كاردوك
مشاوره كسب و كار كاريابي كاردوك

تجهيزات توليد آسفالت گرم يكي از بخش هاي مهم براي راه اندازي و توليد آسفالت با كيفيت است. با خريداري دستگاه و ماشين آلات به روز با قيمت مناسب مي توان هم از محصول و هم از سود حاصله اطمينان حاصل كرد. جهت آشنايي با بخش هاي مختلف تجهيزات، تاسيسات مورد نياز در ادامه آورده شده است. با خواندن طرح توجيهي توليد آسفالت گرم مي توانيد آشنايي بيشتري با فرايند توليد داشته باشيد.


براي دريافت مشاوره در زمينه انواع طرح هاي توجيهي مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 منبع: تجهيزات توليد آسفالت گرم

تجهيزات و ماشين آلات توليد آسفالت گرم

ماشين آلات و تاسيسات آسفالت گرم از بخش‌هايي به شرح ذيل تشكيل شده است. 

 

 1- سيلوي مصالح دانه بندي شده سرد  (فيدر)

چهار دستگاه سيلوي مصالح سرد به ظرفيت هر كدام 6 متر مكعب از ورق فولادي37 ST و ضخامت بدنه 4ميلي‌متر و با امكان ازدياد ظرفيت سيلوها و داراي سيستم دريچه تخليه با كنترل فيدر نواري و الكتروموتور دور متغير AC و قابل تنظيم متناسب با سرعت نوار فيدرها و با قابليت كنترل پناسيومتري از اتاق فرمان توسط اپراتور و كنترل دبي خروجي مصالح متناسب با نياز و برنامه ريزي توليد.

 

2- نوار نقاله تغذيه

نوار نقاله به طول 15 متر و عرض 60سانتي‌متر داراي الكتروموتور گيربكس جهت تغذيه مصالح سرد به كوره خشك كن دوار.

 

3- تجهيزات توليد آسفالت گرم | دراير

كوره خشك كن دو جداره به قطر 20/2 متر و طول 5/8 متر با ضخامت ورق 12 ميلي‌متر 40 ST يا 37ST و داراي سه منطقه گرمايشي يا سه زون تغذيه، كنوكسيون، تشعشعي و الكترو گيربكس، غلطك‌هاي چدني، فيدر، سيستم نمايشگر حرارت و مشعل الكتريكي.

 

4- سيستم جمع آوري غبار (مولتي سيكلون)

سيستم جمع آوري فيلر يا دانه‌هاي خيلي ريز به عنوان پركننده كه براي هدايت آن به الواتور از كانال‌هاي مكنده و ارتباط حلزوني، الكتروموتو گيربكس دار و فن سانتريفوژي استفاده مي‌شود. 

 

 5- تجهيزات توليد آسفالت گرم | فيلتر آبي

براي جلوگيري از آلودگي هوا، دود و مواد حاصل از سوخت مشعل و گرد و خاك از فيلتر آبي استفاده مي‌شود. در اين سيستم بخار آب توسط اگزوز فن از قسمت بالاي سيكلون به فيلتر هدايت مي‌شود و در چرخه مسير آب در قسمت انتهايي استخر ته نشين مي شود.

 

6- الواترهاي مصالح گرم و  فيلر

اين سيستم داراي بالابرهاي قاشقكي متحرك با زنجيري نصب شده مي‌باشد و در بين شوت خروجي دراير و شوت سرند ويبره با پايه‌ها و اتصالات مربوطه قرار دارد. اين دستگاه قابليت رگلاژ و تنظيم زنجير الواتر و دريچه بازديد و شوت ورودي دريچه كنترل را داشته و زنجير مخصوص بالابر از نوع فولادي و الكتروموتور و قاشقك‌هاي بالابرنده از ورق فولادي با زاويه مناسب را جهت تخليه مصالح در شوت سرند دارا مي‌باشد.

در بالابر فيلر نيز قاشقكي‌ها پركننده توسط زنجيرهاي مخصوص فولادي از سيستم غبارگيري به سيستم سيلوي ذخيره فيلر منتقل مي‌گردد. اين سيستم داراي بدنه ساخته شده از ورق 4ميلي‌متر بوده و در قسمت فوقاني با شوت خروجي ورق‌هاي قابل تنظيم و تعويض دارد. قسمت تحتاني آن نيز با شوت ورودي و سيستم رگلاژ، زنجير با وزنه كششي يا فنر بندي و دريچه بازديد مجهز شده است. 

 

7- تجهيزات توليد آسفالت گرم | سرند

سرند تخت ويبره با چهار نوع توري در سايز فرمول كارگاهي و طرح آسفالت داراي بدنه پوشيده شده، براي جلوگيري از خروج هر نوع گرد و غبار و شوت اور سايز و همچنين كانال هدايت باي پس مي‌باشد. ضخامت ورق سرند 10 ميلي‌متر و ابعاد آن به طول 20/4 و عرض 80/1 و ارتفاع 1متر با كاور يا بدون كاور مي‌باشد. الكتروموتور آن 1500 دور در دقيقه بوده و داراي سيستم  انتقال نيرو توسط تسمه و پولي مي‌باشد.

پوشش دو جداره و هواكش مكنده آن جهت هدايت گرد و غبار به سيستم سيكلون بوده و كانال‌هاي مربوطه از فن مكش سرند به كانال سيكلون هدايت گرديده است. در سرند سيستم فنر بندي تعليق به گونه‌اي طراحي شده تا از انتقال ارتعاش سرند به استراكچر برج كارخانه آسفالت جلوگيري كند.

 

 8- سيستم توزين الكترونيكي مصالح ، قير و فيلر

اين سيستم وظيفه توزين بالانس شده، سهم ظرفيتي مواد اوليه را در تركيب آسفالت مطابق با طرح اختلاط با قابليت كنترل اتوماتيك بر عهده دارد.

 

9- تجهيزات توليد آسفالت گرم | سيلوي ذخيره فيلر

سيلوي ذخيره فيلر به وسيله حلزوني به الواتر فيلر متصل است و مواد را به داخل شوت الواتور بالابرنده انتقال مي‌دهد. يك دريچه اضطراري را نيز جهت تخليه فيلر به خارج از سيستم الواتور (فضاي بيروني) در زماني كه فيلر بيش از حد در داخل سيلو ذخيره شده باشد وجود دارد. اين دريچه توسط جك و شير پنوماتيك از داخل كابين كنترل مي‌شود. منبع ذخيره فيلر و الواتور بالابرنده و هاپر توزين فيلر به روش توزين الكترونيكي با 3 لودسل و نشانگر ديجيتالي قابل كنترل از داخل اتاق فرمان قابل تنظيم است.

 10- سيستم توزين فيلر

 سيستم توزين الكترونيكي با سه عدد لودسل سيلندري صنعتي و نشانگر ديجيتالي اروپايي نصب شده در روي ميز كنترل اپراتور با قابليت تنظيم وزن به صورت اتوماتيك (هماهنگ بودن با سيستم توزين مصالح گرم) مجهز بوده و   توسط سيستم فرمان كامپيوتري براي اعمال كليه كنترل‌هاي مورد لزوم اداره مي‌شود.

11- تجهيزات توليد آسفالت گرم | سيستم توزين و تزريق قير

اين سيستم داراي شير راهي قير، نيروي محركه پنوماتيكي، مخزن توزين به حجم 200ليتر با دريچه تخليه توسط جك‌هاي بادي، پمپ قير دو جداره تزريق قير به مخلوط كن با الكترموتور 900 دور كوپله مستقيم به پمپ بوده و لوله‌هاي دو جداره انتقال قير از فلاسك قير به داخل مخزن توزين را برعهده دارند و سيستم قابليت كنترل از طريق كابين و ميز اپراتور را دارد.

 12- سيستم توزين مصالح                                    

سيستم توزين الكترونيكي مصالح داراي نشانگر ديجيتالي باقابليت تنظيم وزن‌هاي مختلف با چهار كنترلر فرمان اتوماتيك جهت توزين مصالح استفاده مي‌شود. باسكول توزين مصالح گرم با دريچه تخليه پنوماتيك جهت توزين مصالح گرم به ظرفيت ماكزيمم 2000 كيلوگرم با تنظيم چهار دريچه به مقدار لازم طبق فرمول كارگاهي عمل مي‌نمايد. اين سيستم داراي قابليت‌هايي بشرح زير است :

 • قابليت تنظيم 4 وزن و اتوماسيون كامل بارگيري و تخليه مصالح گرم
 • قابليت فرمول دهي به تعداد 12 فرمول بر مبناي فرمول‌هاي كارگاهي و طرح اختلاط
 • قابليت كنترل ريزش مصالح از دريچه‌ها نسبت به همديگر
 • قابليت تنظيم تعداد بچ مورد نياز در سيستم توليد اتوماتيك
 • قابليت اتصال به پرينتر و گزارش‌گيري پرينت انواع مصالح مصرفي به تفكيك فيلر و قير، جمع مقدار مصالح مصرفي به تفكيك و جمع مقدار آسفالت توليد شده در هر شيفت كاري

 

13- ميكسر ( مخلوط كن )

اين ميكسر داراي كنترل اتوماتيك بوده و دركنترل دريچه‌هاي ميكسر روشي اعمال گرديده كه تا دريچه ميكسر باز نشده باشد، تخليه آسفالت انجام نگرديده و پروسه توليد از ابتداي مرحله توزين فرمان نمي‌گيرد. فرمان شروع سيكل بعدي و تخليه مصالح به داخل ميكسر از دريچه ميكسر فرمان گرفته و سيستم بارگيري و توزين نيز از صفر هاپر توزين فرمان مي‌گيرد.

اين دستگاه داراي بدنه بيروني از ورق فولادي 12ميلي‌متر و پوشش داخلي مخلوط كن از ورق‌هاي مجزا ضد سايش و قابل تعويض با اتصالات پيچي در داخل ورق مي‌باشد. سيستم ميكسر با دو محور محرك از فولادي با 16 عدد بازو و پنجه ضد سايش ريخته گري شده و كانال هدايت غبار به كانال سيكلون توسط هواكش بخش‌هايي به شرح ذيل را دارد:

 • گيربكس انتقال نيرو  
 • الكتروموتور به قدرت kw45 و  1500 دور در دقيقه همراه با گيربكس سه محور
 • دريچه تخليه مخلوط كه با جك‌هاي بادي باز و بسته مي‌شود

 

14- سيلوي ذخيره آسفالت

آسفالت پس از طي فرايند آماده سازي در سيلوي ذخيره با مشخصات زير قرار مي‌گيرد:

 • ظرفيت سيلوي ذخيره آسفالت: 30 تن
 • تعداد دريچه هاي تخليه بامحركه پنوماتيكي: 2دريچه
 • بدنه از ورقه 5 ميليمتر با دريچه ياتاقان دار جهت تخليه

 

15- سيستم ذخيره قير يا مازوت در تانكرهاي ذخيره

دو دستگاه فلاسك قير دو جداره به ظرفيت 50000 ليتر با مبدل حرارتي و كويل لوله‌هاي قابل تعويض و دريچه تغذيه قير و شير تخليه با پوشش دو جداره از ورق 1ميلي‌متر گالوانيزه و بدنه آن از ورق 6، با سيستم حرارتي از روش غير مستقيم توسط اويل هيتر، روغن داغ در مبدل حرارتي جريان پيدا كرده و دماي قير را كنترل مي‌كند.

ترموكوپل و ترمومتر كنترل درجه حرارت بر روي تانك قير نصب شده است. پمپ قير جهت هدايت قير از منبع دو جداره (فلاسك) به سيستم لوله دو جداره كارخانه آسفالت تا ميكسر و همچنين برگشت قير با لوله دو جداره را بر عهده دارد.

 

 

16 - تجهيزات توليد آسفالت گرم | اويل هيتر ( روغن داغ كن )

اين دستگاه جهت انتقال حرارت توسط سيركولاسيون روغن به مبدل‌هاي حرارتي از جمله فلاسك‌هاي قير و لوله‌هاي دوجداره در كارخانه‌هاي پخت آسفالت وصل و استفاده مي‌شود و ويژگي‌هاي ذيل را دارد:

 • بدنه دو جداره و درب‌هاي نسوز
 • حداقل 100متر لوله 2 اينچ كويل شده آتش خوار
 • تجهيزات كامل برقي و اتوماسيون پيشرفته
 • كلكتورهاي رفت و برگشت، سپراتور و پايپينگ مجهز
 • الكترو پمپ با مكانيكال سيل مرتبط با روغن داغ
 • منبع انبساط مرتبط با سپراتور به ظرفيت هاي مختلف

 

 

 17- كمپرسور هوا و سيستم پنوماتيك

دستگاه كمپرسور با ظرفيت 1500ليتر نصب شده روي تانك كمپرسور كه هر كدام با kw 5,5 الكتروموتور 3000 دور و همچنين يك دستگاه كلكتور ذخيره و تقسيم باد به ظرفيت حدود 80ليتر نصب شده بر روي برج كارخانه با كليه متعلقات و نشانگر فشار هوا و كنترلر قابل فرمان گيري از اتاق كنترل، جهت تنظيم اتوماتيك فشار هوا. كليه شيرآلات برقي و پنوماتيك از كيفيت مناسبي برخوردار هستند.

 

 

 18- مشعل توربو جت دوگانه سوز 

مشعل‌هاي جديد از حالت مكانيكي به الكترونيكي تبديل شده به طوري كه مقدار سوخت و هوا توسط اينورتر (دور متغير) با پتاسيومتر توسط اپراتور به راحتي كم و زياد شده و مزاياي زير را برخوردار است:

 • سهولت وسرعت در كاهش يا افزايش حرارت
 • كاهش هزينه مصرف سوخت با توجه به كنترلرهاي الكتريكي
 • مشغل توربوجت دو گانه سوز (گازوئيل و مازوت) به صورتي كه با شرايط 3% رطوبت مصالح، توان خشك نمودن و ايجاد دماي 180درجه سانتي‌گراد براي مصالح توليد آسفالت به ظرفيت 120 تن در ساعت داشته باشد.

 

19- تجهيزات توليد آسفالت گرم | اتاق كنترل

اتاق فرمان با كليه كابل‌ها و ميز فرمان و تابلو نيرو كه در داخل آن نصب شده است. داراي بدنه و شاسي از ورق فولادي دو جداره با پشم سنگ مي‌باشد. تابلوهاي قدرت شامل 4 سلول جهت نصب كليه كنتاكتورها و فيوز مينياتوري و كنترل‌هاي آن و يك سلول جهت نصب المان‌هاي دور متغير و سيستم اتوماسيون مي‌باشد. ميز كنترل و اپراتور كارخانه شامل كليه كليدهاي روشن و خاموش و كنترل دريچه‌ها و ترمومترها و نشان دهنده‌ها و سيستم توزين و كنترل دور متغيرها مي‌باشد. ظرفيت اين طرح 120 تن در ساعت خواهد بود.

 

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرحها و واحدهاي

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • كمك به تامين نيروي انساني نصب، راه اندازي ماشين آلات و تاسيسات عمومي طرح
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

براي سفارش و نوشتن طرح توجيهي و مشاهده ساير طرح توجيهي صنايع معدني كليك كنيد.

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد. 

 

منبع: تجهيزات توليد آسفالت گرم


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ] [ ۰۱:۲۷:۰۹ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

يك واحد مرغداري فعال با تمامي امكانات به فروش مي‌رسد. تمامي دستگاه هاي موجود كارشناسي و تاييد شده اند. جهت اطلاع از مكان و قيمت واحد با شماره هاي درج شده مي توانيد تماس بگيريد. مشخصات و امكانات كلي بنگاه  بشرح ذيل است :

 

ظرفيت:                                     100000 قطعه اي

زمين :                                       30000   متر مربع

زير بناي اداري ، مالي  و رفاهي :          140 متر مربع

زيربناي واحد قرنطينه :                          95 متر مربع

 منبع : فروش مرغداري فعال

 

ماشين آلات، تجهيزات  و زيرساخت‌هاي توليد

زير بناي سالن توليد :              1320  متر مربع  با ارتفاع 6 متر

تعداد دان خوري هاي فول اتوماتيك : 5 رديف  زنجيري 5 و 6 طبقه

تهويه : داراي مجموع 32 فن در راستاي دوطرفه طول سالن،

گرمايش وسرمايش :خنك كننده پد كولينگ و سيستم گرمايشي با استفاده از هيترهاي گازي

 

شيوه جمع آوري محصول: خط تمام اتوماتيك بهداشتي جمع آوري تخم مرغ داراي تمامي مجوزهاي لازم مرتبط 

 

زيرساخت‌هاي بسته‌بندي و نگهداري محصول

 سالن بسته بندي به مساخت:    100 متر مربع  

و سردخانه ثابت به مساخت:      90  متر مربع

 

فروش واحد مرغداري | زيرساخت نگهداري و آسياب خوراك طيور

انبار خوراك طيور به مساحت :         533   مترمربع

انبار فرآوري خوراك دام به مساخت : 216  مترمربع

تجهيزات : آسياب يك دستگاه ميكسر، يك دستگاه و خط انتقال خوراك طيور، يك دستگاه باسكول 50تني و سكوي تخليه دان

 

سيلو: آلماني با ظرفيت كل 60 تن

 

تاسيسات برقي

برق شبكه، تابلوهاي انتقال، توزيع و كنترل و ژنراتورهاي برق اضطراري 50KAV با سيستم فعال سازي اتوماتيك

 

تاسيسات آب

داراي چاه عميق ،و استخرهاي دخيره آب  سرپوشيده با ظرفيت 480 متر مكعب و استخر رو با زبه مساحت 70 متر مكعب و داراي سيستم تصفيه آب شني (ايراني) سيستم  تصفيه مكانيكي (انگليسي) و سيستم سم زدايي آب (انگليسي)  و منبع آب  2000 ليتري

 

براي هماهنگي و بازديد از كيفيت مناسب مرغداري با ما تماس بگيريد.

مزيت هاي سرمايه گذاري در مرغداري فعال

 • توليد محصول با كيفيت رقابتي و برند معتبر   
 • صرفه‌جويي در زمان
 • قابليت خريد بنگاه با قيمت مناسب

جهت اخذ اطلاعات دقيق‌تر با مشاورين كسب و كار كاردوك هماهنگ فرماييد.

معرفي ساير خدمات كاردوك

شروع هر كاري نياز به تجربه و دانش لازم را دارد. امروزه در كشورهاي پيشرفته سرمايه گذاران از متخصصين جهت طراحي پلتفرم، برآورد هزينه ها، ارزيابي تجهيزات و خريد ونصب آن ها، آموزش نيروي كار، بازاريابي نوين، عارضه يابي بنگاه استفاده مي‌كنند. كاردوك راه ارتباطي ميان سرمايه گذاران و متخصصين  را براي شما فراهم مي كند.

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 منبع : فروش مرغداري فعال


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: فروش مرغداري،
موضوع:
[ ۹ آبان ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۰۵:۳۰ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

طرح توجيهي توليد آسفالت گرم جهت مشخص كردن دورنما و چگونگي انجام كار ضروري و بسيار مفيد است. آسفالت در تركيب با مواد ديگر كاربردهاي زيادي دارد، به خصوص در جاهائي كه نياز به پوشش‌هاي ضدآب داريم، اين ماده شن و سنگ را محكم‌تر به هم چسبانده و از نفوذ آب در پوشش سطحي معابر جلوگيري مي‌كند. علاوه بر ضدآب بودن، خاصيت ارتجاعي آن باعث مي‌شود كاربردهاي مختلف داشته باشد. آسفالت صنعتي نيز تركيبي از قير و سنگ آهك است كه شباهت زيادي به آسفالت صخره‌اي (سنگي) طبيعي دارد. اخيراً در اثر پيشرفت تكنولوژي مواد ديگري به آسفالت افزوده و يا جانشين آن شده‌اند كه كيفيت آسفالت را بهتر كرده‌اند. در ادامه خلاصه طرح توليد آسفالت گرم آورده شده است، براي سفارش و نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه انواع طرح هاي توجيهي مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: طرح توليد آسفالت گرم     طرح توجيهي توليد آسفالت گرم   

طرح توجيهي توليد آسفالت گرم | معرفي محصول

آسفالت مخلوطي از مصالح سنگي با دانه بندي پيوسته در تركيب با يك ماده چسبنده (معمولا قير) است. آسفالت با توجه به كاربرد آن به صورت‌هاي گوناگون توليد مي‌شود. شناخته‌ترين نوع آسفالت همان آسفالت گرم يا بتن آسفالتي گرم است كه در آن مصالح سنگي معمولا بيش از 90درصد مخلوط آسفالت را تشكيل مي‌دهند. از اين‌رو مصالح دانه‌بندي شده سنگي تاثير به سزايي در كيفيت آسفالت حاصله دارد.

براي مشاهده ساير طرح توجيهي صنايع معدني كليك كنيد.

طرح توجيهي توليد آسفالت گرم

طرح توجيهي توليد آسفالت گرم | انواع آسفالت

آسفالت را با توجه به نياز و نحوه كاربرد و اختلاط، به سه دسته آسفالت گرم، آسفالت حفاظتي و آسفالت سرد تقسيم‌بندي مي‌نمايند.

آسفالت گرم

آسفالت گرم كه مدنظر اين طرح است، به آن دسته از آسفالت‌هايي گفته مي‌شود كه در آن‌ها قير و مصالح سنگي به صورت گرم شده با هم مخلوط شده و درهنگام مصرف نيز به گونه‌اي گرماگرم پخش و متراكم مي‌گردند. اين محصول داراي تنوعي به شرح ذيل است.

بتون آسفالتي

بتن آسفالتي، لايه متراكم و سياهي است كه بخش اعظم آن را مصالح سنگي دانه بندي شده متراكم تشكيل مي‌دهد كه توسط قير به هم چسبيده‌اند. اين آسفالت داراي مقاومت برشي نسبتا زيادي بوده و در مقابل عوامل جوي و حركت چرخ وسايل نقليه پايدار بوده و نياز به تعميرات مستمر  ندارد.

به عبارت ديگر نقش بتني را دارد كه در آن، به جاي دوغاب سيمان از  قير استفاده شده است و فضاهاي خالي آن با استفاده از سنگ‌هاي با سايز ريز و پودري پر شده است. آسفالت بتوني توسط دستگاه‌هاي اتوماتيك توليد مي‌شود و در هنگام كاربرد در راه گسترده و كوبيده مي‌شود. اين آسفالت را با ضخامت 4الي 5 سانتي‌متر در يك لايه يا در صورت نياز در بيش از يك لايه به كار مي‌برند.

آسفالت‌ حفاظتي

آسفالت‌هاي حفاظتي نيز داراي مخلوط‌‌هاي قير و مصالح سنگي است و براي محافظت و جلوگيري از فرسايش سطح راه‌هاي شني و يا آسفالته در مقابل عوامل جوي به‌كار گرفته مي‌شوند. كاربرد اين آسفالت ساده و ضخامت روي سطح جاده تا 5/2 سانتي‌متر است. تركيب اين آسفالت در مواردي خاص مي‌تواند كاملاً از قير باشد كه به منظور ايجاد لايه حفاظتي و خاص بر روي مصالح سنگدانه‌اي قرار مي‌گيرد، تا بتواند مصالح را به مخلوط آسفالتي كه در ادامه بر روي آن قرار مي‌گيرد، بچسباند.

آسفالت‌ سرد

اين آسفالت مخلوطي از مصالح سنگي و قير به مراه امولسيون قير است كه در دماي محيط مخلوط مي‌شوند. در برخي شرايط ممكن است براي توليد آسفالت فقط قير بر حسب ضرورت گرم شود، اما مصالح دانه بندي شده بدون گرم شدن با آن مخلوط مي‌شوند. اين اسفالت در دو نوع آسفالت پيش ساخته سرد و آسفالت (Road Mix) توليد مي‌شود.

معرفي استاندارد

استاندارد ملي ايران در مورد ويژگي‌هاي آسفالت با شماره 1154 با موضوع (روش آزمايش دانه بندي مصالح سنگي آسفالت بعد از جداكردن قير) و شماره 1688 با موضوع (آسفالت- نمونه‌گيري از آسفالت جاده -آيين كار) و شماره 517 با موضوع (قير و مواد قيري- مصالح راه‌ها و روسازي- واژه نامه) و تعدادي ديگر به شرح جدول زير توسط موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران در استاندارد 1154 تهيه و تصويب شده است.

موضوع استاندارد شماره استاندارد
  آسفالت گرم-مشخصات فني 14850
 آسفالت حفاظتي- طراحي، آزمون و اجراي آسفالت سرد حفاظتي ريزدانه (ميكروسرفيسينگ)- آيين‌كار 15430
قير و مواد قيري -تعيين مقدار قير استخراج شده از مخلوط‌هاي روسازي قيري (آسفالتي) روش‌هاي آزمون 1689
بازيافت آسفالت 16026

طرح توجيهي توليد آسفالت گرم | كدهاي آيسيك توليد آسفالت

كدهاي آيسيك مرتبط با توليد آسفالت به شرح جدول زير مي‌‍باشد.

نام محصول كد   ISIC
آسفالت 2699412303
آسفالت گرم 26991480
بازيافت آسفالت 3720412315

طرح توجيهي توليد آسفالت گرم | ويژگي مصالح سنگي و بتن آسفالتي

متوسط آسفالت فشرده برابر 2/2تن‌بر مترمكعب مي‌باشد و به طور معمول شامل لايه‌هاي رويه و آستر مي‌شود. لايه رويي تحت تاثير عوامل جوي و فشار ناشي از چرخ وسايل نقليه قرار مي‌گيرد؛ لذا بايد از كيفيت مطلوب برخوردار باشد. نقش لايه زيرين كه از يك يا چند لايه تشكيل مي‌شود انتقال وزن و فشار بار از لايه تماسي به زيرسازي راه است.

قشر آستري آسفالت داراي دانه بندي درشت‌تر وميزان مصرف قير كمتر و لايه رويه داراي دانه بندي مصالح سنگي ريزتر و ميزان مصرف قير بيشتري است. توليد آسفالت گرم ماهيت مصرف مسافت نزديك را دارد و در توليد و مصرف آن بايد به عواملي همانند مسافت و شرايط تزاتزيت، آفتابي يا سايه بودن محل، روباز بودن يا قرار گرفتن درون تونل، خشكي و نمناكي محل كار، ميزان  تغييرات دمايي، زمان و فصل توليد و مصرف بسيار اهميت دارد.

مصالح دانه‌بندي شده سنگي بتن آسفالتي بايد به نحوي قرار گيرند كه ذرات ريز فضاهاي بين ذرات درشت‌تر را پر نمايد. دانه‌بندي مصالح سنگي و فضاي خالي آن فوق‌العاده در كيفيت آسفالت حاصله تاثير داشته و مصالح سنگي پس از آن كه بر طبق فرمولاسيون توليد كارگاهي مخلوط شدند، بايد آزمونِ ارزش ماسه‌اي بر روي آن‌ها انجام گيرد.

قير مصنوعي مورد مصرف در آسفالت گرم معمولا 70/60 است. البته ممكن است، با توجه به وضع آب و هوا و نوع ترافيك، از انواع ديگر قير نيز استفاده شود. كميت و كيفيت مصالح سنگي و قير و نحوه اختلاط آن‌ها معمولا بر طبق بررسي‌هاي فني متناسب با پروژه انجام مي‌شود و تحت عنوان طرح آسفالت بيان مي‌گردد. آسفالت‌ها انواع ديگري نيز دارند كه از آن ميان مي‌توان از آسفالت نفوذناپذير نسبت به آب نام برد كه براي جلوگيري از نفوذ مايعات اجرا مي‌شود.

  طرح توجيهي توليد آسفالت گرم

انواع مصالح سنگي آسفالت

مصالح سنگي درشت  دانه 

شامل ذرات درشت‌تر از الك شماره 8 (يا 10) است. اين مصالح كه معمولا از شن طبيعي و سنگ يا قلوه سنگ شكسته است، بايد عاري از مواد پوشاننده سطح دانه‌ها (مانند رس) يا هر نوع ماده مضر ديگر همانند ذرات سست و سنگ‌هاي قابل تجزيه شدن كه مانع چسبيدن قير به ذرات مي‌شود، باشد.

ساييدگي اين مصالح در 500 دور چرخش نبايد از 40 براي آستر و از 30 براي رويه تجاوز كند. لااقل 60درصد وزني دانه‌هاي درشت، حداقل در دو بعد شكسته باشند. مقاومت اين گونه مصالح در مقابل عوامل جوي پس از 5 چرخه آزمايش با سولفات سديم نبايد از 8درصد بيشتر باشد.

مصالح سنگي ريز دانه 

شامل ذرات ريزتر كه از الك شماره 8 مي‌گذرند، ولي روي الك شماره 200 باقي مي‌مانند. اين مصالح از شكستن سنگ يا شن يا از ماسه طبيعي يا مخلوطي از آن‌ها به دست مي‌آيند. مصالح سنگي ريز، بايد تميز و سخت و بادوام و تا حد امكان گوشه‌دار و عاري از پوشش ناخواسته و يا هرگونه مواد مضر ديگر، كه مانع چسبيدن قير به ذرات مي‌گردد، باشند. مقاومت اين مصالح در مقابل عوامل جوي پس از 5 چرخه آزمايش با سولفات سديم بايد كمتر از 8 درصد باشد.

مصالح سنگي فيلر ( پركننده)

پركننده به دانه‌هاي ريزي از مصالح سنگي اطلاق مي‌شود كه از الك شماره 200 مي‌گذرند. اين ذرات نيز بايد عاري از مواد آلي و خاك رس باشند. فيلر را مي‌توان از خردايش سنگ‌هاي مناسب بدست آورد. هرگاه فيلر به اندازه كافي و يا مرغوب در دسترس نباشد، مي‌توان از سنگ‌هاي گردآهكي، سيمان و يا ساير مواد معدني مشابه كه حالت خميري نداشته باشند و با ضوابط استاندارد كار مطابقت نمايند، استفاده كرد.

فيلر مصرفي در آسفالت، چه به صورت پركننده موجود در مصالح سنگي درشت و ريز دانه و چه به صورت فيلري كه احيانا بصورت جداگانه تهيه و به مخلوط اضافه مي‌شود، بايد به ميزاني باشد كه مصالح سنگ‌دانه بندي شده و فيلر با طرح آسفالت پروژه  مطابقت داشته باشند.

ويژگي هاي مصالح سنگي بتن آسفالتي

ويژگي مصالح دانه بندي شده و قير و شيوه اختلاط آن‌ها معمولا مطابق نتايج بررسي‌هايي است كه در مورد پروژه انجام گرفته و به طرح آسفالت موسوم است. در هر شرايط بايد طرح آسفالت به لحاظ كيفي با استانداردهاي مصوب مطابق آزمايشات استاندارد مصالح، فرايند توليد و كاربرد مطابقت داشته باشد.

طرح توجيهي توليد آسفالت گرم

 

طرح توجيهي توليد آسفالت گرم | كالاي جايگزين و مكمل آسفالت 

سنگ فرش، بتن و بتن غلطكي را مي‌توان كالاهاي جايگزين آسفالت دانست كه در شرايط حاضر به واسطه طول عمر بالا گاهاً مورد توجه قرار مي‌گيرند. در گذشته از سنگ فرش به دليل سهولت اجرا در راهسازي و ايجاد معابر  استفاده مي‌شد. اما امروزه در داخل كشور بيشتر از آسفالت در پروژه‌هاي مختلف راه سازي پوشش معابر استفاده مي‌گردد.

طرح توجيهي توليد آسفالت گرم | معرفي كاربردهاي آسفالت  

كاربرد اصلي آسفالت و دامنه كاربرد در ساخت جاده‌ها و خيابان‌هاي اصلي و فرعي، آزادراه‌ها، باند پرواز، آشيانه هواپيما، كف سالن‌هاي صنعتي، محوطه‌هاي صنعتي و انبارها، باراندازها، جاده معادن، پياده‌روها، ورزشگاه‌ها، پيست اتومبيل‌راني، كف نمايشگاه‌هاي صنعتي و تجاري، محوطه‌هاي تجاري، بنادر اسكله‌ها، دامداري‌ها، سردخانه‌ها، جاده‌هاي شيب‌دار، لوپ‌ها، ميادين، پل‌ها، كف ترمينال‌ها، ايستگاه‌هاي اتوبوس‌ و كاميون (گاراژ)‌ را مي‌توان نام برد. از كاربردهاي عمده ديگر آسفالت مي‌توان به استفاده آن در صنعت آب به شرح ذيل اشاره نمود.

 • در ماسه آسفالت (درزهاي پوشش و مصالح درزبندي در كانال)
 • در پوشش دهي  لاينينگ
 • در ساخت سدهايي با هسته آسفالتي
 • در پوشش داخلي لوله‌هاي تاسيسات و تصفيه خانه‌ها 

ولي اين محصول به دليل قابليت‌هاي زيادش در صنايع مختلف نيز استفاده دارد. من الجمله براي كاهش سر و صداي ناشي از اصطكاك تردد وسائل نقليه با سطح جاده ، عايق بندي و نفوذ ناپذيري سطوح در مقابل مواد مايع. 

طرح توجيهي توليد آسفالت گرم | مواد اوليه مورد استفاده  طرح توليد آسفالت 

نام محصول شرح درصد نياز به مواد اوليه ميزان استفاده براي توليد كل ظرفيت واحد
آسفالت شن و ماسه (مصالح سنگي درشت) 30 36000 تن
شن و ماسه (مصالح سنگي ريز) 30 36000 تن
شن و ماسه (مصالح سنگي فيلر) 34 40800 تن
قير 6 7200 تن

قير مورد استفاده توليد آسفالت 

در حال حاضر قير 100/85 با نفوذپذيري بالا و 70/60 با نفوذپذيري كمتر توليد مي‌شود. طبق اين دسته‌بندي در مناطق سردسير قير 100/85 و مناطق گرمسير قير 70/60 به كار مي‌رود. در مناطق گرم  جنوبي قير 50/40 و يا 30/20 بايد به كار گرفته شود. انعطاف‌ناپذير بودن قير موجب شده آسفالت‌ها در مقابل سرما و گرما مقاومت خود را از دست بدهند.

در منطقه‌اي كويري شب‌هاي سرد، آسفالت را منقبض مي‌كند و گرماي روز مواد را از هم جدا مي‌سازد و در نتيجه آسفالت پر از ترك‌ها و چاله‌ مي‌شود؛ لذا انعطاف‌پذيري قير در بالا بردن استقامت آسفالت اهميت دارد. قير به لحاظ نوع مصرف به دو نوع قيرهاي راه‌سازي يا قير رقيق و قيرهاي ساختماني يا قير سفت تقسيم‌بندي مي‌شود. حدود ۹۰درصد از قيرهاي توليدي در راه‌سازي و ۱۰درصد آن براي مصارف عايق‌كاري به كار برده مي‌­شود.

قير، سنگين‌­ترين برش نفت خام و يكي از پيچيده‌­ترين اجزاي آن، به رنگ تيره، به اشكال جامد، نيمه جامد با منشاء طبيعي يا توليدي مي‌­باشد. عمده اجزاي سازنده قير از تركيبات هيدوركربوني با وزن مولكولي بالا تشكيل شده كه شامل مواد روغني، رزين و آسفالتين‌­ها است. اين ماده از نظر شيميايي داراي تركيبي بسيار پيچيده و داراي خواص فيزيكي از جمله چسبندگي و عايق رطوبتي است.  

طرح توجيهي توليد آسفالت گرم | دانش فني پروژه و روش توليد محصول

فرآيند توليد وفرآوري اسفالت

فراين توليد آسفالت در دو فاز شامل توليد مصالح سنگي (شن و ماسه دانه بندي شده) و توليد آسفالت انجام مي‌پذيرد كه توضيحات تفصيلي طرح توجيهي توليد شن و ماسه را مي‌توانيد مطالعه نمايد. 

توليد وفرآوري شن وماسه 

سيستم طراحي شده مصالح سنگي مورد نياز در فرآيند توليد آسفالت شامل مصالح سنگي درشت، مصالح سنگي ريز، مصالح سنگي فيلر (پركننده) به طور كامل فرآوري و در محل دپو سايت توليد آسفالت آماده ورود به خط توليد آسفالت مي‌گردد.

نمايي از ماشين آلات فرآيند توليد دانه بندي شن و ماسه :

طرح توجيهي توليد آسفالت گرم

تاسيسات كامل شن و ماسه عبارت از؛ فيدر، فك، كوبيت، سرند، ماسه شور، نوار نقاله، تابلو برق و...

 طرح توجيهي توليد آسفالت گرم | توليد آسفالت 

براي توليد آسفالت ابتدا مصالح سنگي لازم براي پختن آسفالت به صورت كنترل شده به داخل كوره خشك كن هدايت مي‌شوند تا مصالح سنگي كاملاً خشك و در دماي 170درجه سانتي‌گراد گرم شود. خشك كن كارخانه آسفالت با دوران استوانه حول محورش مصالح سنگي موجود در آن را بالا برده و در ميان شعله‌هاي آتش و جريان هواي داغ خشك و به طرف دهانه خروجي حركت مي‌دهد.

سرندها دانه‌هاي ريز و درشت مصالح سنگي را از يكديگر جدا كرده و آن‌ها را به طور جداگانه در سيلوهاي مصالح سنگي گرم ذخيره مي‌كند. در انتهاي خروجي خشك كن وسيله مكنده‌اي است كه گرد و غبار ناشي از حركت مصالح را مكيده و به برج غبارگير هدايت مي‌كند. فيلر لازم براي تهيه بتن آسفالتي به ميزان لازم و بدون گرم كردن توسط بالابرنده‌ها از مخزن فيلر مستقيماً به مخلوط كن هدايت مي‌شود تا مورد استفاده قرار گيرد.

عمل اختلاط مصالح سنگي، فيلر و قير در مخلوط كن صورت مي‌گيرد. اين مواد با نسبت قير مذاب به طور مداوم توسط تلمبه‌اي بادي قابل تنظيم وارد مخلوط كن مي‌شود. درجه حرارت اختلاط بستگي به درجه نفوذ قير مصرفي دارد و مقدار آن بين 115 و 170 درجه سانتي‌گراد متغير است.

 ماشين آلات وتجهيزات فرآيند توليد آسفالت

ماشين آلات و تجهيزات توليد آسفالت با ظرفيت 120 تن در ساعت بشرح ذيل است:

 • دستگاه سيلوي مصالح دانه‌بندي شده به ظرفيت هر يك 6 مترمكعب(فيدرها)
 • نوار نقاله تغذيه به طول 15متر و عرض 60 سانتي‌متر
 • دراير (خشك كن) داراي سه زون تغذيه، كنوكسيون، تشعشعي
 • سيستم جمع آوري غبار (مولتي سيكلون) داراي كانال‌هاي مكنده
 • فيلتر آبي گرد و خاك
 • الواترهاي مصالح گرم و فيلر با بالابر قاشقكي زنجيري
 • سرند تخت ويبره با چهار نوع توري با بدنه پوشيده و كانال هدايت باي پس
 • سيستم توزين الكترونيكي مصالح، قير و فيلر
 • سيلوي ذخيره فيلر قابل كنترل از داخل اتاق فرمان اتوماتيك
 • سيستم توزين فيلر با 3عدد لودسل سيلندري صنعتي و نشانگر ديجيتالي
 • سيستم توزين و تزريق قير با دريچه تخليه توسط جك‌هاي بادي
 • سيستم توزين مصالح الكترونيكي داراي نشانگر ديجيتالي با تنظيم وزن‌هاي مختلف
 • ميكسر (مخلوط كن) داراي كنترل اتوماتيك
 • سيلوي ذخيره آسفالت
 • سيستم ذخيره قير يا مازوت در تانكرهاي ذخيره
 • اويل هيتر (روغن داغ كن) داراي الكتروپمپ،كلكتورهاي رفت و برگشت، سپراتور و پايپينگ مجهز
 • كمپرسور هوا و سيستم پنوماتيك با كليه متعلقات و نشانگر فشار هوا و فرمان‌گيري از اتاق
 • مشعل توربوجت دوگانه سوز داراي اينورتر (دور متغير) با پتاسيومتر
 • اتاق كنترل با كليه كابل‌ها و ميز فرمان و تابلو
 • اسكلت فلزي مقاوم در برابر نيروهاي جانبي باد و همچنين نيروهاي فشاري

طرح توجيهي توليد آسفالت گرم | بررسي بازار و رقبا

تعداد كل پروانه بهره‌برداري توليد شن و ماسه صنعتي در كشور 1056واحد است كه با ظرفيت اسمي ساليانه 176ميليون تن در حال فعاليت مي‌باشند. تعداد جوازهاي تاسيس صادره 1814 فقره در استان‌هاي كشور صادر شده است. از آن جا كه پيش شرط راه‌اندازي اين طرح دسترسي به معادن شن و ماسه است؛ لذا ضروري است امكانسنجي راه اندازي طرح آسفالت در مناطقي صورت پذيرد كه ضمن داشتن تقاضاي مازاد بر توليد منطقه‌اي امكان تامين مصالح معدني نيز موجود باشد.

پروانه‌هاي بهره‌برداري توليد اسفالت كشور
تعداد سرمايه (م.ر) اشتغال ظرفيت واحد
1056 19509343 21435 176590749 تن
كل جواز تاسيس هاي صادره
1814
طرح‌هاي در حال احداث داراي پيشرفت فيزيكي بالاي 60 درصد
تعداد سرمايه (م.ر) اشتغال ظرفيت واحد
145 5237576 3254 86265710 تن

طرح توجيهي توليد آسفالت گرم | سرمايه گذاري مورد نياز

بر اساس طرح اجرايي انجام شده احداث واحد توليد آسفالت در سال جاري با ظرفيت اقتصادي حدود 120تن در ساعت داراي نرخ بازدهي داخلي بيشتر از 28درصد بوده و در كمتر از 4 سال بعد از به توليد رسيدن سرمايه اوليه خود را برداشت مي‌كنيد.

 جدول سرمايه گذاري و مالي  طرح

رديف موضوع هزينه ها  (ميليون ريال )
1 سرمايه گذاري ثابت -
2 نرخ بازده داخلي IRR 3/28
3 دوره برگشت سرمايه 5/3

 مزاياي اجراي طرح

با توجه به مصارف متعدد آسفالت به عنوان كالايي ضروري در بخش‌هاي عمراني و زيرساخت كشور و مزيت داشتن منابع مواد اوليه و تكنولوژي ساخت ماشين آلات در كشور به موازات تقاضاي بالا در پروژه‌هاي زيرساخت و عمراني، جذابيت قابل قبولي در اين زمينه هم جهت مصرف داخل با تكيه توليد محصولات استاندارد را دارا مي‌باشد. در ادامه برخي مزاياي اجراي اين طرح ارائه شده است.

 • سودآوري، بازده و دوره برگشت مناسب سرمايه­ گذاري
 • امكان دسترسي به سازندگان داخلي جهت توليد ماشين آلات با كيفيت مطلوب
 • امكان دسترسي به مواد اوليه پليمري و معدني

نتيجه مطالعات مالي و اقتصادي

تحقيقات بازار و ارايه معيارهاي محاسبه هر يك از موارد برآورد سرمايه ثابت و در گردش و توضيح پيرامون هزينه‌هاي ثابت و متغير طرح، پيش‌بيني و قيمت تمام‌شده و همچنين سود ساليانه طرح محاسبه گرديده است.

مهم‌ترين شاخص‌هاي مالي و اقتصادي طرح با محاسبات مالي كه از نرم‌افزار Comfar III Expert استخراج شده وضعيت قابل قبولي را به لحاظ مالي براي توليد با كيفيت نشان مي‌دهد. جهت اخذ مجوزهاي توليد اين محصول و تامين زيرساخت براساس پلان‌هاي مهندسي توليد استاندارد و صادرات محور مي‌توانيد در تمامي مراحل انجام كار از زمان بررسي ايده تا پياده‌سازي و زمان بهره‌برداري از مشاوران و كارشناسان خبره و با تجربه كاردوك كمك بگيريد. 

 

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرحها و واحدهاي

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • كمك به تامين نيروي انساني نصب، راه اندازي ماشين آلات و تاسيسات عمومي طرح
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد. 

 

منبع: طرح توليد آسفالت گرم


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۷ آبان ۱۳۹۹ ] [ ۱۰:۵۸:۴۳ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

طرح توجيهي تصفيه روغن سوخته راهي براي دريافت تسهيلات و مجوزهاي لازم براي شروع و يا سرمايه گذاري در اين صنعت است. با توجه به نياز روز افزون بازار، ماده اوليه يعني روغن سوخته براي انجام تصفيه زياد بوده و با بازيافت و تصفيه آن مي‌توان درآمد ناشي از اين صنعت بزرگ را در اختيار واحدهاي داخلي قرار داد. به علاوه با رعايت استاندارهاي بين‌المللي امكان ورود به بازارهاي خارجي نيز وجود دارد. در ادامه خلاصه طرح توجيهي مربوط به بازيافت اين محصول آورده شده است. مي توانيد براي سفارش و نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه انواع طرح هاي توجيهي مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 منبع: طرح توجيهي تصفيه روغن سوخته

آشنايي با روانكاري در صنعت

روانكاري روشي است براي جلوگيري از اصطكاك و سايش سطوح متحركي كه روي يكديگر قرار مي‌گيرند. روانكاري تسهيل‌گر حركت نسبي سطوح در تماس با يكديگر است. روانكارها در شرايط پرفشار و دماي بالا با روان‌كاري تجهيزات و برقراري شرايط مطلوب ترموديناميكي محيط، موجب افزايش طول عمر مفيد دستگاه‌ها و كاهش مصرف انرژي و هزينه‌ها مي‌شوند. به همين دليل توليد انواع روانكار وروغن هاي موتور صنعتي به تجارت بزرگي در جهان توليد شده است.

آمار توليد روانكارها

در حال حاضر بيش از 1700 توليدكننده بزرگ روانكار در جهان وجود دارند كه حدود 200 شركت نيز به صورت جانبي در كنار توليدات ديگر روانكار در حال فعاليت هستند.

اندازه بازار روغن موتور جهاني در سال 2017 معادل 35.67 ميليارد دلار بوده و پيش بيني مي‌شود طي سال‌هاي 2018 تا 2025 با رشد 3.7درصدي مواجه شود و بازار انواع روغن‌هاي پايه،  روغن موتور، مايع هيدروليك، مايع فلزكاري  روان كننده‌هاي حمل ونقل و روغن‌هاي مصنوعي و معدني نيز از 157 ميليارد دلار در سال 2020 به 182 ميليارد دلار در سال 2025 برسد.

چرا صنعت بازيافت و تصفيه به صرفه است؟

روان كننده‌هاي صنعتي كالاهاي مصرفي با عمر مصرف نسبتا كم هستند كه توليد آن‌ها نه تنها بسيار پرهزينه است، بلكه دفع روغن‌هاي كاركرده و سوخته كه عمر مصرف آن‌ها به پايان رسيده مخاطرات بسيار بزرگي را براي محيط زيست فراهم مي‌نمايد.

لذا اين صنعت، نه تنها بسيار سودآور است بلكه خدمت شاياني به محيط زيست نيز مي‌كند. به همين دليل روغن سوخته يا كاركرده در كشورهاي پيشرفته براي جلوگيري از آلودگي محيط زيست پس از جمع آوري و طي يك نظام استاندارد خاص به شركت توليد كننده روغن بازگشته و دوباره تصفيه مي‌شوند.

با توجه به اينكه مهمترين جز توليد روانكارها از لحاظ حجمي، روغن پايه است و از نظر وزني به طور متوسط بيش از 95درصد فرمولاسيون يك روانكار را تشكيل مي‌دهد؛ بسياري از كشورها روغن پايه مورد نياز خود را از طريق بازپالايش روغن‌هاي سوخته تامين مي‌كنند. براي آشنايي بيشتر با تصفيه و بازيافت روغن سوخته كليل كنيد.

    طرح-توجيهي-تصفيه-روغن-سوخته-تجهيزات-و-ماشين-آلات

طرح توجيهي تصفيه روغن سوخته | معرفي محصولات

بيش از 60درصد حجم بازار روانكارها را روغن‌‌موتورها تشكيل مي‌دهند. روغن پايه توليدي مطابق استاندارد API گروه I خوراك بسيار مناسبي براي توليد و فرموله كردن طيف گسترده‌اي از روغن‌هاي موتور، توربين، هيدروليك، دنده و گريس است. بخش اعظم روغن‌هاي صنعتي را روغن پايه تشكيل مي‌دهد.

يكي از راه‌هاي توليد روغن استفاده از روغن‌هاي مصرف شده و احياء آن به منظور استفاده مجدد در وسايل مختلف است. بر خلاف اكثريت فرآورده‌هاي نفتي كه تنها يكبار قابل استفاده‌اند، روغن مصرف شده به دليل عدم تغيير اجزا اصلي با تصفيه مجدد قابل استفاده مي‌باشد. در روغن كاركرده عموما ادتيو و مواد افزودني خاصيت خود را از دست داده و تغيير اندكي در درصد هيدروكربورهاي تشكيل دهنده آن به وجود مي‌آيد.

روغن موتور پس از مدتي آلوده شده و خواص مطلوب خود را از دست مي‌دهد؛ منبع اصلي اين آلودگي مواد توليد شده ناشي از احتراق سوخت موتور و ساييدگي قطعات است. گازهاي اسيدي حاصل از سوخت، روغن موتور را اسيدي نموده و ناخالصي‌هاي غيرمحلول در روغن از قبيل دوده، ذرات كربن و مواد آسفالتي و فلزات سبك و سنگين، آب، گرد و غبار به صورت غيرمحلول در آن ظاهر مي‌گردد. مصرف انرژي جهت تصفيه و بازيافت روغن موتور كاركرده كمتر از يك سوم انرژي مصرفي جهت تصفيه نفت خام است و علاوه بر مزاياي اقتصادي در حفاظت از محيط زيست نيز حائز اهميت فراواني است.

طرح توجيهي تصفيه روغن سوخته | پسماند  قيري

اين نوع پسماند حاوي ميزان زيادي پليمر و فلز است كه مي‌تواند در توليد آسفـالت خيابـان، پوشـش محافظتي قيـري و يا به عنوان سوخت در كارخانه‌هايي همانند سيمان مورد استفاده قرار گيرد.

طرح توجيهي تصفيه روغن سوخته | ويژگي‌هاي  روغن پايه 

روغن پايه محصول اصلي در خط فرآيند پالايش و تصفيه مجدد روغن‌هاي كاركرده است كه پس از اختلاط و افزايش مواد افزودني مناسب، ويژگي‌هايي همانند انتقال دهنده حرارت، ضدخوردگي، ضد اكسيداسيون، ضد زنگ، ضد فرسودگي و ضد كف و سهولت جدا شدن از آب و همچنين عدم آسيب رساني به قطعات آب‌بندي شده و سرشيلنگ‌ها و واشرها را به دست مي‌آورد. بررسي خواص فيزيكي و شيميايي روغن، معيار خوبي براي كنترل كيفيت محصول توليدي مي‌باشد. اين خواص را مي‌توان با شاخص‌هاي ذيل مطابق با استاندارد در آزمايشگاه اندازه‌گيري نمود.

ويسكوزيته يا گرانروي روغن پايه 

ويسگوزيته ميزان مقاومت روغن سيال در مقابل جاري شدن است. از آن‌جا كه روغن موتور در عمل تحت شرايط افزايش دما منبسط و روان‌تر مي‌شود و با كاهش دما ويسكوزيته آن افزايش مي‌يايبد؛ از اين رو همواره بايد گرانروي روغن با دمائي كه در آن اندازه‌گيري شده مشخص شود. يك روغن خوب بايستي طوري فراوري شود كه تحت تغييرات دما، تغييرات ويسكوزيته كمتري را از خود نشان دهد.

وضعيت ظاهري روغن  

ظاهر روغن‌ها مي‌بايست يكنواخت، شفاف و عاري از آب و ذرات معلق خارجي باشد. معمولا وجود مقدار زيادي آب در روغن يا اختلاط روغن با گازوئيل يا ساير موادي كه موم جامد داشته باشند، ظاهر آن را كدر مي‌كند.

رنگ روغن 

رنگ روغن‌ها معمولا از طريق مقايسه آن‌ها با يك سري شيشه‌هاي رنگي استاندارد معين مي‌شود. معيار رنگ روغن از ٥.٠ تا ٨ با فواصل ٥.٠ مشخص مي‌شود.

نقطه اشتعال روغن

نقطه اشتعال پايين‌ترين درجه حرارتي است كه در آن نقطه روغن به اندازه كافي به بخار تبديل شده به طوري كه با نزديك شدن شعله آتش در يك لحظه مشتعل و سپس خاموش گردد. نقطه اشتعال معياري براي ميزان آتش‌گيري و فراريت روغن است.

نقطه احتراق روغن

درجه حرارتي كه در آن روغن مشتعل شده و به سوختن ادامه مي‌دهد. اين درجه حرارت نظير نقطه اشتعال معرف مقدار تركيبات گازهاي فرار و قابليت تبخير و معمولا ٣٠درجه سانتي‌گراد بالاتر از نقطه اشتعال است.

وزن مخصوص روغن

وزن مخصوص روغن به نسبت وزن مخصوص آب در درجه حرارت معين، وزن مخصوص نسبي گفته مي‌شود.

شاخص كربونيزاسيون روغن  

درجه حرارتي در فشار١ mmhg كه در آن ٩٠درصد روغن تقطير مي‌شود را شاخص كربونيزاسيون مي‌گويند و هر چه ميزان آن بالاتر باشد مقدار رسوبات در موتور بيشتر است.

نقطه ريزش و نقطه ابري شدن روغن  

نقطه ريزش، پايين‌ترين درجه حرارتي است كه در آن فرآورده‌هاي نفتي سرد شده، تحت شرايط استاندارد جريان مي‌يابد و يا به عبارت ديگر پايين‌ترين دمائي كه روغن در آن هنوز سيال است. نقطه ابري شدن دمائي است كه در آن روغن مواد شمعي خود را از دست داده و مات مي‌شود. اين دما از نقطه ريزش بالاتر است.

خاكستر سولفاته روغن  

مقدار موادي كه پس از سوزاندن نمونه روغن باقي مانده و نمي‌سوزد خاكستر ناميده مي‌شود. در بسياري از موارد براي به دست آوردن نتايج دقيق‌تر خاكستر را با اسيد سولفوريك غليظ وارد واكنش مي‌نمايند و در نتيجه خاكستر سولفاته را تعيين مي‌كنند. خاكستر روغن پايه نشان دهنده مواد غيرقابل احتراق است كه از نفت خام همراه آن مانده است. مقدار خاكستر براي روغن بدون مواد افزودني ١درصد و براي روغن‌هاي حاوي مواد افزودني  تا ٣درصد است.

عدد صابوني شدن روغن 

اين تست نشان‌دهنده ميزان مواد چرب (صابوني شونده) موجود در روغن است. اين مواد براي ايجاد خاصيت روغني بودن بيشتر در بعضي روغن‌هايي كه در معرض تماس با آب هستند و روغن‌هاي دنده اضافه مي‌شود.

عدد خنثي شدن روغن  

عدد خنثي شدن يك روغن، عبارت است از مقدار ميلي گرم اسيد يا باز لازم براي خنثي كردن مواد اسيدي يا بازي موجود در يك گرم روغن. عدد خنثي شدن در روغن‌ها به چهار صورت شامل؛ اعداد فدرت اسيديته، اسيديته كل، قدرت قليايي و قليائيت كل اندازه‌گيري بيان مي‌شود.

در يك روغن پايه خوب پالايش شده معمولا عدد خنثي شدن بيش از ١ نمي‌باشد. مگر اينكه روغن پايه حاصل از تصفيه مجدد روغن‌هاي كاركرده باشد و اسيد سولفوريك بكار رفته در فرآيند تصفيه كاملا خنثي نشده باشد. عموما كاركرد روغن‌ها باعث افزايش خاصيت اسيدي آن‌ها در اثر تجزيه و اكسيداسيون در اثر حرارت و مجاورت با آب مي‌شود. بر اين اساس كاهش عددي خنثي در مورد روغن‌هاي موتور بيانگر ميزان كاركرد است.

ويژگي‌هاي- روغن-پايه 

 

طرح توجيهي تصفيه روغن سوخته | كد آيسيك محصول 

مطابق با طبقه‌بندي وزارت صنعت معدن و تجارت، روغن‌هاي صنعتي پايه جزء گروه ساخت محصولات شيميائي با سر گروه 23 و براساس كد هشت و ده رقمي محصول داراي كدهاي ايسيك بشرح ذيل هستند.

 جدول - كد آيسيك محصولات  مرتبط با روغن پايه 

نام كالا كد ISIC
روغن پايه 2120712711
تصفيه روغن سوخته 23201240
روغن سوخت  تقطيري 23201213
هيدروكربورهاي حاصل ازتصفيه روغن سوخته 23201245
قيرحاصل ازتصفيه روغن سوخته 23201247
تركيبات اسفالتي ازضايعات روغن سوخته 23201425
روغن پايه تصفيه مجدد 2320412449
روغن دنده خودرو (تصفيه اول) 2320512439
روغن دنده صنعتي (تصفيه اول) 2320512440
روغن موتور تصفيه مجدد 2320412450

طرح توجيهي تصفيه روغن سوخته |  استانداردهاي محصول (ملي يا بين المللي)

جهت جلب اعتماد مصرف كنندگان و رعايت كليه نكات مربوط به كنترل كيفيت محصول، توجه به استانداردهاي موجود امري ضروري است. سطح كيفيت روغن بيانگر آن است كه روغن، براي چه نوع موتوري و با كدام مدل و چه نوع سوختي مناسب است. به عبارت ديگر سطح كيفيت يك روغن موتور با استاندارد آن مشخص مي‌شود.

نكته مهم اين است كه موتورهاي مختلف به روغن‌هايي با استانداردهاي متفاوت نياز دارند. تفاوت اين روغن‌ها، گذشته از كيفيت روغن پايه آن‌ها، در نوع و ميزان مواد افزودني موجود در آن‌هاست. سطح كيفيت روغن موتور، با علائم اختصاري نشان داده مي‌شود كه به طور خلاصه، به مهم‌ترين آن‌ها اشاره مي‌شود. 

انواع طبقه بندي و استاندارها در كشورهاي مختلف

سه مرجع جهاني و يك مرجع داخلي مهم براي استانداردگذاري در صنعت خودرو و صنايع مربوطه وجود دارد. API آمريكا و ACE اروپا و ILSAC آسيا و در ايران ISIRI؛ اين مراجع براي موتورهاي مختلف روغن متناسب را پيشنهاد مي‌كنند. نوع موتور، سوخت و سال طراحي موتور از عواملي هستند كه در انتخاب روغن براي آن نقش مهمي دارند.

رشد و پيشرفت‌ صنعت روانكار در سال‌هاي اخير نسبت به دهه‌هاي قبل بسيار بيشتر بوده است و طراحي‌هاي جديد موتورهاي خودرو و موتورهاي صنعتي روز به روز نياز به روانكارهاي جديدتر را بيشتر مي‌كند.

اولين طبقه‌بندي در سال 1930 ارائه شد كه در آن روغن موتورهاي بنزيني با علامت "S" و روغن‌هاي موتورهاي ديزلي با علامت "C" نشان داده شدند. در سيستم طبقه‌بندي "S"، پايين‌ترين سطح كيفي با SA شروع شده و به اين ترتيب سطوح بعدي با SB، SC و... نشان داده مي‌شوند. البته در اين سيستم از علامت‌هاي SI و SK استفاده نشده‌ است. در سيستم طبقه‌بندي "C" نيز از حروف A، B، C و... و همچنين از اعداد براي علامت‌گذاري استفاده مي‌شود.

 روغن موتورهاي  بنزيني           SA,SB,SC

روغن موتورهاي  ديزلي            CA,CB,CC

طبقه‌بندي علامت گذاري اتحاديه توليدكنندگان اروپائي خودرو ACEA يا CCMC نيز به شرح ذيل است.

روغن موتورهاي بنزيني                ١,C٢,C٣,C۴,C۵ C

روغن موتورهاي ديزلي                 ١,D٢,D٣,D۴,D١,D۵,PD١ 

استاندارهاي ملي ايران :(ISIRI)

استانداردهاي ملي تدوين شده براي اين محصول استاندارد ١٣٤٢ تحت عنوان ويژگي‌ها و روش‌هاي آزمون روغن صنعتي پايه براي مصارف روانكاري (شيميائي) ٥٨٤ و ٥٨٥ براي تعيين سطح كيفيت روغن موتور است.

به طور كلي دسته‌بندي روغن‌هاي پايه به برش‌هاي مختلفي از جمله؛ SN150  ،SN300 ، SN350،  SN500  تقسيم شده اند.

موضوع شماره استاندارد
روان كننده ها-روغن موتور براي موتورهاي بنزيني در سطح كيفيت معادل با APISN- ويژگي 17651
روان كننده ها -روغن موتور براي موتورهاي ديزلي در سطح كيفيت معادل با APICE 13383
روغن موتور و تصفيه روغن كاركرده -معيار مصرف انرژي در فرآيند توليد 11593
آيين  كار  توليد روغن موتور پايه تصفيه دوم 6223
روان كننده ها، روغن هاي صنعتي و فرآورده هاي مربوطه (طبقهL  خانوادهE روغنهاي موتور درونسوز( روغن موتور بنزيني دو زمانه  (هوا خنك( 6639

طرح توجيهي تصفيه روغن سوخته | موارد كاربرد

روغن هاي پايه‌اي كه از پالايش نفت خام به دست مي‌آيد، ويژگي‌هاي لازم  بكارگيري در ماشين آلات و تاسيسات صنعتي و خودرو را به طور كامل ندارد. از اين رو در بلندينگ موادي به آن افزوده مي‌شود تا بتواند ويژگي‌هاي مورد نياز براي استفاده‌هاي خاص در صنعت و موتور را دارا شود. به اين منظور به روغن‌هاي پايه ادتيو و مواد افزودني اضافه مي‌شود كه بهبود دهنده مشخصات مختلف روغن‌ها براي كاربردهاي مورد نظر است. برخي از اين موارد به قرار زير است:

1-بهبود دهنده شاخص گرانروي

2-ضد اكسيداسيون

٣.ضد سايش

٤.پايين آورنده نقطه ريزش

٥.ضدخوردگي و ضد زنگ زدگي

 ٦.ضد كف

 ٧.پاك كننده و معلق كننده

مواد افزودني بر اساس فرمولاسيون به مقدار معين كه سازنده در نظر دارد براي رسيدن به معيارهاي استاندارد به روغن پايه اضافه مي‌شوند. اين عمل در واحدي به نام اختلاط (بلندينگ) انجام مي‌پذيرد. به اين شيوه مي‌توان روغن‌هاي مختلف را براي مصارف گوناگون همانند انواع روغن موتور بنزيني و ديزلي، روغن ژنراتــور، روغــن هيدرو ليك ديــزل، روغــن دستگاه‌ها و تاسيسات صنعتي را توليد نمود.

طرح توجيهي تصفيه روغن سوخته | موارد كاربرد

 

طرح توجيهي تصفيه روغن سوخته | كالاي جايگزين و مكمل محصول

از آن‌جايي كه روغن‌هاي صنعتي پايه حاصل بازيافت روغن‌هاي كاركرده است و خود محصولي جايگزين است، بنابراين كالاي جايگزيني براي آن وجود ندارد.

طرح توجيهي تصفيه روغن سوخته | دانش فني

در فرايند تصفيه و بازيافت روغن پايه مي‌بايد كليه مواد زائد را از آن استخراج و مجددا روغن را به شكل اوليه خود (روغن پايه) برگرداند. براي اين كار تكنولوژي‌ها و فرايندهاي خاص بازيافت و تصفيه انواع روغن‌هاي صنعتي همانند روش‌هاي مختلف تقطير، هيدروژنيزاسيون، اسيدي، قليايي استفاده مي‌شود كه در آن از مراحل يا تركيبي بالانس شده به شرح ذيل استفاده مي‌شود.

 • حذف آب و ذرات جامد از طريق ته‌نشيني و فيلتراسيون
 • واكنش اسيد سولفوريك براي حذف گريس، صمغ و مواد آغشته شده قابل حل در اسيد
 • واكنش قليايي براي خنثي سازي اسيد مورد استفاده در فرايند
 • استفاده از مايعات حلال براي حذف مواد صابوني
 • تقطير ساده اتمسفري براي حذف رطوبت و روغن‌هاي فرار
 • تقطير تحت خلاء و يا استخراج با استفاده از حلال
 • استفاده از خاك ويژه رنگبري و جذب ناخالصي‌ها
 • فيلترينگ براي حذف افزودني‌هاي معدني فرايند و ديگر جامدات
 • تبخير فيلم نازك 
 • هيدروژناسيون براي بهبود رنگ و كيفيت روغن
 • بلندينگ براي دستيابي به ويژگي‌هاي مورد انتظار و استاندارد روغن مورد استفاده صنعتي

تكنولوژي مورد استفاده در ايران

در حال حاضر تكنولوژي مورد استفاده براي تصفيه اول در ايران، تكنولوژي روش معمولي استخراج با  استفاده از حلال اسيدي است. در جهان اهميت اين روش كاسته شده و توليد آن به روش‌هاي جديد غيراسيدي هيدروكراكينگ و هيدروايزمريشن در حال افزايش است. تعداد واحدهاي محدودي با استفاده از روش غيراسيد در كشورمان در حال حاضر مشغول فعاليت هستند. كليه روش‎‌هاي تصفيه روغن‌هاي كاركرده (اسيدي –غيراسيدي) مي‌توانند بين 70 الي 90 درصد ناخالصي‌هاي روغن كاركرده را تصفيه و آن را به شكل اوليه خود (روغن پايه) درآورد.

روغن پايه توليدي از طريق بازيافت و تصفيه مجدد روغن‌هاي كاركرده با احراز شرايط ويژه و تطابق فاكتورهاي تعيين شده در آزمون‌هاي كنترل كيفيت استاندارد از نظر ويژگي‌هاي كاربردي و عمر مفيد كاركرد و طبقه بندي SAE به لحاظ ويسكوزيته با انواع پليمرهاي و مواد افزودني شيميائي مناسب با درصدهاي مشخص و متناسب با ويژگي مورد انتظار محصول توليدي مخلوط مي‌شود و پس از احراز تطبيق با معيارهاي كنترل كيفيت با ويژگي‌هاي تعيين شده در سطوح مختلف استاندارد در آزمايشگاه به واحد بسته‌بندي منتقل و مظروف مي‌گردد.

روغن‌هاي پايه كه حاصل بازيافت روغن‌هاي كاركرده به روش غيراسيدي توليد شده اند؛ خواص شيميايي و فيزيكي مناسب‌تري را نسبت به ساير روغن‌هاي بازيافتي دارند.  

طرح توجيهي تصفيه روغن سوخته | تجهيزات و ماشين آلات

ماشين آلات اصلي و تجهيزات اصلي اين طرح شامل سيستم كنترل و مانيتورينگ فرايندها، اسكلت نصب تاسيسات تصفيه روغن، مخازن مواد اوليه، پمپ‌هاي انتقال روغن و افزودني‌ها، سانتريفوزو تانك سيستم تصفيه اوليه، تانك‌هاي سوخت، كندانسور و كولينگ تاور، هيترو مبدل‌هاي حرارتي و بويلر، سيستم تبخير فيلم نازك و راكتورهاي تقطير خلاء روغن پايه‌هاي مختلف، انواع فيلترهاي جذبي و پايه كربن، تانك‌ها و همزن‌هاي روغن تصفيه شده، مخازن پسماند، سيستم پنوماتيك و كمپرسور هواي فشرده و تجهيزات سرمايش و گرمايش و جمع آوري بخار است كه امكان كارسازي آن‌ها در داخل كشور وجود دارد.

طرح توجيهي تصفيه روغن سوخته | تجهيزات و ماشين آلات

 

بررسي بازار و رقبا

از آنجا كه بازيافت روغن‌هاي پايه به عنوان مادر همه روغن‌ها علاوه بر مزاياي متعدد زيست محيطي، از خروج  ارز از كشور جلوگيري مي‌نمايد. همچنين توليد محصول صادرات محور استاندارد به منظور حضور در بازارجهاني يكي از راهبردهاي مهم تداوم و توسعه توليد و تثبيت جايگاه اين فعاليت در بازار به شدت رقابتي بين‌المللي به شمار مي‌آيد.

در ايران طي سال ۹۸ در مجموع ۹۲۷ هزار و ۱۹۷ دستگاه انواع خودرو توليد شده است، در شرايط مطلوب بازار ظرفيت توليد كشور براي توليد خودرو يك ميليون و ۲۰۰ هزار دستگاه در سال مي‌باشد كه اگر تعداد خودروهاي موجود و فعال كشور، تاسيسات و ماشين آلات صنعتي نيازمند مصرف روغن‌هاي صنعتي را نيز اضافه نماييد با حجم بزرگي از بازار مواجه هستيم كه بخش قابل توجهي از آن با واردات تامين مي‌شود.

در بخش عرضه تا پايان تير ماه سال 1399 تعداد 626 مجوز به منظور تصفيه اول و مجدد روغن پايه و موتور در كشور صادر شده است كه از اين تعداد 389واحد با دارا بودن پروانه بهره‌برداري صنعتي و سرمايه‌گذاري 2236ميليارد ريال و به ظرفيت اسمي 8096هزار تن در سال مشغول فعاليت هستند. از اين تعداد 234بنگاه با ظرفيت 4849تصفيه مجدد روغن پايه و موتور فعاليت مي‌نمايند كه غالبا از فرايند تصفيه اسيدي استفاده مي‌كنند.

 مجوزهاي تصفيه اول ومجدد روغن پايه و موتور كشور تا پايان سال 1398  
626
پروانه بهره برداري تصفيه اول و مجدد روغن پايه و موتور كشور
تعداد سرمايه (م.ر) اشتغال ظرفيت واحد
389 2236260 12992 8096080 تن
پروانه بهره برداري تصفيه مجدد روغن پايه و موتور 
تعداد سرمايه اشتغال ظرفيت واحد
234 5184797 5190 4849379 تن

 سرمايه گذاري مورد نياز

بر اساس مطالعات انجام شده احداث واحد تصفيه و بازيافت روغن سوخته با ظرفيت 12000تن در سال نرخ بازدهي داخلي بيشتر 36درصد بوده و دوره برگشت سرمايه حدود 3و نيم سال پبيش بيني شده است. در ادامه خلاصه‌اي از نيازمندي‌هاي احداث اين واحد با ظرفيت اسمي توليد به شرح ذيل در سال ارائه شده است.        

مشخصات عمومي طرح

رديف موضوع برآرود واحد
1 زمين   6000 متر مربع
2 زيربنا كل توليدي روباز و سرپوشيده   2500 متر مربع

 

رديف موضوع هزينه‌ها (ميليون ريال)
1 سرمايه گذاري ثابت  
2 نرخ بازده داخلي IRR)درصد( 36
3 دوره بازگشت سرمايه گذاري (سال) 3/5
4 درصد فعاليت در نقطه سر به سر 31/8

طرح توجيهي تصفيه روغن سوخته | مزاياي اجراي طرح

يكي از مؤلفه‌هاي اصلي و تعيين‌كننده در مزيت نسبي اين محصول، وفور و دسترسي آسان به مواد اوليه است. از آنجائي كه مواد اوليه تصفيه و بازيافت انواع روغن‌هاي موتور و صنعتي از شبكه جمع‌آوري تامين مي‌شود و حجم ضايعات و بالاي روغن‌هاي كاركرده در كشورمان به طور روزانه و مستمر افزايش مي‌يابد؛ لذا مزيت‌هاي اقتصادي، فني و زيست محيطي بازيافت روغن‌هاي كاركرده به روش غيراسيدي به شرح ذيل بيان مي‌گردد.   

 • مصرف انزژي بسيار پايين‌تر به نسبت ساير روش‌هاي بازيافت و توليد تصفيه اول
 • امكان تامين مواد اوليه اصلي از محل روغن‌ هاي كاركرده
 • سطح اتوماسيون بالا به نسبت سيستم‌هاي سنتي اسيدي
 • قابليت به كارگيري پسماند خط توليد در صنايع مرتبط
 • بازدهي و كيفيت بالاتر به نسبت روش‌هاي اسيدي
 • سازگار با استانداردهاي زيست محيطي
 • سرعت توليد بالاتر و بازدهي اقتصادي مناسب‌تر به نسبت روش‌هاي قديمي
 • قرار گرفتن محصول در گروه (API I & API II)
 • عدم نياز به استفاده از اسيد و خاك‌هاي رنگ بر و اسيدي
 • كاهش پروسه توليد و نيروي كار
 • ميزان جداسازي بالا و حذف آلاينده‌ها  
 • قابليت كنترل بيشتر فرايندهاي توليد و دستيابي به حصول استاندارد

نتيجه مطالعات مالي و اقتصادي

تحقيقات بازار و ارائه معيارهاي محاسبه هر يك از موارد برآورد سرمايه ثابت و در گردش و توضيح پيرامون هزينه‌هاي ثابت و متغير طرح، پيش‌بيني و قيمت تمام‌ شده و همچنين سود ساليانه طرح محاسبه گرديده است. بررسي مهم‌ترين شاخص‌هاي مالي و اقتصادي طرح با محاسبات مالي كه از نرم‌افزار Comfar III Expert استخراج شده، وضعيت قابل قبولي را به لحاظ مالي براي توليد روغن پايه از روغن‌هاي كاركرده نشان مي‌دهد و به دليل وجود تقاضاي مازاد در طول چند سال اول زمينه مساعدي براي ايجاد اين واحد  فراهم است.

جهت اخذ مجوزهاي توليد اين محصول و تامين زيرساخت براساس پلان‌هاي مهندسي توليد استاندارد و صادرات محور مي‌توانيد در تمامي مراحل انجام كار از زمان بررسي ايده تا پياده سازي و زمان بهره‌برداري از مشاوران و كارشناسان خبره و با تجربه كاردوك كمك بگيريد.

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرحها و واحدهاي

 • تهيه طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • كمك به تامين نيروي انساني نصب، راه اندازي ماشين آلات و تاسيسات عمومي طرح
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

 

براي دريافت مشاوره كسب و كار در ايران و ديگر كشورها مي‌توانيد با كارشناسان مركز كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد. 

 

منبع: طرح توجيهي تصفيه روغن سوخته


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۵ آبان ۱۳۹۹ ] [ ۰۹:۵۱:۰۲ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

شركت‌ هاي دانش بنيان با گسترش علم و دانش به سرمايه داران اجازه داده تا بتوانند از ابداعات و خلاقيت ها در جهت توسعه اقتصادي و ارتقاي كالا و خدمات استفاده كنند. پيش بيني مي‌شود ميزان رشد اين نوع شركت‌ها به مرور زمان افزايش يابد. در حقيقت شركت دانش‌بنيان بار علمي هر كشوري را به دوش مي‌كشد و مي‌تواند يكي از عوامل اصلي رشد و توسعه اقتصادي و علمي محسوب شوند. تاسيس شركت دانش بنياد داراي مزايايي نيز هست كه سرمايه گذاران را به سمت ايجاد اين نوع شركت‌ها مي‌كشاند. در ادامه براي آشنايي بيشتر با اين شركت‌ها با ما همراه باشيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه شركت دانش بنيان مي توانيد با كارشناسان خبره مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 02166418908  تماس بگيريد.

 منبع: شركت دانش بنيان

شركت دانش بنيان

همانطور كه از اسم اين شركت ها پيداست، فناوري و علم نقش مهمي در توليد محصولات و خدمات آن ها دارد. اين محصولات مي تواند شامل اختراعات ثبت شده نيز باشد. در شركت دانش بنيان با استفاده از فناوري هاي نوآورانه و خلاق كه به راحتي امكان كپي برداري ندارد، محصول يا خدمتي ارائه مي شود كه داراي ارزش افزوده زيادي است. هر شركت يا موسسه خصوصي و تعاوني كه طبق آئين نامه شركت هاي دانش بنيان شرايط لازم را داشته باشد، مي‌تواند جهت ثبت اين نوع شركت اقدام نمايد. براي اطلاع از نحوه انجام و ثبت شركت دانش بنيان كليك كنيد.

 

انواع شركت‌هاي دانش بنيان

شركت‌هاي دانش بنيان بر اساس كالا و خدمات خود به دو دسته كلي يعني سطح 1 و سطح 2 تقسيم مي‌شود. كالاي شركت هاي سطح يك از پيچيدگي فني بالاتر و فناوري به روزتر برخوردار بوده و از بالاترين مزاياي حمايتي دانش بنيان مي توانند استفاده كنند. اما شركت‌هاي سطح دو پيچيدگي فني كمتري دارند و از معافيت مالياتي برخودار نيستند. همچنين شركت هايي كه برخي خدمات داراي معيارهاي سطح فناوري را ارائه مي‌دهند، به عنوان شركت هاي سطح دو ثبت مي‌شوند. 

براي آشنايي با ساير انواع شركت ها كليك كنيد.

 

مهم‌ترين اهداف شركت‌هاي دانش بنيان

هر گروهي از شركت‌ها براي اهداف خاصي طراحي شده‌اند. از اين رو شركت‌هاي دانش بنيان كه در زمينه توليد علم و دانش در هر ابعادي فعاليت مي‌كنند نيز اهداف ارزشمندي دارند كه در ادامه به آن مي‌پردازيم:

1- آن‌ها تلاش مي‌كنند تمام توانمندي‌هاي دانشگاهي را براي بهبود اوضاع علمي و تحقيقي جامعه به كار بگيرند.

2- جذب افراد متخصص، هيئت‌هاي علمي، استادان، محققان و انديشمندان دانشگاهي به فعاليت‌هاي علمي در شركت‌هاي دانش بنيان براي پيشرفت علمي كشور

3- ترغيب اُرگان‌هاي دولتي و خصوصي براي به كارگيري علم و دانش براي بالا بردن سطح كالا و خدمات

4- افزايش فرهنگ كارآفريني و توليد كنندگي

5- تبديل ايده‌ها به طرح‌هاي تجاري (تجاري سازي ايده‌هاي بكر)

 

دسته بندي شركت هاي دانش بنيان در زمينه فعاليت

شركت‌هاي دانش بنيان بر اساس معيارهاي ارزيابي كالا و خدمات و ساير معيارهاي خاص مورد نظر به 4 دسته تقسيم مي‌شوند.

1- نوع پا نوع 1

شركت هايي كه فعاليت عملياتي نداشته و اظهارنامه مالياتي سال گذشته را تحويل نداده باشند و خدمات و يا كالايي كه بر طبق معيارهاي سطح يك باشد را حداقل در حد نمونه آزمايشگاهي ساخته اند، در دسته شركت هاي نوپا نوع يك قرار مي گيرند.

2- نوپا نوع 2

اين دست شركت ها وضعيتي مشابه نوپا نوع يك دارند، با اين تفاوت كه كالا و يا خدمات آن ها معيارهاي سطح دو را برآورد مي‎‌كند.

3- توليدي نوع 1

شركت هايي كه درآمدعملياتي دارند و اظهارنامه مالياتي سال گذشته را تحويل داده باشند، ديگر جز شركت هاي نوپا قرار نمي‌گيرند. اين در صورتي است كه حداقل 25% درآمد سال گذشته آن مربوط به كالا و خدماتي باشد كه معيارهاي سطح يك را برآورده مي‌كنند.

4- توليدي نوع 2

شركت هاي توليدي نوع دو نيز بايد اظهارنامه مالياتي سال گذشته را تحويل داده باشند. كالا، خدمات و فرايند يا تجهيزات توليد معيارهاي سطح 1 و يا سطح 2 را برآورده كرده و حداقل نمونه آزمايشگاهي را ارائه و عرضه كنند.

و در مورد شركت هاي خدماتي، بايد حداقل مجري يك پروژه بوده كه 10 درصد از قرارداد ناشي از بخش خدماتي باشد كه شامل فناوري و معيارهاي كارگروه ارزيابي دانش بنيان است.

 

مزاياي داشتن يك شركت دانش بنيان

 • معافيت هاي مالياتي
 • معافيت از ضرايب بيمه تامين اجتماعي
 • تسهيلات مالي صندوق نوآوري شكوفايي
 • اعطاي تسهيلات از محل صندوق توسعه ملي ( با نرخ 14 درصد براي حوزه كشاورزي و 15 درصد براي حوزه صنعت و معدن و صنايع تكميلي)
 • تسهيلات سربازي براي نيروهاي شركت
 • معافيت‌هاي گمركي (معاف از عوارض صادرات و معاف از حقوق گمركي، سود بازرگاني و عوارض واردات)
 • حمايت‌هاي صدا و سيما در جهت پخش آگهي‌هاي تشويقي

 

مدارك مورد نياز براي ثبت شركت‌هاي دانش بنيان

پس از تاييد كالا يا خدمات توسط كارگروه ارزيابي، شركت بايد جهت دريافت امتيازها، مدارك مالي و حسابداري خود را به صورت شفاف ارائه دهد. برخي از مدارك مورد نياز براي تكميل فرايند عبارتند از:

رزومه شركت

آخرين اظهارنامه مالياتي ارسال شده به سازمان امور مالياتي كشور

تصوير اساسنامه شركت

تصوير آگهي روزنامه رسمي شركت

تصوير اظهارنامه يا شركتنامه شركت دانش بنيان

كپي شناسنامه و كارت ملي اعضاء هيات مديره شركت

كپي مدارك تحصيلي اعضا و مؤسسين

آخرين ليست بيمه شركت و خلاصه وضعيت حقوق دستمزد و مزايا

 

مراحل ثبت شركت‌ دانش بنيان

هيچ كس نمي تواند از ابتداي فعاليتش با شركتي عنوان دانش بنيان ثبت كند. بلكه موسسات و يا افراد ذي‌صلاح ابتدا بايد تحت عنوان يك نام تجاري شركت خود را به ثبت برسانند. همچنين تنها اشخاص حقوقي مي توانند براي دانش بنيان شدن، درخواست بدهند. براي آشنايي با مراحل ثبت شركت ها كليك كنيد.

 

سؤالات متداول در خصوص شركت دانش بنيان

آيا شركت‌هاي دانش بنيان از حمايت‌هاي دولت بهره‌مند مي‌شوند؟

شركت‌هاي دانش بنيان با توجه به سطح و شرايط موجود در آئين نامه از حمايت‌هاي دولتي نظير معافيت از پرداخت ماليات، عوارض حقوقي گمركي و سود بازرگاني و عوارض مالياتي و همچنين اعطاء تسهيلات كم بهره بلند مدت يا كوتاه مدت و يا بي‌بهره برخوردار مي‌باشند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه شركت دانش بنيان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره كاردوك از طريق شماره 02166418908  تماس بگيريد.

 

منبع: شركت دانش بنيان


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: شركت دانش بنيان،
موضوع:
[ ۱ آبان ۱۳۹۹ ] [ ۰۹:۵۴:۵۰ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

تكنولوژي‌هاي مختلفي را براي بازيافت و تصفيه روغن سوخته به كار مي‌برند. اين صنايع به منظور احيا، تصفيه و بازيافت روغن‌هاي كار كرده از طراحي، ساخت و نصب تجهيزات مختلفي بهره گرفته تا بتوانند محصولي توليد نمايند كه شرايط سخت در دماي بالا و فشار زياد داخل موتور را تحمل نمايد و به حفظ محيط زيست نيز كمك نمايد. نظر به ويژگي‌هاي مورد انتظار و محيط كاركرد روغن‌هاي موتور و آغشته شدن آن به انواع آلودگي‌هاي فيزيكي و شيميايي همانند آب، ذرات جامد، گاز و مايع مسئله بازيافت اين روغن‌ها از پيچيدگي خاصي برخوردار است. 

 

براي دريافت مشاوره از متخصصان مركز مشاوره كسب و كار و كاريابي كاردوك جهت نوشتن طرح توجيهي مي توانيد با شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 منبع: بازيافت و تصفيه روغن سوخته

فرايند بازيافت و تصفيه روغن سوخته

براي اين كار تكنولوژي‌ها و فرايندهاي خاص بازيافت و تصفيه انواع روغن‌هاي صنعتي همانند روش‌هاي تقطير، هيدروژنيزاسيون، اسيدي، قليايي استفاده مي شود. در ادامه مراحل يا تركيبي از فرايندهاي انجام كار شرح داده‌ايم.

  روغن-سوخته

 • حذف آب و ذرات جامد از طريق ته نشيني
 • واكنش اسيد سولفوريك براي حذف گريس، صمغ و مواد آغشته شده قابل حل در اسيد
 • واكنش قليايي براي خنثي‌سازي محيط اسيدي مورد استفاده در فرايند
 • استفاده از مايعات حلال براي حذف صابون
 • تقطير ساده براي حذف رطوبت و روغن‌هاي فرار
 • تقطير تحت خلاء و يا استخراج با استفاده از حلال‌هاي ويژه 
 • استفاده از خاك ويژه رنگبري و جذب ناخالصي‌ها
 • فيلترينگ براي حذف افزودني‌هاي معدني فرايند و ديگر جامدات
 • هيدروژناسيون براي بهبود رنگ
 • بلندينگ براي دستيابي به ويژگي‌هاي مورد انتظار و استاندارد روغن‌هاي صنعتي

تكنيك هاي بازيافت و تصفيه روغن سوخته

تعدادي از تكينيك‌هاي تصفيه و بازيافت روغن سوخته را مي‌توان به شرح ذيل دسته بندي نمود:

 1. فرآيند بازيافت و تصفيه روغن با استفاده از اسيد يا باز و خاك معدني  
 2. فرآيند بازيافت و تصفيه روغن با استفاده از خاك اكتيو شده با اسيد
 3. فرآيند بازيافت و تصفيه روغن در برج تقطير خلاء با استفاده از حلال و خاك معدني و اسيد
 4. فرآيند بازيافت و تصفيه روغن با استفاده از برج تقطير خلاء فيلم نازك
 5. فرآيند بازيافت و تصفيه روغن با استفاده از حلال پروپان
 6. تكنولوژي بازيافت و تصفيه روغن بر پايه هيدروژناسيون
 7. بازيافت و تصفيه روغن بر پايه تكنولوژي اولترا فيلتراسيون

بازيافت-و-تصويه-روغن-سوخته

 1-روش بازيافت و تصفيه روغن با استفاده از اسيد يا  باز و خاك معدني  

در روش تصفيه اسيدي، روغن كاركرده ورودي پس از آبگيري اوليه در پيش گرمكن، وارد تانك تقطير مي‌شود و در حين عمليات تقطير، گازوئيل و مواد سبك از روغن جوشيده تا دماي ٣٧٠ درجه سانتيگراد جدا سازي و نهايتا” با اكسيداسيون تركيبات مواد افزودني باقي‌مانده در روغن، عمليات كراكينگ حرارتي پايان مي‌يابد.

روغن جوشيده با استفاده از مبدل‌هاي حرارتي تا ۴٠درجه سانتي‌گراد سرد شده و سپس در تانك‌هاي شوينده اسيدي به ميزان ١٠درصد وزني روغن جوشيده شده با اسيد سولفوريك غليظ مخلوط و شستشو مخلوط مي‌شود. پس از گذشت زمان ١٠ الي ١٢ ساعت عمليات لجن‌گيري اسيد كه تقريبا ١٥درصد وزن روغن را تشكيل مي‌دهد آغاز مي‌گردد.

روغن اسيدي با آب آهك خنثي و در واحد خاك زني با خاك رنگبر مخلوط و تا دماي ١۶٠درجه حرارت داده مي‌شود، سپس توسط  دستگاه فيلترپرس، روغن پايه از كيك فيلتر جداسازي و استحصال مي‌گردد. بالا بودن حجم لجن اسيدي، بوي نامطبوع و آزاردهنده شديد و بخارات مضر اسيد سولفوريك، مشكل كنترل ميزان اسيديته و رنگ روغن پايه توليدي و گرمازائي واكنش سولفوناسيون اسيد با هيدروكربن‌هاي آرماتيك روغن، از جمله مشكلات و معايب عمده استفاده از اين روش است.

روش قليايي

 در روش بازيافت قليايي روغن كاركرده با افزايش دما تا حدود ١٢٠سانتيگراد  آبگيري مي‌شود و پس از عبور از مبدل‌هاي حرارتي جهت كاهش دما به كمتراز  ۴۵ درجه با محلول آبي كربنات كلسيم و سود عمليات استخراج و شستشو بر روي روغن آبگيري شده، صورت مي‌گيرد. پس از مدت زمان ١٠ الي ١٢ ساعت لجن ته‌نشين شده از فاز روغن جدا مي‌گردد كه تقريبا” تا ٢٠ درصد وزني كل وزن روغن سوخته را تشكيل مي‌دهد.

روغن جدا شده پس از لجن‌گيري به واحد تقطير منتقل شده و در آنجا همزمان با اختلاط با خاك رنگبر تا ٣۵٠ درجه سانتيگراد گرم شده و برش‌هاي سبك روغن پايه و گازوئيل در عمليات تقطير جداسازي مي‌گردد و پس از طي مرحله فيلتراسيون، روغن پايه جداسازي شده و در مخازن ذخيره نگهداري مي‌شود. اين روش نيز داراي هزينه پائين ماشين آلات و تجهيزات خط توليد و مواد مصرفي و در نهايت سطح تكتولوژي نازل داراي لجن پسماند زيادي بوده و روغن پايه توليد شده از نظر وضعيت ظاهر، رنگ و بوي مناسبي ندارد.

انتقاد ها

اين روش تصفيه بسيار ساده بوده و سطح فناوري نازلي دارد و فرايند آن عاري از شرايط سخت عملياتي و تجهيزات مدرن و پيچيده است.

اما اين روش آلاينده‌هاي زيادي را به دليل لجن اسيدي باقيمانده از فرايند به محيط زيست وارد مي‌كند. با توجه به كيفيت پايين فني و هزينه‌هاي بازيافت بالا و زمان طولاني انجام فرايند توليد؛ روش مناسبي نبوده و كيفيت محصول نهايي نيز مطلوب نيست. روش استفاده از اسيد و قليا به همراه خاك زني براي تصفيه روغن روشي بسيار قديمي است كه در بيشتر نقاط دنيا منسوخ شده است، اما هنوز در ايران در بعضي واحدهاي تصفيه روغن استفاده مي‌شود.

2- روش بازيافت و تصفيه روغن با استفاده  خاك رس فعال شده اسيدي

اين روش تصفيه روغن نياز به اسيد ندارد. باقي مراحل شبيه روش قبل است و ضمن داشتن فرآيند ساده براي پلان هايي با ظرفيت كم مناسب است. مصرف خاك در اين روش زياد و بازدهي آن بسيار كم است. دفع مقدار زيادي خاك رس آلوده مشكلات زيست محيطي را به دنبال دارد، فرآيند وابسته به نوع خاصي از خاك رس است كه ممكن است در همه جا به آساني در دسترس نباشد.

3- روش تقطير تحت خلاء با استفاده از خاك رنگ بر اسيد و حلال هاي معدني

در اين روش كه تاكنون در تعداد محدودي از واحدهاي تصفيه فعال در كشور بكار رفته؛ پس از آبگيري و لجن‌گيري مقدماتي روغن كاركرده در مخازن استوانه‌اي ايستاده با كف مخروطي، مجددا” با عبور از دستگاه‌هاي سپراتور به ٣ فاز آب، لجن و روغن جداسازي مي‌شود كه روغن خروجي از سپراتور در اين محل به ميزان زيادي لجن گيري مي‌شود.

سپس روغن لجن‌گيري شده با عبور از مبدل حرارتي پيش گرمكن، تا حدود ١۵٠c گرم و سپس به برج تقطير كه با طراحي مناسب و رفلاكس بخارات كندانس شده؛ در چند مرحله امكان جداسازي روغن‌ها را فراهم مي‌سازد. پس از انجام عمليات تقطير تحت خلاء نسبي در حدود ٢۵٠ميلي‌متر جيوه و دماي ۴٠٠ درجه سانتي‌گراد روغن تقطير شده با نقطه اشتعال بالا وارد مبدل‌هاي حرارتي پوسته- لوله‌اي آب خنك كن شده و دماي آن تا ٣۵ درجه سانتيگراد كاهش مي‌يابد. سپس روغن سرد شده به تانك‌هاي شتشوي اسيدي و استخراج با حلال انتقال داده مي‌شود.

در اين مرحله ابتدا روغن تقطير شده با مخلوطي از اسيد سولفوريك و اسيد استيك به نسبت ٢درصد وزني روغن شستشو داده شده تا تركيبات گوگردي و بودار موجود در روغن حذف شده و نهايتا” روغن با حلال معدني استخراج شده و باقيمانده پسماندها و تركيبات رنگي در اين مرحله از روغن جدا مي‌گردد.

پس از استخراج

پس از استخراج، حلال معدني با عمليات تقطير ساده از فاز استخراج قابل بازيافت و استفاده مجدد است. پس از بازيافت حلال و جداسازي روغن در مراحل بعدي روغن جهت رنگبري و بوزدائي نهائي به واحد رنگبري منتقل مي‌گردد و در تانك ميكسرها پس از اختلاط با خاك رنگبر و تزريق بخار تا ١٨٠درجه سانتيگراد گرم مي‌شود تا با عمليات تصفيه در بخش فيلتراسيون، روغن پايه جداساز و ذخيره شود.

در اين روش با توجه به انجام عمليات در برج تقطير امكان جداسازي برش‌هاي روغن همچون SN150، SN300 و SN500 از پايين برج نيز فراهم است. قابل ذكر است كه روغن پايه توليدي در اين روش داراي نقطه اشتعال و گرانروي بالا و قابل قبولي جهت توليد محصولات مورد نظر در طرح بوده و از نظر رنگ، بو و وضعيت ظاهري و ساير فاكتورهاي استاندارد با روغن‌هاي تصفيه شده اول قابل رقابت مي‌باشد.

سيستم-بازيافت-و-تصويه-روغن-سوخته موتور

 

4- فرآيند بازيافت و تصفيه روغن سوخته با استفاده از برج تقطير مولكولي درخلاء  فيلم نازك

در اين فرآيند روغن سوخته ابتدا پيش تصفيه شده و سپس تقطير مي‌شوند تا آب و هيدروكربن‌هاي سبك آن جدا شوند. در روش تصفيه تقطيري روغن را حرارت داده و پس از تبخير و عمل ميعان در سطوح مختلف محصولات پايه نفتي تفكيك مي‌گردد. فرآيند جداسازي تقطيري مولكولي در فاصله كوتاه با شرايط خلاء با فيلم نازك با دماي كنترل شده پايين و بدون هيچ گونه افزودني شيميايي (اسيد و خاك) انجام مي‌شود.

روغن پايه كه توسط اين فرآيند توليد مي‌شود مطابق با استانداردهاي موسسه نفت آمريكا (API) گروه 1 و 2 يا ACEA اروپا بوده كه خوراك مناسبي براي تدوين و فرموله كردن طيف گسترده‌اي از روغن‌هاي صنعتي موتور، توربين، هيدروليك، دنده، گريس مي‌باشد.

مراحل تصفيه

در اين روش ابتدا روغن از فيلترهاي اوليه جهت جدا شدن آلودگي‌هاي غير اشباع آن عبور كرده، سپس جهت جداسازي مواد سبك شامل آب، گازوئيل و بنزين وارد برج تقطيري تحت وكيوم با دماي پايين شده و بعد جهت جداسازي مواد سنگين روغن وارد راكتورهاي تقطيري فيلم نازك با فشار وكيوم تحت خلا بالا مي‌شود. روغن توسط جاروبك‌هاي متصل به روتور تبديل به لايه نازك بر روي سطح داغ مي‌شود.

اين تكنيك مسير آزاد مولكولي را به شدت افزايش داده و موجب تبخير روغن در دماي پايين مي‌شود. در اين مرحله برش‌هاي روغن از SN 100 تا SN 500 به صورت جز به جز تبخير و كندانس مي‌شود. بعد از اين مرحله ضايعات با تركيبات رنگي از روغن جدا شده و به صورت  لجن قيري مورد استفاده صنايع مختلف قرار مي‌گيرد. محصولات خروجي اين فرآيند شامل روغن پايه گروه 1 و 2، سوخت تقطيري صنعتي با كيفيت بالا و پسماند قيري قابل مصرف در توليد قير پليمري، آسفالت، ايزوگام است.

قابل ذكر است در اين روش هيچ گونه افزودني اسيد و خاك جهت رنگبري و خالص سازي نياز نيست به همين جهت علاوه بر رعايت مسائل زيست محيطي داراي راندمان بالا است.

5- فرآيند بازيافت و تصفيه روغن سوخته با استفاده  ازحلال  پروپان

تكنولوژي‌هاي بر پايه استخراج مبتني بر تقطير خلاء و تصفيه شيميايي هستند كه در آن استخراج با حلال  پروپان در دماي اتاق جاي تصفيه شيميايي در مرحله اوليه را گرفته است. در اين روش حلال ابتدا روغن سوخته با يك محلول بازي حاوي هيدروكسيد آمونيم و يا هيدروكسيد پتاسيم براي خنثي‌سازي تركيبات نامطلوب پيش تصفيه مي‌شود.

اين روغن سپس با حلال پروپان كه انتخاب پذيري بالايي براي هيدروكربن‌ها داشته قادر است فلزات و ديگر آلودگي‌ها را رد كند. ذرات جامد، آب و آلودگي‌هاي مخلوط در مخزن جداسازي پاكسازي مي‌شود. مخلوط روغن و پروپان از طريق يك سري مبدل‌هاي حرارتي براي جداسازي پروپان به فلاش جداساز مي‌روند و پروپان مجددا با آب سرد كندانس شده و به مخزن حلال  جهت استفاده مجدد برمي‌گردد.

در فرآيند تصفيه با حلال پروپان در فشار اتمسفر و در راكتور استخراجي حلال با درصد مشخصي از روغن به راكتور وارد شده و به دليل سبكي پروپان در بخش بالا تبخير و سرد شده و روغن نامحلول در پايين قرار گرفته و به صورت جداگانه تقطير مي‌شود، تا هيدروكربن‌هاي سبك و باقيمانده پروپان نيز خارج گردند.

اين روغن سپس براي جداسازي فراكنش‌ها، در خلاء تقطير مي‌شود و در مراحل پاياني روي آن هيدرو فينيشينگ صورت مي‎گيرد تا يك روغن بازيافتي با كيفيت مناسب به دست آيد. از پسماند اين فرايند مي‌شود به عنوان مواد اوليه  آسفالت استفاده نمود. از مزاياي اين روش قابليت بازيابي حلال و توليد روغن با كيفيت مناسب است اما با اين روش تمام آلاينده‌ها را نمي‌توان حذف كرد. اين سيستم در فشار بالا كار مي‌كند و آب بندي و كنترل فرايندهاي آن گاهاً مخاطره آميز و پر هزينه است. لذا در اشل اقتصادي كوچك مقياس بدليل هزينه بالاي تجهيزات بكار گرفته نمي‌شود. 

6- تكنولوژي بازيافت وتصفيه روغن برپايه هيدروژناسيون

در اين فرآيند، ابتدا مواد ورودي خام فيلتر مي‌شود تا مواد جامد از آن جداسازي شده و سپس محلول با هيدروژن داغ در يك ستون اختلاط تحت فشار مخلوط و حرارت داده مي‌شود. مخلوط گرم شده به يك جداساز فلش شده و با مايع جداكننده فلاش به استرينر مي‌رود. مخلوط بخار جداكننده فلاش و مواد باقيمانده دربخش بالاي فيلتر و استرينر براي حذف فلزات محلول، از طريق رآكتور كاتاليستي تصفيه مي‌گردد و سپس با فرايند هيدروفينيشينگ سولفور زدايي و كلرزدايي شده و با اشباع شدن مواد آروماتيك و واكنش‌هاي هيدروكراكينگ ملائم روغن حاصل نسبت به خوراك ورودي، خواص شيميايي و فيزيكي بهبود يافته‌اي را مي‌يابد.

شرايط فرآيند مانند فشار، سرعت و ميزان گردش هيدروژن از هر واحدي به واحد ديگر بر اساس كيفيت خوراك ورودي متغير است. در اين فرايند روغن ورودي جهت تصفيه شدن به يك محصول هيدروكربني با گستره جوش وسيع تبديل مي‌شود، كه در طي فرايند به محصولات روغن خنثي با ويسكوزيته‌هاي متفاوت جداسازي مي‌شوند كه بتوان از آن‌ها براي بلندينگ روغن روانكار استفاده كرد. در اين روش مي‌تواند بيشتر از ۸۵درصد روغن خوراك ورودي سيستم را بازيافت كند و خروجي‌هاي متعددي از آن دريافت نمود.

مدل-مفهومي-تصويه-روغن-سوخته-موتور

7-بازيافت وتصفيه روغن برپايه تكنولوژي اولترا فيلتراسيون

اين تكنولوژي تصفيه بسيار پاك‌تر و از نظر انرژي كارآتر است و فرآيند آن بر پايه اولترا فيلترا سيون روغن سوخته با استفاده از غشاها و موانع كارآمد داراي كربن اكتيو مي‌باشد. در اين روش ابتدا آب و رسوبات بزرگ به وسيله سانتريفيوژ در دماي پايين جدا مي‌شوند و سپس با پيش تقطير، آب و حلال جدا شده و پيش تصفيه روغن با مواد شيميايي براي بهبود كيفيت انجام مي‌شود.

روغن پيش تصفيه شده به ستون جداسازي منتقل شده و در نتيجه گازوييل آن جداسازي مي‌گردد. مرحله كليدي فرآيند اولترا فيلتراسيون در دماي بالاست كه در آن روغن و پليمر و ذرات كوچك به وسيله فيلترهاي تيوبي با قطرهاي كوچك جدا مي‌شوند. در ادامه هيدروتريتينگ كاتاليستي براي بهبود رنگ محصول نهايي انجام مي‌گردد كه با تقطير خلاء نهايي امكان توليد انواع مختلف روغن‌هاي فراهم مي‌گردد.

 

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرح‌ها و واحدهاي

 • تهيه و مشاوره طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • راه اندازي و اجراي پروژه هاي صنعتي و خدماتي
 • كمك به تامين نيروي انساني نصب، راه اندازي ماشين آلات و تاسيسات عمومي طرح
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

 

براي دريافت مشاوره از متخصصان مركز مشاوره كسب و كار و كاريابي كاردوك جهت نوشتن طرح توجيهي مي توانيد با شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: بازيافت و تصفيه روغن سوخته


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۰۹:۴۰:۲۴ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

ثبت شركت دانش بنيان با توجه به امتيازاتي كه طبق قانون به آن واحد اعطا مي‌شود، مورد توجه بسياري از افراد خلاق و نوآور بوده است. طبق قانون ضوابط و معيارهايي براي تعيين دانش بنياني وضع شده كه پس از درخواست، كارگروه ارزيابي وضعيت واحد را بررسي و براي پذيرش يا رد آن نظر خواهد داد. با توجه به تغييرات سال‌هاي اخير و عدم آگاهي از ملاك‌ها، برخي دچار سردگمي شده و گاه با وجود داشتن شرايط لازم از مزاياي شركت‌هاي دانش‌بنياني بهره‌مند نمي‌شوند. با خواندن اين مقاله و بهره‌گيري از تجربيات كارشناسان كاردوك مي‌توانيد شانس خود را براي ثبت شركت دانش بنيان امتحان كنيد.

 

براي ثبت‌نام يا دريافت مشاوره در زمينه شركت دانش بنيان و طريقه ثبت مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: ثبت شركت دانش بنيان

آشنايي با شركت دانش بنيان

هر شركت خصوصي يا تعاوني كه بتواند با به كارگيري دانش و سرمايه جهت توسعه و رونق اقتصادي و ايجاد ارزش افزوده زياد، كالا، محصول و خدماتي ارائه بدهد كه بديع و نوآورانه باشد ( كه به تصويب كارگروه ارزيابي دانش بنيان رسيده باشد)، جزء شركت‌هاي دانش بنيان بوده و براي مدت مشخصي مي‌تواند از امتيازات مالي و قانوني بهره مند شود. بايد گفت بعد از مدت مشخص شده، به منظور تمديد و استفاده از مزايا؛ مجددا آن واحد مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد. براي آشنايي بيشتر با ماهيت شركت دانش بنيان كليك كنيد.

 

مدارك و شرايط لازم براي ثبت شركت دانش بنيان

پيش از هر چيز بايد بدانيد كه هيچ واحدي نمي‌تواند از ابتداي فعاليت دانش بنيان باشد، بنابراين اگر مجموعه اي داريد كه در آن اختراعات و يا روش‌هاي خلاقانه‌اي به كار مي‌رود؛ بايد مانند سايرين مراحل قانوني ثبت شركت‌ها را طي كرده باشيد. لازم به ذكر است افراد حقيقي نيز نمي‌توانند براي شركت دانش بنياني اقدام كنند و حتما بايد ابتدا موسسه يا شركتي را ثبت نمايند. در ادامه برخي ديگر از شرايط لازم جهت بهره مندي از مزايا و حمايت‌هاي قانوني را ذكر كرده ايم:

1- محصول حداقل در حد نمونه آزمايشگاهي توليد شده باشد، پيش طرح‌ها و ايده براي ارزيابي كافي نيستند

2- مستندات توليد و وجه تمايز محصول، كالا و خدمت با ساير محصولات مشابه ارائه شود

3- كالا يا خدمت بايد نوآورانه و داراي پيچيدگي باشند به طوريكه به راحتي نتوان از آن كپي كرد

4- حداقل 51 درصد سهام متعلق به واحد خصوصي باشد

5- شخص رابط با كارگروه به اطلاعات شركت و فناوري مورد نظر مسلط باشد

6- آئين نامه ارزيابي و سطوح 1 ، 2 و 3 دانش بنيان مطالعه شده باشد

اگر هنوز شركتي ثبت نكرده ايد، براي انجام امور ثبت شركت كليك كنيد.

 

مراحل ثبت شركت دانش بنيان

اگر شرايط لازم براي ثبت شركت دانش‌بنيان را داريد، مي توانيد با مراجعه به سايت daneshbonyan.isti.ir و با وارد شدن به قسمت ثبت نام، حساب كاربري ايجاد كرده و با ارسال مدارك و دلايل خود براي ارزيابي اوليه اقدام كنيد.
پس از ارسال مدارك در مدتي كوتاه، كار گروه محصول شما را مورد بررسي قرار داده و در صورت داشتن شرايط اوليه براي ارزيابي حضوري و بازديد واحد توليدي اقدام خواهند نمود.

 

هزينه راه اندازي شركت دانش بنيان

از زمان ارسال مدارك براي كار گروه و انجام ارزيابي هاي غير حضوري تا حضوري و ثبت شركت دانش بنيان هيچ نوع هزينه اي نياز به پرداخت نيست. معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري با تامين هزينه‌هاي مربوطه از اين واحدها حمايت مي كند.

 

سوالات متداول

چگونه شركت دانش بنيان ثبت كنيم؟

ابتدا موسسه خود را در اداره ثبت شركت ها به ثبت رسانده و با آماده كردن مستندات لازم به سايت daneshbonyan.isti.ir مراجعه كنيد.

مشاوره براي ثبت شركت دانش بنيان از كجا بايد گرفت؟

مراكز مشاوره كسب و كار مانند كاردوك با تجربه چندين ساله در امور تجاري مي توانند به شما جهت طي مراحل قانوني، راهنمايي و خدمات ارائه دهند.

آيا دانشگاه‌ها و مراكز علمي نيز امكان تاسيس و اداره شركت‌هاي دانش‌بنيان را دارند؟

بله. دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي پژوهشي نيز مي‌توانند به ايجاد و اداره شركت‌‌هاي دانش‌بنيان دست بزنند. اما تنها در صورتي كه حداكثر 49درصد شركت ثبتي را دارا باشند.

 

براي ثبت‌نام يا دريافت مشاوره در زمينه شركت دانش بنيان و طريق ثبت مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره كسب و كار كاردوك از طريق شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: ثبت شركت دانش بنيان

 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ثبت شركت دانش بنيان،
موضوع:
[ ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۰۳:۰۹:۰۹ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

نحوه نوشتن طرح توجيهي را مي دانيد؟ طرح توجيهي ( Feasibility Study ) گزارشي است كه توجيه پذيري و يا قابل انجام نبودن يك پروژه يا طرح را از ابعاد مختلف نشان مي دهد. كسب و كار هاي نوپا به منظور دريافت مجوز از سازمان ها و دريافت تسهيلات بانكي و يا جذب سرمايه گذار نيازمند آماده سازي و ارائه طرح توجيهي هستند. از آنجايي كه سرمايه گذارها و موسسات مختلف تمايلي به سرمايه گذاري بر روي پروزه ها و طرح هاي ناموفق را ندارند بايد در نگارش طرح توجيهي نهايت دقت عمل را داشته باشيد. در اين به بررسي دقيق نحوه نگارش طرح توجيهي مي پردازيم.


براي دريافت مشاوره از متخصصان مركز مشاوره كسب و كار و كاريابي كاردوك جهت نوشتن طرح توجيهي مي توانيد با شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 منبع: نوشتن طرح توجيهي

نحوه نگارش طرح توجيهي به صورت استاندارد

معمولا نگارش طرح توجيهي توسط يك فرد متخصص در زمينه كسب و كار به تحرير در مي آيد. تنظيم و نوشتن طرح توجيهي شامل مراحل زير است :

1- مشخصات مجري طرح

مجري طرح كسي است كه مسئوليت اجراي طرح را به عهده دارد كه لازم است مشخصات فردي، شماره تماس و آدرس وي قيد گردد.

2- مشخصات طرح توجيهي

به منظور جلب رضايت خوانندگان، طرح و پروژه بايد به صورت مشخص و واضح شرح داده شود. سوالاتي مانند پروژه مورد نظر چيست ؟ و چگونه به سود آوري مي رسد ؟ از جمله مهمترين سوالاتي كه است كه بايد در اين قمست به آنها پاسخ داده شود.

3- مشخصات مجوز هاي قانوني

تمامي اقدامات قانوني، حقوقي و جواز هايي كه براي راه اندازي اين پروژه نياز است در اين قمست توضيح داده مي شود.

4- مشخصات محصول يا خدمات پروژه

هر پروژه اي در نهايت به توليد يك محصول يا ارائه يك خدمات منتهي مي گردد. در نگارش توجيهي ضروري است كه حاصل نهايي براي جذب سرمايه گذار ها مشخص گردد و همچنين روش و فرايند توليد محصول يا ارائه خدمات به درستي شرح داده شود. از جمله سوالات مهمي كه در اين بخش بايد به آنها پاسخ دهيد مي توان به موارد زير اشاره داشت: برتري محصول يا خدمات نهايي شما نسبت به رقبا چيست ؟ ضرورت توليد اين محصول يا ارائه اين خدمات در چيست؟

5- برآورد و پيش بيني مالي | نوشتن طرح توجيهي

با استفاده از شاخص و معيار هاي قابل اندازه گيري، ميزان سرمايه اوليه پروژه در زمان نگارش طرح توجيهي بايد لحاظ شود. همچنين هزينه نگهداري، برآورد سرمايه در گردش، هزينه لوجستيك، استهلاك، منابع، هزينه هاي يپش بيني نشده نيز در اين قسمت مشخص مي گردد.

6- برآورد هزينه هاي سرمايه گذاري

در طرح توجيهي بايد هزينه هاي سرمايه گذاري، چگونگي سرمايه گذاري و تسهيلات مالي مشخص شود. در اين قسمت بايد قيمت تمام شده محصول يا خدمات پروژه، سود و زيان نهايي طرح ، بهاي محصول نهايي براي فروش و …. نشان داده شود.

7- برنامه ريزي اجراي طرح

با توجه به نياز ها و برآورد هاي انجام شده اوليه، برنامه ريزي و زمان بندي اجراي طرح ارائه مي شود.

 

متخصصين نوشتن طرح توجيهي چه كساني هستند؟

بهترين-فرد-براي-نوشتن-طرح-توجيهي

طرح توجيهي امري تخصصي است كه بايد توسط يك فرد متخصص انجام شود. چرا كه در صورت هر گونه اهمال مي تواند منجر به عدم سرمايه گذاري توسط نهاد هاي ذي ربط گردد. شما مي توانيد براي نگارش طرح توجيهي خود را به تيم متخصص كاردوك بسپاريد يا براي برطرف كردن مشكلات خود در اين زمينه از مشاوران كاردوك مشاوره بگيريد.

 

بخش هاي مختلف طرح توجيهي

مراحل-و-بخش-هاي-نوشتن-طرح-توجيهي

براي نوشتن طرح توجيهي بايد بدانيد كه سه بخش مهم در امكان سنجي و طرح توجيهي در هر حوزه اي وجود دارد كه عبارت است :

 • مطالعات بازار (Market Study)
 • مطالعات فني (Technical Study)
 • مطالعات اقتصادي (Economic Study)

كه هر كدام را در ادامه بررسي كرده‌ايم.

 

 بخش اول در نوشتن طرح توجيهي : مطالعات بازار (Market Study)

در اين بخش از طرح توجيهي به بررسي كامل منطقه راه اندازي پروژه پرداخته مي‌شود. هدف مطالعات بازار، شناسايي هدف پروژه، تحليل دقيق (از جمله سياست هاي مديريتي و …)، شناسايي فرصت و تهديدهاي موجود در منطقه، كاهش ريسك پروژه و … مي‌باشد. به طور كلي مي‌توان گفت كه هدف از انجام تحقيقات بازار بررسي و پيشنهاد پتاسيل‌هاي ارزش آفرين موجود در منطقه جهت اطمينان يافتن سرمايه‌گذار براي سرمايه گذاري در منطقه پروژه مي‌باشد. علاوه بر موارد ذكر شده خروجي تحقيقات بازار به منظور اطلاعات اوليه براي انجام مطالعات فني به كار گرفته مي‌شود. به طور كلي مي‌توان گفت كه در اين بخش از نگارش طرح توجيهي و امكان سنجي موارد زير مورد بررسي قرار مي‌گيرد:

1-1- شناخت محيط و منقطه پروژه

 • شناخت موقعيت جغرافيايي و مكاني پروژه
 • بررسي شاخص هاي جمعيت شناختي منقطه پروژه
 • بررسي پتانسيل ها، زيرساخت و امكانات رفاهي و تفريحي در منطقه
 • بررسي دسترسي‌هاي پروژه از طريق شريان‌هاي اصلي و وسايل حمل و نقل عمومي

2-1- مطالعه كاربري و پروژه هاي تاثيرگذار منطقه

 • بررسي مشخصات، ويژگي‌ها، امكانات و … پروژه‌هاي رقيب در منطقه پروژه (توجه داشته باشيد كه شامل پروژه‌هاي در حال ساخت نيز مي‌شود)
 • تحقيقات بازار و بررسي سياست‌هاي قيمت گذاري
 • بررسي قيمت پروژه‌هاي مشابه در منطقه
 • بررسي موقعيت مكاني پروژه نسبت به منقطه پروژه‌هاي موفق و شاخص 
 • تدوين نقشه قيمت منطقه ( price map )

3-1- بررسي معاملات مسكن

 • بررسي شرايط كلي حاكم بر بازار مسكن و عوامل تاثير گذار بر آن در منطقه
 • حجم معاملات مسكن در منقطه
 • قيمت معاملات مسكن در منقطه
 • شاخص‌هاي آماري مسكن
 • بررسي اجاره بهاي مسكن در منقطه

4-1- جمع بندي مطالعات بازار و ارائه پيشنهاد ها

 • تجزيه و تحليل نقات قوت و ضعف و فرصت‌ها و تهديدهاي موجود (swot) پروژه
 • برآورد بازار هدف پروژه 
 • برآورد عرضه و تقاضاي پروژه

 

بخش دوم در نگارش طرح توجيهي : مطالعات فني (Technical Study)

مطالعات فني به بررسي توجيه‌پذير بودن پروژه از لحاظ فني مي‌پردازد و شامل مطالعات ويژگي‌ها و مشخصات في پروژه بر اساس نتايج توسعه داده شده مطالعات بازار مي‌باشد. هدف از مطاله فني پروژه بررسي توجيه‌پذيري و امكان اجراي آن از ديد فني است. اين بخش از طرح توجيهي شامل موارد زير مي‌باشد:

1-2- بررسي پروژه

• موقعيت مكاني پروژه
• جدول سطوح پروژه
• پلان طبقات پروژه
• تصاويري از منطقه

2-2- تدوين برنامه فروش پروژه

• برآورد استراتژي فروش در پروژه
• برآورد قيمت فروش پروژه به تفكيك طبقات
• تعيين نظام پرداخت پروژه

3-2- برآورد هزينه هاي پروژه

• هزينه زمين پروژه
• هزينه مجوزهاي شهرداري، نظارت، مشاوره و …
• هزينه ساخت پروژه
• هزينه مالي پروژه
• هزينه تجهيز دفتر فروش

 

بخش سوم نگارش نوشتن طرح توجيهي : مطالعات اقتصادي (Economic Study)

در هر پروژه‌اي بايد بر اساس ميزان هزينه هاي ثابت و متغير (هزينه‌هاي ساخت، مواد، عوارض و …) سودآوري پروژه را ارزيابي كرد. مطالعات و امكان سنجي اقتصادي اين امكان را مي دهد تا ميزان سودآوري پروژه و تجزيه و تحليل ريسك‌هاي موجود تصميم مناسب گرفت. در اين بخش از نگارش طرح توجيهي موارد زير مطرح مي‌گردد: 

3-1- برآورد اوليه از اقتصاد كلان پروژه بدون درنظرگرفتن ارزش زماني پول

در اين بخش اطلاعات اوليه پروژه كه براي شروع ضروري هستند، بايد به دست آيد.
•تخمين متراژ خالص مورد نياز اوليه
• محاسبه متراژ ناخالص اوليه پروژه
• تخمين مدت زمان ساخت
• محاسبه هزينه‌هاي اجراي پروژه
• مخاسبه هزينه‌هاي احتماي براي تامين سرمايه
• قيمت زمين
• برآورد درآمد فروش متراژ خالص كاربري‌هاي مختلف پروژه مطابق برنامه فروش
• محاسبه كل درآمد حاصل از فروش
• تخمين هزينه هاي مربوط به ارزيابي، تبليغ و فروش
• محاسبه كل هزينه هاي پروژه
• محاسبه سود خالص
• محاسبه نرخ بازگشت سرمايه پروژه (ROR)

3-2- جريان نقدي خروجي پروژه (Cash Out Flow)

• اگر اقساط وجود داشت نياز به محاسبه جريان نقد ملك وجود دارد
• در صورت نياز محاسبه جريان نقدي كه بابت تامين سرمايه پرداخت مي‌شود
• در صورت دارا بودن اقساط نياز به محسابه جريان نقدي هزينه عوارض ساخت است
• جريان نقد در هزينه هاي ساخت متناسب با تورم موجود محاسبه مي‌شود
• در نظر گرفتن تمامي جريان نقدي كه در پروژه خارج مي‌شود

3-3- جريان نقدي ورودي پروژه (Cash In Flow)

 • ارائه ميزان عرضه و فروش با توجه به قيمت روز
 • محاسبه درآمد طبق كاربري‌هاي مختلفي كه مطابق برنامه فروش است
 • مشخص كردن روند دريافت اقساط، درصد و نقدينگي حاصل از فروش
 •  مشخص كردن كل درآمد حاصل از پروژه

3-4- جريان نقدي خالص پروژه (Net Cash Flow)

جريان نقدي خالص پروژه به همراه جريان نقدي خالص تجمعي، جريان نقدي خالص ارزش فعلي پروژه و جريان نقدي ارزش فعلي خالص تجمعي پروژه

3-5- محاسبه شاخص هاي اقتصادي پروژه

در اين بخش با استفاده از روش هاي خاص اقتصاد مهندسي سودآوري پروژه با در نظر داشتن برخي شاخص‌هايي كه در ادامه نام برده‌ايم، انجام مي‌شود.
• ارزش فعلي خالص درآمدهاي پروژه
• ارزش فعلي خالص هزينه‌هاي پروژه
• ارزش فعلي خالص (NPV) پروژه
• نرخ بازده داخلي (IRR) سالانه پروژه
• شاخص سودآوري پروژه PI (نسبت منافع به مخارج B/C)
• نرخ بازده داخلي تعديل شده (MIRR) سالانه پروژه
• مقدار سرمايه اوليه‌اي كه تا پايان كار بدون توقف لازم است
• محاسبه نقطه سربه‌سر پروژه (Break-Even Analysis)
1- دوره بازگشت سرمايه عادي (NPP)
2- دوره بازگشت سرمايه پويا (DPP)

3-6- تجزيه وتحليل ريسك هاي اقتصادي پروژه (Economic Risk Analysis)

محاسبه ريسك‌هاي اقتصادي يكي از مهم ترين پارامترها در برآورد سودآوري پروژه است. با در نظر داشتن ريسك‌هاي منفي كه آناليز حساسيت گفته مي‌شود، مي‌توان از امينت اجرايي پروژه اطمينان حاصل نمود. براي اين منظور سه شاخص بايد در نظر گرفته شود.

• اندازي گيري ريسك كاهش قيمت پيش بيني شده
• محاسبه ريسك افزايش قيمت‌هايي كه براي هزينه ها برآورد شده
• آناليز حساسيت ريسك تغيير تورم و تاثير آن بر هزينه ها

 

نوشتن طرح توجيهي براي چه كارهايي صورت مي گيرد؟

كاربرد نوشتن طرح توجيهي

معمولا طرح توجيهي كسب و كار براي يكي از دو هدف كلي زير تهيه مي گردد:

هدف اول : مطالعات امكان سنجي معمولا براي تامين منابع مالي طرح هاي جهت سرمايه گذاري ارائه مي گردد. تا بر اساس برنامه ريزي و منابع مورد نياز و ههچنين با توجه به درآمد ها و شرايط بازگشت سرمايه ( نقطه سر به سر )، سرمايه گذار ( بانك ها ، ارگان ها و نهاد هاي ذي نفع و … ) را متقاعد كنند تا در پروژه مشاركت كند. بررسي سرمايه گذاري در سه بخش مطالعات بازار، مطالعات فني و مطالعات مالي انجام مي شود. براي كسب اطلاعات بيشتر مقاله اهداف طرح توجيهي را مطالعه نماييد.

هدف دوم : در زمان راه اندازي و توسعه يك كسب و كار براي دريافت جواز از سازمان و ارگان ها دولتي مختلف نياز به تهيه طرح توجيهي است.  

 

خدمات مركز مشاوره كسب و كار كاردوك در زمينه انواع طرح ها

شركت كاردوك يكي از شركت هاي مشاوره كسب و كار و ارائه طرح توجيهي مي باشد كه با داشتن سابقه چندين ساله در زمينه هاي مختلف مشاوره اي و اجرايي شايستگي خود را اثبات كرده است. اين مجموعه با آماده سازي صدها طرح توجيهي در زمينه هاي مختلف از اعم از طرح توجيهي صنعتي ، طرح توجيهي خدماتي ، طرح توجيهي كشاورزي و ... آماده تهيه و دريافت سفارش طرح توجيهي مي باشد. براي آشنايي بيشتر از طرح توجيهي انجام شده توسط تيم كاردوك توصيه مي كنيم مقاله انواع طرح توجيهي انجام شده توسط تيم كاردوك را مطالعه نماييد.

 • تهيه و مشاوره طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • راه اندازي و اجراي پروژه هاي صنعتي و خدماتي
 • كمك به تامين نيروي انساني نصب، راه اندازي ماشين آلات و تاسيسات عمومي طرح
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

 

 

براي دريافت مشاوره از متخصصان مركز مشاوره كسب و كار و كاريابي كاردوك جهت نوشتن طرح توجيهي مي توانيد با شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

منبع: نوشتن طرح توجيهي

 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: نوشتن طرح توجيهي،
موضوع:
[ ۲۳ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۱۱:۵۰:۰۲ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

طرح توجيهي مولدهاي تركيبي توليد برق و حرارت كوچك مقياس براي واحد خصوصي با توجه به افزايش مصرف و اتلاف انرژي در واحدهاي بزرگ، فرصت مناسبي جهت سرمايه گذاري را نشان مي‌دهد. در دنياي امروز مصرف سرانه انرژي به ويژه انرژي الكتريكي يكي از مهمترين عوامل و شاخص‌هاي پيشرفت صنعتي و توسعه اقتصادي يك كشور محسوب شده است. با توجه به نقش ويژه اين انرژي در صنايع پيشرفته مي‌توان نتيجه گرفت كه خون رگ‌هاي جهان صنعتي انرژي الكتريكي است و نقش سازنده و توسعه‌اي توليد، انتقال، توزيع و كنترل نيروي برق به عنوان يكي از زيرساخت‌هاي اصلي توسعه مورد توجه تمامي كشورهاست.

 

براي دريافت مشاوره از متخصصان مركز مشاوره كسب و كار و كاريابي كاردوك جهت نوشتن طرح توجيهي مي توانيد با شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 منبع : طرح توجيهي توليد برق

اهميت صنعت برق و مولد

برق مهم‌ترين موتور محرك صنعت و پيشران اقتصاد است و در تمامي زمينه‌هاي توسعه‌اي نقش كليدي دارد. در حال حاضر مصرف برق كشور 59هزار مگاوات است و توان توليد برق كشور نيز 59 هزار مگاوات است. احداث نيروگاه‌هاي برق بزرگ مقياس بسيار پر هزينه و سرمايه‌بر است.

در شبكه‌هاي گسترده توليد انتقال و توزيع به دليل گستردگي و اتلاف انرژي در بخش‌هاي مختلف، براي يك مگا وات نيازمند احداث 1/4 مگاوات ظرفيت نيروگاهي است اين درحالي است كه ساليانه با رشد متوسط  مصرف انرژي 4/3 درصد و در صنايع با رشد 11درصد مواجه هستيم.

احداث نيروگاه‌هاي تركيبي برق و حرارت كوچك مقياس به دليل بازدهي بالا و اتلاف انرژي كمتر با استفاده از سرمايه گذاري بخش خصوصي راه حل موجهي است كه در طي يك ده اخير مورد حمايت دستگاه‌هاي اجرايي و سياست گذار قرار گرفته است. اين مولدها با تامين همزمان برق و حرارت بخش‌هاي مختلف اقتصادي همانند مجتمع‌هاي ساختماني، سيستم بانكي، بيمارستان، واحد‌هاي توليدي بخش بزرگي از كسري انرژي برق را كه حدود ۸ تا ۹هزار مگاوات است را مي‌توانند جبران نمايد.

براي سفارش و نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

اهميت صنعت برق و مولد chp

 

 

طرح توجيهي توليد برق و مولدهاي تركيبي | معرفي محصولات       

در سيستم متراكم توليد كوچك مقياس CHP همزمان برق و حرارت از طريق تركيب موتورهاي سيلندر پيستوني و ژنراتور با بهره‌گيري از بردهاي كنترلي هوشمند و پيشرفته داراي كارايي مناسب، رگولاتور و مبدل براي تبديل برق از DC به AC در خروجي سيستم است. اين سيستم باعث يكنواخت شدن و بدون نوسان بودن ولتاژ و فركانس برق به منظور جلوگيري از آسيب به دستگاه‌ها و تجهيزات برقي مي‌شود. همچنين مي‌توانند نيازهاي حرارتي و الكتريكي يك مجتمع را تامين كنند و برق مازاد توليدي خود را به شبكه تحويل دهند.

قدرت و توان سيستم

توان توليد اين طرح 20مگاوات با دو شيفت كاركرد هر دستگاه در طول سال؛ برق مورد نياز واحدهاي صنعتي و مسكوني را تامين مي‌نمايد.

در ساختار ماژولار اين سيستم خوراك مورد نياز چيلر سرمايشي را نيز تامين مي‌نمايد؛ يعني همزمان برق و حرارت(CHP) و نيزبرق، سرما و حرارت(CCHP) را نيز تامين نمايد. اين همزماني و توليد متمركز در مولد كه بخشي از خروجي آن با استفاده از مبدل بازيافت اتلاف حرارت تامين مي‌شود، كارايي سيستم را نسبت به سيستم‌هاي معمول بسيار افزايش مي‌دهد. به همين دليل روز به روز بر دامنه محبوبيت و كاربرد آن در كشورهاي جهان افزوده شده است.

ميزان بازدهي

در اكثر نيروگاه‌ها به دليل اتلاف بسياربالا ميزان بازدهي 38 تا 52% بوده و بخش عمده‌اي از برق توليد شده نيز صرف تلفات شبكه انتقال، توزيع و مصرف در خود نيروگاه مي‌شود، در مقابل در سيستم‌هاي CHP با حذف اين تلفات، حدود ۸۰درصد از انرژي ورودي به انرژي مفيد تبديل مي‌شود. اگر از باتري‌هاي ذخيره انرژي نيز استفاده شود، بازده به ۹۰درصد هم مي‌رسد.

در ساختار اجرايي اين سيستم از يك محرك موتور گازسوز، يك ژنراتور براي توليد برق بهره مي‌برند و چون گرماي خروجي از موتور داراي دماي بالايي است؛ از آن جهت توليد آب داغ براي مصارف گرمايشي و بهداشتي استفاده مي‌شود.

بنابراين با بهره گيري از اين سيستم جديد ضمن بالا بردن بازدهي تا بيش از دو برابر سيستم‌هاي سنتي و به دليل توليد انرژي در محل مصرف، اتلافات مربوط به شبكه انتقال و توزيع نيز حذف  مي‌گردد و علاوه بر تامين برق پروژه و كاهش خاموشي‌هاي احتمالي ناشي از برق شبكه مي‌تواند مازاد توليد خود را نيز از طريق شبكه برق سراسري به فروش برساند. براي مشاهده ساير انواع طرح توجيهي صنايع برق و الكترونيك كليك كنيد.

اهميت صنعت برق و مولد chp

 

طرح توجيهي توليد برق | ويژگي‌هاي  محصول

مولدها بر اساس سوخت مصرفي در سه نوع مختلف قابل طراحي هستند: گازسوز، ديزلي و يا تركيبي از هر دو مي‌باشند. مشخصه‌هاي عملكردي سيستم توليد همزمان برق و حرارت با موتورهاي احتراق داخلي كه از سوخت گاز طبيعي استفاده مي‌نمايند را مي‌توانيد براي موتورهاي مختلف از ما دريافت نماييد.

نرخ حرارتي و بازدهي بر اساس داده‌هاي توليدكنندگان ماشين آلات و كاربردهـاي صـنعتي تنظـيم شده اند. نسل جديد موتورها با سوخت گاز طبيعي داراي هزينه اوليه كم و راه اندازي سريع بوده و درصورت نگهداري مناسـب قابليـت اطمينان بالايي دارند.

در اين سيستم 50 تا 60 درصد بازيافت حرارت اتلافي موتـور  در آب مـورد نيـاز بـراي خنـك كـاري بدنـه و سيستم‌هاي خنك كاري روغن روانكاري جهت كاركرد در دماهايي پائين‌تر از دماي مورد نياز براي توليد بخار به دست مي‌آيد. بـا افـزايش بازده الكتريكي مقدار انرژي حرارتي نـسبت توان به حرارت در سيستم CHP افزايش مي‌يابد.

بايد اذعان كرد كه فناوري موتورهاي پيـستوني پيـشرفت زيادي نموده و منجر به افزايش بازده سوخت و كاهش آلودگي شده است. در موتورهاي گازسوز پيشرفته با بهبود طراحـي كنترل احتراق سطح توليد NOx به 50 ppmv رسيده است. بهره گيري از فن‌آوري‌هاي مولدهاي مقياس كوچك در قياس با الگوهاي سنتي توليد برق مبتني بر بهره برداري از تعداد محدودي نيروگاه بزرگ مقياس مركزي و انتقال و توزيع انرژي به منابع مصرف كه ممكن است تا هزاران كيلومتر دورتر از محل توليد باشند، داراي مزيت‌هاي فراواني است.

مشكلات مربوط به الگوهاي معمول

در الگوهاي معمول توليد مركزي ضمن بازده پايين در بخش توليد با اتلاف بخش قابل توجهي از انرژي در گذر از شبكه‌هاي انتقال و توزيع مواجه هستيم. در نيروگاه‌هاي بزرگ علاوه بر اتلاف حرارتي با افزايش انتشار گازهاي گلخانه‌اي مخرب محيط زيست مواجه هستيم و به علت نياز به شبكه‌اي وسيع و پيچيده جهت انتقال و توزيع، همواره در معرض آسيب‌هاي ناشي از بلاياي طبيعي و حوادث نيز هستيم.

اهميت صنعت برق و مولد chp

 

 

طرح توجيهي توليد برق و مولد هاي تركيبي | كد آيسيك واحدهاي CHP

بر اساس سيستم طبقه‌بندي آيسيك كد‌‌‌‌ محصولات مرتبط با مولدهاي توليد تركيبي برق و حرارت به شرح زير مي‌باشد.

جدول 3- كد آيسيك محصولات

نام كالا كد ISIC
مولد برق مقياس كوچك براي تأمين برق و حرارت موتور تراكمي 3110612370
مولد برق مقياس كوچك براي تأمين برق و حرارت با موتور جرقه اي 3110612369
توليد تركيبي برق وگرما ( (chp) 40101111
مولدهاي مقياس كوچك CHP توليد همزمان برق و گرما 31101341

طرح توجيهي توليد برق | كالاي جايگزين و مكمل محصول

مولدهاي توليد برق متمركز مي‌توانند جايگزين اين مولدها باشند، ولي با توجه به اينكه كاربرد اين محصولات از نظر توليد برق در صنايع مختلف متفاوت است؛ لذا در بسياري از مواقع با توجه به تركيبي بودن كاربردها نمي‌توانند جايگزين مناسبي براي اين محصول باشند.

همان گونه كه از شكل زير برداشت مي‌شود، براي دست‌يابي به 30 واحد برق و 45 واحد حرارت در سيستم‌هاي رايج، بايد سوختي معادل 147واحد به سيستم وارد كرد، در صورتي كه در شرايط مشابه براي سيستم CHP سوخت مصرفي معادل با 100 واحد است. در واقع براي توليد برق و حرارت يكسان در دو سيستم مورد مقايسه، به ازاي هر 2مترمكعب گاز در سيستم CHP معادل 2/3متر مكعب در سيستم‌هاي رايج گاز مصرف مي‌شود. اين سيستم‌ها مي‌توانند ميزان خروجي حرارتي را از 50 تا 100% تغيير دهند تا به خوبي با نيازهاي حرارتي مجتمع نيز منطبق شوند.

طرح توجيهي توليد برق chp

 

CHP توليد همزمان برق و انرژي حرارتي مفيد از يك منبع انرژي توسط يك سيستم يكپارچه است. به عبارت ديگر در بعضي صنايع انرژي سوخت مصرفي به شكل حرارت تلف مي‌شود. سيستم‌هاي CHP اين حرارت تلف شده را مورد استفاده مجدد قرار داده و آن را به انرژي مفيد تبديل مي‌كنند. در سيستم CHP براي توليد برق و حرارت در مقايسه با آنچه كه سيستم‌هاي مجزا توليد مي‌كنند، حداقل 35درصد سوخت كمتري مصرف مي‌شود. بدين ترتيب سيستم‌هاي CHP علاوه بر صرفه جويي در منابع محدود سوخت‌هاي فسيلي، به كاهش آلودگي محيط زيست نيز كمك شاياني مي‌كنند.

طرح توجيهي توليد برق | موارد كاربرد

مولدهاي كوچك مقياس را مي‌توان در مجتمع‌هايي به شرح زير بكار گرفت:

 • استفاده‌هاي برودتي و تامين برق آپارتمان‌ها، هتل‌ها، مراكز كنفرانس، رستوران‌ها، آسايشگاه‌ها و مراكز نگهداري
 • ادارات و ساختمان‌هاي شهري، بيمارستان‌ها، مجتمع‌هاي ورزشي، مدارس با امكانات ورزشي، استخرهاي داخلي و خارجي
 • ساختمان‌هاي تجاري، سوپرماركت‌ها، فروشگاه‌ها و.../ كارگاه‌ها، توليدي، گلخانه‌ها و بلوك‌ها يا مجتمع‌هاي مسكوني، پارك‌هاي مراكز تجاري و تفريحي.

كاربرد صنعتي مولدهاي CHP در كارخانه‌هاي نيازمند برق و حرارت مركزي است كه پايداري و حساس به قطعي براي آن‌ها ضرورت دارد. از جمله اين كارخانه‌ها عبارتند از:

 • صنايع چوب و كاغذسازي، فرايندهاي توليد موادغذايي، صنايع نساجي، صنايع داروسازي، صنايع سراميك سازي، صنايع سيمان و آجر و سراميك سازي، پالايشگاه‌هاي نفت و پتروشيمي، صنايع نساجي، كارخانجات توليد مواد فاسد شدني و غذايي (لبنيات و ...)، صنايع لاستيك سازي، صنايع خودروسازي، صنايع ذوب فلزات و كوره‌هاي ريخته گري، صنايع نساجي

طرح توجيهي توليد برق | مزاياي استفاده از سيستم هاي CHP

بازدهي بالا با توليد هم‌زمان گرما و برق در سيستم‌هاي CHP ساخته شده توسط كمپاني‌هاي معتبر، مصرف انرژي را كاهش داده و مي‌توان به بازده 92درصد رساند كه در مقايسه با بازده 38 تا 52درصدي توليد برق در سيستم‌هاي سنتي كه در آن‌ها بايد انرژي گرمايشي به طور جداگانه توسط ديگ‌هاي بخار فراهم شود بازدهي بسيار مطلوبي را دارا مي‌باشد.

در اين سيستم‌ها ضمن كاهش تلفات بدليل عدم نياز به انتقال طولاني انرژي از محل توليد تا محل مصرف و امكان استفاده از مانيتورينگ تمامي فرايندها و وضعيت توليد و شاخص‌هاي كاركردي و نظارت و همچنين توليد الكتريسيته در محل، ميزان ايمني و قابليت اطمينان در تامين پايدار برق و حرارت مورد نياز بسيار بالا مي رود.

تاثير سيستم بر محيط زيست

حفاظت از محيط زيست و منابع آن، كاهش مصرف سوخت، كاهش سطح انتشار گازهاي دي اكسيد‌كربن CO2 ، NOX و منواكسيد كربن CO و سهم بالا در جلوگيري از تغييرات آب و هوايي از مزاياي CHP در مقايسه با سيستم‌هاي توليد برق و حرارت سنتي است. سيستم CHP با بهره گيري از طراحي و عايق بندي مناسب، آلودگي صوتي بسيار پاييني داشته و با استفاده كاتاليست‌هاي تصفيه موجب كاهش انتشار آلودگي‌ها و افزايش بازدهي مي‌شود.  

به همين دليل است كه سيستم از سياست‌هاي تشويقي دولت شامل: سوخت ارزان قيمت، نرخ خريد تضميني، كمك به تامين تسهيلات ريالي و ارزي مورد نياز و بخشودگي تعرفه گمرگي ماشين آلات خارجي بهره مند است.

قابليت تامين بار گرمايي براي يك چيلر جذبي باعث افزايش بيشتر بازدهي و زمان بهره وري از CCHP در طول سال چه در گرمايش و چه سرمايش مي‌شود.

طرح توجيهي توليد برق | دانش فني محصول

سيستم CHP داراي موتور گازسوز، ژنراتور و يك سيستم مبدل حرارت است. در اين سيستم موتور گازسوز، ژنراتور را براي توليد برق سه فاز به حركت در مي‌آورد. برق توليدي به شبكه توزيع ولتاژ پايين داده شده و مي‌تواند به صورت محلي مصرف شود يا به شبكه برق سراسري وارد گردد. حرارت توليد شده به عنوان يك انرژي جانبي در سيستم CHP در نيروگاه‌هاي فعلي به هدر رفته و قابل مصرف نمي‌باشد، حرارت توليدي در سيستم CHP براي توليد آب داغ براي مصارف گرمايشي و يا توليد آب گرم استفاده مي‌شود.

در صورت عدم نياز فوري به آب داغ توليدي مي‌توان آن را براي مواقع مورد نياز در يك مخزن ذخيره كرد. براي اطمينان از بازدهي حداكثري، ضروري است ظرفيت سيستم‌هاي CHP بر اساس مجموعه نيازهاي حرارتي پروژه انتخاب شود. در ضمن براي برآورده شرايط بارهاي حرارتي حداكثر، مي‌توان سيستم CHP را با ديگ‌هاي پربازده تركيب كرد تا علاوه بر كاهش هزينه‌ها از حداكثر بازده سيستم هم بهره برد. اين سيستم ها داراي نرم افزار كنترل با قابليت ارتباط از راه دور و مانيتورينگ مركزي مي‌باشد كه تحليل عملكرد و تشخيص خطا و عيب يابي را تسهيل كرده و داراي توانايي اعلان، يادآوري، برنامه سرويس و نگهداري است.

شاخص‌هاي مهم كاركردي دستگاه‌ها

مدل موتور ژنراتور، نوع موتور، ميزان برق توليدي، ميزان حرارت توليدي، حرارت اگزوز، دماي پايين، انرژي ورودي، راندمان الكتريكي، راندمان كل، عدد متان، وزن موتور و ژنراتور، تعداد سيلندر، دور موتور، ميزان برق توليدي، فركانس الكتريكي، توان مكانيكي توليدي، ميانگين فشار موثر، ميزان مصرف گاز و روغن، راندمان الكتريكي، ابعاد دستگاه، نسبت حرارت به قدرت، ميزان كل حرارت بازيافتي و ميزان مصرف سوخت گاز به ازاي هر كيلوات برق توليد مي‌باشد. 

اجزاي تشكيل دهنده سيستم CHP

سيستم‌هاي توليد همزمان شامل چندين دستگاه عمده و بسياري از اجزاء كوچك‌تر و تجهيزات جانبي مي‌باشند، بخش‌هاي اصلي اين سيستم‌ها عبارتند از:

1- محرك‌هاي اوليه

2-  تجهيزات الكتريكي

3-  دستگاه‌هاي بازيابي حرارت و چيلرهاي جذبي

المان‌هاي اصلي در دو بخش اول اين ساختار عبارتند از:

1-كنترلر حرارتي

2- موتور گاز سوز صنعتي با قدرت و بازدهي انرژي بالا و با قابليت كنترل  خروجي ماژولار  

3- ژنراتور سينك شده جهت توليد برق

4- محفظه كنترل و كاهنده صدا

5- جعبه فرمان و بخش كنترل‌هاي سيستم CHP شامل صفحه كنترل لمسي، مانيتورينگ لحظه‌اي تمامي شاخص‌هاي عملكردي، كليد روشنايي، دكمه ريست، كليد سرويس، كليدهاي كنترل خروجي و تهويه هواي تابلوي كنترل، ترمينال عملكرد سيستم، كليد فعال سازي و آماده به كار كردن سيستم، دكمه توقف اورژانسي، قفل مخصوص تابلوي كنترل

6- عايق كاري و درزبندي مناسب بخش‌هاي روغن و روان كارها و سيني زيرين

7- انباره و مخزن كاهنده صدا جهت كاهش موثر و بهتر صدا

8- تجهيزات راه انداز و استارت اوليه متصل به باطري‌هاي راه انداز، جهت روشن نمودن سيستم بدون نياز به برق خارجي

طرح توجيهي توليد برق chp

 

سيستم CHP ماژولار

اين سيستم كليه مزاياي يك سيستم CHP استاندارد را ارائه مي‌دهد، اما به دليل طراحي سفارشي انعطاف بيشتري داشته و به مشخصات و قابليت‌هايي را دارا مي‌باشد كه با سيستم‌هاي CHP استاندارد قابل دستيابي نيست. CHP ماژولار معمولاً از 7 بخش اصلي زير تشكيل مي‌شوند.

 1. تركيب موتور ديزل يا گازي و ژنراتور الكتريكي با محفظه آكوستيك و فن تهويه
 2. مجموعه اجزاي به كارگيرنده گازهاي خروجي شامل مبدل‌هاي گاز خروجي، كاهنده‌هاي صدا و كاتاليست
 3. مجموعه موتور و مبدل حرارتي آب
 4. مجموعه دفع گرما با فن و رادياتورها
 5. كاهنده‌هاي صداي تهويه
 6. مخازن روغن
 7. پنل كنترل

تمام مجموعه‌ها قابليت سازگاري با نيازهاي عملي پروژه‌ها را دارند. به طور مثال براي كاهش صداي خروجي گازها مي‌توان از مجموعه اجزاي كاهنده صدا استفاده كرد. البته ممكن است با توجه به مبدل‌ها براي دفع گرما به رادياتورها نياز نباشد كه در اين حالت نسبت به حذف آن اقدام خواهد شد. از مزاياي سيستم CHP ماژولار اين است كه به علت سازگاري مجموعه اجزاي بكار رفته، با شكل و اندازه‌هاي مختلف محدوديتي در اندازه و يا طرح سازه نصب شده به وجود نمي‌آيد.

در ضمن نقشه و ويژگي‌هاي مجموعه اجزا از ابتداي پروژه مشخص بوده و مي‌توان در مرحله طراحي بدون هر گونه كار اضافي در محل، ملزومات مورد نياز پروژه را از قبل در نظر گرفت.

سيستم CHP   ماژولار

 

بررسي بازار و رقبا

وزارت نيرو از احداث نيروگاه‌هاي مقياس كوچك با بازدهي مناسب توسط بخش خصوصي حمايت كرده و اين واحدها بصورت تضميني مي‌توانند برق خود را با وارد كردن به شبكه به فروش برسانند. در صورت نياز با ثبت نام در سامانه بهين ياب و استفاده از معافيت‌هاي گمرگي ماشين آلات مورد نياز خود را نيز وارد نمايند. در شزايط تضمين فروش محصول اين طرح براي ده دستگاه 2مگا وات در فاز نخست امكانسنجي شده است.

تعداد مجوزها توليد انواع مولدهاي برق  
56
پروانه هاي  بهره براري  توليد انواع پارچه بدون بافت  كشور
تعداد سرمايه اشتغال ظرفيت واحد
20 382746 345 30000 دستگاه
جوازهاي تاسيس توليد انواع مولدهاي برق تراكمي و مقياس كوچك
34
طرح‌هاي در حال احداث توليد انواع مولدهاي برق كوچك مقياس
تعداد سرمايه اشتغال ظرفيت واحد
5 573325 91 20400 دستگاه

طرح توجيهي توليد برق |  سرمايه گذاري مورد نياز

بر اساس مطالعات انجام شده احداث واحد توليد برق با ظرفيت اسمي 20مگا وات در دو شيفت به صورت CHP يا CCHP نياز به 861336 ميليون ريال  سرمايه گذاري دارد. نرخ بازدهي داخلي سرمايه گذاري بيشتر از 21درصد بوده و دوره برگشت سرمايه حدود 3/7 سال برآورد شده است. در ادامه خلاصه‌اي از نيازمندي‌هاي احداث اين واحد با ظرفيت اسمي توليد به شرح ذيل در سال ارائه شده است:

مشخصات عمومي طرح

رديف موضوع برآرود واحد
1 زمين   2500 متر مربع
2 زيربنا كل توليدي ،خدماتي و ستادي مسقف   800 متر مربع

 

رديف موضوع هزينه ها  (ميليون ريال )
1 سرمايه گذاري ثابت 813519
2 نرخ بازده سرمايه بكار گرفته شده (ROCE) (درصد)           35
3 دوره بازگشت سرمايه گداري     (سال( 3/7
  درصد فعاليت در نقطه سر به سر 49

طرح توجيهي توليد برق | مزاياي اجراي طرح

 • داراي بخشودگي و معافيت گمرگي در صورت طي ضوابط قانوني
 • امكان فروش تضميني محصول
 • امكان تامين سوخت مصرفي با بخشودگي قيمت  
 • امكان تامين برق و حرارت مركزي بنگاه‌هاي صنعتي، مجتمع‌هاي مسكوني و تجاري با قيمت رقابتي
 • امكان تامين انرژي مراكز توليد رمز ارز با قيمت مناسب
 • امكان بازيافت انژي حرارتي توليد شده در موتورها
 • مزيت كشور در تامين گاز مورد نياز در اغلب مناطق كشور

نتيجه مطالعات مالي و اقتصادي

تحقيقات بازار و ارايه معيارهاي محاسبه هر يك از موارد برآورد سرمايه ثابت و در گردش و توضيح پيرامون هزينه‌هاي ثابت و متغير طرح، پيش‌بيني و قيمت تمام‌شده و همچنين سود ساليانه طرح محاسبه گرديده است. بررسي مهم‌ترين شاخص‌هاي مالي و اقتصادي طرح با محاسبات مالي كه از نرم‌افزار Comfar III Expert استخراج شده وضعيت قابل قبولي را به لحاظ مالي براي احداث مولدهاي غير متمركز تركيبي كوچك مقياس نشان مي‌دهد. مهم‌ترين مزيت اين واحدها بازيافت انرژي حرارتي است كه اگر امكان استفاده آن بصورت بخار، آب گرمكن و در تاسيسات بنگاه‌هاي صنعتي با مجتمع‌هاي تجاري و مسكوني همجوار فراهم گردد؛ به لحاظ اقتصادي وضعيت بسيار مساعدي‌تري را نشان مي‌دهد.

جهت اخذ مجوزهاي راه اندازي مولدهاي كوچك مقياس برق و تامين زيرساخت بر اساس پلان‌هاي مهندسي توليد استاندارد مي‌توانيد در تمامي مراحل انجام كار از زمان بررسي ايده تا پياده سازي و زمان بهره‌برداري از مشاوران و كارشناسان خبره و با تجربه كاردوك كمك بگيريد.

      

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرح‌ها و واحدهاي

 • تهيه و مشاوره طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • راه اندازي و اجراي پروژه هاي صنعتي و خدماتي
 • كمك به تامين نيروي انساني نصب، راه اندازي ماشين آلات و تاسيسات عمومي طرح
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

 

براي دريافت مشاوره از متخصصان مركز مشاوره كسب و كار و كاريابي كاردوك جهت نوشتن طرح توجيهي مي توانيد با شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

 

منبع : طرح توجيهي توليد برق


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: طرح توجيهي توليد برق،
موضوع:
[ ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۰۲:۴۳:۳۲ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]

براي انجام مطالعات و نگارش طرح توجيهي صنايع ساختماني لازم است كه سه بخش؛ بازار، فني و اقتصادي در طرح توجيهي به صورت كامل مورد بررسي قرار بگيرد. به همين دليل در اين مقاله به بررسي نحوه امكان سنجي پروژه‌هاي صنعت ساختمان مي پردازيم و تعدادي از طرح‌هاي انجام شده توسط تيم كاردوك را در ادامه معرفي خواهيم كرد.

 

براي دريافت مشاوره از متخصصان مركز مشاوره كسب و كار و كاريابي كاردوك جهت نوشتن طرح توجيهي مي توانيد با شماره 02166418908 تماس بگيريد.

 

 منبع: طرح توليد صنايع ساختماني

 

 

نمونه هاي آماده طرح هاي توجيهي صنايع ساختماني

در اين قسمت از مقاله طرح هاي توجيهي صنايع ساختمان و مصالح ساختماني كه توسط مجموعه كاردوك تدوين شده اند را منتشر نموده ايم. طرح‌هاي در حوزه ساخت مصالح ساختماني و توليدات و محصولاتي كه در حوزه صنعت ساختمان مصرف دارند.

طرح توجيهي صنايع ساختماني
طرح توليد اتصالات پي وي سي | نمونه و خلاصه طرح توجيهي انواع اتصالات PVC
طرح توجيهي توليد كاشي سراميكي | طرح توليد كاشي هاي لعاب دار سراميكي
طرح توجيهي توليد آجر | طرح توليد انواع آجر سفالي را چگونه بنويسيم؟
طرح توجيهي توليد هبلكس | طرح توليد بتن سبك گازدار AAC (هبلكس)
طرح توجيهي توليد سنگ مصنوعي | نوشتن طرح توليد سنگ مصنوعي

جهت نگارش هر يك از طرح‌هاي بروز با ما تماس بگيريد تا در سريع‌ترين زمان ممكن طرح توجيهي بروز مطابق با استانداردهاي مالي و بانكي كشور با خروجي كامفار مطابق با استاندارد سازمان UNIDO را تقديم‌تان نماييم؛ كه علاوه بر اخذ تسهيلات بانكي براي دريافت مجوزهاي لازم و ارائه به سرمايه گذار يا توجيه ارگان‌هاي داخلي و خارجي بتوانيد از آن بهره ببريد. جهت سفارش و نوشتن طرح توجيهي كليك كنيد.

 

آشنايي با قسمت هاي مختلف طرح توجيهي صنايع ساختماني

همانطور كه گفته شد سه بخش مهم در امكان سنجي و طرح توجيهي در حوزه صنعت ساختمان وجود دارد كه عبارت است :

 • مطالعات بازار (Market Study)
 • مطالعات فني (Technical Study)
 • مطالعات اقتصادي (Economic Study)

كه هر كدام را در ادامه بررسي كرده‌ايم.

 

 بخش اول : مطالعات بازار در طرح توجيهي ساختمان (Market Study)

در اين بخش از طرح توجيهي به بررسي كامل منطقه راه اندازي پروژه پرداخته مي‌شود. هدف مطالعات بازار، شناسايي هدف پروژه، تحليل دقيق (از جمله سياست هاي مديريتي و ...)، شناسايي فرصت و تهديدهاي موجود در منطقه، كاهش ريسك پروژه و ... مي‌باشد. به طور كلي مي‌توان گفت كه هدف از انجام تحقيقات بازار بررسي و پيشنهاد پتاسيل‌هاي ارزش آفرين موجود در منطقه جهت اطمينان يافتن سرمايه‌گذار براي سرمايه گذاري در منطقه پروژه مي‌باشد. علاوه بر موارد ذكر شده خروجي تحقيقات بازار به منظور اطلاعات اوليه براي انجام مطالعات فني به كار گرفته مي‌شود. به طور كلي مي‌توان گفت كه در اين بخش از امكان سنجي ساختمان موارد زير مورد بررسي قرار مي‌گيرد:

1-1- شناخت محيط و منقطه پروژه

 • شناخت موقعيت جغرافيايي و مكاني پروژه
 • بررسي شاخص هاي جمعيت شناختي منقطه پروژه
 • بررسي پتانسيل ها، زيرساخت و امكانات رفاهي و تفريحي در منطقه
 • بررسي دسترسي‌هاي پروژه از طريق شريان‌هاي اصلي و وسايل حمل و نقل عمومي

2-1- مطالعه كاربري و پروژه هاي تاثيرگذار منطقه

 • بررسي مشخصات، ويژگي‌ها، امكانات و ... پروژه‌هاي رقيب در منطقه پروژه (توجه داشته باشيد كه شامل پروژه‌هاي در حال ساخت نيز مي‌شود)
 • تحقيقات بازار و بررسي سياست‌هاي قيمت گذاري
 • بررسي قيمت پروژه‌هاي مشابه در منطقه
 • بررسي موقعيت مكاني پروژه نسبت به منقطه پروژه‌هاي موفق و شاخص 
 • تدوين نقشه قيمت منطقه ( price map )

3-1- بررسي معاملات مسكن

 • بررسي شرايط كلي حاكم بر بازار مسكن و عوامل تاثير گذار بر آن در منطقه
 • حجم معاملات مسكن در منقطه
 • قيمت معاملات مسكن در منقطه
 • شاخص‌هاي آماري مسكن
 • بررسي اجاره بهاي مسكن در منقطه

4-1- جمع بندي مطالعات بازار و ارائه پيشنهاد ها

 • تجزيه و تحليل نقات قوت و ضعف و فرصت‌ها و تهديدهاي موجود (swot) پروژه
 • برآورد بازار هدف پروژه 
 • برآورد عرضه و تقاضاي پروژه

 

بخش دوم : مطالعات فني در طرح توجيهي ساختمان (Technical Study)

مطالعات فني به بررسي توجيه‌پذير بودن پروژه از لحاظ فني مي‌پردازد و شامل مطالعات ويژگي‌ها و مشخصات في پروژه بر اساس نتايج توسعه داده شده مطالعات بازار مي‌باشد. هدف از مطاله فني پروژه بررسي توجيه‌پذيري و امكان اجراي آن از ديد فني است. اين بخش از طرح توجيهي شامل موارد زير مي‌باشد:

1-2- بررسي پروژه ساختمان

• موقعيت مكاني پروژه
• جدول سطوح پروژه
• پلان طبقات پروژه
• تصاويري از منطقه

2-2- تدوين برنامه فروش پروژه ساختمان

• برآورد استراتژي فروش در پروژه
• برآورد قيمت فروش پروژه به تفكيك طبقات
• تعيين نظام پرداخت پروژه

3-2- برآورد هزينه هاي پروژه ساختمان

• هزينه زمين پروژه
• هزينه مجوزهاي شهرداري، نظارت، مشاوره و ...
• هزينه ساخت پروژه
• هزينه مالي پروژه
• هزينه تجهيز دفتر فروش

 

بخش سوم : مطالعات اقتصادي در طرح توجيهي ساختمان (Economic Study)

در هر پروژه‌اي بايد بر اساس ميزان هزينه هاي ثابت و متغير (هزينه‌هاي ساخت، مواد، عوارض و ...) سودآوري پروژه را ارزيابي كرد. مطالعات و امكان سنجي اقتصادي اين امكان را مي دهد تا ميزان سودآوري پروژه و تجزيه و تحليل ريسك‌هاي موجود تصميم مناسب گرفت. در اين بخش از طرح توجيهي ساختمان موارد زير مطرح مي‌گردد: 

3-1- برآورد اوليه از اقتصاد كلان پروژه بدون درنظرگرفتن ارزش زماني پول

در اين بخش اطلاعات اوليه پروژه كه براي شروع ضروري هستند، بايد به دست آيد.
•تخمين متراژ خالص مورد نياز اوليه
• محاسبه متراژ ناخالص اوليه پروژه
• تخمين مدت زمان ساخت
• محاسبه هزينه‌هاي اجراي پروژه
• مخاسبه هزينه‌هاي احتماي براي تامين سرمايه
• قيمت زمين
• برآورد درآمد فروش متراژ خالص كاربري‌هاي مختلف پروژه مطابق برنامه فروش
• محاسبه كل درآمد حاصل از فروش
• تخمين هزينه هاي مربوط به ارزيابي، تبليغ و فروش
• محاسبه كل هزينه هاي پروژه
• محاسبه سود خالص
• محاسبه نرخ بازگشت سرمايه پروژه (ROR)

3-2- جريان نقدي خروجي پروژه (Cash Out Flow)

• اگر اقساط وجود داشت نياز به محاسبه جريان نقد ملك وجود دارد
• در صورت نياز محاسبه جريان نقدي كه بابت تامين سرمايه پرداخت مي‌شود
• در صورت دارا بودن اقساط نياز به محسابه جريان نقدي هزينه عوارض ساخت است
• جريان نقد در هزينه هاي ساخت متناسب با تورم موجود محاسبه مي‌شود
• در نظر گرفتن تمامي جريان نقدي كه در پروژه خارج مي‌شود

3-3- جريان نقدي ورودي پروژه (Cash In Flow)

 • ارائه ميزان عرضه و فروش با توجه به قيمت روز
 • محاسبه درآمد طبق كاربري‌هاي مختلفي كه مطابق برنامه فروش است
 • مشخص كردن روند دريافت اقساط، درصد و نقدينگي حاصل از فروش
 •  مشخص كردن كل درآمد حاصل از پروژه

3-4- جريان نقدي خالص پروژه (Net Cash Flow)

جريان نقدي خالص پروژه به همراه جريان نقدي خالص تجمعي، جريان نقدي خالص ارزش فعلي پروژه و جريان نقدي ارزش فعلي خالص تجمعي پروژه

3-5- محاسبه شاخص هاي اقتصادي پروژه

در اين بخش با استفاده از روش هاي خاص اقتصاد مهندسي سودآوري پروژه با در نظر داشتن برخي شاخص‌هايي كه در ادامه نام برده‌ايم، انجام مي‌شود.
• ارزش فعلي خالص درآمدهاي پروژه
• ارزش فعلي خالص هزينه‌هاي پروژه
• ارزش فعلي خالص (NPV) پروژه
• نرخ بازده داخلي (IRR) سالانه پروژه
• شاخص سودآوري پروژه PI (نسبت منافع به مخارج B/C)
• نرخ بازده داخلي تعديل شده (MIRR) سالانه پروژه
• مقدار سرمايه اوليه‌اي كه تا پايان كار بدون توقف لازم است
• محاسبه نقطه سربه‌سر پروژه (Break-Even Analysis)
1- دوره بازگشت سرمايه عادي (NPP)
2- دوره بازگشت سرمايه پويا (DPP)

3-6- تجزيه وتحليل ريسك هاي اقتصادي پروژه (Economic Risk Analysis)

محاسبه ريسك‌هاي اقتصادي يكي از مهم ترين پارامترها در برآورد سودآوري پروژه است. با در نظر داشتن ريسك‌هاي منفي كه آناليز حساسيت گفته مي‌شود، مي‌توان از امينت اجرايي پروژه اطمينان حاصل نمود. براي اين منظور سه شاخص بايد در نظر گرفته شود.

• اندازي گيري ريسك كاهش قيمت پيش بيني شده
• محاسبه ريسك افزايش قيمت‌هايي كه براي هزينه ها برآورد شده
• آناليز حساسيت ريسك تغيير تورم و تاثير آن بر هزينه ها

 

 

خدمات قابل ارايه  كاردوك به  طرح‌ها و واحدهاي

 • تهيه و مشاوره طرح توجيهي و امكان سنجي طرح با استفاده از نرم افزار كامفار توسط متخصصين كارآمد مهندسي
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشين آلات، تاسيسات عمومي و طراحي سايت پلان
 • راه اندازي و اجراي پروژه هاي صنعتي و خدماتي
 • كمك به تامين نيروي انساني نصب، راه اندازي ماشين آلات و تاسيسات عمومي طرح
 • مشاوره بازاريابي و صادرات محصول با كيفيت به كشورهاي ديگر
 • مشاوره اصلاح تكنولوژي، نوسازي و بازسازي واحدهاي قديمي
 • مشاوره ارتقا بهروري بنگاه

 

براي دريافت مشاوره از متخصصان مركز مشاوره كسب و كار و كاريابي كاردوك جهت نوشتن طرح توجيهي مي توانيد با شماره 02166418908 تماس بگيريد.

منبع: طرح توليد صنايع ساختماني


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۱۱:۳۲:۳۷ ] [ كاردوك ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : ---
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر