كاردوك
مشاوره كسب و كار كاريابي كاردوك

تمام كساني كه در زمينه توليد كالا و خدمات فعاليت دارند، يك كد اقتصادي بايد دريافت كنند. اين كد 12 رقم است و بر اساس قوانين براي اشخاص حقيقي و حقوقي كه فعاليت‌هاي اقتصادي انجام مي‌دهند، صادر مي‌شود. در واقع هر كسي كه شركت خود را ثبت كرده است، بايد كد اقتصادي مخصوص به خود را داشته باشد. بدون كد اقتصادي نمي توانيد بسياري از اقدامات تجاري را انجام دهيد. ماليات يكي از هزينه هايي است كه بايد آن را در نظر بگيريد و از قوانين مربوط به آن مطلع باشيد. براي اطلاع بيشتر مقاله فرار مالياتي را مطالعه نماييد.

براي دريافت مشاوره جهت دريافت كد اقتصادي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : دريافت كد اقتصادي

 

 

دريافت كد اقتصادي

زماني كه شركت‌تان به ثبت رسيد و آگهي تأسيس منتشر شد، بايد ظرف مدت دو ماه به اداره دارايي مراجعه كنيد و براي دريافت كد اقتصادي ويژه خود، پرونده تشكيل دهيد. در واقع شما بايد يك پرونده مالياتي در دارايي تشكيل دهيد، چون بدون آن نمي‌توانيد كد اقتصادي خود را دريافت كنيد. وقتي كد اقتصادي نداشته باشيد هيچ فعاليت اقتصادي از جمله معاملات و عقد قرارداد نمي‌تواند در تجارت شما اتفاق بيفتد.

بسياري از صاحبان كسب و كار در اين مرحله نمي‌دانند چطور و چگونه برگه‌هاي مربوط به ماليات را پر كنند، تا در آينده با مشكل رو به رو نشوند. ما در مركز مشاوره كاردوك به شما در اين زمينه خدمات مورد نياز را ارائه مي‌دهيم.

اهميت كد اقتصادي

همانطور كه در بالا اشاره كرديم، كد اقتصادي براي كسب و كار شما لازم بوده و مزاياي زيادي دارد از جمله اين مزايا عبارتند از:

 • اخذ كارت بازرگاني
 • شركت در مزايده‌ها
 • صدور فاكتور
 • باز كردن حساب در بانك
 • شركت در مناقصات
 • اخذ قرارداد با شركت‌هاي دولتي
 • نشان شما در سازمان امور مالياتي
 • امكان بررسي راحت دفاتر، صورت حساب‌ها و فاكتورهاي صادر شده
 • كسب مجوز براي فعاليت‌هاي تجارتي و پرداخت حقوق دولت در قالب ماليات
 • جلوگيري از رقابت‌ها و تلاش‌هاي ناسالم در عرصه تجارت
 • امكان فعاليت اقتصادي براي اشخاص حقيقي و حقوقي

مدارك مورد نياز اشخاص حقيقي جهت دريافت كد اقتصادي

 • درخواست كتبي شخص
 • سه قطعه عكس 2*3 متقاضي
 • كپي از پروانه كسب
 • كپي از تمامي صفحات مدارك شناسايي
 • پرداخت مبلغ 10000 ريال و ارايه فيش پرداختي
 • تكميل فرم اطلاعات هويتي اشخاص حقيقي
 • كپي كارت اقتصادي قبلي يا فيش كامپيوتري

مدارك مورد نياز اشخاص حقوقي جهت دريافت كد اقتصادي

 • درخواست كتبي شركت
 • روزنامه‌ي رسمي كه آگهي تأسيس شركت در آن درج شده باشد
 • فيش پرداختي به مبلغ 10000 ريال
 • كپي از تمامي صفحات شناسنامه
 • تنظيم فرم اطلاعات هويتي اشخاص حقوقي
 • كپي كارت اقتصادي قبلي يا فيش كامپيوتري

روش دريافت كد اقتصادي

پس از آنكه مدارك تكميل شد بايد مدارك را همراه با فرم اطلاعات هويت اشخاص حقيقي به حوزه مالياتي اداره ماليات تحويل داد. هر پرونده مالياتي يك سرمميزي دارد. پس بايد پس از تحويل مدارك، سر مميزي ماليات آنها را بررسي كند. بعد از تاييد و ثبت در دفتر، با گرفتن مدارك، رسيدي مبني بر تحويل مدارك صادر مي‌كند و آن را تحويل مي‌دهد.

سپس مدارك به اداره‌ي نظارت و پيگيري تحويل داده و اين اداره آنها را به اداره كل اطلاعات و خدمات مالياتي و اداره شماره اقتصادي ارسال كرده و مسئولان مربوطه بعد از بررسي مدارك، كارت شماره‌ي اقتصادي را صادر مي‌كنند.

در مورد كد اشخاص حقوقي هم روال به همين صورت است. پس از آنكه كارت تهيه شد و فرم اطلاعات اشخاص حقوقي تكميل شد مدير عامل يا وكيل قانوني آن را تنظيم كرده و با مهر شركت ممهور مي‌كنند. پس از آن مدارك را به حوزه مالياتي تحويل داده و باقي مراحل همانند مراحل اخذ شماره اقتصادي توسط اشخاص حقيقي است.

مراحل بعد از دريافت كد اقتصادي

 1. مراجعه به سايت سازمان امور مالياتي به آدرس tax.gov.ir
 2. انتخاب گزينه «ثبت نام الكترونيكي شماره اقتصادي» از منوي سمت راست صفحه نمايش داده شده و كليك بر روي متن “ورود به سامانه”
 3. انتخاب گزينه «سامانه پيش ثبت نام كد» از صفحه‌ي نمايش داده شده
 4. وارد كردن اطلاعات اوليه درخواست شده در سايت و ذخيره آن‌ها
 5. پس از انجام مراحل فوق در صورتي كه آدرس و كد پستي و اطلاعات خود را به صورت صحيح اعلام كرده باشيد. پس از يك روز، نام كاربري و كلمه عبور به شماره تلفني كه در سامانه وارد كرده‌ايد پيامك مي‌شود.
 6. پس از دريافت پيامك فوق بايد مجدداً مراحل 1 و 2 را تكرار و بعد از آن مرحله 7 را انجام دهيد.
 7. پس از انجام مرحله 1 و 2، در صفحه باز شده بر روي متن سامانه ثبت نام شماره اقتصادي كليك كنيد و اطلاعات خواسته شده را مطابق اسناد قانوني و ثبتي تكميل و ذخيره كنيد.
 8. در اين مرحله كار ثبت نام كد اقتصادي به پايان مي‌رسد و در صورت نبود مشكل در اطلاعات وارد شده كد اقتصادي شما فعال مي‌شود.
 9. براي اطلاع از وضعيت ثبت نام شماره اقتصادي خود، هر چند روز يكبار مراحل 1 و 2 را انجام دهيد و در صفحه نمايش داده شده، با انتخاب گزينه «پيگيري سريع وضعيت ثبت نام كد اقتصادي» و وارد كردن نام كاربري و رمز ورود از آخرين وضعيت شماره اقتصادي خود مطلع شويد و در صورت اعلام مشكل توسط سامانه، نسبت به رفع آن اقدام نماييد.

هزينه دريافت كد اقتصادي

هزينه تشكيل پرونده اخذ كد اقتصادي در صورت تكميل بودن مدارك و داشتن سند اداري يا اجاره نامه هلوگرام دار اداري در مؤسسات خدمات اداري مختلف، متفاوت است؛ هزينه آن از ۶۰۰ الي ۹۰۰ هزار تومان شايد هم بالاتر متغير مي‌باشد.

سؤالات متداول در مورد كد اقتصادي

آيا مي‌توان از كد اقتصادي ديگران استفاده كرد؟

طبق تبصره‌ي ۱ ماده‌ي ۱۶۹ مكرر قانون ماليات‌هاي مستقيم، استفاده‌كنندگان از كد اقتصادي ديگران نسبت به ماليات بر درآمد و همچنين جرايم موضوع اين ماده با اشخاصي كه كد اقتصادي آنان مورد استفاده قرارگرفته است مسئوليت تضامني خواهند داشت.

چه كساني براي فعاليت به كد اقتصادي نيازي ندارند؟

تكيه و مساجد، اشخاص حقيقي و حقوقي كه در امور هنري فعاليت دارند. مانند فيلم سازي، نقاشي، خطاطي و … اشخاص حقيقي و حقوقي كه در امور علمي فعاليت دارند. مانند مدارس، دانشكده، دانشگاه و …. اتحاديه امور صنفي و افراد حقيقي كه در امور پيمانكاري فعاليت دارند و در سال در آمد زير پنجاه ميليون تومان دارند.

براي دريافت مشاوره جهت دريافت كد اقتصادي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : دريافت كد اقتصادي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: دريافت كد اقتصادي،
موضوع:
[ ۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ ] [ ۱۱:۳۵:۴۳ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

چطور براي اخذ استاندارد بايد اقدام كرد؟ داشتن علامت استاندارد نشان مي‌دهد كه كالا و محصولات توليد شده از طرف شما داراي ضمانت است و شما از بهترين و مرغوب‌ترين مواد اوليه براي تهيه كالاهاي توليد شده استفاده كرده‌ايد. در واقع استاندارد بين محصولي كه از سمت مشتري خريداري شما و هزينه‌هايي كه پرداخت مي‌شود، تعادل خوبي برقرار مي‌كند. از طرفي ديگر اگر به دنبال اين هستيد كه براي محصولات خود علامت استاندارد را دريافت كنيد بايد دقت داشته باشيد كه قوانين و شرايط آن ممكن است هر چند وقت يك بار تغيير كرده و يا به روز شود. پس مطابق با شرايط و قوانين زمان خود اقدامات مناسب را براي اخذ استاندارد انجام دهيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه اخذ استاندارد مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاورهكاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 منبع : اخذ استاندارد

 

 

اخذ استاندارد

هر كالا و خدماتي بر اساس چهارچوب اصولي استاندارد توليد و عرضه مي‌شود. همه كشورهاي دنيا بر اساس همين علامت استاندارد و قوانين جاري آن اقدام به توليد كالا و خدمات مي‌كنند تا محصولي كه در نهايت به دست مشتري مي‌رسد از كيفيت بالايي برخوردار باشد. در ايران هم سازمان استاندارد ملي بر كيفيت محصولات بر اساس قوانين استاندارد نظارت مي‌كند. از همين رو اگر در زمينه توليد كالاها و محصولات مختلف فعاليت داريد، اخذ استاندارد را به صورت جدي در دستور كار خود قرار دهيد.

 

استاندارد اجباري و استاندارد تشويقي

كساني كه در زمينه ساخت و توليد انواعي از كالاهاي صنعتي فعاليت مي‌كنند، مجبور هستند كه نشان استاندارد را اخذ كنند. مثلاً مواد غذايي و بهداشتي بايد نشان استاندارد داشته باشند و هيچ استثنايي در اين زمينه براي كالايي وجود ندارد.

دريافت نشان استاندارد بايد قبل از اقدام به توليد محصول انجام شود تا توليد كننده محصول را بر اساس استانداردهاي روز دنيا توليد و به بازار عرضه كند. برخي از محصولات نيازمند داشتن نشان استاندارد نيستند و اگر توليد كننده محصولات خود را با كيفيت بالايي عرضه كند، به توليد كننده نشان استاندارد تشويقي داده مي‌شود كه مي‌تواند آن را روي محصول خود درج كند.

 

رعايت اصول استاندارد ملي

مي‌توان گفت تقريباً در همه جاي دنيا قوانين يكساني براي توليد محصول بر اساس معيارهاي استاندارد وجود دارد. اما اجراي دقيق آن قوانين به عواملي چون فرهنگ يك جامعه بستگي دارد. نقش مردم در اين زمينه بسيار پر رنگ است. اگر مردم به طرف مصرف كالاهايي بروند كه نشان استاندارد دارند، آن وقت توليدكنندگان به سمت استاندارد كردن محصولاتشان قدم برمي‌دارند.

يكي از عوامل مهم ديگر در جامعه عدم توجه توليد كنندگان به اخذ نشان استاندارد است. اگر هنوز نشان استاندارد نداريد نبايد محصولي را توليد كنيد، چون نمي‌توانيد آن را در بازار به دست مردم برسانيد. در اين صورت سرمايه شما از بين مي‌رود و تعداد زيادي از افراد بيكار مي‌شوند.

 

مراحل اخذ استاندارد ملي ايران

مرحله اول اخذ استاندارد | داشتن مجوز

شما هر محصولي را كه توليد مي‌كنيد بايد كليه مجوزهاي لازم را داشته باشد. مجوز فعاليت‌ها نشان مي‌دهد كه كليه كسب و كار شما بر اساس قوانين كشور است.

مرحله دوم | وجود امكانات كافي

براي اينكه محصولي را توليد كنيد بايد مكان مناسبي را براي آن در نظر بگيريد و همچنين امكانات كافي و لازم هم براي توليد شما بايد فراهم باشد. مكان مناسب و امكانات كافي در هنگام دريافت مجوز توسط كارشناس مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

مرحله سوم اخذ استاندارد | مراجعه به سازمان استاندارد

هر كسي كه مي‌خواهد براي محصولات و كالاهاي توليد شده خود نشان استاندارد دريافت كند بايد به سازمان استاندارد استان خود مراجعه كرده و درخواست خود را به صورت كتبي و از طريق پُر كردن فرم‌هاي مربوطه، براي مدتي يكساله، مجوز توليد آزمايشي كالاهاي خود را دريافت مي‌كند.

مرحله چهارم | رعايت قوانين استاندارد

كسي كه مي‌خواهد نشان استاندارد را بگيرد بايد با قوانين استاندارد ملي را قبول كرده و كالاهاي خود را بر اساس معيارهايي كه به او گفته شده توليد كند و به رعايت اصول درج شده در قانون استاندارد بپردازد.

مرحله پنجم اخذ استاندارد | معرفي كنترل كيفي

واحد و سازمان متقاضي دريافت نشان استاندارد بايد كنترل كيفي خود را به سازمان استاندارد استان خود معرفي كند. سازمان استاندارد هم صلاحيت‌هاي مسئول كنترل كيفي را بررسي كرده و بعد از برگزاري دوره‌هاي آموزشي لازم مجوز صلاحيت فرد را صادر مي‌كند.

مرحله ششم | ارائه گواهي مالكيت علامت تجاري

واحد توليدي بايد گواهي مالكيت علامت تجاري خود را به سازمان استاندارد ارائه دهد (علامت تجاري واحد توليدي بايد در سازمان ثبت علائم كشور ثبت شده باشد).

مرحله هفتم | ايجاد آزمايشگاه كنترل كيفيت

از جمله مهم‌ترين شرايطي كه به يك واحد توليدي نشان استاندارد مي‌دهند اين است كه بايد آزمايشگاه كنترل كيفيت را ايجاد كنند. از اين رو واحد توليدي بعد از اينكه آزمايشگاه كنترل كيفيت را صادر كرد، آن را به سازمان ملي استاندارد ارائه مي‌دهد.

مرحله هشتم | تدوين نظامنامه كنترل كيفيت

متقاضي گرفتن نشان استاندارد بايد نظامنامه كنترل كيفيت خود را تدوين كند. اين نظامنامه شامل تمام دستورالعمل‌هاي لازم براي حفظ كيفيت كالاي توليدي است.

مرحله نهم اخذ استاندارد | صدور مجوز استاندارد يك ساله

اگر سازمان و نهاد توليدي متقاضي كليه مراحل گفته شده را طي كند مجوز استاندارد ملي يك ساله صادر مي‌گردد. هنگامي كه اعتبار آن به پايان رسيد، واحد توليدي و سازمان مورد نظر بايد براي تمديد آن اقدامات لازم را انجام دهند.

 

بازديد سازمان استاندارد

يكي از نكاتي كه همه توليد كنندگان بايد آن را رعايت كنند اين است كه وقتي نشان استاندارد خود را دريافت مي‌كنند، هر چند وقت يك بار به صورت سرزده كارشناساني براي ارزيابي محصول توليدي شما به مراكز توليدي مراجعه مي‎كنند تا همه چيز بر اساس قوانين استاندارد ملي باشد. اگر فردي بر خلاف قوانين گفته شده اين كار را انجام دهد، پروانه استاندارد واحد توليدي متقاضي را باطل مي‌كنند.

 

مدارك لازم براي اخذ استاندارد

 • كپي برابر اصل آگهي ثبت واحد توليدي خدماتي در روزنامه رسمي كشور
 • كپي برابر اصل آگهي آخرين تغييرات در روزنامه رسمي كشور
 • كپي برابر اصل پروانه تأسيس، بهره‌‎برداري و پروانه فعاليت از مراجع قانوني همراه با رونوشت آخرين تغييرات
 • كپي برابر اصل آگهي رسمي ثبت نام يا علامت تجاري محصول در روزنامه رسمي كشور در طبقه فرآورده مورد نظر
 • ارائه مدارك مرتبط با نام تجاري واحد توليدي يا خدماتي

 

سؤالات متداول در خصوص اخذ استاندارد

آيا مي‌توانيم چند استاندارد را درخواست كنيم؟

بله. هر شركتي مي‌تواند با توجه به زمينه‌هاي مختلف فعاليتش، استانداردهاي مختلفي را اخذ كند.

پروانه تأييد صلاحيت مدير كنترل كيفيت چند ساله است؟

مدت اعتبار پروانه‌هاي تأييد صلاحيت دو ساله مي‌باشد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه اخذ استاندارد مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : اخذ استاندارد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: اخذ استاندارد،
موضوع:
[ ۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ] [ ۰۱:۰۳:۱۹ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

استعلام چك چگونه امكان پذير است؟ اگر شما هم صاحب كسب و كار هستيد، به احتمال زياد با چك سر و كار داريد و نمي‌توانيد آن را در معاملات خود كنار بگذاريد. از اين رو يكي از مهم‌ترين دغدغه‌هاي شما اين است كه سابقه حساب صادر كننده چك را مورد بررسي قرار دهيد. امروزه شما مي‌توانيد قبل از اينكه از كسي چك بگيريد، از وضعيت اعتباري و همچنين سابقه حساب صادر كننده چك اطلاعات مفيد و قابل توجهي را به دست آوريد كه اين امر استعلام چك را براي شما راحت‌تر مي‌كند.

براي دريافت مشاوره در زمينه استعلام چك مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 09351520300تماس بگيريد.

 

منبع: استعلام چك

 

 

استعلام چك

سامانه صدور يكپارچه الكترونيك دسته چك (صياد) كه هدف آن كاهش تخلفات در زمينه صدور چك است، شرايطي را فراهم كرده تا افراد به راحتي بتوانند سابقه حساب صادر كننده چك را مورد بررسي قرار دهند. در واقع وقتي از چك‌هاي جديد استفاده كنيد مشكلات زيادي در حوزه چك و استعلام آن براي شما برطرف مي‌گردد.

 

استعلام چك از طريق پيامك

يك سامانه پيامكي براي اين موارد ايجاد شده است. سامانه پيامكي با سرشماره «701701» به شما كمك مي‌كند تا فرآيندهاي بانكي خود را با سرعت بيشتري انجام دهيد. در واقع بدون نياز به اينترنت شما مي‌توانيد به راحتي وضعيت سابقه صادر كننده چك را بررسي كنيد.

 

مراحل انجام آن از طريق پيامك

مرحله اول: ارسال شناسه استعلام 16 رقمي

همانطور كه گفتيم شما بايد پيامكي را به شماره «701701» ارسال كنيد. در متن پيامك خود بايد شماره 16 رقمي كه در قسمت چپ برگه چك وجود دارد را وارد كنيد. بايد شماره 16 رقمي را به اين شكل پيامك كنيد. «شناسه‌ي استعلام ۱۶ رقمي*۱*۱». شناسه 16 رقمي به صورت عددي و هم به شكل QR كد بر روي برگ چك نوشته شده است.

مرحله دوم: دريافت پيامك از طرف بانك مركزي

وقتي كه ارسال پيامك شما تأييد شد از سوي بانك مركزي يك پيامك دريافت خواهيد كرد كه وضعيت و اطلاعات لازم در خصوص اعتبار چك صادر كننده را به شما اعلام مي‌كند. در واقع اعتبار صادر كننده چك از طريق رنگ‌هايي كه رتبه بندي شده مشخص مي‌گردد.

رنگ قرمز: نشان مي‌دهد كه صادر كننده چك در حدود 10 فقره چك برگشتي و يا بيش از 500 ميليون ريال تعهد برگشتي است.

رنگ قهوه‌اي: صادر كننده چك 5 تا 10 فقره چك برگشتي و يا حدود 500 ميليون ريال تعهد برگشتي دارد.

رنگ نارنجي: نشان مي‌دهد كه صادر كننده 2 الي 4 فقره چك برگشتي يا حداكثر مبلغ 200 ميليون ريال تعهد برگشتي است.

رنگ زرد: صادر كننده چك داراي يك فقره چك برگشتي يا حداكثر مبلغ 50 ميليون ريال تعهد برگشتي است.

رنگ سفيد: صادركننده چك فاقد هرگونه سابقه چك برگشتي بوده يا در صورت وجود سابقه، تمامي موارد رفع سوء اثر شده است.

 

جزئيات مهم در خصوص استعلام چك

1- شما بايد متن پيامك خود را به صورت عددي و بدون اضافه كردن فاصله و يا نيم فاصله، بنويسيد.

2- در هر پيامك مبلغ 3500 ريال از شما كسر مي‌شود. البته براي دريافت پاسخ هزينه‌اي كسر نخواهد شد.

3- شما با يك شماره تلفن فقط مي‌توانيد چهار مرتبه استعلام بگيريد.

 

مهم‌ترين نكات براي استعلام چك

1- ممكن است اشخاصي حساب‌هاي مشترك زيادي داشته باشند. از اين رو وضعيت استعلام آن‌ها به اين صورت است كه اطلاعات مربوط به بيشترين مبلغ و بالاترين تعداد چك‌هاي برگشتي براي درخواست كننده استعلام ارسال خواهد شد.

2- نبايد براي دريافت پيامك استعلام خود عجله كنيد. اين سامانه هنوز آنقدرها هم سريع نيست. به اين ترتيب ممكن است 15 دقيقه طول بكشد. اگر بيشتر از اين شد بانك پيامكي را با عنوان “عدم امكان اخذ استعلام” براي فرد درخواست كننده ارسال مي‌نماييد و فرد مي‌تواند در زماني ديگر اقدام به استعلام نمايد.

3- فقط اشخاص حقوقي مي‌توانند استعلام چك را انجام دهند كه اطلاعات آن‌ها در داده‌هاي بانك مركزي ثبت شده باشد. در غير اين صورت بانك در پاسخ كاربر درخواست كننده، پيامكي را با عنوان “شناسه ملي …… قابليت استعلام ندارد” را ارسال مي‌نمايد.

4- در صورتي كه استعلام خود را از طريق پيامك انجام مي‌دهيد دقت داشته باشيد كه بايد اس ام اس دريافتي شما هم با همين سرشماره «۷۰۱۷۰۱» باشد، در غير اين صورت دريافت هر پيامكي غير از اين سرشماره، اعتبار ندارد.

 

نرم افزار استعلام چك

نرم افزاري به نام « واقعيت افزوده نما» طراحي شده است. اين نرم افزار براي گوشي‌هاي اندرويد و هوشمند قابليت اجرا دارد كه حقايق و اطلاعاتي در خصوص نكات امنيتي موجود در اسكناس، ايران چك و اوراق امنيتي كه بانك مركزي متولي چاپ و توزيع آن است را ارائه مي‌دهد. فراموش نكنيد كه اين برنامه قابليت تشخيص اسكناس و ايران چك جعلي را ندارد.

 

سامانه استعلام چك

در حوزه اعلام سرقت و استعلام چك‌هاي بانكي در كشور سامانه‌اي به نام ساد 24، در اين خصوص فعاليت مي‌كند. هدف اين سامانه پيشگيري از جعل و كلاه‌برداري چك‌هاي سرقتي و مفقودي است. اين سامانه كمك مي‌كند كه از نقل و انتقال چك‌هاي مورددار خودداري كنيد. مي‌توانيد اين نرم افزار را دانلود كرده و براي استعلام چك مورد استفاده قرار دهيد.

 

سؤالات متداول در خصوص استعلام چك

مدت زمان نگهداري اطلاعات چك‌هاي ثبت شده فعال بر روي سامانه ساد 24 چقدر است؟

از زمان ثبت چك‌، به مدت ۱۴ ماه مي‌باشد. امكان دارد در اين مدت به دلايل فني (به‌روز‌ رساني سايت، قطعي اينترنت و...) سامانه ساد 24 وقتاً از دسترس خارج شود كه بعد از مدتي دوباره به جريان مي‌افتد.

آيا از طريق سايت بانك مركزي هم مي‌توانيم چك‌هاي مورد نظر خود را استعلام كنيم؟

اخيراً اين امكان فراهم شده تا استعلام چك‌هاي صيادي از طريق سايت cbi.ir انجام شود. مشتريان مي‌توانند شناسه 16 رقمي مندرج در چك‌هاي صيادي را در بخش استعلام چك صيادي سايت بانك مركزي وارد كرده و از استعلام چك مورد نظر خود اطمينان پيدا كنند. اين مهم به صورت رايگان و نامحدود انجام مي‌شود.

براي دريافت مشاوره در زمينه استعلام چك مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع: استعلام چك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: استعلام چك،
موضوع:
[ ۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ ] [ ۱۰:۱۳:۵۲ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

آيا از زمان و شرايط بخشودگي هاي جرايم بانكي اطلاعي داريد؟ بنا به دلايل مختلف افراد حقيقي و حقوقي دچار بدهكاري‌هاي كلان و يا جزئي در امور مالياتي و يا بانكي مي‌شوند. اين امر علاوه بر ضرر به كسب و كار بر درآمدهاي آن‌ها نيز تأثير منفي مي‌گذارد. لذا افراد بايد نسبت به پرداخت بدهي‌هاي خود اقدام كنند تا مورد مجازات قرار نگيرند. براي اطلاع ازتسهيل قانون تسويه بدهي بدهكاران كليك كنيد.

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها در زمينه شرايط بخشودگي جرايم بدهكاران مي‌توانيد با كارشناسان مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

 منبع: بخشودگي جرايم مالي

 

 

شرايط بخشودگي جرايم بدهكار بانكي

اما در شرايطي به دلايل مختلف فرد نمي‌تواند بدهي خود را پرداخت كند. لذا قانون براي اين دسته از افراد شرايطي به نام شرايط بخشودگي جرايم بدهكار را در بخش مالياتي و بانكي تدوين كرده است. براي اينكه با اين موضوع بيشتر آشنا شويد لطفاً اين مقاله را انتها بخوانيد.

 

بخشودگي جرايم بانكي

بانك‌ها و مؤسسات اعتباري طبق جلسه‌اي، قانوني مبني بر تسهيل تسويه بدهي بدهكاران را در تاريخ يازده شهريور 89 با اصلاحاتي به تصويب مجلس رسانده است. اين كار به منظور حمايت از توليد و رونق داخلي انجام شده است. در اين جلسه مقرر شده تسهيل گيرندگاني كه تمام و يا بخشي از بدهي خود را تا پايان تاريخ 1397 پرداخت نكرده باشند، اگر بخواهند ميزان بدهي‌هاي جاري خود را پرداخت كنند بايد به اين ترتيب محاسبات لازم را صورت دهند:

1- اگر قرارداد تسهيل گيرندگان باطل و يا تجديد نشده باشد، ملاكي كه از طريق آن بدهي آن‌ها پرداخت مي‌شود، همان قرارداد اوليه خواهد بود.

2- در صورتي كه قرارداد اوليه بانك يا موسسه اعتباري با تسهيلات‌ گيرنده، قبل از 1/1/1393  منعقـد شـده باشـد، آخرين قرارداد و يا توافقنامه قبل از تاريخ مزبور، «قرارداد ملاك محاسبه» تلقي و محاسبه مانده بدهي مشتري بر اساس آن انجام مي‌شود.

3- مبالغي كه تسهيل گيرندگان بايد آن را پرداخت كنند بايد بر اساس مانده اصل و سود قبل و بعد از سررسيد (تا تاريخ تسويه نقدي) كه با استفاده از فرمول ابلاغي بانك مركزي، بر اساس نرخ سود ساده و غيرمركب مندرج در «قرارداد ملاك محاسبه»، با حذف كليـه جـرائم متعلقه و سودهاي ناشي از آن و با در نظر گرفتن پرداخت‌هاي مشتري و زمان پرداخت‌هاي وي محاسبه مي‌شود.

4- سقف مجاز براي برخورداري از مزاياي اين قانون براي هر شخص حقيقي و حقوقي غيردولتي در كل شـبكه بانكي، به ترتيب، ۵ ميليارد ريال و ۲۰ ميليارد ريال (اصل منـدرج در «قرارداد ملاك محاسبه») تعيين مي‌شود.

5- تسهيلاتي كه بنا به نظر بانك مركزي و در راستاي ساماندهي بازار غيرمتشكل پولي از موسسـات در حـال تصفيه به بانك‌ها و موسسات اعتباري غيربانكي منتقل شده باشد، مشمول احكام اين قانون بوده و در چهارچوب ضوابط اجرائي كه توسط بانك مركزي تدوين خواهد شد، تعيين تكليف مي‌شود.

 

قراردادهايي كه از شمول اين قانون مستثني هستند

قراردادهاي فروش و واگذاري دارايي‌هاي بانك يا مؤسسه اعتباري غيربانكي و تسهيلات اعطائي ارزي اعم از منابع داخلي بانك‌ها و موسسات اعتباري و ساير منابع، از شمول اين قانون مستثني هستند.

 

شرايط بخشودگي جرايم بدهكاران مالياتي

سازمان امور مالياتي شرايط ويژه‌اي را براي بخشودگي ماليات‌ها اعلام كرده كه به ترتيب زير است:

1- در صورت پرداخت مانده بدهي قطعي شده تا تاريخ 30/7/1398  معادل 100 درصد جرايم قابل بخشش.

2- در صورت پرداخت مانده بدهي قطعي شده از تاريخ 1/8/1398 تا تاريخ 30/8/1398 براي موديان واحدهاي توليدي داراي پروانه بهره برداري و پروانه كسب توليدي از مراجع ذي ربط، معادل 98 درصد جرايم قابل بخشش و براي ساير موديان 96 درصد جرايم قابل بخشش.

3- در صورت پرداخت مانده بدهي قطعي شده از تاريخ 1/0/1398 تا پايان سال جاري براي موديان واحدهاي توليدي داراي پروانه بهره‌برداري و پروانه كسب توليدي از مراجع ذي ربط، به ازاي هر ماه معادل 2 درصد و براي ساير موديان معادل 4 درصد، از درصد بخشودگي موضوع بند 2 فوق كسر مي‌گردد.

4- ميزان بخشودگي جرايم براساس تاريخ پرداخت مانده بدهي قطعي شده هر يك از سنوات مي‌باشد.

5- براي بخشودگي جرايم در اجراي اين بخشنامه، موديان ياد شده مي‌بايست درخواست بخشودگي جرايم را به اداره امور مالياتي تسليم تا در اجراي اين بخشنامه مورد بخشودگي قرار گيرد.

6- موديان مذكور كه قبل از ابلاغ اين بخشنامه نسبت به پرداخت بدهي مالياتي قطعي شده خود اقدام نموده‌اند، مي‌توانند درخواست بخشودگي جرايم خود را حداكثر تا تاريخ 20/12/1398 به ادارات امور مالياتي تسليم تا مورد بخشودگي قرار گيرد.

7- موديان محترم مالياتي مي‌توانند براي هر يك از سنوات با پرداخت بدهي مالياتي آن سال، از مفاد اين بخشنامه بهره‌مند گردند.

سخن پاياني...

برخي از افراد به دليل پيش آمدن شرايط بدهكاري نمي‌توانند از پس پرداخت بدهي خود برآيند، دستگاه‌هاي اجرايي با بخشودگي مالياتي و بانكي ضمن كمك به پرداخت بدهي اين افراد، به رونق توليد و افزايش اشتغال نيز خدمت رساني مي‌كنند. البته لازم به ذكر است بخشودگي مالياتي براي آن دسته از افراد حقيقي و حقوقي كه با ترفندهاي ويژه با وجود توان پرداخت آن، از آن طفره مي‌روند، مجازات‌هايي در نظر گرفته است. اين افراد ضمن پرداخت جريمه و يا دريافت مجازات‌هاي قانوني، بايد اصل بدهي را به صورت كامل پرداخت كنند.

 

سؤالات متداول در خصوص شرايط بخشودگي جرايم بدهكاران

آيا بخشودگي جرايم بدهكاران بانكي براي تمام بانك‌ها يكسان است؟

خير. اين يك دستور العمل كلي است و بانك‌ها بر اساس شرايط و كاركردهايي كه دارند خودشان تبصره‌هايي را به اين قانون اضافه مي‌كنند. براي دريافت اطلاعات بيشتر در اين خصوص بايد به سايت بانك مورد نظر خود مراجعه كنيد.

آيا بخشودگي شامل صندوق رفاه دانشجويان نيز مي‌گردد؟

بله. صندوق رفاه دانشجويي طرح‌هايي را در زمان مناسبت‌هاي بزرگ مثل چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب، در نظر گرفته است. همچنين در صورتي كه دانش آموختگان بدهكار كل بدهي خود را بپردازند ۱۰۰% جريمه بدهكاري ايشان بخشيده خواهد شد.

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها در زمينه شرايط بخشودگي جرايم بدهكاران مي‌توانيد با كارشناسان مركز مشاوره كسب و كاركاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع: بخشودگي جرايم مالي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: بخشودگي جرايم بانكي،
موضوع:
[ ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۲۷:۲۴ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

براي ثبت شركت دانش بنيان ابتدا لازم است با ماهيت اين شركت ها آشنا شده و براي ايحاد چنين شركتي شرايط لازم را داشته باشيد. شركت‌هاي دانش بنيان يكي از عوامل اصلي رشد و توسعه اقتصادي در كشورهاي مختلف هستند. در ايران نيز شركت‌هاي دانش بنيان به يكي بزرگترين عوامل اصلي توليد علم در كشور تبديل شده‌اند. هر چقدر بر تعداد اين نوع از شركت‌ها افزوده گردد، اشغال زايي نيز روند رو به رشدي را تجربه خواهد كرد. براي آشنايي بيشتر با ماهيت شركت دانش بنيان كليك كنيد.

 

براي ثبت‌نام يا دريافت مشاوره در زمينه شركت دانش بنيان و طريق ثبت مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره09351520300 تماس بگيريد.

 منبع: ثبت شركت دانش بنيان

 

 

طريقه ثبت شركت دانش بنيان

شركت‌هاي دانش بنيان محصولي مثل كالا توليد نمي‌كنند. آن‌ها ايده‌هايي دارند و با كمك دانش تخصصي خود اطلاعاتي را توليد كرده و در اختيار علم قرار مي‌دهند. اطلاعات ارزشمند آنان محصول اصلي شركت خواهد شد. از اين رو شركت‌هاي دانش بنيان هميشه دغدغه مالكيت معنوي دانشي كه توليد مي‌كنند را دارند. به همين دليل بايد شركت‌ها خود را ثبت كرده و كارشان را به صورت قانوني انجام دهند تا از لحاظ مالكيتي به مشكلي برخورد نكنند. در ادامه ما در مورد طريقه ثبت شركت‌هاي دانش‌بنيان اطلاعات ارزشمندي را در اختيار شما قرار مي‌دهيم. لطفاً تا انتها همراه ما باشيد.

 

شرايط لازم براي شركت‌هاي دانش بنيان

طبق قانون شركت‌هاي دانش بنيان بايد حداقل دو مورد از شرايط زير را احراز نمايند:

 • مدرك ليسانس يا بالاتر داشته باشند.
 • حداقل سه سال سابقه مديريت و يا فعاليت علمي داشته باشند.
 • يك اختراع داخلي و يا بين المللي ثبت شده داشته باشند.
 • نيمي از درآمد شركت از دستاوردهاي علمي و پژوهشي شركت در يك ساله اخير باشد (اگر شركت تازه تأسيس و در مرحله تجاري سازي است بايد مشتري تضميني داشته باشد و يا بازار هدف مشخصي داشته باشد).
 • شركت بايد حداقل به مدت 6 ماه براي حداقل 3 نفر بيمه رد كرده باشد.

 

ويژگي كالاهاي توليد شده توسط شركت‌هاي دانش بنيان

همانطور كه گفتيم شركت‌هاي دانش بنيان بايد بتوانند محصولي دانش بنيان توليد كنند تا بتوانند شركت خود را به عنوان يك شركت دانش بنيان ثبت نمايند. كالاها و خدمات آن‌ها بايد در حوزه‌هاي فناوري بالا يا متوسط به بالا بوده و به دليل پيچيدگي فني به سختي قابل كپي برداري باشد. همچنين كالاهاي ارائه شده بايد در مرحله توليد بوده يا حداقل در حد نمونه آزمايشگاهي با قابليت بررسي فني ساخته شده باشد و خدمات بايد داراي اسناد فروش باشد و مهم‌ترين نكته اينكه شركت بايد دانش فني طراحي كالا و خدمات و اجراي فرآيند توليد كالا و خدمات را كسب كرده باشد. در صورتي كه شركت مورد نظر شما اين نوع از ويژگي‌ها را دارا مي‌باشد مي‌تواند در مسير ثبت شركت دانش‌بنيان موفق عمل كند. 

در بسياري مواقع افراد فعال در اين حوزه با وجود داشتن شرايط هاي لازم باز هم موفق به ثبت شركت دانش‌بنيان نمي شوند، اگر شما هم داراي چنين مشكلي هستيد و نياز داريد كه شركت خود را دانش بنيان كنيد با مركز كاردوك تماس حاصل نماييد.

 

ثبت شركت دانش بنيان

شما بايد شركت خود را مثل ساير شركت‌هاي ديگر ثبت كنيد و بعد از اين كار آن را به شركت دانش‌بنيان معرفي و تبديل كنيد. براي انجام اين كار بايد به سايت دانش بنيان مراجعه كرده و بعد از اينكه آئين نامه و قوانين مندرج در آن صفحه را مطالعه كرديد، ثبت نام نماييد. اگر هنوز شركتي ثبت نكرده ايد، براي ثبت شركت خود كليك كنيد.

ارزيابي توسط كارگروه ويژه

شركت‌هاي عادي هر كالايي كه توليد كردند را به عنوان نمونه ارائه مي‌دهند. اما شركت‌هاي دانش بنيان بايد خدمات دانش بنيان و يا نمونه آزمايشگاهي خود را ارائه دهند. سپس يك كارگروه ارزيابي مسئول بررسي چند و چون محصول و خدمات دانشي ارائه شده مي‌شود. اگر آن را تأييد كنند به صندوق‌هاي نوآوري و شكوفايي معرفي مي‌گردد و تسهيلات ويژه‌اي به اين دست از شركت‌ها ارائه مي‌شود.

مدارك لازم براي ثبت شركت دانش بنيان

هر شركت و اُرگاني براي اينكه ثبت شود به مدارك مخصوص به خود نياز دارد. در شركت‌هاي دانش‌بنيان بايد رزومه شركت، تصوير آگهي تاسيس به همراه آخرين تغييرات شركت در روزنامه رسمي، آخرين اظهارنامه مالياتي ارسال شده به سازمان امور مالياتي كشور، آخرين ليست بيمه شركت و خلاصه وضعيت حقوق دستمزد و مزايا، تصوير مجوزهاي شركت (مانند پروانه بهره‌برداري و مجوز تأسيس و…) و نمودار سازماني شركت (البته ارائه اين دومورد اخير، اختياري است) ارائه شود.

مزاياي ثبت شركت دانش بنيان

بيشتر شركت‌هاي دانش بنيان از مزاياي خوبي برخوردار مي‌شود و اين امر نيز ساير شركت‌ها را ترغيب مي‌كند كه به سمت دانش بنيان شدن حركت كنند. از جمله آن‌ها مي‌توان به معافيت از پرداخت ماليات، دريافت عوارض حقوق گمركي، بهره مندي از سود بازرگاني، بهره مندي از عوارض مالياتي براي 15 سال و استفاده از تسهيلات با سود كم و بازپرداخت طولاني مدت و حتي بي بهره اشاره كرد.

 

سؤالات متداول در مورد شركت دانش بنيان و طريق ثبت

آيا مي‌توان از همان اول شركت را به عنوان شركتي دانش بنيان ثبت كرد؟

خير. در ابتدا بايد شركت را مثل سايرين به صورت عادي ثبت كنيد و بعد از آن در صورت دارا بودن شرايط لازم مي‌توانيد به عنوان شركت دانش‌بنيان فعاليت خود را ادامه دهيد.

آيا دانشگاه‌ها و مراكز علمي نيز امكان تاسيس و اداره شركت‌هاي دانش‌بنيان را دارند؟

بله. دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي پژوهشي نيز مي‌توانند به ايجاد و اداره شركت‌‌هاي دانش‌بنيان دست بزنند.

آيا ارزيابي محصول براي صاحبان شركت‌ها هزينه‌اي به همراه دارد؟

ارزيابي محصولات دانش‌بنيان هيچ هزينه‌اي براي متقاضي ندارد. در صورتي كه شركتي مدارك خود را به صورت كامل و طبق شرايط مندرج آپلود كرده باشد معمولاً بعد از دو ماه كار ارزيابي شركت آغاز مي‌شود.

براي ثبت‌نام يا دريافت مشاوره در زمينه شركت دانش بنيان و طريق ثبت مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع: ثبت شركت دانش بنيان


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ثبت شركت دانش بنيان،
موضوع:
[ ۳۰ فروردين ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۴۷:۰۲ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

آيا با قانون عيدي و پاداش آشنايي داريد؟ با نزديك شدن به فصل بهار و آغاز نوروز، هر سال مبلغ مشخصي را به كارگران ساعتي، روزمزد، فصلي و پاره وقت جهت عيدي پرداخت مي‌كنند. اين مبلغ در پايان سال به آن‌ها داده مي‌شود. اين نوع از پاداش از حقوق اصلي هر كارگري به حساب مي‌آيد و كارفرما نبايد آن را لطف در نظر بگيرد. هر ساله اين مبلغ بايد پرداخت شود و اگر كارگري آن را دريافت نكرد مي‌تواند با مراجعه به اداره مربوطه از كارفرماي خود شكايت كند و حق خود را بگيرد.

براي دريافت مشاوره كسب و كار مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع: قانون عيدي و پاداش به كارگر

 

 

قانون پرداخت عيدي و پاداش به كارگر

در واقع اين پاداش و عيدي به كارگران داده مي‌شود. كساني كه طبق قانون، قانون كار شاملشان مي‌شود كارگر هستند و در پايان سال بايد عيدي خود را دريافت كنند. البته ميزان پاداشي كه كارمندان دولتي و ساير كاركنان مي‌گيرند و با پاداش كارگران متفاوت است. مبالغ عيدي با توجه به پايه و مبناي حقوق آن‌ها تغيير مي‌شود. عيدي هر كارگر برابر با دو ماه يعني 60 روز دستمزد آن‌ها است. به دليل اهميت اين موضوع و نزديك شدن به سال جديد، امروز در مورد قانون پرداخت عيدي و پاداش به كارگر با شما صحبت مي‌كنيم. لطفاً تا انتها همراه ما باشيد.

تعيين ميزان عيدي كارگران

در قانون كار قوانيني براي ميزان و نحوه پرداخت عيدي و پاداش به كاركنان تعيين شده است. اين حد از نظر قانون كار اينگونه است كه نبايد از سقف سه برابر دستمزد فرد بيشتر باشد. مبناي محاسبه آن يك سال كار معادل شصت روز آخرين مزد، به عنوان عيدي و پاداش مي‌باشد و مبلغ پرداختي از اين بابت به هر يك از كاركنان نبايستي از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانوني تجاوز كند. بر همين مبنا مبلغ عيدي كارگران امسال حداقل ۲ ميليون و ۲۲۲ هزار و ۵۳۸ تومان و حداكثر ۳ ميليون و ۳۳۳ هزار و ۸۰۷ تومان است.

ميزان عيدي كارگران دولتي

قانون كار براي كارگران دولتي نيز حداقل و حداكثر عيدي و پاداش را بر مبناي حقوق دريافتي آنان تعيين كرده است. دستگاه‌هاي اجرايي و دولتي موظف هستند به تمام كارگران دولتي خود يعني ثابت، رسمي و موقت عيدي و پاداش پرداخت كنند. ميزان عيدي و پاداش اين دست از افراد بسته به مجرد و متأهل بودن تفاوت دارد. به طور كلي ميزان عيدي محاسبه شده برابر جمع يك ماه دستمزد، مزاياي شغل و تفاوت دستمزد پايه دريافتي به نسبت مدت زمان كاركرد آن‌ها در طول سال است.

قانون عيدي و پاداش آخر سال كارگران فصلي و كارمزدي

مبلغ پرداختي بابت عيدي و پاداش به كارگران كارگاه‌هاي فصلي مشمول قانون كار و همچنين كارگران ساير كارگاه‌هاي مشمول كه كمتر از يك سال در كارگاه كار كردند بايد بر مأخذ ۶۰ روز و به نسبت ايام كاركرد در سال محاسبه شود. ضمناً مزد مورد عمل در محاسبه وجوه عيدي و پاداش پايان سال به كارگران كارمزدي عبارت از متوسط كارمزد دريافتي آنان بر حسب مدت ايام كاركرد در سال است.

محاسبه عيدي و پاداش كارگران پاره وقت

بر اساس ماده ۳۹ قانون كار، مزد و مزاياي كارگراني كه به صورت نيمه وقت يا كمتر از ساعات قانوني تعيين شده به كار اشتغال دارند به نسبت ساعات كار انجام يافته محاسبه و پرداخت مي‌شود كه عيدي‌و‌پاداش نيز از اين قاعده كلي مستثني نيست.

ميزان عيدي و پاداش كارگران ساعتي

كاركناني كه به صورت ساعتي كار مي‌كنند حقوق ماهانه ثابت نداشته و دستمزد آنان در ماه متغير است لذا براي محاسبه عيدي و پاداش، ميانگين حقوق ۳ ماه آخر خدمت آنان مبناي محاسبه قرار خواهد گرفت.

اگر شما نيز كارگر هستيد بايد بدانيد كه دريافت پاداش و عيدي حق شماست و كارفرماي شما موظف است كه در موعد مقرر آن را به شما پرداخت كرد. در غير اين صورت اگر كارفرماي شما در خصوص پرداختي‌ها كوتاهي كرد و مدام آن را به تعويق انداخت و يا حتي بدتر از آن قصد پرداخت آن را نداشت، مي‌توانيد به اداره كار مراجعه كرده و شكايت خود را تنظيم كنيد تا كارفرما نسبت به پرداخت پاداش شما اقدام كند. براي اطلاع از ساير بندهاي مربوط به قانون كار كليك كنيد.

سؤالات متداول در خصوص قانون پرداخت عيدي و پاداش به كارگر

آيا دولتي يا خصوص بودن كارگاه و نوع فعاليت آن در ميزان عيدي و پاداش سالانه كارگران تأثيري دارد؟

با توجه به ماده واحده قانون مربوط به تعيين عيدي‌و‌پاداش سالانه كارگران شاغل در كارگاههاي مشمول قانون كار مصوب مورخ 70/12/6 مجلس شوراي اسلامي، كليه كارگران مشمول قانون كار صرف‌نظر از محل اشتغال و نوع كارگاه (دولتي، خصوصي، تعاوني، صنعتي، كشاورزي و خدماتي) به ميزان مقرر در مصوبه فوق از عيدي‌و‌پاداش سالانه برخوردار خواهند بود.

آيا پرداخت عيدي و پاداش را كه قانوناً مي‌بايست در آخر سال صورت گيرد در مقاطع مختلف سال نيز مي‌توان انجام داد؟

بر اساس ماده واحده قانون مربوط به تعيين عيدي‌و‌پاداش سالانه كارگران مصوب 1370 مجلس شوراي اسلامي و تبصره يك آن، پرداخت عيدي‌و‌پاداش موضوع مصوبه ياد شده تنها در پايان سال مورد پيدا كرده و هر گونه پرداخت از اين بابت در طول سال مي‌تواند صرفاً علي الحساب عيدي و پاداش آخر سال محسوب گردد.

براي دريافت مشاوره كسب و كار مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع: قانون عيدي و پاداش به كارگر


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۹ فروردين ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۴۶:۰۱ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

فرهنگ سازماني به اعتقادات و رفتارهايي اطلاق مي‌شود كه تعيين مي‌كند چگونه كارمندان و مديريت يك سازمان، خارج از معاملات تجاري، با هم تعامل برقرار كنند. غالباً فرهنگ سازماني دلالت دارد كه فرهنگ يك شركت در كد لباس، ساعات كاري، راه اندازي دفتر، مزاياي كارمندان، گردش مالي، تصميم گيري در مورد استخدام، رفتار با مشتري، رضايت مشتري و ساير جنبه‌هاي عملكرد منعكس خواهد شد. در ادامه مطلب درباره ويژگي‌ها و نحوه ساخت فرهنگ سازماني آشنا مي شويد. براي دريافت مشاوره كسب و كار كليك كنيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه امور اداري و سازماني مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع: فرهنگ سازماني

 

 

فرهنگ سازماني

نكته اصلي يك سازمان موفق اين است كه يك فرهنگ مبتني بر مجموعه‌اي از اعتقادات بسيار محكم و گسترده داشته باشد كه توسط استراتژي و ساختارهاي اصولي پشتيباني مي‌شود. وقتي سازمان داراي فرهنگ قوي باشد، سه چيز اتفاق مي‌افتد: كارمندان مي‌دانند كه مديريت ارشد چگونه مي‌خواهد در هر شرايطي به آن‌ها پاسخ دهد، كارمندان معتقدند كه پاسخ‌هاي مورد انتظار آن‌ها مناسب است و آن‌ها مي‌دانند كه براي نشان دادن ارزش‌هاي سازمان مورد نظر پاداش‌ دريافت مي‌كنند. همه اين موارد باعث استحكام ساختار داخلي سازمان‌ها مي‌شود. براي درك بهتر فرهنگ سازماني لطفاً تا انتها همراه ما باشيد.

مفهوم فرهنگ سازماني

فرهنگ شركت با هدف شركت شروع مي‌شود. به طوري كه ديدگاه كلي سازمان با هدف و موضوع اصلي ارتباط برقرار مي كند. سپس، فرهنگ سازماني ديكته مي‌كند كه مردم چگونه هنگام كار بايد رفتار كنند، چه ارزش‌هايي بايد عملكرد آنها را هدايت كند و براي دستيابي به چشم انداز بايد چه شيوه‌هايي را اجرا نمايند.

فرهنگ سازماني چه كاري انجام مي‌دهد؟

- فرهنگ سازماني به اعتقادات و رفتارهايي اطلاق مي‌شود كه چگونگي تعامل كارمندان و مديريت شركت را تعيين مي‌كند.

- فرهنگ سازماني همچنين تحت تأثير فرهنگ‌ها و سنت‌هاي ملي، روندهاي اقتصادي، تجارت بين‌المللي، اندازه شركت و محصولات است.

- فرهنگ‌هاي شركتي، چه به صورت ارادي و چه به صورت ارگانيك، شكل مي‌گيرند، به هسته اصلي ايدئولوژي و عملكرد يك شركت مي‌رسند و بر هر جنبه‌اي از تجارت تأثير مي‌گذارند.

ويژگي‌هاي فرهنگ سازماني

ويژگي‌هاي زير به ما كمك مي‌كند تا ماهيت فرهنگ سازماني را بهتر بشناسيم.

1- استقلال فردي

ميزان مسئوليت، آزادي و فرصت‌هاي انجام ابتكار عمل افراد در سازمان مشخص است. اين مهم كمك مي كند تا عدالت و تعادل در سازمان هميشه بين كاركنان برقرار باشد.

2- ساختار

ساختار درجه‌اي است كه سازمان، اهداف مشخص و انتظارات عملكردي را ايجاد مي‌كند. ساختار همچنين شامل ميزان نظارت مستقيم مي‌شود كه براي كنترل رفتار كاركنان ضروري محسوب مي‌شود.

3- پشتيباني مديريت

درجه‌اي كه مديران، ارتباطات و كمك‌هاي روشني دارند كه موجب گرمي و حمايت از زيردستانشان مي‌شود.

4- هويت

درجاتي كه اعضاي آن به جاي يك گروه كاري خاص يا حوزه تخصص حرفه‌اي خود با سازمان به عنوان يك كل شناخته مي‌شوند.

5- سيستم پاداش عملكرد

درجه‌اي كه سيستم پاداش در سازمان مانند افزايش حقوق، ارتقاء و غيره بر اساس عملكرد كارمندان است نه بر اساس سنوات، نفع و غيره.

6- تحمل درگيري

افزايش ميزان درگيري موجود در روابط بين همكاران و گروه‌هاي كاري و همچنين ميزان تشويق كارمندان به درگيري‌هاي هوايي و انتقادات آشكار.

7- تحمل ريسك

درجاتي كه كاركنان ترغيب مي‌شوند نوآورانه، جسور و خطر پذير باشند. اين ويژگي ها اغلب از جانب كارفرما و بالادستان سازمان تقويت و پرورش پيدا مي كنند.

8- الگوهاي ارتباطي

ميزان ارتباطات سازماني محدود به سلسله مراتب رسمي اقتدار است. الگوهاي ارتباطي در طول زمان و بر اغلب بر اساس رفتار سازماني كارمندان و مسئولان اوليه اي كه به سازمان ورود پيدا كرده اند شكل مي گيرد. جالب آن كه بعد از گذشت سال ها با خارج شدن افراد پيشين، تغيير الگوهاي كار آساني نيست.

9- جهت گيري نتيجه

درجاتي كه، مديريت بيشتر بر نتايج يا نتايج متمركز است تا تكنيك‌ها و فرآيندهاي استفاده شده براي دستيابي به اين نتايج. چنين رويكردي بستگي به اهداف سازمان و روش هاي رسيدن آن ها به نتايج دلخواه را دارد.

10- جهت گيري افراد

درجه‌اي كه، تصميمات مديريتي تأثير نتايج را بر افراد درون سازمان در نظر مي‌گيرند. وقتي سازمان را بر اساس خصوصيات فوق ارزيابي مي‌كنيم، از فرهنگ سازمان تصوير كاملي به دست مي‌آوريم. اين تصوير به پايه و اساس هنجارها، اعتقادات و درك مشترك اعضا در مورد سازمان، چگونگي انجام كارها در آن و چگونگي رفتار اعضا تبديل مي‌شود.

نحوه ساخت فرهنگ سازماني قوي

1- ساخت فرهنگ سازماني با تعيين هدف

وقتي شركتي تازه شكل مي‌گيرد، هنوز مشكلاتي جدي را آغاز نكرده است، از اين رو داشتن يك هدف به اركان مختلف شركت جهت مي‌دهد، ارتباطات را حفظ مي‌كند و مراحل دستيابي به اهداف را نيز براي افراد ساده مي‌كند. معمولا اهداف زماني كه بر اساس بالاترين سطح كيفيت خدمات و يا محصولات تعيين مي شود، احتمال موفقيت و ماندگاري آن سازمان را بالا مي‌برد.

2- تعيين ارزش‌ها و معيارهاي مشترك

براي شركت خود ارزش‌ها و معيارهاي مشترك ايجاد كنيد. به همه همكاران چك ليست‌هايي بدهيد كه بر اساس اهداف، ارزش‌ها و معيارهاي تعيين شده در سازمان حركت كنند و مسائل و مشكلات را نيز بر همين اساس حل و برطرف نمايند.

3- براي فرهنگ سازماني در سازمان رهبري كنيد

براي اينكه فرهنگ سازماني شما تكميل شود، اعضا نياز به مديري دارند كه تواني به عهده گرفتن رهبري تيم را داشته باشد. رهبري وظيفه هدايت و متحد كردن اعضاي يك سازمان را بر عهده دارد تا اهداف، معيارها و ارزش‌هاي دروني شركت بر اساس منافع سازماني اجرا شوند.

4- برقراري ارتباط درست

براي ساخت يك فرهنگ سازماني قوي شما به عنوان مديريت بايد با اعضا خود صادق باشيد و برقراري ارتباط درست و صادقانه را نيز در رأس امور قرار دهيد. هر كاري را كه انجام مي‌دهيد، هميشه بايد از همه افراد موجود در شركت خود بخواهيد كه راستگو باشند و در مورد همه چيز با نهايت صداقت نزديك شوند. شما به عنوان رهبر يك سازمان بايد در مورد نقاط ضعف و قوت خود نيز صادق باشيد.

5- رفتار اصولي براي ساخت فرهنگ سازماني

به عنوان مدير عامل يا رهبر شركت، شما بايد به خوبي با كارمندان خود رفتار كنيد، در غير اينصورت فرهنگي كه مي‌خواهيد براي ايجاد آن استفاده كنيد، اگر نرخ گردش مالي بالايي هم داشته باشيد، براي شما مفيد نخواهد بود.

6- شناسايي و دادن پاداش

از كاركناني كه فرهنگ شركت را پاس مي دارند تجليل و قدرداني كنيد. بخاطر رفتار ارزش مدارانه به آنها پاداش و اعتبار بدهيد. در يك شركت آمريكايي براي ايده هاي خلاقانه ۵۰۰۰ دلار جايزه تعيين شده است كه يكي از اين ايده ها باعث شد يك فرآيند كاري ۴ ساعته به ۱۶ دقيقه كاهش يابد.

كوتاه سخن اينكه...

در نظر داشته باشيد فرهنگ سازماني هويت و ارزش واقعي سازمان مورد نظر شما را به دنيا نشان نمي‌دهد. وقتي بتوانيد براي سازمان مورد نظر خود در هر زمينه‌اي ارزش و اهميت قائل شويد، فرهنگي ايجاد مي‌كنيد كه ديگران نيز آن را الگو سازمان خود قرار خواهند داد.

سؤالات متداول در خصوص فرهنگ سازماني

چه چيزي باعث تداوم فرهنگ سازماني مي‌شود؟

گزينش هدف، جامعه پذيري، مديريت عالي، جامعه پذيري كاركنان از جمله مواردي است كه باعث تداوم فرهنگ سازماني مي‌شود.

قدرت فرهنگ در يك سازمان چگونه است؟

فرهنگ سازماني به كاركنان، هويتي سازماني مي‌بخشد، تعهد گروهي را آسان مي‌سازد، ثبات نظام اجتماعي را ترغيب مي‌كند، به شكل دادن رفتار كاركنان كمك مي‌كند و بر وظايف و نحوه عملكرد مديريت تأثير مي‌گذارد.

براي دريافت مشاوره در زمينه امور اداري و سازماني مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع: فرهنگ سازماني


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: فرهنگ سازماني،
موضوع:
[ ۲۹ فروردين ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۳۹:۰۵ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

قرارداد كار يك توافق نامه قابل اجرا از نظر قانوني بين دو يا چند طرف است. ممكن است به صورت شفاهي يا كتبي باشد. يك قرارداد اساساً مجموعه‌هاي از وعده‌هاست. به طور معمول، هر طرف وعده مي‌دهد در ازاي منافع، كاري را براي طرف مقابل انجام دهد. اگر قراردادي وجود نداشته باشد، قوانين كار ميان كارفرما و كارمند ميانجي گري مي كنند. شما مي توانيد با دريافت مشاوره از مركز مشاوره كاردوك يك قرارداد كاري مناسب با موسسه خودتان تنظيم كنيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه قرارداد كار مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : قرارداد كار

قرارداد كار

براي اينكه قراردادهاي كاري منافع هر دو طرف را رعايت كنند بايد به چند نكته و بند توجه نماييد. عدم توجه به اين عوامل مي تواند براي‌تان عواقب ناخواسته اي به همراه بياورد. بنابراين چه كارفرما و چه كارمند بايد از حقوق خود مطلع بوده و بتواند از آن ها در برابر سودجويان دفاع كند.

انواع قرارداد كار از نظر مدت

قرارداد كار با مدت موقت

همانطور كه از عنوان آن مشخص است در نمونه قرارداد كار با مدت موقت، زمان قرارداد ذكر مي‌شود و با فرا رسيدن مدت معلوم، قرارداد خاتمه مي‌يابد. در صورتي كه قرارداد موقت به موقع تمديد نشود و تعيين تكليف نگردد و كارگر همچنان به كارش ادامه دهد، كارگر مي‌تواند ادعا كند كه قرارداد به‌طور شفاهي تمديد شده است. به‌ خاطر داشته باشيد كه در اين قراردادها تمديد يا تجديد قرارداد سبب دائمي شدن قرارداد نمي‌شود.

قرارداد كار با مدت غيرموقت

در اين نوع قرارداد تاريخ شروع قرارداد ذكر مي‌شود ولي زماني براي پايان قرارداد ذكر نمي‌شود. يعني به لحاظ ماهيت چنين كارهايي دائمي هستند. اين قراردادها غيرموقت تنظيم مي‌شوند يا در متن قرارداد به نامحدود بودن آن اشاره مي‌شود.

قرارداد كار براي انجام كار معين

در اين نوع قرارداد براي انجام كار معيني تعهد مي‌شود و با ايفاي تعهد و پرداخت حق‌الزحمه توافق شده قرارداد خاتمه پيدا مي‌كند.

قرارداد كار تمام وقت

قراردادي است كه طي آن كارگر متعهد مي­‌شود، به ميزان ساعات كار مقرر در قانون به كار مشغول باشد. يعني نهايتا كارگر در روز ۸ ساعت و در هفته ۴۴ ساعت كار مي كند.

شروط اساسي در انعقاد قرارداد كاري

1- قصد و رضايت طرفين قرارداد كار

2- اهليت طرفين قرارداد كار

3- مشروعيت جهت قرارداد

4- معين بودن موضوع قرارداد

شرايط فسخ قرارداد كاري

 • فوت كارگر
 • بازنشستگي كارگر
 • از كار افتادگي كلي كارگر
 • استعفاي كارگر
 • قصور در انجام امور محوله و نقض آيين نامه‌هاي انضباطي
 • فسخ قرارداد به‌ نحوي كه در متن قرارداد پيش‌بيني شده است
 • پايان كار در قراردادهايي كه مربوط به كار معين است
 • انقضاي مدت در قراردادهاي كار با مدت موقت و تجديد نشدن صريح يا ضمني آن

خصوصيات لازم قرارداد كاري 

هدف قانوني

يك قرارداد بايد يك هدف قانوني داشته باشد كه قابل اجرا باشد. قبل از اينكه هر قراردادي را امضا كنيد از اين مطمئن باشيد كه شركت مورد نظر و طرف شما فعاليت‌هاي قانوني را انجام مي‌دهد. اين يعني هدف اين شركت قانوني و مجاز است. حتماً قبل از امضا در مورد آن تحقيقات لازم را به عمل آوريد.

توافق متقابل

همه طرفين قرارداد بايد به "جلسه اذهان" رسيده باشند. يعني يك طرف بايد پيشنهادي را كه طرف‌هاي ديگر به توافق رسيده‌اند، تمديد كند. مفاد هر قراردادي را به دقت مطالعه كنيد و بررسي كنيد كه همه چيز به نفع هر دو طرف باشد. در اين صورت توافق متقابل اتفاق خواهد افتاد.

منافع مشترك

هر يك از طرفين بايد براي به دست آوردن منافعي قرارداد كاري را امضا كنند. اگر فردي يك مهندس را براي ساخت پروژه ساختماني استخدام مي‌كند بايد در قبال پرداخت مبلغ و مزاياي مشخصي براي او تعيين وظايف كند. از اين دقت كنيد كه قرارداد كاري شما منافع مورد نظر شما را مورد نظر قرار مي‌دهد.

چه موقع بايد قرارداد كار صادر شود و چه زماني شروع مي‌شود؟

كارمندان جديد به محض اينكه براي شما شروع به كار كردند، با شما قرارداد پيمانكاري مي‌بندند. به عنوان مثال، فقط به اين دليل كه يك كارمند جديد هنوز قرارداد كتبي ندارد، به اين معني نيست كه مي‌توانيد از پرداخت حقوق و تسهيلات به او خودداري كنيد.

در حالي كه عناصر قرارداد مي‌توانند نانوشته باشند، شما بايد "بيانيه كتبي" را براي مستند كردن اصطلاحات اصلي در مورد حقوق و ساعت كاري را تهيه كنيد. با اين حال، خوب است كه هرچه سريعتر متن قراردادتان را فراهم كنيد.

اهميت قرارداد كاري

 • از سوء تفاهم‌ها و اختلافات جلوگيري مي‌كند.
 • انتظارات را مديريت مي‌كند.
 • حق و حقوق طرفين، مورد حفاظت قرار مي‌گيرد.

به طور خاص ، قرارداد كار  مي‌تواند شامل موارد زير باشد:

حقوق يا دستمزد

در قراردادها حقوق، دستمزد يا كميسيون مورد توافق را تعيين مي‌كنند.

برنامه

در بعضي موارد، قرارداد كار شامل روزها و ساعاتي است كه انتظار مي‌رود كارگر كار كند.

مدت زمان اشتغال

قرارداد كار مدت زماني را كه كارمند موافقت مي‌كند با شركت همكاري كند را مشخص مي‌كند. در برخي موارد، ممكن است يك دوره زماني مداوم باشد. در موارد ديگر، ممكن است توافق نامه‌اي براي مدت زمان مشخص شده باشد ويا حداقل مدت زمان، با امكان تمديد آن دوره تعيين شده است.

مسئوليت‌هاي عمومي

قراردادها مي‌توانند وظيفه يا وظايف مختلفي را كه انتظار مي‌رود كارگر در حين كار انجام دهد را ليست كند.

محرمانه بودن

هر موسسه و شركتي اطلاعات مالي، توليدي، مديريتي و غيره اي دارد كه كارمندان نيز لازم است از آن ها اطلاع داشته باشد. اما حق خارج كردن اين اطلاعات حتي پس از اتمام كار مي تواند براي كارفرما مشكل ايجاد كند. بنابراين به منظور حمايت از حقوق كارفرما، بندي جهت محرمانه بودن اطلاعات مذكور وجود دارد كه بايد طرفين در مورد آن ها نيز به توافق برسند.

ارتباطات

اگر نقش يك كارمند شامل رسيدگي به رسانه‌هاي اجتماعي، وب سايت‌ها يا ايميل‌ها باشد، با يك قرارداد ممكن است بيان شود كه شركت مالكيت و كنترل كليه ارتباطات را حفظ مي‌كند.

مزايا

يك قرارداد بايد كليه مزاياي وعده داده شده را شامل شود از جمله؛ بيمه ، پاداش، حق اولاد و... .

نكات حقوقي در امضا قرارداد كار

1- هرگز چيزي را كه نمي‌فهميد امضا نكنيد.

2- هرگز چيزي را كه با آن موافق نيستيد امضا نكنيد.

3- به چيزي كه نمي‌توانيد ارائه دهيد، قول ندهيد.

4- قرارداد خود را به صورت كتبي بنويسيد.

5- هميشه يك كپي از تمام اسنادي را كه امضا كرده‌ايد، نگه داريد.

قرارداد عبارت است از توافق بين دو يا چند طرف براي انجام خدمات، ارائه محصول يا متعهد شدن به يك عمل كه براساس قانون قابل اجرا است. انواع مختلفي از قراردادها وجود دارد و هر كدام شرايط و ضوابط خاصي دارند. پس قبل از امضا هر قراردادي نكات حقوقي و قانوني آن را مورد بررسي قرار دهيد. براي دريافت مشاوره كسب و كار كليك كنيد.

سؤالات متداول در خصوص قرارداد كار

قرارداد سفيد امضا چيست؟

از قرارداد‌هاي سفيد امضا خودداري كنند، چون در بسياري از قرارداد‌هايي كه بين طرفين تنظيم مي‌شود كارفرما‌ها از كارگران برگه‌هايي به‌صورت سفيد امضا مي‌گيرند و بعد از اينكه قرارداد خاتمه پيدا كرد در متن آن اضافه مي‌كنند كه مثلاً كارگر سنوات، عيدي و كليه حقوق و مزاياي خود را دريافت كرده و هيچ‌گونه حق و حقوقي ندارد. در اين‌گونه موارد بعدها كارگر ادعا مي‌كند كه من هيچ يك از موارد قيدشده را دريافت نكرده‌ام بلكه برگه سفيد، امضا كرده بودم. اين مسأله از جمله مواردي است كه بايد افراد آن را رعايت كنند.

چه كساني از كارگران در مقابل قراردادهاي كاري حمايت مي‌كند؟

اتحاديه‌هاي كارگري يا همان سنديكا‌ها وظيفه حمايت از كارگران را دارند. هركدام از اصناف اتحاديه‌اي مستقل دارند. مثل اتحاديه خياطان، نانوايان، فرش و طلا و جواهر كه جداگانه از افراد تحت پوشش خود حمايت مي‌كنند.

براي دريافت مشاوره در زمينه قرارداد كار مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع : قرارداد كار


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: قرارداد كار،
موضوع:
[ ۲۷ فروردين ۱۳۹۹ ] [ ۱۰:۳۱:۳۲ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

نمونه قرارداد مشاركت به شما كمك مي كند تا بتوانيد افق ديد بازتري در زمان نوشتن متن قرارداد داشته باشيد. قرارداد مشاركت همانطوري كه از نامش پيداست، يك قرارداد كاري بين دو نفر در دنياي كسب و كار است. قراردادهاي مشاركت سخت و پيچيده نيستند. مثلاً ممكن است شما ايده پرداز يك كسب و كار باشيد و طرف مقابل شما سرمايه‌گذاري آن را بر عهده بگيرد، در اين صورت رابطه كاري كه بين شما پيش مي‌آيد با كمك قرارداد مشاركت رسمي شده و شكل قانوني به خود مي‌گيرد.

براي دريافت مشاوره در زمينه دريافت نمونه قرارداد مشاركت و نوشتن آن مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كاردوك از طريق شماره 09351520300تماس بگيريد.

 

منبع : قرارداد مشاركت

 قرارداد مشاركت

قرارداد مشاركت بايد رسمي و قانوني باشد. از اين رو برخي از افراد به دليل نداشتن اطلاعات كافي درباره قراردادها، مفادي را امضا مي‌كنند كه بعدا براي آن‌ها دردسر ايجاد مي‌كند. از اين رو قبل از اينكه هر گونه قراردادي را بنويسيد و امضا كنيد بايد نسبت به قرارداد، شريك خود و همچنين شرايط قانوني آن اطلاعات كافي و لازم را جمع آوري كرده و بعد نسبت به عقد قرارداد تصميم نهايي را بگيريد. توصيه مي كنيم براي نوشتن متن قرارداد از مشاوره كسب و كار استفاده كنيد كه توسط كارشناساني ارائه مي شود كه اشراف كامل بر قوانين تجاري دارند.

قرارداد مشاركت چيست؟

قرارداد مشاركت، توافق نامه‌اي بين يك يا چند مشاغل يا افراد است. وقتي گروه‌هايي تصميم بگيرند كه يك تجارت مشترك را راه‌اندازي كنند، معمولاً يكي از اعضا كمك‌هاي اوليه اقتصادي مانند سرمايه، مالكيت معنوي، املاك و مستغلات يا فضاي توليد را به تجارت مي‌آورد و يك يا چند نفر ديگر مسئول ايده‌پردازي و مديريت كار مي‌شوند. موافقت‌نامه‌هاي مشاركت، سهم اوليه و سهم‌هاي آينده را كه از طرف شركا انتظار مي‌رود، تعريف مي‌كنند. اين سند همچنين به نحوه تصميم گيري در مورد شغل، نحوه تصميم‌گيري در مورد مشاركت، نحوه مديريت مشاغل، نحوه انحلال و موارد ديگر مربوط مي‌شود.

چه اطلاعاتي در يك توافق نامه مشاركت درج شده است؟

ايجاد قرارداد مشاركت با به دست آوردن مقداري اطلاعات و يا با كمك از يك وكيل آسان خواهد بود. از اين رو مهم‌ترين اطلاعاتي كه شما بايد بدانيد در مورد موارد زير است:

نمونه قرارداد مشاركت | اطلاعات تماس

بايد اطلاعات تماس طرفيني كه قرار است با يكديگر مشاركت داشته باشند، در قرارداد ذكر شود. در صورتي كه اطلاعات تماس متفاوت باشد بايد اطلاعات شركت و كد پستي هم درج شود.

نمونه قرارداد مشاركت | نام مشاركت جديد

در صورت داشتن يك نام، به نام قانوني و همچنين تجارت يا نام تجاري احتياج داريد كه بايد نوشته شود.

نمونه قرارداد مشاركت | جزئيات كسب و كار

از شما سؤال مي‌شود كه كار شما چگونه شروع خواهد شد، تعداد كارمنداني را كه انتظار داريد و درآمد تخمين زده شده را نيز بايد بنويسيد. اين فرم همچنين از شما سؤال مي‌كند كه تجارت شما چيست و چه هدفي را دنبال مي‌كند.

نمونه قرارداد مشاركت | جزئيات مشاركت

علاوه بر اطلاعات تماس شركا، به درصد مالكيت و نعيين ميزان سهم هر يك، نياز خواهيد داشت. بهتر است براي مشخص كردن دقيق جزئيات مشاركت صبور بوده و سريع از آن نگذريد.

نمونه قرارداد مشاركت | مسئوليت مالياتي

شما مي‌توانيد در سند مشخص كنيد كه چه كسي مسئول امور مالياتي خواهد بود.

نمونه قرارداد مشاركت | حق راي

شما بايد تصميم بگيريد كه چگونه حق رأي توزيع خواهد شد. شركا همچنين بايد تصميم بگيرند كه براي تصميم گيري در مورد مشاغل چقدر آرا لازم است.

نمونه قرارداد مشاركت | تاريخ پايان

مشاركت لازم نيست به طور نامحدود دوام داشته باشد. تا زماني كه تصميم به انحلال آن گرفتيد، مي‌توانيد يك مشاركت كوتاه مدت با يك تاريخ پايان خاص يا يكي از اين كارها تشكيل دهيد.

نمونه قرارداد مشاركت | انصراف از مشاركت

شما بايد تعريف كنيد كه چگونه يك شريك مي‌تواند شركت را ترك كند و اگر يك شريك فوت كند چه اتفاقي مي‌افتد. اين سند همچنين شامل يك بخش غيرقابل رقابت است.

نمونه قرارداد مشاركت | فوايد قرارداد

در اين بخش مي‌توانيد تعريف كنيد كه چه مزايايي را مي‌توان از جمله خدمات درماني يا بيمه عمر ارائه داد.

نمونه قرارداد مشاركت | خدمات حرفه‌اي

از شما خواسته مي‌شود خدمات حرفه‌اي را كه ممكن است شركت از جمله حسابداران و وكلا استفاده كند، ليست كنيد.

انواع قرارداد مشاركت

صادرات كالا، خدمات، توليد و فروش محصول، واردات كالا به قصد فروش، بازرگاني داخلي، احداث مسكن انفرادي و انبوه سازي و واردات ماشين آلات، مواد اوليه و ابزار كار از جمله انواع قرارداد مشاركت است. اما معروف‌ترين شكل قراردادهاي مشاركت مدني در سه شكل قرارداد مشاركت در ساخت، مشاركت مدني با بانك و مشاركت مدني خصوصي شناخته مي‌شوند.

قرارداد مشاركت در ساخت

اين قرارداد بين يك يا چند مالك و يا يك يا چند سازنده بسته مي‌شود. افراد به واسطه اين قرارداد براي ساخت يك ساختمان با هم مشاركت مي‌كنند. در اين قرارداد سرمايه مالك زمين است و سرمايه سازنده هزينه‌هايي است كه براي ساخت پرداخت مي‌كند. بر اساس قرارداد مشاركت هر يك از طرفين بر اساس توافقي كه با هم بسته‌اند سهمي را دريافت مي‌كنند.

قرارداد مشاركت بانك

قرارداد مشاركت بانك هنگامي صورت مي‌گيرد كه فردي مي‌خواهد يك سرمايه‌گذاري كلان انجام دهد و از بانك مي‌خواهد كه سرمايه را به او بدهد. براي انعقاد قرارداد مشاركت مدني با بانك اطلاعات هويتي، موضوع مشاركت، ميزان سرمايه مورد نياز، حداكثر مدت مشاركت، پيش‌بيني خريد، هزينه و فروش، سهم سود پيشنهادي متقاضي و وثيقه‌هايي كه براي ضمانت حسن انجام كار بايد به بانك سپرده شود، به بانك ارائه مي‌گردد. در اين شرايط بانك‌ها يا مؤسسات مالي مي‌توانند تا 80 درصد از سرمايه را به فرد بدهند.

قرارداد مشاركت خصوصي

در اين قرارداد نيز يك نفر سرمايه‌هاي مادي خود و طرف ديگر سرمايه‌هاي معنوي خود را براي مشاركت در ميان مي‌گذارد. در اين قرارداد طرف اول مالك و طرف دوم عامل است. اين نوع از قرارداد كاربردهاي زيادي دارد و در موضوعات مختلف و گوناگوني به كار گرفته مي‌شود.

هدف از نوشتن قرارداد مشاركت

تعيين وظايف در برابر كار و ميزان سهم هر فرد از جمله اهداف اصلي قرارداد مشاركت در قرارداد مشاركت است كه بايد به آن پرداخته شود.

نكات مهم در نوشتن قرارداد مشاركت

 • در نوشتن قرارداد از جملات ساده و روان استفاده كنيد.
 • بايد قرارداد تايپ شده باشد.
 • فردي كه قرارداد را مي‌نويسد بايد نسبت به قوانين و شرايط حقوقي آن تسلط داشته باشد.
 • قبل از امضا قرارداد را به صورت كامل مطالعه كنيد.
 • بهتر است از شهود قابل دسترس و مطمئن در هنگام عقد قرارداد استفاده شود.

فسخ قرارداد مشاركت

فسخ قرارداد مشاركت با پرداخت جريمه امكانپذير است. فسخ به صورت يك طرفه تنها در شرايطي است كه حق آن براي فرد در قرارداد آمده باشد.

روش‌هاي فسخ قرارداد

توافق طرفين

در هنگام بسته شدن قرارداد هر كدام از طرفين يا شخص ثالث مي‌توانند براي فسخ قرارداد زمان معيني تعيين كرده، مدت آن را به صورت دقيق در متن قرارداد ثبت كنند، در اين حالت تا زمان مقرر هر كدام از طرفين مي‌توانند قرارداد را فسخ كنند.

حكم مستقيم قانون

قانون در مواردي براي جلوگيري از ضرري كه به طور ناخواسته از قرارداد متوجه يكي از دو طرف معامله است، به طور مستقيم به او حق مي‌دهد كه بتواند با فسخ قرارداد از ضرر مذكور جلوگيري كند.

با دريافت مشاوره از مركز كاردوك مي توانيد قراردادي كامل و با اطمينان امضا نماييد.

سؤالات متداول در خصوص قرارداد مشاركت

ميزان خسارت در لغو قرارداد به چه شكلي است؟

ميزان خسارت بسته به مبلغي است كه در قرارداد تعيين شده و فرد بايد آن را پرداخت كند.

آيا به قرارداد مشاركت نياز داريم؟

يك توافق نامه مشاركت تجاري به تشريح شرايط مشاركت تجاري جديد كمك مي‌كند. بدون وجود قرارداد مشاركت، شركاء ممكن است در مورد اداره يك تجارت با يكديگر اختلاف نظر داشته باشند. يك قرارداد مشاركت كتبي كه به تشريح شيوه‌هاي اصلي كسب و كار مي‌پردازد، تضادهاي آينده را قبل از شروع، كاهش مي‌دهد.

براي دريافت مشاوره در زمينه دريافت نمونه قرارداد مشاركت و نوشتن آن مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كاردوك از طريق شماره 09351520300تماس بگيريد.

 

منبع : قرارداد مشاركت


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: نمونه قرارداد مشاركت،
موضوع:
[ ۲۷ فروردين ۱۳۹۹ ] [ ۱۰:۲۸:۱۱ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

ثبت اختراع يكي از اقدامات مهمي است كه مخترع بايد آن را مهم دانسته و براي حفظ حقوق معنوي و مادي دريافت نمايد. اختراعات هميشه مي‌توانند موضوعات جذابي باشد چون باعث پيشرفت در زمينه‌هاي علمي كشور مي‌شود. اختراعات بايد حاصل فكر و انديشه يك نفر باشد. در ثبت اختراع بكر بودن آن ملاك اصلي در نظر گرفته مي‌شود در غير اين صورت نمي‌توان اختراعي را ثبت كرد. دولت نيز براي مخترعان امتيازاتي در نظر مي گيرد تا بتوانند به كشور و مردم خود بيشتر خدمت كنند. 

براي دريافت مشاوره در زمينه ثبت اختراع مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع: ثبت اختراع

ثبت اختراع

همانطور كه يك نجار براي ساخت صندلي و ميزش بايد اجرت بگيرد، يك مخترع نيز براي ايده و طراحي كه انجام داده بايد حقوق‌اش حفظ شود. اما براي آن كه قانون بتواند از حقوق شما دفاع بكند، بايد اختراع خود را ثبت كنيد. در ادامه شما را بيشتر راهنمايي خواهيم كرد. براي دريافت خدمات ثبت اختراع از مركز كاردوك كليك كنيد.

گواهينامه ثبت اختراع چيست؟

گواهينامه ثبت اختراع را مي‌توانيم يك گواهينامه دو جانبه به حساب آوريم. اين گواهينامه بعد از اينكه اختراع توسط مخترع براي دولت و قوه حاكمه شرح داده شد، ارائه مي‌شود. منظور از گواهينامه اختراع حمايت از حقوق مادي و معنوي مخترع است.

مفهوم اختراع

هر محصول جديدي كه حاصل فكر يك نفر باشد و اين محصول براي رفع مشكل و يا ايجاد خدمات خاصي صورت بگيرد، اختراع ناميده مي‌شود. لازم به ذكر است كه همه ايده‌هاي بكر را نمي‌توان اختراع در نظر گرفت. اختراعات براي اينكه به معناي واقعي كلمه اختراع در نظر گرفته شوند بايد مبتكرانه باشند.

اختراع مورد نظر در هر صنعتي و در هر زمينه بايد قبلاً ايده‌دهي و طراحي نشده باشد و بتواند نياز گسترده و مهمي را برطرف كند. برطرف كردن آن نياز بايد معلوم و آشكار باشد.

تنها افرادي كه چنين محصولي با اين ويژگي‌ها را توليد كرده باشند مي‌توانند براي ثبت اختراع خود اقدام كنند.

چه مواردي مورد حمايت قانون ثبت اختراع قرار نمي‌گيرد؟

1- وقتي كه اختراع فرد قبلاً در هر نقطه از دنيا ثبت شده باشد. يعني در هر جاي اين كره خاكي سندي و يا نشانه‌اي از اينكه قبلاً اين محصول اختراع شده وجود داشته باشد.

2- اگر اختراع با قوانين جاري در كشور و موازين شرعي مشكل داشته باشد، ثبت نخواهد شد.

3- نظريه‌هاي علمي، روش‌هاي رياضي و آثار هنري جزو ثبت اختراع محسوب نمي‌شوند.

4- روش‌هاي انجام كار تجاري و فعاليت‌هاي ذهني و اجتماعي نمي‌تواند جزو ثبت اختراع محسوب شود.

5- روش تشخيص و درمان بيماري‌هاي انسان و حيوانات جزو اختراع محسوب نمي‌شود.

6- منابع ژنتيك و فرآيندهاي بيولوژيك اختراع به حساب نمي‌آيند.

مدارك مورد نياز براي ثبت اختراع

اشخاص حقيقي

 • كپي مدارك شناسايي مالك و مخترع
 • كپي شناسنامه و كارت ملي مخترع
 • كپي مدارك شناسايي (كارت ملي و شناسنامه)
 • پر كردن فرم هاي مربوطه اختراع
 • نقشه اختراع (در صورتيكه اختراع دستگاه يا كالا باشد)
 • آدرس و كدپستي (مالك و مخترع)
 • تأييديه استعلامي (به درخواست اداره ثبت اختراع)
 • نقشه اختراع (در صورتيكه اختراع دستگاه يا كالا باشد)
 • در صورت وجود مشابهت دفاعيه انجام شود

اشخاص حقوقي

 • كپي مدارك شناسايي مالك و مخترع
 • كپي شناسنامه و كارت ملي مخترع
 • كپي مدارك شناسايي (كارت ملي و شناسنامه)
 • پر كردن فرم هاي مربوطه اختراع
 • نقشه اختراع (در صورتيكه اختراع دستگاه يا كالا باشد)
 • آدرس و كدپستي (مالك و مخترع)
 • در صورتيكه اختراع شركتي باشد روزنامه تأسيس و تغييرات مورد نياز است.
 • تأييديه استعلامي (به درخواست اداره ثبت اختراع)
 • نقشه اختراع (در صورتيكه اختراع دستگاه يا كالا باشد)

براي ثبت شركت همزمان با ثبت اختراع كليك كنيد.

نكات مهم براي ثبت اختراع

شرح اختراع

فردي كه وسيله و يا محصولي را توليد كرده بايد جزئيات كامل آن را شرح دهد. فرد بايد در قبال افشاي كليه اطلاعات در قبال محصول خود حق انحصاري 20 ساله را دريافت كند. به همين دليل جزئيات اختراع فرد بايد دقيق بوده و هيچ چيزي را جا نيندازد. اصرار بر دقيق بود اطلاعات به اين دليل است كه فردي ديگري كه مهارت‌هاي عادي و پاييني دارد هم بتواند روي آن كار كرده و آن را بازسازي كند.

توصيف اختراع

 • در توصيف هر اختراعي بايد موارد زير مورد بررسي قرار بگيرد
 • مقصود اختراع (OBJECT OF THE INVENTION)
 • برجستگي‌هاي تكنيكي اختراع (FEATURES OF THE INVENTION)
 • زمينه‌ي فني اظهارنامه اختراع (FIELD OF APPLICATION)
 • پيشنهاد جايگزين (چاره ديگر) در صورت وجود (ALTERNATIVE IF APPROPRIATE)
 • مثال‌ها و يا نقشه‌ها در صورت وجود

جزئيات مهم براي توصيف اختراع

 • عنوان اختراع بايد ترجيحا بين ۳ تا ۱۰ كلمه باشد.
 • نوآوري تكنيكي و زمينه‌ي فني اختراعات بايد توسط متقاضي بيان شود
 • مشكل فني و بيان اهداف اختراع
 • شرح وضعيت دانش پيشين و سابقه پيشرفت‌هايي كه در ارتباط با اختراع وجود دارد
 • دانش موجود
 • توضيح اشكال، نقشه و نمودارها
 • بيان واضح و دقيق مزاياي اختراع نسبت به اختراعات پيشين
 • توضيح حداقل يك روش اجرايي براي به كارگيري اختراع
 • ذكر صريح كاربرد صنعتي اختراع

نكات مهم براي نوشتن خلاصه اختراع

 • عنوان اختراع (خلاصه‌ي اختراع بايد با عنوان شروع شود)
 • زمينه‌ي فني اختراع (به منظور جستجو در سوابق اختراع)
 • مشكل فني (توضيح اجمالي در مورد راه حل و كاربردهاي اصلي اختراع)
 • فرمول‌هاي شيميايي يا معادلات رياضي (در صورت لزوم و براي شرح ويژگي‌هاي اختراع)
 • ارجاع به نقشه (در صورت لزوم بعد از توضيح هر قسمت بايد به نقشه‌ي مربوطه ارجاع داده شود)
 • تمركز روي برجستگي‌هاي تكنيكي و فني به جاي ذكر مزايا و ارزش اختراع
 • حجم مطالب خلاصه‌ي اختراع بايد بين ۷۰ تا ۲۰۰ كلمه باشد.

ادعاهاي مهم در اختراع

ادعاي اختراع نشان دهنده قلمرو و محدوده‌ي حق انحصاري اختراع افراد است. به همين دليل بايد نكاتي مهم را در اين زمينه رعايت كنيد.

1- هر گونه ادعاي اختراع بايد صريح، واضح، كامل و دقيق باشد.

2- توصيف اختراع در ادعاي آن ممنوع است.

3- تعداد ادعاها بايد درست و اصولي باشد.

4- در ادعاي اختراع بايد ويژگي‌ها به صورت مثبت اعلام شود.

5- از توصيف و ارائه نقشه اختراع در ادعاي آن خودداري كنيد.

نقشه در اختراع

برخي از اختراعات نيازمند ترسيم نقشه هستند. از اين رو بايد موارد مهم زير را در طراحي نقشه اختراع خود در نظر بگيريد.

1- نقشه بايد روي كاغذ بادوام و A4 و با خطوط پررنگ و يك‌دست مشكي (غيررنگي) كشيده شده باشد.

2- وضوح و شفافيت نقشه به منظور تكثير يا تصويربرداري بايد بالا باشد

3- تمام عناصر بايد مقياس يكسان داشته باشند.

4- تا حد امكان بهتر است مدارك و ضمايم اظهارنامه مانند كارت ملي و نقشه‌ها به صورت عمودي در صفحه قرار بگيرند.

5- اعداد، حروف و نشانه‌ها بايد شفاف و خوانا باشند.

6- شامل نشانه باشند تا بتوان در توصيف به آن‌ها ارجاع داد

7- صفحات بايد به ترتيب شماره‌گذاري شوند

8- روي نقشه‌ها (به جز نمودارها و جداول) هيچ توضيحي نبايد وجود داشته باشد

9- در صورت جا نشدن نقشه در يك صفحه، تمامي صفحات علاوه بر شماره بايد داراي نشاني مستقل براي تشخيص ارتباط اجزاي نقشه باشد.

مراحل ثبت اختراع

گام اول: ورود به سايت سازمان ثبت اسناد و املاك كشور و كليك بر روي «ثبت اظهارنامه الكترونيك».

گام دوم: ثبت نام و ورود. اگر قبلاً ثبت نام كرده‌ايد فقط نام كاربري و رمز عبور خود را وارد كنيد.

گام سوم: انتخاب نوع شخص(شخص حقيقي- مالك، وكيل، شخص حقوقي- شركت‌ها و موسسات غيرتجاري و سازماني و نهادهاي دولتي و غير دولتي، شخص حقيقي- غير ايراني، شخص حقوقي- غير ايراني).

گام چهارم: ثبت اطلاعات اوليه

گام پنجم: بارگذاري ضمايم

گام ششم: حساب كاربري

گام هفتم: دريافت كد شناسايي

وقتي همه اين مراحل را طي كرديد و اطلاعات خود و اختراعات را به صورت دقيق ثبت كرديد، آن وقت بايد منتظر باشيد تا نتيجه آن از طريق پيامك به شما ارسال شود. اگر هم در پرونده شما نقصي وجود داشت متقاضي 30 روز زمان دارد تا اطلاعات خود را تكميل كند و موضوع را در قسمت ثبت درخواست اطلاع دهد. اگر زمان زياد طول كشيد اظهارنامه باطل خواهد شد.

سؤالات متداول در خصوص ثبت اختراع

آيا نام مخترع در گواهينامه اختراع قيد مي‌شود؟

نام مخترع در گواهينامه اختراع قيد مي شود، مگر اين كه كتباَ از اداره مالكيت صنعتي درخواست كند كه نامش ذكر نشود. هر گونه اظهار يا تعهد مخترع مبني بر اين كه نام شخص ديگري به عنوان مخترع قيد گردد، فاقد اثر قانوني است.

آيا مي‌توان نسبت به ثبت اختراع كسي اعتراض كرد؟

طبق قانون ماده (16 ق.ث.ع.ا) هر گاه كسي تقاضاي ثبت اختراعي را كند كه ديگري آن را عيناَ اختراع خود بداند يا آنقدر به اختراع او شبيه باشد كه جديد بودن اختراع لاحق محرز نباشد مي‌توان به تقاضاي ثبت اختراع وي اعتراض كند.

براي دريافت مشاوره در زمينه ثبت اختراع مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 09351520300 تماس بگيريد.

 

منبع: ثبت اختراع


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ثبت اختراع،
موضوع:
[ ۲۷ فروردين ۱۳۹۹ ] [ ۱۰:۲۳:۲۳ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : ---
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر