام قسمت‌ها ضعف داريد و بايد آن را برطرف سازيد. از اين رو به شما كمك مي‌كند تا تصميم‌گيري‌هاي خوبي براي بهبود محصولات و حذف رقباي خود انجام دهيد.

 

سختي محاسبه اندازه بازار در ايران

بازار ايران در چند سال اخير دچار بحران‌هاي مختلفي شده و بسياري از كسب و كارها تحت تأثير اين بحران‌ها درآمدهاي كمي را به دست آورده‌اند. از آنجايي كه در ايران هيچ استارت آپي در خصوص درآمدهاي مالي خود گزارشي ارائه نمي‌دهد، محاسبه اندازه بازار با سختي مواجه است. اگر هم كسي بخواهد اندازه بازار را محاسبه كند بايد ماه‌ها وقت بگذارد تا بتواند در خصوص اطلاعات مالي به منابعي برسد كه به دليل سختي و زمان‌بر بودن آن، كسي چنين كاري را نمي‌كند.
كارشناسان كاردوك با مطالعه چندين ساله در زمينه عرضه و تقاضاي بازار ايران مي توانند به شما مشاوره كسب و كار جهت شروع و ورود به بازار ارائه دهند.

 

سرعت تغيير اندازه بازار در ايران

اقتصاد ايران بسيار بي ثبات است از اين رو اندازه بازار آن دائم دچار تغيير و تحولات مي‌شود. به عنوان مثال در دو سال گذشته رشد مهاجرت‌ها افزايش يافته و اين نشان دهنده بالا رفتن اندازه بازار در حوزه مهاجرت است در صورتي كه در بازارهاي الكترونيكي اندازه آن نصف شده است. به همين دليل از اهميت اطلاعات اندازه بازار در ايران كاسته شده است.

 

سخن پاياني...

حقيقتاً اندازه بازار براي مشاغل بسيار مهم است و كسب و كارهاي ايراني در صورتي كه اطلاعات سال مالي خود را به درستي ارائه دهند يك بازار رقابتي خوبي ايجاد خواهد شد و سرمايه‌گذاران مي‌توانند با اطمينان بيشتري كارهاي سرمايه‌گذاري خود را انجام دهند. كشورهايي كه نرخ فعاليت‌شان در خصوص اندازه بازار بالاست، اقتصاد رو به رشدي دارند. براي اطلاع از چگونگي راه اندازي كسب و كار كليك كنيد.

 

سؤالات متداول در خصوص اندازه بازار

در تحليل اندازه بازار كسب و كارها به چه سؤالاتي بايد پاسخ داده شود؟

اين مهم از شغلي به شغل ديگر متفاوت است. اما به طور كلي مي‌توانيد اين سؤالات را مورد بررسي قرار دهيد:

1- سالانه چند عدد دستگاه كارت خوان در كشور توليد مي‌شود؟

2- شركت‌هاي بزرگ چه هزينه‌هايي را براي توليد پلاستيك فريزر پرداخت مي‌كنند؟

3- حجم بازار موكت در تهران چقدر است؟

4- چند جايگاه سوخت سي ان جي در شيراز فعال است؟

در بررسي اندازه بازار چه چيزي را بايد مورد بررسي قرار دهيم؟

در اندازه بازار رشد و پويايي بازار تجارت شما بايد مرتب مورد بررسي قرار گيرد. چون در اين صورت مي‌دانيد كه بايد در چه زمينه‌هايي تجديد نظر كنيد. شركت‌هايي كه پويايي و رشد خود را دائم محاسبه مي‌كنند از نظر شركا و سرمايه‌گذاران، ارزشمند و قابل اعتماد هستند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه شروع كار و يا توسعه كار خود مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كاردوك از طريق شماره09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : اندازه بازار


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: اندازه بازار،
موضوع:
[ ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ ] [ ۰۹:۴۱:۰۳ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

چرا بايد براي سرمايه گذاري در طرح توجيهي توليد بيت كوين از متخصصان اقتصادي كمك دريافت كرد؟ سرمايه گذاري بر روي طرح توليد ارزهاي مجازي همانند بيت كوين بر اساس تقاضاي موجود و رو به گسترش جهاني و مصوبه قانوني اين فعاليت در كشور از مزيت اقتصادي مناسبي برخوردار بوده و سودآوري قابل توجهي در يك ظرفيت اقتصادي دارد. يكي از مزيت هاي چشمگير آن دوره برگشت شريع سرمايه نسبت به ساير فعاليت‌هاي اقتصادي است. با توجه به اين كه مزيت و قانوني شدن اين صنعت در صورتي كه داراي توجيه اقتصادي نباشد، چگونه نمي تواند براي شما و كشور سودآوري داشته باشد. بنابراين براي استخراج از اين صنعت مدرن نياز به بررسي و تحليل دقيق وجود دارد. در ادامه خلاصه‌اي از طرح توجيهي بيت كوين ارائه شده است.

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها در زمينه طرح توجيهي مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : طرح توجيهي بيت كوين

 

 

 

طرح توجيهي بيت كوين | معرفي محصول

بيت كوين و ساير رمز ارزهاي ديجيتال، نوعي ارز مجازي هستند كه هيچ فرم فيزيكي نداشته و ماهيت ديجيتالي دارند. ارزهاي ديجيتال شامل پول مجازي و رمز ارزها هستند. پول ديجيتال مي‌تواند به صورت پول سنتي براي خريد و فروش كالاها مورد استفاده واقع شود، با اين تفاوت كه امكان تراكنش و مبادله فوري و انتقال بدون محدوديت در مالكيت آن وجود دارد.

داشتن و استفاده از پول ديجيتال براي همگان آزاد است. استخراج آن مي‌تواند غيرمتمركز بوده و در مناطق مختلف جهان صورت بگيرد. بدون اينكه  هيچ قدرت مركزي در فرآيند انتشار آن نقش داشته باشد، اين رمز ارزها را مي‌توان توسط ساير ارزها و يا دارايي‌هاي نقدي حمايت كرد، اما بدون حمايت مالي آن‌ها نبز بكار گرفته مي‌شود. اگرچه ارزهاي ديجيتال مفيد و مدرن هستند، اما هنوز استفاده از آن‌ها كاملا در جهان همه‌گير نشده و اكثر بانك‌هاي كشورهاي مختلف با آن كار نمي‌كنند.

ارزهاي ديجيتال روش‌هاي پرداخت را افزوده‌ند، بنابراين در حال تغيير فضاي كسب و كار و مبادلات پولي جهان هستند بگونه اي كه برخي از دولت‌ها پول ديجيتال را به عنوان يك روش پرداخت پذيرفته‌اند.

طرح توجيهي بيت كوين | ويژگي‌هاي بيت كوين  

رمز ارزها چندين ويژگي دارند كه باعث تفاوت آن با ارزهاي رايج مي‌شود. در ادامه به هفت ويژگي منحصر به فرد اين ارزها پرداخته‌ايم.

۱. مركزيت توليد وسياست گذاري ندارد

شبكه رمز ارزها توسط هيچ بانك مركزي توليد و كنترل نمي‌شود. هر دستگاهي كه بيت كوين را استخراج و تراكنش‌هاي آن را تاييد مي‌كند بخشي از شبكه غير متمركز ارز ديجيتال محسوب مي‌شود. بنابراين هيچ دستگاه دولتي يا بانكي نمي‌تواند با اتخاذ سياست‌هاي پولي و مالي سبب ايجاد بحران در آن شود و يا اينكه بيت كوين‌هاي افراد را ضبط، مصادره و بلوكه كند. در ضمن اگر بخشي از شبكه سايبري آن به هر دليلي خاموش شود، رمز ارز همچنان به كار و فعاليت خود ادامه مي‌‌دهد.

۲. راه‌اندازي واحد توليد آن ساده است

توليد پول ملي و حتي افتتاح انواع حساب‌هاي بانكي، تجاري، ريالي و ارزي معمولاً داراي شرايط سخت و پيچيدگي‌هاي اداري خاصي دارد. در حالي كه افتتاح حساب رمز ارز مثل بيت كوين خيلي ساده و سريع بوده و حتي براي آن نيازي به پرداخت هزينه‌اي نيز وجود ندارد.

۳. حريم خصوصي در آن رعايت مي‌شود

در  شبكه رمز ارزهاي ديجيتال مي‌توانيد صاحب چندين حساب كاربري باشيد و به هيچ نام و نشاني هم مرتبط نباشيد. تبادل رمز ارز كاملاً بصورت شفاف  انجام مي‌پذيرد.

۴. شفافيت در استخراج و تبادل بيت كوين

در مبادلات مالي با بيت كوين جزئيات هر تراكنشي كه در شبكه انجام شده در يك قالب بلاك چين ذخيره مي شود؛ بدين معنا كه اگر شما يك آدرس بيت كوين را مورد استفاده قرار داده باشيد، بيت كوين موجود در آن آدرس كاملا مشخص است اما دارنده آدرس را نمي توان شناسايي كرد.

۵. هزينه انتقال ناچيز است

بانك‌ها بدليل دارا بودن زيرساخت‌هاي عظيم فيزيكي و نيروي انساني شاغل متمركز و گسترده براي انتقال پول در سطح ملي و بين‌المللي، كارمزد خاصي را با در نظر گرفتن ضوابط خود از مشتري اخذ مي‌كنند، اما بر عكس هزينه انتقال بيت كوين ناچيز است.

۶. انتقال و مبادله بيت كوين بسيار سريع است

در تبادل رمز ارز به محض اينكه شبكه، پرداخت را تاييد كند، در زماني كوتاه مي‌توانيد پول را به هر جايي كه مي‌خواهيد، انتقال دهيد.

۷. تبادل قابل بازگشت نيست

وقتي پولي را براي شخص ديگري مي‌فرستيد، امكان بازگشت آن وجود ندارد مگر اينكه دريافت‌كننده، آن را به شما مسترد نمايد.

طرح توجيهي بيت كوين | كالاهاي رقيب انواع رمز ارز

پول ها و ارزهاي رايج موجود در كشورهاي مختلف جهان در حال حاضر كالاهاي اصلي و رقيب رمز ارزهايي هستند كه در روند توسعه قصد دارند به عنوان جايگزيني مدرن در مقابل آن‌ها قدعلم نمايد. چرا كه توليد، توزيع و مبادله آنها بسيار مشكل و پر هزينه شده است. انتشار پول و اوراق مالي، پشتوانه و سياست گذاري ملي و بين المللي حاكم بر آن‌ها داراي تمركز و مناسبات گسترده و پيچيده‌اي است، اما رمز ارزهاي مدرن همانند بيت كوين ماهيتي غير متمركز داشته و در روند توسعه و گسترش خود نه تنها بخش خصوصي بلكه حتي تعدادي از دولت‌ها را به سوي توليد راغب نموده است.

موارد كاربرد بيت كوين و ساير رمز ارزها

رمز ارزهايي همانند بيت‌كوين را مانند پول رايج مي‌توان براي پرداخت هزينه‌ها، خريدهاي آنلاين و آفلاين، سرمايه‌گذاري، معامله و نقل و انتقال پول مابين طرفين معامله استفاده نمود. در حال حاضر بيت كوين قابليت تبديل، خريد و فروش و معاوضه به انواع ارزهاي رايج بين المللي را دارد. لذا با توجه به موج رو به گسترش استفاده از آن و بالا رفتن تقاضا در زمان كوتاه ارزش خود را درمقابل ساير ارزها ترقي داده و گرايش به خريد آن به عنوان يك سپرده با ارزش نيز افزايش پيدا كرده است.

لذا پيش بيني مي‌شود طي سال‌هاي آينده نقش موثرتري را در اكوسيستم‌هاي اقتصادي و در زندگي مردم دنيا بعنوان جايگزين پول سنتي ايفا نمايد. به نظر مي‌رسد جوامع و افرادي كه آموزش استفاده، كاربرد و تكنيك‌هاي استخراج آن را در دستور كار قرار دهند در آينده نزديك موفق‌تر خواهند بود.

دانش فني پروژه و روش توليد  بيت كوين

از محسنات اين نوع فعاليت اين است كه بر خلاف سرمايه گذاري صنعتي افراد به تناسب توان سرمايه گذاري و تخصصي خود قادرند در ظرفيت‌هاي متفاوت اين فعاليت را شروع كرده و به مرور از محل درآمد طرح و يا جذب سرمايه‌گذار فعاليت خود را گسترش دهند.

مهمترين مقوله در كشور ما تامين محل و زيرساخت‌هاي فيزيكي و انرژي مورد نياز در مناطق صنعتي مصوب براي استقرار دستگاه‌ها و تاسيسات عمومي مطابق پلان‌هاي طراحي شده است. در انتخاب ماينرها توجه به استاندارد نسبت ظرفيت پردازش و ميزان برق مصرفي بسيار اهميت دارد. توجه به معماري صحيح نصب دستگاه‌ها، تراكينگ شبكه فناوري اطلاعات و سيستم‌هاي برودتي مورد نياز دستگاه و انتخاب كيف پول بيت كوين بموازات پيوستن به استخر استخراج و شروع فعاليت از اهم مراحل توليد بيت كوين يا هر رمز ارز ديگري است.

استخر استخراج مجازي چيست؟

استخر استخراج محل‌هاي مجازي در اين شبكه جهاني فناوري اطلاعات است كه استخراج‌كنندگان در آن توان پردازش خود را با هم جمع كرده و همه تحت شبكه براي استخراج يك بلاك فعاليت مي‌كنند. در اين فرايند هر دستگاه ماينر بر اساس ظرفيت عملي پردازشي خود سود مي‌برد.

بدون پيوستن به استخر استخراج شانس شما براي ماينيگ يك بلاك اندك است و فقط مزارع استخراج بزرگ مي‌توانند به صورت مستقل اين فعاليت را انجام دهند. پس بعد از استقرار ماينرها و سيستم‌هاي پشتيبان براي شروع كار استخراج انجام تنظيمات نرم افزاري و برقراري ارتباط دستگاه‌هاي خود با استخر استخراج بيت كوين و پياده سازي سيستم مانيتورينگ شبكه داخلي  مورد نياز است تا فعاليت خود را شروع كنيد.

طرح توجيهي بيت كوين | بررسي بازار و رقبا

در كشور ما در فاصله سه ماهه آخر سال 1398 به دليل قانوني شدن فعاليت استخراج رمز ارز 314 جواز تاسيس با پيش بيني سرمايه گذاري 45194  ميليارد ريال و ظرفيت توليد 2113043 تراهاش در ثانيه از وزارت صنعت معدن و تجارت در استان‌هاي مختلف كشور جواز دريافت نموده اند.

از اين تعداد استان تهران با 53 جواز تاسيس و پيش‌بيني سرمايه گذاري 4154 ميليارد ريال جهت استخراج 350652 تراهاش در ثانيه بيشترين سهم را به خود اختصاص داده است. تعداد جوازهاي صادره براي ظرفيت پردازش  بيش از 50000 تراهاش 30فقره مي‌باشد كه پيش بيني سرمايه گذاري 2503 ميليارد ريال را براي توليد 5509993 تراهاش درثانيه را دارند. براي درخواست مجوز رمز ارزكليك كنيد.

اما موضوع مهمي كه در اين بازار وجود دارد اين است كه تا كنون هيچ پروانه بهره برداري براي توليد رمز ارز از زمان قانوني شدن اين فعاليت و تدوين دستور العمل اجرايي صادر نشده است. رقباي اين فعاليت غالباً كساني هستند كه از قبل تجربه در خريد و فروش رمز ارز داشته و يا با استفاده از انرژي ارزان صنعتي يا كشاورزي در سنوات گذشته مشغول به توليد رمز ارز بوده اند. باقانوني شدن اين فعاليت و اعمال تعرفه‌هاي جديد قيمت برق مصرفي به عنوان يك ايتم تعيين كننده در قيمت تمام شده محصول؛ فقط طرح‌هايي موفق به بهره برداري اقتصادي در اين زمينه مي‌شوند كه بسيار تخصصي بوده و با استفاده از مشاورين مجرب فني و اقتصادي كار را با بهترين شيوه و پايين‌ترين قيمت تمام شده به سرانجام رسانند.

طرح توجيهي بيت كوين | سرمايه گذاري مورد نياز

بر اساس  مطالعات انجام شده احداث يك واحد استخراج رمز ارز با حداقل ظرفيت اقتصادي موجه جهت استخراج ساليانه  38 بيت كوين و توان  7800 تراهاش پردازش در ثانيه معادل 32ميليارد ريال سرمايه اوليه نياز دارد. نرخ بازدهي سرمايه گذاري با احتساب 9 ماه فعاليت در دماي سرد و يك ماه در دماي گرم سال بيشتر از 38 درصد بوده و كمتر از ۳ سال برگشت سرمايه اوليه خود را خواهد داشت.

در ادامه خلاصه‌اي از نيازمندي‌هاي احداث اين واحد ارائه شده است. بديهي با گذشت زمان و تغييرشرايط اقتصادي لازم است مطالعات پيش امكان‌سنجي بروزرساني شود.

مشخصات عمومي طرح

رديف موضوع برآرود واحد
1 زمين   2000 متر مربع
2 زيربنا كل توليدي ،خدماتي و ستادي ) 203 متر مربع
3 دستگاههاي  خريد  داخلي 22315 ميليون ريال
4 ماشين آلات خارجي 0 يورو

جدول سرمايه گذاري طرح

رديف موضوع هزينه ها  (ميليون ريال )
1 سرمايه گذاري ثابت 29549
2 سرمايه گذاري  درگردش 3646
3 كل سرمايه گذاري 33196
4 هزينه توليد ساليانه 22975

شاخص هاي مالي

موضوع  
نرخ بازده داخلي IRR 39/04  درصد
دوره برگشت سرمايه 2/36

طرح توجيهي بيت كوين | مزاياي اجراي طرح

رمز ارزها با توجه به مصارف متعدد در حوزه هاي اقتصادي به عنوان ابزار مبادلات مالي، كالاي جايگزين و رقيب انواع پول و ارزهاي سنتي با تكيه به عدم تمركز و سهولت در تبادل، شفافيت و قابليت ذخيره سازي و از همه مهم‌تر امكان استخراج و توليد بدون محدويت و انحصار دولت‌ها توسعه وسيعي يافته و خواهد يافت. لذا در كشورهايي كه مزيت توليد انرژي الكتريكي ارزان‌تري دارند به عنوان يك فعاليت اقتصادي موجه با كمترين نيروي انساني قابليت اجراي دارد. بنابراين با توجه به افزايش كاربرد اين كالاي مجازي در سطح بين الملل و قانوني شدن اين فعاليت در ايران و تقاضاي بالاي آن، جذابيت قابل قبولي براي سرمايه گذاري بر اساس مزيت‌هاي ذيل دارد:

 1. سودآوري، بازدهي و دوره برگشت مناسب سرمايه­ گذاري
 2. كاربرد رو به گسترش رمز ارزها هم به عنوان كالاي جايگزين هم به عنوان محصول جديد
 3. امكان خريد و فروش ساده و آنلاين محصول
 4. عدم نياز به نيروي انساني زياد
 5. امكان توسعه سطح تكنولوژي دستگاه‌ها و افزايش ظرفيت توليد و ايجاد تنوع در توليد انواع رمز ارز
 6. امكان تامين مالي و جذب سرمايه ديگران با تخصيص كيف پول‌هاي اختصاصي

نتايج  مطالعات فني، اقتصادي و مالي

اخذ مجوزهاي لازم و تامين زيرساخت بر اساس پلان‌هاي مهندسي حوزه‌هاي ساختماني، فناوري اطلاعات، مكانيكال، الكتريكي و پياده سازي ارتباطات فرا ملي به منظور برقراري ارتباطات مورد نياز فعاليت شبكه اي در بستر اينترنت و حتي واردات دستگاهاي ماينر جديد مورد نياز از كمپاني‌هاي خارجي به صورت قانوني فراهم شده است.

لذا با توجه به قابليت ساماندهي ميزان سرمايه گذاري متناسب با ظرفيت و تنوع رمز ارز توليدي مي‌توان راه اندازي اين طرح را در ظرفيت‌هاي مختلف افتصادي در دستوركار قرار داد. براي اين كار لازم است جهت اخذ مشاوره و اطلاعات در تمامي مراحل انجام كار از زمان بررسي اوليه طرح تا پياده سازي و به بهره‌برداري رساندن آن از كارشناسان خبره و باتجربه كاردوك كمك بگيريد. براي شروع مي توانيد جهت نوشتن طرح توجيهي خود كليك كنيد.

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها در زمينه طرح توجيهي مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : طرح توجيهي بيت كوين


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: طرح توجيهي بيت كوين،
موضوع:
[ ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ] [ ۰۵:۳۵:۵۶ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

تمامي افراد حقيقي و حقوقي كه فعاليت تجاري آن ها مشمول قوانين ماليات است بايد پلمپ دفاتر قانوني ( تجاري يا مالياتي ) خود را جهت ثبت تمامي فعاليت هاي مالي دريافت كنند. اين مهم يك فرآيند قانوني است، دفاتر مربوطه (دفاتر روزنانه و دفاتر كل) در اداره ماليات با تعداد برگ هاي مشخص پلمپ شده تحويل داده مي‌شوند. تاجر موظف است در طول فعاليت‌هاي تجاري‌اش اعم از واردات، صادرات، مطالبات، هزينه، درآمد و... را در دفاتر پلمپ به ثبت برساند. در ادامه به نحوه دريافت، پركردن، قواعد و مدارك مورد نياز پلمپ دفاتر پرداخته ايم.

در دفاتر كل هم يك تاجر بايد تمامي معاملاتي كه انجام مي‌دهد را حداقل يك بار در هفته، آن‌ها را از دفاتر روزنامه استخراج كرده و انواع آن را در دفاتر به ثبت برساند.

 

براي دريافت خدمات در زمينه پلمپ دفاتر مي‌توانيد با مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : پلمپ دفاتر قانوني

پلمپ دفاتر قانوني

دريافت پلمپ دفاتر و ثبت آن‌ها براي شركت‌ها لازم و ضروري هستند. اگر قصد تأسيس يك شركت را داريد، در خصوص پلمپ دفاتر نيز بايد اقدامات و هزينه‌هاي مربوطه را نيز پرداخت كنيد. قبل از ثبت هر گونه فعاليتي در دفاتر قانوني، بايد مهر، امضا و پلمپ توسط مامور اداره ثبت انجام شده باشد. براي دريافت پلمپ دفاتر قانوني در سال 99 ثبت نام اينترنتي صورت مي‌گيرد.

 

نحوه پلمپ دفاتر قانوني

مرجع ثبت شركت‌ها وظيفه انجام پلمپ دفاتر را بر عهده دارد. براي اين مهم بايد تمام صفحات به صورت ويژه شماره‌گذاري شوند. بعد از شماره‌گذاري بايد شماره ثبت شركت را در آن وارد كرده و سپس اداره ثبت شركت‌ها بايد آن را مهر بزند. انجام اين اقدامات فوايد زيادي دارد كه مهم‌ترين آن اين است كه هيچ گونه جا به جايي و تغيير اطلاعاتي در خصوص اسناد مهم شركت صورت نخواهد گرفت.

اداره مالياتي نيز در اين زمينه نقش مهمي را بر عهده دارد. در پايان هر سال مالي شركت مورد نظر بايد اين دفاتر را كه حاوي اطلاعات مهمي هستند، به اداره ماليات تحويل دهد. حتي اگر شركت فعاليت و تجارتي نداشته و دفتر سفيد هم باشد، شركت وظيفه دارد كه آن را تحويل داده و در انجام اين كار كوتاهي نكند.

 

اجباري بودن پلمپ دفاتر

در اين ميان يك نكته مهم وجود دارد كه صاحبان شركت‌ها بايد به آن توجه كنند. مهم نيست كه ميزان و كيفيت فعاليت شركت شما در چه حدي است. حتي اگر شركت‌تان هيچگونه فعاليتي نداشته باشد، پلمپ دفاتر براي همه شركت‌ها لازم است، حتي اگر فعاليتي در آن دفاتر ثبت نشود.

 

مهم‌ترين قواعد پر كردن پلمپ دفاتر

1- هر كدام از معاملات، صادرات و واردات بايد به ترتيب تاريخ رخداد آن‌ها در دفاتر، ثبت و ضبط شوند.

2- اگر به صورت مستقيم در دفاتر چيزي را بنويسيد ممكن است كه دچار خط خوردگي و اشتباه شود. از اين رو در ابتدا دفاتر روزنامه و كل به صورت چرك نويس تنظيم مي‌شوند و بعد از آنكه تاجر از درستي مبالغ و اطلاعات آن اطمينان پيدا كرد، اطلاعات را وارد دفاتر اصلي مي‌كنند.

3- دفاتري كه تاجران براي انجام امور تجاري خود از آن استفاده مي‌كنند، اگر بر اساس قانون و مقررات باشد، بين تجار و امور تجاري سنديت خواهد داشت. در غير اين صورت تنها اسنادي عليه صاحبان آن است.

 

مراحل انجام پلمپ دفاتر قانوني

1- سال، روز و ماه مالي بايد توسط افراد حقيقي و حقوقي مشخص شده و يك آدرس دقيق هم براي دريافت دفتر در سامانه اداره ثبت شركت‌ها به نشاني irsherkat.ssaa.ir  وارد كنيد. اين دفترها در اندازه‌هاي 50، 100 و 200 برگ بر اساس ححم معاملات و نياز در اختيارتان قرار مي‌گيرد. پس اگر شركت بزرگي داريد كه معاملات زيادي در آن انجام مي‌شود، بهتر است از دفاتر 200 برگي استفاده شود، تا مجبور نشويد در يك دوره مالي دوباره براي گرفتن دفاتر اقدام كنيد.

2- وقتي اطلاعات خود را در سامانه تكميل كرديد، دكمه «پذيرش نهايي» را كليك كنيد. در اين مرحله به شما رسيد پذيرش نهايي و همچنين اظهارنامه پلمپ دفاتر تجاري داده مي‌شود كه بايد از آن پرينت بگيريد.

3- بعد از اينكه اين كار را انجام داديد اطلاعات شما توسط كارشناس مورد بررسي قرار مي‌گيرد و در صورت تأييد بايد از طريق پيگيري درخواست، هزينه‌هاي لازم براي پلمپ دفاتر را به صورت اينترنتي پرداخت كنيد.

4- در صورتي كه همه اطلاعات خود را به درستي وارد كرده باشيد، دفاتر پلمپ به آدرس پستي كه در سامانه وارد كرده‌ايد برايتان به صورت پيشتاز ارسال مي‌گردد و مي‌توانيد به راحتي آن را دريافت كنيد.

 

پيامدهاي عدم پلمپ دفاتر

شركت‌ها براي اينكه بتوانند كد اقتصادي بگيرند، بايد پلمپ دفاتر داشته باشند. وقتي كد اقتصادي داشته باشند مي‌توانند مفاصا حساب مالياتي خود را دريافت كنند. به همين دليل براي اينكه شركت‌ها نشان دهند كه در امر ماليات‌دهي شفاف عمل مي‌كنند، بايد اين دفاتر را ارائه دهند. در صورتي كه به هر دليلي اين دفاتر را ارائه ندهند و يا در اطلاعات وارد شده آن نقصي وجود داشته باشد، از طرف اداره امور ماليات جريمه مي‌شوند.

به همين دليل بهتر است كه در اوايل سال مالي نسبت به دريافت پلمپ دفاتر اقدام كنيد تا به خاطر مشكلات مالياتي به دردسر نيفتيد. فراموش نكنيد دفاتري كه پلمپ نشده‌اند بين تجار قابل استناد نيستند و ممكن است پيامدهاي خوبي براي شركت نداشته باشد. از اين رو هر چه سريع‌تر براي دريافت پلمپ دفاتر اقدامات لازم را انجام دهيد. اگر هنوز كد اقتصادي خود را دريافت نكرده ايد بر روي دريافت كد اقتصادي كليك كنيد.

 

مدارك مورد نياز جهت پلمپ دفاتر قانوني

مدارك مورد نياز جهت ارائه دفاتر پلمپ اشخاص حقيقي 

 • اصل اظهارنامه پلمپ مهر و امضاء شده دريافتي از اينترنت
 • تصوير كارت ملي متقاضي پلمپ دفاتر
 • تصوير پروانه كسب و يا مجوز فعاليت كسبي

مدارك مورد نياز جهت ارائه دفاتر پلمپ اشخاص حقوقي

 1. اصل اظهارنامه پلمپ مهر و امضا شده دريافتي از اينترنت
 2. تصوير آخرين روزنامه رسمي شخصيت حقوقي
 3. تصوير كارت ملي مدير عامل
 4. اصل يا تصوير وكالتنامه و يا معرفي‌نامه در خصوص اشخاص دولتي
 5. اشخاصي كه بايد براي گرفتن پلمپ دفاتر اقدام كنند؛
  كليه اشخاص حقوقي كه در اداره ثبت شركت‌ها به ثبت رسيده‌اند.
  كليه اشخاص حقيقي دارنده كسب و كار (گروه اول موضوع آيين نامه اجرايي ماده ۹۵ ق م م )
 6. اشخاصي كه مجموع فروش آنها و يا 10 برابر درآمد آنها طبق برگ قطعي ماليات از سال 91 به بعد بيش از 3 ميليارد تومان بوده است. در مورد اشخاص حقيقي داراي كسب و كار كه خدماتي ارايه مي‌دهند مثل وكلا، كارشناسان رسمي دادگستري و پزشكان ۱.۵ ميليارد تومان بيشتر مي‌باشد.
 7. تشكل‌هاي قانوني مثل (انجمن‌ها، احزاب و اتحاديه‌هاي صنفي).
 

مهم‌ترين دلايل رد دفاتر

1- استفاده از دفاتر سال‌هاي گذشته

2- ثبت هرگونه اطلاعات غيرواقعي

3- ثبت نكردن فعاليت‌هاي مربوط به شعب يا شعبه شركت

4- صفحات بيش از حد سفيد گذاشته شده و سفيد ماندن تمام صفحات به منظور سوء استفاده

5- عدم ثبت يك يا چند فعاليت

6- تراشيدن، پاك كردن، محو كردن و مخدوش كردن مندرجات

7- در صورتي كه دفاتر از پلمپ خارج شده و فاقد يك يا چند برگ باشد.

 

سخن پاياني...

پلمپ دفاتر بخش جدا نشدني از فعاليت‌هاي شركت شماست. لذا در گرفتن و ثبت و ضبط اطلاعات در آن كوتاهي نكنيد تا دچار گرفتاري‌هاي قانوني و جريمه‌هاي مادي نگرديد. اينگونه اعتبارتان نيز نزد ساير تجار حفظ خواهد شد و اين مهم براي رونق كسب و كار شما مفيد است. براي دريافت خدمت پلمپ دفاتر از مركز كاردوك كليك كنيد.

 

سؤالات متداول در خصوص پلمپ دفاتر

كاربردهاي پلمپ دفاتر براي چيست؟

پلمپ دفاتر براي شركت‌ها كاربردهاي زيادي دارد از جمله براي ارائه اظهارنامه مالياتي و يا اخذ كارت بازرگاني بايد پلمپ دفاتر را داشته و ارائه دهيد.

در چه زماني فرد بايد در خصوص پلمپ دفاتر به اداره پست مراجعه كند؟

در صورتي كه تاجر به يكسري از دفاتر خاص نياز داشته باشد بايد براي دريافت آن به اداره پست محل سكونت خود مراجعه كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه پلمپ دفاتر مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : پلمپ دفاتر قانوني


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: پلمپ دفاتر قانوني،
موضوع:
[ ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۲۴:۳۳ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

نوشتن طرح توجيهي نان صنعتي با توجه به نياز صنعت نان به بازنگري و بررسي توليد به لحاظ داشتن توجيه اقتصادي لازم و ضروري است. عرضه نان از خريد حبوباتي همانند گندم، جو و چاودار شروع شده و به تحويل نان به دست مردم مي‌انجامد. نان در بسياري از كشورها و ايران به عنوان يكي از منابع اصلي تامين غذاي مردم مطرح است. بنابراين كيفيت، ضايعات و ميزان توليد و مصرف و هر تغيير موثري در آن اثر مهم اقتصادي و بهداشتي را بر زندگي مردم دارد. اگر شما هم قصد اجراي طرح توليد نان صنعتي داريد، مي توانيد براي نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه طرح توجيهي توليد نان مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : طرح توجيهي توليد نان صنعتي

 

 

طرح توجيهي نان صنعتي | معرفي محصول

امروزه نان در تنوع شكلي فراوان توليد و مورد استفاده قرار مي‌گيرد كه از آن جمله مي‌توان به نان لواش، نان سنگك، نان تافتون، نان بربري، نان حجيم، نان جو، نان تيره، نان پتيا، نان ترش، نان برنجي، نان زنجبيلي، نان فانتزي، نان كامل ( سبوس دار)، نان هات داگ، نان غني شده، نان قهوه اي، نان مشهدي، نان ميوه اي و غيره اشاره كرد.

هركدام از اين نان‌ها به لحاظ نوع آرد مورد استفاده، ميزان مخمرها و همچنين فرايند پخت نسبت به همديگر متفاوت هستند و در اين ميان نان‌هاي صنعتي به لحاظ قابليت فرايندي توليد انبوه، تكرارپذيري كيفيت مناسب، كميت و امكان تكنيكي كنترل مطلوب‌تر در شاخص‌هاي كنترلي خط توليد، مواد اوليه و افزودني‌هاي مورد استفاده نسبت به نان‌هاي سنتي روند رو به رشدي در جهان دارد.

طرح توجيهي نان صنعتي | ويژگي‌هاي نان  

غلات حدود ۵۰ درصد انرژي، ۵۰ درصد پروتئين و بخش اعظم ويتامين‌ها و مواد معدني مورد نياز افراد جامعه را تامين مي‌كند. گندم به عنوان يكي از غلات مورد مصرف در رژيم غذايي انسان، يك سوم از توليدات غلات سراسر دنيا را در برمي‌گيرد.

پوسته خارجي گندم كه تحت عنوان سبوس شناخته شده حدود ۱۵ درصد از وزن دانه را تشكيل مي‌دهد و جداسازي سبوس از آرد گندم غالباً موجب كاهش كيفيت غذايي آن مي‌شود. نان تهيه شده از آرد كامل، تقريباً داراي تمام ريز مغذي‌هاي مورد نياز بدن است. به واسطه غني بودن از فيبر، با القاي حس سيري از چاقي جلوگيري كرده و داروي شفا بخش يبوست است.

نان تهيه شده از آرد كامل سرشار از ويتامين E است كه مي‌تواند در تقويت هوش و افزايش قد كودكان در حال رشد، درمان ضعف اعصاب و كم خوني، جلوگيري از تشكيل سنگ هاي صفرا مفيد باشد.

ويژگي هاي نان مورد نظر براي توليد

در اين طرح انواع نان سبوس دار از آرد كامل، با تخمير كامل تهيه و عرضه مي‌گردد. فرآيند تخمير در توليد محصولات بر پايه غلات كامل از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. از جمله مزاياي آردهاي كامل توليد آرد تك مرحله‌اي است. در اين فرايند آسياب گندم بدون سبوس‌گيري انجام مي‌شود و دانه گندم به طور كامل آسياب مي‌شود. ريز، يكنواخت و همگن شدن سبوس دانه با ساير اجزاء دانه بهترين بستر را براي فرآيند تخمير مناسب فراهم مي‌كند.

فيبرهاي غذايي موجود در آرد كامل به عنوان يكي از مهم‌ترين تركيبات سلامتي بخش در رژيم غذايي انسان مطرح است. فيبر هاي غذايي اجزايي از سلول‌هاي گياهي هستند كه در برابر آنزيم‌هاي دستگاه گوارش انسان مقاومت مي‌كنند. فيبرهاي غذايي وظايف خود را در بدن از طريق مكانيسم‌هاي فيزيولوژيكي متعددي جهت تحريك سيستم ايمني، توليد زنجيرهاي كوتاه اسيد چرب، كاهش ميزان كالري، از بين بردن راديكال‌هاي آزاد، حجم دادن به مواد غذايي و تسهيل انتقال سموم بدن از طريق دستگاه گوارش را انجام مي‌دهند.

نقش بهبود دهنده ها در فرايند توليد

در فرايند عمل آوري خمير نان نيازمند بهبوددهنده‌هاي آرد هستيم. بهبود دهنده‌ها تركيباتي هستند كه با ايجاد انعطاف‌پذيري و افزايش قدرت تحمل خمير در كليه مراحل توليد نان اعم از ميكس كردن، تخمير و پخت، سبب بهبود كيفي محصول نهايي مي‌شوند.

بهبود دهنده‌ها به توليدكنندگان نان‌هاي صنعتي كمك مي‌كنند تا محصولي با حجم و شكل ظاهري بهتر را با قابليت حفظ تازگي بيشتر و تأخير در بيات شدن نان توليد نمايند. در فرايند توليد، نان بايد داراي پخت متعادل، كافي و عاري از سوختگي باشد. نان ضمن داشت طعم و بوي خوشايند لازم است داراي ضخامت مطلوب، رنگ مناسب و عاري از صدمه ديدگي فيزيكي باشد. در نهايت بايد استاندارهاي شيميايي فيزيكي بهداشت محصول غذايي را داشته باشد.

 مواد اوليه توليد نان صنعتي 

مواد اوليه مورد نياز توليد نان صنعتي از آرد كامل و يا آرد غني شده با ويتامين‌ها و مواد مفيد معدني از غلاتي همانند گندم، جو، جو دو سر و چاودار، آب، مايه خمير يا بهبود دهنده‌ها، مخمر، نمك طعام، شكر و مواد شيرين كننده، شير خشك، روغن، مخمر مواد كمك پخت و افزودني‌ها و تخم‌مرغ مي‌باشد .

موارد كاربرد نان صنعتي

نان و محصولات آردبر مهم‌ترين منبع غذايي در تغذيه مردم ايران و تأمين كننده قسمت عمده كالري، پروتئين و ويتامين‌هاي گروه B بوده و از نظر مواد معدني نيز داراي اهميت ويژه‌اي است. به طور كلي، نان يكي از اقلام پايه و اساسي در رژيم غذايي مردم است. مصرف سرانه نان در كشور 120 كيلوگرم گزارش شده است. در حالي كه ميانگين مصرف سرانه نان در كشورهاي اتحاديه اروپا 68 كيلوگرم است كه در مقايسه با كشور ما تفاوت چشمگيري ديده مي‌شود.

البته بخش زيادي از نان‌هاي سنتي در كشور ما ضايع مي‌شود. در چند سال اخير مصرف نان به دلائل متعدد از جمله بالا رفتن هزينه ساير مواد غذايي افزايش قابل ملاحظه‌اي يافته است. بديهي است جهت رفع نيازهاي اساسي تغذيه‌اي مردم به ويژه اقشار كم درآمد بايد از روش‌هاي بهينه توليد و عرضه استفاده گردد.

يكي از اين راه‌ها تهيه نان‌هايي با ارزش غذايي بيشتر و قابليت ماندگاري طولاني‌تر با حداقل ضايعات و حتي‌الامكان غني شده با پروتئين، املاح و ويتامين‌ها است. لذا بايد از يك سو با فرهنگ‌سازي معرفي و شناساندن نان خوب به مردم و آشنا ساختن افراد جامعه با ايرادات وارد بر تعدادي از نان‌هاي سنتي زمينه را براي استفاده بيشتر از نان‌هاي صنعتي در جامعه بيشتر فراهم نمود. از سوي ديگر امكان توليد نان به شكل صنعتي و مدرن و سالم فراهم‌تر گردد.

 دانش فني و روش توليد  نان

توليد با استفاده از ماشين آلات صنعتي شامل خط توليد آرد كامل، فرگردان، ميكسر، دستگاه‌هاي برش، دستگاه بسته‌بندي، دستگاه بخار، خميرگير، رول كن در يك فرآيند مشخص امكان توليد انواع مختلف نان حجيم، نيمه حجيم و مسطح را ميسر مي‌كند. درتوليد نان به روش صنعتي كيفيت محصول بالاتر و هزينه‌هاي توليد و قيمت تمام شده و نان توليدي پايين‌تر مي‌آيد. با توجه به حساسيت موضوع نان به عنوان يك كالاي استراتژيك، كليه استانداردهاي فرآيندي و بهداشتي بايد در توليد مد نظر قرار گيرد.

طرح توجيهي نان صنعتي | خط توليد

در فرايند توليد نان‌هاي صنعتي عمليات توليد بصورت زنجيروار در مراحل متعدد وابسته، پشت سر هم و داراي تقدم و تاخر صورت مي‌گيرد. در هر مرحله محصول تحويلي از مرحله قبل طي عمليات فرآوري تكميل‌تر مي‌گردد. در نتيجه در يك خط توليد صنعتي مراحل مختلف فرآوري به شرح ذيل از توليد آرد تا بسته‌بندي نان وابسته به هم هستند.

توليد و آماده سازي آرد

اولين مرحله خط توليد نان‌هاي صنعتي توليد آرد يك مرحله‌اي كامل و آماده‌سازي آرد مي‌باشد. در آماده‌سازي آرد الك كردن و اختلاط آرد به همراه رساندن درجه حرارت آن به حد مطلوب انجام مي شود. در طي اين فرايند ضمن جداسازي ناخالصي‌هاي احتمالي و كاهش رطوبت آرد، ذرات آرد به هم چسبيده نيز جدا شده و امكان كپك زدگي هم كاهش مي‌بايد.

 

به همين منظور از دستگاه الك مجهز به ويبراتور كه مشتمل بر چند الك روي هم استفاده مي‌شود. با توجه به فرمول اختلاط آردهاي مختلف به منظور ايجاد يكنواختي و بهبود كيفيت آرد مورد نياز تهيه نان در هر مرحله از ورودي سيلوهاي جداگانه به همراه مواد بهبوددهنده با رعايت نسبت اختلاط توسط فيدرهاي كنترل شده وارد خط توليد خمير نان مي‌شود. جهت دستيابي به خميري مناسب لازم است حرارت آرد كامل و آب مورد نياز رگوله و تنظيم شود.

آماده سازي و مخلوط كردن خمير

روش مخلوط مواد اوليه جهت تهيه خمير، به نوع نان و مشخصات مورد نياز محصول بستگي دارد. ظرفيت و نوع مخلوط كن بايد براساس بالانس خط توليد و نوع نان توليدي در نظر گرفته شود. در فرايند اختلاط سريع پچ آماده شده با آب، ذرات و اجزاء آرد همگن، يكنواخت، حل و متورم مي‌شوند.

پوك كردن خمير

عوامل داخلي موجود درخمير نان سبب توليد گاز مي‌شود، اين گاز به صورت حباب‌هاي ريز در كل حجم خميرنان پخش شده و سبب پف دار شدن نان توليد مي‌شود. عمل ورز دادن خمير را پوك كردن خمير مي‌گويند.

چانه گيري و پخت

بعد از آماده شدن خمير در بخش اختلاط به منظور دستيابي به نان مورد نظر ضمن انجام فرايندهاي مغز دار كردن در صورت لزوم با توزين و تقسيم خمير آماده شده نهايي به شكل چانه‌هاي مورد نظر خمير آماده شده براي بريدن و توزين به دستگاه چانه‌گير اتوماتيك وارد مي‌شود. در اين مرحله پس از آماده سازي رويه چانه‌هاي مسطح يا فرم داده شده به صورت آماده به فرايند پخت وارد و پس از اتمام فرايند پخت نان در فرهاي ويژه يا تونل پخت در دما و شرايط ترموديناميكي مناسب (بسته به نوع نان) وارد فرايند سرد و بسته بندي مي‌شود.

سرد كردن و بسته بندي

محصول پس از خنك كاري به منظور حفظ بهداشت و كيفيت كالا از نظر مصرف كننده مطابق استاندارهاي نگهداري محصول شامل دما، رطوبت و نوع مواد بسته‌بندي سلولزي، پليمري يا فلزي همانند كاغذ، مقوا، سلفون و آلومينيوم بسته‌بندي مي‌شوند.

طرح توجيهي نان صنعتي | بررسي بازار و رقبا

براساس آمار‌هاي فائو، هر ايراني سالانه ١٦٧,٦كيلوگرم گندم، تقريبا معادل ٢.٥ برابر بيشتر از ميانگين جهاني گندم مصرف مي‌كند. براساس آمار اعلام شده كشورهاي آلمان و اتريش سالانه ٨٠ كيلوگرم، فرانسه ٥١ كيلوگرم، انگليس، ايرلند و آمريكا كمتر از ٥٠ كيلوگرم نان مصرف مي‌كنند.

ايراني ها با مصرف حدوده 120 كيلوگرم نان در سال يكي از ركوردداران جهان به شمار مي‌آيند. براي اين ميزان از مصرف در ايران سالانه حدود 10 ميليون تن انواع نان توليد مي‌شود كه از اين ميزان تا پايان سال 1398 تعداد 650 بنگاه صنعتي با نزديك به 20000 نفر اشتغال و سرمايه گذاري 12588 ميليارد ريال در كشور با ظرفيت توليد 85000 تن نان صنعتي را بر عهده دارند. حدود 115 برابر اين ظرفيت نان‌هاي  سنتي است كه در كشور توليد مي‌شود. از اين ميزان توليد تا رسيدن به سفره خانوار ١٥ تا ٢٠درصد آن ضايعات مي‌شود و ضرري بيش از 2هزارميليارد توماني به كشور وارد مي‌كند. 

بازار مصرف اين‌ گونه محصولات عموماً در شهرهاي بزرگ‌تر كه ذخيره زمان براي مردم مهم‌تر است دامنه مصرف بالاتري نسبت به شهرهاي كوچك و روستاها دارد. به همين دليل استقرار اين گونه واحدها غالبا در جوار مراكز پر جمعيت و مراكز استان‌هاي بزرگ موجه‌تر است. نان‌هاي صنعتي در تمامي ايام روز از طريق شبكه فروش كليه فروشگاه‌هاي بزرگ و زنجيره اي و حتي سوپر ماركت‌ها مي‌توان در دسترس مشتريان قرار داد.

طرح توجيهي نان صنعتي | سرمايه گذاري مورد نياز

بر اساس  مطالعات انجام شده احداث يك واحد با حداقل ظرفيت اقتصادي 3000 تن انواع نان معادل 103 ميليارد ريال سرمايه اوليه نياز دارد. نرخ بازدهي سرمايه‌گذاري با احتساب 300 روز فعاليت سالانه نزديك به ۳ سال برگشت سرمايه اوليه خود را خواهد داشت. در ادامه خلاصه‌اي از نيازمندي‌هاي احداث اين واحد ارائه شده است. بديهي است با گذشت زمان و تغيير شرايط اقتصادي لازم به مطالعات به روز جهت پيش امكاسنجي وجود دارد.

مشخصات عمومي طرح

رديف موضوع برآرود واحد
1 زمين   3000 متر مربع
2 زيربنا كل توليدي ،خدماتي و ستادي ) 1200 متر مربع
3 دستگاههاي  خريد  داخلي و خارجي 37799 ميليون ريال

جدول سرمايه گذاري طرح

رديف موضوع هزينه ها  (ميليون ريال )
1 سرمايه گذاري ثابت 79,019
2 سرمايه گذاري  درگردش 24,371
3 كل سرمايه گذاري 103,391
4 هزينه توليد ساليانه 93,658

 

   شاخص هاي مالي

موضوع  
نرخ بازده داخلي IRR 31/1  درصد
دوره برگشت سرمايه 3/07

طرح توجيهي نان صنعتي | مزاياي اجراي طرح

نان صنعتي با توجه به ضايعات زياد توليد در روش توليد سنتي نان، قيمت تمام شده بالاتر و كيفيت پايين‌تر محصول ضرر مالي فراواني را نصيب كشور نموده است. با توجه به در دسترس بودن تكتولوژي‌هاي موجود جايگزيني تدريجي نان صنعتي؛ به عنوان يك الزام اقتصادي مي‌تواند مورد حمايت دولت قرار گيرد. اين مخصول بسته به سطح اتوماسيون مي‌تواند با كمترين نيروي انساني به نسبت روش‌هاي سنتي راه اندازي شده و بهره‌وري منابع را به همراه داشته باشد.  امتيازات فوق به موازات تقاضاي رو به گسترش در مراكز جمعيتي بزرگ كشور جذابيت قابل قبولي براي سرمايه‌گذاري را بر اساس نقاط قوت ذيل به همراه دارد:

 1. سودآوري، بازدهي و دوره برگشت مناسب سرمايه­‌گذاري
 2. مصرف رو به گسترش به عنوان كالاي جايگزين نان‌هاي سنتي و هم به عنوان توليد نان‌هاي جديد
 3. امكان استفاده از زنجيره‌هاي بزرگ فروشگاهي عرضه كالا در كشور براي فروش محصولات
 4. عدم نياز به نيروي انساني زياد
 5. امكان ارتقا سطح تكنولوژي و اتوماسيون خط توليد جهت افزايش ظرفيت توليد و ايجاد تنوع در توليد
 6. امكان تامين مالي و حمايت دولتي در راستاي كاهش ضايعات نان صنعتي
 7. امكان تامين به موقع و همچنين وافر مواد اوليه
 8. امكان استفاده از معافيت مالياتي و نرخ بهره پايين تسهيلات در زمان راه‌اندازي و بهره‌برداري

نتايج  مطالعات فني ، اقتصادي و مالي

اخذ مجوزهاي لازم و تامين زير ساخت بر اساس پلان‌هاي مهندسي حوزه‌هاي ساختماني، صنعتي، مكانيكال و الكتريكي و به صورت قانوني فراهم شده است. وجود حمايت‌هاي مديريت شده براي جايگزين نان‌هاي سنتي با نان‌هاي صنعتي و تغيير ذايقه مصرف‌كنندگان با توجه به امكان توليد محصولات جديد و امكان كاهش ضايعات نان در سطح كشور؛ راه اندازي اين طرح را در ظرفيت‌هاي مختلف اقتصادي در دستور كار قرار داده است. براي اين كار لازم است جهت اخذ مشاوره و اطلاعات در تمامي مراحل انجام كار از زمان بررسي اوليه طرح توجيهي تا پياده سازي و به بهره‌برداري رساندن آن از كارشناسان خبره و با تجربه كاردوك كمك بگيريد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه طرح توجيهي توليد نان مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار كاردوكاز طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

 

منبع : طرح توجيهي توليد نان صنعتي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: طرح توجيهي نان صنعتي،
موضوع:
[ ۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ] [ ۰۴:۰۹:۴۱ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

تفكر خلاق و حل مسئله بخش‌هاي اساسي فرآيند طراحي براي تبديل ايده‌ها به نوآوري و شكستن موانع در برابر خلاقيت است. يكي از روش‌هاي موفق مورد استفاده در تفكر خلاق، تكنيك اسكمپر مي‌باشد. در حالي كه تكنيك‌هاي مختلف تفكر خلاقانه و حل مسئله از قبيل طوفان مغزي معكوس، مدل تفكر هورسون، شش كلاه تفكر انتقادي و غيره وجود دارد، اسكمپر يكي از ساده‌ترين و مستقيم‌ترين روش‌ها به حساب مي‌آيد. تكنيك اسكمپر مبتني بر اين ايده است كه بايد چيزهاي قديمي اطراف خود را جديد و به روز رساني كنيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تكنيك اسكمپر مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : تكنيك اسكمپر

 

 

تكنيك اسكمپر

ايده‌سازي براي كسب و كار بسيار مفيد است به همين دليل كارآفرينان و كساني كه بر اساس طراحي ايده‌ها فعاليت مي‌كنند بايد بتوانند راهي براي بهبود محصولات و خدمات خود پيدا كنند. در دنياي رقابت آن كسي پيروز ميدان است كه مي‌تواند محصولات و خدمات فعلي خود را از طريق طرز تفكر جديد به جايي برساند كه همه وجود آن از خلاقيت و نوآوري سرشار باشد. تكنيك اسكمپر در هفت مرحله اين مهم را ايجاد مي‌كند.

مشخصات ظاهري تكنيك اسكمپر

شايد برايتان جالب باشد كه اين تكنيك مخفف چه كلماتي است. بايد بگوييم كه عنوان كامل و اصلي آن به شرح زير است:

1- جايگزيني (Substitute)

2- تركيب (Combine)

3- مناسب كردن (تطبيق دادن-سازگاركردن) براي يك هدف ديگر (Adapt)

4- اصلاح (Modify)

5- تغيير كاربردي (Put to Another Use)

6- حذف (Eliminate)

7- وارونه كردن (Reverse)

روش كار با تكنيك اسكمپر

در اين روش شما در مورد هر كدام از موضوعاتي كه در بالا ذكر كرديم در خصوص هر محصول و خدماتي كه داريد بايد سؤالاتي را مطرح كنيد. در واقع با اين سؤالات شما به بهبود محصولات و خدمات خود كمك مي‌كنيد. اين روش همچنين منجر به شناخت نقاط ضعف در محصولات و خدمات توليدي شما مي‌شود كه اين مهم زمينه نوآوري براي خلق ايده‌هاي جديد را فراهم مي‌كند.

چگونه از تكنيك اسكمپر استفاده كنيم

قدم اول: انتخاب محصول

كار كردن با اين تكنيك سخت نيست. در قدم اول شما بايد محصول و خدماتي كه مي‌خواهيد مشكل‌ آن را برطرف كنيد و يا آن را ارتقاء داده و يا بهبود ببخشيد را انتخاب كنيد. انتخاب هر چيزي كه قصد داريد آن را بهبود ببخشيد مي‌تواند نقطه آغاز خوبي براي شما باشد.

قدم دوم: به كار بردن هفت تكنيك اسكمپر

حالا بايد هفت موردي كه در بالا نام برديم و نمونه فارسي آن را ذكر كرديم را در مقابل خود قرار دهيد. بايد يكي يكي در همه بخش‌هاي نام برده شده براي محصول مورد نظر خودتان شروع به نوشتن و طراحي سؤال كنيد. شما بايد طوفان فكر را به كار ببريد و تا مي‌توانيد در مورد محصول مورد نظر خود سؤالات مختلف را طراحي كنيد. در همان جاي يعني در مقابل هر سؤالي كه نوشتيد حتماً به آن‌ها پاسخ دهيد.

قدم سوم: بررسي جواب

وقتي به همه سؤالات خود جواب داديد بايد تك تك آن‌ها را بررسي كنيد و ببينيد كه كدام يك از پاسخ‌ها مي‌تواند به بهتر شدن محصول مورد نظر شما كمك كند و يا مشكلات آن را برطرف سازد. دقت كنيد كه كدام يك قابليت اين را دارد كه به يك ايده كاربردي براي كسب و كار شما تبديل شود. در صورتي كه يكي از پاسخ‌ها توانست به شما كمك كند مي‌توانيد روي آن كار كرده و ايده مورد نظر را براي بهبود و يا توليد محصول جديد استفاده كنيد.

نمونه سؤالات بر اساس تكنيك اسكمپر

1- جايگزيني

تكنيك جايگزين روي قسمت‌هاي موجود در محصول، خدمات يا تركيبات آن متمركز شده است كه مي‌تواند با ديگري جايگزين شود. سؤالاتي كه در اين بخش پرسيده مي‌شود عبارت‌اند از:

چه بخشي از فرآيند را مي‌توان بدون تأثيرگذاري بر كل پروژه جايگزين كرد؟

چه كسي يا چه چيزي بدون تأثير روند ممكن، مي‌تواند جايگزين شود؟

چه بخشي از روند را مي‌توان با گزينه هاي بهتر جايگزين كرد؟

آيا مي‌توان زمان يا مكان پروژه را جايگزين كرد؟

چه اتفاقي مي‌افتد كه بخشي از پروژه را با ديگري جايگزين كنيم؟

در چه جايي مي‌توانستيد محصول را بفروشيد؟

آيا مي‌توانيم از جايگزين ديگري به جاي محصول x استفاده كنيم؟

آيا مي‌توانيم فرآيند را با گزينه‌هاي ساده‌تر جايگزين كنيم؟

2- تركيب در تكنيك اسكمپر

روش تركيبي تمايل به تجزيه و تحليل و ادغام دو ايده دارد. در بعضي موارد، تركيب دو ايده نوآورانه مي‌تواند منجر به محصول يا فناوري جديد شده كه در نهايت تبديل به قدرت بازار مي‌شود. به عنوان مثال، ادغام فناوري تلفن با دوربين ديجيتال، محصول انقلابي جديدي را در صنعت ارتباطات ايجاد كرد. بحث در مورد روش تركيبي مي‌تواند شامل سوالات زير باشد:

آيا مي‌توانيم دو مرحله از روند را با هم ادغام كنيم؟

آيا مي‌توانيم دو فرآيند را همزمان انجام دهيم؟

آيا شركت ما مي‌تواند منابع را با شريك ديگري در بازار تركيب كند؟

آيا مي‌توانيم دو يا چند مؤلفه را با هم مخلوط كنيم؟

3- سازگار شدن

Adapt به بحثي در مورد طوفان مغزي اشاره دارد كه هدف آن تنظيم يا تركيب محصول يا خدمات براي توليد بهتر است. اين تنظيم مي‌تواند بين تغييرات جزئي و تغييرات اساسي در كل پروژه باشد. Adaption يكي از تكنيك‌هاي كارآمد براي حل مشكلات از طريق تقويت سيستم موجود است. روش سازگاري مي‌تواند سؤالات زير را شامل شود:

براي رسيدن به نتايج بهتري چه چيزي را بايد تغيير دهيم؟

در اين كار خاص چه كار ديگري را مي‌توان انجام داد؟

چگونه مي‌توان روند موجود را بهبود بخشيد؟

چگونه مي‌توانيم محصول موجود را تنظيم كنيم؟

چگونه مي‌توان فرآيند كار را براي بهبود محصول خود انعطاف پذيرتر كنيم؟

4- اصلاح در تكنيك اسكمپر

روش اصلاح عبارت است از تغيير روند به روشي كه قابليت‌هاي ابتكاري بيشتري را آزاد مي‌كند يا مشكلات را برطرف مي‌سازد. به عنوان مثال، اصلاح مي‌تواند هدف قرار دادن روند پروژه يا تغيير ديدگاه ما در مورد چگونگي نگاه به مسئله باشد. سؤالاتي كه در زير اين مقاله مطرح مي‌شود عبارتند از:

چگونه اصلاح فرآيند باعث بهبود نتايج خواهد شد؟

اگر ما يك پايگاه مصرف دوگانه داشته باشيم چه مي‌شود؟

اگر بازار متفاوت بود، فرآيند كاري و محصولات ما چگونه خواهد شد؟

آيا مي‌توانيم فرآيند را تغيير دهيم تا كارآمدتر عمل كنيم؟

5- كاربرد ديگر

اين تكنيك مربوط به چگونگي قرار دادن محصول يا فرآيند فعلي به منظور ديگري يا چگونگي استفاده از محصول موجود براي حل مشكلات است. به عنوان مثال، از اين روش مي‌توان براي يادگيري نحوه تغيير يك محصول موجود به يك بخش ديگر از بازار يا نوع كاربري آن استفاده كرد. سوالات اين تكنيك مي‌تواند موارد زير را شامل شود:

چه بخش‌هاي ديگري در شركت مي‌تواند از محصول استفاده كند؟

در صورت استفاده در جاي ديگر، مزاياي آن براي محصول چيست؟

چه مي‌شود اگر يك بخش تقسيم بازار ديگر را براي محصول فعلي هدف قرار دهيم؟

آيا مي‌توانيم يك مرحله خاص به فرآيند اضافه كنيم تا جايگزين ديگري شود؟

آيا مي‌توانيم زباله‌ها را براي استفاده ديگر بازيافت كنيم؟

6- حذف در تكنيك اسكمپر

همانطور كه از نام آن پيداست، اين تكنيك مي‌تواند با هدف شناسايي و حذف مواردي به كار رود كه مي‌تواند براي بهبود كيفيت خدمات و كالاهاي مختلف مورد استفاده قرار گيرد. همچنين به كشف قسمت‌هاي غير ضروري پروژه كمك مي‌كند. سوالات مربوط به اين بخش شامل موارد زير است:

اگر اين قسمت را حذف كنيم چه اتفاقي مي‌افتد؟

چگونه مي‌توانيم بدون بخش خاصي از پروژه به همان خروجي برسيم؟

آيا به اين قسمت خاص احتياج داريم؟

اگر با نيمي از منابع كار مي‌كرديم، چه اتفاقي مي‌افتاد؟

در برخي شرايط، منابع يا مراحل غيرضروري در اين فرآيند بار اضافي را براي رسيدن به نوآوري و خلاقيت در پروژه ايجاد مي‌كند. از بين بردن اين منابع توانايي نوآوري و تخصيص منابع بيشتر براي خلاقيت در سازمان‌ها را گسترش مي‌دهد.

7- وارونه كردن

سرانجام، تكنيك معكوس يا تنظيم مجدد با هدف كشف پتانسيل نوآورانه هنگام تغيير ترتيب در روند خط توليد، انجام مي‌شود. معكوس كردن فرآيند يا بخشي از آن مي‌تواند به حل مشكلات يا توليد محصول خلاقانه‌تر كمك كند. سوالات اين بخش شامل موارد زير است:

چه اتفاقي مي‌افتد اگر روند را معكوس كنيم؟

چگونه مي‌توانيم وضعيت فعلي را براي خروجي بهتر تنظيم مجدد كنيم؟

آيا مي‌توانيم عناصر وجود در محصول را تعويض كنيم؟

كوتاه سخن اينكه...

تكنيك اسكمپر يكي از ساده‌ترين و مستقيم‌ترين روش‌هاي تفكر خلاق و حل مسئله از طريق تعدادي تكنيك با انواعي از سؤال است. (S) جايگزين، (C) تركيب، (A) سازگار، (M) اصلاح، (P) براي استفاده ديگر، (E) از بين بردن و (R) معكوس. با اين روش مي‌توان براي بررسي مشكلات از هفت منظر استفاده كرد. اين روش جامع مطالعه به دستيابي به بهترين تصميم كه باعث نوآوري و خلاقيت مي‌شود، كمك مي‌كند.

سؤالات متداول در خصوص اسكمپر

آيا براي طراحي سؤال در هر بخشي محدوديتي وجود دارد؟

خير. اتفاقاً بايد تا جايي كه مي‌تواند انواعي از سؤالات را مطرح كنيد و هيچ محدوديتي در اين زمينه براي شما وجود ندارد.

آيا ايده‌هاي انتخابي را بايد به ديگران هم گزارش دهيد؟

بله. شما بايد جلساتي را در اين زمينه در شركت خود تشكيل دهيد و آن را مورد تحليل و بررسي قرار دهيد. اگر ايده‌هاي انتخابي زياد هستند مي‌تواند در دو يا سه جلسه با فاصله زماني مشخصي اين كار را انجام دهيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه تكنيك اسكمپر مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : تكنيك اسكمپر


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: تكنيك اسكمپر،
موضوع:
[ ۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ ] [ ۰۱:۱۳:۱۱ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

آجر يكي از پرمصرف‌ترين محصولات در صنايع ساختمان محسوب مي‌شود كه در بخش‌هاي مختلف عمراني كاربردهاي فراواني دارد. مصرف آجر به عنوان مصالح ساختماني در ايران قدمتي چند هزار ساله دارد. هر روزه نياز به اين محصول به دليل مقاومت‌اش در برابر شرايط جوي و تحمل بارهاي فشاري رو به افزايش است. بديهي است رشد تكنولوژي توليد و كاربرد آن به گونه‌اي بوده كه در طول قرن‌ها استفاده از اين محصول را در سطح جهان بيشتر كرده است. خلاصه‌اي از طرح توجيهي توليد آجر در ادامه شرح داده شده است. شما مي‌توانيد براي نوشتن طرح توجيهي با شماره هاي درج شده تماس حاصل نماييد.

براي دريافت مشاوره در زمينه طرح توجيهي توليد آجر مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع: طرح توجيهي توليد آجر

 

 

طرح توجيهي توليد آجر | معرفي محصول

آجر فرآورده‌اي مصنوعي است كه از پخت قالب‌هاي خشت خشك شده در كوره‌هاي پخت به روش‌هاي مختلف همانند قالب‌گيري فشاري يا اكسترود كردن به شكل‌هاي مختلف به دست مي‌آيد.

ابعاد آجر به گونه‌اي است كه به راحتي در يكديگر قفل و بست مي‌شوند. اين ويژگي‌ها باعث شده كه اين مصالح به منظور اجراي دهانه‌هاي وسيع به صورت قوس، طاق و گنبد، كارايي منحصر به فردي داشته باشند و انواع آن شامل آجر ماشيني، آجر ماشيني توپر، آجر ماشيني سوراخدار، آجر سفالي مجوف هستند.

آجرها از نظر مقاومت و شكل ظاهري متفاوت بوده و بسته به موارد استفاده با ابعاد گوناگون تهيه مي‌شوند. جهت تهيه كالاي نيم ساخته در فرايند توليد آجرهاي ماشيني از دستگاه‌هاي قالب زني خودكار استفاده مي‌شود، بنابراين مي‌توان ابعاد آن‌ها را مطابق نياز بازار تغيير داد. آجر بر اساس نوع مصرف به آجر فشاري، آجر ماشيني، آجر لعابي، آجر نسوز، آجر ماسه آهكي و آجر جوش تقسيم مي‌شود.

آجر ماشيني يا آجر سوراخ‌دار

آجر ماشيني يا آجر سوراخ‌دار در بازار ايران به آجرهاي هشت يا ده سوراخه ماشيني معروف است. علت وجود اين سوراخ‌ها اين است كه در هنگام ديوارچيني ملات به طور عمودي نيز در آجر نفوذ كرده و باعث استحكام بيشتر ديوار شود.

در ساخت ديوارهاي حمال به دليل اينكه مي‌توان به وسيله سوراخ‌هاي موجود در سطح آجر آنرا با ميلگرد، مسلح كرد از اين نوع آجر استفاده مي‌شود. ديوار آجري مسلح براي مقابله با نيروي زلزله ساخته مي‌شود. آجر سفالي از نظر ساخت، شكل، رنگ و مشخصات فني در نهايت دقت تهيه‌ مي‌شوند و بسته به شكل آنها در نقاط  مختلف ساختمان استفاده مي‌شوند.

آجر ماشيني

به علت جذب كم آب در آجرهاي سفالي و چسبندگي مناسب با ملات از انواع آجر سوراخ‌دار مورد استفاده قرار مي‌گيرند. از ديگر خواص آنها سبكي است كه باعث بالا رفتن سرعت اجرا مي‌شود. بلوك‌هاي سفالي خود به دو دسته ديواري و سقفي تقسيم مي‌شوند. بلوك هاي سفالي معمولاً داراي پاشنه‌اي هستند كه با استفاده از اين پاشنه‌ها مي‌توان به راحتي آنها را مابين تيرچه‌هاي پيش ساخته قرار داد.

 

طرح توجيهي توليد آجر | ويژگي‌هاي آجر

مشخصات فني آجرها

براي ارزيابي كيفيت آجرها، شاخص هاي فني متعددي به لحاظ شيميايي و فيزيكي نوع آجر تعيين و براي آن استانداردها و آزمون هاي كنترل كيفيت در سطح بين المللي و در سطح ملي توسط اداره كل استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران تدوين و منتشر گرديده است توليد كنندگان لازم است اين استانداردها را مورد استفاده قرار دهند. تعدادي از اين شاخص ها كه بر روي كيفيت آجر اثر مهمي دارند عبارتند از:

چگالي يا وزن حجمي آجر، ميزان دوام، رنگ آجر، ميزان جذب پذيري آب، تلورانس و تغييرات ابعادي و شكل آجر، مقاومت آجر در مقابل سايش، آتشسوزي و حرارت

مواد اوليه توليد آجر

نظر به اينكه توليد آجر از صنايع تبديلي بخش صنعت محسوب مي‌شود لذا وجود مواد اوليه نزديك به محل كارخانه از الزامات احداث كارخانه‌ي توليد آجر صنعتي است.

سرمايه‌گذار از قبل بايد با انجمن تحقيقات زمين شناسي نسبت به وجود خاك مورد استفاده‌ي طرح براي حداقل بيست سال طول عمر كارخانه در يك ظرفيت اقتصادي اطمينان حاصل كرده و مجوزهاي استفاده از معدن خاك رس را در زمان شروع احداث طرح دريافت كرده باشد. مواد اوليه مورد نياز شامل تامين خاك و آب مورد نياز توليد صنعتي است ولي بيشتر از خاك رس آبرفتي براي تهيه اين محصول استفاده مي‌شود. در صورت افزايش مقداري ماسه، آجر سفال ترد و پوك مي‌شود.

موارد كاربرد آجر

بيشترين كاربرد آجر به عنوان مصالح پركننده ديوارهاي محوطه و ديوار و سقف ساختمان مورد استفاده قرار مي‌گيرد. بسته به نوع و زيبايي رنگ آجر در بسياري از بناها به عنوان نما، در داخل و در خارج ساختمان، مورد استفاده قرار مي‌گيرد. يكي از موارد ديگر مصرف آجر استفاده از آن به عنوان سنگ فرش كف محوطه ها و پلكان در مناطقي با اقليم خشك است.

دانش فني و روش توليد آجر

در فرايند توليد آجر صنعتي از تكنولوژي‌هاي مختلفي جهت آماده‌سازي خاك توليد خشت و پخت آن استفاده مي‌شود. در طرح‌هاي صنعتي خاك پس از نمونه‌گيري و افزودن بهبود دهنده‌هاي مورد نياز پس از مخلوط كردن با آب و ميكس نمودن (بصورت پرسي و تحت فشار و يا بصورت اكسترود كردن)، به شكل خشت خام آجر مورد نظر در مي‌آيد كه مي‌بايست در شرايط مناسبي خشك و به كوره جهت پخت منتقل گردد.

هم سيستم‌هاي خشك كن و هم كوره‌هاي پخت داراي تكنولوژي‌هاي متفاوتي مي‌باشند كه مي‌توانند به صورت اتوماتيك يا نيمه اتوماتيك انجام شوند. مدرنترين تكنولوژي، خشك كن‌هاي ريلي و كوره‌هاي پخت آجر تونلي مي‌باشند كه در آن فرايند توليد بدون توقف و بطور مستمر است. فرايند توليد آجر به شرح زير بيان مي گردد:

الف)تهيه و آماده نمودن مواد اوليه

خاك رس آبرفتي با مقدار لازم ماسه و افزودني‌هاي لازم براي استاندارد سازي خاك از معدن براي تهيه گل و خشت خام ضمن همگن شدن به سايت كارخانه وارد مي‌شوند.

 ب)تهيه گل وخشت خام

خاك آماده شده با مقدار مناسبي آب تركيب و در صورت لزوم براي عمل آوري به آن اجازه خواب داده و سپس با انتقال آن به دستگاه تحت فشار خشت متناسب با قالب آجر مورد نظر توليد مي‌گردد.

زماني كه محصول نيم ساخته از ماشين‌هاي شكل دهي خارج مي‌شوند مقدار قابل توجهي رطوبت به همراه دارند كه لازم است قبل از پخت بطور مناسب خشك گردد تا از تغيير شكل زياد و ترك در سطح خشت جلوگيري به عمل آيد. همچنين از صرف هزينه سوخت بيشتر در كوره اصلي و امكان دوده گرفتن كوره به سبب رطوبت زياد اوليه و سوخت ناقص جلوگيري شود. در تمامي مراحل لازم است رطوبت و گرما كنترل شود.

ج)پختن آجرسفال

پس از خشك شدن خشت, آنرا در كوره ميچينند بطوريكه كه به همديگر نچسبند، تا هوا، ‌شعله و گاز از لاي آجرها بگذرند. كوره‌هاي آجرپزي مد نظر در اين طرح كوره با آتش رونده و آجرسفالي ثابت است كه به نام كوره هوفمن اشتهار دارد.

كار اين كوره پيوسته است و گرماي آن خيلي كم هدر مي‌رود. چون حلقه‌ايي ساخته مي‌شود آنرا كوره حلقه‌ايي هوفمن ناميدند. گداختن يكي ازمهمترين قدم‌ها درساختن آجرسفال مي‌باشد.

د) خارج كردن آجر از كوره

آجر سفال بعد از پخته شدن يك مرتبه از كوره خارج نمي‌شود چون ترك مي‌خورد. آجر در كوره در دماي ۸۰۰ تا ۸۵۰ درجه سانتيگراد مواد زودگداز همراه با رس گداخته مي‌شوند و اجزاي ديرگداز را احاطه مي‌نمايند و بعد طولي رس‌ها نقصان مي‌يابد و خشت حرارت ديده به مصالح يكپارچه‌اي تبديل مي‌شود. در حلقه كوره هوفمن دو جريان هوا وجود دارد؛ هوايي كه در نيم‌دايره اول، از اتاق پخت به سمت بيرون جريان دارد و اتاق‌هاي بعدي را پيش‌گرم مي‌كند و هوايي كه در نيم‌دايره مقابل، از بيرون به سمت اتاقك پخت جريان دارد و اتاق‌هاي قبلي را خنك مي‌كند.

با اتمام عمليات پخت در اتاق پخت، در اتاق روبرويي حلقهٔ هوفمن نيز عمليات بارگيري تمام مي‌شود و درب آن به بيرون بسته مي‌شود. در اين مرحله، مشعل‌ها از سقف اتاق پخت به سقف اتاق بعدي منتقل مي‌شوند و درب اتاق روبرويي اين اتاق (اتاق پخت جديد) براي تخليه و بارگيري گشوده خواهد شد.

 

طرح توجيهي توليد آجر | بررسي بازار و رقبا

بر اساس آمار رسمي وزارت صنعت و معدن و تجارت تا تاريخ پايان اسفند سال98 تعداد 1677 واحد صنعتي با سرمايه گذاري 12104ميليارد ريال، اشتغال 80 هزار نفر و با ظرفيت اسمي 5/11ميليارد قالب در سال را در واحدهاي توليد انواع آجر در كشور مشغول به فعاليت مي باشند كه بيشترين تعداد واحدهاي مستقر كشور در 3 استان خراسان رضوي، اصفهان و قزوين قرار دارند.

با توجه به تحقيقات ميداني طول عمر متوسط و فرسودگي ماشين آلات، بررسي راندمان توليد عملي و پايش آماري واحدهاي راكد، آمار واقعي توليد در كشور كمتر از 50 درصد مقدار اسمي است كه امكان سرمايه گذاري در واحدهاي جديد و يا به سازي و نوسازي واحدهاي قديمي را مي‌تواند در دستور بررسي قرار دهد.

آمار واردات و صادرات

بر اساس آمار منتشر شده گمرك جمهوري اسلامي واردات انواع آجرهاي مختلف به كشور معادل 1ميليون دلار با وزن 340تن تا پايان فروردين 1398 بوده است. در همين زمان آمار صادرات 5400 تن بوده كه ارزش دلاري معادل نيم ميليون دلار داشته است. چنانچه 30 درصد مجوزهاي طرح هاي جديد صادره با پيشرفت صفر تا 99 درصد به بهره برداري برسند پيش بيني امكان عرضه طي سال‌هاي آتي تا افق سال 1402 به ظرفيت اسمي معادل 20ميليارد قالب انواع آجر در سال خواهد بود.

برآورد صرفه توليد جغرافيايي

با توجه به هزينه بالاي حمل آجر سفال به نسبت فروش درب كارخانه آن بررسي توان توليد و ميزان تقاضا به صورت استاني در شرايطي كه تامين مواد اوليه با مشكل مواجه نباشد بسيار منطقي و مقعول است چرا كه بسياري از استان هاي كشور وارد كننده آجر با قيمت تمام شده بسيار بالا به دليل هزينه هاي حمل هستند. بر همين اساس غير از آجرهاي بسيار تخصصي و ويژه، واردات آجرهاي سفال و فشاري داراي توجيه اقتصادي نمي باشد.

همچنين به دلايل ساختار زمين شناسي كشورهاي همسايه و عدم امكان تامين مواد اوليه توسط آن‌ها، امكان صادرات آجر سفال به كشورهاي همسايه وجود دارد. با بررسي تعداد پروانه هاي ساختماني صادره از طريق شهرداري ها در بخش هاي مسكوني، تجاري، آموزشي، بهداشتي و صنعتي مي توان واحدهايي با ظرفيت حداقل 6000 تن توليد آجرهاي سفالي را در استان‌هاي مختلف جهت تامين تقاضاي آتي به ميزان 20ميليارد تا افق 1402 را در دستور كار قرار داديم.

 

طرح توجيهي توليد آجر | سرمايه گذاري مورد نياز

مشخصات عمومي طرح

رديف موضوع برآرود واحد
1 زمين  10000 متر مربع
2 زيربنا كل توليدي ،خدماتي و ستادي ) 2690 متر مربع
3 دستگاههاي  خريد  داخلي 21699 ميليون ريال
4 تعداد روزهاي كاري 210 روز

 

جدول سرمايه گذاري طرح

رديف موضوع هزينه ها  (ميليون ريال )
1 سرمايه گذاري ثابت 45،548
2 سرمايه گذاري  درگردش 4663
3 كل سرمايه گذاري 50،211
4 هزينه توليد ساليانه 27،185

   شاخص هاي مالي

موضوع  
نرخ بازده داخلي IRR 38/7  درصد
دوره برگشت سرمايه 2/18

 

طرح توجيهي توليد آجر | مزاياي اجراي طرح

 1. اشتغال زايي در محل اجراي طرح
 2. مصرف انرژي پايين‌تر نسبت به ساير مصالح ساختماني
 3. دسترسي به مواد اوليه طبيعي
 4. طول عمر بالا
 5. شيوه‌ي توليد و تكنولوژي قابل دسترس
 6. داراي توجيه اقتصادي در مناطقي كه امكان تهيه مواد اوليه آن ميسر باشد
 7. كمك به توسعه عمران و نوسازي كشور

 

نتايج مطالعات فني، اقتصادي و مالي

با توجه به بررسي هاي به عمل آمده در حوزه عرضه و تقاضا و پيش بيني توليد و مصرف در صورت وجود پتانسيل، كانسارهاي معدني مورد نياز در سطح شهرهاي مختلف استان هاي كشور اللخصوص در شهرهايي از كشور كه واردكننده انواع آجر و مصالح ساختماني هستند به دليل نقش عمده هزينه حمل بر قيمت تمام شده آجر كاملا توجيه اقتصادي دارد.

لذا لازم است جهت بررسي امكان وجود مواد اوليه مورد نياز توليد آجر، راه اندازي طرح، كسب مجوزهاي مختلف و اجراي درست پروژه مي‌توانيد از كارشناسان خبره كاردوك مشاوره بگيريد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه طرح توجيهي توليد آجر مي‌توانيد با مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع: طرح توجيهي توليد آجر


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: طرح توجيهي توليد آجر،
موضوع:
[ ۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ ] [ ۱۱:۲۱:۲۸ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : ---
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر